Bewoners flats Merenwijk i willen inzage in bouwdossier Amerikaanse 'ufo' landt in Leidse Sumatrastraat Verzet Beenakker tegen afdwingen van bezuinigingen Botten in weiland bij Haagweg zijn van dier )86 -PINSDAG 21 OKTOBER 1986 LEIDEN g* Huren van door ABP gebouwde huizen wellicht te hoog LEIDEN - De bewonerscommissie van de flats Parkzicht. Molenzicht en Stadzicht, in de Leidse Meren wijk, hebben het college van B en W om medewerking gevraagd bij een onderzoek naar de mogelijke betrokkenheid van hun woningen complex in de ABP-affaire. Vol gens wethouder Tesselaar van volkshuisvesting zijn de gemeente lijke dossiers over de bouw van de drie flats evenwel onvoldoende om Medewerkers van de Oorloggravendienst hadden weinig tijd nodig om vast te stellen dat het om botten van een dier ging. Hoe de helm er terecht is gekomen, is onduidelijk. (foto Holvast) LEIDEN - De botten die kinderen zondag vonden in een weiland achter de Haagweg zijn niet de stoffelijke resten van een Nederlandse soldaat die is gesneuveld in de Tweede Wereldoorlog, zoals men aanvankelijk dacht. Gistermiddag omstreeks één uur had een deskundige van de Oor logsgravendienst, sergeant-majoor Jongen, al snel een conclusie getrok ken: ze zijn afkomstig van een dier. De kinderen vonden een helm en een aantal botten. Na enig graafwerk trof men gistermiddag meer botten aan. "Dat ze van een dier zijn staat voor mij als een paal boven W&ter; ik heb inmiddels zoveel beenderen gezien", aldus de met een schop gewapende militair Jongen. "Nee, ik heb niet het gevoel dat ik voor niets ben gekomen. Waarom? Het lag toch voor de hand om te denken dat het een lijk van een mens was!" Waarna hij vertelt dat het nog regelmatig voorkomt dat men een lijk vindt. "Zo'n drie keer per maand trekt onze dienst er op uit, om precies te zijn". onregelmatigheden bij de totstand koming van de Leidse flats te kun nen ontdekken. Vorige maand kwam aan het licht dat het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds (ABP) heeft ge knoeid met de subsidieaanvragen voor bouwprojecten die in de pe riode tussen 1968 en 1975 zijn ge realiseerd. Het ABP zou door de stichtingskosten van woningen kunstmatig te verhogen honder den miljoenen guldens teveel aan subsidies en huren hebben ontvan gen. Een gevolg daarvan zou zijn dat de aanvangshuren van de be treffende woningen te hoog zijn vastgesteld. Terugbetaling Het Nederlands Verbond van Huurders, waarbij de bewoners commissie van de drie Leidse flats is aangesloten, heeft de staatsse cretaris van volkshuisvesting, Brokx, gesommeerd op korte ter mijn met hen in onderhandeling te treden over terugbetaling van de huur die de ABP-huurders moge lijk teveel hebben betaald. Het is echter nog niet duidelijk in hoever re dat het geval is. De hoofdofficier van justitie in Maastricht heeft, na het onderzoek van de rijksrecher che naar de subsidieverlening aan het ABP, aangekondigd een straf rechtelijk onderzoek te zullen in stellen. Een parlementaire enquête over de subsidiefraude lijkt vrijwel zeker. De bewonerscommissie 'De Drie Zichten' vraagt zich af of bij de af faire ook de ABP-flats in de Leidse Merenwijk betrokken zijn. Duide lijkheid hierover hebben zij niet. De commissie heeft het college van B en W daarom verzocht hen in te lichten en het nodige materiaal te verschaffen dat het onderzoek van dienst kan zijn. Het gemeentebestuur wordt on der meer gevraagd de subsidiebe schikking van het ministerie van volkshuisvesting en andere rele vante informatie over te dragen. Ook wil de bewonerscommissie duidelijkheid over de procedure volgens welke de bouw van het complex Park-, Stad- en Molen- zicht tot stand is gekomen. Dossier Wethouder Tesselaar van volks huisvesting laat desgevraagd we ten bereid te zijn het dossier over de totstandkoming van de wonin gen beschikbaar te stellen. Maar dit dossier bevat, volgens de wet houder, slechts enkele velletjes pa pier die