Vermoedelijk in Leiden geen vuilverbranding Indonesisch restaurant in Breestraat hoeft niet dicht 'Ik ga niet klik-klakkend door Leiden lopen' Is het dezelfde burgemeester?9 Onduidelijk of nieuwe installatie in regio komt Snuffelmarkt met leuke attracties ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 LEIDEN LEIDERDORP/REGIO - In Leiden zal waarschijnlijk geen nieuwe vuilverbranding wor- Het liefst al ii ,den gebouwd. Dit bleek gisteren tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van de dingen voor gemeenschappelijke vuilverwerking Leiden en omstreken (Gevulei). Ook is nog niet iêeentaar^KuHere wU zeker of er eigenlijk wel een nieuwe vuilverbranding in deze réio komt. Het bestuur van de Gevulei vindt den wil er woningen bouwen en er dat er nog te veel onduidelijkhe- industrie vestigen. Peters vroeg den zijn om zelfs maar een prinic- zich openlijk af of deze ontwikke- pe-beslissing te nemen. Een extern lingen niet in de wielen worden ge- adviesbureau gaat nu eerst onder- reden als Roomburg open moet zoeken wat de gevolgen zijn van de worden gehouden voor een vuil- verschillende mogelijkheden en verbranding. De wethouder kreeg welke kosten die met zich mee- de onvoorwaardelijke steun van brengen. burgemeester A. Houdijk van Zoe- Wel vindt het bestuur dat de hui- terwoude, De gemeente die direct dige vuilverbranding in Leiden- grenst aan zowel de Oostvlietpol- Noord öf op korte termijn moet der als Roomburg, worden gesloten öf snel schoner moet worden gemaakt. De vuilver branding in Leiden is verouderd en gaat hoe dan ook uiterlijk in 1995 dicht. De installatie is te duur in gebruik en werpt veel verontrei nigingen in de lucht. Een actiegroep, bestaande uit vertegenwoordigers uit de Meren- wijk, het Trekvaartplein, Maredijk, Noorderkwartier en Groenoord dringt al geruime tijd aan op slui ting van de vuilverbranding. Die brengt volgens hen de volksge zondheid in gevaar. De groep on derstreepte haar bezwaren gisteren nog eens tijdens de bestuursverga dering. Groen Het dagelijks bestuur van de Ge vulei heeft begin deze maand een t nota laten verschijnen over de toe- Leiderdorp. De stortplaats komst van de vuilverwerking in doeld voor onder meer puin en de deze regio. In die nota komt het da- 'verbrandingsslakken' van de vuil- gelijks bestuur tot de conclusie dat verbranding in Leiden. De stort- verbranden nog steeds de enige af- plaats moet begin 1988 in gebruik Volgeboekt Of er eigenlijk wel een nieuwe vuilverbranding in het gebied van de Gevulei moet komen, is zoals gezegd nog geen uitgemaakte zaak. Vier ton voor stortplaats in Leiderdorp LEIDERDORP/REGIO - De ge meenschappelijke vuilverwerking Leiden en omstreken (Gevulei) heeft 400.000 gulden uitgetrokken voor de voorbereidingen van een stortplaats in het Doesgebied in worden genomen. De totale aanleg ervan kost onge veer tien miljoen gulden. Als de stortplaats vol is, en naar verwach ting kan hij minstens 14 jaar mee, is hij maximaal 18 meter hoog en beslaat hij een oppervlakte van 20 doende methode is om vuil te werken, iets waar het algemeen be stuur het gisteren mee eens bleek te zijn. In de nota werden Room burg en de Oostvlietpolder in Lei den als mogelijke plaatsen voor een nieuwe vuilverbranding ge- noemd. En Gevulei-voorzitt^r hectare. Een definitief besluit Kuijers, wethouder in Leiden, de aanleg heeft de Gevulei oven- heeft al eerder verklaard dat dat gens nog niet genomen, ook de twee enige mogelijkheden Het Wassenaarse