LEIDSCH DAGBLAD A IET NOODWEERI BUT, ZIJN ONZE OURNALISTEN NABIJ Eerste herfststorm eist tol 'Een historische vergissing' Demonstraties en rellen in Harare Hasenfus voor tribunaal Mysterieuze dood helper bij brand- weeroefening Zeker 4 doden, vele gewonden en grote schade Atag genoemd voor overname van Batavus DINSDAG 21 OKTOBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38145 MANAGUA (AP) - De Nicaraguaanse autoriteiten hebben gisteren 30 jaar gevangenisstraf geëist tegen Eugene Ha- senfus, de Amerikaan die gevangen werd genomen nadat zijn vliegtuig boven Nicaragua was neergeschoten. Hasen- fus wordt beschuldigd van 'schending van de openbare orde en veiligheid, misdadige samenwerking en terroris me.' De aanklachten werden in aanwe zigheid van Hasenfus voorgelezen door de president van het tribu naal, Reynaldo Monterrey. Ze wer den door een tolk in het Engels vertaald. Bij de zitting waren Ha senfus' vrouw Sally, de Ameri kaanse consul Donald Tyson en tientallen journalisten aanwezig. „Deze man is betaald om wapens te leveren voor het doden van Ni- caraguanen. Ik eis de daarvoor gel dende maximumstraf van 30 jaar", aldus minister Reyes (justitie). Ha senfus werd op 6 oktober gearres teerd nadat het vliegtuig waarin hij zat en dat wapens en munitie ver voerde voor de contra's in het zuiden van Nicaragua was neerge stort. Hasenfus' advocaat, Enrique So- telos Borgen, heeft al geklaagd dat zijn cliënt niet heeft mogen spre ken en kritiek geleverd op de volkstribunalen. „Ik heb altijd vol gehouden dat alle daarvoor gevoer de processen fout waren", aldus Sotelo die een vooraanstaand lid is van de Conservatieve Democrati sche Partij die in de oppositie zit. Volgens Hasenfus, die naar eigen zeggen voor zijn werk 3.000 dollar per maand betaald kreeg, zit de CIA, de Amerikaanse geheime dienst, achter de wapentransacties. Voor het begin van het proces was Hasenfus in aanwezigheid van verscheidene Nicaraguaanse rege ringsfunctionarissen geïnterviewd door de Amerikaanse tv-maat- schappij CBS. De Amerikaan verklaarde daarin dat hij tijdens zijn vluchten naar Nicaragua zelf het gevoel had voor de Amerikaanse regering te werken. Hij zei dat de man die hem in dienst had genomen voor de be voorrading, hem tijdens de Viet- nam-oorlog had gecontracteerd voor werkzaamheden voor een vliegtuigmaatschappij die het ei gendom was van de CIA. Hij zei zich te beschouwen als krijgsge vangene. Hasenfus (45) wordt berecht door een Volkstribunaal, een rechtscollege dat in 1983 speciaal in het leven werd geroepen om contra-revolutionairen te berech ten. NEEM NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 23,25 (alléén mogelijk met automatische betaling) per kwartaal 68.95 per half jaar 137.90 per jaar 262.40 voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat. Postcode Plaats Telefoon: bon opsturer B Leiden. In plaats van opsturen, kun» LEIDEN/DEN HAAG - De eerste najaarsstorm, die giste ren met windkracht 9 tot 10 over ons land trok, heeft zeker vier mensenlevens geëist. In Den Haag werd een 27-jarige Amsterdammer dodelijk gewond toen hij op een ladder een bouwplaat tegen het hoofd kreeg. Een 81-jarige Haagse werd door de wind omver geblazen en overleed in een ziekenhuis. Een 31-jarige inwoner van Drunen viel bij het afdekken van een luchtpijp door een glazen dakplaat en kwam 8 meter lager op een betonnen vloer terecht. In het Friese Garijp verdronk een 27-jarige inwoner van Eerne- woude gisteravond toen hij - vermoedelijk door de storm - met zijn auto in het water belandde. De