Storm houdt huis in regio 'Rem ontwikkeling Duinrell niet af Vrag ;en over half miljoen, dagverblijf en de woonwagens Accoburo: bemiddelen tussen Leiderdorpers Culturele week in Leiderdorp geopend =1=MMKUH DINSDAG 21 OKTOBER 198Ó (Van c Haagse redacteur) DEN HAAG/WASSENAAR - "De ontwikkeling van attractiepark Duinrell in Wassenaar is jarenlang afgeremd waardoor het park nog steeds niet klaar is maar nog in een ontwikkelingsfase verkeert. Dit komt omdat het bestemmingsplan voor het gebied nog niet rechtsgel dig is. Hetgeen sterke vertraging en soms zelfs volledige stagnatie bij het verlenen van vergunningen tot gevolg heeft. Daarom moet het nieuwe bestemmingsplan Duinrell alle belemmeringen wegnemen die snelle besluiten over bouwvergun- ningaanvragen in de weg staan". Aldus pleitte mr. H. H. Luigies na mens Duinrell gisteren bij de Raad van State waar de Kroonberoepen tegen het bestemmingsplan Duin rell aan de orde waren. De raadsman van Duinrell-eige- naar H. R. graaf van Zuylen van Nijevelt bracht daarbij het grote economische belang van het at tractiepark naar voren. Hij noemde bijvoorbeeld als bedrag dat tussen 1983 en 1985 op het voormalige landgoed is geïnvesteerd 17,5 mil joen gulden en wees op de perma nente werkgelegenheid die in 1984 148 arbeidsplaatsen groot was. Bo- Wassenaars recreatiepark bij Raad van State vendien vinden in toeleveringsbe drijven 30 mensen werk en zijn be stedingen van bezoekers en kam peerders buiten het park nog eens goed voor 25 arbeidsplaatsen. Duinrell is daarom voor de werk gelegenheid in Wassenaar volgens Luigies van wezenlijke betekenis, maar of dat zo blijft hangt volgens de raadsman af van de ontwikke lingskansen die het nieuwe be stemmingsplan biedt. Een attractiepark moet tegen woordig sensationele en/of onge bruikelijke zaken kunnen bieden in een dagvullend programma wil het publiek er volgens de advocaat nog warm voor lopen. Daarnaast was de concurrentie voor het park de afgelopen tien jaar enorm toege nomen. Het is voor een attractie park als Duinrell in de ogen van mr. Luigies daarom van levensbe lang snel op de wensen van het pu bliek te kunnen inspelen om de gunst niet te verliezen. Wie ruime planologische mogelijkheden heeft zal zonder probleem jaarlijks een nieuwe attractie kunnen intro duceren die als publiekstrekker kan fungeren, aldus de Rotterdam se advocaat, die eraan toevoegde dat wie beperktere mogelijkheden heeft de concurrentiestrijd niet zal kunnen volhouden. "En dat kost dus werkgelegenheid", aldus Lui gies. De advocaat illustreerde een en ander met de mededeling dat Duinrell dit jaar 120.000 bezoekers minder binnen de poorten kreeg dan vorig jaar. Het Wassenaarse attractiepark streeft naar een jaarlijks bezoe kersaantal van 1.25 miljoen, maar dat behoeft de mensen die tegen el ke verdere ontplooiing van Duin rell zijn volgens Luigies niet af te schrikken. Hij wees erop dat de ge meente de onlustgevoelens onder de bevolking over de neveneffec ten van een verdere groei van Duinrell in goede banen heeft ge leid en dat samen met anderen naar oplossingen voor overlast wordt gezocht. De vrees voor bij voorbeeld parkeeroverlast en la waai door de verdere groei van Duinrell zal volgens hem onnodig blijken. De toekomst die Duinrell voor ogen staat is ook beslist geen evenbeeld van De Efteling, legde de raadsman uit. Het park wil uit breiden rond het thema water en daarbij speelt de uitbreiding van het Tikibad een grote rol. Dat plan is echter zoals het bestemmings plan er nu ligt onmogelijk omdat dat geen bouwhoogte van 28 meter toestaat. Duinrell zelf vindt die bouwhoogte geen bezwaar omdat door de bomen niemand die im mers kan zien. "Alleen vanaf de Duinrell is dat Burgemeester P. H. Schoute van Wassenaar zei dat van Wassenaar attractiepam Duin rell mag blijven maar dat er geen onevenredige overlast voorde om geving en de rest van de gemeente mag ontstaan. Bovendien mag niet het gehele gebied pretpark en cam ping worden, de natuur- en cul tuurhistorische waaren dienen te worden beschermd. De gemeente wil onder meer daarom het advies van de adviseur van de Raad van State veranderd zien omdat die een ruimere bebouwingsmogelijkheid