'Blij volk' in Leidse Bethlehemskerk Zijlstra: 'Wij zijn er niet om kerken te sluiten maar om ze te openen' ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 LEIDEN - Morgen wordt na ruim tachtig jaar in de 'Ar- menkerk' aan de Lammer markt voor het eerst weer een kerkdienst gehouden. Niet van de hervormde ge meente, die het uit 1644 da terende gebouw tot begin deze eeuw beheerde, maar van het 'Evangeliecentrum Bethlehemskerk', een 'de pendance' van de Wereld zending van evangelist Jo- han Maasbach. De kerk, die tientallen ja ren dienst heeft gedaan als gemeentelijke opslagplaats, wordt dan als godshuis in ere hersteld, een zeldzame gebeurtenis tegenwoordig in Nederland, waar nogal wat kerken worden afgebro ken of een andere bestem ming krijgen. "We zijn er niet om kerken te sluiten maar om ze te ope nen", zegt evangelist Jan Zijlstra, voorganger van de Leidse evangeliegemeente. Dat dit geen holle kreet is, bewijst hij met een lijstje van door de Maasbach-orga- nisatie heropende kerken in Schiedam, Gouda, Utrecht, Breda en Amsterdam. Op 14,15 en 16 november is de officiële opening van de - met royale medewerking van de overheid - gerestau reerde Bethlehemskerk. Maasbach zelf komt alle drie dagen naar Leiden om gelovigen en belangstellen den toe te spreken. Zijlstra, getrouw medewerker van Maasbach, wil zo gauw mo gelijk van de vroegere benaming 'Armenkerk' af. Die herinnert nog aan de tijd dat hier de be deelden van de diakonie ter ker ke moesten gaan. In het Sint Eli- sabeth-gasthuis wordt een vrouw van 92 jaar verpleegd die dat nog heel goed weet. De kerk gangers zaten op werkbanken en bij de ingang stond een lessenaar waar de dienstdoende diaken precies noteerde wie zijn plicht tot kerkgang nakwam. Zijlstra: "Natuurlijk komen naar onze diensten ook eenvou dige mensen. Maar verder ko men ze uit alle lagen van de be volking. Daar zijn bijvoorbeeld ook artsen bij". Hij hecht aan de langzamerhand vertrouwde naam 'Evangeliecentrum' voor zijn gemeente. Daarom wordt het bondig en duidelijk: 'Evan geliecentrum Bethlehemskerk'. De gemeente - passend in het veelkleurig palet van pinksterge meenten - bestaat nu ruim 25 jaar. Ze is voortgekomen uit evangelisatiewerk van Johan Maasbach, die in 1958 tolk was bij de campagne van de Ameri kaanse evangelist Osbom op het Malieveld in Den Haag. Een ge beuren dat door zijn typisch Amerikaanse aanpak traditio neel kerkelijk Nederland op zijn grondvesten deed schudden en mensen in beweging bracht die het toen al in de gevestigde ker ken niet meer konden vinden. "Wie in nood zit, hoe dan ook, en tot Jezus vlucht, Hém toelaat in z'n leven, die wordt gered, naar geest én lichaam", was de bood schap. Het vólle evangelie voor verloren zondaars. In Leiden begon die pinkster beweging met diensten in het ge bouw 'Prediker'. Dat duurde niet lang. Het werd een zwervend be staan totdat ze aan de Zijlsingel een bedrijfsruimte vonden. "Niet ideaal", erkent Jan Zijlstra. "Het lag zo achteraf en je moest met een trap naar omhoog. Maar we hadden rust nodig". Acht jaar geleden kocht het Evangeliecentrum voor de sym bolische prijs van één gulden de oude Bethlehemskerk, met de verplichting die in samenwer king met 'Monumentenzorg' te restaureren. Daarmee was het plan van de gemeente om er een theatertje van te maken van de baan. Maar het duurde zo lang vóór de restauratie kon beginnen, dat Maasbach op het punt heeft ge staan de kerk weer vai* de hand te doen. De toestand aan de Zijl singel was inmiddels onhoud baar geworden. Even hebben de pinkstermensen nog belangstel ling gehad voor de leegstaande Zuiderkerk. Maar toen de restau ratie van de 'Bethlehem' plotse ling in een stroomversnelling kwam, zagen ze daarvan af en werd nog een voorlopig onder dak gevonden in een aula in Zuidwest. Daar is afgelopen zon dag de laatste dienst geweest. De restauratie van de Bethle hemskerk heeft ongeveer f 1,3 miljoen gekost. Daarvan betaalt de overheid bij elkaar zo'n f900.000. De rest moet van de nieuwe