Vuurwerk in Barcelona Zoals 'hij' het wilde... 'Amsterdam? Nooit in beeld' Parijs kijkt verder Een stad op stelten Eerbewijs aan Samaranch Vier miljoen voor een stem Niet eerder dan 2004 ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 SPORT PAGINA 13 BARCELONA (GPD) - Barcelona beleefde gisteren een van de meest memorabele dagen uit zijn bijna 2000-jarige historie. Lang voor half twee hadden de duizenden duiven die doorgaans het centrale plein, de Plaza de Catalunya, bevolken, plaats moeten maken voor drommen Catalanen, die zich verdrongen voor de 16 televisieschermen en de metershoge luidsprekerboxen. In spanning wachtte de menigte op de verschijning in beeld van Juan Antonio Sa maranch, de Catalaanse voorzitter van het IOC, het oor gekluisterd aan talloze transistorradio's. Op het moment dat Samaranch de enveloppe met de naam van de stad die in 1992 de Zomerspelen mag organiseren opende, zou een vallende speld nog voor een fikse klap hebben gezorgd. Maar Sama ranch had het verlossende woord 'Barcelona' nog niet over zijn lip pen gekregen, of de opgekropte spanning en nervositeit ontlaadde zich in een wilde vreugde-explosie, waarbij sommigen hun tranen de vrije loop lieten. Na meer dan 60 jaar gedongen te hebben naar de olympische gunst en drie vergeefse pogingen, had het IOC Barcelona eindelijk als kandidaat uitgekozen. Zelfs het winnen van de Europa Cup door voetbalclub Barcelona had niet voor zulke emotionele tafrelen kunnen zorgen die zich gistermid dag in het hart van Barcelona af speelden. Het spontane feest werd extra luister bijgezet door een immens vuurwerk. De organisatoren had den voor zoveel kruit gezorgd, dat het soms wel leek of een Stalin-or- gel of ander zwaar geschut zijn bat terijen op het centrum van Barce lona leegschoot. Van de balkons van de huizen rond het plein en op het dak van een groot warenhuis gingen meteen de Catalaanse en Spaanse vlaggen in top. De Cata- PARIJS (GPD) - Vrijwel direct nadat gistermiddag bekend was geworden dat Parijs de Olympische Spelen van 1992 niet toegewezen had gekregen, maakte premier Chirac als bur gemeester van Parijs bekend dat de Franse hoofdstad de moed niet heeft opgegeven. „Er zijn weer nieuwe Spelen in 1996, Parijs zal zich dan zeker weer kandidaat stellen". Chi rac was in Lausanne geweest om er de Parijse zaak te beplei ten en had daar een goede in druk gemaakt. Zoals iedereen achter de schermen toen al wist was het zo goed als zeker dat Barcelona als overwinnaar uit de stembus van het olympisch comité zou komen. Grote opwinding heerste er gisteravond echter in Albertvil le in de Savoie, waar de Olym pische Winterspelen over zes jaar zullen worden gehouden. De bevolking van het 18.000 in woners tellende bergdorp stroomde de straat op, claxons toeterden en vuurwerk begon te knallen. De vlag van de Savoie wapperde van de huizen en de gehele avond was er gratis ker mis. Voor Albertville beteként de keuze van het IOC een grote overwinning voor initiatiefne mer Jean-Claude Kïlly (drie maal olympisch skigoud op de Spelen van '68 in GrenobleSa men met de voorzitter van hét organisatie-comite, Michel Bar nier is hij er mede verantwoor delijk voor dat de werkgelegen heid in Albertville een injectie zal krijgen en er een aanzienlij ke vooruitgang in de woning bouw, de openbare werken en de communicatie geboekt zal worden. Zelfverzekerd. In de boezem van het olym pisch comité was de Parijse kandidaat verweten dat zij wel wat te zelfverzekerd en van zijn eigen perfectie vervuld was op getreden, zo meldde het Franse sportblad 'l'Equipe' gisteren in een hoofdartikel. Bovendien was de actie te laat gestart en was het nodig om later de onge lukkige leuze 'Parijs blijft toch Parijs en heeft de Spelen niet nodig' zo snel mogelijk te corri geren. De leider van de socialisti sche oppositie in de Parijse ge meenteraad, Georges Sarre, heeft na het bekend worden van de uitslag ten gunste van Bar celona ook weer het argument gebruikt dat de campagne „te laat was gestart" en dat de keus van het IOC een „nederlaag voor de hoofdstad" was. Sarre, de