man werd vanochtend pas ontdekt. DEN OEVER (ANP) - Bij een brandweeroefening in Den Oe ver is een 27-jarige man uit Sloot- dorp gisteravond op mysterieuze wijze om het leven gekomen. De man had interesse getoond om brandweerman te worden en woonde daarom een perslucht oefening bij van de brandweer van Slootdorp. Samen met een brandweer man ging hij een oude bunker in aan de Zuiderhaven in Den Oe ver, waar de twee een vuurtje zouden stoken om zo de dragers van de persluchtmaskers oefen gelegenheid te bieden. Terwijl de brandweerman het vuur aanstak, wachtte de Slootdorper bij de in gang. Toen de brandweerman buiten kwam na het aansteken van het vuur, vond hij de Slootdorper zwaar gewond op de grond. Ook de brandweerman was gewond en wist zich niets meer te herin neren van wat er in de bunker was gebeurd. De zwaargewonde man overleed op weg naar het ziekenhuis. De technische recherche heeft de zaak in onderzoek, maar voor alsnog spreekt de politie over 'een groot raadsel'. Mr. Van Vollenhoven over rijbewijs voor het leven: AMSTERDAM (ANP) - 'Een histo rische vergissing van het parle ment'. Zo omschreef voorzitter mr. P. van Vollenhoven van de Raad voor de Verkeersveiligheid van morgen de invoering van een rijbe wijs voor het leven. Tijdens een studiedag in Amsterdam pleitte Van Vollenhoven opnieuw voor de invoering van een voorlopig rijbe wijs. Hij wees daarbij op recent opi nie-onderzoek, waaruit blijkt dat het aantal voorstanders van een rij bewijs voor het leven is gedaald van 31 naar 25 procent. Daarente gen is nu een meerderheid van 58 procent voorstander van een voor lopig rijbewijs. Verder vindt drie kwart van de ondervraagden het instellen van verplichte herha lingcursussen zinvol. Steeds meer mensen (72 procent) blijken ook voor invoering van een strafpuntensysteem te zijn. Daarbij krijgt iedere automobilist voor een verkeersovertreding een of meer strafpunten. Bij een bepaalde sco re moet hij speciale verkeerscur- sussen volgen. Van Vollenhoven wil zo'n systeem in heel Europa in voeren, zodat overtredingen in het buitenland kunnen meetellen in de Hij erkende dat voor invoering van een voorlopig rijbewijs en een strafpuntensysteem een breed maatschappelijk draagvlak nodig is. Een uitgekiende campagne kan daaraan bijdragen, zo meende hij. Op tal van plaatsen in Leiden en omgeving blokkeerden omgevallen bomen het bus-, trein- en autoverkeer. In Warmond moest de Herenweg tijdelijk worden afgesloten om een omgewaaide boom te verwijderen. (foto Wim Dijkman) Anti-Zuidafrikaanse stemming HARARE (GPD) - Duizenden zwarte demonstranten trokken vanmorgen door de straten van het centrum van de Zimbabweaanse hoofdstad Harare vanwege de dood van de Mozambikaanse presi dent Samora Machel, zondagnacht bij een vliegtuigongeluk. IRA-leden mogen worden uitgeleverd DEN HAAG (ANP) - De twee IRA- leden Gerard Kelly en Brendan Mc Farlane mogen worden uitgeleverd aan Engeland. Dat besloot de Hoge Raad in Den Haag vandaag. De uitlevering vindt de Hoge Raad alléén toelaatbaar voor de fei ten die beide IRA-leden pleegden bij hun ontsnapping uit de Maze- gevangenis in Belfast in september '83. Daarbij werden onder meer be wakers gegijzeld. Voor de overige feiten waarvoor Engeland om uitlevering had ge vraagd, vooral het plegen van bom aanslagen, acht de Hoge Raad de uitlevering niet toelaatbaar. Regen en wind Veel bewolking en perioden met regen. In de loop van de middag en in de avond enkele opklaringen afgewisseld door buien. Minimumtemperatuur on geveer 9 graden. Overdag omstreeks 