eigenaar komen. Niet volmaakt Waren er nog geen kerken en JAN ZIJLSTRA: "Neem vandaag de beslissing". Zijlstra: "Als we allemaal ons best doen, is er in een stad als Leiden veel te doen voor het evangelie. In iedere dienst roe pen wij de mensn toe om met hun nood tot God te komen". door S. J. de Groot Z.: "Wij hebben het niet over verschilpunten. Wij brengen di rect vanuit de bijbel onze bood schap en hebben geen behoefte aan debatteren. Niemand zal van ons horen: je moet"daar of daar niet heengaan. Onze opdracht is het evangelie van Christus te brengen. Het allerbelangrijkste voor mensen is Christus te leren kennen en een nieuw leven te be ginnen". "Soms komen mensen bij ons maar tijdelijk. Zo zie je ze en na een poosje zijn ze weer weg. Sommigen gaan naar hun eigen kerk terug. We lopen ze dan echt niet na om ze te behouden. Nee, we zijn niet volmaakt, niet al leenzaligmakend. Mensen heb- 1 ben Jézus nodig. Je kan ólles missen. Maar Hém niet. En als je in een kerk of waar ook andere dingen hoort en de indruk wordt daar gewekt dat dié dingen be langrijker zijn, dan is dat de ver keerde weg". dien- Z.: "Overal vandaan. Ook men sen die in hun kerk geen oplos sing hebben gevonden voor hun persoonlijke noden. Verslaafden bijvoorbeeld. Wij willen een ont moetingsplaats zijn voor mensen in nood, onrust, zonde, twijfel, angst en vrees. Voor zondaars en zieken". In het reine Gaat het bij u alleen om per soonlijk welzijn? Z.: "Eik-onrecht in de wereld is verkeerd. Daarom zal Christus eens een rechtvaardige wereld brengen. Tóch was zijn bood schap: predik het evangelie! In Christus is alleen leven. Zijn bloed reinigt van alle zonden. Als dat de kern van de boodschap niet meer is, wijken wij af. Over Zuid-Afrika, Nicaragua en aller lei andere wereldproblemen zal men in onze diensten niet veel horen, hoewel we een netwerk hebben van sociale activiteiten". "Het zondeprobleem moet éérst worden opgelost. Dan komt een mens vrij ook voor andere dingen. Mensen moeten met God weer in het reine komen. Wat is het met onze westerse cultuur niet bergafwaarts gegaan door dat God daarin werd losgelaten. Denk maar eens aan al die echt scheidingen". In de samenkomsten wordt gro te nadruk gelegd op bekering, vernieuwing en wedergeboorte. Het zogenaamde 'jeugdprobleem' ziet Jan Zijlstra meer als een pro bleem van de ouderen. "Veel ouders hebben de kinde ren de vreze des Heren niet bijge bracht. Als zij met God waren blijven wandelen, zouden zij de jongeren het goede voorbeeld hebben gegeven". In de gevestigde kerken en an dere christelijke kringen komt die bekering toch ook wel ter sprake. Z.: "Wij sturen de mensen niet naar huis om daarover nog eens na te denken. Wij zeggen: doe het nü, neem vandóóg de beslis sing". Bronchitis In Maasbachs samenkomsten is de zogenaamde 'tongentaai' veel vuldig te horen. Onverstaanbare klanken van lofprijzing en ge bed. Ook de 'profetie' neemt er een belangrijke plaats in. Z.: "Wij moeten geloven dat de Heilige Geest de samenkomsten beheerst. Het is niet de liturgie die het doet. Alle ruimte willen we in de dienst geven aan de Geest. Gebeurt de prediking uit sluitend vanaf het papier, dan beperk je de Geest om bijzonde re dingen te doen. Ik kan zelf niet precies weten wat God gaat doen. Daarom is elke dienst, hoe verder ook aan orde en regel ge bonden, weer een verrassing. Mensen wordt de verlossing van hun nood aangezegd en ze mo gen ervan getuigen". De bezoekers hebben dan ook, als dat van nut is, een persoonlij ke inbreng in de dienst. "Genezing is mogelijk naar ziel en. lichaam beide. Soms komt dat als een wonder-ineens naar ons toe, dan weer als een geleidelijk proces. De vrouw die daar loopt (het gesprek had plaats in de kerkzaal, waar vrouwelijke ge meenteleden de banken schoon maakten - De Gr.), ze is op het gebed zó genezen van brochchi- tis. Als wij geloven dat Jezus de zonden vergeeft, zou Hij dan geen oog hebben voor ons licha melijk welzijn? Hoeveel lichame lijke klachten vinden niet hun