eeuwige en tevens eeuwig zwakke politieke tegenstander van Chirac op het Parijse to neel, wordt door het gros van de Franse hoofdstedelingen echter nauwelijks serieus genomen. laanse jeugd trok urenlang met spandoeken van Barcelona '92 over de Rambla, begeleid door het orkest van luid toeterende automo bilisten. Amper twee uur na de be kendmaking dat Barcelona zich mag gaan opmaken voor de organi satie van de Spelen van 1992 ver schenen al twee van de grootste Spaanse kranten, El Pais en de Ca talaanse La Vanguardia, met een speciale editie en het laatste nieuws over de uitverkiezing van Barcelona als olympische stad. Slaap Dit weekeinde zullen de inwo ners van Barcelona maar weinig slaap kunnen genieten. Voor afge lopen nacht was de eerste grote festiviteit gepland. Nadat de Cata laanse delegatie met een speciaal chartervliegtuig uit Lausanne was teruggevlogen, en uiteraard op een meer dan warme ontvangst werd onthaald gezien het succes van Lausanne, stond er een massaal feest geprogrammeerd op het Montjuich-complex, waar in 1992 de belangrijkste olympische on derdelen zullen worden afgewerkt. Ook in andere wijken van Barcelo na werden op grote schaal volks feesten georganiseerd. Zondag, in Sarria-stadion, zullen de toeschouwers van de voetbal wedstrijd Espanol-Racing Santan der een voorproefje krijgen van 1992, met ballonnen, duiven, vlag gen en oude Spaanse olympische coryfeeën. Al die festiviteiten wa ren al ruim van tevoren voorbe reid. Maar om de leden van het IOC in Lausanne niet voor het hoofd te stoten, waren de organisatiewerk zaamheden in het opperste geheim uitgevoerd. Een bewijs te meer dat niemand LAUSANNE (GPD) - De persconferentie van de dolgeluk kige burgemeester Pasqual Maragall van Barcelona maak te gisteren in één klap duidelijk wat de bezoekers van de Catalaanse hoofdstad in 1992 te wachten staat. Royale uit bundigheid en een gigantisch taalprobleem. De tractatie bij de ingang, drie flesjes bruiswijn, deden dan wel feeste lijk aan, ze konden het grote probleem van de Spanjaarden niet versluieren. Voor het front van de internationale pers moest de eerste burger van Barcelona erkennen dat hij zonder tolken onmogelijk kon beginnen. De Spelen in 1992 worden de Spelen van Babylonië. Dolle taferelen in Barcelona in Barcelona er in feite serieus aan twijfelde dat de organisatie van de Olympische Spelen voor de vierde keer aan de neus van de Catalanen voorbij zou gaan. Diverse leden van de delegatie van Barcelona verklaarden na afloop dat met de toewijzing van de Spelen Barcelo na eindelijk gerechtigheid is ge daan. Dit historische argument, plus een drietal andere overwegin gen, hebben volgens de delegatie van Barcelona de doorslag gege ven: het doorwrochte voorstel van de organisatie van de Spelen; het gebrek aan triomfalisme; en de eensgezindheid op staatsniveau. De Spaanse koning Juan Carlos, zelf een fervent sportliefhebber en een van de figuren die zich het meest heeft ingespannen voor de kandidatuur van Barcelona, toon de zich gisteren in Valladolid, waar zijn echtgenote koningin Sofia een eredoctoraat kreeg uitgereikt, laai end enthousiast dat Barcelona de toewijzing van de Spelen van 1992 in de wacht heeft gesleept. In Barcelona ging ten slotte vrij dag nog het merkwaardige ge rucht, dat de toewijzing van de Spelen voor IOC-voorzitter Sama ranch een bijzonder vervolg zal krijgen. Volgens die geruchten zou Samaranch binnenkort door ko ning Juan Carlos in de adelstand verheven worden. Zelfs de titels werden al gesuggereerd: baron van Vidy, of hertog van Beaulieu. Het is een punt geweest waar Am sterdam in de campagne steeds op heeft gewezen. Barcelona heeft de organisatie zeker niet in de eerste plaats' aan de eigen slagvaardig heid te danken. De bewering dat men nu al klaar is voor de Spelen is een loze kreet. Waar het olympisch stadion moet komen, staat een gammele muur. Restant van wat eens iets moois was. Verder gaapt daar alleen een bouwput, waarin al maandenlang slechts één dragline bij de bezoekers die naar het toe komstige pronkstuk worden ge sleept, activiteit