FNV: ontslag in stukgoed is niet nodig Valuta-oorlog leidt aandacht af Transavia Airlines: met status betaal je geen bankrekening Overname van Bilderberg 'een geschenk uit de hemel' Ook Vlieland heeft aardgas 'Aparte cao gezinsverzorging' Nieuwe pont brekebeentje Prijzen stijgen, inflatie lager ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 perkt aantal gedwongen ontslagen. Daar is gisteren bij de fusie-presen tatie met geen woord over gespro ken. De fusie-partners denken aan oplossingen zoals het herplaatsen van personeel binnen de concerns. ROTTERDAM (GPD) - De Ver- voersbond FNV gaat niet akkoord met de verdwijning van 283 ar beidsplaatsen in de Rotterdamse stukgoedsector. Drie nu nog nood lijdende havenbedrijven (Seaport Terminals, Muller-Thomsen en Multi Terminals Waalhaven) willen op 1 januari volgend jaar tot één gezonde onderneming komen en stellen dat massa-ontslag als voor waarde voor een fusie. De bond twijfelt sterk aan de noodzaak om het aantal van 283 ar beidsplaatsen op de tocht te zetten. Volgens FNV-bestuurder Paul Ro- senmöller is er hooguit sprake van iets teveel personeel. Met de stel- lingname van de Vervoersbond FNV is een blokkade opgeworpen voor de voorgenomen fusie van de drie. Die bedrijven leden de afgelo pen vier jaar een gezamenlijk ver lies van 77 miljoen gulden. In de nieuwe, kleinere opzet denken zij reeds in 1990 op basis van het ver wachte ladingaanbod van 5,7 mil joen ton (nu 5,3 min) 12 miljoen gulden winst te kunnen halen. In de plannen van de drie bedrij ven zal de nieuw op te zetten on derneming het grootste stukgoed- stuwadoorsbedrijf van Rotterdam worden met in 19901281 mensen in dienst. Dat betekent dat naast de 283 arbeidsplaatsen op korte ter mijn ook nog eens 225 banen op de lange duur moeten verdwijnen. Mr. N. J. Westdijk gebruikte bij de presentatie van het bedrijfsplan namens Seaport Terminals drei gende taal: „Als ons eigen over compleet bestand van 99 mensen en de 184 uit de arbeidspool waar- taaienWniet°is weggewe^glatde vïghn^^ni^lnPe^nd fncio nic»t Honr u/iiion ve9m> ^cisunie en retroiana UTRECHT (ANP) - "Een ge schenk uit de hemel". Zo noemt bestuurder P. Dreyer van de Ho- recabond FNV het plan van de Engelse hotelketen Queen's Moat Houses om de Nederlandse Bilderberg-hotelgroep over te nemen. Als de Engelsen de ho tels niet hadden overgenomen, zouden de banken - volgens Dreyer feitelijk eigenaar van het bedrijf - het concern hebben 'op geblazen', vreest de vakbondsbe stuurder. Dan zou het uit 18 ho tels bestaande concern waar schijnlijk in stukken en brokken zijn verkaveld en dat zou onver mijdelijk sluiting hebben bete kend van enkele hotels en ont slag voor een deel van de 500 per soneelsleden. Nu de Engelsen echter de hele zaak overnemen kunnen alle ho tels door blijven draaien waarbij de zwakke broeders drijven op de sterke en hoeft er niemand naar het arbeidsbureau. Dreyer waarschuwt dat de vakbonden onder geen enkele voorwaarde gedwongen ontslagen zullen ac cepteren als de Engelsen daar onverhoopt toch mee op de prop pen zouden komen. De vakbondsbestuurder liet doorschemeren dat het concern er financieel al met al niet zo flo rissant voor staat en onder een behoorlijke schuldenlast zucht maar details wilde hij er niet over kwijt. füsie niet door. Daarnaast willen we zekerheid dat er oplossingen komen voor het 'overcompleet' dat Aeyn 1i„ i_;; tLHU topambtenaar van het ministe- economische zaken draai- i een wiel (voor het bord 'Vlieland aardgas) en Vlielands burgemeester Visser stookte op het podium een vuurtje. Op het kerk plein van het Waddeneiland brandde daarmee een gasvlam. Als génV-De betrekken bedryve^ziin ^«fte plaats in Nederland kan