Dees bepleit onderzoek borstkanker Oosterscheldedam gesloten Eis 2,5 jaar voor grote hasjsmokkel Maassluis helpt bewoners van gifwijk Steendijkpolder Andere opzet onroerend-goedbelasting Kabinet blokkeert toespraak dissident 1 DINSDAG 21 OKTOBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezond heid) verwacht binnenkort een beslissing over de invoe ring van een regelmatig bevolkingsonderzoek naar borst kanker bij vrouwen. Volgens de bewindsman kan een vroege opsporing van deze ziekte het aantal slachtoffers verminderen. Jaarlijks worden ruim 6300 nieuwe gevallen van borstkanker geconstateerd en is de ziekte voor 3000 vrouwen dodelijk. De staatssecretaris deelde dit mee tij dens overleg met de commissie voor volksgezondheid van de Tweede Kamer. Het eerder aangekondigd landelijk onderzoek naar kanker aan de baarmoederhals kan volgens Dees op redelijk korte termijn beginnen. De oorzaak van de opgelopen ver traging is het verschil van inzicht met de ziektekostenverzekeraars over de (extra) financiële vergoe ding aan de huisartsen voor het maken van het zogenoemde uit- strykje. De gang van zaken noemde Dees uitermate teleurstellend. Het kankercentra en de huisartsert en wijkverpleging. Dees toonde zich geen voorstan der van invoering van een landelijk telefoonnummer voor de pijnbe strijding bij kankerpatiënten. De kankercentra zouden, zo stelde hij, beter in deze behoefte kunnen voorzien. Wel zegde hij de kamer commissie toe de mogelijkheden van invoering van een landelijk te lefoonnummer te zullen nagaan. PPR-fractievoorzitter Ria Bec- PvdA-kamerlid Du Pree diende kers uitte kritiek op de introductie eep motie in, waarin om invoering van het onderzoek Nederland door storm overvallen (Vervolg van pagina 1) (ANP) - De storm heeft er gisteren In Haaksbergen en Emper (ge meente Wierden) viel korte tijd de ook toe geleid dat de stormvloed- veroorzaakte stroomstoring. Vol- stroom uit. In Oldenzaal waaide van het onderzoek naar baarmoe derhalskanker met ingang van 1 ja nuari 1987 wordt gevraagd. In de beantwoording van vragen vanuit de kamercommissie zei Dees dat hij zich zou inzetten voor verbetering en versterking van de samenwerking tussen de integrale band tussen voeding en kanker kering in de Oosterschelde werd gesloten. De hoogwaterstand be- TNO en de rijksuniversiteit droeg gisteren 3 meter boven NAP Limburg. Met die introductie, zei ze, is men over de schreef ge gaan. Staatssecretaris Dees prees de medewerking aan dit (landelijk) onderzoek. Er zijn slechts enkele klachten volgens hem ingediend. Chef defensiestaf Huijser loper met dienstreizen kopl< Als de waterstand meer dan 2,75 meter boven NAP stijgt, moet de stormvloedkering volgens veilig heidsvoorschriften worden geslo ten. De dam zou gisteren toch al worden gesloten in verband met de sluiting van de Oesterdam. De eerste herfststorm heeft de Nederlanders toch een beetje over vallen, zo was de indruk van de Al gemene Verkeersdienst van de rijkspolitie (AVD) en het KNMI. De hardste windstoten werden een tak gens de politie is de storing ont staan in een schakelkast, waardoor de openbare verlichting in nage noeg de hele stad uitviel, behalve in het centrum. Er deden zich geen noemenswaardige problemen voor. De storm heeft in Gelderland vooral tot verkeersproblemen ge leid. Op bruggen in Wamel en Zalt- bommel kantelden vrachtauto's als gevolg van harde windstoten. Op tal van plaatsen werden auto's te gen de vangrail geblazen. Een inwoner van Enschede is ernstig gewond geraakt doordat hij onder andere een deel van het dak van een tegelbedrijf op geparkeer de auto's. Verder raakten installa ties van spoorwegovergangen de fect. DEN HAAG (ANP) Chef defen siestaf generaal Huyser heeft in de zen met echtgenote), de secretaris afgelopen vier jaar 26 dienstreizen generaal (6), de plaatsvervangend