Songfestival toch in Brussel: BRT distantieert zich 'Veel kinderen moeten buiten gaan spelen als we op de tv zijn' Spannend middagje op tv TV-RUBRIEK Gezonde musiceerlust Kamerorkest Per Musica 'Allemaal leugens': babbelstuk ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 PAGINA BRUSSEL (GPD) - De Vlaamse staatsomroep BRT heeft zich donderdag boos teruggetrokken uit de orga nisatie van het Eurovisie Songfestival 1987. De Franstalige RTBF zal het liedjesfeest nu organiseren in een nog geheel nieuw te bouwen zaal in het Brussel se Heizel-tentoonstellingen- complex. door Hans de Bruijn Het besluit van de BRT maakte een einde aan een wekenlang ge touwtrek tussen de BRT en de RTB over de vraag wie het festival zou moeten organiseren. De Waal se Sandra Kim won dit jaar het Eu rovisie-gebeuren met haar liedje 'J'aime la vie' en België was dus aan de beurt. Maar België beteken de in dit geval BRT en RTB, die het samen zouden moeten organise- Omdat traditiegetrouw afwisse lend een van beide omroepen een artiest mag leveren - en Sandra Kim door de RTB was uitgezonden - eiste de BRT het recht op om de plaats te mogen aanwijzen waar in 1987 een Vlaamse artiest België zal vertegenwoordigen. Die plaats zou in Vlaanderen moeten liggen. Maar daartegen verzette de RTB zich, die vond dat de winst van het Waalse tienerzangeresje moest worden beloond met de organisa tie van het festival in Walonië. Bij na drie maanden is hierover door de BRT- en RTB-directeuren ge praat, maar men kwam er niet uit. De BRT stelde de Antwerpse Stadsschouwburg, die objectief ge zien de beste locatie is en aan alle organisatorische, muzikale en vei ligheidseisen voldoet. De RTB kwam met de Coronmeuse-hallen van Luik op de proppen, maar die beantwoordden in het geheel niet aan de eisen en zouden alleen voor miljoenen franks geschikt ge maakt kunnen worden. De BRT voelde er niets voor daar aan mee te betalen. Het logische compromis leek Brussel, maar niets is in dit land logisch dus dat ook niet. De Walen beschouwen Brussel als een franstalige stad, en daaraan toegeven wilden de Vlaamse omroepbonzen aanvanke lijk ook niet. Maar toen de RTB vorige week het Heizel-complex voorstelde - waar voor miljoenen een hele nieu- zaal gebouwd zou moeten tumult bij Belgische omroep. Om druktechnische redenen moet ik dit stuk voor vrijdagmiddag 12 uur geschreven en doorgeseind hebben. Daardoor kan ik de di recte uitzending van de beslis sing van het IOC over de Olympi sche Spelen 1992 niet meenemen in dit weekoverzicht.hoewel deze reportage zonder enige twijfel (met stip) als de belangrijkste uitzending van de week mag worden beschouwd. Daar komt nog iets bij. Ik had mijn dochter tjes een week geleden al beloofd dat ik vrijdagmiddag met hen naar Fantasiazou gaan. de Walt Disney-film die zo'n veertig jaar geleden zo'n diepe indruk op me maakte. Daarvoor moet ik naar Amsterdam rijden, een par keerplaats vinden, en zo bijtijds bij Alhambra zijn dat de zaal in deze herfstvakantie niet uitver kocht is. Om kwart voor één moe ten we daarom van huis weg. Dat is het tijdstip waarop de tv-uit- zending begint. Ik zie nu al met verlangen uit naar deze maso chistische ervaring: de tv de tv laten, en dan pas uren laterals de hele wereld het al weel, de vi deoband afdraaien. Het lijkt me ook "beter voor je hart, want je weet dat de beslissing toch al lang gevallen is, en dat de opge schroefde spanning die je bij een directe uitzending onvermijde lijk ondergaat geen vat meer op je heeft. Je kunt met de video wel de uitzending terughalenmaar niet de bijpassende spanning van Het Uur U. Of zal het anders gaait? Ik heb mijn auto geparkeerd, ik loop met de kinderen naar Alhambra. en opeens grijpt er een onmisken bare verandering plaats in het stadslandschap. De mannen van de gemeentewerken die hun draagbare radio zoals gebruike lijk schetterend hadden aan staan, springen uit de door hen gegraven kuil en maken opeens een rondedansje. Ramen worden opengeworpen en vlaggen wor den