Lubbers 'bezorgd' over ABP-enquête De mens achter 't blauwe pak Deetman: speciale wet voor bezuinigingen universiteit Sdiakel de tussenpersoon uit in uw ziektekostenverzekering. I EG-commissie wil 130 Ion toelaten Brokx: stad wordt weer aantrekkelijk Donorsperma blijkt vaak geïnfecteerd Bouwfonds pleit zich vrij van fraude Stop op extra woontoeslag in bijstand Amrx;!TeS' I™ 1)E VERPLEGING Rapport: ME'ers hebben het zwaar te verduren Jaar cel geëist voor ex-directeur Philips ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) - Premier Lubbers is bezorgd over de mogelijke gevolgen van de ABP-enquête. Op zijn wekelijkse persconferentie zei hij dat misschien de conclusie kan worden getrokken dat het hele subsidiebeleid de verkeerde kant op is gegaan. Dat zou er dan toe kunnen leiden dat de overheid helemaal geen rijksgeld meer in de woning bouw stopt. DEN HAAG - Zelfs bij de allerkleinsten dwingt de moderne kunst soms t»e-, of in elk geval verwondering af. Deze peuter keek gisteren tenminste in het Haagse logement van de heren van Amsterdam aan het Plein in Den Haag (het voormalige ministrie van buitenlandse zaken) vol ontzag naar een werkstuk van de kunstenaar Van Hemert. Het werk is een van de stukken op een overzichtstentoonstelling van kunstwerken die het rijk het vorig jaar heeft aangekocht. De tentoonstelling duurt tot 16 november. (foto ANP) Lubbers sprak ook de vrees uit dat de onderzoekers zich te eenzijdig bezighouden met mogelijke fouten van bewindslieden of ambtenaren. Uit het oogpunt van het functione ren van de democratie noemde hij de enquête echter een prima zaak. Het onderzoek zal zich waar schijnlijk niet beperken tot het ABP, maar ook de handel en wan del van andere particuliere beleg gers in de woningbouw onder de loupe nemen. Het Bouwfonds Ne derlandse gemeenten, dat al ver schillende keren is genoemd als een belegger die mogelijk (ook) heeft gefraudeerd, heeft bij monde van directeur Vieröen gisteren la ten weten dat het brandschoon is. Een onderzoek van accountants van de vereniging van Nederland sen gemeenten (VNG) zou dat heb ben uitgewezen, aldus Viersen. Ze hebben daarover ook een accoun tantsverklaring uitgegeven. Justitie is in maart van dit jaar een onderzoek begonnen naar vals heid in geschrifte door dochteron derneming Interim van het Bouw fonds. Het ministerie had ontdekt dat er in de Bouwfondsgroep waar schijnlijk opzettelijk was gerom meld om meer subsidie te kunnen krijgen. Het Bouwfonds is eigen dom van een zefer groot aantal ge meenten. Justitie verklaarde giste ren dat er in tegenspraak met de ENSCHEDE (GPD) - Als de overheid met de handen in het haar zit, worden ze opgetrom meld. Dan hijsen ze zich in hun blauwe ME-pakken en komen aangesneld om de rechtsstaat te herstellen of te verdedigen. Dat wordt niet altijd op prijs gesteld. De begroeting van de ME'ers be staat vaak uit stenen, bijtende vloeistoffen, spuug en andere troep. door Eric Heres Dat zoiets niet in je koude kle ren gaat zitten, is onlangs aange toond met een rapport van de mi nisteries van jusititie en binnen landse zaken. Voor een doorge winterde ME'er als E.J. Ranse laar "oud nieuws". Toch vindt hij het rapport erg belangrijk. "Het belangrijkste is, dat het onderzoek nu eens de mens laat zien achter het anonieme blauwe mannetje. Hieruit blijkt dat ook wij normale gevoelens hebben". Gevoelens die in het onderzoek 'de straat opgaan'. En wat de on derzoekers boven tafel hebben gekregen, liegt er niet om. Veel mensen zien de ME'er als die man of vrouw die flink mep pend de orde herstelt, daarna het pak weer uittrekt en over gaat tot accountantsverklaring wel dege lijk sprake is van valsheid in ge schrifte door 'een of meer nog on bekende functionarissen- van het Bouwfonds'. Volgens de woordvoerder betreft het niet alleen dochteronderne ming Interim, maar 'kunnen aller lei personen binnen de gehele Bouwfondsgroep' zich schuldig hebben gemaakt aan strafbare fei ten. Volgens hem zal het nog enke- Viersen: geen fraude. (foto anp> de orde van de dag. Om het even simpel te zeggen, weer gaat let ten op achterlichtjes en foutpar- keerders. Nee, dus. In het rapport vormen woor den als stress, hoofdpijn, slape