Wie krijgt de 22ste Brisbane: zomer in de winter Parijs: zo goed als kansloos Barcelona: de grote favoriet Birmingham: de boycot dreigt Belgrado: de sobere kandidaat ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 EXTRA PAGINA 27 Behalve Amsterdam zijn nog vijf steden in de race voor de Olympische Zomerspelen van 1992: Barcelona, Brisbane, Birmingham, Belgrado en Parijs. Op vrijdag 17 oktober valt in Lausanne de beslissing. Dan zullen de 88 leden van het Internatonaal Olympisch Comité (IOC), afkomstig uit 60 landen, na een geheime stemra ing hun voorkeur aan de wereld prijs geven. Die stemming heeft Iets weg van een pauskeuze. Zolang een kandidaat geen ruime meerderheid krijgt, wordt er opnieuw gestemd waarbij telkens de stad afvalt die in de ronde ervóór als laatste eindigde. Op deze pagina korte karakteristieken van de vijf kandidaten die naast Amsterdam in de race zijn. Het Britse Lagerhuislid Denis Ho well ontstak deze zomer in grote woede, toen premier Thatcher vol hardde in haar afwijzing van de eis van een aantal Gemenebestlanden om economische sancties tegen Zuid-Afrika te treffen. Als socialist is hij geen vriend van de conservatieve premier. Evenmin als voorzitter van het comité 'Olympische Spelen Birmingham 1992'. De vrees van Howell dat de Britse politiek de toch al niet hoog aangeslagen kansen van Bir mingham op de organisatie van de Spe- j len in 1992 tot een minimum beperkt, is niet ongegrond. De Gemenebest Spelen I in het Schotse Edinburgh werden van wege de hardnekkige houding van That cher door 30 van de 58 landen geboycot. En diezelfde landen hebben aangekon digd de nominatie van Birmingham niet te zullen steunen, als Thatcher haar poli tiek niet wijzigt. Negeren Het Internationaal Olympisch Comité I heeft zo langzamerhand meer dan ge noeg van kandidaatsteden die door een boycot kunnen worden bedreigd. Sinds de Spelen van Montreal (1976), Moskou (1980) en Los Angeles (1984) door boy cotacties zijn getroffen, heeft Lausanne alleen nog maar behoefte aan plaatsen die daarvan zeker gevrijwaard zijn. Howell heeft zich tijdens de tien dagen j durende Gemenebest Spelen het vuur uit de sloffen gelopen om de in groten getale aanwezige IOC-leden ervan te overtuigen dat de politieke problemen van vandaag in 1992, onder een andere regering, geen rol meer zullen spelen. Tegelijkertijd bespeelde hij de aanwezi ge wereldpers door op persconferenties de boycot te negeren en de kwaliteiten van Birmingham hoog aan te prijzen. Inderdaad heeft Birmingham enkele sterke punten, vooral op het gebied van de huisvesting. In het Nationale Ten toonstellingscentrum kunnen negen olympische sporten onder één dak wor den ondergebracht. Bovendien is daar ruimte voor zo'n 140.000 toeschouwers. Het nieuwe stadion en het olympisch dorp zijn naast de hal gepland, waardoor de meeste olympische accommodaties op loopafstand van elkaar komen te lig- j gen. j Fiasco Hoewel de Gemenebest Spelen in I Edinburgh een fiasco werden, menen de I Britten dat het 2financiële plaatje' van Birmingham veelbelovend is. De kosten van de Spelen bedragen 1,8 miljard gul den en aan inkomsten wordt een bedrag van 2,5 miljard gulden verwacht. De winst zal worden verdeeld tussen het IOC, Birmingham en de ontwikkelings landen. Bovendien zullen de Spelen een positief effect hebben op de lokale eco- Het ziet er echter naar uit dat de nega- 1 tieve aspecten de positieve zullen over treffen. Naast de mislukking van Edin- Het enige dat de Catalanen ervan weerhoudt om naar buiten al abso lute zekerheid te tonen over de toe wijzing van de Olympische Spelen van 1992 aan Barcelona op 17 okto ber, is de enorme teleurstelling die Japan te slikken kreeg bij de beslis sing van het IOC over de Spelen van 1988. Bij de presentatiecampagne twijfelde destijds bijna niemand er meer aan dat het Japanse Nagoya met de eer van de Zomerspelen van 1988 zou gaan strij ken. Immers, het Koreaanse Seoel werd om allerlei redenen niet al te serieus ge nomen als concurrent van Nagoya. Maar de zelfverzekerdheid van de