de komende jaren bij de wachte daling van het ladingaan bod zal ontstaan". FNV-bestuurder Rosenmöller zegt niet onder druk van de drei gende taal van Westdijk te willen meewerken aan snelle oplossin- Niet voor iedereen bleek dat re den voor tevredenheid."Nee, voor mij is het geen feestdag. Ik kan toch geen feestvieren, omdat ze mij het aardgasnet, hangt de driekleur van één huis halfstok. Jaap Haan, brandstoffenhandelaar op Vlie land, is niet blij met het aardgas en hij maakt daar geen geheim van. Haan denkt dat hij op den duur de helft van zijn omzet aan pro- paangas en olie kwijt is door de komst van het aardgas. Het echt paar Haan heeft inmiddels een brood, afnemen?" Terwijl op het he- pension op het eiland overgenomen zelf al meer dan een jaar bezig Vlieland sinds gisteren gebruik ie eiland de vlaggen hoog in top om het verlies met de fusie. Oplossingen in de ha- wmken ven hebben nu eenmaal meer tijd nodig dan ergens anders". Bestuurder Kees Zwijnenburg van de Vervoersbond CNV noemt- de houding van de FNV-bestuur der 'ongelooflijk stom'. Zijn bond, die in de Rotterdamse haven overi gens maar een fractie vormt van de veel grotere FNV-aanhang, gaat eventueel akkoord met een be- i aardgas. hingen vanwege de aansluiting op gen. Kort Zakelijk UTRECHT (ANP) - Tot veront waardiging van de vakbonden wil len de werkgevers in de gezinsver- behartigd zouden kunnen worden, zorging naar een aparte cao. Tot nu Bestuurder A. Bal van de CFO toe vallen de ongeveer 95.000 ge- (de CNV-bond die onder meer de zinsverzorgers onder de welzij ns- belangen van de gezinsverzorgers cao. Daarbij zit onder meer ook het behartigt) gelooft echter dat de maatschappelijk werk. Maar de werknemers er juist veel meer baat de Gezinsver- hebben als ze deel blijven uit i KAASEXPORT-In de eerste acht ste*er- niet alleen tegenover de werkgevers maar ook tegenover minister De Koning die in de wel zijnssector een forse vinger in de pap heeft en er alleen maar baat bij heeft als het welzijnsfront uiteen valt". en het wiel opnieuw uitvinden", al dus de vakbondsbestuurder. Directeur A.B. Roda van de Cen trale Raad voor de Gezinsverzor ging houdt echter staande dat de gezinsverzorgers beter af zijn met een aparte cao. Dan kan volgens hem beter rekening worden gehou den met hun specifieke belangen dan wanneer ze deel uit maken van de welzij nscao waar een lappende ken van beroepen onder valt. Met de overneming gaat de laatste grote Nederlandse hotel keten in buitenlandse handen over maar vakbondsbestuurder Dreyer staat daar nogal nuchter tegenover. "Als de werkgevers zich fatsoenlijk gedragen en zich aan de cao houden zal het me worst zijn of de eigenaren Neder landers, Arabieren of Amerika nen zijn". Dreyer heeft weinig goede woorden over voor de huidige ei genaar-directeur Knijnenburg. "Met die man, die zich voordeed als een soort vader voor zijn werknemers, hebben wij als vak bond niet zulke beste ervarin gen. We zijn bij voorbeeld al ja ren aan het proberen om bij het bedrijf een ondernemingsraad van de grond te krijgen maar daar wilde Knijnenburg nooit aan. Het is een bullebak, hij heeft in principe lak aan de belangen van de werknemers". VLISSINGEN (ANP) - De dubbel deks-veerboot 'Prinses Juliana', die de veerdienst onderhoudt tus sen Vlissingen en Breskens, is voor zeker vier maanden uit de vaart ge nomen. Dat heeft de Zeeuwse ge deputeerde voor verkeer en water staat J. de Voogd gisteren meege deeld. De boot werd een half jaar geleden in gebruik genomen. De veerpont (kosten 50 miljoen gulden) moest de afgelopen maan den herhaaldelijk in verband met mankementen uit de vaart worden genomen en heeft nu te kampen met het uitvallen van een derde