wil toestaan dan zij zelf. Ook de door de raadsadviseur voorgestel de hogere bouwmogelijkheid, tot 20 meter, vindt in de ogen van de gemeentebestuurders geen gena de. Tegen het bestemmingplan wa- ren voorts onder meer bezwe ingediend door de Duinwaterlei ding 's-Gravenhage, de stichting Duinbehoud uit Leiden en de ma nege die op het attractiepark is ge vestigd. Het duinwaterleidingbe drijf pleitte voor een goede be scherming van zijn belangen voor wat betreft de waterwinning. Het wil daarom in een vroeg stadium bij bijvoorbeeld bouwplannen worden betrokken. De stichting Duinbehoud betreurde het dat het voormalige landgoed de afgelopen decennia van een "Rustig, bijna idyllisch terrein is veranderd tot een gebied waar tot vermaak die nende bouwsels en decibellen veel leden van de stichting de lust heb ben benomen het te bezoeken". A. H. Salman wees er met nadruk op dat de mogelijke verplaatsing van de manege naar de noordhoek van het park de groene gordel van Duinrell verder kan aantasten. De manege op het park is een probleem apart. Parkdirecteur Van Zuylen heeft de paardrijders na melijk de huur opgezegd omdat zij van dezelfde toegang naar Duinrell gebruik moeten maken als de be zoekers en dat is volgens hem ge vaarlijk. DINSDAG Leiden K&O-gebouw - Oude Vest, film 'L'Avia- teur'. 20.15 uur. Lak-cinema - Cleveringaplaats, 'Dr. Strangelove', 20 uur; 'La grande Bouf- fe'. 22 uur. Schouwburg - Oude Vest, musical 'Ma dame Arthur', 20.15 uur. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie - Hooglandse Kerkgracht, lezing 'De kleinste dieren in de zee' door dr. A.R. Fortuin, 20 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed. 19- 19.30 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van 20-21 uur. LEIDERDORP - Leerlingen van de Leiderdorpse basisscholen heb ben de Leiderdorpse culturele week, die gisteren werd geopend, 'aangekleed' met alle mogelijke werkstukken. Per groep of per school maakten ze schilderijen, te keningen, wandkleden, poppen en maquettes. Ook een poppenhuis ontbrak gistermiddag niet in 'De Muzenhof, waar wethouder Hui gen in aanwezigheid van ruim hon derd kinderen de tentoonstelling én de culturele week opende. De wethouder was vol lof over hetgeen de kinderen hadden ge produceerd: "Kennelijk hebben jullie veel fantasie", zei ze, daar mee doelend op het motto 'boef dat veelvuldig was gebruikt. "La ten we hopen dat het bij fantasie blijft.." De werkstukken zijn de hele week te bezichtigen in de theater zaal van het cultureel-centrum aan de Gordijnsingel. Aanleiding tot het houden van een culturele week is de viering van het vyQarig bestaan van zowel de aktiviteitencommissie Muzen- hof als de Leiderdorpse Kunst kring. De week wordt gelardeerd met schoolvoorstellingen met kin- der- en poppentheater (vandaag. Honderden bomen sneuvelen WOENSDAG Leiden K&O-gebouw - Oude Vest. lezing drs. I. Moerman over Nederlandse kastelen. 20.15 uur. Voorschoten Poppentheater Wellus Nietus - Pr. Ma- rijkelaan 4, 'De Muur' door poppenthea ter Thije, 14.30 uur, tel. 01717-8361. De Werf naast de Gereformeerde Kerk - open huis C.O.V. Exultate Deo, 20-22 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 17 tot vr 24 okto ber door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, Lei den. tel. 120552. Kooi Apotheek, Surinamestraat 7, Lei den. tel. 214060. Eén voor één werden de werkstukken van de Leiderdorpse basisscholen gistermiddag bracht. morgen en donderdag). De Hol- danst wordt er op 'levende mu- landsche Tuyn aan de Hoofdstraat Zaterdag verzorgt de afde- vormt donderdagavond het decor ling lichte muziek van de streek- van een jazz-avond waar 'Birdland muziekschool een programma 'hits Five' optreedt. Dit quintet begint "it de jaren zestig' Aanvang drie om half negen met het spelen van uur- s Avonds wordt er een feest muziek uit de jaren vijftig en zes- dansavond gehouden met mede- werking van de plaatselijke dans scholen, Wall Streat Crash en de Op vrijdagavond is er een volks- Art Bird Big band. dansinstuif in de Muzenhof. Ge- De Kunstkring houdt die dag het voetlicht ge- een kunstmarkt in de Hollandsche Tuyn. Er wordtinformatie gegeven over diverse kunstvormen. Ook