Nolympics kreeg steun van politie Lausanne 'Het leven gaat door...' Enorme desillusie Stichting zit met tekorten -£)an de yjlijt De uitslag Sportwereld vreest terugslag Politiebond blij met afwijzing PAGINA 14 SPORT ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 Boerlage wil 'arm Barcelona' gaan helpen LAUSANNE (GPD) - In het gras bij de aftandse villa van het Martin Luther King Centrum ligt een gro te groep Nolympics vermoeid op het gras. Een enkeling is nog bezig van een bord een hap macaroni te eten. Iedereen is hees. Als een van de demonstranten hoort dat Am sterdam er in de eerste ronde met vijf stemmen al is uitgevlogen, be- Oude stadion moet toch weg AMSTERDAM (ANP) - Spelen in Amsterdam of niet: Het sta dion moet weg, zo vinden de bewoners van de Amsterdamse Stadionbuurt verenigd in de buurtgroep „Stadion Weg". In een reaktie op de aanwijzing van Barcelona als Olympische stad in 1992 zegt de buurtgroep bij zijn standpunt te blijven, dat op het huidige stadionter rein woningen moeten verrij zen. „We willen een afronding van de Stadionbuurt in de geest van Berlage". Van de meer dan 2500 buurtbewoners, die hun mening hebben gege ven vindt ruim zeventig pro cent dat het stadion weg moet.. „Dit percentage is alleen maar verhoogd door het supporters- geweld. van het laatste half jaar". gint hij aan een vreugdedans, de middelvinger van zijn rechtervuist omhoog. „No bread no games" roept hij schor. De rest lacht wat. Te moe om vrolijk te doen. „Het leek hier deze week wel een strafkamp", grapt een van de de monstranten. „Iedere ochtend om zes uur op om op tijd bij de ingang van het palais te kunnen demon streren. En pas om twaalf uur naar bed". Vanmiddag zal in Amsterdam in het Wereldhandelscentrum het co mité Nolympics opgeheven wor den. „En de schulden eerlijk ver deeld", meldt het persbericht. Maar het is daarmee zeker nog niet afgelopen. Aan de telefoon laat een van de medewerkers in een ge sprek met het thuisfront ontvallen dat zij de tegenstanders van de Olympische Spelen in Barcelona met acties zullen ondersteunen. Het was ook de eerste reactie van Saar Boerlage. „Ik vind het moei lijk om blij te zijn", zegt ze met een stem of ze het geweten van de hele wereld op haar rug meetorst. „We zijn blij dat Amsterdam de Spelen niet krijgt. Maar arm Barcelona. Die mensen daar zitten nu met dat zelfde afschuwelijke verschijnsel opgezadeld". Nederlaag Het klimaat rond het Martin Lu ther King Centre is van een totaal andere orde dan het IOC-gebeuren. „We hebben alle medewerking van de politie gehad", roept een van de demonstranten. „Op een gegeven moment had ik mijn auto op een plaats geparkeerd waarvoor we een vergunning nodig hadden. Ik zou net een. bekeuring krijgen, toen er een veiligheidsagent naar ons' toekwam die me een kaart gaf en zelfs een lift aanbood naar de demonstratie voor het hek van het Palais de Beaulieu. Anders kom je nog te laat, zei hij nog". Sterke verhalen of niet, ze wor den verteld. Zoals een van de de monstranten van het eerste uur vertelt: „Ik kreeg een schou derklopje van de commandant van de politie omdat het tenslotte toch niet uit de hand gelopen was. Toen heb ik spontaan een bloemetje uit de berm geplukt en hem dat over handigd. Sloeg'ie me opnieuw op de schouders". De reactie van Henk Vonhoff, de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, die fel uithaal de naar de demonstranten, wekt in het Nolympics-kamp alleen maar de lust tot lachen op. „Er zijn enke le mensen een paar uur lang vast gehouden, maar niemand is gear resteerd. Dat is een fabeltje". Het Martin Luther King Centre is een Zwitsers centrum van paci fisten. Een overkoepelende organi satie van