motor. Twee weken geleden ont stond voor de tweede maal kort sluiting in een van de voortstu wingsmotoren. Na de reparatie en het proefvaren op afgelopen don derdag onder toezicht van een in spectie van Lloyd's bleek ook een derde motor mankementen te ver tonen. De provincie en de directie van de Provinciale Zeeuwse Stoom bootdiensten (PSD) in Zeeland hebben daarop besloten de „Prin ses Juliana" terug te sturen naar de werf voor een algehele inspectie. De Voogd acht het onverantwoord een vleugellamme veerboot op het zo druk met zeeschepen bevaren traject Vlissingen-Breskens te la ten varen. Intussen wordt met man en macht gewerkt aan het vaarklaar maken van de oude enkeldeks veerboot de „Prinses Irene" die al sinds enkele maanden voor ver koop in de binnenhaven van Vlis singen ligt. Zeeland hoopt met de inzet van de derde oude enkeldek ker de te verwachten grote drukte voor komende week in verband met de herfstvakantie op te kun nen vangen. ARMOEDE - Ondanks de aanloop van veel buitenlandse toeristen is de armoede in Spanje nog groot. Uit een recent gehouden onder zoek is gebleken dat er op een tota le bevolking van bijna 40 miljoen zielen toch nog altijd 8 miljoen mensen een armoedig bestaan lij den. Twintig procent van de totale bevolking moet rond zien te ko men van minder dan 700 gulden in de maand. Quick Er komt steeds meer zicht op maanden van dit jaar is de export overname en voortzetting van de van Nederlandse kaas met vijf pro- eind vorige maand failliet verklaar- cent gestegen. Ook het binnen- de sportschoenenfabriek Quick in lands verbruik nam met vijf pro- het Gelderse Hengelo. Zolang ech- cent toe waardoor het hoofdelijk ter nog niet duidelijk is hoeveel verbruik dit jaar de 13 kilo zal over- van de in totaal zeventig arbeids- schrijden. öj_u6,1VUU1 plaatsen behouden kunnen blij- Tussen 1960 en 1985 werd de werknemers) biedt volgens Bal 0,6 procent lager. De gemiddelde prijsontwikkeling zal vermoedelijk dit ven, gaat de actie van 25 werkne- kaasexport verdrievoudigd. In mers onverminderd voort. Dit on- 1985 bedroeg de opbrengst 2,5 mil- danks een beroep om die actie te jard gulden. Ofwel een derde van beëindigen van de rechter-com- de totale exportwaarde van zuivel, missaris in Zutphen en de curator De binnenlandse afzet is de afgelo- bij Quick. pen 25 jaar verdubbeld. De huidige welzijnscao (120.000 graad DEN HAAG (GPD) - De gemiddelde kosten van levensonderhoud zijn augustus tot september iets gestegen. Niettemin blijft de inflatie- land dalen en is het prijspeil vergeleken met een jaar geleden voldoende mogelijkheden i de gezinsverzorgers bepaalde spe cifieke zaken te regelen. "Als we weer naar aparte cao's gaan jaar op nul uitkomen; sedert jaren een ongekend feit. Tussen half augustus en half september stegen de kosten van levenson derhoud met 0,4 procent. Daarmee werd een dalende lijn sedert maanden iets afgevlakt. Kleding en benzine werden duurder en verder nog e ten we bovendien van de grond af schoeisel en aardappelen. Daarentegen liepen vooral de elektriciteitsta- i opnieuw gaan onderhandelen en de prijzen i fruit (september is oogstmaand) terug. Dit heeft districtsbestuurder Ad- dink van de Industriebond FNV in Gelderland vrijdag meegedeeld. Addink ontleent zijn hoop op over name en voortzetting van Quick op in de loop van deze week door de curator verstrekte informatie. „Er is volgens de curator serieus zicht op verkoop van Quick in zijn totali teit", aldus Addink. Vliegvelden Tijdens een bijeenkomst op de luchthaven Groningen Airport Eel- de is gisteren besloten tot de op richting van de Nederlandse Ver eniging van Luchthavens. Doel van de vereniging, die 16 vliegveld leden (inclusief