bestuurslid Co- zijn in Leiden. cheret de la Morinière stemde te- Zijn collega Peters, lid van het al- gen het voorstel om vier ton uit te gemeen bestuur van de Gevulei, trekken voor de voorbereidingen, sloot de Oostvlietpolder gisteren Hij vindt de plannen van het dage- Het is bijvoorbeeld niet duidelijk wat de provincie precies wil: een nieuwe vuilverbranding in het noordelijk deel van Zuid-Holland of in het zuidelijk deel. Behalve het bouwen van een eigen installatie, kan de Gevulei wat dit betreft ook samenwerken met Den Haag. Daarnaast zou de Gevulei zijn vuil kunnen afvoeren naar de Afvalver werking Rijnmond (AVR) in Ro zenburg. Het dagelijks bestuur schreef in zijn nota dat de AVR nu al hele maal is 'volgeboekt' en op dit mo ment onmogelijk het Leidse vuil erbij kan hebben. Tijdens de be stuursvergadering bleek dat de zaak toch iets genuanceerder is. Het is niet uitgesloten dat in de toe komst meer ruimte komt bij de AVR door uitbreiding of door het vervallen van contracten met ge meenten buiten de provincie Zuid- Holland. Verschillende leden van het algemeen bestuur wilden daar meer concrete gegevens over. Gevulei-voorzitter Kuijers er kende dat er mogelijk meer ruimte komt bij de AVR. Desondanks is hij voorlopig geen voorstander van het afsluiten van een contract met de AVR. De afvalverwerking kan dan namelijk in problemen komen als die installatie om wat voor re den dan ook stil komt te liggen. Ondanks alle onzekerheden wil Kuijers ernaar streven dat er snel een beslissing wordt genomen over de wijze waarop het vuil in de toekomst moet worden verwerkt. de oude vuilverbranding den-Noord zo snel mogelijk slui- Binden Verschillende bestuursleden voelden wel wat voor de suggestie om, in afwachting van de bouw van een eventuele nieuwe installa tie, het vuil tijdelijk af te voeren naar de AVR. De oude vuilverbran ding kan dan op korte termijn wor den gesloten. Gebeurt dat niet, dan moeten allerlei kostbare maatrege len worden getroffen om de oude installatie schoner te maken. Kuijers is echter bang dat de Ge vulei zich zelfs met een tijdelijk contract volledig bindt aan de AVR. Ook in dat geval moeten na melijk dure voorzieningen worden getroffen, zoals bijvoorbeeld de bouw van overlaadstations. "Ik vrees dat we dan nooit meer bij de AVR wegkomen", zei hij gisteren. De Leiderdorpse wethouder Be- zemer kwam uiteindelijk met het voorstel om een extern bfcreau een en ander op een rijtje te laten zet ten. Het bureau moet bekijken wat de gevolgen en kosten zijn van de bouw van een nieuwe installatie of de volledige afvoer van het vuil naar de AVR. Bovendien moet het onderzoeken wat de tijdelijke ver werking van afval bij de AVR met zich meebrengt en wat het kost om de oude installatie minder vuil te maken. Dat onderzoek moet op korte termijn gereed zijn: in elk ge val voor de bestuursvergadering van januari 1987. Echtpaar Smits 70 jaar getrouwd LEIDEN - Zij is 92 en hij 94, giste ren waren ze 70 jaar getrouwd: het echtpaar Smits van der Nat dat sinds een jaar of tien in de Van der Willigenhof aan de Apollolaan woont. Nadat er een misverstand uit de weg is geruimd - de bezoeker is niet de bezorger van het Leidsch Dagblad - vertelt mevrouw dat ze altijd in Leiden hebben gewoond. "In het begin in het St. Janshofje aan de Haarlemmerstraat", zegt ze. Hij knikt, vertelt dan dat ze in een bange tijd zijn getrouwd. "1918 me- :r, gans Europa was in oorlog". Middags zal de burgemeester Nadat zij heeft verteld dat 