chef defensiestaf (1), directeur-ge- zijn hoofd kreeg. In Vriezenveen kracht liep een woning schade op door vallende boom. Ook in Overijs- 18 verschillende bestemmin gen gemaakt in gezelschap van zijn echtgenote. Hij is daarmee absolu te koploper op de lijst van dienst reizen die hoge defensieambtena ren maakten met hun wederhelf ten in de periode 4 november 1982- 14 juli 1986. De lijst hoort bij het het antwoord van minister Van Ee- kelen (defensie) op vragen van het PvdA-kamerlid Van den Bergh. De minister bestrijdt dat met het meereizen van de echtgenotes vele tonnen extra waren gemoeid. De reizen zouden niet zo duur uitval len omdat meestal met militair ver voer is meegereisd, aldus de minis ter. Uit het overzicht blijkt echter dat van de 11 dienstreizen die de bevelhebber der landstrijdkrach ten met zijn echtgenote maakte, in 7 gevallen met een gewoon lijntoe- stel werd gevlogen. Het echtpaar Huyser vloog 2 keer met een lucht vaartmaatschappij. Volgens Van Eekelen wordt bij elke reis gekeken of het nodig is dat de echtgenotes meegaan. Hij let daarbij vooral op de representa tieve en/of protocollaire verplich tingen. Van Eekelen beslist dat sinds 1 augustus persoonlijk. Het overzicht bevat de reisaan- vragen van 13 defensietopmensen. Naast Huyser prijken op de lijst onder meer de bevelhebber der overigens in Zeeland gemeten, Daar bereikten deze twaalf. Niet alleen de Oosterschei luchtstrijdkrachten (12 dienstrei- dedam werd gesloten, ook de ve - - ren |n zeeland werden uit de vaart het ontgelden, her en der kwamen genomen. Een groot deel heeft gisteravond De politiekorpsen werden over spoeld met meldingen over de storm. Zo kreeg de politie in Den Haag ruim 250 meldingen. De Utrechtse politie kreeg er 140. We gens de dubbele meldingen was dat een veelvoud en daardoor werd het zo druk dat het berichtencen trum versterking moest laten aan rukken. Overal waaiden takken van bo- i vallende boom op men In utrecht waaide de top van een Canadese populier op een vijf- een vauenae noom.ooKnuve^, ^erd^n vafdToSe sel moest vo°rnamelyk he verkeer gomen Elspeet neraal materieel (3), directeur alge mene beleidszaken (2), bevelheb ber der zeestrijdkrachten/chef ma rinestaf (11), directeur materieel KM (2), plaatsvervangend chef landmachtstaf (1) en de gouver neur van de koninklijke militaire academie (2). auto's onder bomen terecht en re- Zaltbommel den auto's tegen omgewaaide bo- im een uur men. Elspeet, het Spoeken- boompje (zo genoemd omdat het er zou spoken) en een belangrijke toe ristische trekpleister, knapte "als een luciferhoutje", aldus een woordvoerder. Gisteren was de eerste herfst storm. Er zullen èr nog wel meer volgen, aldus een woordvoerder van het KNMI. "De depressies zijn nu goed op gang gekomen". De meeste en zwaarste zullen over IJs land en Noorwegen wegtrekken maar vanavond wordt al weer stormachtig weer in Nederland verwacht. DORDRECHT (ANP) - Voor de smokkel van 3900 kilo hasj en 560 kilo hennep moet een 50-jarige man uit Ameide 2,5 jaar de cel in. Dat eiste gisteren de Dordtse offi cier van justitie tegen deze voor malige scheepsmakelaar. De man, die al eens tot 4 jaar cel is veroor deeld voor malversaties en hasj smokkel, verzette zich hevig tegen de beschuldiging. Volgens hem heeft het openbaar ministerie zich scheepsmakelaar. De verklaring van de advocaat noemde hij 'een soort boekwerk van Agatha Chris tie'. Zijn advocaat betoogde dat de zakenman part noch deel heeft aan de smokkel. "Hij is weieens buiten gebaande paden getreden, maar heeft hier niets mee te maken". Volgens de raadsman heeft de ad vocaat de Ameidenaar gebruikt. "Hij had voldoende redenen hem laten misleiden door een andere de Zwarte Piet toe te spelen aange- verdachte, een advocaat, die eerder 7 maanden kreeg. Niet hij, maar de advocaat is vol gens de Ameidenaar is