uitgestoken. Auto's beginnen opgewonden te claxonneren, een tram stopt, de bestuurder stapt uit en buigt zich de bestuurder van een auto, daarna steekt hij zijn arm jui chend omhoog, springt weer de tram in, roept kennelijk iets naar binnen en je ziet de passagiers el kaar om de hals vallen, elkaar de hand schudden en wild enthou siast elkaar op de schouders slaan. Mijn dochters willen we ten wat er aan de hand is. Ik ver tel het hun, terwijl de tranen mij van ontroering over de wangen biggelen: „Amsterdam krijgt in 1992 de Olympische Spelen, kinderen. Jij bent dan 17. Sara, dus ik zou maar vast extra gaan trainen, en jij, Janna, bent dan 14 jaar. ik zou maar vast gaan sparen voor de toegangsbiljetten, want je mag er geen dag van missen!". Spontaan besluiten ze NIET naar Fantasia te gaan en het geld dat ze daardoor uitsparen in hun speciale OS 1992-spaarpot te stoppen! Maar het kan natuurlijk ook anders gaan. Er blijkt absoluut geen belangstelling te zijn voor de film, omdat iedereen thuis aan het toestel gekluisterd zit. Om vijf voor half 2 heb ik de kaartjes al. Ik zeg: „Zo, we heb ben nog even de tijd, laien we nog maar even wat rondwandelen!" „He nee. laten we vast naar binnen gaan", zeggen ze. Ze vinden het veel leuker om vast in de bioscoopzaal te gaan zitten, rondwandelen kun je je hele leven nog doen. „Nee hoor", zeg ik, „ik ga met dit mooie weer niet in zo'n muffe bioscoopzaal zitten als het nog niet nodig is. Weetje wat, ik trak teer jullie op een ijsje!". „Jottem!" roepen ze (of riep ik dat op die leeftijd?), en ik troon ze mee, naar de Albert Cuyp. Het besluit zou immers om half 2 be kend worden gemaakt? Ik zou niet graag in de bioscoop zitten terwijl buiten alle mensen feest vieren, bij het draaiorgel dansen en oranje kokardes op hun hoed spelden. Ik geef ze allebei een ijs je en kijk op mijn horloge. Een minuut voor half twee! Wat gaat de tijd langzaam. „Doe maar kalm aan, we hebben de tijd", zeg ik tegen mijn dochtertjes. Het is half twee. Het winkelen gaat ge woon door. De auto's haasten zich voort. De tram scheurt voor bij. Twee over half twee. Nie mand juicht, memand claxon neert. Vijf over half twee. Op de Albert Cuypmarkt heerst de ge bruikelijke opgewekte stemming, de groenteman prijst zijn sinaas appelen aan. de mensen schuife len voort, van een aardverschui ving in ons bestaan als Amster dammer of Nederlander lijkt geen sprake. Zou dan niemand weten dat de beslissing al geval len is? Schuift dan niemand zijn raam omhoog om het jubelend naar beneden te roepen: ..Wij hebben de Olympische spelen, lang leve Edje van Thijn. lange leve Henk Vonhoff, lang le ve Ruud Lubbers, lang leve An ton GeesinkU". Niemand. Het leven gaat door. „Kom maar jongens", zeg ik berustend, „het is tijd, we gaan naar Barcelona". „Naar wat?" vragen ze in koor. „Ik befloel Alhambra", zeg ik. Het sprookje is uit. Een mooie droom is voorbij... Theo en Thea nu ook op langspeelplaat AMSTERDAM (GPD) - Houdt de ze langspeelplaat boven een vlam, zodat hij zacht wordt en vouw er een leuke fruitschaal van, of een abstract wandobject voor als het mislukt. Lijm het gaatje in het mid den - boodt de BRT als alternatief den dicht en je hebt een place-mat haast niet de stemmen 1 gramma's steeds vrij kort Theo en Thea herkende. Je hebt uitzending. De voorbereiding het Koninklijk Circus te Brussel, een prachtige zaal, muzikaal pri ma, maar slecht te beveiligen (in een drukke straat) en eigenlijk te klein. Dinsdag echter trok de directie van de Heizel-'paleizen' plotseling de kandidatuur in. De zaak lag daarna weer helemaal open. en ie dereen verwachtte dat men het donderdagavond niet eens zou kunnen worden zodat de Europese Radio Unie - die het antwoord van daag wilde hebben - een besluit zou moeten nemen. Toen de laatste vergadering don derdagavond begon bleek de RTB ineens achter de rug van de BRT om toch een afspraak met de Hei zei gemaakt te hebben. De BRT werd daarover zo boos, dat haar af gevaardigden opstapten en de ver