'Bestand' lijkt nabij in affaire Happart Debutanten verbazen in volleybalcompetitie Van Raamsdonk slaat snel toe Bliksemstart van Timman in Tilburg Israël verder met Sjamir als leider SPD boos over gijzeling vakbondsman Rompelberg doet goede zaken Bielefeld in opstand DINSDAG 21 OKTOBER 1986 PAGINA 12 LEIDEN - In het rayon Leiden van de volleybalcompetitie slaagden de debutanten DVO en VCO er bij de vrouwen voor de derde achter eenvolgende keer in niet te verlie zen. Die vlieger ging niet op voor InUpGo, ook al een nieuweling in de eerste klasse, dat met 1-3 van Leython 3 verloor. InUpGo moest het stellen zonder aanvalster Caroline van Battum. waardoor voor het afrondende werk teveel een beroep gedaan diende te worden op Karin van der Tang. In de eerste set (15-9) ging dat nog wel, maar later zou dat het team uit Roelofarendsveen opbre ken. Leython. een ploeg die slim spel koppelt aan weinig fouten, rook zijn kans en won drie keer op rij: 5-15. 12-15 en 12-15. S'70 pakte in de strijd met Liusna de eerste twee speldelen. maar begon ver volgens te knoeien. Bij Liusna sloeg juist een vonk over. wat er toe leidde dat de punten gedeeld werden. DVO won met 3-1 van Blok'77 en heeft nu uit drie wedstrijden vijf punten verzameld. De tevreden heid is dan ook groot in de Leider- dorpse i gelederen. Mede dank zij goed blokkeren van Connie van Tilburg nam DVO in het eerste be- Vrouwen DVO en VCO weer op dreef drijf een 8-0 voorsprong. Later kwam Blok nog sterk terug, maar meer dan 16-14 zat er niet in. Ook de tweede set was voor DVO (15— 7). waarna Blok de derde (11-15) pakte. Via geconcentreerd spel eis te DVO alsnog de winst voor zich op (15-7). LUSV 2 en NOVO 2 stop ten in hun onderlinge confrontatie weinig spirit, beweging en fanta sie. Geen van beide ploegen ver diende te winnen, reden waarom de punten maar gedeeld werden. Leython 4 had door de afwezig heid van Wilma Rinzena (naar het eerste) en Berna Menting weinig vertrouwen in eigen kunnen. Een geroutineerde tegenstander als NOVO 3 is er dan als de kippen bij om te profiteren: 15-2, 15-6 en 15- 7. Een makkie voor de ploeg uit Noordwijk. Gemini/Kangeroes 3 en VCO waren goed tegen elkaar opgewassen. Zo goed, dat zij dat ook in de score tot uitdrukking wensten te brengen. In Voorscho ten kwamen setstanden van 3-15. 15-7, 15-5 en 12-15 tot stand. Ge- mini had wat meer aanvalskracht. hetgeen de opponent uit Oegst- geest compenseerde met veel inzet in de. defensie. Mannen Bij de mannen geeft VCS voorlo pig de toon aan de eerste klasse. Gemini/Kangeroes 3 werd door de Sassenheimers met 3-1 geklopt. Alleen het derde speldeel was voor de Voorschotenaren, die de veld- verdediging in het centrum nogal eens zagen falen. VCS dacht aan vankelijk door het vertrek van Frank de Vette en Kees Ouwehand (beiden naar NOVO) aan kwaliteit te hebben ingeboet, maar niets is minder waar. In Dick van Elk. Bert Drost en Paul Berntzen heeft het uitstekende vervangers, die er in grote mate toe bijdroegen dat hun ploeg de ranglijst aanvoert. Vooral de aanval van VCS maakt een ster ke indruk. Ridderveld had een off-day te gen Leython 3. dat alleen in de tweede spelperiode problemen kende. De Leidenaren kwamen toen met 5-11 achter, maar veran deren die score bliksemsnel in 15- 11. Ook de