Franstalige en Zwitserse anti-geweld-organisaties. De tele fonist van het centrum is aarzelend over zijn waardering voor de huis vesting van de ruim honderd No lympics. Op zijn bureau staat een fles van zeker tien Zwitserse fran ken die hij van die Nolympics ge had heeft. Binnen het centrum worden al acties voorbereid en ge coördineerd die gevoerd moeten worden tegen de kandidatuur van Lausanne voor de Winterspelen in '94 of '98, als dat IOC honderd jaar bestaat. „De mensen hier in Lau sanne zijn ziek van alle poespas, die meneer Samaranch hier uit haalt. En omdat die Nolympics ook tegen de Spelen zijn was het te recht dat we ze dus uitgenodigd hebben". Koos, een van de strategen van de Nolympics in een voorzichtige AMSTERDAM (GPD) - De teleurstelling werd wegge spoeld met champagne. „Ach, die stond toch klaar voor het geval dat Amsterdam merkte Amsterdams loco burgemeester Walter Etty op, nadat bekend was geworden dat niet de hoofdstad, maar Barcelona de Olympische Spe len van 1992 toegewezen had gekregen. Zijn laatste woor den werden overstemd door kreten vol teleurstelling van de zeker 300 genodigden in het World Trade Center, waar de sponsors van de olympische kandidatuur van Amster dam gisteren vol goede moed waren neergestreken om de ontwikkelingen in Lausanne gezamenlijk te volgen. Nerveus, dat waren ze allemaal ge weest. De vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, de bondsofficials van de diverse sportbonden en de sporters, die al dan niet een rol hadden gespeeld in de campagne van de Stichting Olympische Spe len Amsterdam 1992. Een nervosi teit, die alleen maar werd vergroot, toen bleek dat de rechtstreekse verbinding per satelliet langer op zich liet wachten dan was aange kondigd en tot overmaat van ramp ook burgemeester Van Thijn zich niet meldde uit de Zwitserse stad. Hij had de voorstanders van de Amsterdamse kandidatuur willen bedanken voor de steun, een taak die nu loco-burgemeester en wet houder voor financiën in de hoofd stad Etty ten deel viel. Die verborg op zijn beurt de teleurstelling ach ter de uitspraak: „Een van mijn lijf spreuken is altijd geweest, dat het risico's inhoudt, wanneer je aan een dergelijke afvalrace meedoet. Eén van de risico's was echter ook winnen en ik moet eerlijk zeggen, dat ik daar de laatste maanden een beetje op ben gaan rekenen. Dat is dus een tegenvaller." aldus Etty. Projecten „In het kader van de olympische plannen hebben we een aantal pro jecten naar voren gehaald", zo licht loco-burgemeester Etty toe. „Denk maar aan de ringspoorlijn om Am sterdam en de bouw van woningen in het tuingebied Sloten. Daarmee Uitslag van de stemmingen. (Voor uitverkiezing waren 43 van de 85 stemmen nodig. De stad met het geringste aantal stemmen in iedere ZOMERSPELEN Eerste ronde Barcelona 29; Parijs 19; Belgrado 13; Brisbane 11; Birmingham 8; Amsterdam 5. Tweede ronde Barcelona 37; Parijs 20; Belgrado 11; Brisbane 9, Birmingham 8. Derde ronde Barcelona 47; Parijs 23; Brisbane 10; Belgrado 5. WINTERSPELEN Frankrijk 17; Falun Zweden en Lillehammer Noorwegen ieder 10; Cortina d'Ampezzo Italië en Lillehammer 9; Cortina 7 Vierde ronde Albertville 42; Sofia 24; Falun en Lillehammer ieder 9 Lillehammer valt af na beslissingsronde Falun 41, Albertville 51; Sofia 25; Falun 9. zijn we een heel eind op weg en dat zijn zaken die voor 1992 .gereali seerd zullen worden. Alleen, en dat is jammer, niet voor het doel waar voor we ze als gemeentebestuur hadden willen realiseren". De promotie van Amsterdam als culturele hoofdstad van Europa in 1987 en de kandidatuur die de hoofdstad binnenkort zal stellen om de Gymnastrade in 1991 bin nen te halen, zijn de enige plannen waarmee de