'Borussia speelt effectiever' ax vreest Piraeus niet £an de yjlijn. EC-duel leidt tot crisis KAPiTAALMARKT- RENTEREKENING nutsspaarbankÉ Feyenoord zonder Duut Tweetal blijft 'thuis' Veldslag in Den Haag DINSDAG 21 OKTOBER 1986 PAGINA 11 UERDINGEN (GPD) - Feyenoord kan zich morgenavond de borst nat maken als de ploeg in het stadion Böckelberg aantreedt voor de eer ste ontmoeting in de tweede UEFA Cup-ronde tegen Borussia Mön- chengladbach. Ondanks het feit dat de spelers van trainer Jupp Heynckens nog ver verwijderd zijn van hun normale Bundesligavorm, zullen de Rotterdammers boven hun huidige kracht moeten uit groeien om die tweede ronde te overleven. Niet zozeer het gelijke spel (1-1) dat de Borussen afgelo pen zaterdag tegen buur Bayer Uerdingen realiseerden noopt tot de nodige reserve, wel de wijze waarop de Westduitsers bij vlagen te keer gingen in het Grotenburg- stadion. Goed gegroepeerd voetbal van waaruit met snelle nauwkeurige aanvallen het doel van de tegen stander wordt bestookt. Het han delsmerk van Borussia Mön- chengladbach. Via twee of drie tus senstations wordt het speelveld overbrugd en zijn de aanvallers in stelling gebracht. De routiniers Hans-Günter Bruns en Ewald Lie- nen spelen de belangrijkste rol in de omschakeling van verdediging op aanval. Het speelse gemak waarmee het een en ander gepaard gaat, getuigt van de conditionele kracht en de enorme fitheid van de groep. Sinds de ploeg van Heync- kes zich ook de nodige soberheid in het spel heeft aangemeten, is de tendens stijgend na een aarzelende Bundesligastart. „We zijn vooral veel scher gaan voetballen", geeft Jupp Heynckes toe. „In het begin van de competitie speelden we echt mooi voetbal, uit het boekje maar zonder succes. Thans spelen we vooral ef fectiever. Dat begint langzamer hand vruchten af te werpen. Tegen Feyenoord zullen we proberen on ze stijgende lijn vast te houden". Heynckes zal dat doen met de ploeg, die, al zes weken lang onver anderd de Bundesligapunten bij elkaar sprokkelt (zes punten uit de laatste vier ontmoetingen). In Uer dingen moest Borussia tot op de bodem gaan om een nederlaag af te wenden. Bayer, dat morgen in het UEFA-Cuptoernooi Widzew Lodz als tegenstander heeft, was door een treffer van Thomessen aan de leiding gekomen; een kwartier voor het einde bekroonde interna tional Uwe Rahn een combinatie met Michael Frontzeck en hielp zijn ploeg aan een verdiend gelijk spel. Met Frontzeck, Rahn, Bruns en Lienen is het stevige geraamte van Borussia Mönchengladbach ge noemd. Ulrich Borowka speelt een 'stofzuigerrol' a la Willy van de Kerkhof bij PSV. Enige dissonant in het puur op snelheid ingestelde voetbalpatroon van de ploeg van Heynckes lijkt Günther Thiele. De dit jaar van Fortuna Düsseldorf overgenomen spits is vrij statisch, maar is sterk in de kopduels en heeft een uitgesproken 'Torin stinct'. De zwakste indruk liet doelman Uwe Kamps in de derby ROTTERDAM (GPD) - In de selectie van Feyenoord, die vandaag is vertrokken naar Mönchengladbach, ontbreekt alleen de naam van Henk Duut. De voorstopper onderging gisteren tijdens de training een laatste test, maar voelt zich nog altijd niet fit. „M'n enkel is wat gevoelig en bovendien ben ik conditioneel niet honderd procent". De labiele gesteldheid van Duut, die dit seizoen ook al kampte met ziekte en een liesblessure, was voor Rinus Israel aanleiding om zijn be stuur op het spoor van Antal Roth te zetten. De Hongaarse international komt vermoedelijk deze week al tot overeenstemming met de Rotter dammers, zodat de positie van Duut in het geding komt. De 22-jarige verdediger kan die transactie