13 graden. Zuidwesten wind, in het bin nenland krachtig, aan zee en op het IJs- selmecr af en toe stormachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: van tijd tot tijd re gen of buien. Middagtemperatuur on geveer 11 graden. Woensdag 22 oktober 1986 zon op: 07.16 uur, zon onder: 17.31 uur; maan op: 19.20 uur, maan onder: 12.46 Waterstanden Katwijk hoogwater: 05.38 en 17.47 uur; laagwa- ter: 01.30 en 13.50 uur. De demonstratie had een anti- Zuidafrikaans karakter. Blanken werden op straat aangevallen en het kantoor van de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij SAL is in brand gestoken. De demonstratie is het gevolg van aanhoudende geruchten, dat Zuid-Afrika verantwoordelijk is voor het neerstorten van het presi dentiële vliegtuig van Machel. Tot nu toe wordt aangenomen, dat de piloot door de slechte weersom standigheden het plaatsje Nkomati ten onrechte voor de luchthaven van Maputo heeft aangezien. Dit zou een verklaring zijn voor het feit dat het vliegtuig een kilo meter op Zuidafrikaans grondge bied is verongelukt. Maar de be- vrijdingsorganistie ANC heeft in middels Zuid-Afrika verantwoor delijk gesteld voor het ongeluk. Volgens ooggetuigen in Harare renden grote groepen zwarte de monstranten over de brede Ave nue Samora Machel. Bij een rege ringsgebouw werden ze toegespro ken door een minister, maar ook daarna gingen de ongeregeldheden door. Jongeren gooiden met ste nen door de ruiten en auto's wer den vernield. Ook het kantoor van Malawi-Airways moest het ontgel den. Blanken werd aangeraden zich uit de voeten te maken of werden gedwongen op straat de laatste eer aan Machel te brengen. Pas na eni ge uren slaagde een speciale een heid van de politie erin om de pro blemen op te lossen. Hierbij werd gebruik gemaakt van traangas. Ook het kantoor van de ambassa deur van het buurland Malawi is zwaar beschadigd. De frontlijnsta- ten beschuldigen Malawi ervan nauw met de Mozambikaanse rechtse rebellenorganisatie MNR en met Zuid-Afrika samen te werken. HEERENVEEN - De gasfornui- zenfabriek Atag uit Ulft wordt ge noemd als kandidaat voor de over name van Batavus in Heerenveen. Atag, waar 350 mensen werken, heeft al eerder met succes bedrij ven overgenomen. De overname zal, zo wordt verwacht, gepaard gaan met een forse afslanking van het personeelsbestand bij Batavus. Er zou sprake zijn van het ontslag van 170 van de 340 medewerkers. De produktie bij de rijwielfa- briek lag vanmorgen nog stil. De bewindvoerders van Batavus ver wachten, dat de overname nog de ze week haar beslag zal krijgen. Ook de ondernemingsraad van het bedrijf is vol vertrouwen in een goede afloop van de besprekingen met de mogelijke nieuwe partner. Atag BV in Ulft, is in 1948 ge sticht en produceert naast gasfor nuizen, kookplaatjes en afzuigap- paratuur. Weer ontvoering BEIROET (AP) - In Beiroet heeft vanochtend een beweging die zich Revolutionaire Gerechtigheid noemt, de ontvoering van een Amerikaan bekend gemaakt. In een korte, met de hand ge schreven verklaring aan een Wes ters persbureau stond dat de 56-ja- rige schrijver van kinderboeken Edward Austin Tracy was ont voerd, omdat hij een joods-Ameri kaanse spion was voor de CIA en de Mossad, de Israëlische geheime dienst. Wanneer of waar Tracy zou zijn ontvoerd, werd niet vermeld. Met Samora Machel verliest zuidelijk Afrika een charisma tisch leider. PAGINA 7 Minister De Korte van eco nomische zaken wil korten op steun aan grote bedrijven. Staatssecretaris Dees be pleit een landelijk onderzoek naar borstkanker. Hoornvlies