70 jaar op bezoek komen en dat vinden z_ toch een lange tijd is, merkt hij op allebei wel leuk, hoewel zij op dit dat hij zo langzamerhand wel ge- moment toch ook "reuze in haar wend is geraakt aan die jaartallen, schik is met de taart die ik r "Ik heb ook vijfenvijftig jaar als ty- de koningin heb gekregen", pograaf gewerkt bij Ijdo aai Hooglandse Kerkgracht. Van vijftiende tot en met ste. Ik was daar zetterij". Zij: "Maar je hebt anderen het vak toch ook geleerd!" Hij: "Ja, op een gegeven ogen blik was ik leermeester". De burgemeester hebben ze 'n zeventig- trouwens ook al gezien toen ze zes van de tig jaar getrouwd waren. "Was dat niet dezelfde?", vraagt hij zich af. "Nee...o, ik dacht even dat ik 'm al eerder had ontmoet. Ach, wat doet het er toe. De tijd hè". Loek Zuy derduin gaat jaar lang burgers fotograferen LEIDEN - "Bij Lugdunum heb ben ze een vaste bezoekster, van 90 zonder meer $s&TE3ÏÏ Sï plaats. In het nieuwe college-pro- en voorbarig. Onbekend is volgens S Lr vÏÏZhS gramma van Leiden is namelijk be- hem bijvoorbeeld wat er gebeurt ?aa* Su. naï paald dat deze polder groen moet als er in deze regio geen nieuwe k?™Peren, m zo n punttentje. Dat blijven. Bovendien heeft de pro- vuilverbranding komt. Voorzitter J5 W vincie er ruimte geclaimd om er Kuijers van Gevulei stelde dat de SITt™ een slibdepot aan te leggen. stortplaats dan alleen voor puin ,hau'? Roomburg wees hij niet direct wordt gebruikt. De Gevulei hoeft !?g t 7 v. r?af- van de hand. Hij zag echter wel er ook in dat geval geen geld op toe graaf Loek Zuyderduinisg) op- grote bezwaren. De gemeente Lei- te leggen. draaht van da &™ente Leiden 6B gaat maken. Gedurende een jaar legt hij Leidenaars uit alle lagen van de bevolking op de foto vast om ten behoeve van het gemeen tearchief een tijdsbeeld van Leiden te schetsen. "Het is nog één grote brij in mijn hoofd", zegt hij als wordt gevraagd naar de wijze waarop hij de opdracht precies in houd gaat geven/ Maar de Lugdu- num-fan, van wiens bestaan hij via via heeft vernomen, zal hij zeker voor de camera proberen te krij gen. Volkenkunde In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 wordt in het kader van de ten toonstelling 'Borneo, oerwoud in ondergang, culturen op drift' een serie vakantie-activiteiten ge houden. Dinsdag: van 11.00 tot 13.00 en van 14.00 tot 16.00 uur kralen rijgen of een bouwplaat maken. Woensdag: van 11.00 tot 13.00 en van 14.00 tot 16.00 uur een quiz met vragen over Indone sië. Donderdag: (tijdens als bo ven) zelf wajang-poppen maken. Vrijdag: van 11.00 tot 13.00 uur speurtocht Borneo. Bloemschikken In dienstencentrum Morsch- wijk aan de Topaaslaan 19 kun nen 55-plussers vanaf dinsdag middag 28 oktober van 14.00 tot 15.30 uur bloemschikken. Het gaat om een kleine cursus van 4 weken. Opgave is mogelijk bij ge zondheidscentrum Zuid-West, tel. 768711 (tussen 9.00 en 12.00 uur). Stevenshof In het dienstencentrum Ste venshof aan de Top Naeff 'straat 1 worden bij voldoende belangstel ling een cursus bloemschikken en een cursus volksdansen gehouden voor 55-plussers. Gedurende de maand oktober kan iedereen op woensdagmorgen van 9.30 tot 10.30 uur kennis maken met het volksdansen. In november begint dan de cursus. De bloemschikcur sus begint eveneens in november. Voor informatie tel. 768711 (tus sen 9.00 en 12.00 uur). Durven 'Meer leren durven'. Dat is de titel van een cursus die in het Volkshuis aan de Apothekersdijk wordt gegeven. Wie last heeft van drempelvrees, zich