'Lido-kelder is altijd gebruikt als dancing' Financieel beleid krijgt instemming Illegale hennepplantage in kassen Roelofarendsveen Castelein voelt zich alleen Staatsraad buigt zich over geschil Tevredenheid over niet verhogen Alkemadese tarieven Waddinxveen boycot Shell-produkten van Alphense oliehandel DINSDAG 21 OKTOBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 17 NOORDWIJK/DEN HAAG - De kelder van het Lido- theater aan de Prins Ber- nardstraat in Noordwijk aan Zee is altijd gebruikt als dancing. Dat beweerde de advocaat mr. J. van der Plas gisteren tijdens een zitting van de Raad van State in Den Haag. Staatsraad mr. A.P. Schilthuis boog zich tijdens die zitting over het geschil tussen de gemeente Noordwijk en voormalig Li- do-eigenaar N.C. van Hese over het gebruik van die kelder. Dat geschil dateert uit 1983. In dat jaar kocht de Noordwijkse horeca- exploitant het Lido-theater van N.F.J. Pot. Voor een sluitende ex ploitatie achtte Van Hese de vesti ging van een discotheek in de kel der noodzakelijk. De gemeente stak daar echter een stokje voor, omdat het bestemmingsplan dat voor het gebied geldt, de zelfstan dige exploitatie van een disco theek in de kelder niet toeliet. Vol gens de gemeente mag de kelder alleen worden gebruikt in samen hang met activiteiten die op de be gane grond worden georganiseerd. Van Hese trok zich aanvankelijk niets aan van het verbod om de kel der als discotheek te gebruiken. Hij stelde zich op het standpunt dat de kelder altijd als dancing was gebruikt. Na herhaalde waarschu wingen gingen B en W over tot ver zegeling van de kelder. Inmiddels had Van Hese wel al voor een mil joen gulden aan het theater vertim merd. Van Hese vroeg de Raad van Sta te destijds in een zogenaamde schorsingszaak de sluiting van de kelder ongedaan te maken. Die zaak verloor hij. Ook een tweede beroepszaak over de kwestie werd in zijn hadeel beslist. Spoedig daarop besloot Van Hese het Lido- theater van de hand te doen omdat hij de kosten niet meer kon op brengen. De Noordwijker A. Kras- ka werd de nieuwe eigenaar. Giste ren diende de Raad van State op verzoek van Van Hese te bepalen of de gemeente Noordwijk in 1983 bestuurlijk juist handelde om op grond van het bestemmingsplan het Lido-theater telaten sluiten. Inmiddels is de kwestie opnieuw actueel geworden. Want ook de huidige eigenaar verhuurt de bene denzaal zelfstandig. Onder meer aan de Stichting Country Music Promotion die er optredens van countrybands organiseert. B en W van Noordwijk hebben Kraska on langs verboden de benedenzaal nog langer aan de stichting te ver huren. Dat gebeurde op grond van dezelfde overwegingen als in 1983: het bestemmingsplan staat niet toe dat de benedenverdieping als zelf standige horeca-onderneming wordt gebruikt. Onterecht Volgens mr. Van der Plas die gis teren namens Van Hese het woord voerde, heeft de gemeente Noord wijk zich in 1983 ten onrechte op het bestemmingsplan beroepen. De gemeente stelde zich toen op het standpunt dat het pand de be stemming 'bijzonder openbaar ge bouw' had. Van der Plas: "De ver ordening dateert van 1937. Er wordt in gesteld dat in een pand met een dergelijke bestemming geen woning en geen verzor gingstehuis mag worden geves tigd. De grenzen tussen wat wèl en wat niet is toegestaan zijn heel vaag". De advocaat voegde daaraan toe dat de kelder van het Lido altijd als dancing is gebruikt. Sinds de bouw ervan in 1953, heeft de voor malige eigenaar Pot de kelder met medeweten van de gemeente ge bruikt als bierkelder: en dancing. De advocaat toonde de staatsraad Ambtenaren van de gemeente Noordwijk verzegelen in 1983 de kelder t Bernardstraat. Toenmalig eigenaar N.C. van Hese (links) hielp een handje m een advertentie uit het Noordwijks "Rpqnrpkin Weekblad uit 1971 waarin melding JJCÖP'A wordt gemaakt van de aanwezig heid van een dancing in het Lido. Van Hese zou zich'daarom volgens hem kunnen beroepen op het ge woonterecht. Volgens burgemeester mr. J.M. Bonnike van Noordwijk is er in 1968 'vanzelf een einde gekomen aan de dansactiviteiten in de bene denzaal. 