is een aantal kunstenaars er aan het werk. Zondag vindt in de Dorpskerk om half twaalf een concert van de streekmuziekschool plaats, terwijl er om drie uur in de Muzenhof een piano-recital wordt gegeven door Pim Jacobs en Louis van Dijk. REGIO LEIDEN - Omgewaaide bomen, dakpannen en takken. In alle regiogemeenten heeft de storm gisteren voor de nodige materiële schade gezorgd. Persoonlijke on gelukken deden zich echter ner gens voor. Wel moest een leerlinge van een Leiderdorpse basisschool in Voorhof voor een snee in haar hoofd worden gehecht nadat zij een omgewaaid raam op haar hoofd had gekregen. In Leiderdorp was het verder, bijna traditiegetrouw, de rijksweg A4 waar de storm voor de meeste overlast zorgde. Bij de op- en afrit nabij Alberts Corner blokkeerden even na drie uur een paar omge- Martens) waaide bomen de weg. Het verkeer moest bijna drie kwartier worden omgeleid. Tientallen bomen, dakpannen en verkeersborden sneuvelden er. Bij de Zijl waaide een aantal boten los. Een daarvan kwam op z'n kop in het midden van de Zijl terecht. De rijkspolitie te water moest de boot verwijderen. In Voorschoten dreigde een eeu wenoude lindeboom op de Voor- OEGSTGEEST - "Betekent volgens 264,34, 264.19 en 274,44 te sluitende begroüng ook dit jaar bedragen. Wat de Partij van de Ar- weer dat i aanzienlijk bied met deze cijfers gaat doen, i schot zal ontstaan?", luidt een iet- n(Ü h*®1 duidelijk, wat treiterende D66-vraag, te vin- De PvdA tast in een reel den in de nota van vragen en ant- vragen ook de mogelijkhede woorden. Dit ritueel, waarbij frac- een dagkinderopvang in Oegst- wat treiterende D66-vraag, te I vragen U ties over alles wat ze maar willen schriftelijke vragen kunnen stellen w gaan aan burgemeester en wethouders, *paar.be gaat immer vooraf aan de begro- dat niet tingsbehandeling. Dit jaar zijn er honderd vragen gesteld. De aange haalde D66-vraag is treiterend om dat de fractie mede door het reke ningoverschot over 1985 van een dikke half miljoen gulden van me ning is dat in Oegstgeest in 1987 geen belastingtarieven mogen wor den verhoogd. B en W antwoorden op de D66- vraag dat een sluitende begroting 0- tot 4-jarigen af. B j r heel uitgebreid op in jnnen met de opmerking ïkend is hoeveel behoef- 'n dagkinderopvang be staat. Een onderzoek naar die be hoefte, daaraan hebben B en W weer niet zo'n behoefte. Dat zou immers de verwachting kunnen wekken dat er mogelijkheden zijn voor uitbreiding van de huidige kinderopvang en die financiële ruimte is er in de begroting van 1987 juist niet. Zouden particulie- zelf op onderzoek uitgaan. principe niet leidt tot aanzienlij- schrijven B en W, dan zou dat gebruik maar nog altijd triest leeg nog altijd op het kamp ke rekeningoverschotten. Dat "door overschotten ontstaan is te wijten worden geaccepteerd". Toch blijft aan "incidentele omstandighe- ook *n dat geval het gebrek aan fi- den". Het overschot over 1985 nanciele middelen overeind. In waarop D66 doelt bedroeg nog 1987 kan dan ook niets aan uitbrei- maar 1,63 procent van het totale dmg worden gedaan, houden B en budget over 1985. probeert het da- w de boot af. gelijks de democraten gerust te stellen. De Partij van de Arbeid vraagt naar de gemiddelde belastingdruk voor de burgers in de jaren 1985, het woonwagenkampje dat al sinds 1986 en 1987. Die blijkt achtereen- het vooijaar van 1986 klaar is voor Het woonwagenkamp in Oegstgeest. Nog altijd is er geen woonwagen te zien. Burgemeester en wethouders hebben laten uitrekenen dat het kamp in onbewoonde staat de gemeente meer geld kost dan als het bewoond zou zijn. (archieffoto Wim Dijkman) Het CDA vraagt of er nu zicht is woonwagens naar in W antwoorden ander zich op korte straat het te begeven, maar het ex emplaar hield nog stand. Overi gens is bij een eerdere herfststorm dit néyaar wel al een boom op de Voorstraat geveld. De Warmondse Herenweg werd gistermiddag een tijdlang geblok keerd door omgewaaide bomen en takken. De brandweer en gemeen tewerken waren urenlang bezig met opruimingswerkzaamheden. Een woonschip aan de Hofleede raakte lek, maar de brandweer was er snel bij en de schade viel mee. Aanzienlijke materiële schade ontstond