bijslijpen met la ser geen wondermiddel, de bril zal altijd nodig blijven. Tientallen mensen raakten ge wond door afgewaaide takken, ge broken ruiten, omgewaaide bomen en rondvliegende dakpannen. In Alphen liep een 17-jarig meisje ver wondingen aan de arm op toen zij fietsend op de Gnephoek werd ge raakt door een vallende tak. In Ha- zerswoude liep een man een slag aderlijke bloeding op. In de Mariënpoelstraat in Leiden kreeg een ambtenaar vah de plant soenendienst een boomtak op het hoofd toen hij bij een omgewaaide boom aan het werk was. Hij werd naar het AZL vervoerd. Op de splitsing van de rijksweg Amsterdam/Den Haag bij Abbenes werd een bestelbus door de wind omvergeworpen. De 18-jarige be stuurder uit Katwijk raakte ge wond aan zijn arm. Uitschieters Als gevolg van de storm, die in Zeeland soms uitschieters bereikte van windkracht 11 tot 12, ontston den op veel doorgaande wegen ki lometers lange files. Het verkeers knooppunt Prins Clausplein bij Leidschendam moest in verband met omgewaaide bomen zelfs eni ge tijd worden afgesloten. Op een aantal bruggen waaiden vrachtauto's en caravans om. De meeste problemen leverde een vrachtwagen op die tegen de rai ling van de Moerdijkbrug waaide en 2 van de 4 rijbanen versperde. Het wegslepen verliep door de storm erg moeizaam, waardoor er een file van 12 kilometer ontstond. Ook de spoorwegen hadden te lijden van de zuidwesterstorm. Op een aantal trajecten knapten bo venleidingen door omgewaaide bo men. Tussen Leiden Centraal en Leiden Lammenschans moesten passagiers urenlang met bussen worden vervoerd omdat bij de Tel- derskade een boom over de rails was gewaaid. Het gedeelte van de Schiphollijn tussen Hoofddorp en Leiden was tot vannacht half drie geblokkeerd. Het Haagse tramverkeer raakte helemaal ontregeld toen op 11 plaatsen de bovenleidingen braken door omver geblazen bomen. Ook in Amsterdam braken bovenleidin gen. Daken In Lelystad woei het dak van een kaashal toen daar nog 11 personen bezig waren kaas in te pakken. Het dak kwam enkele tientallen meters verder weer op de grond terecht. De schade bedraagt 750.000 gul den. Ook het dak van de nieuwe sporthal in Woubrugge bleek niet stormbestendig. Er ontstonden flinke lekkages en de sporters wer den naar huis gestuurd. In Leider dorp was de op- en afrit van rijks weg A4 door omgewaaide bomen drie kwartier geblokkeerd. In Katwijk waaide de dakbedek king van de Maranathakerk af waardoor de achter de kerk gele gen Rehobothschool grote glas schade opliep. In Noordwijk werd de boulevard tijdelijk afgesloten omdat dakplaten van het in aan bouw zijnde hotel Oranje afwaai den. Volgens Rijnland valt de scha de aan strand en duinen vermoede lijk mee. Volgens Staatsbosbeheer hebben de bomen het door de storm nogal te verduren gehad. De bomen had den hadden door het zachte herfst weer nog veel blad, waardoor de takken zwaarder waren en meer vat op de wind hadden. Als gevolg daarvan werden veel takken afge rukt. (Zie ook elders in deze krant) Op de rijksweg Rotterdam-Gorinchem ter hoogte van de brug over de Noord verloor een bestuurder van eei vrachtwagencombinatie door hevige windstoten de macht over zijn stuur. De vrachtwagen met oplegger schaar de en boorde zich in de vangrail. De chauffeur raakte gewond. (foto anp Dertig jaar celstraf geëist Prof. dr. L. de Jong heeft alle reden tot lachen. Het einde van zijn levenswerk komt in zicht. Vandaag ver scheen het afron dende deel over de oorlogsjaren in Nederlands In- dië. PAGINA 13

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1