suggereert. De als matig afgeschilderde ac commodatie, de bar slechte pre sentatie op de voorlaatste dag en vooral de golf van geweld die over de kustplaats is geraasd hebben de vaststaande opvattingen van de IOC-leden niet kunnen verande- Als het kalf i is verdronken LAUSANNE (AP) - Juan Anto nio Samaranch, de president van het Internationaal Olym pisch Comité, liet gisteren we ten dat in de toekomst strenge bepalingen zullen gelden voor de campagnes van kandidaats steden. De 13 steden die zich voor de Spelen van 1992 kandidaat had den gesteld hebben in totaal meer dan 100 miljoen dollar aan hun campagnes besteed. Dat bedrag moet minder, vindt Samaranch. Een IOC-commis- sie moet nog gaan vaststellen hoe de campagnes beter aan banden kunnen worden ge legd. Twee bepalingen zijn inmid dels al bekend. Iedere kandi daat-stad krijgt voortaan nog maar één stand en bovendien zullen recepties niet langer geoorloofd zijn. Samaranch maakte verder bekend dat hij zaterdag een ontmoeting heeft met een aan tal Noordkoreaanse vertegen woordigers om te praten over de politieke problemen die de Spelen van 1988 in Seoul be dreigen. Hij verklaarde verle den maand met de Cubaanse premier Fidel Castro over deze zaak gesproken te hebben. Noord-Korea heeft gedreigd de Spelen van 1988 te zullen boycotten als het land niet meer organiseren dan de vier evenementen die het nu van het IOC heeft aangeboden ge kregen. Meerderheid bevolking teleurgesteld DEN HAAG (ANP) - Een kleine meerderheid van de Neder landse bevolking, 51 procent, is teleurgesteld over de beslissing van het IOC de Zomerspelen van 1992 toe te wijzen aan Bar celona en niet aan Amsterdam. Dat heeft een telefonische bliksem-enquete van het on- derzoeks bureau Marktrespons gistermiddag onder 346 men sen van vijftien jaar en ouder duidelijk gemaakt. Zeventien procent van de ondervraagden was verheugd dat de Zomer- Amsterdam voorbij Uit het onderzoek, dat vol gens het bureau representatief is voor de mening van 11 mil joen mensen, blijkt ook dat 69 procent vindt dat Nederland zich andermaal kandidaat moet stellen voor de Olympische Spelen. In schijnbare tegenstel ling daarmee lijkt de uitkomst van de stelling of de pogingen de Spelen in 1992 naar Neder land te halen teveel geld heb ben gekost. Zestig procent van de ondervraagden is het daar- De mening van de Stichting Olympische Spelen Amster dam dat er in ieder geval veel voor de promotie van Neder land is gedaan, wordt door 92 procent gedeeld. LAUSANNE (GPD) - Niet de toewijzing van de Olympi sche Spelen van 1992 aan Barcelona, als wel de snelle uit schakeling van Amsterdam was gisteren in Lausanne dé verrassing van het congres van het Internationaal Olym pisch Comité. De hoofdstad vergaarde in de eerste ronde slechts vijf stemmen en lag daarmee meteen uit de race. De onverwacht vroege eliminatie wordt toegeschreven aan de actievoerders van het Komité Nolympics, die zich donderdagavond voor het hotel van de IOC-leden zo ern stig misdroegen dat de, naar later zou blijken, toch al ge ringe steun voor het overleven van de eerste ronde, verder verminderde. Olympische Spelen te ontvangen, kreeg daarin de meerderheid van stemmen: 47, nadat eerder 29 en 37 leden hun steun aan de Spaanse kustplaats hadden gegeven. „We wisten dat Barcelona van oudsher zal zijn. Het halen van de eerste een sterk bod had en de gedood- Burgemeester drs. Ed van Thijn concludeerde na de stemming in het Palais de Beaulieu dat de anti- demonstranties zeer zeker een rol moeten hebben gespeeld, „hoewel het zeker niet de enige verklaring zal zijn. Het halen van de eerste ronde was ons tot gistermiddag ge garandeerd. Onze strategie was noodgedwongen gebaseerd op het feit dat we ieders tweede keus wa ren: van de aanhangers van Belgra do, Birmingham en Brisbane. Maar ders, maar de omstandigheden dan moesten we wel de eerste ron- ook. Gisteravond merkte ik bij een de overleven". cocktail al dat zelfs IOC-leden, die Dat mislukte faliekant. Met de ons een goed hart toedroegen, zich 21,5 miljoen gulden kostende pro- heel afstandelijk opstelden", wist motiecampagne werden slechts Krijn Reitsma, directeur verfde winnaar was", aldus NOC- voorzitter Henk Vonhoff, „maar we waren op weg om daar iets te doen". „De voorspellingen waren vijf stemmen gekocht: Stosa. De reden liet zich raden. Het ïiljoen per stuk. Donderdagavond Peruaanse IOC-lid Ivan Dibos liet moet de stemming dus zijn omge- weten: .