gistermiddag wel aan een kaarsemakerij, gelegen aan de Kaarsemakersdam. Een bóom kwam op het dak van de kaarsema kerij terecht. Op de Zoeterwoudse Geerweg waaide gistermiddag een boom over de elektriciteitsdraden heen. Gemeente en energiebedrijf wisten een en ander recht te trekken. Ver der sneuvelden in Zoeterwoude bomen op de Broekweg en op de Dr. Kortmannstraat, maar voor zover bekend was de materiële schade nihil. In Wassenaar vernielde een om gewaaide boom op de Duinrellweg een deel van het hekwerk, de ver lichting en een aantal grafstenen van de hervormde kerk aldaar. Ook in Wassenaar waren gemeen tewerken en brandweer urenlang in de weer om omgewaaid groen op te ruimen. Onder meer op de Rijksstraatweg, waar twee bomen ter hoogte van de brug/benzinesta tion Mobil de weg drie kwartier versperden. Het verkeer werd via de ventweg omgeleid. Ook op de Starrenburglaan versperden twee gesneuvelde bomen de rijbaan. De Molenweg moest een tijdlang wor den afgezet omdat een oude hou ten schuur op instorten stond. Ove rigens overleefde de schuur de storm. Een tak die uit een boom op de Katwijkseweg waaide kwam op een rijdende auto terecht. De auto raakte beschadigd; de bestuurster bleef ongedeerd. Ook Oegstgeest moet het sinds gisteren met een aantal bomen minder doen. Eén exemplaar kwam tegen de gevel van hotel 'Het Witte Huis' terecht. Een paar kramen die bij de Lange Voort al klaarstonden voor de markt die vandaag wordt gehouden, waaiden Koffietent en school 'bezocht' OEGSTGEEST - De Oegst- geester basisschool aan de Frans Halslaan heeft tijdens de herfstvakantie afgelopen week ongewenst bezoek gehad. De inbreker(s) zorgden voor de no dige braakschade, maar er wordt niets vermist. Tevergeefs hebben zij geprobeerd de deur van de kluis te openen. Uit een koffiehuis aan de Rijnsburgerweg hebben inslui pers afgelopen weekeinde de jukebox opengebroken en het geld uit het apparaat verwij derd. Ook namen zij een hoe veelheid snoepgoed mee. Ze kwamen binnen door de deur aan de achterkant open te wrik ken. Vrachtwagen rijdt over meisje heen WASSENAAR - Een 13-jarig meis je uit Wassenaar is gistermiddag ernstig gewond geraakt toen een vrachtwagencombinatie over haar heenreed. Het ongeluk ontstond rond half één op de kruising Zuidwijklaan/ De LignestraabTerweerlaan. De vrachtwagenchauffeur, een 33-jari- I ge man uit Oud-Alblas, wilde de kruising passeren en draaide naar links in. Op dat moment kwam het meisje op de fiets vanaf het rijwiel pad uit de pblder. Ze reed meteen I met de vrachtwagen op, maar daar- bij werd ze geraakt door de aan hangwagen. Ze kwam ten val. De bestuurder van de vrachtauto j merkte dat echter niet en reed door. Daardoor reed hij met de wielen van de aanhanger over het lichaam van het meisje heen. De Wassenaarse liep een gebroken i bekken op en moest naar het Bro- novo-ziekenhuis worden overge bracht. De Wassenaarse politie verzoekt getuigen van het ongeval zich op het bureau (telefoon 19244) te mei- j den. als een serieus gegeven staat te staan. Het CDA wil college van B kosten zijn va gemeente als het onbewoond als het bewoond zou zijn. In be- Leidse Trekvaartplein staan. Zou- op de komst n W weten wat de den de zes Oegstgeester wagens Oegstgeest. het kamp voor de daadwerkelijk naar het dorp ko- dat het dan hoeft dat bedrag niet termijn zal voltrekken. Ambtenaar r te worden betaald. Een e Slijper echter meldt dat dat ant- woonde toestand is de gemeente der roept toch de vraag op of woord werd gegeven óp 57.354 kwijt, in onbewoonde toe- Oegstgeest Onbewoond Het CDA vraagt onder r stand nog meer, namelijk 77.917 gulden. Het verschil valt te verkla ren uit het bedrag, zeg maar contri butie, dat Oegstgeest moet betalen aan de gemeenschappelijke rege ling, ondanks dat alle woonwagens werkelijk ment dat "vanuit Leiden moet betalen zo lang het kamp bui- stige berichten bereikten ten zijn schuld leeg blijft. Woonwa- houder De la Mar (PSP, genkampbtenaar Slijper houdt genzaken) die de zaak snel zou op- zich wat op de vlakte en reageert lossen. Een en ander is echter in- lachend: "Die vraag stel ik mezelf middels al weer achterhaald. Dat ook wel eens, ja". antwoord van B en W