Ja panners plus een slimmigheidje van de organisatoren van Seoel, die alle leden van het IOC twee vliegtickets toestuur den die men kon verzilveren als ze niet werden gebruikt, deed de balans op het laatste moment toch ten gunste van Seoel doorslaan. Van die les hebben de Catalanen geleerd. Vandaar dat er geen enkel zweempje van triomf bij de Catala nen te bespeuren valt totdat de voorzit ter van het Internationale Olympische Comité, Juan Antonio Samaranch, op 17 oktober om precies 13.30 uur de defini tieve beslissing bekend zal maken. Maar afgaande op de reacties in de in- i ternationale pers moet er min of meer een ramp gebeuren, wil Barcelona vrij- dag niet de nominatie verwerven om de spelen van 1992 te mogen organiseren. Newsweek, het Franse sportblad l'Equi- pe alsook de invloedrijke Wall Street Journal in een reportage van maar liefst acht pagina's, zijn het er allemaal roe rend over eens dat Barcelona het beste veldwerk heeft verricht om de 89 leden van het IOC te bewerken en met zijn tien argumenten, die net zo overtuigend zijn als de Tien Geboden, huizeniïöog favo riet is. Want naast het feit dat Barcelona voor de vierde keer de organisatie van de Zo merspelen claimt, kan geen enkele kan didaat bogen op zo'n massale steun van de lokale en regionale bevolking. In am per vijf maanden tijd meldden zich meer dan 60.000 vrijwilligers, die bereid zijn gratis hand en spandiensten te verlenen bij de Spelen van 1992, 20.000 meer dan bij de Spelen van Los Angeles. Het terrorisme kan in laatste instantie de doorslag geven. De reeks bloedige aanslagen van vorige maand in Parijs speelt Barcelona duidelijk in de kaart. Zomerspelen in de winter. Het Au stralische Brisbane koketteert er maar al te graag mee. De outsider in de strijd om de olympische familie in 1992 te mogen ontvangen, is niet alleen vanwege dat jaargetijde een buitenbeentje. Wat Amsterdam, Barcelona en Parijs hebben of willen, hebben wij nu al, bé- weren ze. Behalve bomaanslagen en luidruchtige oppositie tegen de komst van de Olympische Spelen. Op papier heeft Brisbane alles mee. In de wintermaanden heerst er een mild klimaat (21 graden Celsius), Australië is altijd een trouw volgeling geweest van de idealen van Pierre de Coubertin en alle sportaccommodaties zijn nu al vrij wel gereed. Sinds 1982, toen er de Geme nebest Spelen werden gehouden, een sportief onderonsje van een al lang niet meer zo Verenigd Koninkrijk. Maar het zuidelijk halfrond, waar in 1956 (Mel bourne) voor de eerste en laatste keer de Spelen werden gehouden, heeft één ding tegen: de afstand. De olympische beweging, die haar wortels in Europa heeft, voelt er wellicht weinig voor om vier jaar na Seoel '88 weer een excentrische locatie te kiezen. Een gevoelskwestie, waar Brisbane wei nig tegen kan beginnen. De kwestie van de hoge reiskosten heeft men wel al op gelost. De hoofdstad van Queensland zal 46 miljoen gulden bijdragen aan landen die meer geld moeten uitgeven voor de reis. Dat is meer dan de helft van de tota le reissom naar de internationale lucht haven die over twee jaar vanwege de we reldtentoonstelling grondig verbeterd zal worden. Eenmaal gearriveerd aan de Australi sche oostkust biedt Brisbane alles wat een olympisch hartje begeert. Moderne sportfaciliteiten, ruimschoots voldoen de hotelaccommodatie in een bijna para dijselijke omgeving. En dat alles binnen een straal van twintig kilometer, waar mee geheel en al wordt voldaan aan de claustrofobische eis dat de Spelen 'com pact' moeten zijn. De politieke stabiliteit is één van de terugkerende argumenten in de wer vingscampagne van burgemeester Sal- lyanne Atkinson, een kwieke huismoe der van vijf kinderen. Argumentatie die wel eens averechts zou kunnen werken, want kiezen voor Brisbane zal onherroe pelijk worden uitgelegd als zwichten voor gew.eld. En capitulatie voor terreur. of zelfs de schijn ervan, wil men in die kringen vermijden. De hoop van Brisbane is daarom voor al ook gevestigd op Europese broeder moord. In de stemmingsprocedure, waarin met meerderheid