onvoldoende zijn om onre gelmatigheden te kunnen ontdek ken. Tesselaar zegt, gezien het onder zoek dat thans wordt ingesteld naar alle beschikkingen die in de periode van 1968 tot 1975 zijn ver strekt, niet van plan te zijn nadere stappen te ondernemen maar de onderzoeksresultaten af te willen wachten. Overigens is het volgens de wethouder niet gezegd dat in geval het tot een andere huurvast- stelling komt de bewoners er ook altijd beter van zullen worden. Dat hangt af van het feit of ze volgens de regeling van 1968 of volgens de regeling van daarna tot stand zijn gekomen, aldus de wethouder. Hoofddirecteur Snijders van het ABP heeft gezegd dat woningen uit de oude regeling altijd tegen een te lage prijs zijn verhuurd. Veel woningen zouden tot in de tweede helft van de jaren zeventig zijn ge bouwd volgens de oude regeling die toen allang vervangen was door Hekkelman spreekt op bijeenkomst van CDA LEIDEN - Gedeputeerde dr. J.W. Hekkelman spreekt woensdag tij dens een vergadering van het CDA over het thema 'De milieuproble men in Leiden en Zuid-Holland en de aanpak door de provincie'. Hek kelman is als lid van Gedeputeerde Staten onder meer belast met mi lieubeheer. Na zijn spreekbeurt kunnen vragen worden gesteld. De vergadering, waarvoor de bewo ners van de wijken Meerburg en Roomburg zijn uitgenodigd, wordt gehouden in de conversatiezaal van Huize Roomburg aan de Zaan- straat en begint om 20.00 uur. Van af 21.45 uur is er een besloten CDA- ledenvergadering in verband met de verkiezing van kandidaten voor de Provinciale Staten. Biljartcentrum Snooker, de Engelse biljarten waarbij 23 ballen wor den gebruikt, wordt steeds popu lairder in dit land. En ook in Lei den. Nog niet zo lang geleden stond in deze rubriek een inter view met een Leidenaar die niet by de televisie is weg te slaan als er weer eens-een wedstrijd op één van de Engelse zenders wordt uitgezonden. Naar zijn zeggen telt Leiden meer van dit soort 'verslaafden'. Onze zegsman is een passieve genieter. Zelf speelt hij het spel niet. Hij kijkt. Hoeveel spelers zou je in deze regio hebben? Geen idee. Feit is ondertussen wel dat het niet zo makkelijk is om in Leiden en omgeving snooker te spelen: simpelweg omdat er (bijna) geen tafels zijn. Maar daarin komt nu mis schien verandering, want wat le zen we in een verslag van de werkgroep Hogewoerd? "Vervolgens komen de plan nen van de heer De Rooij voor de vestiging van een biljartcentrum in het pand Hogewoerd 56 (voor heen garage De Wit) aan de orde. Garage De Wit is verhuisd naar de Zijlsingel". Even verderop: "Er komt een aantal biljart- en snookertafels. Aan de speelruimte zal horeca, een keuken, en een toiletgroep gekoppeld worden. Voorlopig richt De Rooij zich op de vrije markt. Mocht het centrum meer bekendheid krijgen, dan kan er wellicht een clubvorm overwo gen worden". Aan hét eind van het verslag le zen we dat één van de leden van de werkgroep heeft geïnfor meerd naar de klandiziever- wachtingen. "De heer De Rooij zegt dat er wel degelijk een be hoefte bestaat aan een biljartcen trum". Biljartcentrum (2) Dit verslag is al van gisteren; de werkgroep kwam namelijk bijeen in augustus. Sindsdien is er al weer een vergadering ge weest. Vorige week. Werd er toen nog gesproken over het plan? Ja zeker, vertelt een lid van de werkgroep, maar niet zo lang. Verder weet hij er niét zoveel vanaf. "Bel maar even met ie mand van de gemeente". Dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Nadat we diverse keren van de ene afdeling naar de ande re zijn doorverwezen - je voelt je dan als het ware als een biljartbal - krijgen we Clara Dubber van de dienst stadsvernieuwing aan de telefoon. Hoe het met de plannen staat? Volgens haar komt dat centrum ?r. Waarschijnlijk. "Meneer De Rooij heeft een brief gehad van ie gemeente waarin stond dat hij *.ijn gang mag gaan. Maar we hebben hem niet meer gespro ken. Tijdens die eerste vergade ring heeft hij zijn plannen toege licht, tijdens de tweede was hy niet aanwezig". Moest de gemeente nog ergens -oestemming voor geven? "De afspraak was dat de opzet van het centrum nog zouden morden besproken door de afde- Hng economische zaken van de "emeente. Ik heb begrepen dat iet licht op groen staat. Het woord is nu aan De Rooy". 