overigens wel billijken. „In feite heeft de club nóg lang gewacht met het aantrekken van een centrale verdediger. Ik loop al een jaar te sukkelen met die enkel. Nadat er vorig seizoen botsplinters zijn verwijderd bleef ik last houden; pas sinds een week of twee trainde ik zonder pijn. Vorige week speelde ik weer een partijtje in het tweede, ik kreeg een trap, uitgerekend tegen m'n enkel. Het is nu een tikje ontstoken van binnen". Met de komst van Roth en het achter de hand hebben van Kenneth Monkou, beseft Duut, zit Feyenoord binnenkort opgescheept met drie specifieke mandekkers in het hart van de defensie. „En dat is er één te veel. Roth moet natuurlijk spelen, het gevolg zal wel zijn dat ik op de bank terecht kom. Maar aangezien Monkou jonger en goedkoper is dan ik, kan ik wel eens tussen de wal en het schip terecht komen. In dat geval moet er een oplossing worden gevonden. Een tussentijds vertrek bij Feyenoord sluit ik in die situatie, niet uit". Borussia Mönchengladbach verschijnt morgenmiddag met dezelfde spelers binnen de lijnen als de laatste weken het geval is. tegen Bayer Uerdingen achter. De 22-jarige sluitpost was onzeker bij hoge ballen. Kamps was ook ver antwoordelijk voor de tegentreffer, nadat hij een hoekschop foutief wegstompte. Tegen Feyenoord verwacht Jupp Heynckes een vergelijkbare krachtsinspanning als in het tref fen van afgelopen zaterdag. „Mijn spelers zijn conditioneel in orde en herstellen snel van een zware wed strijd. Voor het Europa-Cuptreffen met Feyenoord zijn ze weer hon derd procent fit. Dat zal nodig zijn, want ik schat Feyenoord veel ho ger in dan bijvoorbeeld Sparta, de Nederlandse tegenstander van verleden jaar. Doelman Hiele, Ta- hamata en Wijnstekers hebben veel internationale ervaring, ter wijl spelers als Hofman, Van Her pen en Been beschikken over indi viduele klasse. Feyenoord is in Ne derland een topclub en dat zegt mij voldoende, hoewel de ploeg op mij geen al te stabiele indruk maakt. Wij zijn echter gewaarschuwd en zullen twee keer goed moeten pres teren om een ronde verder te ko- Gewaarschuwd is ook Feye noord. Borussia Mönchengladbach behoort tot de subtop van de sterk ste Westeuropese liga. Het kwali teitsverschil met de eredivisie werd in het Grotenburgstadion van Bayer Uerdingen nadrukkelijk aangetoond. Aan het tempo, waar in bijvoorbeeld de derby werd ge speeld, zal Feyenoord de handen meer dan vol hebben. Daarbij zijn de Westduitsers ook niet vies van fysieke hardheid. Hun ringsvermogen laat daarentegen te wensen over. Na het tegendoel punt was de organisatie bij vlagen zoek. In de persoonlijke duels gaan de spelers regelmatig theatraal ter aarde om de tegenstander een gele kaart te bezorgen. Desondanks start de ploeg van Heynckes als favoriet voor naar verwachting 25.000 toeschouwers waaronder 5000 Nederlanders. En niet alleen morgen. Borussia Mön chengladbach is als specifieke counterploeg over veertien dagen in de Kuip mogelijk nog gevaarlij ker. Zeker als de langdurig gebles seerden Christian Hochstatter en Hans-Jörg Criens weer van dé par tij zijn. De opstelling van Borussia Mön chengladbach: doel Kamps, verde diging Winkhold, Bruns, Dressen, Frontzeck, middenlinie Krauss, Borowka, Rahn, Lienen, voorhoe de Bakalorz, Thiele. AMSTERDAM (ANP) - Rob Witschge en Aron Winter vertrok ken gisteren met de Ajax-selectie naar het trainingskamp in Wasse naar. Het tweetal was voor van daag opgeroepen voor een oefen wedstrijd van Jong Oranje in Eind hoven. „Die twee waren uitgeno digd per brief', sprak de verbaasde technisch directeur Cruijff. „En Ajax heeft ze keurig afgeschreven. Ik weet niet