de grote man achter de smokkel. Volgens i heeft Justitie een aantal as- zien mijn cliënt één en ander hem weet". Volgens de raadsman heeft de advocaat indertijd ruim 3 ton op zijn rekening heeft gekregen en heeft Justitie niet heeft willen zeg- pecten in de zaak niet onderzocht gen van wie dat geld afkomstig i i 'herenafspraken' met de advo- Huijser: 26 dienstreizen met caat gemaakt. "Dan vraag ik my af rouw (foto and wat daar achter zit", aldus de MAASSLUIS (ANP) De ge meente Maassluis heeft besloten de bewoners van de verontreinigde Steendijkpolder enigszins tege moet te komen bij de problemen die zij ondervinden bij het verko pen van hun huis. Kopers van wo ningen in deze grootste gifwijk van Nederland kunnen voortaan een 10 'Justitie niet behoorlijk tegen Joegoslaaf (12)' DEN HAAG (ANP) - De nationale ombudsman vindt dat minister Korthals Altes (justitie) zich 'niet behoorlijk heeft gedragen' tegen over de 12-jarige Branco Javanovic en een echtpaar uit Ede dat zegt de ouders van het Joegoslavische jon getje te zijn. De ombudsman schrijft dit in een rapport over de poging van Justitie de jongen te rug te sturen naar zijn vaderland en heeft daarvoor het fiat van de Arnhemse rechtbank. Volgens de ombudsman moet Justitie nog maar even wachten met uitzetting en eerst onderzoe ken of Frankrijk de jongen wil op nemen. Daar zou zijn grootvader wonen. Ook moeten Justitie en de Joegoslavische ambassade eerst onderzoeken of het Edese echtpaar wel of niet de ouders van de jongen zijn. Als dat zo is, dan mag de uit zetting niet doorgaan, vindt de om budsman. tot 15 procent hogere gemeente garantie krijgen dan normaal. Bewoners van huurwoningen krijgen voorrang bij huisvesting el ders in de gemeente. De gemeente heeft het aankopen van de wonin gen wel overwogen, maar dat is on betaalbaar. De ongeveer 400 huiseigenaren in de 800 woningen tellende wijk vinden echter dat de gemeente moet opdraaien voor de waardedaling van hun huis en zijn daarvoor naar de rechter gestapt. Volgende week dient de zaak voor de Rotterdamse rechtbank. Maassluis kijkt vol spanning uit naar het saneringsrapport dat be gin volgend jaar wordt verwacht. Dan zal ook duidelijk worden hoe veel geld de gemeente moet bijdra gen aan de sanering. Op basis van de bestaande regelingen moet de gemeente 10 procent voor zijn re kening nemen. Volgens een ge meentewoordvoerder heeft de ge meente voor volgend jaar al een flink bedrag gereserveerd. De Steendijkpolder is met 800 woningen en 2500 bewoners de grootste gifwijk in ons land. Een deel van de wyk is gebouwd op een voormalige vuilstortplaats. Dé rest van de wijk is in de loop van de jaren 70 gebouwd op een locatie die met vervuilde baggerspecie uit de Rotterdamse haven is opgespo ten. De officier erkende dat, maar noemde de advocaat tevens 'de be langrijkste getuige'. "Hij geeft toch ook opening van zaken over zijn ei gen aandeel". Vooral op grond van diens verklaring en die van enkele andere verdachten, die ook tot eni ge maanden celstraf werden ver oordeeld, concludeerde zij dat de zakeman wel degelijk de hoofd schuldige is. De rechtbank doet op 30 oktober uitspraak. Vrij door boktor WIERDEN (GPD) - De kinderen van de Mariaschool in het Overijs selse Wierden hebben gisteren en vandaag vrij gekregen. In de kap van de school houdt de boktor huis. Larven van deze grote hout worm vreten het hout aan. Vorige week werd met de bestrijding van de boktor begonnen. Volgens de deskundigen zou het gif na 48 uur zijn uitgewerkt. Toch kregen enke le leraren en leerlingen gisteren last van irritatie van de luchtwe gen. Met toestemming van de in spectie kregen de kinderen daar om vrij. Mee in Mokum met 'echte' Amsterdammers AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse organisatie Gil de zoekt momenteel naar 50- plussers die kleine groepjes be