'Iedereen, ook zwakkeren, gaan straks de 85 halen' Eerste kelder-winkel aan de Hoogstraat in gebruik genomen Container ServiceAmsterdam' BV Onderzoek naar ouderen door professor Hijmans 'CADEAUTJE' VAN BUREN icsal is*?» ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: V.G.M. Koe mans (1961) vrl.. G.P. van den Berg (1924) man, J. Both (1920) man. G.P. Pot (1913) man, S. Reinold (1918) vrl. echt- gen. van F. van der Heijden, C.G. van Tuinen (1906) vrl. geh. gew. met G. van der Kwast, I. Nieuwveen (1896) vrl., M.H. Schregel (1898) vrl., A. Bolstier (1912) vrl. geh. gew. met G. de Boer, S. van den Burg (1901) vrl. echtgen. van M. van den Berg, S. van Praag (1908) man, M.A. van der Holst (1912) vrl. geh. gew. met A.W.C. Heemskerk, M. Schaap (1908) vrl. geh. gew. met L. van Delft, A. vom Hofe (1915) man. E.A.T. Sliggers (1943) man, J. Beurse (1917) man, A. de Klerk (1909) vrl. echtgen. van P.W. Han selaar, J. Wolthers (1905) vrl. geh. gew. met E. Luiken, L.J. van der Hoorn (1907) man, J.N. van Hapja (1902) man, M. van Leeuwen (1902) man, J. van der Linden (1918) man, P.W. Paardekooper (1913) man, H. Kloosterziel (1924) man, H.M. van den Wijngaard (1904) vrl. geh. gew. met A. Bronmeijer, M. Darwis (1915) man, J.H. Spannemaker (1921) man, A.C. van den Berg (1904) man, M.H. Grosfeld (1920) vrl. echtgen. van J.G. Snijders, J.M. Lindeman (1917) man, P. van Leeuwen (1956) man, A. Pe- zy (1931) vrl. echtgen. van C. Briejer. Eén van de kelders onder de Hooc, nenwinkél. nen met de bouw van een markt- verzamelkraam op de Hoogstraat waar de marktkooplieden die voor heen op de Hoogstraat stonden hun intrek zullen nemen. Het plan kier en de marktverzamelkraam zullen in december (vóór Sin terklaas) gereed komen. De Hoogstraatwinkeliers kun nen nu hun plannen met de kel ders ten uitvoer brengen. De schoenenwinkel Peppermint heeft het voortouw genomen en de kel derverdieping inmiddels in ge bruik genomen. Aanvankelijk had den de winkeliers zo hun twijfels over alle mooie plannen van de ge meente. Zozeer dat de gemeente zich zelfs zorgen begon te maken over of enkele van de kelders niet leeg zouden blijven staan. In de af gelopen maanden is het enthou siasme echter gegroeid en begin nen plannen van de ondernemers over de ingebruikneming van de kelders vaste vorm aan te nemen. In de kelder onder de kleding zaak van Benneton wordt straks een kinderboetiek gevestigd. De eigenaar van de ijssalon aan de Hoogstraat is voornemens van de kelder onder zijn zaak een pizzeria te maken en de eigenaar van Zee man is in onderhandeling met de eigenaar van de bistro's De Malle Jan en La Bota die het plan hebben in de kelder onder Zeeman een eet huis te gaan runnen. Onder firma Zeeman zitten eigenlijk negen kel dertjes die zijn doorgebroken tot één grote kelderruimte die zich uit strekt tot aan de boetiek The Way In aan de Nieuwe Rijn zodat het eethuis ook aan de Nieuwe Rijn een ingang kan krijgen. De operatie Hoogstraat zal eind januari geheel zijn voltooid. In fe bruari is de feestelijke oplevering gepland. Het gebied rond de Hoog straat, waar eeuwenlang schepen werden geladen en gelost en waar marktkooplui hun waren aan de macht brachten, zal vanaf dat mo- is intussen ingericht als schoe- (foto Jan Holvast) t weer het bedrijvige middel- t van de stad zijn. Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk houdt maandag een bingo-avond in haar gebouw aan de Maredijk. Aanvang 20.00 uur. Scholieren Het SCHOK, het scholieren co mité van Leiden, organiseert op vrijdag 24 oktober weer een schok-café. Dit keer heeft de avond als thema 'Woensdrecht en de vredestijd'. Aanvang van de avond: 20.00 uur. Plaats van handeling: Kop- penhinksteeg 2. Kleding Op zaterdag 25 oktober vindt er weer een kledinginzameling plaats voor het werk van de Em- maus-beweging; een beweging van leefwerk-gemeenschappen die in 1949 werd gesticht door de Franse priester Abbé Pierre. "Voor Emmaus is alle kleding welkom; de kleding wordt name lijk gesorteerd op gebruiksmoge lijkheid. Ook