„We moesten gisteravond slagen, hoewel het prominente tien minuten in de bus blijven zit- Westduitse IOC-lid Willy Daume ten, vanwege die demonstratie, daar een geheel andere kijk op had. Daar waren nog al wat IOC-leden „Amsterdam is nooit in beeld ge- boos over". De Nederlandse actie- weest als serieuze kandidaat", ver- voerders, die aan de rand van Lau- klaarde hij gistermiddag na afloop sanne hun tenten hadden opgesla gen, spraken van een gedeeltelijk succes. Saar Boerlage, initiatief neemster tot het Komité Nolym- Mav Guldens lid van de raad van pics\ wil nu internationaal actief Beheer van de Stichting Olympi- K de hcle olympische sche Spelen Amsterdam 1992 (Sto- DeweSmë- sa), liet weten dat de Nederlandse Invloed kandidaat voor de eerste ronde toch op negen tot tien stemmen hoopte. „Daarna was het zich gaan opbouwen". Het optimisme over die aanwas van stepimen was in het Amsterdamse kamp hqel groot. NOC-lid mevrouw Anneke le Coul- van de stemming. Optimisme Van wezenlijk belang op de ver kiezing van Barcelona is verder on getwijfeld de invloed geweest van IOC-president Juan Antonio Sa maranch, afkomstig uit Barcelona en sinds 1980 energiek leider van tre-Foest beweerde zelfs: „Het had een beweging, die onder invloed promotor van de Amsterdamse kandidatuur. Bovendien speelde de dubbele kandidatuur van Frankrijk (Parijs voor de Zomerspelen en Albertvil le voor de Winterspelen) een rol van betekenis. Mevrouw Le Coul- tre: „Ik ben er van overtuigd dat wij door onze goede aanbieding een serieuze tegenkandidaat van Barcelona waren geworden en daardoor heeft men hard gewerkt om Amsterdam die kans te ontne men. Je hoeft maar een paar recep ties bezocht te hebben om dat te weten". de vraag geweest wat gebeurd als we de eerste ronde v ren doorgekomen. Dan had ik nog Samaranch zette wel eens willen zien wie de kandi datuur had gekregen". van politieke- en commerciële vloeden ten onder dreigde te gaan. koers met een open oog voor maat schappelijke ontwikkelingen het- Nu beslechtte Barcelona het geen hem veel sympathie oplever- pleit al in de derde stemmingsron de, nadat ook Birmingham was af gevallen. De Catalaanse stad, die al binnen het Internationaal Olympisch Comité. „Een voorzit ter die zo lang goodwill heeft ge- viermaal<1924, 1936,1940 en 1972) kweekt krijgt onherroepelijk tevergeefs kandidaat was om de steun'meende Anton Geesink, de LAUSANNE (GPD) - Amsterdam zal zich na het debacle van Lau sanne niet eerder dan in 2004 opnieuw kandidaat stellen voor de organisatie van de Olympische Spelen. Dat liet burgemeester Ed van Thijn gisteren weten. „In 1996 is het honderd jaar geleden dat de moderne spelen voor het eerst werden gehouden in Athene, dus het staat al vrijwel vast dat die stad de organisatie dan krijgt", aldus Van Thijn. „Het ge volg daarvan is dat in het jaar 2000 hoogstwaarschijnlijk een land buiten Europa de Spelen mag houden en pas daarna zouden wij moeten overwegen of het de moeite waard is om weer eens een poging in die richting te ondernemen". ren. Waar zichtbare baldadigheden en krenkende verwensingen hun stemgedrag kennelijk wél kunnen beinvloeden, is het Internationaal Olympisch Comité ongevoelig voor terroristische dreigingen. Barcelona kwam als glorieus winnaar uit de bus. Precies zoals Juan Antonio Samaranch het wil de. Na de verkiezing van Los Ange les bij enige kandidaatstelling, be zwoer de olympische beweging dat zoiets nooit meer mocht gebeuren. De IOC-president ging zelf op pad om kandidaten te zoeken. Voör de wintersteden waren het er zeven, en voor de zomerspelen waren er zes bereid om zich te laten gebrui ken in een spelletje. De grote uitga ven die er tegenover stonden, wer den gerechtvaardigd met de pro motionele