hoofdstad zich op kor te termijn wil manifesteren als „stad van internationale allure". Of Amsterdam zich ooit nog eens kandidaat zal stellen voor olympi sche zomerspelen van bijvoor beeld 1996? Walter Etty haalt zijn schouders op. „Daar zullen we eerst binnen het college eens over moeten praten. We hebben nu eni ge ervaring opgedaan, maar of dat voldoende is om met een nog lager budget te werken dan nu gebeurd is, betwijfel ik op voorhand". Het bedrijfsleven vindt dat Am sterdam nu spijkers met koppen moet gaan slaan. Volgens mr. P. Y. Hondius, secretaris van de Amster damse Industrievereniging, kun nen er wel degelijk vruchten wor den geplukt van de promotiecam pagne van Amsterdam. „Niet al leen de toeristenindustrie kan ge weldig veel profijt trekken uit het feit dat Amsterdam een halfjaar lang bekendheid heeft gekregen, ook andere bedrijfstakken zijn in die gelegenheid. We moeten het geld dat bedrijven wilden uitgeven verdere ontwikkeling zak houden, bestemmen 1 dere projecten". Coentunnel „Het bedrijfsleven kan bijvoor beeld een deel bijdragen aan het realiseren van de tweede Coentun nel en het verbeteren van de infra structuur in en rond Amsterdam. Daar worden door het bedrijfsle ven nog te veel verliezen geleden. Met de Olympische Spelen in huis zou dat iets sneller zijn gegaan, maar nu zullen wij, samen met het gemeentebestuur en het ministerie van economische zaken, erop moe ten aansturen dat we niet verder achterop raken", aldus mr. Hon dius. Vandaag moet wethouder Van Duin van sportzaken en economi sche zaken de terugkerende dele gatie begroeten. Bij het verlaten van het handelscentrum wordt Van Duin aangesproken door een suppoost. „En meneer, is het ge lukt?" Van Duin schudt het hoofd. „Het is Barcelona geworden..." Waarop de man reageert met: „Dan moet ik daar maar eens op vakan tie". Teleurstelling bij de Nederlandse topsporters niet mag organiseren. Van links naar rechts trainer Geert Trompetter, ex-atlete Ria Stalman het binnenkomen vayi het nieuws dat Amsterdam de spelen Hans Kroestafeltennisster Bettine Vriesekoop, volleybla- bokser Pedro van Raamsdonk. (foto anp». AMSTERDAM (GPD) De bouw komen, door de weg langs de Bos- r olympisch stadion, baan te benutten voor verbreding de aanleg van een aan de interna tionale eisen beantwoordende atle tiekbaan en een fikse opknapbeurt het wedstrijdwater sen die het uiteindelijk toch moe ten doen, de sporters zelf dus. Ik dat daar nu niets i hoofdstad. „We zullen in de begro- terecht komt. Misschien ontstaat ting voor de sport de. komende ja- de Bosbaan zijn slechts enkele ren daar ook zeker de ruimte voor de wensen die, ondanks het kunnen vinden", aldus wethouder gaat worden in het minder be niet-toewijzen van de Olympische Van Duijn. Spelen van 1992 aan Amsterdam, „We zullen nog wel enige jaren bij de olympische sportbonden le- moeten wachten alvorens ons land ven. over een volwaardige internationa- Jacques Hogewoning, vice-voor- le atletiekaccommodatie kan be- zitter van de sectie betaald voetbal schikken", zo stelde KNAU-voor- van de KNVB, vindt dat Amster- zitter Wim de Beer sceptisch vast. dam de plannen om te komen tot ..Amsterdam voorzag daarin, maar een nieuw voetbalstadion toch niet daar hebben we niet zoveel de ijskast moet zetten. „Gezien de steeds hoger wordende veilig heidseisen, die ook de UEFA en de FIFA zullen gaan stellen aan ac commodaties, denk ik dat Amster dam serieus moet overwegen om aan de stadionplannen een vervolg te geven", aldus Hogewoning. Als KNVB-official verklaarde hij dat het van het grootste belang is dat er binnen afzienbare tijd een gesprek komt tussen de KNVB, de gemeente Amsterdam en de plan nenmakers van het