Toekomst gezondheidsdienst Wassenaar in nevelen gehuld Zwaartepunt bijbelwerk ligt in Derde GGD Wassenaar op in centrale vestiging? Afdeling Sassenheim van Nederlands Bijbel Genootschap bestaat 50 jaar PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 WASSENAAR - De GGD'en van de gemeenten rond Den Haag (Wasse naar. Leidschendam. Voorburg. Rijswijk en Zoetermeer) moeten worden samengevoegd. Er dient een centrale vestiging te komen met directie en administratie en dependances voor de dienstverlening in de andere ge meenten. De samenwerking wordt in een gemeenschappelijke regeling geregeld. Gedwongen ontslagen moeten worden voorkomen. Aldus de aanbevelingen van een speciale werkgroep. In grote lijnen zijn zij overgenomen door de wethouders voor volksgezondheid van de betrokken gemeenten. Zij hadden alleen een voorbehoud gemaakt ten aanzien van de personeelsformatie en de centrale vestigingsplaats. De bestuurders zullen nog eens bekijken of dat inderdaad Rijswijk moet zijn. Welke taken de dienst gaat uitvoeren, wordt bepaald door de gemeen schappelijke regeling. Deze bekijkt ook hoe het bestuur van regeling wordt samengesteld en hoe de gemeente de financiële lasten verdelen. Het overgrote deel van het personeel van de huidige diensten kan blijven. Voor een gering aantal functionarissen is het "twijfelachtig of overplaatsing naar de nieuwe dienst mogelijk is. De gemeenten zullen trachen voor dit personeel een passende functie te zoeken", aldus de werkgroep. Het rijk stimuleert sinds enige jaren de totstandkoming van een slui tend net van basisgezondheidsdiensten in Nederland, die stuk voor stuk minstens 200.000 inwoners moet bedienen (de Haagse regio telt 330.000 inwoners). Binnenkort moeten de gemeentebesturen zich buigen oVer de aanbevelingen en de reacties van de wethouders. Wanneer zij een positie ve beslissing nemen, kunnen verdere voorbereidingen in gang worden gezet. Het streven is erop gericht dat de nieuwe dienst eind 1987 kan beginnen. WASSENAAR - De ge meentelijke gezondheids dienst van Wassenaar wordt eind dit jaar opgeheven. Dit vanwege een bezuinigings maatregel die de gemeente vanaf 1983 al verplicht in vijf jaar 245.000- op deze dienst te bezuinigen. Tevens speelt het vervroegde pen sioen van geneesheer-directeur A.K. Koudendal een rol. De Wasse- naarse gemeenteraad heeft inmid dels besloten dat de taken van de gezondheidsdienst voorlopig uit geoefend zullen worden door de GG GD Voorburg/Leidschen- dam. waarmee een basisgezond heidsdienst wordt gevormd, en de Wassenaarse huisartsen. PvdA- wethouder J.C.M. Greep van wel zijnszaken en volksgezondheid hierover: "Het zal duidelijk zijn dat de raadsbeslissing van 1983 om in vijfjaar tijd zo fors op de GG GD te bezuinigen onder druk van de richtlijnen van het ministerie van wvc heeft plaatsgevonden. En die richtlijnen maakten het voortbe staan van de dienst niet goed mo gelijk." Wassenaar had de laatste tijd de kleinste GG GD (Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheids Dienst) van Nederland. Hoe dat komt weet wethouder Greep niet precies:" Dat hangt samen met dingen die zich afgespeeld hebben voor ik in de gemeenteraad kwam, vijf jaar geleden. Ik vermoed dat men in de eerste helft van de jaren zeventig gekozen heeft voor een kleinschalige opzet van de Wasse naarse GG GD omdat de ge meenteraad in die tijd het perso neelsbeleid essentieel achtte, en de gezondheidsdienst zich dan ook vooral richtte op de bedrijfsge zondheidszorg." De heer Bitter, die voor de ge meente Wassenaar directeur is van de afdeling Interne Personeels- en Organisatiezaken, geeft een iets an dere versie: De kleinschaligheid van onze GG GD wordt gewoon veroorzaakt door het lage inwoner tal van onze gemeente. Overigens is het ook niet waar dat deze ge zondheidsdienst zich vooral ge richt heeft op de bedrijfsgezond heidszorg. Minstens evenveel aan dacht is er altijd gegaan naar de al gemene gezondheidszorg." Het lijkt opmerkelijk dat Wasse naar, een als nogal rijk bekend