'Er zijn zulke mooie dingen uit voortgekomen' 'Religie is alert zijn op de wereld' DINSDAG 21 OKTOBER 1986 PAGINA 21 LEIDEN - Een gevarieerd aan bod van dans, musical, cabaret en amateurtoneel de komende week in de Leidse Schouwburg. Geen theater echter in hel LAK; daar wordt tot en met zaterdag avond een filmfestival gehouden met de sociale satire als thema. Madame Arthur De schouwburg haalt van avond 'Madame Arthur' weer in huis, het zoveelste kassucces van Jos Brink en Frank Sanders. Brinks gezelschap keert naar het theater aan de Oude Vest terug na er eind vorig jaar twee proef- voorstellingen te hebben gegeven van de musical, die zich afspeelt in een nachtclub in de jaren der tig. In een (travestieten)wereld, waar valse wimpers even snel worden opgeplakt als valse boe zems opgeblazen. Pret met een se rieuze ondertoon. De schone schijn van hel nachtclubleven slaat namelijk in schril contrast met de politieke dreiging, de dis criminatie van homoseksuelen en de werkloosheid in de jaren voor de grote wereldbrand. Cox/Gratama Teruggrijpen naar de tijd van rond de Tweede Wereldoorlog, PODIUMBUK Redactie Pieter C. Rosier dat doet ook het duo Gerard Cox en Rients Gratama. Voor een deel althans, want ook het roerige he den vindt in vele nummers van 'Beperkte dijkbewaking', zoals het tweede programma van het cabaretduo heel. zijn humoristi sche weerspiegeling. Het pro gramma bevat naast teksten van het duo zelf bijdragen van Jan Boerstoel. Hans Dorrestijn, Drs. P.. Jaap v.d. Merwe en Willem Wilmink. Het laat zich karakteri seren als traditioneel cabaret met veel variatie aan onderwer pen. Vermaak voor heel het volk dus, dat zich zelf in menig num mer zal weten te herkennen. De voorstelling, die vorige week in première is gegaan, is donder dagavond te zien in de Leidse Schouwburg. Hemelsbreed 'Hemelsbreed' is de titel van een theaterprogramma, dal za terdagavond in het Oude-Vest- theater zijn eerste voorstelling beleeft. Een programma met Joke Bruijs en het salonorkest Pluche dat is geregisseerd door schouw burgdirecteur Frans Boelen. Het is een gespeeld, gezongen en geac teerd verhaal met het leven van Joke Bruijs als rode draad. Joke Bruijs en het salonorkest Pluche, dat is op z'n minst een ongewone combinatie te noemen. Elders op deze pagina een verhelderend in terview met zangeres en regis- Rondtheater Het Rondtheater, zich van nu af aan de Ex-Jon kies. Het door Bert Jonk aange voerde gezelschap presenteert zich op maandagavond 27 okto ber in de Leidse Schouwburg en op vrijdagavond 31 oktober en zaterdagavond 1 november in de aida van de Vlietschans. De jon ge amateurtoneelspelers, oud leerlingen van de scholengemeen- Het Rondtheater met Bert Jonk (midden achter) als regisseur en Ynte Hoekstra en Barabara Sloots (middelste rij rechts) als technici. (foto pri schap aan de Apollolaan, bren gen daar hun nieuwste produk- tie, 'Je moet er mee leven', uit. Waarom opeens het Rondthea ter? Het programmaboekje geeft een antwoord op deze vraag. Na jaren financieel gesteund te zijn door de Vlietschans vond men het tijd worden de schooljaren defi nitief achter zich te laten en het etiketje schooltoneel voorgoed te laten vallen. Hoewel van de mo gelijkheid om voorstellingen in de schoolaula te blijven geven dankbaar gebruik wordt ge maakt. hecht men er aan om als onafhankelijke toneelgroep ver der te gaan. Voor de naam Rond theater is gekozen omdat er een aantal interpretatiemogelijkhe den in ligt opgesloten: 1) een cir kel is een gesloten maar tegelij kertijd open vorm, 2) de naam geeft een bepaalde gebondenheid aan en 3) ze refereert aan de oer vorm van theater, het amphi theater. dat rond van vorm is. 