eerste (15-9) en derde set (15-8) gingen naar Leython. Aarlanderveen, vorig seizoen nog een degradatiekandidaat, is voorlo pig met een scoren van vier uit drie aan de bovenzijde van de ranglijst terug te vinden. Orion kreeg in ei gen huis een pak slaag van Jos Kroft en consorten. Het werd 0-3 (7-15, 11-15 en 12-15) en het ziet er naar uit dat Orion het wederom moeilijk gaat krijgen. Dat laatste geldt ook voor WVC dat tegen de butant LISC de derde nederlaag in successie leed. LISC, met Steve Netto als uit blinker, was snel klaar met de War- monders (5-15, 8-15 en 11-15). DAC 3 houdt de drie in ere. Voor de derde keer speelden de Alphe- naren gelijk, wat een score van drie uit drie inhoudt. RW was (in Al phen) de laatste tegenstander: 15- 6, 5-15, 15-17 en 15-8. De kleine mannetjes van Donar 2 ten slotte waren veel slimmer dan de lucht: macht van InUpGo, die spelverde ler Haje van Olden node mist. Bij de Leidenaren was het spelverde- len wel goed verzorgd, iets wat de 3-0 overwinning snel verklaart. Setstanden: 15-3, 15-8 en 15-10. Hongarije zegt oefentrip af STUTTGART (DPA) - De Hon gaarse voetbalbond heeft op hel laatste moment de oefentrip van het nationaal elftal door West- Duitsland afgezegd. Na de neder laag (0-1) tegen Nederland voelden de Hongaren weinig voor de ge plande oefenwedstrijden tegen drie bundesligaclubs. In plaats van de nationale elf speelt nu kam pioen Honved Boedapest twee oe fenduels. Kaiserslautern en VFB Stuttgart zijn de tegenstanders. Lotto 42 Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto f361.196,60 ontvangt Tweede prijs: 3 win naars, die elk bruto f50.000.- ontvangen. Derde prys: 166 winnaars, die elk f 890,50 ontvangen. Vierde prijs: Cijferspel 42 Zes cijfers goed: geen winnaar. Vijf cijfers goed: 4 winnaars. Vier cijfers goed: 23 win naars. Drie cijfers goed: 206 winnaars. Twee cijfers goed: 2.234 winnaars. Toto 42 Eerste prijs: 21 wum.«.«a. f2.415,90 ontvangen. Tweede PflS -..o 5, die elk f39,40 ontvangen. Derde (ANP) - In de hoofdpartij van het internationaal boksgala in Den Bosch boekte de 25-jarige John Emmen een moeizame punten- winst op Andrew Gerrard uit Wa les. De Tilburgse zwaargewicht kon zyn reputatie als 'killer' dit keer niet waar maken. De Braban der, die zijn eerste vier profpartijen met een K.O.-overwinning had af gesloten, stond tegen Gerrard de volle zes ronden in de ring. De bokser uit Wales dwong Em men regelmatig tot een lijf-aan-lijf gevecht. Vooral in de derde en vierde ronde kon Emmen zijn te genstander niet op afstand hou den. In de laatste twee ronden nam Toto-gelijk 42 Eerste prys: geen winnaar. Tweede prijs: 5 winnaars, die elk f90,10 ontvangen. Derde prys: 87 winnaars, die elk f25.80 ontvan- Grootmeestertoernooi Tilburg Portisch (Hon) - Karpov (Sov) afg., Kortsj- noi (Zwi) - Ljubojevic (Joe) 0-1. Beljavski (Sov) - Hübner (Wdl) 0-1. Timman (Ned) - Miles (Gbn 1-0. De stand na twee ronden: 1. Ljubojevic 1j pnt, 2/3. Hübner en Timman beiden 1 pnt Miles 1 pnt, 5. Karpov V< pnt en 2 1 afg.par- ZURICH (ANP) - Fred Rompel berg zal zijn aanval op het wereld- uurrecord-achter de grote motoren in Moskou doen op superlicht ma teriaal, dat hem ter beschikking is gesteld in Zwitserland. De Lim burgse stayer, die gisteren nog in Zürich trainde, heeft daar