Bouwvallen wijk Maredorp vervangen door nieuwbouw Papierhandel mag in pand De Nobel Smoesjes vanfout-parkeerders vermoeiend voor kantonrechter LEIDEN DINSDAG 21 OKTOBER 1986 Plannen gingen een lange weg LEIDEN - Het is zeker niet van een leien dakje gegaan, maar toch: gaten en bouwvallen in de wijk Maredorp (achter de Haarlemmer straat) maken nu eindelijk plaats voor woningbouw. In de Pelikaan straat, Van de Werfstraat, Hekken- steeg en omgeving gonst het sinds enige tijd van de bouwgeluiden. Ruim 50 woningen en een winkel worden er neergezet op plaatsen die tot voor kort nog een erbarme lijke aanblik boden. Zoals gezegd: de nieuwbouw heeft heel wat voeten in de aarde gehad voordat de eerste spade de grond inging. Aanvankelijk had de gemeente het gebied rond de Hek- kensteeg bestemd voor de bouw van een parkeergarage (stallings garage). Wijkbewoners liepen daar tegen te hoop en dienden bezwaar schriften in. De gemeente haalde een streep door de plannen voor dat het tot een uitspraak van de Kroon kwam, maar pas nadat een adviseur van deze hoogste be roepsinstantie had uitgesproken dat een parkeergarage in het ge bied rond de Hekkensteeg overbo dig was en bovendien niet zou pas sen in een zo kleinschalig deel van de binnenstad. De bakens waren daarmee verzet en dus moest de gemeente met een nieuw bouwplan op de proppen komen. Dat werd, zoals de wijkbe woners altijd hadden gewild, een woningbouwplan met de nodige speel- en groenvoorzieningen en parkeerruimte voor alleen de be woners van de te bouwen wonin gen. Het Haagse architectenbureau Roeleveld-Sikkes maakte een plan dat in totaal 43 woningen omvat, voornamelijk gelegen aan de Van der Werfstraat en de Hekkensteeg. Tegen het bouwplan rezen op nieuw bezwaren, dit keer afkom stig van direct omwonenden en van bedrijfseigenaren van wie ma gazijnruimten door de gemeente waren wegbestemd ten behoeve van de woningbouw. Een andere kink in de kabel was de vervuilde grond die werd geconstateerd on der het voormalige galvaniserings- bedrijf Galvano (op welke grond ook woningen moesten komen). En tenslotte was er het café De Schmidsche dat door de gemeente was wegbestemd, maar natuurlijk niet één-twee-drie weg was. Met de bedrijfseigenaren werd ten langen leste overeenstemming bereikt over vervangende maga zijnruimte en er worden maatrege len getroffen om de vervuilde grond te kunnen opruimen. De bouw van woningen op het terrein van De Schmidsche is opgeschort maar onlangs bereikte de gemeen te wel overeenstemming met de ca fé-eigenaar over de aankoop van het horecabedrijf. Daarmee is ook de laatste sta-in-de-weg uit de we reld geholpen en kan het bouw plan in z'n totaliteit worden gerea liseerd, zij het dat het in twee stuk ken is geknipt en dus in gedeelten wordt uitgevoerd. De woningen op de plek van Galvano en De Schmidsche kunnen pas worden neergezet als de vervuilde grond is opgeruimd. En dat kan gebeuren zodra een tijdelijke opslagplaats is gerealiseerd in het daarvoor aange wezen gebied Roomburg. Pelikaanstraat Op de hoek Pelikaanstraat/Van der Werfstraat is intussen ook de bouw begonnen van 12 woningen met een bedrijfsruimte. De nieuw bouw komt in de plaats van enkele bouwvallige panden die jarenlang tot één van de rotste plekken in de binnenstad hoorde. Het gebouw bestaat uit vier bouwlagen met een schuine kap en wordt opgetrokken uit een witte steensoort. Op de be gane grond komt een kastenwinkel van Lundia. De 12 woningen zijn gesitueerd op de verdiepingen. Veel meldingen stormschade LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren een flink aantal meldin gen gekregen van stormschade. In totaal kwamen er 50 telefoontjes binnen over omgewaaide bomen, losgeklapte ramen en afgewaaide dakpannen. De