langstellenden hun stad laten zien. Onder het motto 'Mee in Mokum' moeten ze mensen 'de sfeer laten proeven van de stad, waarin ze zelf al jarenlang wo nen en leven'. Gilde werd twee jaar geleden opgericht. De organisatie wil de kennis en ervaring van ou dere Amsterdammers ten goe de te laten komen aan jongere generaties. Ruim 140 mensen van 50 jaar en ouder bieden op dit moment via Gilde gratis hun diensten aan. Het aantal aanvragen voor deze dienst be draagt tot nu toe ruim 3000. Het initiatief is afgekeken van Middelburg, waar een der gelijk systeem reeds enkele ja ren bestaat. Van de oudere rondleiders wordt geen profes sioneel optreden verwacht. De rondleiders moeten de groepjes van ongeveer zes belangstellen den per keer vooral 'ongedwon gen' meenemen 'zoals je ook fa milieleden en bekenden mee op pad zou nemen naar de bin nenstad, naar de Albert Cuyp- markt, naar de Jordaan of naar het Vondelpark'. Circa 25 oude re Amsterdammers hebben zich al aangemeld en krijgen binnenkort een kleine training. Het gaat volgens Gilde niet om concurrentie voor de bestaan de, toeristische gidsen. "Waar de professionele gidsen ophou den, gaan wij verder", aldus een woordvoerster. DEN HAAG (GPD/ANP) - De on roerend-goedbelasting (ogb), de belangrijkste belasting die ge meenten heffen, wordt per 1 janua ri 1988 op een nieuwe leest ge schoeid. De huidige koppeling aan de algemene uitkering die de ge meenten van het rijk krijgen wordt dan vervangen door een maxi mumbedrag per huis. De staatsse cretarissen De Graaff-Nauta (bin nenlandse zaken) en Koning (fi nanciën) zegden dat gisteren toe bij een kamerdebat over de rijks- gelden voor provincies en gemeen ten. Momenteel mogen gemeenten maximaal 27 procent van hun alge mene uitkering uit het gemeente fonds heffen bij de ogd. 15 Procent bij de eigenaren van woningen, 12 procent by de huurders. Door de sterke bezuinigingen op het ge meentefonds moeten veel gemeen ten de onroerend-goedbelasting verlagen, omdat anders dat percen tage wordt overschreden. Alle fracties waren tevreden over de toezeggingen van De Graaff- Nauta. Omdat de nieuwe regeling pas op 1 januari 1988 kan ingaan, ziet een groot aantal gemeenten (met name de 22 grote en middel grote gemeenten) zich toch ge dwongen de ogb voor 1987 te verla gen. De bewindslieden zijn niet be reid de gemeenten ontheffing van de huidige regeling te verlenen. De staatssecretarissen gingen bovendien niet in op verzoeken van PvdA en D66 om extra gelden beschikbaar te stellen. De opposi tiepartijen hadden gevraagd een bedrag van 50 miljoen gulden aan het gemeentefonds toe te voegen. Maar de overheid heeft dat geld niet, aldus Koning. CDA en VVD steunden die opvatting. De Raad voor de gemeentefinanciën heeft berekend dat de gemeenten nu een 'achterstand' hebben van 835 mil joen. WD-woordoverder Hermans noemde de discussie daarover ech ter 'een gesloten boek'. Ook het PvdA-voorstel om de extra bij- Ook dakbedekking bleek hier en daar niet bestand tegen de felle rukwin den. In Rotterdam werd van een flatgebouw alle dakbedekking weggebla zen die in brokstukken op balkons en de straat belandde. De brandweer moest eraan te pas komen om het puin te ruimen. (foto anp> DEN HAAG (GPD/ANP) In poli tiek Den Haag is opschudding ont staan over de weigering van het ka binet om bepaalde delen voor te la ten lezen van de toespraak waar mee de Tsjechische dissidente schrijver Vaclav Havel de Eras musprijs op 13 november in ont vangst wil nemen. WD-kamerlid Bolkestein wil vandaag van pre mier Lubbers horen wat die be zwaren zijn. Ook het Nederlands juristencomité voor de mensen rechten laakt het regeringsstand punt. Zowel Bolkestein als de ju risten vinden dat het kabinets standpunt in strijd is met de vrij heid van meningsuiting. Havel is prominent lid van de dissidentenbeweging Charta 