ook, ja". LEIDERDORP - Stel: je wilt graag elke avond een sprintje maken langs de Dwarswete- ring, maar je vindt het er te donker en zou graag iemand willen hebben die meeloopt. Of je houdt van een regelmatig be zoek aan het theater, maar dan niet alleen. Voor die mensen is in Leider dorp een nieuwe club opgericht: het Activiteiten Contact Buro. kortweg Accoburo. Een club die wil bemiddelen tussen mensen die gezamenlijk een bepaalde hobby of sport willen beoefenen. Een paar voorbeelden: musice ren, fietsen, uit eten gaan, dan sen, tuinieren, wandelen, op vakantie gaan enzovoort. Dit alles onder het motto 'zonder ge zelschap is geluk onmogelijk', zo blijkt uit een pamflet dat de zer dagen huis aan huis is ver spreid in Leiderdorp. Tegen be taling van 25 gulden worden mensen ingeschreven en wordt er bij hen een 'passend' type ge zocht. Waarbij geldt, zo waar schuwt het schrijven, dat hoe specialer de wens is, des te moeilijker het wordt om gelijk gezinde mensen te vinden. Achter het te bellen telefoon nummer op het schrijven (414757) blijkt de Leiderdorpse Lidie Bakker schuil te gaan. Waarom dit initiatief? "Nou kijk, zelf wilde ik altijd zo graag dansen, maar mijn man was met geen stok mee te krij gen. Dat zat me steeds dwars. Toen las ik ergens van een der gelijk initiatief in Heemskerk. Daar heb ik toen naar toe ge beld en toen werd me duidelijk dat het hartstikke leuk is om mensen die iets met een ander willen doen met elkaar in con tact te brengen. En zo ben ik er aan gaan werken". Inmiddels heeft de Leider dorpse haar folders verspreid in de eigen woonplaats, maar ook op de Leidse markt. Adver tenties zijn in de pen. Al veel reacties gehad? "Nog niet echt, maar het is ook nog zo pril. Ik kan er nog weinig over zeggen". Wellicht dat mensen bang zijn om te reageren vanwege die 25 gulden? "Dat is niet nodig. Ik heb in die folder ook uitdrukkelijk la ten zetten dat als ik er niet in slaag te bemiddelen, de mensen hun geld terug krijgen. Ja kijk, als ik iemand opzoek en het klikt niet - daar kan ik natuur lijk ook niets aan doen. Maar in andere gevallen krijgen ze hun geld echt terug". Een waterdichte garantie is er echter niet. "Nee... maar ik ben van goede wil. Ik heb abso luut niet de intentie om mensen op te lichten. Ik hoef hier ook niet rijk van te worden. Be schouw het maar als een soort hobby. Ik doe in Leiderdorp ook vrijwilligerswerk, nou, dit is net zoiets. Echt. ik doe dit om mensen te helpen". "Ik ken ook al zoveel voorbeel den. Bijvoorbeeld een ouder ie mand die dolgraag wil wande len, maar dat absoluut niet al leen kan. Een man die tuiniert en nu in z'n eentje op zijn volks tuin zit. Dat soort dingen". Van een woord als eenzaam heid wil Lidie Bakker echter niet horen. "Op eenzaamheid wil ik het niet gooien. Het gaat mij er gewóón om dat mensen iets samen kunnen doen. Maar het is absoluut géén relatie- of huwelijksbureau." LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIES van 8-30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden. C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256. A Kluppel, tel. 071-763088. F Terwijn. tel 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vnj. van 8 00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18 00-19 30 uur (071) 123143 (Na bezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00-13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071)144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 23,25 per maand, per post 33.65 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische b per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd 68.95 100,00 137.90 200,00 262,40 386,90 per post (binnenland) losse nummers f 1,20 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is met mogelijk Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.d. Post Stad: H.G. van der Post Regio Leiden: M. de Graaft Duin- en Bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W Fortuyn Sport: P. J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Kunst, radio, t.v.: P.C.Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome. Madrid, Mexico-City en Tel

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2