tevens een overeenkomst gesloten met Uli Luginbuhl, die in Moskou als ^-gangmaker aanwezig zal zijn. „Hij is misschien na Joop Sta kenburg de beste gangmaker van de wereld. Hij heeft in 1983 ook Max Hürzeler naar het wereldre cord op de buitenbaan gesleept", zei Rompelberg. Bovendien reist de ervaren Zwitserse mecanicien Constantin Rehm mee naar de Russische hoofdstad. Rompelberg deed niet alleen za ken in Zürich, maar trainde er ook volop en deed zondag zelfs mee aan wedstrijden. Omdat er niet vol doende motoren beschikbaar wa ren, kon hij niet de baan op voor een stayerskoers, maar gekoppeld aan een Zwitserse partner wel voor een ploegkoers, gewonnen door Daniël Gisiger. Rompelberg werd daarin zesde. de zwaargewicht het initiatief weer in handen, waarmee de Tilburger zijn vijfde zege als professional vei lig stelde. Zwaargewicht Eric Rademaker van BV Leiden bokste in het voor programma van het gala in Den Bosch een onbeslist tegen Van Moorst, die kampioen van Zuid- Nederland is. De pupil van Chris Lantrok kreeg gisteravond een tweede partij tegen de Maastrich tenaar aangeboden. De revanche zal op 1 november in Nieuwegein plaatsvinden. Pedro van Raamsdonk had slechts twee minuten nodig om zijn tegenstander Josef Kossman te verslaan. De Westduitser, die 44 profpartijen achter zijn naam had staan en door de organisatoren in Den Bosch als ervaren bokser werd bestempeld, ging in de eerste minuten twee keer voor acht tellen naar het kanvas. De scheidsrechter maakte na de tweede korte pauze een eind aan de strijd. Het was de vierde overwinning van Van Raamsdonk in evenveel profwed strijden. De bokser Ramon Voorn heeft ook zijn tweede profwedstrijd ge wonnen. Na zijn overwinning op de Westduitser Peter Bieber, vori ge week in Schiedam, won de 26- jarige Amsterdamse zwaargewicht gisteravond in Den Bosch op pun ten van zijn zes jongere tegenstan der Sean Daly uit Wales. De ruim 400 toeschouwers zagen in de Maaspoort geen spectaculaire partij. Pas in de vierde en laatste ronde kon Voorn de dekking van zijn tegenstander, die zijn zesde professionele gevecht bokste, een aantal keren doorbreken. Daly ging echter niet neër op de harde stoten. TILBURG (ANP) - De schaakcar rière van Jan Tim man kent twee witte plekken. De wielen van de wereldkampioenschapscyclus ple gen hem met regelmaat fijn te ma len en hij heeft nog nooit het Inter polis-toernooi op zijn naam ge bracht. Negen keer nam hij zonder succes deel. Bij de jubileum-editie in Tilburg is hij echter voortvarend van start gegaan. Gisteren won de 34-jarige Amsterdamse grootmees ter één zet voor het afbreken van Tony Miles. Als hij ook de afgebro ken partij uit de eerste ronde tegen Portisch op zijn naam brengt -nie mand twijfelt daar inmiddels aan- blijkt Timman een perfecte start te hebben gehad, die niemand van het selecte gezelschap kan evena ren. Uitgezonderd Lajos Portisch misschien, die na de hangpartij te gen Timman ook tegen Karpov af brak. De oud-wereldkampioen sloeg vijf zetten voor de tijdcontro- le een remise-aanbod af; een geste die weinig goeds voorspelt voor de Hongaarse grootmeester. Kortsjnoi-Ljubojevic en Beljavs- ki-Hübner werden door grove blunders beslist in het voordeel van de zwartspelers. waardoor Kortsjnoi er op zijn minst een half punt