Schiphol) telt, is onder meer te streven naar een goed beheer en gebruik van de Ne derlandse luchtvaartterreinen. De vereniging zal een spreekbuis wor den van vooral de regionale en kleinere vliegvelden. Economie VS Een geselecteerd gezelschap van topmensen uit de zakenwereld heeft gisteren in Hot Springs in Virginia voorspeld dat de Ameri kaanse economie in de komende twee jaar op hetzelfde niveau blijft. Een crisis zou niet in het verschiet liggen, maar een nieuwe groei wordt evenmin verwacht. In zijn bijna-jaarlijkse vooruit blik uitte de Business Council een algemeen onbehagen en zei dat de economie 'een overvloed van zor gen' baart. "Een tegenvallende handelsprestatie en aanhoudende zwakte in de Amerikaanse indus trie hebben de verwachte economi sche groei belemmerd", aldus het rapport van de raad van zakenlie den. De zaken op de Amsterdamse ef fectenbeurs leken bij de aanvang van deze week volledig stil te staan. De handel gaf een verlaten indruk, de stemming was bene den nul en de verliezen waren fors. Later ontdooide het kli maat, vooral toen Wall Street midden in de week zijn aarzeling terzijde schoof en met een sprong van 20 punten voor het eerst sinds veertien dagen weer boven de 1800 kwam. door C. Wagenaar De aandacht werd deze week enigszins van het effectenbeurs wezen afgeleid en gericht op de valutahandel, waar een hels spektakel aan de gang was. De tijdens het Internationaal Mone tair Fonds-beraad van vorige week enigszins geluwde oorlog op die markt brak deze week weer in volle hevigheid los. De meeste Westeuropese centrale banken traden massaal in ge combineerde actie in de markt om de dollar te steunen. Vooral de Bundesbank van onze ooster buren weerde zich geducht en trok naar werd aangenomen maandag alleen al rond 300 tot 500 miljoen dollar uit de markt. Hierdoor bleef de koers van de dollar in Amsterdam rond f 2,26 schommelen. Het bedenkelijke van deze ma noeuvres was echter de ontdek king dat terzelfdertijd de FED, het bestuur van de Amerikaanse centrale banken, weer dollars op grote schaal verkocht. Zo blijf je natuurlijk aan de gang. Maar het gaf wel een beeld hoe eensgezind de westerse landen momenteel rond de Amerikaanse munt ope- Gezamenlijk sprongen de cen trale banken deze week ook in de valutamarkt, maar de mogelijk heden tot weerstand tegen de val van de dollar zijn daar niet onbe perkt. Zonder enige medewer king van Amerika zelf is de inter ventie niet vol te houden. Het zou de centrale banken van de Westeuropese landen opschepen met enorme hoeveelheden dol lars, die, omgezet in nationale va luta, de geldhoeveelheden in die landen fors zou doen aanzwellen. En dat dreigt weer een barrière te vormen voor verdere rentever lagingen en de inflatie aan te wakkeren. Dat het internationale effec tenbeurswezen daarom ook deze week wat buitenspel stond is be grijpelijk. Er is een hoge mate van onzekerheid ontstaan met de valutaverhoudingen en de rente als inzet. Wall Street vooral om de rente en de andere grote effec tenbeurzen om de valuta. Zo zul len ook in ons land vele onderne mingen er in toenemende mate mee te maken krijgen. De ko mende kwartaalcijfers zullen er zeker door worden gedomineerd. Een voorproefje gaven deze week reeds Océ van der Grinten en Philips. Océ boekte in het der de kwartaal per eind augustus jl. 9 procent meer winst, maar zou zonder valutaire wijzigingen 13 procent meer hebben verdiend. Philips kwam met de jobstijding dat de omzet in het derde kwar taal per september fors is tegen gevallen. Gevreesd worden nu de harde gevolgen ervan voor de winst. In beide gevallen moesten de aandelen zwaar inleveren. Océ van der Grinten 8 gulden en Philips 7 gulden. Het Damrak geraakte