'Je moet er mee levennaar een tekst van het Werkteater. gaat over de 18-jarige Rick en de veel oudere De Waal. Beiden hebben kanker en liggen naast elkaar in het ziekenhuis. Was dit stuk des tijds voor een belangrijk deel be doeld als kritiek op de gang van zaken in een ziekehuis (te weinig aandacht voor de mens achter de patient), nu hebben Bert Jonk en zijn ploeg er een positievere draai aan gegeven. De kritiek op het ziekenhuis is vervallen en heeft plaats gemaakt voor een ander belangrijk aspect: het om gaan met sterven. Scapino-ballet Ook voor de kinderen is er deze week op theatergebied wat te doen. Het Scapino-ballet komt morgenmiddag (aanvang 14.30 uur) naar de schouwburg met een programma, waarin het bal let 'Heksenkeet' van Deborah Lie- bers een centrale plaats inneemt. 'Heksenkeet' is het verhaal van zes danseressen, die voor heks worden opgeleid. Het program ma wordt aangevuld met 'Snip pers' van Hans van Manen en 'Kink' van Rob van Woerkom. Geheim van Oenis Het NJT geeft zondagmiddag (aanvang 15.00 uur) een voorstel ling in hel LAK, waar 'Het ge heim van Oenis' zal worden op gevoerd. Een avonturenverhaal, waarin een professor op hel spoor komt van de grafkamer van farao Oenis. Het lijkt de vondst van de eeuw te worden maar helaas, waar goud is zijn ook rovers. Voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Imperium geeft in het eigen Mi cro-theater vrijdag- en zaterdag avond weer voorstellingen van 'Een sneeuw' door Willem Jan Ot- Joke Bruijs over samenwerking met schrijvers van 'Hemelsbreed' In de Leids e Schouw burg gaat zaterdag 'He melsbreed' in premiere, een produktie met Joke Bruijs en het salonorkest Pluche. Deze muzikale produktie is geregisseerd door schouwburgdirec teur Frans Boelen. Van 'Hemelsbreed' werd de af gelopen week in het cultu reel centrum 'Warenar' een proefvoorstelling ge geven. Na afloop waren" regisseur en zangeres be reid tot een gesprek. WASSENAAR/LEIDEN - Na de voorstelling zit de stemming er goed in: het honderdkoppige pu bliek was zeer enthousiast. De muzikanten van Pluche komen vrolijk, haast uitgelaten de foyer van Wassenaars cultureel cen trum binnen en Joke Bruijs straalt dezelfde energie en pret uit die ze ook op het toneel ten toon spreidde. Ook regisseur Frans Boelen lijkt tevreden. Boe len: 'De omstandigheden hier ha len het natuurlijk niet bij die van de Schouwburg: het toneel is veel te klein, er is geen ruimte aan de zijkanten en de belichting is veel minder, maar ondanks dat zie je dat de voorstelling weer is gegroeid. Er moet nog van alles bijgesteld worden, zoals de chan gementen die nu nog veel te lang duren, maar daar ben ik echt niet bang voor'. Waarvoor dan wel? Boelen: 'Het meest benieuwd ben ik naar hoe de samenwer king tussen Joke en de mannen van Pluche over zal komen. Niet op muzikaal gebied, want dat gaat prima, maar op acteerge- bied. Die musici hebben daar nauwelijks of geen ervaring mee en moeten nu opeens met een theaterdier als Joke spelen. Dat contrast is groot en in plaats van dat proberen weg te moffelen, hebben we dat willen gebruiken. Zonder de mannen voor schut te zetten, wat heel gauw zou kun nen gebeuren. Het ligt zonder meer aan het vertrouwen dat ge groeid is tussen Joke en Pluche - in sommige opzichten tóch stug ge Noorderlingen - dat die man nen zich helemaal durven te ge ven op het toneel'. Hoe is het project tot stand ge komen en hoe verliep de samen werking? Joke Bruijs: 'Het idee kwam eind vorig jaar van Pluche. Zij wilden eens iets anders doen dan alleen maar musiceren. Producer Frans van Bronkhorst zag mij toen in 'Kaltes Grauen' met Don Quishocking - waarvoor ik nu overigens de cabaretprijs 'hart van de stad' zal krijgen - en be sloot ons aan elkaar te koppelen. Eén vrouw en zeven mannen: dat was het uitgangspunt en het pro gramma kreeg pas vorm toen we met de schrijvers (onder wie Jaap Bakker. Frans Mulder, Wil lem Wilmink, Jan Boerstoel P.D.) en Frans voor de regie rond de tafel gingen zitten. Toen kwam Frans met het idee om mijn leven als rode draad te ne men: ik moet voor de Almachti ge verantwoording afleggen voor mijn leven en voor de relaties met mannen. En die denkbeeldi ge mannen zijn dan de leden van Pluche. Toen zijn de schrijvers aan de slag gegaan en daar zijn zulke mooie