bij inschoot en Beljavski een vol punt. De succesvolle start van Timman is des te opmerkelijker, omdat hij sinds de blunder tegen John van der Wiel, waarmee hij het Ohra-toernooi afsloot, geen echte partij meer heeft gespeeld. Hij be speurde bij zichzelf voor het eerst in zijri carrière een zekere schaak moeheid, waardoor hij er niet naar taalde achter het bord plaats te ne men. Er was zelfs sprake van dat Van der Wiel hem van de eerste plaats op de Nederlandse ranglijst zou verdringen. Geurt Gijssen, één van de twee arbiters in Tilburg, be rekende, dat beide grootmeesters in ELO-punten precies gelijk staan: 2590. Van der Wiel zou dan ook in het Tilburgse deelnemers veld niet hebben misstaan, als hij er niet tweemaal onderaan was geëindigd. De vijf nederlagen op rij, waarmee de Leidse grootmees ter twee jaar geleden het toernooi afsloot na een start van vier uit zes. BIELEFELD (DPA) - Arminia Bielefeld, uitkomend in de tweede Bundesliga, is in.opstand gekomen tegen de beslissing van de West- duitse voetbalbond (DFB) geen uitstel te verlenen voor de wed strijd tegen FC Saarbrücken (1-3). Bielefeld had daarom gevraagd, omdat de vereniging geen elftal, maar slechts een tiental op de been kon brengen voor het competitie- treffen. In het Westduitse betaald voetbal is een dergelijke situatie nog nooit voorgekomen. De bond meende, dat geen precedent kon worden geschapen en weigerde het duel te verplaatsen. Het bestuur van Bielefeld besloot gisteren pro test aan te tekenen tegen de neder- een markant herkennings punt in de geschiedenis van het toernooi. Timman liet gisteren tegen Miles in het aangenomen damegambiet geen vroegtijdige dameruil toe en streefde naar de klassieke opstel ling, waarin hij wel en zijn Britse tegenstander geen ervaring heeft. Miles gebruikte twee uur bedenk tijd voor de eerste twaalf zetten, maar kon niet verhinderen, dat hij drie zetten later al in een theore tisch verloren stelling terecht kwam. Timman bouwde het voor deel bekwaam uit. Toen Miles met de vlag op vallen capituleerde, was hij drie pionnen in de min geraakt. „Zenuwen en zelfbeheersing spelen zelfs bij het grootmeester schaak een grote rol concludeer de gast-grootmeester Sosonko, toen hij Kortsjnoi-Ljubojevic en Beljavski-Hübner tegen het.licht hield. Sosonko had eerder op de dag als commentator in de demon stratie-zaal opgetreden. De daar voor ingehuurde Rob Hartoch deed er door het noodweer met de auto vier en een half uur over om van Amsterdam naar Tilburg te ko- n de partij Kortsj- Kortsjnoi (Zwi); zwart: Ljubojevic (Joe). Damegambiet 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pbl-c3 d7- d5,4. Lcl-g5 Pb8-d7,5. e2-e3 c7-c6,6. Lfl-d3 d5xc4,7. Ld3xc4 Dd8-a5,8. Lg5-h4 b7-b5. 9. Lc4-b3 b5-b4, 10. Pc3-e2 Lc8-a6. 11. Pgl-R Lf8-e7,12. 0-0 0-0,13. Tfl-el TI8-e8,14. Pe2- f4 c6-c5, 15. e3-e4 c5-c4, 16. Lb3-a4 La6-b5. 17. La4-c2 Pd7-f8, 18. e4-e5 Pf6-d5,19. Pf4x- d5 e6xd5, 20. Lh4xe7 Te8xe7, 21. Pf3-h4 Lb5-d7, 22. f2-f4 Pf8-g6, 23. Ddl-h5 b4-b3, 24. Lc2xg6 I7xg6, 25. Dh5-g5 Te7-e8, 26. a2xb3 Da5-b6, 27. b3xc4 Db6xd4, 28. Kgl- hl Dd4xc4, 29. Tel-cl Dc4-b4, 30. Tcl-c7 Db4xb2, 31. Tal-gl Db2-b5, 32. f4-f5 Te8- xe5, 33. Dg5-g3 Te5-e4, 34. f5xg6 H7xg6, 35. Ph4xg6 Tb8-c8, 36. Tc7xa7 Db5-c5,37. Ta7- al Te4-g4,38. Dg3-d3 d5-d4.39. Tal-el Ld7- b5. 