olympisch sta dion. „Als Amsterdam toch al be reid is om 50 miljoen gulden uit te trekken voor renovatie van het hui dige Olympisch Stadion, dan kan dat geld beter worden aangewend voor nieuwbouw", aldus Hogewo ning, die zei het te betreuren dat zijn bond de organisatie van het olympisch voetbaltoernooi mist. Uit de hoek van de roei- en kano- bond kwam een soortgelijke reac tie met betrekking tot de Amster damse Bosbaan. De plannen van 'olympisch Amsterdam voorzagen in een verbreding van deze water sportaccommodatie, die tevens te gemoet kwam aan de wensen van milieugroepen. De Amsterdamse wethouder van sportzaken, Van Duijn, heeft al te kennen gegeven dat hij zowel de watersportbonden als de milieugroepen tegemoet wil Barcelona de Spelen van 1992 heeft toegewezen gekregen". Verdrietig Onder de sporters die zich de laatste anderhalf jaar hebben inge zet vooi' de olympische kandida tuur van de hoofdstad, klonk de te leurstelling veel sterker door dan bij de bondsofficials. Tweevoudig Europees indoorkampioene en we reldrecordhoudster op de 60 meter Nelli Cooman verklaarde heel ver drietig te zijn. „De hoop dat Am sterdam het zou worden, was na de Westathletics in Barcelona alleen maar groter geworden. Daarom valt het me nu zo vies tegen", aldus de atlete, die tijdens de medaille uitreiking van de onlangs gehou den Europese titelstrijd in Stutt gart nog opzien baarde door een Amsterdamse sweater met het logo van de Spelen te dragen. Veel topsporters vrezen dat het missen van de Spelen een negatie ve invloed zal hebben op de sport beoefening in Nederland. „Als Am sterdam de Spelen toegewezen had gekregen", meende ex-hockey-in- ternational Paul Litjens, „had Ne derland de ogen van heel de wereld op zich gericht geweten. Met ande re. woorden: er was meer geld be schikbaar gekomen voor de men- schikbaar stellen van financiële middelen". Tafeltennister Bettine Vriesekoop was het volmondig eens met Litjens. „Dit kan wel eens een stap terug inhouden voor de sport in Nederland. Ik kan me na melijk niet voorstellen dat alleen de sporters zwaai- teleurgesteld zijn. Het is even afwachten hoe de mensen die over het geld gaan zul len reageren". Bokser Pedro van Raamsdonk putte echter moed uit de negatief uitgevallen beslissing. „Misschien is een en ander aanlei ding om nu eindelijk eens wat meer aandacht te gaan besteden aan de minder bekende takken van sport. Dat kan de les zijn die we uit deze nederlaag kunnen trekkend Actievoerster Saar Boerlage, de laatste pamfletten tegen de Olympi sche spelen nog in de hand, kan voor de deur van het Palais de Beaulieu een glimlach niet onderdrukken. Amsterdam heeft het niet gehaald. analyse van de stemming: „De po litie had strikte opdracht om ons niets ,in de weg te leggen. Dat ge voel hebben we heel sterk. Het kwam hen goed uit dat Amsterdam onderuit ging, omdat op die ma nier Barcelona de sterkste tegen stander kon uitschakelen. Als er voor die volgende winterspelen ge stemd moet worden, wil Sama ranch graag kunnen rekenen op diezelfde stemmen als Barcelona nu. Dat is de enige kater die ik heb. Dat gevoel dat we op onze beurt ook gebruikt zijn voor Barcelona en Lausanne". Circus Is er eigenlijk reden tot treur nis, nu Amsterdam de race om de Olympische Vlam verloren heeft? Voor wie in guldens denkt mis schien wel. Maar aan de andere kant wordt het wel eens tijd om wat gas terug te nemen ten aan zien van die Olympische over schattingen. Het IOC, met de 17- aristocraat Juan An- door Huub Klompenhouwer tonio Samaranch aan het hoofd, heeft zo langzamerhand een im perium opgebouwd waarvoor zelfs politieke kopstukken als Chirac, Strauss en Lubbers het hoofd, in het stof buigen om de gunst