loosheid en humeurigheid na af loop van een actie de rode draad. Gevolgen die de onderzoekers hebben bemerkt bij het volgen van een parate eenheid van de ME in Amsterdam gedurende vier maanden. De ME'ers kregen in deze periode te maken met grootscheepse ontruimingen, de monstraties en voetbalwedstrij den. Zaken die zo blijkt uit het rap port en de verhalen van Ranse laar niet niks zijn. "Als ik, en dat geldt voor de meeste ME'ers, word opgeroepen voel ik me enigszins opgelaten. Fysiek en psychisch. Je moet immers er gens naar toe, waar niet voor niks wordt gevraagd om bij stand. En je weet drommels goed, dat als ze het zelf zouden kunnen behappen, jij niet wordt opgeroepen. Het is niet zo, dat ik me dan onbehaaglijk voel, maar ik ben er toch wel constant mee bezig. En dat blijft zo tot ik word ingezet". "Je weet ook nooit wat je te wachten staat, als je zo van de straat van Enschede naar Am sterdam moet. Een simpele ont ruiming kan uitdraaien op de grootste rel. En als je werkt met le maanden duren voordat het ge rechtelijk vooronderzoek kan wor den beëindigd. "De zaak zit zeer in gewikkeld in elkaar", aldus de jus titiële woordvoerder. Volgens directeur Viersen heeft staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) hem bijna vier maanden geleden in een brief laten weten dat hij tot de conclusie gekomen was dat het Bouwfonds de stich- tingskosten voor 656 woningen op correcte wijze had opgegeven. Op een persconferentie las Viersen een passage uit die brief voor waar uit zou moeten blijken dat het Bouwfonds ook wat Brokx betreft vrijuit gaat. Viersen wilde de brief echter niet voor publikatie vrijge ven. Op het ministerie werd gister middag naarstig gezocht naar een kopie van de brief. De woordvoer ster van de staatssecretaris had in eerste instantie zo haar bedenkin gen over hetgeen Viersen stelde. DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft gisteren op voorstel van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) besloten om de woonkos- tentoesiag voor mensen in de bij stand na een jaar te beperken tot maximaal de grens van de huur subsidie. Het voorstel wordt voor advies naar het het adviescollege Algemene Bijstandswet gestuurd. Het college moet zich ook uitspre ken over een uitbreiding van de re geling die moet voorkomen dat ou dere werklozen hun eigen huis moeten 'opeten' als ze in de bij stand terechtkomen, tot alle bij standsuitkeringen. Volgens het kabinetsvoorstel ko men langdurige toeslagen voor mensen die in een naar hun uitke ring te duur huis wonen, nogal eens voor. Het gaat hier om een huurtoeslag wanneer een huurder (nog) geen aanspraak kan maken op huursubsidie, en voor een eigen huis wanneer de woonkosten niet hoger zijn dan de huursubsidie- grens. Wanneer de kosten boven die grenzen komen kan men in aanmerking komen voor een ver goeding van de volledige woonkos ten. De extra vergoeding voor een jaar blijft bestaan, alleen wordt in het nieuwe voorstel de mogelijk heid geschrapt dat burgemeester en wethouders die extra vergoe ding steeds met een jaar verlengen. Alle woonkosten die uitgaan bo ven die grens komen op die manier na een jaar dus voor eigen reke ning. een compleet draaiboek, omdat er rotzooi wordt verwacht, kan het allemaal meevallen. Maar el ke keer ervaar je het weer als het uurU". Op het moment dat de ME'er oog in oog komt te staan met de demonstranten of voetbalsup porters komen er weer andere gevoelens naar boven. "Als het zover is, begint de spanning pas goed. Je staatje daar maar op te laden. Zo'n tijd in de linie en al lerlei dingen naar je hoofd krij gen, daar ga je je op vast bijten. Dan kun je je bij een charge nog zo in willen houden...". Hij haalt zijn schouders op. "Dat gaat nu eenmaal niet altijd". Uit het onderzoek blijkt dat sommige ME'ers bij inzet een hartslag hebben van ongeveer 200 slagen per minuut. De onder zoekers pleiten in het rapport dan ook voor een goede opvang na afloop van de actie. Een aan gepast programma voor lichame lijk en geestelijk herstel lijkt hen het beste. Ranselaar ook, maar hij komt direct met het voor beeld uit de praktijk. "Het kan gebeuren dat je uit je nacht dienst wordt gehaald