dingen uit voortge komen! Het lijkt wel alsof man nen beter voor vrouwen kunnen schrijven dan vrouwen zelf... En die schrijvers hadden er zo'n lol in dat ze van 'andere opdrachtge vers op hun donder kregen dat ze alleen nog maar voor ons bezig waren. Er is trouwens door ieder een vreselijk hard aan de voor stelling gewerkt en bijna voor niets'. Hoe wordt dit alles gefinan cierd? Boelen: 'We krijgen geen sub sidie en dat betekent dat de voor stelling zichzelf moet terugver dienen. Dat betekent ook dat nie mand van ons hier rijk van zal worden. De voorstelling zal on geveer vijfentwintig keer ge speeld worden en alleen door dat grote aantal spelen we quite en misschien zal er een klein beetje geld overblijven'. De teksten zijn door anderen geschreven: hoeveel van Joke Bruijs zelf zit er dan nog in dit programma? Joke Bruijs: 'Heel veel. Alle nummers betekenen iets voor me en een belangrijk aantal is ge baseerd op ervaringen uit mijn leven, ook al zullen mensen som mige dingen die ik vertel niet se rieus kunnen nemen, ze zijn zo wel echt gebeurd. Nummers als 'Mijn Vader' en 'Doodgaan in de Zon' zijn allebei mooie, serieuze nummers die veel voor mij bete kenen. Maar ook uitbundigheid van een nummer als 'Waarom zou je treurig zijn'? - dat eigenlijk over nare dingen als kanker en aids gaat - spreekt mij enorm 'Hemelsbreed' is een geva rieerd programma geworden: een 'muzikaal cabaretprogram ma' of een 'muzikaal theaterpro gramma' imBruijs' woorden. Het bevat komische sketches, confe rences, uitbundige meedeiners, tedere chansons en een aantal muzikale 'acts' en 'intermezzo's' van Pluche (want Joke Bruijs moet zich nogal eens in nieuwe kostuums laten tillen - prachtige kostuums overigens van Ber van Hintum). 'Hemelsbreed' is voor Joke Bruijs de volgende stap op Joke Bruijs repeteert met het salonorkest Pluche. Regit wijzingen. r Frans Boelen midden vooraan) geeft c de lijn die ze met 'Kaltes Grauen' inzette: een lijn wég van het ima ge dat haar jarenlang achtervolg de en dat ze voornamelijk had opgèbouwd door haar optredens voor de Mounties. Joke Bruijs: 'Mijn image? In derdaad, dat van het domme blondje dat niets anders kan dan een beetje over het toneel wiegen met alles wat ze heeft. Maar daar heb ik nooit onder geleden, want ik wist dat ik veel meer kon en bovendien ben ik ook altijd heel verschillende dingen blijven doen, zoals met mijn band 'Terri fic'. Maar vooral de schrijvende pers heeft dat altijd genegeerd. Dus ik ben wel blij met die caba retprijs voor 'Kaltes Grauen'; dat programma heeft een aantal mensen de ogen geopend, zoals Paul Klare. Die man kwam na af loop daarvan naar mij toe, bood zijn excuses aan en zei dat hij al les wat hij tot dusver over mij ge schreven had terugnam en dat heeft hij toen ook echt opge schreven. Dat was natuurlijk wel heel sportief van hem, maar het is toch wel tekenend; omdat ze mij maar in één ding zagen, stop ten ze me direct in een hokje en keken niet verder. Een aantal vooroordelen zijn nu weggeno men en dat is fijn'. Ach, ik wou dat die ouwe van mij dit had kunnen meemaken. Die zei altijd al van mij dat ik veel meer kon. En dan kon hij je ook zo leuk een complimentje geven'. PAUL DEVILEE. Iris Murdoch en haar toenemende belangstelling voor godsdienst Iris Murdoch; "Zowel een goed kunstenaar als een re ligieus mens probeert te zien wat de wereld echt is". i Iris Mur doch lijken gemakkelijk te lezen. De in Dublin ge boren, 67-jarige schrijf ster en filosofe beheerst het bedenken van spec taculaire 'plots' echter als geen ander. Zelfs haar bewonderaars heb ben wel eens moeite met Groningen, getiteld 'Hoe de bizarre wendingen bewijs ik het bestaan die zij aanbrengt brengt van God?', maakte Mur- in de levensloop van doch tijd vrij voor een haar karakters. vraaggesprek. Tijdens haar verblijf in Nederland voor de Van der Leeuw-lezing in ang- in haar ogen bare roman liet schrijfster zich uit. Van Iris Murdoch verscheen onlangs bij Contact de vertaling van