gadering verlieten. De BRT zal nu voor het festival een artiest leve ren; maar wenst verder met de or ganisatie niets meer te maken te hebben. Dat betekent dat de RTBF volle dig zal moeten opdraaien voor de kosten van de organisatie. In 'Pa leis 7' van het Heizel-complex (een soort RAI) zal een gehele nieuwe zaal moeten worden gebouwd, met vaste tribunes en alle faciliteiten voor een festival als Eurosong ver eist. onderzetter. Hak hem stukjes en garneer er een huzarens la mee. Deze curieuze adviezen verstrekt het duo Theo en Thea op de hoes van de langspeelplaat die volgende week in de handel wordt gebracht en waarop het tweetal zich voor het eerst ook zingend manifesteert. 'Een gekke ervaring', zegt Tosca (Thea) Niterink, 'maar we hebben allebei op de Academie voor Klein kunst gezeten, dus we hoefden niet echt ons best te doen'. 'En', vult Ar jan (Theo) Ederveen droogjes 'we hebben natuurlijk al gouden kelen'. met zo'n lp de handicap dat het suele volkomen wegvalt. Het typi- sche van Theo en Thea moet over- dag werken we eind blijven. Theo en Thea zijn tweedebesteden rommelige figuren, dus het geheel moet chaotisch blijven. Tegelijker tijd moet je het toch verstaanbaar dag repeteren het opnemen van elk programma kost ons vijf dagen. Op de eerste het idee. de an het schrij- teksten, de dag erna scha de teksten bij, de vierde houden. Dat heeft nogal wat r te gekost'. door Dick Versteeg zoeken de Over het eindresultaat zijn Nite rink en Ederveen niet ontevreden. De bij Phonogram uitgebrachte lp bevat van begin tot eind uiterst on- onszelf derhoudend materiaal. Onder aan- voering van producer en arrangeur Het idee voor de langspeelplaat Tonny Eyk is een goed evenwicht ontstond, toen bleek dat de VPRO- tussen het gesproken en muzikale televisie-serie goed aansloeg. Arjan Ederveen: 'Onze grootste motiva tie was om een hit te krijgen, waar door wij in het programma 'Op Volle Toeren' naast Chiel Montag- ne kunnen staan. Dat is altijd al een van onze grootste wensen ge weest. Tja, en nu maar hopen dat het er ook van komt'. Tosca Niterink: 'Bij het maken van deze lp waren we in het begin helemaal niet tevreden. Het wordt zo snel te glad. Het draait gauw uit op cabaret of iets wat helemaal niks is'. Ederveen: 'We zongen in het be gin veel te netjes, waardoor je gedeelte ontstaan. Tussendoortje Het uitbrengen van deze lang speelplaat wordt door Ederveen en Niterink gezien als een aardig 'tus sendoortje'. Dat gold ook voor de samenstelling van een boekwerk, "dat vrijwel parallel met de lang speelplaat op de markt wordt ge bracht en is gevuld met verhaal tjes, foto's, spelletjes en stripver haaltjes. De nieuwe wekelijkse se rie voor de VPRO blijft de meeste aandacht opeisen. Ederveen: 'We maken de pro- de uitzending benodigde spullen bij elkaar. De volgende dag nemen we op'. Uit de reacties die sinds de ver schijning van het duo op televisie binnenkomen, blijkt dat de aan hang zich niet beperkt tot kinde ren. Niterink: 'We krijgen zelfs reacties van oma's. We weten ook dat Theo en Thea in sommige be jaardentehuizen worden nagedaan. Reacties krijgen we van vaders, moeders, hele kleine kinderen, maar ook van leerlingen van mid delbare scholen. We hebben een fanclub van kinderen die niet ou der dan elf zijn, maar een andere fanclub wordt geleid door een jon gen van zestien. Dat volwassenen het programma ook leuk vinden is natuurlijk niet zo verwonderlijk, want er zit veel volwassen humor in. Theo en Thea spelen ook altijd volwassenen, maar op een kinderlijke manier'. De VPRO presenteert het pro gramma als 'een volwassen kinder programma voor het educatieve kind'. Hoewel elke uitzending is opgebouwd rond een bepaald the ma, wil het duo liever niet al te zwaar tillen aan die opvoedkundi ge kant. Theo en Thea: 'We heb ben van onszelf al gouden kelen'. Mozartprogramma door het Euro pees Kamerorkest Per Musica o.l.v. Ingo Metzmacher. Solisten: Jenny Zacharieva in het concert voor piano en orkest in Es K.V. 271 en Vera Beths