VS blijven bezorgd over Sowjet-joden De Cuellar blijft bij VN Defensie hèt thema in Britse politiek 'Bouterse heeft zijn langste tijd gehad' HET MODIEUZE IS AL GAUW ANTIEK MAAR ANTIEK RAAKT NOOIT UIT DE MODE. ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 PAGINA 7 (Vervolg van pagina 1) REYKJAVIK - De Verenigde Staten zijn niet onder de indruk van de vrijlating, gisteren, van de Russische dissidente Irina Ra- tusjinskaja in Kiev. Voor haar vrijlating heeft ook de WD-er Voorhoeve zich in het verleden sterk gemaakt. Ook de tegemoet komende houding die de Sowjet-delegatie inneemt tegenover de rond dertig joodse activisten in Reykjavik wordt door de Ameri kanen niet van grote waarde geacht. 'Dat lijkt altijd te gebeuren bij een topontmoeting', relativeerde gis teravond onderminister van bui tenlandse zaken Rosanne Ridg- way. Zij benadrukte dat Washing ton verheugd is over elk gebaar docr Hans Geleijnse van Moskou, dat voor individuele mensen bevrijding betekent. 'Maar er blijft voor ons verschil tussen deze enkele gevallen en onze be zorgdheid over navolgving op het hele terrein van de mensenrechten. Tweede lek in Belgische reactor BRUSSEL - Voor de tweede maal in vijf dagen is in een van de drie kerncentrales bij het Belgische Ti- hange, ten zuiden van Luik. een lek ontstaat. Volgens de directie van de centrale liepen daarbij noch het personeel, noch de omwonen den 'noemenswaardig gevaar'. door Hans de Bruijn Door het lek - als gevolg van een defecte pakking in de afvalwater- kringloop - stroomde 600 liter ra dio-actief water in de overigens al sinds afgelopen zondag stilgelegde centrale Tihange 2. Op dat moment was in de betrokken ruimte nie mand aanwezig. De centrale was zondag stilge legd nadat ook toen een lek was ge constateerd. Er kwam toen nauwe lijks enige radio-activiteit vrij, al dus de directie. De centrale We zien daar niet de voortdurende vooruitgang die wij wensen'. Reagan staat in Reykjavik onder sterke druk van de machtige jood se lobby in de VS, die aandringt op verruiming van de strek beperkte emigratiemogelijkheden voor Sowjet-joden.Een zeven man en een vrouw sterke joodse delegatie uit de VS arriveerde gisteren in de IJslandse hoofdstad om, zoals de voorzitter ervan Morris Abram zei, de Amerikaanse president 'steun te geven'. Volgens Abram is de Amerikaanse delegatie 'de best voorbereide en gemotiveerde' om bij de Sowjets het emigratiepro bleem aan de orde te stellen. Hij refereerde daarbij aan de lijst van 11.000 namen van joodse Sow- jet-burgers die al enkele malen een uitreisvisum is geweigerd. Behalve hen zijn er nog 389.000 anderen van wie aanvragen niet eens in behan deling worden genomen, aldus Abrams. De voorzitter van de 'Nationale Conferentie over Sowjet-Joden', een overkoepeling van meer dan 40 joodse organisaties in de VS, meende dat wapenkakkoorden met Moskou van geen betekenis zijn, wanneer de ook door de Sow- jet-Ünie ondertekende akkoorden van Helsinki en de Universele Ver klaring van de Rechten van de .mens niet worden nageleefd. Behalve de Amerikaanse joden is er ook een Israëlische delegatie. Daartoe behoren behalve twee par lementsleden ook familieleden van Sowjet-joden die in sommige ge vallen al langer dan 15 jaar op een - uitreisvisum wachten.De Sowjet- delegatie in het luxueuze Saga-ho tel werd gisteren tijdens een pers bijeenkomst met enkele activisten De Russische leider Gorbatsjov zwaait naar omstanders bij zijn aankomst, gisteren in IJsland. aanstaande zondag weer worden geconfronteerd. Maar de bij de opgestart, maar daarvan zal geen sprake kunnen zijn. De voor bije vier maanden zijn in diverse van de zeven Belgische kerncen trales (vier in Doel bij Antwerpen en drie in Tihange) lekken gecon stateerd. In een van de centrales bij Doel werd corrosie geconstateerd. Steeds werd door de directie verze kerd dat er geen gevaar was. rige top in Genève nog aanwezige afwerende reacties nagenoeg uit. De