eerste meldingen kwamen binnen om 13.30 uur. De directie groen van de gemeente Leiden en de brandweer zijn tot het begin van de avond bezig ger weest om de schade te verhelpen. In totaal werden gisteren 5 auto's beschadigd door ontwortelde bo men. Op de Frederik van Eeden laan werd tegen 15.00 uur een rij dende auto geraakt door een val lende boom. De bestuurder, een 32-jarige man uit Capelle aan den IJssel, kwam met de schrik vrij. Zijn wagen was zwaar beschadigd. De ontwortelde boom vernielde ook een tweede auto die in de straat geparkeerd stond. Een blik aan de binnenzijde van het bouwplan dat wordt verwezenlijkt Ook dit plan heeft een lange voorgeschiedenis. In 1978 maakte architect Barkema al een plan voor de hoek Pelikaanstraat/V.an der Werfstraat. Opmerkelijk feit is dat de toenmalige eigenaar van de grond spoorloos is verdwenen en dat het heel wat voeten in de aarde heeft gehad voordat het in andere handen kon overgaan. Ook tegen het onderhavige bouwplan rezen bezwaren, met na me tegen de hoogte van de nieuw bouw die de lichtinval van wonin gen aan Lege Werfsteeg zou belem meren. Het duurde tot vorig jaar voordat de eerste paal voor het woon/winkelpand de grond inging. Het ontwerp van de nieuwbouw is van de hand het Leidse architec tenbureau Barkema, Van den Ee- renbeemt en Van Veen. Alles op een rij gezet zijn bij de nieuwbouwplannetjes voor Mare dorp zo'n beetje alle problemen ge passeerd die denkbaar zijn in een stadsvernieuwingsgebied. Van aankoop van panden tot onteige ning en van hinderlijke bedrijven tot bodemverontreiniging. Rond half vijf werden twee auto's vernield door vallende boom, nu aan de Morssin gel. Beide wagens, die langs de kant van de weg stonden gepar keerd, werden flink beschadigd. De vijfde auto werd tegen vier uur beschadigd aan de Warmonder- weg. In het Terweepark kwamen voorts twee geparkeerde wagens met elkaar in botsing doordat een van de auto's niet op de handrem stond en door zware windvlagen van zijn plaats werd geduwd. De storm bezorgde een aantal schapen in een weiland aan de Nachtegaallaan kortstondig de vrijheid. Door de windstoten was het hek bij het weiland openge waaid. Gemeenteraad verwacht geen overlast n de Van der Werfstraat (foto Holvast). Loopbaan In het centraal voorzieningen gebouw aan de Cleveringaplaats wordt donderdag de themadag 'Vrouw en loopbaanplanning' gehouden. Aanleiding voor die bijeenkomst is het idee van veel vrouwen dat zij op dood spoor zijn aangeland na vele jaren een bepaalde functie te hebben ver vuld. Vrouwen hebben weinig zicht op de loopbaanmogelijkhe den binnen de universiteit. Er wordt veel gepraat over loopbaanbeleid, maar in de praktijk doen overheidsinstellin gen - en de Rijksuniversiteit Lei den (RUL) - hier minder aan dan het bedrijfsleven, aldus de orga nisatoren. De themadag begint donder dag om 16.00 uur. Ine van Hoorn van de Landelijke Emancipatie- raad en Els van Doorn van de af deling Vorming en Opleiding van de RUL houden een inlei ding. Aansluitend worden werk groepen gevormd. Na een geza menlijke maaltijd worden indien mogelijk beleidsvoorstellen gefor muleerd. Wie wil deelnemen kan zich opgeven bij Vrouwennel- werk, Stationsweg 46, kamer 156. te. 148333 toestel 3129 of 2583. Zijlloop Zwem- en polovereniging De Zijl-LGB houdt zondag vanaf het clubhuis aan de Paramaribo- straat (naast zwembad De Zijl) een Zijlloop. Er kan worden ge kozen uit 5, 10 en 20,2 kilometer. Inschrijven vanaf 10.15 uur. Aanvang Zijlloop 11.00 uur. Nederlands-lndië Het Leids historisch tijdschrift Leidschrift organiseert donder dag 23 oktober een forumdiscus sie over Nederlands-lndië 1918- 1945. Gastspreker is dr. L. de Jong. Hij zal aandacht besteden aan deel 11c van Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog dat eerder volgen de week wordt gepresenteerd. Een forum zal daarna verder ingaan op het gehele werk van De Jong met betrekking tot Ne- derlands-Indië. Dat forum be staat uit professor dr. Schöffer. professor dr. mr. C. Fasseur. dr. L.G.M. Jacquet, drs. J. Soeten- horst en dr. I. Anak Agung Gde Agung. De bijeenkomst heeft plaats in het Academiegebouw zaal 009. Rapenburg 73. Aan vang 19.45 uur. LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond een voorstel verworpen om de vestiging van een groothandel in oud papier aan de Zoeterwoudseweg (op het hui dige terrein van De Nobel) onmo gelijk te maken. Het bedrijf in lompen en oude metalen, De Nobel, wordt met fi nanciële steun van de gemeente verplaatst van de Zoeterwoudse weg naar het bedrijfsterrein De Hallen (achter de Groenoordhal- len). Het bestemmingsplan Zoeter woudseweg, dat gisteravond door Leiden en Katwijk mogen extra bouwen LEIDEN - De gemeente Leiden mag dit jaar nog 53 extra woningen bouwen in de Stevenshofpolder. Gebleken is dat de gemeente Den Haag van het haar toegewezen contingent woningen voor 1986 van 1800 stuks niet kan realiseren. Bij de herverdeling over de Haagse regiogemeenten heeft Leiden 53 woningen toegewezen gekregen omdat de gemeente een reserve plan voor de Stevenshof had klaar liggen. De gemeenten Katwijk en Oegstgeest mogen respectievelijk 53 en 13 woningen extra bouwen. Het grootste deel van de Haagse overschot is naar de gemeente Zoe- termeer gegaan en omdat Zuid- Holland onvoldoende reserveplan nen had zijn zelfs 370 woningen naar Rijnmond overgeheveld. Het totaal aantal woningen dat de gemeente Leiden dit jaar kan realiseren komt dicht in de buurt van de 1000 (940). Dat is ongeveer het aantal woningen dat de ge meente denkt te moeten bouwen om de achterstand in het woning zoekendenbestand te kunnen inlo pen. De rechter oogde tamelijk moe aan het eind van de zitting. Alle maal mensen die fout hadden ge parkeerd waren langs zijn hekje getrokken. En allemaal hadden ze de overtreding toegegeven, maar... En dat maar, dat vond de rechter op. het laatst knap ver moeiend worden. De ene gedaag de had een nog breedvoeriger rechtvaardiging voor het maken van de overtreding dan de ander, en meestal sneden ze in zijn ogen geen hout. door Simone van Driel Neem de vrouw die in Noord- wijkerhout bezit had genomen van een parkeerplaats voor inva liden. Fout zat ze, dat begreep ze best, maar ze had haar hoogbe jaarde moeder bij zich. Die was moeilijk ter been en om haar zo dicht mogelijk bij het restaurant waar ze zijn moest af te zetten, was ze even op die invaliden- plaats gaan staan. Boos was ze dan ook dat de officier, die 60 gulden boete eiste en de rechter, die 35 gulden oplegde, "geen en kele inschikkelijkheid" aan de dag legden. "Moet je zo'n vrouw dan maar nooit eens ergens mee naar toenemen?" Weinig gehoor ook vond de Noord wij ker, chef-kok van be roep, die in Katwijk zijn auto op een trottoir had .neergezet. Zijn rechtvaardiging: "Parkeerruimte in de buurt van het hotel waar ik werk is schaars, in het hoogsei zoen ben je soms wel een half uur bezig om je auto kwijt te ra ken. Die. keer heb ik de auto uit hoge nood op de stoep gezet". Hij zou nóg wat vroeger van huis moeten gaan, deed de rech ter de man een advies aan de hand. "Maar ik ga al om half tien weg als ik om tien uur moet be ginnen". mopperde die. Zestig gulden legde de rechter hem op. "Het heeft ook weinig zin hè, om met motieven naar de rechtbank te komen", was de kok hierover verontwaardigd. De rechter: "Uw motieven zijn niet steek houdend". Rotbus Iets beter verging het de Leide- naar, firmahouder in Noordwijk. De rechter en de officier waren althans genegen de zaak aan