staande gemeente met de kleinste GG GD, nu met zo n essentïele dienst moet stoppen. Greep vindt niet dat dat vreemd is: "Niet alleen is er die bezuiniging van 245.000- maar er is op het gebied van be zuinigingen natuurlijk een hele boel aan de hand. Je kunt globaal twee soorten bezuinigingen op ge meenten onderscheiden. Ten eer ste heb je de jaarlijkse kortingen op de bedragen die gemeenten van het rijk en van de provincie krij gen. Die bedragen worden toege kend op basis van een bepaalde verdeelsleutel naar inwonertal en oppervlakte van een gemeente, en met die verdeelsleutel is iets aan de hand. Het vorige kabinet heeft die sleutel zodanig gewijzigd dat ge meenten met rijke inwoners als Bloemendaal en Wassenaar een ex tra bezuiniging ondergaan. Zo flo rissant staat onze gemeente er dus helemaal niet voor, en niet alleen de gezondheidsdienst maar ook de brandweer heeft daar last van." Regionaler De functies van de GG GD van Wassenaar zullen dus tijdelijk overgenomen worden door de ge zondheidsdienst voor Voorburg en Leidschendam. De vraag is natuur lijk: hoe tijdelijk? Het antwoord op deze vraag kan niet los gezien wor den van plannen die er al sinds 1974 bij wvc (toen nog het ministe rie van volksgezondheid en milieu beheer) bestaan om Nederland op te delen in intergemeentelijke ba sisgezondheidsdiensten (BAGD's). De ouderdom van die plannen zegt niet zo heel veel, want pas de laat ste jaren wordt er serieus overleg over gepleegd. Wethouder Greep over dit alles: "Voor Wassenaar betekent dit dat wij waarschijnlijk per 1 januari 1988 zullen opgaan in een BAGD waarvan behalve Wassenaar Voor burg, Leidschendam, Rijswijk en Zoetermeer deel uitmaken. Het mi nisterie heeft beloofd dat het niet zal bezuinigen op de vorming van deze intergemeentelijke basisge zondheidsdiensten, en heeft tevens een eenmalige subsidie van acht honderdduizend gulden beloofd." Wat betekenen deze plannen nu concreet voor de verschillende ta ken die een huidige GG GD uit oefent? Het gaat om vier taken: de Algemene Gezondheidszorg (AGZ), de Bedrijfsgezondheids zorg (BGZ), de Jeugdgezondheids zorg (JGZ), en de Gezondheids Voorlichting en -Onderwijs (GVO). Bij algemene gezondheids zorg moet worden gedacht aan het inenten van mensen, het geven van adviezen over sociale wetgeving en de uitvoering daarvan, en het al of niet plaatsen van inwoners in be jaarden- of andere tehuizen. Het onderdeel gezondheidsvoor lichting en -onderwijs houdt in het geven van voorlichting, zowel op scholen als bij andere gelegenhe den, over gezondheid en over de ta ken van een GG GD. Wethouder Greep zegt over deze taken: "De jeugdgezondheidszorg van Wasse naar is van oudsher in handen ge weest van de Schoolartsendienst Katwijk en de algemene gezond heidszorg was redelijk georgani seerd, maar het accent lag zoals ik al zei toch op de bedrijfsgezond heidszorg. En wat de toekomst be treft, daarover wordt nog druk on derhandeld en is nog heel weinig zeker. Wat wel zeker is, is dat we in de toekomst veel meer aan gezond heids voorlichting en -onderwijs moeten doen, want dat is altijd achtergebleven." Spoedvervoer Een hoofdstuk apart is het am bulancevervoer. Dat werd van 1949 af georganiseerd door de GG GD, de Wassenaarse brandweer en vrijwilligsters van het Rode Kruis. Daar kwam in 1985 verandering in, omdat door bezuinigingen de brandweer niet meer buiten kan tooruren de ambulances kon berij den. Van maart van dat jaar af werd er een proef genomen om in het zuiden van Wassenaar ambu lances uit Den Haag in te zetten, terwijl het noorden van Wassenaar werd bestreken door ambulances uit Leiden. Die proef werd als geslaagd be schouwd, en het ziet er naar uit dat deze situatie blijvend zal zijn. Wet houder Greep: "Nu de basisge zondheidsdiensten er aankomen wil ik nog wel proberen of we in Wassenaar niet een uitrukpost kunnen krijgen, maar het is proble matisch. Het is een kwestie van touwtrekken tussen de gemeenten. Wethouder Greep: 'Klachten am bulancevervoer gaan altijd over de Wachttijden.