hoe dat gaat in Zeist. Of die mensen niet weten, dat wij Europa Cup spelen." Een stelling, die enige uren later door woord voerder Jesse van de KNVB werd rechtgezet. „Natuurlijk wisten wij dat, maar we hebben die brief ge stuurd, zodat Winter en Witschge weten, dat ze by de selectie voor Jong Oranje horen. Zij waren im mers ook voor de trainingswed- stryd tegen het Nederlands elftal op Papendal uitgenodigd. Voor de twee spelers worden geen vervan gers opgeroepen." PSV'ers Ivan Nielsen en Frank Arensen maken deel uit van de se lectie van het Deense nationale elf tal, dat op 29 oktober in Kopenha gen de kwalificatiewedstrijd voor de eindronde van de strijd om het Europees kampioenschap tegen Finland afwerkt. Het tweetal mis te, net als de eveneens opgeroepen Sören Lerby en Sören Busk van Monaco, onlangs wegens competi tieverplichtingen de oefenwed strijd tegen West-Duitsland. Ook Mikael Laudrup, die zondag bij Ju- ventus door een knieblessure aan de kant bleef, werd uitgenodigd. heel Gelijk krijgen is s trieste ervaring. Veertien dagen geleden, dus ruim voordat het hele IOC-circus in Lausanne ging draaien, schreef ik op deze plek over de kansen van Amsterdam om de Spelen van 1992 in handen te krijgen: "Het probleem van Amsterdam is vooral: hoe komt men de eerste ronde van de stemmingen door. Birmingham en Brisbane kun nen in de aanvang rekenen op ze kere steun van de IOC-leden uit de Angelsaksische landen, Barce lona op die van Latijns-Ameri kaanse landen, Belgrado ver moedelijk wel op die van het Oostblok. Maar Amsterdam? Vermoedelijk zullen de Scandi navische landen onze hoofdstad steunen. Maar is dat genoeg?". Dat bleek niet het geval te zijn. Trouwens, nog diezelfde avond dat bovenstaand stukje ver scheen, belde oud-staatssecreta ris Van der Reyden (lid van de Raad van Beheer van de Stich ting Olympische Spelen Amster dam 1992) me op met de medede ling dat hij zelfs zéér in twijfel trok of we de Scandinavische steun wel zouden krijgen. Hij schattte toen dat zeven IOC-leden hun stem op Amsterdam zouden uitbrengen. Met andere woorden: die leden van de Raad van Be heer die iets deden én enig inzicht in de materie hadden, wisten toen al hoe zwak de vlag er voor Amsterdam bij stond. (Te uwer informatie: een lid van de Raad van Beheer dat echt nooit iets uit voerde, maar uiteraard wel aan wezig was op de banketten in Lausanne, was onze oud-premier Van Agt. Natuurlijk, natuurlijk, verbazen doet ons dat niet. We kennen onze pappenheimers im mers. Maar waarom nam die man die zich altijd zo laatdun kend over Amsterdam heeft uit gelaten in hemelsnaam zitting in een comité dat Amsterdam moest aanprijzen?). Geen Zilveren Molen-wedstrij d LEIDEN - De Zilveren Molenwed- I strijd tussen Lugdunum en Roo- I denburg is tot nader order uitge- j steld. Het duel zou vanavond wor- den gespeeld, maar de storm van de de afgelopen nacht richtte een ravage aan op het LFC-veld aan de g Boshuizerkade, dat ligt bezaaid I met afgewaaide takken. AMSTERDAM (GPD) - De vraag, die Johan Cruijff zichzelf in het Wassenaarse Duinoord, waar Ajax zich vanaf gistermiddag heeft te ruggetrokken, met de regelmaat van de klok Ongetwijfeld zal stel len, luidt: op welke manier kan mijn ploeg de brede muur van Olympiakos Piraeus-verdedigers slopen? Want dat de Griekse tegen stander morgenavond in de tweede ronde van het Europacup II-toer- nooi zich puur defensief zal opstel len, is zeker. Er zit trouwens niets anders op voor de nieuwbakken oefenmeester Alketas Panogou- lias, die van de ene dag op de ande re Antonis Georgiadis opvolgde en die sinds zijn aantelling Olympia kos nog