40. Dd3-h3 Tg4xg6. Wit geeft het op. Beljavski en Hübner bestreden elkaar met één van de scherpste varianten van de draak, die met een kleine wijziging ook uitgangs stelling is geweest bij het Utrecht se thema-toernooi. Hübner beheer ste de stof niet helemaal honderd procent. Hij bezondigde zich aan tempo-verlies. Beljavski kon met een paardinslag op d6 geforceerd winnen. Maar de Rus, die in de eer ste ronde ook al een enigszins on zekere indruk maakte, koos voor een wat omslachtiger weg, die eveneens tot winst had geleid, als hij niet een paard had weggeblun- derd. Op dat moment had een kwartier bedenktijd, tegen Hübner drie minuten. Nagenoeg hetzelfde overkwam Kortsjnoi tegen Ljubojevic. Ook hier was het tijdsverschil in het voordeel van het slachtoffer: vijf minuten tegen een op vallen staan de vlag. En ook hier verdween een paard van het bord. Waarbij Kortsj noi dacht een toren te kunnen ver overen. Toen het zwarte stuk ge dekt bleek, zat er niets anders op dan de koning om te leggen. Het duurde enige tijd eer Ljubojevic, die de gehele partij puur op impro visatie had gespeeld, ervan over tuigd was, dat bij een normale voortzetting de witte aanval on stuitbaar zou zijn geweest. JERUZALEM (GPD/AP/Rtr) - Het voorby wil streven. De 63-jarige Israëlische parlement heeft giste- leider van de Arbeiderspartij kon ren met 82 tegen 17 stemmen zijn er °P boêen dat onder zlJn premier- vertrouwen uitgesproken in het schap de inflatie van 445 procent in nieuwe nationale kabinet onder de 1984 is teruggedrongen tot 16 pro premier Sjamir. De 71-jarige leider cent dit Jaar en dat de Israëlische van het rechtse Likoedblok heeft troepen uit Libanon zijn terugge- het premierschap overgenomen trokken. Het dagblad Yediot Ahro- Simon Peres, zoals in septem- noA wenste Sjam - ber 1984 afgesproken bij de schreef: "Moge zijn twee jaar als ming van de regering van nationale leider even ê°ed zÜn als de twee eenheid van de Likoed listische Arbeiderspartij. Peres nu minister van buitenlandse ken. jaar onder Peres Sjamir, al één keer eerder een jaar lang premier in 1983 en 1984 na In zijn regeringsverklaring druk- het aftreden van Begin, neemt het te Sjamir onmiddellijk zijn stem- premierschap over m een periode pel op het vanaf leid met de verklaring dat hij streven 'naar een zionistische dat terreuraanslagen en de Israëli sche betrokkenheid in Libanon juist weer toenemen. Vijf dagen ge nomic' in Israël. Hij beloofde stich- leden werd bij de Klaagmuur m Je- ting van nieuwe nederzettingen op ruzalem een aanslag gepleegd met dagen geleden Israëlische straaljager Libanon de pi- de bezette westelijke Jordaanoever granaten en de Gazastrook. "De regering zal werd een streven naar een economie die niet boven het zuiden alleen is gebaseerd op solide eco- neergehaald, waarn, nomische principes, maar ook op l°ten gevangen werd genomen, de zionistische principes, die onze richtlijnen moeten zijn, zoals het grote belang van nederzettingen in het hele land Israels", aldus Sja mir. premier zei dat hij met voorrang blijft streven naar een vredesregeling voor het Mid den-Oosten, maar dat Israël en Jor danië niet kunnen onderhandelen als Jordanië een internationale vre desconferentie blijft eisen. "Onze regering blijft onvermoeibaar