(archieffoto) En daarbij zit Wassenaar met het probleem dat de veelgenoemde Ur- sulakliniek niet zo geschikt is, om dat deze geen ziekenhuisfacilitei ten heeft zoals het AZL of Maria- hoeve". Daarnaast wil het ministerie van wvc de kwaliteitseisen verscher pen waaraan ambulancerijders moeten voldoen. Het ministerie vindt dat de bestuurders van am bulances beter opgeleid moeten worden voor hartbewaking en voor het zogenaamde uitzagen van men sen bij auto-ongelukken. Volgens Greep heeft dat niets met de Was senaarse situatie te maken: "De weinige klachten die hier over am bulancevervoer binnenkomen gaan altijd over de wachttijden, en nooit over de kwaliteit van het op treden." Postkantoor Leiderdorp wil 'piek' ondervangen LEIDERDORP - Het Leider- dorpse hoofdpostkantoor (Hein- siuslaan) is vanaf volgende week vrijdagavond van half zeven tot acht uur geopend. De deuren gaan een half uur eerder open en sluiten een half uur vroeger. Vol gens beheerder Prins is tot de ge wijzigde openstelling besloten omdat Leiderdorpse gebruikers daarom middels een enquête hebben gevraagd. Ook bleek steeds dat vrijdagsavonds om ze ven uur, zodra het kantoor open ging, er een 'piek' ontstond. Men hoopt voortaan te vermijden dat er lange rijen wachten staan rond dat tijdstip. Dat het kantoor voortaan om acht uur in plaats van half negen sluit zal volgens Prins geen enkel probleem zijn: in de praktijk was er steeds een 'hausse' tot kwart voor acht en was het na die tijd erg rustig. Prins streeft ernaar het post kantoor voortaan op werkdagen tot zes uur in plaats van vijf uur open te houden. Maar dat is nog even toekomstmuziek. Eerst moet blijken dat de nieuwbouw in Buitenhof genoeg nieuwe 'klanten' oplevert om die open stelling en dus de bijkomende personeelskosten te rechtvaardi gen. "Maar ik hoop wel dat die uitbreiding de volgende stap is. Het leeft hier wel", aldus Prins". LEIDERDORP - 'De Vijverberg'. Zo gaat de terrasflat heten die bij de vijvei" in de toekomstige Leiderdorpse wijk Buitenhof midden-west komt te staan. Een flat waar. nog tevergeefsprotesten tegen werden inge diend. Het complex omvat 64 premie C-appartementen en zes vrije sector-flats en het wordt gebouwd door het Warmondse bedrijf Padox-Panagro. In prijs variëren ze van 125.000 tot 175.000 gulden. De appartementen op de grond worden van een tuin voorzien; er worden twee aparte gebouwtjes aan de achterzijde neergezet waarin de bergingen zijn on dergebracht. Het is de bedoeling van Padox-Panagro om, mits er vol doende belangstelling voor de terrasflats is, over enkele maanden te be ginnen met de bouw. Omdat er met geprefabriceerde onderdelen wordt gewerkt, zal er niet langer dan zo'n elf maanden over de bouw worden gedaan. ZATERDAG Leiden Gerestraatcomplex/Pand Boot aan Su- matrastraat 51/Zwartehandspoorthofje tussen Uiterste- en Middelstegracht - Open huis projecten Centraal wonen. 11 tot 17 uur. Kinderboerderij Merenwijk - vogelkijk- Bejaardenhuis Nieuw Groenhoven. Looiersplein - Bijeenkomst annex re ceptie t.g.v. het vijfjarig bestaan, 16 tot Waaggebouw, Aalmarkt - Jazzconcert Hot House. 21.30 uur. Groenoordhallen. W. de Zwijgerlaan - Snuffelmarkt, 10 tot 17 uur. Zoeterwoude Suetanborgh. N oord buurtseweg/hoek Watertje, tentoonstelling over kasteel Zwieten, 14 tot 16 uur. Gemeentehuis, Noordbuurtseweg Opening tentoonstelling fotokunste naars Zuid-Holland, 13.30 uur, geopend tot 16 uur. Clubhuis Scouting, achter gemeente huis Noordbuurtseweg - 'Jota', Jamboe- ree on the air, vanaf 24 uur non stop. Poppentheater-voorstelling voor kinde ren, 14.30 uur. Burg. Berkhoutpark - Skigymnastiek, organisatie: Avanti, tel 8351. Clubgebouw Nic. Maeskade - Rommel markt postduivenvereniging 'De Zwa luw'. inL tel. 8760. Warmond Scouting, eiland Koudenhoorn - Ope ning clubhuis, 16 uur. ZONDAG Leiden Petruskerk, Lammenschansweg - Diale zing over het eiland Corsica, 15 uur Discotheek Broadway, Breestraat Miss-verkiezing, 19 uur. Museum voor volkenkunde. Steenstraat 1 - Film 'Nausang Maskers', 15 uur 3 oktober-sporthal. Smaragdlaan - Majo- rettenconcours, 10.30 tot 16 uur. Kunststofbaan Leidse Hout - Bosloop AV Holland, start 11 uur. inschrijven vanaf 10 uur in kantine. Lak-theater, Cleveringaplaats - Kinder voorstelling, 15 uur. Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan - Snuffelmarkt. 10 tot 17 uur. Clubhuis Swifttoer - Westeinder fiets tocht over 25 of 55 km.. 08.30-09.30 uur. Warmond Jazz sociëteit. Dorpsstraat (bij Meer- rust)- jazzconcert Ted Easton, Rob Agerbeek, Dolf Delprado e.a., 15 uur. Galerie De Pomp, Dorpsstraat - Exposi tie etsen, aquarellen en poppenkopjes en demonstratie poppenkopjes, 14 tot 16 uur. Oegstgeest Kasteel Oud Poelgeest - Koffieconcert met pianokwartet. 11.30 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum, Schenkelweg - Jeugd- talentenjacht, 14 uur. Voorschoten Ambachtshuis, Voorstraat 12 - Lezing met dia's over oud Voorschoten, 12.30 MAANDAG Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel 4 - Opening tentoonstelling werkstukken kinderen basisscholen, 16 uur. Bernhardstraat 3 - Spreekuur voor be ginnende bedrijven, organisatie: stich ting De Werkwijzer. 10-12 uur. gelopen zondag een gezamenlijke kerkdienst in de gere formeerde kerk. Op het programma staan nog thema-bij eenkomsten en een tentoonstelling over het bijbelwerk. De geschiedenis van het bijbel- werk in Sassenheim, Voorhout en Warmond gaat terug tot in de jaren LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 23,25 per maand, per post 33,65 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan Indien eén maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro ADVERTENTIES van 8.30-17.00 uur (071144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. SLEUTELTJES n 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE wijzigingen, beta- 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Na bezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00-13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071)144941 Hoofdredacteur: drs. J W E. Metselaar Ad) hoofdredacteur. R D. Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: H.G. van der Post Regio Leiden: M. de Graaff SASSENHEIM - De afdeling Sassenheim en omstreken ze elkaar in het bijbelwerk", in het van het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) bestaat dit midden van de jaren zeventig sloot najaar 50 jaar. Dat jubileum zal niet ongemerkt voorbij P^bs)8 K?t??1Jfkefj1J1Pelstlcht,ng gaan. Samen met de Sassenheimse Raad van Kerken Het Nederlands Bijtfelgenoot- wordt een aantal actviteiten rond de Bijbel en het bijbel- schap als landelijke organisatie is werk georganiseerd. Een van de eerste activiteiten was af- al veel ouder dan 50 jaar. Het NBG werd in 1814 in de Engelse Kerk in Amsterdam opgericht. Het werk van het genootschap bestaat uit het vertalen, drukken, uitgeven en verspreiden van de Bijbel. Een tweede activiteit om de mensen meer bij het werk van het NBG te betrekken zijn themadien sten in de Sassenheimse kerken. Centraal staat daarin het thema 'Gods Woord als een licht op onze levensweg'. De preken worden daarna onder auspiciën van de Raad van Kerken uitgegeven en aan de hand daarvan worden in ok tober en november twee gespreks- avonden gehouden. Tijdens een van die avonden is het thema 'De bijbel en het maat schappelijk handelen'. Aarnoudse speelt met het idee om voor die avond Sassenheimse politici uit te nodigen en die te laten ingaan op dat thema vanuit hun visie op de bijbel. "Tegenwoordig zijn christe nen vertegenwoordigd in bijna alle politieke partijen. Maar die politici moeten nog wel voor de bijeen komst gestrikt worden", houdt Aarnoudse de boot nog even af'. Volgens Aarnoudse is het werk van het NBG sinds de oprichting van de afdeling in 1936 aanzienlijk veranderd. Vroeger was het oog voornamelijk op Nederland ge richt. De Bijbels werden verspreid onder armen en gevangenen en ter beschikking gesteld van scholen en diakonieën. In de eerste tiental- ALPHEN AAN DEN RIJN - De