Sowjets zeiden eerst, dat ze alle gevallen niet persoonlijk kenden of in hun dossiers hadden. Maar ze wilden er 'later nog wel met u over spreken'. (Voor een reportage over het lot van de Sowjet-joden, zie EXTRA) Euro-parlement wil actie tegen hondsdolheid STRAATSBURG (ANP) Het Europees parlement in Straats burg heeft gisteren opgeroepen tot een grootschalige vaccina tie-campagne om de versprei ding van hondsdolheid een halt toe te roepen. Het parlement reageerde op berichten over de gestage opmars van de ziekte in het westen en het zuiden van Europa. De voornaamste drager van het virus, de rode vos, brengt de ziekte elk jaar veertig kilo meter verder en op dit moment komt in West-Duitsland, Bel gië, Nederland en Luxemburg het grootste aantal ziektegeval len voor. Volgens een rapport dat is opgesteld door het Italiaanse parlementslid Vera Squarcialu- pi is de rabies-epidemie begon nen bij de Pools-Russische grens in 1939. Sindsdien heeft de ziekte zich verspreid tot over de Alpen. In de eerste zes maanden van 1985 zijn in het wild 4.331 geval len van hondsdolheid ontdekt. In 3.346 gevallen betrof het een rode vos. Sinds 1982 is er geen melding gemaakt van menselij ke slachtoffers van hondsdol heid. BOURNEMOUTH (AFP) - Het on derwerp nationale defensie wordt het hoofdthema bij de eerstvolgen de verkiezingscampagne in Groot- Brittannië. De politieke partijen hebben inmiddels hun sterk van elkaar verschillende standpunten over de kwestie van de kernbewa pening op hun partijcongressen vastgelegd, met als laatste de Con servatieven, die gisteren in Bour nemouth hun jaarlijkse partijbij eenkomst besloten met een toe spraak van premier Thatcher. "De Conservatieve partij is nog de enige die een wezenlijke poli tiek voor de verdediging van het koninkrijk biedt omdat zij de nu cleaire afschrikking en het Atlan tisch bondgenootschap onder schrijft. Door te kiezen voor eenzij dige nucleaire ontwapening en het verwijderen van Amerikaanse kernwapens uit ons land heeft La bour de weg van het neutralisme gekozen. Denkt u dat secretaris-ge neraal Gorbatsjov bereid zou zijn geweest naar IJsland te komen om met president Reagan te onderhan delen wanneer het Westen de door Buitenland kort Moskou/Peking China en de Sowjet-Unie hebben m Peking de negende onderhande lingsronde over een verbetering van de onderlinge bétrekkingen af gesloten. Er werd geen melding ge maakt van vooruitgang. De twee landen begonnen in 1982 onder handelingen om te proberen hun geschillen, die uit het begin van de jaren zestig dateren, bij te leggen. „Het is moeilijk te srpeken van vooruitgang omdat het resultaat nog niet vaststaat", aldus een Sow- jet-woordvoerder. VS beloven niet te zullen bezuinigen Tsjernobyl De reactor die grenst aan de ver woeste 'nummer 4' van de kern centrale van Tsjernobyl wordt vol gend jaar weer in gebruik gesteld. Ook wordt de bouw van een vijfde en een zesde reactor verwacht. Dat schrijft het Russische dagblad Prawda. Terrorisme Het aantal terroristische aansla gen in de Duitse Bondsrepubliek lag in de eerste negen maanden van dit jaar flink hoger dan in de zelfde periode van 1985. De precie ze getallen zijn 318 dit jaar en 210 in 1985, zo heeft de staatssecretaris van binnenlandse zaken verklaard. Op een vergadering van functiona rissen van de grenspolitie (BGS) in Rödental deelde Karl-Dieter Spranger mee dat in 1986 tot nu toe 58 aanslagen met explosieven ge pleegd zijn. Sinds het begin van dit jaar zijn 750 politiemensen gewond geraakt bij het uitoefenen van hun taak. Mozambique Ongeveer 1.500 Mozambiquaan- se soldaten zijn naar Malawi ge vlucht om te ontkomen aan ge vechten met rechtse opstandelin gen van het Renamo, het Nationale Mozambiquaanse Verzet. Malawi heeft de soldaten teruggestuurd naar Mozambique. Ook burgers, onder wie familieleden van de sol daten, zijn de grens met Malawi overgestoken. Onder hen was een vader met zijn zoontje van ander half. De