3iljartcentrum (3) Zo'n driekwart jaar geleden peelde De Rooij voor het eerst nooker. Hij vond het een attrac tief spel. "Ik werd een liefheb ber, met een grote streep onder liefhebber". "Het leuke van snooker is", zo vervolgt hij, "dat je niet zoveel -echniek nodig hebt om het toch aardig te kunnen spelen; om er plezier aan te beleven. Het is een .alnelijk eenvoudig spel. Natuur lijk, wil je echt goed worden, dan moet je ongelooflijk veel trai- Na zijn kennismaking met snooker ging De Rooij zich iriënteren op de markt. En hij ontdekte wat andere liefhebbers al een tijdje weten: datje in deze regio eigenlijk geen snooker kunt spelen by gebrék aan facili teiten. Zijn plan om een centrum aan de Hogewoerd te beginnen was geboren. "De beste opzet leek mij: biljarttafels gecombineerd met snookertafels. Je bestrijkt dan twee gebieden". of De Rooij, aarzelend: "Ik heb toestemming van de gemeente om te beginnen, zoals u weet. Het hangt nu nog op de financië le kant. Ik ben, met andere woor- Het pand aan de Hogewoerd, waar tot voor enige tijd een garage was gehuisvest, zal misschien worden omgetoverd tot biljartcen trum. (foto Wim Dijkman) den, nog aan het onderhandelen. Maar ik denk dat ik de obstakels die er nog zijn wel uit de weg kan "Laat ik het zo zeggen", ant woordt De Rooij voorzichtig, "ik zit een paar meter voor de eind streep". Biljartcentrum (4) In het verslag van de werk groep Hogewoerd staat te lezen dat een bUjart annex snooker centrum een primeur voor Ne derland zou zijn. Dat is natuur- 'lijk onzin. "Ik denk dat je in Ne derland op dit moment tussen de 70 en 100 tafels hebt", zegt De Rooij. "Het precieze aantal weet ik niet. Dat kun je moeilijk schat ten, omdat er steeds meer bijko men. Het spel is in opkomst hè. Over een primeur voor Leiden mag je natuurlijk wel spreken". Wat zijn uw verwachtingen? "Ik denk dat zo'n centrum kan aanslaan. Door een aantal facto ren. Eén daarvan is inderdaad dat het spel steeds meer onder de aandacht komt dankzij de Engel se televisie-uitzendingen. We kunnen de wedstrijden storing- vrij ontvangen in deze regio". Een duidelijk gevolg van de toegenomen populariteit is vol gens De Rooij de snookerbeurs die onlangs voor het eerst in Ne derland (Breda) werd gehouden. "Toen ik daar rondliep had ik echt het idee, de zekerheid bijna, dat ik met iets goeds bezig ben". Na een korte pauze: "Natuur lijk ben ik bezig met iets dat een succes kan worden...waarom zou ik er anders eigenlijk aan begin- De 'ufo', die een mevrouw in de Sumatrastraat gisteren aantrof, blijkt een weerballon van Amerikaanse makelij te zijn. Politiewoordvoerder Dick Graveland (links) is duidelijk in zijn sas met de vondst. (foto Holvast) LEIDEN - De Leidse Leuering kreeg gistermiddag de schrik van haar leven toen zij in de Sumatrastraat een vreemd voor werp aantrof. Omdat zij dacht met een ufo te maken te hebben die vanaf een andere planeet naar de Sumatrastraat was komen vliegen, belde zij de politie. Ook daar wist men aanvankelijk niet wat het voorwerp, een kastje met een soort paraplu en een ka potte baloon, moest voorstellen. Maar woordvoerder Graveland, die wel een vermoeden had, waagde een telefoontje naar het KNMI. Daar wist men na beschrijving van het voorwerp te vertellen dat het om een weerballon ging. En nog wel om een Amerikaanse. "De Ne derlandse luchtballonnen zijn na melijk rood en deze is bruin. Bo vendien vertelde men op het KNMI dat het nooit om een Neder landse zou kunnen gaan, omdat die met deze storm rechtstreeks rich ting Duitsland vliegen. Ook kan het geen Britse ballon zijn, omdat de