niet heeft zien spelen, de ploeg zelfs nog niet heeft getraind. Met dat gegeven in de hand spreekt het voor zich, dat de Griek, voor wie het duel in De Meer veel weg heeft van een sprong in het duister, geen risico's wenst te ne men. Eerst de zaak achterin pot dicht, daarna zien we wel verder, zo ongeveer zal de gedachtengang van de 52-jarige trainer zijn. Ajax zal dus ruim afstand moe ten nemen, wil het over twee we ken met een gerust hart kunnen af reizen naar de Griekse havenstad. Dat beseft ook Johan Cruijff, die zijn formatie voetballend de zaak in De Meer (bijna uitverkocht; er zijn nog slechts 3500 staanplaatsen in de aanbieding) wil laten oplos sen. Dat zal geen gemakkelijke op gave worden, „want die Grieken hebben een goede ploeg, bestaan de uit spelers, die veel capaciteiten hebben. Niet te vergelijken met het Turkse Bursaspor", is de mening van Cruijff, die het harde spel van de opponent van morgenavond niet vreest. „Want daartegen kun nen wij ons wapenen", zegt de Vin- kevener, die zijn elftal via de flan ken zal laten aanvallen. Maar juist op die vleugels ligt momenteel het probleem voor de Amsterdammers. Op links Rob Witschge en aan de andere kant John van 't Schip blijken op dit moment niet in staat hun directe tegenstander uit te spelen, terwijl de geroemde voorzetten van die zelfde Van 't Schip steeds vaker uitblijven. Zoals afgelopen zondag tegen VW, toen Ajax op een gege ven moment uit arren moede zijn heil zocht in het monotoon aanval len door het centrum van de Venlo- se defensie. Tegen een ploeg als WV leidt dat nog wel tot resultaat, maar tegen een zich stug en mas saal verdedigend Olympiakos zal een dergelijke speelwijze geen zin hebben. Mochten de Grieken inderdaad met z'n allen voor eigen doel blij ven hangen, dan zal Cruijff een even simpele als logische maatre gel nemen. In dat geval moeten de ballen hoog voor de pot, waarbij de technisch-directeur gokt op het kopsterke duo Marco van Basten, die blijft ontkennen dat hij inmid dels een tweejarig contract heeft afgesloten met het Italiaanse AC Milan, en John Bosman. JEAN-CLAUDE KILLY Goed, ter zake. Mijn vrees is dus uitgekomen: Amsterdam struikelde al in de openingsronde van de stemming. Hoe graag had. ik er in dit geval falikant naast gezeten. Slechts vijf IOC-leden gaven Amsterdam hun steun Ik moet eerlijk bekennen: zelfs in mijn meest zwartgallige bui had ik dat niet verwacht. Geen kans Gezien het enorme overwicht van Barcelona, van meet af aan, in de stemmingen had Amster dam geen enkele kans om de or ganisatie van de Spelen te ver werven. Ook als het de tweede ronde had bereikt en dus meer stemmen was gaan trekken om dat het, zoals het heette, de twee de keus van zoveel IOC-leden was. Iemand die wat anders be weert (o.a. mevr. Le Coultre, vice- voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité, doet dat), praat tegen beter weten in. Het is dus ook onzin te beweren dat het 'werk' in Lausanne van dat schuinsmarcheerderscomité Olympische Spelen Nee Amster dam de Spelen heeft gekost. Door dat te poneren, verschaf je dat clubje een 'eer' die het hélemaal niet toekomt. Wel hebben Saar Boerlage en haar lievelingen er vermoedelijk voor gezorgd dat Amsterdam net die paar stem men tekort kwam om de tweede ronde te bereiken. Ik citeer in dit verband een neutrale bron, de Olympische expert John Rodda, in The Guardian, een der beste Engelse dagbladen. Hij schrijft in de krant van zaterdag dat een der Amsterdamse demonstranten prins Albert van Monaco vlak voor diens hotel bijna in zijn ge zicht spuwde en dat deze daarop zijn woede daarover aan andere IOC-leden