moeder van het kind was in Mozambique achtergelaten om dat zij het reistempo niet kon bij houden. WASHINGTON - De Veiligheids raad van de VN heeft de Peruviaan Javier Perez de Cuellar unaniem herkozen tot secretaris-generaal van de Verenigde Naties voor een periode van vijf jaar. De Algemene Vergadering moet zich nu nog uit spreken, maar het is al zeker dat door Henk Dam ook die Perez de Cuellar zal herkie- Er was geen tegenkandidaat voor de 66-jarige Perez de Cuellar die zich aanvankelijk met enige aarzeling herkiesbaar stelde. Met name maakte hij zich zorgen over de gevolgen van Amerikaanse drei gementen om minder contributie te betalen. Het Congres stelde enige maan den geleden voor 70 procent min der contributie aan de VN af te dra gen. Daarmee werden suggesties van de regering-Reagan gevolgd, die de organisatie geld vindt ver kwisten, en zich bovendien stoort aan de 'anti-westerse' sfeer in nog al wat VN-organisaties. Maar president Reagan heeft en kele weken geleden, bij zijn rede voor de Algemene Vergadering, la ten doorschemeren de dreigende kortingen weer terug te willen draaien, en dat was voor Perez de Cuellar mede reden, zich toch her kiesbaar te stellen. Dat maakt de relatie van de se cretaris-generaal met de VS er ove rigens nog niet hartelijk op. Perez de Cuellar heeft zich de afgelopen weken onder meer zeer kritisch uitgelaten over de Amerikaanse eis dat de Russische VN-missie met 25 man moet worden ingekrompen. Die eis vindt hij 'illegaal'. Een andere overweging om van herverkiezing af te zien was de ge zondheid van De Cuellar. Eerder dit jaar onderging hij een open- hart-operatie. Deze ingreep zou hij echter goed hebben doorstaan. Sjamir dinsdag premier Israël JERUZALEM (Rtr.) - De Israëlische premier Peres heeft gisteren zijn ontslag ingediend bij president Chaim Herzog. Hij maakte daarmee de weg vrij voor minister van buitenlandse zaken Sjamir, die hem dinsdag opvolgt krachtens een unieke afspraak in het regeerakkoord van de rege ring van nationale eenheid. De 63-jarige Peres, leider van de Arbeiderspartij, en de 70-jarige Sjamir van het rechtse Likoedblok ruilen van functie halverwege de regeerperio de van de grote coalitie. De als voorstander van de harde lijn bekend staande Likoed-leider was vanaf 1983 al elf maanden premier, als opvol ger van Menachem Begin. De uit negen partijen bestaande wankele regering heeft in haar tweeja rig bestaan 15 interne crises doorgemaakt. De grootste partijen twistten gisteren nog over de opzet van Sjamirs regering. Maar de regeringsover dracht is niet in gevaar, zo werd vernomen in politieke kringen. Labour verdedigde weg was inge slagen?', zo merkte de premier op. "Men kan niet een loyaal lid van de NAVO zijn en tegelijk de strate gie van dit bondgenootschap ver werpen. Een socialistisch Groot- Brittannië zou een neutralistisch Groot-Brittannië zijn, waarmee de Sowjet-Unie zonder een schot te lossen haar grootste winst in 40 jaar zou binnenhalen', aldus That cher. De premier gaf geen enkele aan wijzing wanneer zij algemene ver kiezingen zal laten houden, maar aangenomen wordt dat het vol gend jaar al zover is. In elk geval moeten die op zijn laatst in het voorjaar van 1988 plaats hebben. Overloper hoopt op zinvol bestaan in de Sowjet-Unie MOSKOU (Rtr.) - De overgelopen Amerikaan Arnold Lqkshin heeft gisteren op een persconferentie in Moskou verklaard uit te zien naar een „inhoudsvol en nuttig leven" in de Sowjet-Unie. Lokshin, die woensdag met zijn vrouw en drie kinderen in Moskou aankwam, werd gisteren ontvangen door het Russische staatshoofd Andrei Gro- myko. De 47-jarige Lokshin, die tot zijn ontslag eerder dit jaar in een zie kenhuis in Houston heeft gewerkt, verklaarde dat de politieke vervol ging waaraan hij in de Verenigde Staten blootstond hem ertoe heeft gebracht naar de Sowjet-Unie te emigreren. Lokshin zei dat zijn ge zin enkele malen met de dood is bedreigd omdat hij en