zaken als brillen, krukken, wandelstokken en klei ne verplegingsartikelen zijn wel kom". De auto van Emmaus staat op 25 oktober van 10.00 tot 16.00 uur bij de r.k. kerk aan de Boshuizer- dijk 13. Arabisch Vanaf 27 oktober wordt een cursus Arabisch gegeven door dr. J.G.G. Jansen in het gebouw van K&O aan de Oude Vest 45. De cursus omvat 20 lessen van an derhalf uur. Voor informatie tel. 141141. Bejaarde Waarom wordt de e 1100 en haalt de ander de 65 nog niet? een subsidie van ruim 1 miljoen gulden hebben toegekend voor een onderzoek naar het menselijk af weersysteem bij ouderen. Het on derzoek dat drie jaar gaat duren staat onder leiding van Hijmans en de internist G.J. Ligthart en wordt uitgevoerd door de interniste me vrouw A.M. Lagaay. Dat Leiden geld heeft gekregen voor dit onderzoek, dat op 1 janua ri na de vele voorbereidingswerk zaamheden echt begint, komt ook door de unieke situatie. "De burge- lijke stand is hier geautomatiseerd. We weten precies hoeveel i boven de 85 zijn in Leiden. Onge veer 1200, waarvan meer dan de helft thuis woont met of zonder ex tra verzorging. We weten dat de be volking wil meehelpen evenals de 35 huisartsen die we voor dit pro ject hebben aangeschreven. Verder zal er worden samenge werkt met de afdeling heamatologie, de bloedbank van het AZL en het Centraal Laborato rium van de Bloedtransfusiedienst van het Nederlands Rode kruis in Amsterdam. Uit een voorlopig vooronderzoek onder 200 bejaarden bleek al hoe arbeidsintensief dit karwei is. Hij mans: "Onschuldige onderzoeken (bloed, urine), maar voor iemand van boven de 85 is zoiets toch nog heel ingrijpend. De voorlichting moet daarom heel goed zijn én je moet het vertrouwen winnen door heel veel persoonlijk contacten te leggen". Biologisch is het proces van ou der worden nog lang niet ontrafeld. De maximumleeftijd, zo wordt ver ondersteld, loopt tegen de 120 jaar. Tussen 1850 en 1950 is de gemid delde leeftijd enorm omhoog ge gaan. Dat is te wijten aan hygiëni sche maatregelen (koelkast, wasge legenheden, goede voeding) en be strijding van 'mensverslindende' ziekten, zoals kinkhoest, difterie, polio, cholera. Ook nu stijgt die ge middelde levensduur nog. Biolo gisch is het proces van ouder wor den nog lang niet ontrafeld. De ma ximumleeftijd, zo wordt veronder steld, ligt op 120 jaar en zou erfelijk zijn bepaald. De welvaart brengt toch ook zijn ziekten mee, zoals aids en kanker? Volgens Hij mans worden de statistieken daar door nog maar weinig beinvloed. "Het heeft geen massaal karakter". Als de term luxe-onderzoek wordt gebruikt gaat hij bijna stei geren, want ook in de ontwikke lingslanden is de medische ont wikkeling zodanig dat het aantal ouderen zeer sterk toeneemt. In China en Japan is in nauwelijks 40 jaar de gemiddelde levensduur verdubbeld. In deze landen en nog vele anderen is de zorg van de ou deren grotendeels in handen van de kinderen en dat levert straks ook enorme problemen op". LEIDEN - Waarom huppelt de ene mens op z'n tachtig ste nog vrolijk rond en moet de ander worden onder steund? Ouderdom - vol gens prof.dr. W. Hijmans weten we er nog maar heel weinig over. Binnenkort be gint er in Leiden een onder zoek, waaraan 1200 bejaar den van 85 jaar en ouder meedoen. "De biologische elite." Uiteindelijke doel: proberen de kwaliteit van het leven op de oude dag te verbeteren. door Saskia Stoelinga "In Nederland is van overheidswe ge gesteld dat 65 jaar bejaard is. Biologisch gezien is dat een slag in de lucht. Het 65ste levensjaar als tijdstip voor pensionering dateert uit de tijd van Bismarck. Men had toen goede reden om aan te nemen dat nauwelijks iemand van de ar beidende klasse die leeftijd zou ha len". Prof.dr. W. Hijmans, door TNO uitgeleend aan de vakgroep patho logie van de medische faculteit Leiden, houdt zich bezig met de veroudering van de mens. Of liever gezegd met het menselijk afweer systeem bij veroudering (immuno- gerontoloog). Het vermoeden be staat dat dit afweersysteem een grote rol speelt bij het verkrijgen van