voeding - een soort accu - is uit geput. Op zo'n korte afstand kan dat niet. Dus in De Bilt vermoedt men dat het om een weerballon van Amerikaanse makelij gaat", al dus Graveland. Het is er een van het type RSMK 3, éen 'wegwerpballon', want er zit geen afzender bij. "En als hij terug moet komen naar waar hij vandaan komt wordt die er altijd bijge- stopt", aldus Graveland. Het kastje kan luchtvochtigheid, temperatuur en luchtdruk meten. Het kan ook seinen, zo bleek uit nader onderzoek. Want de 'para plu' blijkt een antenne te zijn, die met een zender is verbonden. Met ballon en al heeft de weerballon een hoogte van ongeveer 12 meter. Wat er met het nu geïdentificeerde voorwerp gaat gebeuren is nog niet bekend. Vermoedelijk zal het te recht komen in het rariteitenmu seumpje dat in het Leidse politie bureau is ingericht. ADVERTENTIE J.HOWARD'S LEIDEN - De rector-magnifïcus van de Leidse universiteit, prof. dr. J.J.M. Beenakker, liet de universi teitsraad gisteravond weten zich ernstige zorgen te maken over het klimaat op het ministerie van on derwijs en wetenschappen. Hij maakt zich die zorgen, omdat op dat departement een wetsontwerp in de maak is, waarmee minister Deetman straks de bezuinigingen aan de universiteit wil afdwingen. Beenakker hoopt dat, wanneer dit ontwerp wordt ingediend in de Tweede kamer, het parlement vol doende vertrouwen heeft in de hui dige wetgeving aan de universitei ten. De raadsleden konden volle dig instemmen met deze kritiek. Verder verklaarde de rector- magnificus dat het er naar uitziet dat het opgelegde bezuinigingsbe drag moet worden geaccepteerd. Echter, met de opgelegde reorgani satieplannen van de minister is hij (en het college van bestuur) het volstrekt niet eens. Beenakker ver telde dat er nog met niemand wordt gesproken over de uitvoe ring van die plannen. "Alle univer siteiten zitten daarmee op één lijn. De Leidse universiteit heeft ook Autobrand LEIDEN - Door nog onbekende oorzaak is gistermorgen op de Eu- ropaweg een auto in brand gevlo gen. De wagen werd bestuurd door een 35-jarige man uit Nieuwe Wete ring. De man wilde wegrijden uit een parkeerhaven toen er plotse ling rook onder zijn motorkap van daan kwam. De te hulp gesnelde brandweer kon niet voorkomen dat de wagen geheel uitbrandde. geen alternatieven of varianten op tafel liggen", zo liet hij aan een be zorgd raadslid weten. Wel meldde de rector dat er deze week op verzoek van het college van bestuur van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam een gesprek zal plaatshebben over de voorstel len tot samenwerking. "We zullen eikaars mening aftasten, maar ver der komt het echt niet", aldus Bee nakker. Open dag chemische bedrijven LEIDEN - Het Rijksinstituut voor Geneesmiddelenonderzoek en de subfaculteit der Scheikunde van de universiteit openen zaterdag 1 november de deuren voor het pu bliek in het kader van de Landelij ke Open Dag Chemie die wordt ge houden. Zo'n 100 chemische be- dryven, laboratoria van ziekenhui zen, keuringsdiensten van waren huizen, enzovoorts in het land gun nen de buitenstaanders zaterdag een blik in hun keuken. Het Rijks instituut is gevestigd aan de Wil lem Barentszstraat 7, de subfacul teit aan de Wassenaarseweg 76 (Gorlaeus Laboratoria). De dag is georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Chemie- vereniging en de Vereniging van de Nederlandse Chemische Indus trie. Meer informatie is verkrijg baar bij Veronica Sikkema, tele foon 469406 en Kristel Esveldt, te lefoon 209233. fl^eleavfe wijn en gedistilleerd Tel. 015)569324 D66 houdt algemene vergadering LEIDEN - D66 afdeling Leiden be legt woensdag een algemene afde lingsvergadering in hotel Nieuw Minerva aan de Boommarkt. Ty- dens deze vergadering wordt een nieuw bestuur gekozen en is er dis cussie over het fenomeen referen dum. De vergadering begint om 20.15 uuV en eindigt rond 22.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3