zijn vrouw actief waren in de burgerrechten beweging in de Verenigde Staten. ROTTERDAM - „Bouterse zit in het nauw. Hij heeft alle financiën nodig om zijn militaire apparaat in stand te houden. De militairen hebben de volmachten op finan cieel gebied weer aan zich getrok ken en dus gaat al het geld naar het leger. Fort Zeelandia is uitge bouwd tot een ware vesting. Het door Bart Jochems en Peter van Nuysenburg gevolg van die uitgaven is honger onder de bevolking. Ons bereiken nu berichten dat er in Paramaribo geen brood meer te krijgen is". Voorzitter Tjong A-Kiet van de Raad voor de Bevrijding van Suri name is bezorgd maar optimis tisch. Rebellenleider Brunswijk, vanuit Nederland door de Raad on dersteund, bezorgt bevelhebber Desi Bouterse overhemden door drenkt van het angstzweet. Vol gens Tjong A-Kiet is het slechts een kwestie van tijd; Bouterse zal de benen nemen. De vluchtroute naar Brazilië is al geregeld, zo heeft de voorzitter van de Raad verno men. In het buurland kocht de Su rinaamse legerleider een kapitaal pand waar hij kan overdenken wat er fout ging met zijn revolutie. Maar Tjong A-Kiet geeft toe dat het nog niet zover is. Eerst zal Brunswijk Paramaribo moeten veroveren, want alleen wie de hoofdstad in handen heeft kan de scepter over het land zwaaien. „Voor de mensen in Paramaribo is het moeilijk actie te ondernemen tegen Bouterse. De stad is een waar bolwerk voor de militairen; intimidatie van de bevolking is aan de orde van de dag. Een paar dagen geleden werden in Paramaribo twee inwoners gedood, toen ze op beperkte schaal aardappelen ver kochten". Daarnaast willen onbe vestigde berichten dat 'verdachte' personen zich nu twee maal per dag bij de politie moeten melden. Die 'verdachten' zijn personen wier namen in het verleden wer den genoemd in verband met acti viteiten tegen het militaire bewind. Stimulans Ondanks, of misschien wel dank zij zijn angst zit Bouterse in Para maribo stevig in het zadel, zo meent Tjong A-Kiet. „Toch zien wij dat de strijd van Ronny Bruns wijk effect heeft op de stedelingen, Brunswijk vormt voor hen een sti mulans zich tegen het militaire re gime te verzetten. Bommeldingen in Paramaribo vormen het bewijs; de stedelïhgen raken steeds meer betrokken bij de strijd". Berichten over geschillen bin nen het 'Jungle Commando' van Brunswijk wijst Tjong A-Kiet reso luut van de hand, maar hij moet er kennen geen duidelijk beeld van de situatie te hebben. „De groep- Brunswijk heeft zich opgesplitst, in verschillende delen van Oost- Suriname worden acties onderno men. Je ziet dat het bij die aanval len veelal om wapens gaat, Bruns wijk moet zichzelf bevoorraden. Op burgerdoelen zal hij zich niet concentreren, maar in een oorlog is het strategisch gezien wel te verde digen om economische objecten te treffen". Volgens Tjong A-Kiet is het ech ter heel goed mogelijk dat Bouter se de kwade genius is achter een aantal acties. „Hij steekt een ge bouw in brand en wijst beschuldi gend naar Brunswijk". Deze week nog stonden drie scholen in Moen- go, Oost-Suriname, in lichterlaaie. Regeringskringen schreven de daad toe aan Brunswijk. Gyzeling De voorzitter heeft geen ADVERTENTIE Wat mode is, is lang niet altijd tijd loos. Maar wat tijdloos is blijft altijd in de mode. Zie de hoogst persoonlijke collecties van de zes meest gerenom meerde meubelzaken van de Rand stad. Meubelen die in de loop der jaren alleen maar aan schoonheid zullen winnen. Laat u objectief adviseren. Wat echt mooi is vinden wij nog steeds net zo indrukwekkend als u. VANDENBERG INTERIEUR Elandstraat 9/Piet Heinstraat 28, Den Haag. Tel.: 070-459443 BULTHUIS INTERIEUR Schoolstraat 32, Voorschoten. Tel.: 01717-3609 HOME-STYLE HEIDA INTERIEUR Lindelaan 291-293, Rijswijk. Tel.: 070-904634 MAISON DROUOT Kneuterdijk 4, Den Haag. Tel.: 070-467214 SANDERS INTERIEUR Fred. Hendriklaan 229-256-262, Den Haag. Tel.: 070-544678 ZES VERSCHILLENDE MEUBELZAKEN DIE EEN DING