voorwaarden scheppen waaronder Israel en Jordanië naast elkaar in vrede kunnen leven", zo verwoord de hij zijn standpunt. "Maar een in ternationaal forum kan nooit een vervanging zijn voor rechtstreekse onderhandelingen We kunnen BRUSSEL - De Belgische rege ringspartijen lijken bereid tot een 'bestand' over de zaak Happart. Maar zeker is dat nog allerminst, want de politieke situatie in België is uiterst verward. Wat het ene ogenblik een poging tot verzoe ning lijkt, wordt een paar uur later weer uitgelegd als een aanzet tot een nieuwe kabinetscrisis. En an dersom. Intussen is de omstreden José Happart nog steeds waarne mend burgemeester van Voeren. Nadat minister van binnenland se zaken Charles-Ferdinand No- thomb - een Waalse christendemo craat van de PSC - zaterdag was afgetreden en opgevolgd door zijn partijgenoot Joséph Michel, riep de PSC-top op tot een bestand van BONN (GPD) - De Westduitse vakbeweging en de sociaal-democratische SPD hebben de onmiddellijke vrijlating geëist van de zondag op het congres van de vakbond IG Metaal gearresteerde 57-jarige vakbondsmanager Al- fons Lappas. Lappas wordt in de gevangenis in Bonn gegijzeld omdat hy voor de parlemen taire onderzoekscommissie weigerde informa tie te geven over het schandaal rond het wo ningbouwconcern Neue Heimat, dat door de vakbeweging voor één mark is verkocht aan een Westberlijnse bakker. Tot gijzeling werd besloten door de CDU. geen vrede bereiken zonder vrije, CSU, FDP en de Groenen, terwijl twee SPD- rechtstreekse besprekingen" Sjamir zal het overigens moeilijk krijgen als hij Peres in populariteit leden tegen stemden en twee zich van stem ming onthielden. De rechters gaven gevolg aan het verzoek, mede doordat Lappas had aangekondigd woensdag voor langere tijd naar de Verenigde Staten te willen vertrekken. De SPD, CDU en CSU eisen een spoeddebat over deze zaak. De sociaal-democratische par tijvoorzitter Willy Brandt sprak van een "koudbloedige poging de vakbeweging mond dood te maken". De sociaal-democraten stel len wel dat Lappas, die ook in de vakbeweging omstreden is, geen recht kan doen gelden op een totaal zwijgen over de Neue Heimat. Zij vinden echter gijzeling een veel te harde maat regel. De regeringspartijen bestrijden dit. Voor de vakbeweging staat vast dat Lappas het slachtoffer is van een politiek complot van de rechts-liberale regering en dat laat de West duitse arbeidersbeweging zich niet welgeval len, hoe hard de kritiek op Lappas ook is. IG Metaal-voorzitter Hans Mayr noemde de arres tatie gisteren op het congres in Hamburg een schaamteloze provocatie. "Als er nog iemand ooit aan had getwijfeld dat niet de vakbewe ging, maar deze regering de confrontatie zoekt, dan is die twijfel zondag definitief uit de weg geruimd. Deze regering zoekt elke aanlei ding en gelegenheid om de vakbeweging te be ledigen en te verzwakken". Mayr trok ook een vergelijking met de nazi- tijd. Hij zei dat er herinneringen bij hem naar op zijn gekomen over de onderdrukking van andersdenkenden in de nazi-tijd. "Ook nu moet kritiek op de regering worden onder drukt. De regering moet het blijkbaar voor het zeggen houden en dus probeert men de vakbe weging tot zwijgen te brengen. Daartoe geeft de Neue Heimat zo te zien een voortreffelijke 