len jaren van het NBG gebeurde politie vermoedt dat de Alphense dat gratis. Later moest er voor woi - woonwijken volgens een bepaald den betaald, systeem worden bezocht door au- Het zwaartepunt van het bijbel- tokrakers. Nadat eerder onder werk ligt nu in de Derde Wereld meer de Horstenwijk werd ge- Daar is. volgens Aarnoudse. veel plaagd door diverse diefstallen uit vraag naar Bijbels. Dat blijkt voor personenwagens, is momenteel de al uit de verzoeken die nog steeds beurt aan de Stromenwijk. Giste- bij de landelijke en internationale zijn zeven autobezitters uit de organisaties binnenkomen. "Er lig- t gen nog projecten voor miijoenen guldens te wachten die gereali seerd moeten worden. Dat geld moet er natuurlijk eerst komen. En 68,95 f 100,00 137,90 200,00 262,40 386,90 - BV Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek Katwijk (01718)12383 Sport: P. J de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Kunst, radio, t.v.: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen. Parijs, Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City en Tel dertig. Door de gereformeerde kerk in Sassenheim werd het ini tiatief genomen om ook irf die drie dorpen activiteiten op touw te zet ten om het Nederlands Bijbelge nootschap te steunen. "Het kerke lijk gebied van de gereformeerde kerk omvatte toen zowel Sassen heim, Voorhout als Warmond. Vandaar die samenwerking", ver telt ds. J.M. Aarnoudse, predikant van de christelijk-gereformeerde kerk in Sassenheim. Aarnoudse, sinds mei 1984 dominee in het bol- lendorp, is nu een klein half jaar •voorzitter van de afdeling. Na de oprichting in 1936 sloot ook de Nederlands hervormde kerk zich bij het bijbelwerk in de drie dorpen aan. "Dat was eigenlijk wel opmerkelijk", zegt Aarnoudse. door Kees van Kuilenburg "Want over het algemeen verliep de samenwerking tussen gerefor meerden en hervormden niet zo geweldig in die tijd. Toch vonden Krammer, Grevelingen wers aangifte komen doen var braak in hun wagen en diefstal de radio-cassetterecorder. Lau- dat lukt alleen maar wanneer het werk van het genootschap meer in de belangstelling komt te staan. Wij hopen dan ook dat die extra ac tiviteiten op den duur positief doorwerken en meer mensen be trokken willen worden bij het werk van het bijbelgenootschap", aldus Aarnoudse. Volgens Aarnoudse is de belang stelling voor het werk van het NBG in Sassenheim in vroeger ja ren groter geweest dan ze nu is. "Vroeger was het voor velen van zelfsprekend om lid te worden van christelijke instellingen als bij voorbeeld de NCRV en het NBG. Dat is nu wel anders. Vooral bij jongeren leeft dat niet meer zo. Vandaar ook dat het ledental op dit moment wat stabiliseert. En stil stand betekent achteruitgang zegt Aarnoudse. De predikant beseft dat het con tact met de leden altijd erg mini maal is geweest. De mensen beta len hun bijdrage en krijgen een kwartaalbericht in de brievenbus, waarin het een en ander staat over de gang van zaken bij het NBG. Degenen die hun vaste bijdrage niet betalen worden benaderd door medewerkers van de afdeling. En daar zit volgens Aarnoudse het probleem. "Dat langsgaan bij de mensen en vragen of ze alsnog hun bijdrage willen betalen of lid wil len worden van het NBG is niet de meest vriendelijke kant van het werk. Dat merk je ook als je men sen benadert met de vraag of ze medewerker willen worden. Als je dan die zyde belicht haken ze in veel gevallen af. Dat is niet onbe grijpelijk". Tentoonstelling Vandaar ook dat de NBG-afde- ling in Sassenheim het jubileum aangrijpt om meer van het bijbel werk te kunnen laten zien. In de openbare bibliotheek in het bollen- dorp is een tentoonstelling inge richt over het werk van het NBG. Die tentoonstelling is opgebouwd in samenwerking met professione le krachten van het genootschap. Zij hebben ook gezorgd voor het meeste materiaal voor de exposi tie. De tentoonstelling is tijdens de openingsuren van de bibliotheek te bezichtigen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2