in het Concert voor viool en orkest in D K.V. 218. Ge hoord op 17 oktober in de Stadsge hoorzaal. Het Kamerorkest Per Musica is een voortzetting van het Jeugdorkest van de E.E.G. en bestaat uit jonge musici uit ver schillende landen, die ondanks een werkkring in éigen land de tijd vinden om een aantal keren per jaar samen te komen ten einde een programma in te stu deren. Een honorarium ontvangen zij daarvoor niet. hooguit een dagvergoeding. Er wordt zo lang gestudeerd als nodig is om tot een perfect resultaat te ko men. Het spreekt voor zich dat het geheel wordt gedragen door een behoorlijke dosis idealisme en liefde voor het vak en door de grote inzet van alle leden afzonderlijk. Ondanks de lof van musici als Rostropo- vitch en prijzende kritieken in alle landen wordt dit orkest in, zijn bestaan bedreigd door - u raadt het al - geldgebrek. Opheffing van dit ensemble zou de zoveelste verarming be tekenen van een stukje cultuur en dat terwijl de leden van dit ensemble weinig veeleisend zijn, maar wel veel te bieden hebben. Hun Mozartprogram ma onder leiding van de jonge en veelbelovende dirigent Ingo Metzmacher laat alle kwalitei ten duidelijk uit komen: de pre cisie. de ragfijne afwerking van details, de uitgewogen dyna miek. kortom de verzorging van alle elementen die Mozart zo moeilijk te spelen maken. Dit alles zonder te vervallen in trullerigheid, maar met een gezonde musiceerlust. Op deze wijze werd de welhaast grijs ge speelde Kleine Nachtmusik weer tot het miniatuur-symfo- nietje dat het in wezen is, met als tegenhanger in het pro gramma de Symfonie no, 29 in A K.V. 201, even verzorgd maar nergens precieus gespeeld. Op vallend waren de zeer ver door gevoerde pianissimo's die toch klankrijk bleven. Ook in de be geleidende rol toonde het en semble zich een waardige part ner van beide solisten. Jenny Zacharieva speelde het zog. Jeunehomme-concert in de haar eigen onopgesmukte speeltrant, met als hoogtepunt het bezonken middendeel waarin de grote zeggingskracht van haar spel Mozarts melan cholie in zijn essentie trof, en een rondo met prestissimo ge speelde uitgelatenheid. Ook Vera Beths kreeg in haar spran kelende en doorleefde uitvoe ring een evenwaardige steun van het orkest. MIES ALBARDA. Ederveen: 'Ik vind het belangrijk om bepaalde dingen, hoe klein ook, duidelijk te maken. Maar we willen ook al die educatieve pro gramma's een hak zetten. Al dat zwaarwichtige gedoe'. Niterink: 'Maar er zitten toch ook veel dingen in het programma die wij echt.menerr. Boodschappen en zo. Je kan in zo'n programma alles zeggen. Dingen die je meent en dingen die je niet meent. We zwe ven daar voortdurend tussen in'. Drollen types Niterink en Ederveen zijn zich terdege iedereen i» gctiidnnt wijze waarop zij Theo stalte geven. Niterink: 'We weten dat er veel kinderen zyn die van hun ouders buiten moeten spelen als wij op tv zijn. Die mogen het niet zien. Maar ja, sommige mensen brengen ons ook alleen maar in verband met drollen. Die zien dan één keer een drol en denken dan vanaf dat mo ment: o, dat zijn drollentypes'. Ederveen: 'Die mensen zijn zelf zo gefixeerd door die ene drol, dat ze denken uitsluitend drollen te hebben gezien in het programma'. li isuerveen zijn zien er bewust dat lang niet gecharmeerd van de Thea ge- Niterink: 'Het is in elk geval geen dubbelzinnig programma. Als het over 'vieze' dingen gaat, dan is dat gewoon duidelijk'. Ederveen: 'Als het over dikke tieten gaat, gaat het ook echt over dikke tieten en dan zie je gewoon ook dikke tieten'. Tot voor kort was het duo nog niet geconfronteerd met onderwer pen die volgens de VPRO-leiding niet door de beugel konden. Aan het begin van het nieuwe winter seizoen gebeurde dat voor het eerst. Niterink: 'We wilden een parodie maken op een Nederlandse speel film in oorlogstijd. Met Duitsers en hakenkruisen. Toen is ons gezegd: dat kun je beter niet doen, want daar is het publiek nog niet aan toe'. Ederveen: 'Het zou een rel ver oorzaken die het helemaal niet