'aanleiding", aldus Mayr. drie maanden, weg van de crisis rond de Voer streek gezocht zou moeten wor den. Maar die oproep werd gister middag door de Vlaamse christen democratische CVP, de partij van premier Martens, aanvankelijk kei hard afgewezen. De PSC had aan haar voorstel namelijk de eis verbonden dat de Nederlands-onkundige José Hap part zolang waarnemend burge meester zou dienen te blijven. Niet alleen de CVP, maar ook de libera le regeringspartij PVV en de Vlaamse socialistische oppositie partij SP noemden die eis volstrekt onaanvaardbaar, omdat de PSC daarmee'de wettelijke procedures buiten werking zou willen stellen. De PSC wilde namelijk voorko men dat de gouverneur van de (Vlaamse) provincie Limburg, waartoe Voeren behoort, Happart alsnog zou schorsen of diens ver kiezing tot waarnemend burge meester zou vernietigen. Later op de maandag zwakte PSC-voorzit- ter Gérard Deprez de eisen van zijn partij iets af. Hij verklaarde toen dat de PSC accepteert dat de Lim burgse gouverneur - immers zijn wettelijke bevoegdheid - eventu eel schorst, mits de regering daar na geen nieuwe burgemeester of waarnemer benoemd. Voeren zou dan gedurende het bestand burge meesterloos zijn en de terugkeer van Happart blijft mogelijk. Rechtsstaat CVP-voorzitter Frank Swaelen zei het PSC-standpunt eerst te wil len bestuderen, maar hield een be stand op deze voorwaarden voor mogelijk. "Wij hebben een priori teit: dat is deze regering het econo misch herstelbeleid laten afma ken", zei hij. Maar de CVP gaat niet akkoord met eisen, die betekenen dat de rechtsstaat buiten werking wordt gesteld. De PW en haar Waalse tegenhanger, de PRL, lie ten zich in dergelijke bewoordin gen uit. In deze - overigens nog uiterst wankele - situatie is mogelijk ge worden dat de Limburgse gouver neur José Happarts benoeming tot waarnemend burgemeester van Voeren vernietigt, of hem simpel weg schorst omdat hy die functie niet mag uitoefenen zolang hij wei gert aan te tonen dat hij Neder lands spreekt en verstaat. De CVP- leider in de Voerense raad, Huub Broers, heeft een verzoek tot schorsing bij de gouverneur inge diend. Ook heeft hij een civiele procedure bij de rechtbank in Ton geren aangespannen. De gouverneur hoeft niet meteen tot actie over te gaan, hy heeft daarvoor.40 dagen de tijd. Happart kan vervolgens tegen dat besluit in beroep gaan bij de regering en als die hem niet tegemoet komt op nieuw bij de Raad van State, het rechtscollege dat hem drie weken geleden vanwege zijn weigering om Nederlands te spreken afzette als burgemeester. Inmiddels zou hij dan geschorst blijven. Eer die prcedure is voltooid zijn zeker drie maanden verstreken, de tijd die de regeringspartijen zich dan gegund hebben om een oplossing voor de Voer-problematiek te vinden. Intussen zorgde de Waalse socia listische partij PS, waartoe Hap part sinds 1981 behoort, gisteren voor een nieuwe provocatie door de traditionele maandagse be stuursvergadering niet in Brussel te houden maar...in Voeren. In een café in 's Gravenvoeren bevestigde de PS nog eens de steun aan José Happart. "Wij willen zo onze soli dariteit betuigen met José Happart in zijn strijd tegen de Vlamingen en vooral de CVP", zei PS-voorzit- ter Guy Spitaels.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12