haar laat ste roman 'The Good Ap prentice' als 'De leer tijd'. GRONINGEN - Iris Murdoch rekent zichzelf tot de volgelingen van de bekende traditie van de Engelse roman. „Daar zitten mijn voorouders. Ik geloof niet dat je mijn werk modern of experimenteel kunt noemen. Mijn voorbeelden zijn Dickens, Austen, Tolstoi en Dostojewski - daar hoor ik bij, al ben ik natuurlijk lang zo goed niet - schrijvers die doordachte romans maakten met veel karakters erin. Een eind aan de traditie van de grote romanschrijvers komt in de jaren twintig. Met mensen als Proust, James en Hardy. De schrijvers die daarna komen, zijn niet zo goed". Daarbij tekent Murdoch aan dat deze laatste uitspraak niet zo zeer een definitief oordeel is, maar an ders moet worden begrepen. „Het is heel moeilijk om eigentijdse lite ratuur te beoordelen. We zitten er te dicht op. Maar toch geloof ik, en nu spreek ik iouter voor mezelf, dat wanneer je om je heen kijkt, je bijzonder weinig grote roman schrijvers ontdekt. Er zijn er wel die zeggen: de roman is dood. maar dét geloof ik absoluut niet". door Peter Blom Wanhoop „Er zullen altijd romans worden geschreven", is haar stellige over tuiging. „Hij gedijde in de 19-de eeuw. toen er een groot vertrou wen was in menselijkheid en be grip voor een ruime blik: het ge voel dat het menselijk ras op de goede weg was". „Er waren wel problemen. Die hebben roman ciers ook nodig, maar men kon ze de aan". „Ook in de jaren twintig en der tig van deze eeuw zaten de mensen nog vol hoop. De grote oorlog was achter de rug en nu zou alles oké worden. Maar na de verschrikkin gen van Hitler en Stalin kwam het gevoel van menselijke verdorven heid. Wanhoop overdekt nu de pla neet. Dat maakt indruk op de men sen en dus ook op schrijvers". „Vroeger keek je alleen rond in je dorp, stad of land. Je leefde niet in de hele wereld. Maar door de te levisie zou je je dat nu kunnen voorstellen, je kunt zien hoe ver schrikkelijk de problemen zijn. Mensen die verhongeren in Afrika, die elkaar uitmoorden. Overal is onrecht, tirannie, angst, voor kern wapens bijvoorbeeld". Haar romans, stelt Murdoch, zijn desondanks nooit somber gewor den. „Ook in mijn vroege romans worden de mensen niet verplet terd. Maar ze waren niet cynisch, eerder opgewekt. Ik geloof wel dat de latere romans veel beter zijn dan de vroege. Als iemand tegen mij zegt dat hij mijn eerste roman het beste vond, dan is dat erg ont moedigend. Ik heb veel geleerd in die periode. De vroegere hebben minder structuur, minder kracht, minder omvang ook, ze zijn veel korter". „De latere boeken gaan over méér menselijke dingen", wijst ze op nog een verschil tussen haar vroege en latere werk. „Over ver schrikkelijke dingen weliswaar, maar ja, veel vormen van kunst gaan over dat soort dingen. Het as pect dat 'mensen die verschrikke lijke dingen overleven' is inder daad in de latere romans veel ster ker verwerkt. Die gaan ook meer over religieuze onderwerpen, over de achtergronden van religie. Dat is een element dat het blikveld ver ruimt". Verslapping Murdoch maakt het in haar werk de lezer vaak niet gemakkelijk. Met opzet. „Als mensen ongeluk kig zijn met hun leven en ze vinden baat bij een volstrekt romantisch verhaaltje, voor een tijdje, dan is dat goed. Aan de andere kant, als je in het dagelijks leven ziet dat som mige jonge personen verschrikke lijk slechte dingen lezen, moet je zeggen: probeer de volgende keer eens iets beters". „Sommige dingen zijn evident slecht, bijvoorbeeld pornografie, voortdurend televisiekijken, alle soörten gemakkelijk vermaak waarmee de wereld wordt over stroomd. Die verslappen de vaar digheden van de geest. Terwijl er zoveel mooie dingen zijn om aan dacht aan te besteden". „Kunst kan je van het leven weg voeren. Van de realiteit van je om geving. Op een soort gemakkelijke, dus slechte manier. Die je minder in staat stelt om te gaan met het leven en zijn rijkdom, zijn pracht en verschrikking. Maar goede kunst brengt je terug. Niet