en aan de slag kunt. Na bijvoorbeeld twee dagen inzet kom je 's morgens te rug om 's nachts weer in Ensche de op pad te gaan. Uitblazen zou best goed zijn, maar het kan niet altijd". DEN HAAG (GPD) Minister Deetman (onderwijs) gaat een spe ciaal wetsontwerp indienen om de bezuinigingen op de universiteiten af te dwingen. De bewindsman kondigde vorige maand een ingrij pende reorganisatie aan om 130 miljoen gulden te bezuinigen. De maatregel krijgt een tijdelijk ka rakter. Het is de bedoeling dat de wet op 1 februari van kracht wordt en duurt tot 1 september 1991. Het wetsvoorstel wordt nu door de on derwijsraad, het belangrijkste ad viesorgaan van Deetman, bestu deerd. Volgens een woordvoerder van het ministerie is de wet nodig om nuttig onderzoek te beschermen, het sociaal beleidsplan uit te voe ren en om technisch-juridische on volkomenheden op te vangen die het gevolg zijn van de tot nu toe gedeeltelijke invoering van de wet PARIJS (ANP) Wonen in de ste den wordt aantrekkelijker. In de jaren '50 en '60 vertrok iedereen die het zich enigszins kon veroorloven naar het platteland, met als gevolg een zekere verpaupering van de steden. Daar bleven immers hoofd zakelijk minder draagkrachtigen wonen. Bijna overal kwam de mid denstand in moeilijkheden en er ontstonden kraakproblemen. Nu is precies een omgekeerde beweging aan de gang, aldus staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) gisteren in Parijs. De staatssecretaris woont daar de tweede conferentie bij van de bewindsliedèn van volkshuisves- Van echt stoom afblazen is dus geen sprake. Na afloop wordt er nog wel met de collega ME'ers een kaartje gelegd en een vi- deootje bekeken, maar daar moe ten de politiemensen het mee doen. En dan komt de grote over gang. Na Amsterdam weer in En schede. "Je moet dan echt hele maal overschakelen. Je hebt de neiging sterk te relativeren. Zo van, moet ik hier nu tegen optre den? In Amsterdam liet ik het toe, en nu hier wel... Je moet gas" terugnemen". Ook thuis? Ranselaar knikt. "Dat is heel duidelijk en levert soms spanningen op. Als ik net terug ben, moet ik in de huiselij ke situatie absoluut niet te ma ken krijgen met problemen. Dan reageer je anders. Dan is het ru zie. Want je spanningen, je ge voelens moetje kwijt". Bij colle ga's kan dat niet altijd. Het is weliswaar wel zo, dat ze rekening met elkaar houden als er iemand op inzet is geweest, "maar we lo pen heus niet met de gevoelens te koop. Het is echt niet zo, dat we tegen elkaar zeggen: "Ik werd me daar gisteren even een portie bang. Dat gebeurt niet". Daarom zou het volgens Ran selaar goed zijn, als de aanbeve lingen van de onderzoekers, een aangepast programma, worden overgenomen. Hij hoopt dat poli tiek en korpsleiding de draad op pakken. "Het is een duidelijk sig naal, ik hoop dat het werkt". op het wetenschappelijk onder wijs. De tijdelijke wet vervangt een soortgelijke wet die in 1982 van kracht werd by de ëerste grote be zuinigingsoperatie op het weten schappelijk onderwijs. Er wordt een zelfstandig orgaan ingesteld om de opheffing en sa menvoeging van studierichtingen te organiseren en het bijbehorende sociaal plan uit te voeren. De mi nister heeft daar tussentijds geen bemoeienis mee. Bij de vorige gro te bezuinigingsoperatie lagen de bevoegdheden mindeiduidelijk en was dat wel hetlgeval, aldus een woordvoerder. De bewindsman moet aan het werk van het uitvoe ringsorgaan uiteindelijk wel zijn goedkeuring hechten. Deetman deed vorige maand een groot aantal voorstellen voor be zuinigingen op de artsen- en tand- ting en stedebouw van de landen van de OESO (de internationale Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling). De eerste conferentie over dat onder werp is gehouden in 1983. Toen maakte men zich juist zorgen over de verarming van de steden en zocht men middelen om de aftake ling tegen te gaan. Sindsdien is de situatie verbeterd, met name ook op het gebied van de vervuiling. "Drie jaar geleden vroegen we ons af hoe die vervuiling van het milieu in steden te stoppen. Nu kij ken we vooral hoe we de ingezette lijn kunnen vasthouden", aldus Brokx. De rol van steden als eco nomisch draagvlak moet naar zijn mening