'Tussen 1968 en 1983 kan er incidenteel een keer een dans avond zijn geweest, maar de bene denverdieping van het Lido was in die jaren beslist geen echte disco", zo zei Bonnike. De burgemeester werd in deze bewering gesteund door de vertegenwoordigers van de stichting belangbehartiging be woners omgeving Lido-theater die ook bij de zitting aanwezig waren. Toen Van Hese in 1983 het pand kocht, zijn er besprekingen ge weest tussen de nieuwe eigenaar en de gemeente. De gemeente ver strekte de nieuwe exploitant een bouwvergunning. Volgens Van Hese wist de gemeente dat hij van plan was de benedenverdieping als disco te gebruiken. Van Hese: "Bonnike zei toen nog tegen mij dat ik de benedenzaal maar goed moest isoleren om geluidoverlast te voorkomen. Dat zegje niet als er alleen maar kaartavonden worden gehouden". De burgemeester wees er giste ren echter op dat de gemeente van meet af aan duidelijk is geweest. "We hebben ons wel verbaasd over de branie waarmee Van Hese te werk ging. Hij wist dat er geen dis cotheek mocht worden gevestigd, maar ging desondanks door met de verbouwingen". Van Hese hield staatsraad Schilt huis voor dat hij door het verbod van de gemeente om de beneden zaal als aparte horeca-onderne ming te mogen exploiteren, een miljoen gulden schade had gele den. De uitspraak van de Raad van State kan grote gevolgen hebben. Wanneer de raad besluit dat de ge meente onjuist heeft gehandeld, kan Van Hese een schadeclaim in dienen. Bovendien betekent een dergelijke uitspraak dat de huidige eigenaar de benedenverdieping eveneens als, afzonderlijke horeca- onderneming mag exploiteren. Staatsraad Schilthuis doet over zes weken uitspraak. Bouw van hotel aan Boulevard in Katwijk kan beginnen KATWIJK - De bouw van het Bou levard-hotel in Katwijk gaat defini tief door. De initiatiefnemer, BGN- partners uit Rotterdam, heeft in middels 70 procent van de 26 suites in het hotel aan particulieren ver kocht. Dit percentage is steeds ge noemd als 'drempel' voor het al of niet uitvoeren van het project. Volgens woordvoerder L.E.A. van Delft van het bureau Van Delft en Partners, dat de publiciteit over het nieuwe hotel verzorgt, hebben zich inmiddels ook gegadigden voor de resterende zes suites ge meld. "Deze mensen moeten ech ter het contract nog tekenen", zegt hij. Het Boulevard Hotel Katwijk be schikt behalve over 26 suites ook over 36 kamers, een restaurant, di verse winkels en aantal andere voorzieningen. De suites zijn ei gendom van particulieren, maar worden wel door het hotel geëx ploiteerd. De totale kosten van het project bedragen ruim tien miljoen gulden. Met de bouw van het hotel wordt vermoedelijk begin 1987 begon- GEWOND - Een 51-jarige automo bilist uit Nieuw-Vennep is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de Venneperweg in deze dorps kern van de Haarlemmermeer. Het slachtoffer werd volgens de politie„van achteren aangereden door een 38-jarige automobiliste Roelofarendsveen. De man is met een hersenschudding overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. ALKEMADE - Het financiële be leid en de plannen van het college van burgemeester en wethouders van Alkemade voor de jaren 1987- 1991 krijgen de steun van de grote meerderheid van de gemeente raad. Het CDA, de grootste fractie met de absolute meerderheid in de raad, was gisteravond tijdens de al gemene beschouwingen met name tevreden over het financiële beleid. "Het beleid op dit punt is bij het college in goede handen", aldus de financieel specialist van het CDA» J.W. Kret. De christen-democraten toonden zich verder content met het feit dat er voor 1987 geen belas tingverhoging nodig is, maar dat het college ervoor heeft gekozen het verwachte tekort van 884.000 gulden uit de reserves te halen. Of dat nodig zal zijn, is nog onzeker omdat door het verschuiven van bepaalde investeringen het ge raamde tekort zelfs nog kan om slaan in een overschot. Ook een da lend rentepercentage kan hiertoe bijdragen. De afgelopen jaren vertoonden de gemeenterekeningen in Alke made steeds