er zo door van streek, dat de beursge- middelden alle behaalde winst weer afstonden. De index van de internationals verloor donderdag zelfs 3 punten. De algemene in dex 2. Vele moeizaam behaalde koerswinsten gingen daarbij ver loren, terwijl notabene toen juist de opwaartse sprong van 20 pun ten van Wall Street gevierd zou den moeten worden. Ahold en Fumess bleven echter de grote winnaars, met respectievelijk 5 en 10 procent meer aan koers waarde. De grote verliezer was de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, die op rode cijfers in de eerste helft van 1986 een derde van de beurswaarde verspeelde. Docdata verloor 20 procent. Ook voor de Europese Optie- beurs was het een slappe week. De al laag geworden weekomzet van de voorgaande behande lingsperiode, die op 172.000 con tracten was uitgekomen, kromp nog verder in tot een totaal van 149.000. De meeste aandacht trok nog Koninklijke Olie, gevolgd door Philips. Op de dag des on- heils, dus donderdag, werd Phi lips nummer een van de totale dagomzet. Van de Optiebeurs a 48.000 contracten werden er ruim 21.000 voor rekening van Philips afgesloten; 9300 calls en 12.000 puts. "Je bent bedrijfsmatig niet goed bezig als allerlei Mickey Mouse- achtige maatschappijen vergun ning krijgen om te vliegen. Nie mand is gebaat bij successen op korte termijn. Ook de consument niet. Wat zo'n beleid voor gevol gen heeft, is te zien in de Ver enigde Staten. Daar blijven bin nen enkele jaren nog maar 3 of 4 grote maatschappijen over". Het is het enige moment dat het gesprek zijn zakelijke toon verliest. De vraag over het be staansrecht van concurrent Air Holland werkt als de spreek woordelijke rode lap op de stier. Peter Legro, directeur van Transavia, is het zich bewust en verontschuldigt zich. "Wy zijn niet tegen Air Holland, maar te gen nieuwkomers op de markt. Het is hier geen Amerika. Wij zijn sociaal verantwoordelijk voor onze mensen". door Wim Bank 'l egen de zin van de drie geves tigde luchtvaartmaatschappijen (KLM, Martinair en Transavia) kreeg nieuwkomer Air Holland vorig jaar van minister Smit- Kroes vergunning om te gaan vliegen. Ten onrechte, is Legro nog steeds van mening. "Als wij op onze lauweren zouden rusten, dan kun je zeggen: daar doen we iets aan. Geef ook andere maat schappijen een kans. Maar dat is niet het geval. De bewijzen staan buiten". Net als andere maatschappijen heeft Transavia honderden mil joenen guldens gestoken in vlootvernieuwing. Geluidarme toestellen die het vliegen econo mischer en veiliger maken en die voor minder overlast zorgen. „Mag er dan misschien ook wor den gekeken naar economische haalbaarheid? Concurrentie, pri ma. Dat is ook goed voor ons. Maar niemand heeft iets aan val se concurrentie. Kijk, de banken staan klaar om toestellen te fi nancieren. Ze leveren er echter geen passagiers bij. Dat is fnui kend", aldus Legro. Hoe het ook zij, met de komst van Air Holland is de strijd op de IT-markt (vakantiereizen inclu sief verblijf) heviger geworden. Toch ziet Legro verdere moge lijkheden tot groei. Na een inzin king eind jaren zeventig brengen nu weer jaarlijks meer Nederlan ders hun vakantie in het zonnige zuiden door. "Het zijn er momen teel meer dan 1 miljoen. Die markt heeft mogelijkheden om jaarlijks een paar procent te groeien. We hebben het tij mee, economisch gaat het beduidend beter". Transavia heeft het grootste aandeel in het vakantievervoer. Het ligt nu iets boven de 40 pro cent en dat wil het bedrijf graag zo houden. Vanwege onder ande re de toegenomen concurrentie zoekt de maatschappij naar een spreiding van activiteiten en risi co. Het meest tot de verbeelding sprekende voorbeeld daarvan is de lijndienst