als ver strooiing, maar door werkelijk te laten zien hoe het is". „Het klassieke beeld van slechte kunst is die van de roman waarin de romancier eenvoudigweg zich zelf adoreert. Neem de James Bond-verhalen. Over een man die altijd slaagt, heel moedig is en door elk meisje wordt bemind. Hij kan zeer wreed zijn, maar niemand schijnt dat in de gaten te hebben: hij vecht immers voor de goede zaak. Hij is een figuur met wie de mensen zich identificeren en dat doet de schrijver ook. Zoiets is een valkuil voor de kunstenaar". Religie Iris Murdoch steekt zowel in haar filosofische als literaire werk veel energie in het onderzoek van religie. „Eén van mijn eerste ro mans was 'The Bell' en daarin stond religie centraal. Mijn belang stelling voor dat onderwerp was er al heel vroeg. Het geloof is enorm belangrijk voor een heleboel men sen. En. omdat zij het op allerlei verschillende manieren beleven, heel geheimzinnig". „Ik ben er in de loop van de tijd steeds meer in geïnteresseerd ge raakt. Toen ik negentien, twintig jaar was dacht ik dat ik marxiste was. Ik ben anglicaans opgevoed, maar ik dacht dat ik het zonder ge loof moest zien te redden. Latei- ben ik daar op teruggekomen. Ik denk nu dat het goed mogelijk is een religieuze levensopvatting te hebben. Ik ben sterk door het boeddhisme beïnvloed, heb eraan gedacht om boeddhist te worden". „Ik geloof dat religie te maken heeft met je bewust zijn van andere mensen en andere dingen. Ergens raakt het kunst. Zowel een goed kunstenaar als een religieus mens probeert te zien wat de wereld echt is. Zij laten dit beeld niet vertroe belen door hun ego, hoewel het in feite onmogelijk is je egocentri sche visie op de wereld kwijt te ra ken". „In de schepping van goede kunst zit ook iets onbaatzuchtigs. Je hoeft echter geen kunstenaar te zijn, dat is een vak apart. Een kun stenaar kan heel goed zijn, maar een verschrikking voor zijn gezin, egoïstisch in alle opzichten, behal ve in zijn relatie tot kunst. Religie verschilt hiervan. Ik zie mijn ge voel voor religie niet als iets dog matisch, maar als een soort alert zijn op de wereld. Er zijn geheim zinnige verbindingen tussen kunst en religie". Absoluut In de Van der Leeuw-lezing be klemtoonde Murdoch de relatie tussen denken, goedheid en werkelijkheid. „Er zijn oneindig veel verschillen tussen mensen. Volgens mij is ondanks alles op merkelijk hoe gelijk de mensen zijn, in bepaalde opzichten. Neem een werk uit een wereld die ver van ons staat, de poëzie van Homerus: de gevoelens en oordelen van de beschreven mensen lijken erg op die van ons. Ze hebben moreel ge voel, ze schamen zich, ze begrijpen wat het betekent als je iemand kwetst. Die zaken horen bij be schavingen en waarschijnlijk zelfs bij primitievere samenlevingsvor men. Er zijn sterke banden tussen de mensen. Ik denk dat literatuur een sterke band is: het feit dat de mensen eikaars boeken lezen". In haar denken past ook het be grip 'absolute waarden', waaraan Murdoch ook in de Van der Leeuw-lezing aandacht besteedde. „Ik geloof dat ook mensen die er nooit over hebben nagedacht toch onderscheid maken tussen de din gen die zij uit plichtsgevoel doen en de dingen die zij vanwege louter eigenbelang doen. Ik denk dat het eenvoudigste uitgangspunt is om te suggereren dat er zoiets als abso lute waarden bestaan", verklaart zij dit. „Voor het individu èn in al gemene zin, omdat we streven naar een samenleving met goede indivi duen. Die we nooit zullen berei ken, maar juist het streven is be langrijk". „Sommige mensen beweren dat ze cynicus zijn, dat ze om niets an ders geven dan zichzelf. Maar uit eindelijk herkennen ook zij de punten waarbij zij niet cynisch kunnen zijn. En de maatschappij als geheel heeft enige vooruitgang geboekt, zelfs zeer recent, door te erkennen dat er bepaalde normen zijn die bewaard moeten blijven. En dat we daarover met elkaar kunnen praten. Dat biedt hoop voor de wereld".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21