ruime overschotten. Fractievoorzitter en oud-wethou der financiën in de periode '78 tot '82, H.M.L. van Duijkeren (WD): "Ik weet dat daaraan onvoorzien bare factoren ten grondslag liggen, maar toch vind ik het een onbevre digende situatie dat de overschot ten jaarlijks zo groot zijn. Het be grotingsbeeld wordt kennelijk te somber voorgesteld". De WD ging echter ook ak koord met de greep in de spaarpot. "Mijn fractie acht het een juist be leid als in jaren van voorspoed door de bevolking opgebrachte re serves in jaren van financiële te genslag weer worden aangewend voor het realiseren van behoeften van dezelfde bevolking. Een voor beeld van voorzichtig en degelijk beleid", aldus Van Duijkeren. Gelijk De grootste oppositiepartij, de PvdA, was ook redelijk tevreden. De sociaal-democraten menen dat een aantal van hun wensen uit het verleden op financieel gebied nu door het college worden opge volgd, zoals het vervroegd afschrij ven van investeringen. In totaal ge beurt dat voor twaalf miljoen gul den, waardoor er meer geld vrij komt voor andere zaken. PvdA- woordvoerder F.H.M. Schoonder- woerd: "Prima zaak, al hebben wij het vreemd gevonden dat van deze ingreep geen melding werd gedaan in de aanbiedingsbrief. Zijn mis schien de in het verleden ingeno men standpunten of het nu bekend worden van het gelijk van de PvdA de redenen van het niet vermel den?" Schoonderwoerd meende dat de huidige voorstellen van het college niet in overeenstemming zijn met de standpunten van WD en CDA in het verleden. "Het kan niet an ders, willen deze partijen nog ge loofwaardig zijn, dat zij uw voor stel thans niet steunen. Wij zouden dat beslist een slechte zaak vinden, zodat u bij de verdediging van uw voorstel zeker kunt zijn van de steun van de PvdA. Oppositie steunt college in strijd met hun ei gen partijen. Gek maar wel leuk. vind ik", aldus Schoonderwoerd. A.A.P. Castelein (PPR) vond het eveneens prettig dat de burgers geen gemeentelijke lastenverzwa ringen krijgen in 1987. "Hoewel dat tot gevolg heeft dat er geen sluiten de begroting is", zei Castelein, die echter ook akkoord ging met het putten uit de reserves. Het PPR- raadslid vroeg zich overigens wel af of sommige investeringen nog konden worden verschoven. Voor al de nieuwe telefooncentrale van 350.000 gulden voor het gemeente huis viel bij haar slecht. Ook PvdA en WD meenden dat in afwach ting van de plannen voor de ver bouw of nieuwbouw van het ge meentehuis voorlopig maar met de oude centrale moet worden gebeld. Klakkeloos Een 'even grote eensgezindheid als op financieel terrein toonden de vier partijen waar het de korting op de subsidie voor het sociaal-cultu reel werk betreft. Het rijk wil de bijdrage aan de gemeenten waaruii de subsidies voor instellingen en verenigingen worden betaald meer dan halveren. B en W van Alkema de willen de helft' van die korting, zo'n 42.000 gulden, doorberekenen aan de verenigingen. Of c?at plan wordt gesteund door de gemeente raad, is onzeker. D.P. Nagtegaal (CDA) sloot niet uit dat het verzet var de Tweede Kamer deze korting jou tegenhou den. "Worden wij onverhoopt toch geconfronteerd mrt deze bezuini gingen, dan zijn wij van mening dat deze niet k^kkeloos moeten worde ndoorbffekend. Post voor post moet wo-den bekeken of be zuinigen daar wel verantwoord is", zei de CDA'-r. Een dergelijk standpunt huldig de de Wf'er A. van den Bogaard: "De sub»idies op sociaal-cultureel terrein moeten ons inziens afzon derlijk worden bekeken en beoor deeld, waardoor gesubsidieerden niet over één kam worden gescho-. PPR en PvdA wijzen de voorge nomen korting resoluut af. Het PvdA-raadslid W.T.P. Groen: "Een korting van een dergelijke omvang vindt de PvdA een miskenning van het vele vrijwilligerswerk wat wordt verricht". Kloof De korting op het sociaal-cultu reel werk is het enige punt waarop de partijen elkaar op welzjjnsge- bied kunnen vinden. Voor het ove rige is er nog een kloof tussen de collegepartijen en de oppositie. Zo wil de PvdA de korting op het vakonderwijs (gym, handenarbeid en dergelijke) voor de