meedeelde. Daarmee werden Amsterdams kansen ver moedelijk geruïneerd, aldus Rod da. ("That might have ruined Amsterdam's bid and saved Bir mingham going out in round one"). Nu kan men zich afvragen of die spuwpartij, hoe smerig en ergerlijk ook, van dezelfde orde is als bijv. de bommen die met grote regelmaat in Barcelona en Pa rijs tot ontploffing worden ge bracht en mensenlevens eisen. Tja, wie zal het zeggen. IOC-le den zijn ook maar mensen. Bar celona en Parijs waren op dat moment ver weg en de Amster damse demonstranten bedrei gend dichtbij. Saar Wat zou Saar Boerlage en haar gevolg nu precies bezielen om met zoveel missiedrang de Amster damse kandidatuur voor de Spe len te bekladden en tot ver buiten de landsgrenzen te bevechten? Ik sta voor een raadsel. Het gaat hier niet om dingen als een nieu we kerncentrale of kernraketten, waarvoor de angst en de heftig heid begrijpelijk zijn. Olympi sche Spelen doen niets kwaads, geven op z'n hoogst enige tijd on gemak, hoewel dat in Amster dam ook nog zou meevallen, want de belangrijkste sportac commodaties zouden duidelijk buiten het centrum komen te lig gen. Als de sport je niets zegt, dan wellicht de extra werkgelegen heid (32.000 manjaren werk). Maar zelfs als dat je koud laat, zie ik nog niet in waarom je hele maal naar Zwitserland moet gaan om daar een potje staan te spuwen en schelden. Ik kan er maar één verklaring voor verzin nen: het gaat om lieden die ge woon tegen dlles zijn wat deze maatschappij voortbrengt. Het geeft niet wat, de metro, de Stope ra, de Olympische Spelen noem maar op, ze zijn er tégen. Daar om heeft een gesprek met dat soort lui ook zo weinig zin. Wat moet je met beroepstegenstan ders? Enfin, het buitenland heeft nu kunnen kennismaken met ons nieuwste exportmiddel, ge kweekt op de vleugelen van onze veelgeprezen tolerantie: een ver knipte missie-zuster en een een stel doorgedraaide minkukels. Het zooitje ongeregeld wil nu ook naar Barcelona om de tegenstan ders van de Spelen daar bijstand te verlenen. Ik denk dat ze héél snel terug zullen zijn. Kwaliteit De snelle wijze waarop Am sterdam in Lausanne terzijde werd geschoven, brengt velen wellicht op de gedachte dat de hoofdstad zijn huiswerk niet goed heeft gedaan en dat de plannen rommelig in elkaar za ten. Maar daar ging het hele maal niet om. Ik citeer nog maar even John Rodda in The Guar dian: "Als men in aanmerking neemt de faciliteiten van de Ne derlandse hoofdstad, de hoge kwaliteit van het team dat de plannen heeft opgesteld en het feit dat de Nederlanders wat ta lenkennis betreft de besten van Europa zijn dan leidt dat maar tot één conclusie: hun 'bid' was het beste van het Europese vaste land". Ik geef toe: het is een heel schrale troost. Maar toch. Er speelde in Lausanne echter heel wat meer dan alleen de kwa liteit van hetgeen men te bieden had. Daarover heeft u de afgelo pen dagen meer dan genoeg in de krant kunnen lezen. Hoe weinig kwaliteit met de af loop te maken had, bewees ook het Franse Albertville, dat de Winterspelen kreeg toegewezen. Het plaatsje en de omgeving vor men een voortreffelijk gebied voor het alpine-skiën. Geen twij fel aan. Maar verder? Er is geen skischans, geen bobbaan, geen schaatsbaan en geen stadion voor hockey en kunstrijden Maar ja, de grote skister Jean- Claude Killy stond de kardina len van het IOC stralend te woord en de burgemeester van Albertville zei dat het allemaal best in orde komt Het is duidelijk: het ware ver haal van deze IOC-vergadering moet nog geschreven worden. RUUD PAAUW Olympiakos Piraeus arriveerde gisteren op Schiphol, zeker is dat hij morgenavond speelt. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Het treffen tussen de ploegen van REMO en Quintus in de hoofdklasse van de Haagse Voetbal Bond (HVB) is afgelopen zondag geëindigd in een veldslag. Toen scheids rechter Oudshoorn vijf minuten voor tijd een speler van REMO uit het veld wilde sturen we gens het maken van een slaande beweging naar een tegenstan der, bestormden ruim driehon derd REMO-supporters het veld. Een enorme veldslag volg de, waarbij ook de spelers van REMO zich niet onbetuigd lie ten. Trainer Rob Schalke van Quintus (Kwintsheul) werd vastgehouden door een speler van REMO en vervolgens door twee anderen geschopt en gesla gen. Hetzelfde lot onderging Quintus-speler Frank van Steekelenburg. Beiden moesten naar het ziekenhuis worden ver voerd, waar bij Schalke een ge kneusde ruggewervel en een lichte hersenschudding en bij Van Steekelenburg een ge kneusde pols werd geconsta teerd. Beiden deden zondag avond bij de Haagse politie aan gifte wegens mishandeling. Ook enkele vrouwelijke supporters van Quintus liepen rake klap pen op. ATHENE (GPD) - Een katterige en hier en daar zelfs opstandige stemming heerst in het Griekse zuiden van Cyprus. Afgelasting dreigt van de wedstrijden tussen het Turkse Besiktas en het Grieks-Cyprische Apoel in de tweede ronde van het Europa Cuptoer nooi voor landskampioenen. De Grieks-Cyprische club zal, als ze morgen niet in Istanbul verschijnt, door de UEFA voor drie jaar wor den uitgesloten van Europese toernooien. Dit over kwam in 1983 eveneens het Albanese Nentori toen het niet tegen Dynamo Kiev wilde uitkomen. Toen op 3 oktober de Turkse en Grieks^Cyprische club tegen elkaar lootten, leek dat een zeer ongelukki ge speling van het lot, maar het had natuurlijk voor hetzelfde geld al eens eerder kunnen gebeuren. Besik tas is de lievelingsclub van Semra, de echtgenote van de Turkse premier Turgut Ozal, en Apoel heeft op Cy prus, waar voetbal en politiek nauw met elkaar zijn verstrengeld, een zeer rechts verleden. In de jaren vijf tig toen de EOKA een guerrilla-oorlog vocht tegen de Britten en later ook tegen de Turken, gold Apoel als een soort atletische nevenorganisatie van deze groep, en het bleef altijd de tegenhanger van de communis tisch georiënteerde club Omonia. De Grieks-Cyprische regering kwam onmiddellijk met een verklaring dat er geen enkel bezwaar was te gen het doorgaan van beide wedstrijden. Het waren de Turken die in eerste instantie te maken kregen met gewetensbezwaren en politieke problemen. In de, alleen door Ankara erkende, 'Turkse repu bliek Noord-Cyprus' wordt namelijk elk jaar eveneens een competitie gespeeld waaruit een 'landskampioen' voortkomt. Deze mag echter niet meedoen aan de toernooien van de UEFA. En het is nog erger: Turkse clubs, zelfs het nationale elftal, gaan wedstrijden te gen Turks-Cyprische elftallen uit de weg omdat ook dit zou leiden tot moeilijkheden met de UEFA en de FIFA. Dit bezorgt de Turken al jaren een gewetensbe lasting. Het spelen tegen het Grieks-Cyprische Apoel zou nu indirect een erkenning inhouden dat dit de landskampioen van heel Cyprus was en dat Cyprus dus één land was, en niet twee. Na enig beraad - ver moedelijk ook met zijn echtgenote - besloot premier Ozal echter dat de wedstrijden konden doorgaan en zélfs de Turks-Cyprische 'president' Denktash ver kondigde dat in dit geval „sport en politiek moesten worden gescheiden". Hij sprak wel de hoop uit dat Turks-Cyprische supporters uit zijn republiek in het stadion, dat uitgerekend Makarios-stadion heet, zou den worden toegelaten, waarbij de 'groene zone' tus sen de twee sectoren zou