worden versterkt. Als be windsman doet Brokx daaraan zelf het nodige. Bij de toewijzing van huurwoningen en premiekoophui zen genieten de steden een voor keursbehandeling onder met mot to 'terug naar de stad'. De staatssecretaris noemde als voorbeeld Havens-Oost in Amster dam. "Daar gebeurt eigenlijk niets meer mee en dat is een enorm ter rein midden in een stad. Je zou er iets goeds mee kunnen doen, niet alleen om er te wonen maar ook om er te werken". In veel grote ste den in de wereld bestaan dergelij ke, door vroegere industrieën ver laten, terreinen. artsenopleidingen en de studie richtingen letteren en sociale we tenschappen. Onafhankelijke des kundigen beoordelen die plannen terwijl de universiteiten proberen alternatieven te ontwikkelen. In december vallen de definitieve be slissingen. DEN BOSCH (ANP) Ex-Philips- directeur Van Bussel heeft giste ren een jaar cel, waarvan de helft voorwaardelijk, horen eisen we gens een poging zijn voormalige werkgever 5,25 miljoen gulden af te persen. Bovendien zou hij ille- gaal bedrijfsgeheimen openbaar hebben gemaakt, aldus de officier van justitie. Van Bussel ontkende dat, volgens hem was er slechts sprake van een zakelijk verschil van mening met Philips. Van Bussel werkte voor Philips onder meer in Luxemburg en Zaï re. In 1980 beëindigde hij zijn loop baan bij het concern. Hij wilde en kele activiteiten van Philips in Zaï re overnemen om ze als zelfstandig ondernemer voort te zetten. Zover is het nooit gekomen. Van Bussel kwam in 1980 naar Nederland te rug en vrij snel daarna kreeg hij een meninsgverschil met Philips, met als inzet wederzijdse financië le vorderingen. In 1984 schreef Van Bussel een brief aan de toenmalige president Dekker van Philips waarin hij van 5,25 miljoen gulden eiste. Bij die brief waren afschriften gevoegd van stukken waarop hij met name tijdens zijn werkzaamheden in Lu xemburg de hand had weten te leg gen. Uit die stukken bleek onder meer dat Philips een groter aan deel had in het Westduitse elektro- nica-concern Loewe Opta dan offi cieel bekend was, en dat Philips gebruik maakte van stroman-con structies om dergelijke deelnemin gen tot stand te kunnen brengen en dergelijke. Van Bussel beëindigde zijn brief met de opmerking dat hij hoopte snel een bevredigende regeling te kunnen treffen 'waardoor een pro cedure met de onvermijdelijk daar aan voor u verbonden ergernissen, beslagen en ruchtbaarheid kan worden voorkomen'. Van Bussel schreef die zin letterlijk over uit een eerdere brief die de raadsman UTRECHT (ANP) Donorsperma is vaak besmet met micro-organis men die sexueel overdraagbare aandoeningen kunnen veroorza ken. Dat blijkt uit een onderzoek van 237 spermamonsters door het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam en het rijksinstituut voor volksge zondheid en milieuhygiëne. De monsters waren afkomstig van tien instituten voor kunstmatige inse minatie met donorsperma (KID) in België en Nederland. Veertig procent bleek geïnfec teerd met een of meer micro-orga nismen die gonorroe en andere ontstekingen van geslachtsorga nen en urinewegen kunnen veroor zaken. Vijftien monsters waren be smet met twee of drie ziektever wekkers tegelijk. Het ging om in gevroren monsters van sperma dat al gebruikt was of dat gebruikt zou worden. Diverse bacteriën blijken het invriezen goed te overleven. De instituten gebruiken voor de inse minatie trouwens vaak vers sper ma. De onderzoeken die de institu ten voor KID zelf uitvoeren zijn volgens de onderzoekers van Dijk- zigt onvoldoende om de aanwezig heid van deze micro-organismen in het door hen gebruikte sperma uit te sluiten. Jaarlijks worden in Nederland en België duizenden inseminaties uitgevoerd. De onderzoekers teke nen bij hun bevindingen aan dat de ziekteverwekkende betekenis van de gevonden micrp-organismen onduidelijk is. Het is niet bekend of door de besmette monsters in fecties zijn opgetreden bij de ont- vangsters van het sperma. Maar gezien het epidemisch voorkomen van geslachtsziekten en omdat de gevolgen ernstig kun nen zyn, ook voor het kind, noe men ze een gericht onderzoek vooraf van donor en sperma nood zakelijk. Daarbij zal ook moeten worden gekeken