basisscholen terugdraaien en als er nog meer geld komt de WSW-conciërges op deze scholen handhaven met fi nanciële steun van de gemeente. Ook het uitblijven van de toegezeg de nota's over het gebruik en de verdeling van de accommodaties, de tarieven die daarvoor worden berekend en het subsidiebeleid viel slecht. "Op het terrein van wel zijn kunnen wij ons nog steeds niet verenigingen met het beleid van de wethouder. Hopenlijk is het een kwestie van tijd voordat hij ook wat dat betreft de steun van de PvdA weet te verdienen", sprak de PvdA'er F.C. Hoogenboom over het beleid van WD-wethouder L.M. Beelen. Nieuwsgierig informeerde Hoo genboom voorts of de nieuwe bur gemeester A.H. Meerburg zich kan vinden in het programma van hoofdzaken dat CDA en WD met elkaar voor deze periode zijn over eengekomen. Verder pleitte hij voor een doelmatigere begrotings behandeling, waarbij de begroting eerst in commissies wordt behan deld. Hij wees daarbij de spreek- tijdbeperking in de gemeenteraad af. "Liever hoor ik een boeiende beschouwing van een uur dan noodgedwongen te moeten luiste ren naar acht minuten saaie, taaie kost. Geen saaie kost meer, maar serieuze beschouwingen die recht doen aan het bestuur van een ge meente als Alkemade". Voor half miljoen in beslag genomen morgen een inval gedaan in De duizend hennepplanten, waar- ter en waren rooirijp. m gewassen twee bloemenkassen aan mee hasjiesj of marihuana kan zouden worden gedr'Ogu en ver- hot WesteinHp in Rr.olr.fa worden geproduceerd, zijn in be- malen tot zogehete' nederweed. Indcniin Pon ilWa^ hin slag genomen en nog dezelfde dag De politie schat d- marktwaarde rendsveen. Len illegale hen- met landbouwgif bespoten. Tevens van de planten op^en half miljoen nepplantage werd aange- zijn in de kassen drie verdachten gulden. troffen met circa negenhon- gearresteerd wegens het overtre- ,an de kassen han. 1 delde te goed'f trouw. Hij had de W7- kasruimte te"uur aangeboden op Woonboot en jacht branden uit ^dvg^^0A^arn teiten va' hel Amsterdamse drie- SASSENHEIM/VOORHOUT - en Noordwijkerhout hebben de !pr ^n^c provincible^eg^n wa Een woonboot die in de Haarlem- brand geblust. ren n>t plastic folie afgeschermd, mertrekvaart in Voorhout lag, is In Sassenheim brandde een ple- p-)e _jiitie heeft een anonieme tip gistermiddag geheel uitgebrand, zierjacht uit dat lag afgemeerd aan „„vegen over de illegale plantage Het vuur is volgens de politie van de Zandsloot. Volgens de politie Voorhout vermoedelijk ontstaan van Sassenheim was er iets van het De i„Val is gedaan door de groep door oververhitting van de pup fornuis gevallen waardoor er een Aikemade van de rijkspolitie in sa- van een potkachel. De eigenaar brandje ontstond De eigenaar van menwerking met de tactische re- was op het moment van de brand de boot bluste het vuur en ging cherche De drie aangehouden per- thuis, maar er deden zich geen per- vervolgens weg. Toen hü een ha' sonen zi.n „isteren voorgeleid aan soonlijke ongelukken voor. De uur later terugkwam, stond zin de officier ran iustitie in Den Haag brandweerkorpsen uit Voorhout boot in lichterlaaie. de omcier van justitie inuen Haag. PR-raadslid Alkemade laakt mannelijke collega's ALKEMADE - "De manier waarop de Alkemadese raadsle den en het college met elkaar omgaan getuigt van grote on achtzaamheid". Dat is de mening van het PPR-raadslid A.A.P. Castelein. Zij leidt dat af uit de wijze waarop haar collega-raads leden - allen mannen - met haar omgaan. Ze vindt dat tekenend voor de wijze waarop het eman cipatieproces van vrouwen in Al kemade wordt bekeken. Castelein voelt zich zelfs twee keer gediscrimineerd. Als vrouw en als kleine fractie. Volgens Castelein is het duidelijk 'dat een groot aantal mannen de emanci patie moedwillig probeert tegen te houden'. Onder andere dóór zich te verschuilen achter des kundige ambtenaren. "Helaas ook mannen, denk ik dan. Ook uit die hoek is geen steun te ver wachten. Het is enorm kwetsend als je stelselmatig niet wordt be groet, niet het woord krijgt of wordt overgeslagen. Of dat wordt vergeten