oorsprong in psychische proble- Zijlstra verwijst dan naar Jaco bus 5: "Is er iemand bij u ziek? Laat hij dan de oudsten der ge meente tot zich roepen, opdat zij over hem een gebed uitspreken en hem met olie zalven in de naam des Heren. En het gelovige gebed zal de lijder gezond maken en de Here zal hem oprichten. En als hij zonden heeft gedaan, zal hem vergiffenis geschonken worden". Het Evangeliecentrum van Zijlstra heeft geen kerkeraad, wél 'oudsten'. Zij helpen de voor ganger in zijn werk. Uiteindelijk blijft de voorganger zélf verant woordelijk. Z.: "Anders zou hij geremd kunnen worden in zijn geestelij ke ontplooiing. Dan zou hij de boodschap die hij van de Heer heeft ontvangen niet altijd kun nen uitvoeren omdat de één er misschien dit van vindt en de an der dót". Wel mogen de oudsten, net als de evangelist, de zalving toedie nen. Zij doen dat met olijfolie aan het voorhoofd. Zoals de zalving in een groot deel van de kerk een verwaar loosd gebruik is geworden, zo is dat ook met de 'handoplegging'. De pinksterbeweging heeft dit bijbelse gegeven opnieuw ont dekt als een teken dat de kwade machten het moeten afleggen voor w.ie zijn hart opent voor de Heer. Streeft het Evangeliecentrum nog naar interkerkelijke contac- Z.: "Nee, niet zo. De pinkster gemeente van broeder Eikerbout zijn onze vrienden. Trouwens, ie dereen die Christus predikt zoals de bijbel het ons zegt zijn onze vrienden. Jammer dat sommigen ons in het begin als iets duivels zagen". Nieuw hart Jan Zijlstra, 48 jaar, afkomstig uit Hillegom, is hervormd ge doopt. (Pinkstermensen kennen de doop als onderdompeling). Toen hij tiener was, zag hij niet veel meer in de kerk. "Je moést er naartoe". Eens zat hij thuis de krant te lezen. Er kwam een evangelist op bezoek. Die vroeg hem rechtuit: "Zeg Jan, ben jij op weg naar de hemel?" Hoewel Jan antwoord de dat 'm dat niets aanging, liet die vraag hem toch niet los. "Hij zette zich vast in mijn geest. Langzaam drong het tot mij door dat je Christus nodig hebt voor de vergeving van je zonden. Toen heb ik gebeden: Heer, geef mij een nieuw hart. En ik kréég verlangen naar het Woord van God. Niet dat ik klui zenaar of zoiets wilde worden, nee, het was een verlangen om Hem te dienen. Eerst dacht ik dat dit nog wel met het slagers vak was te combineren, maar het was in 1957 dat Hij zo duidelijk riep tot mijn hart, dat ik me ge heel in zijn dienst wilde stellen". Na de Bijbelschool in Brussel werd Jan Zijlstra medewerker bij Johan Maasbach. Wat vindt u van Maasbach? Z"Hij is God". Zacht kleed De Bethlehemskerk in een nieuwe gedaante. Met een hal, sanitaire voorzie ningen, werkruimten en een ka pel op de begane grond, een kerkzaal op de eerste verdieping (met banken uit een afgebroken kerk in Diemen) en nog een vier tal kamers (voor kinderopvang en jeugdwerk) op de zolder-eta ge. Het oude hout van balken, binten en spanten overal goed zichtbaar. In de kapel zachte vloerbedek king, want de mensen moeten er kunnen knielen. Zijlstra: "Dat is heel belang rijk. Wie knielt, verwacht het van God. Is de persoonlijke nood en de gezinsnood in onze cultuur niet vooral hierin gelegen, dat we dat niet meer doen? We verhef fen ons liever dan dat we voor God buigen". De Bethlehemskerk (zondags morgens nu gemiddeld zo'n 175 bezoekers) een soort geestelijk 'crisiscentrum' met alleen maar menselijke narigheid? Z.: "Zeker niet! Het gaan naar de samenkomst is geen droeve zaak. Als dót zo is, heeft de kerk geen toekomst meer. De blijd schap van de verlossing wil ook getóónd worden. Met opheffing van de handen. Met lofzingende getuigenissen. Wij zijn een blij volk. Met psalm 122 zullen wij dit gebouw straks openen: Ik was verheugd toen men mij zeide: la ten wij naar het huis des Heren gaan". Dat huis wil een plek zijn voor 'alleman'. Als het even kan de he le week door. Hervormde kerk in Hillegom. (foto Wint Dijkman) LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 studentenekklesia; Ma- rekerk 10 ds. v. Niel, Rijnsburg, 5 hr. J. Henzen, L.dorp; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. Koolstra; Oecumenische ge loofsgemeenschap De Regenboog (Me- renwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor v. Well; Bethle- hemk. (Driftstr.) 