te houden om te kijken of de be keuring die de man had gekre gen, wel terecht was uitgedeeld. Niet dat de man met die aanhou ding overigens heel blij was: de ze geintjes kostten hem als za kenman goud-geld, zei hij. Bo vendien had hij, omdat hij ruim een uur later aan de beurt was dan was afgesproken, al vier keer de rechtszaal moeten verlaten om nog maar weer meer geld in de parkeermeter te doen. "Hoe laat bent u vrij? Dan breng en haal ik u wel, dan kunt u zelf gaan kijken", deed hij dan ook een poging de rechter de zaak nog dezelfde dag te laten rond breien. Maar de rechter had weinig trek in een dergelijke afwikke ling van deze kwestie - meneer voelde zich onheus bejegend en dan zou de zaak goed worden uit gezocht ook. En in een door justi tie bepaald tempo. Het ging allemaal om een be keuring die de man had gekre gen in de Quarles van Ufford- straat in Noordwijk. Hij zou zijn auto er hebben geparkeerd op een plaats waar dat niet mag, bij een bushalte. Maar die plaats, dat was nota bene zijn eigen in- uit rit! Die bushalte, die deugde van geen kant, zei hij. "Ze hebben me nooit gevraagd of die er mocht komen, die was er opeens. Ik heb heel de dag last van dit rotbus, wie plaatst er nu een halte voor een jnrit?" Hij had ook foto's ge nomen, "ik wil nog wel een se- rietje maken", bood hij aan toen de rechter er niet op zag wat de man beweerde. "Of komt u dan zelf kijken, het is een absurde si tuatie". Toen de man ook nog wist te vertellen dat de twee verbalisan ten die hij later had gesproken, het evenmin met elkaar eens wa ren, besloot de rechter tot nader onderzoek. Zoals gezegd, de man was daar niet blij mee. hij was ui teraard het liefst direct vrijge sproken. Veel vertrouwen leek hij in justitie niet te hebben, ge tuige de voorwaarde die hij ver bond aan zijn toestemming aan de rechter om de foto's bij zich te houden. "Dat mag, op voorwaar de dat ze niet verdwijnen". Dat vond de rechter niet bijster sym pathiek. Zijn antwoord was op een onaardige manier geruststel lend: "Niemand stelt enig belang in deze foto's, hoor". de gemeenteraad werd vastgesteld, laat de mogelijkheid open dat zich op het terrein van de Nobel weer een groothandel, nu in oud-papier, zal vestigen. Het CDA vond de mogelijkheid van weer een oud-papierhandel geen goed voorstel en kreeg in haar verzet steun van een deel van de PvdA-fractie. Volgens wethouder Peters (ruimtelijke ordening en ook PvdA) is de oud-papier ver werking niet de reden geweest om De Nobel te verplaatsen en hoeft de vestiging van een oud-papier handel. als de hinderwetvoor schriften in acht worden genomen, niet tot overlast in de buurt te lei den. Een meerderheid in de raad steunde deze stelling van de wet houder. De raad ging wel unaniem ak koord met het verzoek aan het col lege van B en W om binnen een jaar met plannen te komen voor verbetering van de woonomge ving. Nagegaan zou moeten wor den of er een mogelijkheid bestaat de Zoeterwoudseweg zo in te rich ten dat met name het laden en los sen van grote vrachtwagens niet op Driessen voorzitter CDA-partij LEIDEN - De oud-fractievoorzitter van het CDA in de Leidse gemeen teraad, H. Driessen, is voorzitter geworden van de CDA-afdeling Leiden. Driessen volgt J. Bosch op die in 1978 de bestuurlijke leiding van het CDA op zich nam, aanvanke lijk nog als voorzitter van het CDA- verband omdat de partijen KVP, AR en CHU op dat moment nog aaneen moesten worden gesmeed. Driessen is 12 jaar lid geweest van de Leidse gemeenteraad. Bijna zijn gehele raadsperiode vervulde hij ook de rol van fractievoorzitter, eerst van de KVP-fractie en later van het CDA. In 1982 bedankte hij als lid van de gemeenteraad. Verzoek om schorsing afgewezen LEIDEN - De verzoeken van 12 winkeliers