naar virussen die hepatitis-B en aids veroorzaken, wat by dit onderzoek niet is ge daan. van Philips aan hem had geschre- Eind vorig jaar kwam de zaak in de publiciteit, maar Van Bussel ontkende ten stelligste dat docu-* menten uit handen heeft gegeven. "Waar die journalisten het allemaal vandaan hebben gehaald weet ik niet. Er zijn me ook volkomen ten onrechte citaten in de mond ge legd", aldus Van Bussel. Machteloos De officier was een andere me ning toegedaan. "De verdachte wil de geld zien, goedschiks of kwaad schiks". Chantage moet streng worden bestraft, meende hij. "Het slachtoffer is betrekkelijk machte loos. Philips is het kind van de re kening geworden. Ondanks aangif te van de chantage heeft het bedrijf niet kunnen voorkomen dat er is gepubliceerd". Inhoudelijk wilde de officier niet ingaan op het conflict tussen Van Bussel en Philips. "Het al dan niet onjuist handelen van Philips is hier niet aan de orde. Er stonden voor de verdachte andere wegen open om zijn recht te halen". Vol gens de officier heeft Van Bussel zijn toevlucht genomen tot chanta ge om zijn ruzie met Philips te be slechten. Volgens zijn advocaat is Van Bussel door Philips aan de schand paal genageld en heeft het bedrijf 'onbegrijpelijk gehandeld'. "Phi lips heeft op het laatst overspan nen gereageerd. Daardoor heeft de ondernemning juist het tegenover gestelde bereikt. Er is enorm veel over deze zaak gepubliceerd. Bo vendien heeft Philips verschrikke lijk veel boter op het hoofd. Vorige week nog dreigde een directeur in België de activiteiten over te bren gen naar gastvrijere landen als Phi lips niet in aanmerking zou komen voor een bepaalde order. Over af dreiging gesproken". Uitspraak 31 oktober. ADVERTENTIE Zetdeschaarinuwziektekos- stuur mij het inib-pakket voor tenverzekering en knip de Éw ziektekosten verzekeren met tt gezond verstand. tussenDersoon er uit. De Verc Naam tussenpersoon eruit. De Verple ging heeft liever persoonlijk kon- takt met u. Daarom werken wij zonder tussenpersonen. Zo be spaart u veel geld. Zonder dat uw zekerheid vermindert De plaats:Verpleging is een vereniging zonder winst-oogmerk. En dat werkt al vanaf 1923 Adres: Postcode: IZend de ingevulde coupon in een in UW VOOrdeel. Katwijk, 01718- envelopzonderpostzegdaan^ 29881; Ede, 08380-32714. IDe Verpleging Ziekte- 2220 VB KATWIJK IZHI. I V Z.IY1 ■-C.VJUTlVJ De Verpleging. Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. DEN HAAG (GPD) De maximumsnelheid moet omhoog. Op autosnelwegen in Europa moet 120 tot 130 kilometer worden toe gestaan, terwijl vrachtwagens en bussen ten hoogste 80 90 mo gen en auto's met caravan 70 tot 80 kilometer. Dat zal de verkeers veiligheid, het milieu en het energieverbruik gunstig beïnvloeden. Dit schrijft de socialistische Europarlementariër Visser in een ver slag over snelheidsbeperkingen in de EG. Het Europees parlement zal komende week over de voorstellen stemmen, maar een besluit over maximumsnelheden moet wor den genomen door de Europese ministers van verkeer. Die zijn het tot nu toe niet eens geworden, volgens Visser hebben vooral de Duitsers moeite met het invoeren van maximumsnelheden. De Nederlandse minister van verkeer Smit-Kroes heeft zich herhaal delijk voorstander van hogere snelheden op de autoweg getoond. Nederland heeft een 'papieren maximumsnelheid', zegt Visser. Ruim 65 procent van de automobilisten overschrijdt geregeld de limiet van 100 kilometer, maar 'slechts wie excessief hard rijdt maakt kans op vervolging'. De kans op een bekeuring ligt volgens wetenschappelijk onderzoekers ergens tussen de 1 op de 10.000 en 1 op de 60.000. Voor het enigszins handhaven van een verkeersre gel zou dat 1 op de 500 moeten zijn. Nederlanders blijken een maximumsnelheid van 100 kilometer niet redelijk te vinden. Onderzoek wijst echter uit, dat 120 kilome ter wel acceptabel is. Visser bepleit aansluiting bij West-Duits- land, waar 130 kilometer per uur als maximum aanvaardbaar is. Een verhoging maakt ook heiwerk van politie en justitie eenvou diger, omdat bij een algemeen geaccepteerde snelheidsbeperking het aantal overtredingen drastisch terugloopt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5