moeten worden overschre den. Nu rezen er echter weer problemen aan Grieks-Cy- prischë zijde. Hoe zouden de Turkse spelers voor de returnwedstrijd op 5 november naar Grieks Nicosia reizen? De kortste weg leidt van Istanbul naar het vliegveld Ercan in de Turkse zone, maar dit vliegveld geldt bij de Grieks-Cyprioten als 'illegaal'. En in de kranten wordt het altijd met aanhalingstekens ge schreven, net als het Turks-Cyprische radio-station. Als Besiktas op deze manier zou reizen, zou het ille gaal de republiek Cyprus zijn binnengekomen. Ook dit probleem werd opgelost omdat Besiktas zich bereid toonde, de omweg te maken over Athene en het Grieks-Cyprische vliegveld, Larnaka. Maar nieuwe angstgevoelens kwamen boven bij de Grieks- Cyprische autoriteiten: zouden er geen rellen wórden uitgelokt tijdens de wedstrijd in het Makarios-sta dion? Reeds was overeengekomen de wederzijdse de putaties tot 100 personen te beperken, maar er kwa men geruchten dat de Grieks-Cyprische geheime dienst op de hoogte was van Turkse plannen tot pro vocaties tijdens de wedstrijd, die zelfs tot een nieuwe Turkse militaire interventie op het eiland zouden kun nen leiden. Al eerder was gemeld dat Turkije zijn troe penmacht in het 'bezette' Noorden met 9000 man zou hebben vermeerderd. Apoel stelde voor, de returnwedstrijd in Groot-Brit- tannië te spelen. Niet in Londen - waar ook weer tien duizenden Grieks- en Turks-Cyprioten wonen - maar in Edinburg. Intussen echter kwamen Grieks-Cypri sche politieke partijen (de twee kleinere, waaronder de regeringspartij) met bezwaren van hoogst morele aard: kunnen Grieks-Cyprioten wel voetballen tegen spelers van een land dat bijna 40 procent van hun ei gen land bezet houdt? En aartsbisschop Chrysosto- mos sloot zich daar in een van zijn galmende bood schappen bij aan. Maar een Grieks-Cyprische krant kwam met de vraag: kunnen we in Edinburg tegen de 'bezetter' Tur kije spelen, nadat we weigerden naar die stad te gaan toen de Gemenebestspelen werden gehouden, uit pro test tegen de Britse politiek inzake Zuid-Afrika? Vier ministers bogen zich andermaal over het probleem, en ditmaal was de beslissing negatief, niet naar Istanbul, niet naar Edingburg. De UEFA eiste inmiddels het doorgaan van de twee wedstrijden op eigen terreinen. Daarvan lijkt hele maal niets meer te komen en Apoel, gesteund door de twee grote Grieks-Cyprische partijen - niet alleen de rechtse maar vreemd genoeg ook de communistische - is des duivels over de manier waarop de kwestie van regeringszijde is aangepakt. Voor het eerst in de we reldgeschiedenis was een Cyprische club tot de twee de ronde doorgedrongen van een Europees toernooi, en nu dit. „De grote en hystorische club is ernstig ge troffen door het optreden van de regering, die nu de plicht heeft de consequenties te trekken die eruit voortvloeien", schrijft de rechtse krant Simerini. Een regeringscrisis? Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-. Het rentepercentage 1— r\ r\ n voor de maand k v L U/ november is: UfOU /O Rentevaststelling. Tot nu toe werd de renté op deze spaarreke ning vastgesteld op basis van het maandelijks door het C.B.S. gepubliceerd, gemiddeld effektief rende ment van aflosbare staatsleningen met een gemid delde resterende looptijd van 3-8 jaar en met een koers lager dan 103%. In navolging van het C B S. zullen wij de restriktie „lager dan 103%"met ingang van 1 novem ber a.s. laten vervallen. Het hierop aangepaste regie - ment is vanaf medio november verkrijgbaar bij de kantoren van de Nutsspaarbank. DE DICHT BU HUISBANK

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11