GEMEEN HEBBEN: AANDACHT VOOR KLASSIEK. zicht van andere verzetsgroeperin gen die in Suriname actief zijn. Hij weet dat ze er zijn, maar niet wie er achter zit. De gijzeling van werkne mers van een palmolie-fabriek in Pattamacca is volgens Tjong A- Kiet in elk geval niet het werk van de Brunswijk-groep. „Het is moei lijk werken vanuit Nederland, we zijn ook niet van te voren op de hoogte van de plannen van Bruns wijk. Dat is niet te doen en dat moet je ook niet proberen. Bruns wijk is de militair, die moet op ei gen houtje zijn gang kunnen gaan en we kunnen en willen hem geen opdrachten geven. Hij bekijkt de zaak vanuit militair-strategisch oogpunt, wij peinzen over de poli tieke aspecten". Mohammed Nasrullah, secreta ris en penningmeester van de Raad, mengt zich in het gesprek: „Bouterse speelt het politiek heel handig, volgens het 'verdeel en heers'-principe. Steeds weer ha mert hij op de etnische verschillen binnen de Surinaamse bevolking. Zijn politiek steunt op het verle den, de koloniale tijd. Javanen, kreolen, hindoestanen, chinezen; ze hadden allemaal een eigen ge meenschap, waren in hokjes ver deeld. Elke etnische groep had een eigen partij. In 1977 al zag je een doorbreking van die hokjesgeest. Politieke partijen werden samen gevoegd, de etnische grenzen ver vaagden. De machtsovername door Bouterse heeft die ontwikke ling stopgezet. Bouterse nodigde niet de grote, samengevoegde par tijen uit aan het topberaad deel te nemen. Nee, hij vroeg de oude poli tieke partijen, die elk een bepaalde bevolkingsgroep vertegenwoor digden". Vlucht Als Bouterse op de vlucht is ge slagen, moet het volgens Tjong A- Kiet anders: „Het proces van sa menbundeling van politieke partij en moet worden voortgezet. Alle partijen moeten zich als het ware 'open stellen', zodat meerdere etni sche groepen er in vertegenwoor digd kunnen zijn. Misschien moe ten we dat dwingend vastleggen in een grondwet, zonder dat we het recht op vrije vereniging en verga dering geweld aandoen. Ook moet er een registratie van de leden van politieke groeperingen komen om malversaties te voorkomen. In het verleden was het zo dat grote be drijven geld stortten in de kassen van verschillende partijen. Wie er ook aan de macht kwam, dezelfde personen hadden altijd een vette vinger in de pap". Een verhuizing van de Raad voor de Bevrijding naar Oost-Suriname zou volgens Tjong A-Kiet voor de Surinamers psychologisch van groot belang zijn. „Maar het is nog te vroeg voor een terugkeer naar het moederland. De jungle van Oost-Suriname is niet geschikt voor huisvesting. Een eerste ver eiste daarvoor is de bevoorrading; je zult er toch moeten eten. Daar naast is een radio-zender onont beerlijk, want het is de enige ma nier om de bevolking te bereiken. Zo ver zijn we nog niet, maar in de toekomst is het goed mogelijk in het oosten een 'vrij Suriname' uit te roepen". Geen twijfel Bovendien wil de Raad vermij den voor één bepaalde bevolkings groep te keizen. „Oost-Suriname is een dun bevolkt gebied, voorna melijk bewoond door de bosne gers. Het verzet dient een nationale zaak te zijn, alle etnische groepe ringen moeten er aan kunnen deel nemen. Dan kun je moeilijk in een gebied gaan zitten waar maar één groep is vertegenwoordigd". De 'collaborateurs' van Bouterse zullen niet aan de paal worden ge nageld na de machtsovername. „We streven naar een soort verzoe ning, alleen zij die verantwoorde lijk zijn voor de ergste wandaden moeten voor de rechter verschij nen. Een gewone rechtbank, geen speciaal tribunaal. Zit Bouterse zelf in Brazilië, dan kunnen we om uitlevering vragen. Maar brengt zo'n uitlevering de rust in de Suri naamse samenleving in gevaajr, dan zien we er van af. Een heksen jacht op Bouterse's kameraden zèl niet plaatsvinden. De Surinaamse gemeenschap is klein, als je een jacht ontketent op de 'collabora teurs'... dan houd je niks over".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7