waard is'. Niterink: 'Maar verder nemen we wel altijd onderwerpen die we pikant vinden. Zoals de dood of homofilie'. Ederveen: 'Ik denk dat ons programma of heel leuk of heel verschrikkelijk wordt gevonden. Ik denk dat ér geen tus senweg is'. Nieuwsbulletin bij Music Box BRUSSEL (GPD) De Engelse commerciële satellietzender Music Box heeft een contract afgesloten met het Amerikaanse ITN (Inter national Television News), dat da gelijks een op Europa gericht nieuwsprogramma gaat maken. Dit heeft de president van Music Box, Charles Levison, bekendge maakt tijdens een in Brussel ge houden congres over Europese te levisie. Het nieuwsbulletin wordt met ingang van 1 januari uitgezonden via de satellietzender Super Chan nel, een samenwerkingsverband van Music Box, BBC en ITV. Het is de bedoeling dat op deze zender, die volgend jaar van start gaat, vooral Britse 'kwaliteitsproducten' te zien zullen zijn. Super Channel zal ook in Nederland via de kabel te ontvangen zijn. De nieuwsbulletins van ITN gaan ieder een half uur duren. LONDEN - Timothy Dalton (links) wordt de nieuwe James Bond en volgt daarmee Roger Moore op als 007. Eerder speelden George Lazenby en Sean Connery de rol van de Britse geheime agent. In de nieuwe Bond-film 'Living Daylights' krijgt de blonde Miriam d'Abo m) de onmisbare vrouwelij ke hoofdrol. De 'slechterik' zal wor den gespeeld door Jeroen Krabbé als KGB-generaal (foto anpi 'Allemaal leugens'. Tekst: Hugh Whitemore, regie: André van den Heuvel, spelers: o.a. Kitty Janssen, Cor van Rijn, André van den Heu vel en Carola Gijsbers van Wijk. Gezien op 17 oktober in de Leidse Schouwburg. Aldaar nog te zien op 18 oktober. LEIDEN - 'Allemaal leugens' in de regie van André van den Heuvel is een echt praatstuk of beter eigenlijk een babbelstuk. Idealiter zou je een dergelijke voorstelling met een lees lampje, een fijn boek en de krant bij de hand moeten kun nen consumeren. Af en toe kijk je op of je het nog kan volgen en als het spannend wordt ga je d' r eens voor zitten. Eén en an der is een warm pleidooi voor de televisie maar wil aangeven hoe weinig verrassend de voor stelling was. 'Allemaal leugens' gaat over de vriendschap tussen twee echtparen, overburen, waarvan het ene echtpaar van spionage wordt verdacht. Scotland Yard posteert, met medeweten van echtpaar 1, een gluurder in het huis om de woning van echt paar 2 te kunnen beloeren. Een onmogelijke situatie. Echtpaar 2 weet niet dat echtpaar 1, etc. Wat 'Allemaal Leugens' mis te was spanning, een pakkende intrige en dramatische momen ten. De situatie was vanaf het begin glashelder: een dood goed echtpaar wordt door de Inlichtingendienst gemanipu leerd het andere *te belazeren. Een mooi vertrekpunt maar dat vertrekpunt was gelijk ook eindpunt. Want de rest van de voorstelling ging over 'het doodgoede' van het echtpaar dat met karrevrachten details werd aangetoond, de ijskoude harteloosheid van Scotland Yard en de behulpzaamheid van die lieve, gekke spionne- buurvrouw. Het thema van verraad van vriendschap en vertrouwen kwam slapjes over omdat de personages steeds meer cliché werden: Cor van Rijn als de brave huisvader die kijkt alsof ie water ziet branden, Kitty Jansen als de kampioen huis vrouw/moeder, Carola Gijsbers van Wijk als dat gekke mens van hiernaast en André van den Heuvel als inspecteur Maigret/ Arglistig. Dat het niet boeide lag niet aan het spel. Er werd uitste kend geacteerd en vooral Caro la Gijsbers van Wijk kreeg de kans naar hartelust gek te doen. Maar die eindeloze stroom van informatie, die te lange monologen, wijdlopige dialogen, waarin alles drie keer duidelijk wordt gemaakt en verklaart wordt wat gaat ko men, sloeg de vaart en het le ven uit de voorstelling. RADBOUD ENGBERSEN Loek Dikker bij Hot House LEIDEN - Het Loek Dikkers Nieuw Waterland Ensemble speelt vanavond bij Hot House in het ka der van Oktober Jazzmaand. Het concert wordt gehouden in De Waag. Aanvang 21.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 33