onzeker voelt of wie gewoon meer wil durven, kan de cursus die 12 weken duurt volgen. De cursusavonden zijn op dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur. Voor informatie tel. 149180. Diabetes De Diabetes Vereniging Neder land houdt dinsdag een voorlich tingsavond in het AZL (het oude poortgebouw) aan de Wasse- naarseweg 6. DR. H. Lemkes, in ternist en werkzaam in het AZL, houdt een spreekbeurt over de problemen van de diabeet en over de laatste ontwikkelingen. Aanvang 20.00 uur. LVC Het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 houdt zon dag een volksdansinstuif nieuwe stijl. En het nieuwe bestaat eruit dat een dansinstructie aan de avond is toegevoegd, een en an der ook onder leiding van dan- spedagoge Yvonne Knijnenburg. Aanvang 19.00 uur. door Simone van Driel En, filosofeert hij grijnzend wat voor zich heen: "Het zou mooi zijn als ik Jos Fase (wethouder econo mische zaken) onder de douche krijg". Wat onmiddellijk wordt ge volgd door het hoogst serieus ge bracht: "Het is zeker niet de bedoe ling mensen in diskrediet te bren gen, ik ga echt niet klik-klakkend door Leiden lopen. Het gaat om mensen die er op één of andere ma nier een beetje uitspringen". Zuyderduin, als fotograaf in dienst bij de Rijksuniversiteit Lei den, werd zo'n maand of 3 geleden benaderd door het gemeentear chief. "Aanvankelijk was het idee om alle monumenten en kunstwer ken in Leiden vast te leggen", ver telt hij, "maar dat vond ik veel te statisch. Toen heb ik het idee van de bevolking voorgesteld, zoiets zat al lang in mijn hoofd. Dat idee vonden ze goed. Een aantal andere fotografen was net als ik gevraagd Loek Zuijderduin: 'Het een soort showmap van hun werk De brij waarover hij het heeft, samen te stellen, ik heb nooit ge- blijkt toch wel de nodige structuur dacht dat ik zou worden gekozen", te hebben. "De reportage moet een tijdsbeeld van alle lagen van de Leidse bevolking geven. Nu moet ik oppassen niet in termen als pro fessor Rörsch te gaan praten, maar dat loopt van zeg maar hoogleraar tot draaiorgelman. Ik gebruik be roepen als uitgangspunt om te be palen wat voor soort mensen ik wil fotograferen. Maar als ik op straat loop en ik zie iets voor een leuke foto, of neem die bezoekster van 90, dan neem ik die ook, dat is ook een tijdsbeeld". En: "Als het past binnen de lijnen van het project, kan het variëren van kind tot be jaarde". Grijs "Het gaat vooral er uitspringen. Om bij de hoogle raar te blijven: er lopen er zat rond, maar ik wil dan juist die ene met die bijzondere hobby fotograferen of die in een ongewone omgeving zit. Het gaat niet zozeer om de per sonen zelf als wel om de entourage. De omgeving waarin ze wonen en ontspannen, en hun behuizing, hun interieur, waarbij vooral de contrasten belangrijk zijn. Dat lijkt gemakkelijk, maar het merendeel van de mensen staat daar denk ik toch wat huiverig tegenover. Zeker als het om het interieur gaat want dat is tamelijk privé". Voor Zuyderduin is de opdracht er niet zomaar één, zegt hij. In posi tieve zin betekent dat dat hij het leuk vindt dat "mijn stijl wordt geapprecieerd boven die van een ander". Anderzijds: "Ik heb nu een paar grijze haren, over een jaar ben ik vrees ik helemaal grijs. Als je er goed bij stil gaat staan, is het een verschrikkelijke klus. In het voor bereidend werk gaat meer dan de helft van de tijd zitten. Zoals ik al zei, ik denk dat het merendeel van de mensen nee zal zeggen, men wil doorgaans niet graag op