die Transavia eind oktober begint tussen Schiphol en Londens tweede luchthaven, Gatwick. Voor de zakenman is het vlieg tuig niet meer dan een noodzake lijk vervoermiddel om van A naar B te komen. Het vliegen maakt echter een gering deel uit van de totale reistijd. Die laatste moet korter. "Het vervoer van deur tot deur moet zo snel moge lijk. En gerieflijk natuurlijk", verklaart Legro. "Er is op de markt ruimte voor zoiets. Wij vinden het verantwoord om te doen". Londen is niet de enige be stemming waarop Transavia lijn diensten mag vliegen. iJe minis ter heeft ook vergunning gege ven voor Malta en IJsland. Van die mogelijkheden wordt voorlo pig nog geen gebruik van ge maakt. Eerst kijkt men bij de maatschappij hoe de ervaringen op Londen zijn. Nog niet beslist is in de aan vraag voor lijndiensten op een aantal zonnige vakantiebestem mingen (Malaga, Palma de Mal- lorca, Alicante en Faro). "Die zijn nog in onderhandeling. Er is een kans om daarvoor binnen vijf jaar vergunning te krijgen. Het zit eraan te komen, maar we krij gen het niet op een zilveren schaal aangereikt". Legro vindt het een logische zaak om chartermaatschappijen toe te staan lijndiensten te gaan vliegen op die bestemmingen. "De chartermaatschappijen heb ben samen met de touroperators de populaire vakantiebestem mingen ontwikkeld. Zij hebben de risico's genomen door daarin veel geld te steken. Nu gaan lijn dienstmaatschappijen steeds va ker op de buikbestemmingen vliegen. Zij kunnen ook nog vracht en post vervoeren. Wij willen graag eenzelfde produkt kunnen aanbieden". Een derde onderdeel van de activiteiten van Transavia vormt de verhuur van vliegtuigen. "Wij zijn eigenlijk meer dan een ver huurbedrijf. De sterkte van Transavia is dat het een operatio neel bedrijf is. We leveren als het moet niet alleen een toestel maar ook de mensen. Daarin zijn we redelijk uniek. Weinig anderen leveren zo'n compleet produkt", verklaart Legro. De leasing groeit nog steeds. Aan de ene kant is er bij maat schappijen behoefte aan toestel len om tijdelijke pieken in het vervoer op te vangen. Daarnaast zijn er maatschappijen die voor meerdere jaren willen huren, omdat zij zelf nog geen nieuw toestel willen of kunnen kopen. Waar nodig levert Transavia er bemanning en ander personeel bij. Met de te verwachten liberali satie in de Europese luchtvaart ziet Legro mogelijkheden tot verdere groei van Transavia. Het afschaffen van een aantal beper kende regels zal het vliegen sti muleren. "De deur is open, maar het gaat heel traag. De Europese Commissie had jaren geleden een prachtig plan gemaakt. Daar is weinig van over gebleven. Maar zeker is dat er straks meer mogelijkheden komen". De in de luchtvaart gepokte en gemazelde directeur ziet de toe komst voor zijn maatschappij dan ook vol vertrouwen tege moet. Voorzichtig wordt al voor uit gekeken naar een verdere uit breiding van de vloot. De aan schaf van een groter toestel aan het einde van de jaren tachtig wordt niet uitgesloten. Maar, ver zekert Legro, dat gebeurt alleen als het nodig is. "We gaan geen Boeing 747 aanschaffen om de ongeboren passagier te vervoe ren. Met status betalen we onze bankrekening niet". Die nuchtere Hollandse zake lijkheid bepaalt ook welk groter vliegtuig eventueel in de vloot komt. Nu heeft Transavia de Boeing 737-200 en -300 in ge bruik. De Boeing 767 fijkt een goede kanshebber. "Als je veel verschillende types hebt, lopen kosten zoals onderhoud veel te hoog op. Een WC-deur in een vliegtuig bijvoorbeeld kost 80.000 dollar. Je moet zo weinig mogelijk verschillende gouden deuren in huis hebben". <r De Transavia Boeing-737. Transavia Hoiiand

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9