van de Breestraat om de bouwvergunning voor de uitbrei ding van het gebouw van de Ge meentelijke Sociale Dienst te schorsen, heeft de Raad van State gisteren afgewezen. Welke motie ven aan deze beslissing van staats raad mr. P.J.G Kapteyn ten grond slag liggen, was vanmorgen nog niet bekend. De winkeliers hadden onder meer om schorsing gevraagd om dat door de tweede fase van de uit breiding het parkeerterrein aan de Boomgaardsteeg, dat plaats biedt aan 16 auto's, verloren zal gaan. Volgens de winkeliers is het ver dwijnen van de parkeerplaats in strijd met de bouwverordening en worden de gemaakte afspraken met de gemeente geschonden. De gemeente zou in 1982 hebben toe gezegd dat het terrein op koop avonden en zaterdagen als par keerplaats voor bezoekers van het centrum beschikbaar zou blijven. Dit bestrijdt de gemeente echter: zij zou de winkeliers in 1982 al dui delijk hébben gemaakt dat het ter rein te zijner tijd voor uitbreiding van het gebouw van de GSD moet wijken. de weg hoeft plaats te vinden. Zo dra de Leidse Beton Centrale (LBC) verplaatst is zou een deel van dit terrein gebruikt moeten worden voor laden, lossen, parke ren en draaien van trucs, aldus de raad. Het college van B en W moet bo vendien een halfjaar na het vertrek van de LBC een notitie overleggen over de nog resterende overlast door het bedrijf Fontein. Verplaat sing van ook dit bedrijf wordt vooralsnog financieel onhaalbaar geacht. De gemeenteraad sprak tenslotte uit dat al het mogelijke moet worden gedaan om door uit breiding van de controle op de na leving van hinderwetvergunnin gen en verkeerswetgeving de over last in de buurt tot terug te brengen. LEIDEN - Na jaren smachten was het gisteren dan eindelijk zover: de leerkrachten en leerlingen van de Lucas van Leydenschool konden het ruim 120 jaar oude schoolgebouw aan de Aalmarkt verruilen voor een hypermodern bolwerk aan de Vliet. Hei erbarmelijke weer mocht de pret niet dr.ukken: in feestelijke optocht ging de schoolbevolking gisteren van de dependance aan het Pieterskerkhof naar de Vliet. De kinderen mochten het gebouw de hele dag verkennen en hun ouders waren eveneens welkom. De school wordt in januari officieel geopend. Om de. komst van het gebouw is het nodige te doen geweest. In 1984 werden zeer veel bezwaarschriften tegen de bouw ingediend, die alle on gegrond. zijn verklaard. Voorts probeerde het actiecomité 'Redt de Vliet te Leiden' met een handtekeningenactie de bouw tegen te houden, (foto Holvast) Verhuizing school uitgesteld LEIDEN - De verhuizing 1 I openbare basisschool Marnix van St. Aldegonde naar het nieuwe ge bouw aan de Houtmarkt heeft en kele dagen vertraging opgelopen. De lokalen zouden gisteren wor den ingeruimd, maar bij aankomst 's morgens bleek dat in een aantal lokalen nog geen vloerbedekking aanwezig was. Die had vorige week woensdag gelegd moeten zijn. Als gevolg hiervan hebben de kleuters vandaag vrij; vandaag worden hun lokalen ingericht, morgen kunnen ze daar terecht. De oudere kinde ren moesten vandaag wel aantre den. Zij krijgen gewoon les in het oude gebouw aan de Maresingel, waarna donderdag en vrijdag hun verhuizing plaatsvindt. Man (59) valt meisje lastig LEIDEN - Een 13-jarig meisje Leiden is gistermiddag lastiggevallen door een 59 jaar oude Leidenaar. Het meisje reed op haar paard langs de Roomburgerweg, in de buurt van de volkstuinen. Ze werd plotseling vastgepakt door de man, maar wist zich snel los te rukken. Het meisje kon de politie een goed signalement geven van de man. Hij hield zich namelijk wel vaker in de buurt van de volkstuinen op. De Leidenaar werd later door de politie in de omgeving van de Roomburgerweg aangehou den.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4