de fotó". "De mensen moet je dan ook eerst nog zien té vinden, dat is vooral moeilijk voor degenen die behoren tot wat ik maar de mid denmoot zal noemen. Ik zal het vooral moeten hebben van infor matie van derden, zoals met dat mensje van 90. Ik ga eerst mensen die ik persoonlijk ken en die ik ge schikt vind benaderen. Bekend hoeven ze absoluut niet te zijn. Ja, als ik Goekoop toevallig in een leu ke situatie kan fotograferen, pik ik hem zeker mee. Maar bij voorbaat al achter hem aan, dat vind ik te goedkoop". Pulken Zuyderduin vertelt dat voor de reportage een aantal foto's van 600 is genoemd, waarvan er 300 wor den geselecteerd. Die verdwijnen niet onmiddellijk in de laden van het gemeentearchief; er komt een expositie en bij gebleken aantrek kelijkheid ook een boek. Ondanks de omvang ervan neemt Zuyder duin de opdracht geheel voor eigen rekening. Dat is hem het liefst: "Een fotograaf had het idee geop perd om er een collectieve op dracht van te maken. Maar in dat geval zou het puur om de registra tie gaan, niet om een stijl. Ik had dan niet meegedaan". Hoe zou hij zijn eigen stijl om schrijven? Wat is voor hem een goede foto? Het antwoord blijft lang uit, komt uiteindelijk na een duik in de prullenmand waar hij een verfrommeld briefje uit heeft gehaald. "De manier van benade ren van een onderwerp door de fo tograaf is essentieel voor het nala ten van indrukken op de kijker", leest hij voor. Dat is het ook niet helemaal, constateert hij vervol gens. Dan, aan de hand van het voorbeeld hoe een 60-jarig bruids paar het beste vast te leggen: "Nou, je kunt 'klik' doen en weer wegwe zen, dat doen heel veel fotografen, maar ik probeer altijd er toch iets meer van te maken. Dat vind ik vaak heel moeilijk bij 'gewone' on derwerpen, een stok achter de deur is altijd als je naam bij een foto staat, dat weegt voor mij heel zwaar. Maar stel dat er bij de tafel van dat bruidspaar een kleinkind in zijn neus zit te pulken, dan zet ik die er zeker op. Terwijl anderen dat kind misschien wegsturen". DEN HAAG/LEIDEN - De procu- gen zien tot een voorwaardelijke reur-generaal bij het gerechtshof in sluiting. Mr. B. de Hoogh noemde Den Haag wil het sluitingsbevel dat gisterochtend de premie van van een half jaar van de politie- het openbaar ministerie voor het rechter voor een Indonesisch res- restaurant omdat de Keurings- taurant aan de Breestraat. omeebo- dienst van Waren er de laatste tijd ADVERTENTIE De Z-Hollandse Snuffelmarkt biedt al tijd meer dan andere vlooienmarkten. Ook deze keer is er op zondag weer een uitgebreid attractieprögramma. Voor de kinderen is er Mico de clown. Er zijn verschillende oude kermisat tracties. En de muziekgroep Sistrum zal optreden. De Z-Hollandse Snuffel markt belooft op 18 en 19 okt. dan ook weer een groot spektakel te worden. Want natuurlijk zijn er beide dagen weer 500 stands met leuke en grappi ge 2e handsspulletjes. Zodat de Snuffelmarkt voor iedereen aantrek kelijk zal zijn, zeker als u nog nooit geweest bent. De Z-Hollandse Snuf felmarkt is op 18 en 19 okt. in de Groenoordhallen. In. standhuur 01640-35916/57521. geen ongerechtigheden meer in het eten had aangetroffen. Hij eiste daarom een boete van 4.000 gulden en een geheel voorwaardelijk bevel tot sluiting van een half jaar met een proeftijd van twee jaar. De politierechter in Den Haag had het restaurant in januari van dit jaar tot eenzelfde boete veroor deeld maar een onvoorwaardelijk bevel afgegeven tot sluiting van het