te krijgen. De kandidaat steden wordt een vette worst voorgehouden als ze die Spelen kunnen organiseren. De extase van het financiële succes van Los Angeles heeft zich meester ge maakt van de financiële kop stukken binnen de Nationale Olympische Comitees. Het is al eerder geschreven en gezegd. Het ging in de kandida- tenstrijd niet om de sport, de ver broedering van volkeren of de bijdrage aan de wereldvrede. Van Thijn's belang was een men tale en financiële opkikker voor zijn stad. Een blazoenzuivering. Het bedrijfsleven, lees Heineken, Philips en KLM zagen brood in de sponsoring omdat de opbreng sten een veelvoud zullen zijn van de uitgaven. Louter daarom ook zijn er wat meer Olympische idealen als het houden van jeug- dolympiades en het geven van se- minairs aan atleten en trainers uit ontwikkelingslanden aan het programma toegevoegd. De olympische droom tekende zich het meest schrijnend af voor de hekken van het Palais de Beaulieu, waar de delegatiele den onder aanvoering van op- perspreekstalmeester Vonhoff in een totaal ontbreken van begrip voor tegenstanders, de aktievoer- ders uitmaakten voor „steuntrek ker". En waar aan de andere kant brallerige studenten als Pro's ingehuurd door een over spannen acterende directeur in nig door het rechtse deel van de delegatie omarmd werd. Het is ook de tragedie van Saar Boerlage en haar Nolympics, dat zij zich juist op de autonomen, niet bepaald de meest proper ak- terende demonstranten, moest be roepen om haar bezwaren tegen die Spelen in Amsterdam ken baar te maken. Olympische Spelen zijn in het circus rond de IOC tot een sport evenement verworden die vooral om het geld draaien. Waar Sa maranch dan uitroept dat de kandidatenstrijd voor 1996 aan strenge financiële limieten ge bonden moet worden, zou hij er goed aan doen de hand in eigen boezem te steken. Want de Span jaard heeft met zijn IOC ook aar dig wat noten op de zang. Alleen al zijn verblijf het grootste deel van het jaar in een eigen konink lijke suite van het peperdure Pa- lace-hotél in Lausanne is teke nend voor de wijze waarop hij meent als de Paus van de Olym pische gedachte door het leven te moeten gaan. Daarbij diezelfde PaiLs overigens in reislust nog verre overtreffend. De Olympische Spelen zullen ongetwijfeld het grootste sport evenement ter wereld blijven. Maar de manier waarop die Spe len binnengehaald, moeten wor den roept grote vraagtekens op. Afliandeling onduidelijk LAUSANNE (GPD) Amper drie uur na de voor de Am sterdamse delegatie zo fatale stemming is de expositie van Amsterdam al op weg naar het vliegveld. Is in het Holland House de telefooncentrale al ingepakt en loopt zelfs bevei- ligingsdeskundige, hoofdinspecteur De Rhoodes van de Amsterdamse politie, weer in een sweather in plaats van in pak. Maar of het met de opruiming van de stichting Olym pische Spelen 1992 ook zo vlot zal verlopen is de vraag. Wat dat betreft is de hele missie in Lausanne nog steeds omgeven door een waas van geheimzinnigheid. Krijn Reitsma is directeur van de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992. „Onze eerste zorg is om de twintig mensen die straks zonder baan zijn onder te brengen. Dat zal niet zoveel proble men geven omdat we toch echt hebben laten zien dat we een per fect bid hebben kunnen doen. Dat schept een waas aan geheim zinnigheid. Reitsma: „Ik zeg u, die tekorten die de stichting straks misschien heeft, zijn nu al door organisaties afgedekt". Dus rijk en gemeente hoeven niet bij te springen in de eventuele tekorten? Minister President Lub- Daarover i i het IOC dan ook alleen maar lof geweest. We zullen Amsterdam betaald moet worden. de komende weken het pand, we ons kantoor