waarde die de kandida tuur zou hebben. De ongelijke strijd wérd op de koop toe geno men. Lobby Amsterdam mag zich na de stem ming dan afvragen of het met zo'n geringe steun ooit het recht heeft gehad zo hoog van de toren te bla zen, in het Spaanse kamp zal zeker het besef leven dat de gigantische lobby het enige is dat echt van in vloed is op de olympische bewe ging. Burgemeester Maragall wilde de invloed van IOC-voorzitter Sa- als een morele verplichting hebben ervaren om voor Barcelona te kie zen. Als eerbewijs aan een uitste kende voorzitter", aldus Maragall. Over het feit dat het IOC klaarb lijkelijk moeiteloos over de drei gende problemen was heenge stapt, zei hij: „In Moskou en Los Angeles zijn problemen geweest tussen de internationale politiek en de olympische beweging. Ge zien de positie van het vrije Spanje van nu is een herhaling daarvan bij ons niet te verwachten". De steun voor Barcelona kwam gisteren uit een onverwachte hoek. Tegenstrever Parijs bleek plots be reid zich op te offeren voor de Win terspelen-kandidaat Albertville. Twee steden die elkaar tijdens de campagne voortdurend hebben be concurreerd en aangeraden zich te rug te trekken. Premier Jacques Chirac, tevens burgemeester van Parijs, leek niet van zins ook maar één vinger uit te steken om Albert ville te helpen. Hij hield donderdag voor het hoogbejaarde gezelschap van het IOC nog een gloedvol be toog om Parijs te steunen, nadat hij een dag eerder slechts met zijn aanwezigheid de wintersportplaats support had gegeven. Mitterand En president Francois Mitterand repte in zijn brief van 16 oktober slechts zijdelings over zijn hoop dat de winterspelen in 1992 aan „de Savoie" zouden worden toegewe zen. Het pleidooi van de Franse president was gebaseerd op een historisch gegeven: in 1892 venti leerde baron Pierre de Coubertin in de Sorbo'nne zijn idee over dé vernieuwing van de Olympische Spelen. De geboorte van die ge dachte, honderd jaar geleden, moest maar beloond worden. Dat gebeurde met Albertville, een troostprijs. Barcelona kreeg de „grote" Spe len. Die stad had in de documenta tiemap ruime aandacht besteed aan het feit dat het in '92 vijfhon derd jaar geleden zal zijn dat Co lumbus vanuit Barcelona op weg ging om de nieuwe wereld te ont dekken. Of het een rol heeft ge speeld bij de beslissing blijft een open vraag, want olympische ge dachten zijn niet te doorgronden. Het overwinningsgebaar van burgemeester Maragall. Naast hem Jean-Claude Killy, de voormalige topskiëer die zich sterk maakte voor Albertville. (foto anp> Vooral de samenwerking van Frankrijk en Barcelona heeft Am sterdam volgens mevrouw Le Coultre opgebroken. „Als je twee ijzers in het vuur hebt en je laat er één vallen, hou je een goede kandi daat over. De steunpilaren van Pa rijs hebben op Barcelona gestemd en die van Barcelona op Albertvil le". De wintersportplaats uit de Sa voie had overigens zes ronden no dig om de organisatie van de win terspelen in handen te krijgen. In de eerste ronde was het Bulgaarse Sofia met 25 tegen 19 stemmen zelfs nog koploper. Opvallend bij deze stemming was dat ook hier de kandidaat (Berchtesgaden), die in Lausanne met een anti-demonstra tie te maken had, als eerste afhaak te. Nadat Anchorage en Cortina d'Ampezzo niet meer meespeel den, steeg de steun voor Albertvil le. Assen krijgt wereldspelen AMSTERDAM (ANP) - Assen, de hoofdstad van Drente, krijgt in 1990 de organisatie van de wereld- spelen voor gehandicapten. Dat werd gisteren in Amsterdam be kend gemaakt door voorzitter A. van Emden van de Nederlandse In validen Sportbond (NIS). De NIS had gehoopt de Olympi sche Spelen voor gehandicapten van 1992 te kunnen verdelen. Hen gelo was de kandidaat-stad voor dat evenement. Toen Nederland de 'grote' Spelen niet kreeg toegewe zen, trad deel twee van het scena rio van de NIS in werking. In 1990 worden in Assen, één vaip de kandidaten voor de gehandicap ten-Spelen, wedstrijden gehouden onder de noemer 'Wereldspelen'. De Spelen in het klein, noemde Van Emden zijn vondst.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13