afspraken die met je zijn gemaakt, af te zeg gen". "In gezelschap wordt je gecon fronteerd met de meest deriigre- rende opmerkingen over vrou wen, alsof ze tweederangs bur gers zijn. Als je er een opmerking over maakt, zeggen ze: daar heb je haar weer", aldus Castelein na acht maanden raadslidmaat schap. Zij herinnert burgemees ter A.H. Meerburg aan zijn belof te om partijen die niet in het col lege zitten regelmatig te betrek ken over zaken die in het college worden besproken. Voor haar was dit een voorwaarde om als raadslid optimaal te functione ren. Tot nu toe heeft ze er niet veel van gemerkt. "Ook naar de burgers toe kan nog secuurder worden opgetre den", sprak Castelein tijdens de algemene beschouwingen. Het zit de enige vrouw in de Alkema dese raad ook dwars dat er op de gemeentesecretarie geen vrou wen in kaderfuncties werkzaam zijn. Ze wil dat Alkemade een ac tieplan ontwikkelt om vrouwen op de juiste plaats te krijgen. A.AP. Castelein (PPR): manv^n.helaas...' AJ.PHEN AAN DEN RIJN - Het gemeentebestuur van Waddinx- /een wil geen motorbrandstof fen meer van de Alphense olie handel Boot betrekken, omdat dit bedrijf Shell-produkten ver koopt. B en W willen met deze maatregel een bewustwordings proces op gang brengen. Zij ho pen dat er een signaalwerking van uit gaat die de Waddinxve- ners meer bewust doet worden van de schrijnende problematiek in Zuid-Afrika. Al eerder had de gemeenteraad in het beleidsprogramma voor de nieuwe raadsperiode opgeno men, dat bedrijven en leveran ciers die met Zuid-Afrika econo mische betrekkingen hebben, er op gewezen zullen worden dat het handhaven van die betrek kingen consequenties heeft voor hun relatie met de gemeente. Waddinxveen gaat nu praten met de oliehandel om het meerjaren- contract te verbreken. .Overigens staan niet alle raadsleden achter Veel inbraken in Alphen De hennep is gisteren nog bespoten met een landbouwgif, waardoor de planten waardeloos zijn voor king. De duizend planten uit de kas worden dezer dagen afgevoerd en vernietigd. (foto Nanno Bioupot) De verdachten zijn in verzekerde zal worden vernietigd, bewaring gesteld. De hennepoogst den van de opiumwet: ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een modewinkel in de Aarhof in Alphen is gisteravond met een ijze ren staaf, die de politie later vond, de voordeur ingeslagen. Een rek met blouses werd meegenomen. Uit een slijterij aan de Concert- weg in Alphen werd in het week eind een partij drank ter waarde van duizend gulden ontvreemd. De etalageruit werd ingeslagen. Uit een woning aan het Grashof werden bij een inbraak twintig be taalkaarten en een jack meegeno men, uit een woning aan de Greve- lingen in Alphen werd een video recorder gestolen. De Alphense tennisclub TEAN is na bezoek van inbrekers een partij sigaretten, honderd gulden, snoep en de com plete geluidsinstallatie kwijt. het streven van B en W. Enkelen vinden dat niet één bedrijf moet worden aangepakt, omdat ook andere zaken met Zuid-Afrika doen. Ook werd gisteravond tij dens de algemene beschouwing opgemerkt, dat dit soort maatre gelen tot de landelijke politiek behoren en niet door gemeente besturen moeten worden aange pakt. Een meerderheid steunt evenwel de 'sanctiemaatregel' van het college. Directeur H.D.C. Boot vindt de maatregel nogal ver gezocht van het gemeentebestuur van Wad dinxveen. "Ik kan het beleid van de Shell niet bepalen. Bovendien zijn zij de enige niet in Zuid-Afri ka. Ook BP, Esso en Texaco doen zaken in Zuid-Afrika. Ik denk dat de Zuidafrikaanse rege ring vriendelijk zal glimlachen als ze van de beslissing van de gemeenteraad horen. Ze weten niet eens waar Waddinxveen ligt". Boot levert ook motorbrand stoffen aan andere gemeenten, waaronder Alphen aan den Rijn. Deze leveranties maken maar een klein deel van de omzet uit. Volgens Boot is Waddinxveen de eerste gemeente, die een derge lijke maatregel heeft genomen. "Ik verwacht niet dat het navol ging zal krijgen. Ik wacht het verder maar rustig af', aldus Boot.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17