10 ds. Pannekoek; Be- vrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jan sen, mmv koor, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugd- kapel Bevrijdingskerk 10. Wijk 'Ste venshof zie na geref. kerk. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Bei- num; Diakonessenhuis elke zat 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds.. v. Roon, Zeist; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 prof. dr. J. Verkuyl, Loenen aan de Vecht; Oude Vest 10 ds. G. W. Rijksen, S.heim; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hem mes; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Ste venshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. M. R. Limburg-Klokke. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Room, Al phen, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl- .kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.- Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. L. Friederich. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Mid- delstegr. 3) 9 en 10.30 evang. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe terw.singel 21) 5 hr. A. van Diggelen. Evangeliecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzending (Bethlehems kerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rund. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. 'De Christengemeenschap' (be weging tot religieuze vernieuwing) zat. 25 okt. 9.45 voorm. mensenwijdings- dienst in oud-kath. k. Zoeterw.singel. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijn dijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Hoffe- naar. Voorhout. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 dr. Mooi, Den Haag, 7 ds. Cats, Aalsmeer. Geref. Kerk 10 ds. Brederveld, Hilver sum, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Boogaard, Bussum. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Ouwendijk, 6.30 zie Mar.kerk; Kruiskerk 10 ds. v. Driel, Aarl.veen; Opstandingskerk 10 en 6.30 ds. Jonkman; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, 5 ds. Verheul; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.15 ds. Verheul, 6.30 ds. Nieuwenhuis; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll; Driehoorne 7 nam. ds. Ter Bals; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals en pater J. Verhoeven, oecum. dienst; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. v. Wier, Russen. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. R. J. Bak ker, A.dam, opendeurdienst; Salv.kerk 10 ds. Wilschut. 6.30 ds. v. Wijngaarden. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark, Pr. Beatrixl. 4) 9.30 ds. Houtman, 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 en 4.30 kand. J. Mudde. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1)10 evang. Ramaker, 6.30 ds. Mietes. Bapt .gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. C. Stavleu, 6.30 ds. v.d. Vlugt. Volle- evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christenge meente 'De Hoeksteen' ('Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Man- dersloostr. 36) 10 dr. Cramer, O.geest. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Paul, A.foort, 6 ds. Abma, Gouda. Ge- ref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Klijnsma. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Vreugden- hil, Gouda; Salv.kerk 10 ds. Westerbeek van Eerten, Reeuwijk, 6.30 ds. Wieman; Bethl.kerk 10 kand. A. Prins, Driebrug- gen, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Kooi-Dijk- stra. Leimuiden. Geref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) 9 kand. G. Treurniet, 7 kand. J. P. van Bruggen. Geref. Gem. (Stations weg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. Hirsch, Gouda. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. mr. Haeck, Hoeve laken; De Stek 9.30 kand. R. de Koning Gans, Bergschenhoek. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Davidse, Zevenhui zen. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Rib- bers. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst, 22 okt. 7.30 hr. W. Harinck. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. v.d. Berg, Werkendam, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Versluys, Maassluis. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, jeugd- en doopdienst, 5 ds. Kris pijn; Parkwijk 7 ds. Krispijn, ha. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rienks. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 stud. J. Wessels. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. J. v.d. Hoek, Oostburg. Rk Kerk zat. 7, zo. 10; DE KAAG: Herv. Gem. 10 dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 en 6 ds. Aarents, ha. Ontm.kerk 10 ds. Bouw, Loosdrecht, ha, 6.30 ds. Gall, Den Haag, ha. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Kat wijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. Elderman, Bodegraven. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Visser; O. Kerk 10 ds. Visser, 5.45 samenzang, 6 ds. Driebergen, jeugddienst; Ichthusk. 10 ds. Hovius, 5 ds. v. Niel; Pniëlk. 9.30 ds. Driebergen, 6 ds. Vroegindewey; Mara- nathakerk (Rijnsoever) 10 kand. v. Zwet, 6 ds. Schuurman; 'De Hoeksteen' (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Wes tera-Franke. Geref. Kerk Vr.kerk 10 kand. mr. Vreugdenhil, Koudekerk, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Breevoort, jeugddienst Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. v.d. Jagt. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 11 ds. Smouter, 7 kand. G. Zwarts. Chr. Ge ref. K. 10 en 5 ds. v.d. Ent. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. C. Brussel, Andijk. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Keuning, Noordwijk, 7 dr. Bade. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Born; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman, Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Ehs.zie- kenhuis 9.30 ds. Brommet, 11 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, zie ook geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kamp, Rijnsaterwoude, 7 oecum. dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15, zie ook geref. kerk. LÏSSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 hr. Goedhart, Nieuwkoop, 7 ds. De Gelder, zang- dienst. Geref. Kerk 10 prof. dr. Veenhof, A.dam, 5 hr. A. Vercouteren, Voorburg. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 ds. H. W. v. Egmond. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 stud. J. van Es, Rijsenhout, 5 lees- dienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. M. Brands, ha. Rk Kerk: Agathakerk zat 7, zo. 10 en 11.30; Poel- polder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. v.d. Heuvel, Harmeien. Geref. Kerk 9.30 kand. v. Wallinga, L.dorp, 5-miondgebed. Chr. Geref. Kerk 8.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij, in re monstr. kerk. Remonstr. Gem. 10.30 ds. N. v. Gelder. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v.d. Meulen, 's Gravenmoer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 dienst, 7 ds. Poort, Oisterwijk. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. J. v.d. Meüden, 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Fernhout, Alphen, 7 hr. M. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. De Jong, Leiden; Hoofdstr. (Zee) 10 en 5 ds. Ruitenburg, ha; De Rank (Golf baan) 10 ds. A. Baas, Molenaarsgraaf; Sole Mio 9 ds. Kalkman, Noordw.hout. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, ha; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. B. Roosjen, 7 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 hr. M. de Ridder, S.heim. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 hr. Hulsbos, S.heim, Evang.gemeente 'Shalom' (geb. 