77, een organisatie die zich in Tsjecho- slowakije inzet voor de mensen rechten. Volgens een Nederlandse woordvoerder van Charta zou Ha- vel door een medewerker van de Nederlandse ambassade in Praag zijn verzocht twee te politiek geachte passages te veranderen. Als hij zou weigeren, dan zouden geen leden van het koninklijk huis (prins Bernhard en waarschijnlijk ook koningin Beatrix) bij de prijs uitreiking aanwezig zijn. Havel zou hebben geweigerd zijn tekst te wijzigen. Daarop werd be sloten de toespraak niet voor te le zen op de uitreikingsplechtigheid, maar op een latere bijeenkomst waarbij het koninklijk huis niet aanwezig is. Havel kreeg de Eras musprijs voor zijn jarenlange strijd voor vrijheid van meningsuiting en bescherming van de mensenrech ten in Tsjechoslowakije. De schry- GOALKEEPER (ANP) - Neder land heeft bij Hollandse Signaal Apparaten B.V. (HSA) in Hengelo tien goalkeeper-systemen (lucht verdedigingssystemen tegen doe len op korte afstand) besteld voor de standaardfregatten en bevoorra dingsschepen van de Koninklijke Marine. Deze bestelling brengt het totaal aantal goalkeepers voor de Koninklijke Marine op 23. Met de order is een bedrag gemoeid van 230 miljoen gulden. ver is zelf niet aanwezig bij de uit reiking, omdat hij vreest dat hij zijn land niet meer in mag als hy eenmaal over de grens is. Ook het Nederland juristencomi té voor de mensenrechten (NJCM) vindt dat de Nederlandse regering in strijd handelt met de vrijheid van meningsuiting. "Deze inbreuk is des te pijnlijker gezien de wijze waarop Havel zich inzet voor de vrijheid van meningsuiting", aldus de NJCM in een gisteren aan mi nister Van den Broek (buitenland se zaken) verstuurde brief. Weduwnaars bieden De Graaf rapport aan DEN HAAG (GPD) Weduw naars moeten een zodanig pen sioen krijgen dat ze een oppas voor hun kinderen kunnen betalen. Met die eis is vanmorgen de pressie groep weduwnaars met jonge kin deren naar staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gestapt. De eis wordt ondersteund door de stichting welzijnsbevordering we duwen en weduwnaars. Die bood vanmorgen De Graaf een rapport aan over de sociaal-economische toestand van weduwnaars met kin deren. De stichting hoopt dat de rege ring een weduwnaarspensioen zal invoeren en éen einde maakt aan de al 20 jaar durende discriminatie van de weduwnaar en zijn gezin. Van de ongeveer 150.000 weduw- naren zijn er volgens de pressie groep 9000 met in totaal 19.000 jon ge kinderen. Voor de meesten is het financieel niet mogelijk een huishoudelijke hulp in dienst te nemen. Velen raken daardoor in fi nanciële problemen en moeten noodgedwongen hun baan opge ven waardoor ze in de bijstand te recht komen. ADVERTENTIE De nieuwe Peugeot 309 Diesel 1.9, een symfonie in 'D', levert prestaties waar de conpur- rentie stil van wordt. Ga maar na: in 15,3 secon den accelereert hij van 0-100 km/u. En z'n top snelheid bedraagt liefst 160 km/u. Dat kunnen andere auto's in z'n klasse slechts hijgend en met turbohulp achterhalen. Naast snel is de nieuwe 309 Diesel ook bij zonder stil en zuinig. Om over z'n comfort nog maar te zwijgen. Maak een proefrit, dan ervaart u zelf wat we bedoelen met de symfonie in 'D'. B) PEUGEOT 309 standslasten van de gemeenten niet voor tweederde deel maar voor de volle honderd procent te compenseren, wezen beide be windslieden van de hand. Het kabinet erkende wel dat de gemeenten in de afgelopen jaren onevenredig veel hebben moeten bezuinigen. Maar het voorstel van de vereniging van Nederlandse ge meenten (VNG) om eventuele overschotten bij de departementen in het gemeentefonds te storten, vond bij de bewindslieden geen ge hoor. Volgens Koning moeten die eventuele overschotten worden ge bruikt om het financieringstekort verder terug te dringen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5