bepaalde ziekten die een rol spelen bij veroudering. "Een dui delijke vermindering in het af weersysteem begint rond het 65ste levensjaar. Het zou mooi zijn als we er achter zouden kunnen ko men wat we daartegen zouden kunnen ondernemen", aldus Hij mans. Geen verlenging Cellen, weefsels en organen zijn onderhevig aan veroudering. Niet tegelijk en niet in dezelfde mate. De ademhalingscapaciteit is bij hoogbejaarden de helft minder. Botten kunnen makkelijker bre ken en door neurobiologische ver anderingen kan het geheugen min der goed gaan werken. Ook is de oudere mens meer vatbaar voor in fecties. De vraag blijft: wat is oud? Er zijn heel actieve mensen van boven de 90 jaar. Hoe kan dat nu? Hij mans glimlacht om zoveel onge duld: "Dat willen we nu juist on derzoeken. We hopen inzicht te krijgen in het verband tussen de gezondheidstoestand, de afweer van het lichaam, de levensduur en de erfelijke factoren die daar mo gelijk invloed op hebben. Met an dere woorden: we zoeken naar re laties tussen ziektes en oud wor den en hopen antwoord te krijgen op de vraag waarom de een het lan ger kan volhouden dan de ander. "Het zal inderdaad lastig zijn een goed onderscheid te maken tussen erfelijk en externe factoren. We streven ook absoluut niet naar het verlengen van de leeftijd, dat houdt met heel andere zaken ver band. Het gaat ons er om de kwali teit van het leven te verhogen. Het gaat ons om het welvaren van het individu". Invalide Het onderzoek wordt uitgevoerd onder 1200 Leidse bejaarden in de oudste leeftijdscategorie (85 jaar en ouder). Deze leeftijdscategorie is gekozen omdat de verwachting be staat dat over 50 jaar de gemiddel de leeftijd tot 85 jaar zal zijn geste gen. Op dit moment is het gemid delde in Nederland 76 jaar. Hijmans betreurt het dat een der gelijk onderzoek pas nu op gang komt. "Huisartsen besteden al een kwart van hun tijd aan mensen van 65 jaar en ouder en deze leeftijdsca tegorie bezet eenderde van alle zie kenhuisbedden. In de toekomst zou het groeiend aantal ouderen zelfs een rem kunnen betekenen voor de economische ontwikke ling", zo meent hij. Volgens de ge- rontoloog vormen de 85-plussers nu nog een biologische elite, maar hij is ervan overtuigd dat de huidi ge scholieren te maken krijgen met de dreiging van een invalide oude dag. Let op mijn woorden: ieder een, ook de zwakkeren gaan de 85 halen". "Dit betekent dat ouderen steeds meer beslag gaan leggen op de me- Professor Hijmans is ervan overtuigd dat binnen afzienbare tijd iedereen, ook zwakkeren, de 85 gaan halen. (foto azu dische voorzieningen. Via preven tieve geneeskunde zou je bijvoor beeld kunnen proberen het optre den van ziekten bij ouderen te ver schuiven naar na het 85ste levens jaar. Het ideaalbeeld is natuurlijk dat van de oude mens die betrek kelijk vitaal en zelfstandig kan le ven tot op een tijdstip waarop aller lei lichaamsfuncties het min of meer gelijktijdig begeven". Vooruitzien Hijmans: "Begrijpt u r we 85 hebben gekozen. Visie is vooruitzien. Het is al erg genoeg dat we lange tijd de ouderenpro blematiek hebben verwaarloosd". De professor dre zelf de pensioen gerechtigde leeftijd net is gepas seerd, waarschuwt voor zijn uitla ting: "Het is voor de meeste artsen een afgang om voor oude mensen te werken. Ouderdomsonderzoek heeft geen glorie". Bij hem zijn de schellen van de ogen gevallen al vele jaren geleden toen hij nog bij TNO in Rijswijk werkte aan het ouderdomsonder zoek. "Een van de weinige institu ten in de wereld, samen met Balti more en Tokyo, dat zich ermee be zighoudt", zegt hij met enige trots. Overigens zal TNO, inclusief de af deling gerontologie, zich binnen kort in Leiden vestigen in de Leeu wenhoek. Met evenveel trots kijkt de pro fessor aan tegen de subsidie die is ontvangen van het Amerikaanse National Institutes of Health. Zij zijn het immers die de studiegroep voor de medische gerontologie - de enige groep in Nederland die zich richt op het menselijk im muunsysteem bij veroudering - LEIDEN - De operatie Hoogstraat, het