'Buitenzorg', Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Streefland, Nijkerk. Rk Kerk Victork. zat 7, zo. 9 en 11; Jozêfk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Vegter; Pauluskerk 10 ds. Da Costa, oecum. dienst; Gemeente centrum (Lijtw.) 10.30 ds. A. Noorman, 7 ds. Snel, Rijnsburg. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 leesdienst, 5 stu dent De Hullu, Kampen. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Kranen burg, Groningen, 4 kand. G. Zwarts, R.dam. Van Wijckerslooth 4 ds. W. Baas. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle- evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 en 6.30 ds. Weerstra, Berkel, ha. Re monstr. Gem. 10 ds. Cossee, R.dam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kooi, Leimuiden, 7 ds. v.d. Kamp. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Boiten, Schiedam. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Kattenberg, Den Helder, 5 zie ImmJcerk; Bethelkerk 9.30 ds. Sca ling, ha, 5 vicaris P. van Blitterswijk. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds Cziria, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10.30'ds. Baayen, 5 ds. Ribberink, 'Samen op weg'-dienst; Mar.kerk 9.30 ds. Ribbe rink. 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 ds. Bijkerk, Delft, 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. Frin- sel, A.dam. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 prof. dr. G. Posthumus Meyjes, O.geest, 7 ds. Keuning, Noordwijk. Geref. Kerk 10 drs. G. Scholte, Noordwijk, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aar- noudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Kleer maker, R.dam, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds. Munnik, A.foort, 6.30 kand. v. Wallinga, L.dorp. Rk Kerk Aar- dam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. P. v.d. Berg, Den Haag, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema, 6.30 dr. Vlijm, Voorschoten, opendeurdienst, mmv gospelgroep. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 leesdienst VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong, ha. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Zwart, jeugddienst; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zeeuw. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 en 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 4 ds. C. Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Enge land (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 prof. dr. v.d. Velden, Utrecht, 5 dr. Verboom, Hierden; Hoeksteen 9.30 kand. B. Verspui, Alblasserdam, 6.30 dr. Verboom; Bethelk. 9.30 ds. Muller, Sluipwijk, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 ds. Verdoorn, 5 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk Kruisk. 10 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 ds. Fennema, Den Haag. Geref. K. Vrijg. 8.45 en 2.45 ds. Verweü, Blokzijl. Remonstr. Gem. 10 ds. Duin- ker, R.dam. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Selms, Den Helder, 4.30 ds. Poort, Oisterwijk, 7 muziekdienst; Kievietk. ('Samen op weg') ds. S. v.d. Linde, Den Haag; Messiask. 10 ds. Hartzheim, Sche- veningen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wie man, Bodegraven. Geref. Kerk Zijllaqn 10 ds. Los, Pijnacker, 7 ds. Hanenburg, Voorburg. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae, mmv koor. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. v. 't Hof, ha. Geref. Kerk 9.30 hr. D. Brouwer, Katwijk, 6.30 ds. v.d. Bos, Gouda. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk zat 7, ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Heijmans, Alphen. Geref. Kerk 9.30 hr. Schreuder, 7 ds. Verdoorn, Wadd.veen. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Pettinga, Utrecht 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Valkenburg. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. v. 't Hoff, Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11