restaurant gedurende een half jaar. Die straf was nog niet ten uit voer gelegd omdat de uitbaatster van het restaurant ertegen in be roep was gegaan. Volgens haar raadsman, mr. G.R. van der Plas, is de Keuringsdienst van Waren na melijk ten onrechte uitgegaan van normen die worden gesteld in het zogenoemde Kokswarenbesluit. Want de monsters die waren geno men van het kipgerecht ^jam roed- jak betroffen volgens hem nog rauw vlees en hierop is het Koks warenbesluit niet van toepassing. Mr. Van der Plas betoogde dat het Vlees- en Vleeswarenbesluit hier op betrekking heeft en die stelt geen eisen met betrekking tot de hoeveelheid pathogene bacteriën, zoals de Clostridium perfringens, die er in mag voorkomen. En het was die bacterie die de Keurings dienst van Waren in te grote hoe veelheden in de kippepoten had aangetroffen. Volgens de Keu ringsdienst van Waren kunnen mensen hiervan ziek worden. De raadsman legde de oorzaak van een en ander bij de authentiek Indonesische bereidingswijze die het restaurant er op nahoudt. Die bestaat eruit dat het vlees eerst eni ge tijd in een hete marinade wordt gedompeld, daarna weer wordt af gekoeld om tenslotte nadat de klant heeft besteld pas definitief te worden gaar gekookt. Tijdens het afkoelingsproces na het marinade- bad vermenigvuldigt de bacterie zich zeer snel. Als het vlees een maal gaar is gekookt, komt die er echter nauwelijks meer in voor. Nu was de restauranthoudster al eerder door de Keuringsdienst ge waarschuwd en bekeurd, maar die had haar ook geen werkwijze aan de hand kunnen doen om de bacte- riegroei te voorkomen. De aangera den aanschaf van een koelmachine van 50.000 gulden kon niet omdat de financiering hiervan niet meer mogelijk bleek. Na het sluitings- vonnis van de politierechter en de publikatie hiervan was de omzet van het restaurant namelijk met 90 procent gedaald. Die heeft zich in middels echter weer tot zo'n 30 procent van de oorspronkelijke jaaromzet van vier ton hersteld. Onzorgvuldig Verbetering in de situatie betref fende de bacterie trad pas in nadat het specialiteitenrestaurant het Bacteriologisch Controle Station in Katwijk in de arm had genomen. Dat heeft overigens niet één keer een vergelijkbare hoeveelheid van de gewraakte bacterie in de nog halfgare kippepoten kunnen aan treffen. Het controlestation ver klaarde dat uit de werkwijze van de Keuringsdienst van Waren die onzorgvuldig zou zijn. Zo zouden de monsters niet meteen in een koelbox zijn geplaatst en zouden er geen steriele lepels zijn gebruikt. De inspecteur van de Keurings dienst ontkende dat overigens. Volgens hem worden de monsters in de koelcel van het restaurant ge houden en bij vertrek van de in specteur hier pas uitgehaald en zo snel mogelijk in de koelbox van zijn auto geplaatst. Over de beschuldiging betreffen de de technisch en hygiënisch niet in orde bevonden keuken, was mr. Van der Plas kort. Die is inmiddels voor 45.000 gulden verbouwd en ziet er volgens hem nu "pico bello" uit. Ook de eigenaresse van het Katwijkse controlestation getuig de dat zij in vrijwel elke bedrijfs- keuken wel eens voedselresten aantreft en een enkele spinrag. Mr. Van der Plas vond daarom dat hiervoor een kleine geldboete meer in overeenstemming was met de ernst van de feiten. Nadat de president van het hof, mr. M.J. Heikens, had aangekon digd zeker eens in het restaurant te zullen gaan eten bepaalde hij 24 oktober als datum van het

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3