hadden, weei schoon moeten opleveren aan de NMB en Nationale Nederlanden. En we zullen moeten zorgen dat onze financiële verwikkelingen af gewerkt zijn. Dat laatste betekent ook dat we van de instellingen die Reitsma: „Ik zeg u daar niet zo-1 veel over. Ik ken die berichten niet. Rijk en Amsterdam hebben bijge dragen in deze actie. En het begrip organisaties wil ik dan ook wat rui mer vertalen naar instanties". Het wordt kryptisch. Wilt u zeggen dat alleen het bedrijfsleve hebben, ook het geld zullen ten ontvangen. Als laatste volgt dan de juridische afwikkeling geld toegezegd toegezegd heeft de tekorten te zullen dekken? de stichting op te heffen. Maar dan de namen te Reitsma:„Het is niet aan mij c 3 het wel december, januari". De vraag is natuurlijk hoe de te verwachte tekorten, die door de delegatieleden al naar gelang het uur van de avond tussen de ton en de 400.000 gulden of bij uitzon dering nog hoger genoemd wor den, afgedekt worden. Daar ligt degenen die de toezeggingen gedaan heb ben". Staatssecretaris Dick Dees, de opvolger van Joop van der Reijden bij WVC, is ook in Lausanne. Wal is zijn reactie? Dees: „Ik heb begrepen dat mijn voorganger goed lag bü de pers. ja Laat ik er verder maar niks i dan de gevoelige kern. Krijn Reits- zeggen. Maar of wij zullen bijd ma: „Ik kan u zeggen dat we hier in Lausanne best binnen de begro ting gebleven zijn". -T- Dus binnen die anderhalf mil joen? „Ik zeg binnen de begroting". Maar die begroting bedroeg toch anderhalf miljoen? Reitsma: „Ik ben niet gewend cijfers per project te noemen. Dus als u zegt dat wanneer ik binnen de begroting gebleven ben, dat dat dan binnen die anderhalf miljoen is, vind ik dat best". U wilt er niet alles over kwijt. gen in een eventueel tekort? Ik zal eerst cijfers moeten kennen. Ik kan zo niets zeggen". Uw minister president heeft gezegd dat er geen sprake van kan zijn. Zit u dan toch met een erfenis van uw voorganger? Dees: „Nee, maar ik ken de uit spraak van Lubbers niet". En na enig beraad met een delegatielid: „Laat ik het zo zeggen. Door mijn functie zit ik nu ook in de raad van beheer. Daarin zal ik mijn best doen om tot een goede afwikkeling van deze zaak te komen". AMSTERDAM (GPD) De Al gemene Christelijke Politiebond (ACP) vindt dat het niet-toewij- zen van de Olympische Spelen in 1992 aan Amsterdam een geluk bij een ongeluk is. ACP:voorzit- ter Gert Koffeman vindt het dan ook een pak van zijn hart dat die Spelen aan de neus van Amster dam zijn voorbijgegaan. „Als ACP voorzagen wij grote problemen binnen het politie korps in de hoofdstad en de poli tiekorpsen elders in Nederland. Denk alleen maar eens aan de duizenden politieagenten die ruim een jaar voor de Spelen ex tra zouden worden gemobili seerd vanuit andere politiekorp sen, alleen .maar om de veilig heidsaspecten in de hoofdstad te kunnen waarborgen. Als je dan nu al ziet dat de burgemeester van Amsterdam, Ed van Thijn, er niet in slaagt om binnenskamers orde op zaken te stellen en de rust onder het Amsterdamse po litiepersoneel te bewaren, dan zou dat in 1992 op een drama zijn uitgelopen", zo meent de ACP- voorzitter. Overigens vindt de christelij- ken' ke politiebond dat de 20 miljoen gulden die nu voor promotie van Amsterdam in het buitenland is besteec} beter gebruikt had kun nen worden voor het treffen van een aantal voorzieningen binnen het Amsterdamse politiekorps. „Daar hadden we in ieder geval heel wat meer jaren profijt van gehad", zo meent Koffeman. wij zend op het tekort van de Am sterdamse politie, dat nog altijd ruim 500 man bedraagt. „Dat te kort hadden we met die 20 mil joen in één keer kunnen wegwer-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14