restaureren van de 6 kelders in het hart van Leiden, nadert haar vpltooiing. Dezer dagen is de eerste kelder gereed gekomen en in ge bruik genomen door de aan de Hoogstraat gelegen schoe nenwinkel. jes is voorbij, de bestrating op de route tussen V&D en de Donker- steeg wordt thans hersteld. Ook de laatste loodjes geven hier en daar nog overlast, maar het grootste leed is geleden. De gemeente en de winkeliers maken zich op om de Hoogstraat en de Visbrug voor de feestdagen goed begaanbaar te ma ken zodat de route weer met recht de belangrijkste schakel tussen de Haarlemmerstraat en Breestraat genoemd mag worden. Problemen Eind 1984 werd het startsein ge geven voor de restauratie van de Hoogstraatkelders nadat de ge meente bijna een halve eeuw plan nen had gemaakt. De kelders wer den hersteld of opnieuw opgemet seld en de Hoogstraat op palen ge zet zodat de weg niet langer op de keldergewelven zou rusten, zoals altijd het geval was. Een technisch hoogstandje van de eerste orde. Slecht winterweer, ingewikkelde eigendomsverhoudingen en moei lijke technische kwesties zorgden ook tijdens de herstelwerkzaamhe den nog voor de nodige problemen en vertraging. "We hebben er heel wat knappe koppen moeten bijha len om vooral die technische pro blemen op te lossen en te voorko men dat de keldergewelven of de huizen aan de Hoogstraat tijdens het werk zouden instorten", aldus het hoofd van de afdeling stadsver nieuwing van de gemeente Ch. van der Weijden. "Het valt te vergelijken met een spinneweb waarvan je zo nu en dan een draadje moet doorknippen om er een steviger draadje voor in de plaats te kunnen weven", zo be schreef het gemeentelijk stadsver nieuwingsblad Stadswerk de ope ratie. En natuurlijk mag het web tijdens dat knipwerk niet in elkaar klappen. "Als we alle problemen en meer- werk op een rij zetten, zijn we toch nog redelijk binnen de voorgeno men tijd klaar", vertelt de opzich ter van het werk P.A. Koers. Alle betrokkenen bij de operatie Hoog straat zijn van mening dat er een huzarenstukje is geleverd. Steiger De belangrijkste gedeelten van het karwei zijn achter de rug, de keldergewelven en de huizen zijn niet in elkaar gestort. "We zijn nu volop met de afbouw bezig", aldus opzichter Koers. "De kelderge .vel- ven zijn nu allemaal van stuc voor- Thans is de beurt aan het maken van een plankier (een houten stei ger) die voor de kelders een breed te krijgt van vier meter en onder de Visbrug doorloopt tot aan de Nieu we Rijn. Binnenkort wordt begon- Weldra zullen ook een kleding- boektiek, een pizzeria en een bistro hun intrek nemen in de eeuwenou de kelders, wordt er een steiger ge bouwd boven het water van 4e Rijn en zal de bouw beginnen van een spiksplinternieuwe marktver zamelkraam op de Hoogstraat. Binnen drie maanden wordt het geheel voltooid. De feestelijk ope ning van deze parel op de Leidse stadsvernieuwingskroon is ge pland in februari aanstaande. Het winkelend publiek dat dage lijks met duizenden over de Hoog straat schuifelt heeft het al kunnen De restauratie van de kelders onder de Hoogstraat nadert haar voltooiing. Momenteel is men bezig met de merken. Het gestruikel over loop- afbouw van de kelders en er wordt gewerkt aan de bouw van een steiger in het water van Rijn. (foto Jan Holvast) planken en geïmproviseerde trap- LEIDEN - Een joekel van een cadeau. Zo moet het echtpaar Van der Ploeg hebben gedacht toen het gisteren terugkwam van een huwelijksreis naar Italië. Als verrassing hadden buren de voorgevel van het huis aan de Hooglandse Kerkgraaht geheel ingepakt. (fotoHolvast) Verkoop op maat van alle typen zeecontainers, gespecialiseerd in koel- en vriescontainers. Reefer engineering 24-uurs standby service. containerdepot met spoor- en wateraansluiting in het hart van de Amsterdamse haven. GL goedgekeurde werkplaatsen mobiele reparaties stralen en schilderen Container Service 'Amsterdam' BV Corsicaweg 6,1044 AB Amsterdam Tel. (020)116810 Telex 18419 corepnl

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3