van stemmen een stad moet worden gekozen, ver wacht burgemeester Atkinson geruime tijd mee te dansen, terwijl de ene na de andere stad afvalt. Als Brisbane dan met een Europese kandidaat overblijft, moet de keus niet moeilijk zijn, vinden de Au straliërs. PETER DE JONGE Jacques Chirac weet als burgemees ter van Parijs dat de kansen voor zijn stad op de Olympische Zomer spelen van 1992 steeds geringer worden. En als eerste minister weet hij bovendien dat ook op het politie ke vlak weinig meer kan worden veranderd aan de stijgende voor keur voor Barcelona. „Alle middelen om ons doel te berei ken zijn toegestaan, waaronder begre pen de wettige", aldus een van de pro motors van het Parijse plan. Toch heb ben de Parijzenaars een aantal fouten gemaakt die hun zaak niet dienden. Om te beginnen hebben ze over het hoofd gezien dat Parijs de Olympische Spelen al had in 1900 en in 1924. De kansen voor Barcelona zijn daarom ook beter, omdat de stad haar kandida tuur al in 1981 had gesteld. In dat jaar van de Franse presidentsverkiezingen had de Parijse burgemeester Jacques Chirac als kandidaat en gaullistenleider nog andere zorgen aan zijn hoofd. Bur gemeester Chirac kwam pas op het idee de kandidatuur van Parijs voor de Zo merspelen van 1992 te lanceren toen hij in de zomer van 1983 besloot zijn steun te onthouden aan een plan om in de Franse hoofdstad een nieuwe wereldten toonstelling te organiseren. Net als in zoveel andere kandidaat-lan den sloeg de olympische koorts bij de Parijse burgemeester pas goed toe na de Olympische Spelen van '84 in Los Ange les, die op zuiver zakelijke basis waren georganiseerd en de betrokken onderne mers een winst van 215 miljoen dollar hadden opgeleverd. Coubertin-ethos kwam er bij deze overwegingen aller minst aan te pas. Chirac was getuige van de spectaculaire openingsceremonie in Los Angeles en zijn dochter Claude, die bij hem was, vertelde later: „Het was de eerste keer dat ik pappa vier uur lang stil en zonder te bewegen op zijn stoel heb zien zitten". Een laatste tactische fout van de pro pagandisten van Parijs al6 olympische stad is geweest dat ze een belangrijk deel van hun inspanningen erop hadden gericht om via reclameboodschappen en tv-spots de Parijzenaars voor hun plan enthousiast te maken. De Parijzenaars bleken echter in het geheel niet geïnte resseerd. Ze zagen zelfs in de al propvol le en verkeerstechnisch onmogelijke stad tegen extra graverijen en omleidin gen op. Bovendien bepalen niet de Parij zenaars waar de Spelen komen, maar het 89 koppen tellende Olympisch Comité. In de Franse pers wordt nu al honend opgemerkt dat de gemiddelde leeftijd van de leden rond de 65 jaar ligt, en dat twee van hen aan de besluitvorming niet kunnen meedoen, omdat de Soedanees Abdel Gadir slachtoffer is van interne politieke moeilijkheden, terwijl de oud premier van Tunesië, Mohammed Mzali, door president Bourguiba tot 'persona non grata' is verklaard en nu in balling schap leeft. Als er ooit een prijs voor beschei denheid komt, dan zal Belgrado die ongetwijfeld glansrijk winnen. Waar bijvoorbeeld in de Zuidkoreaan- se hoofdstad Seoel tijdens het vorige IOC-congres de andere kandidaatsteden dik uitpakten met meters verslindende exposities, dure fotoboeken en andere hebbedingetjes, daar had Belgrado een eenvoudige folder. Maar wel met alle be nodigde gegevens. En waar die andere kandidaten elkaar overtroefden met kostbare recepties en diners, daar bleef Belgrado in stijl. Een ontbijt. En dat een dag na het meest copieuze diner van die week, dat van Adidas. Dus veel zal er niet ontbeten zijn, hooguit gedronken en dan nog jus d'orange en zwarte kpffie. Handenvol geld De promotors van Belgrado geven in alle bescheidenheid grif toe dat de pre sentatie van hun stad nu niet de meest sprankelende is. „Waarom zou het ook?", merkt een van hen met enige la tente wrevel op. „Al die drukte en recep ties kosten niet alleen handenvol geld, maar ook veel energie. Dat is in onze ogen een onwezenlijke taak. Waar het om gaat, is aan te tonen dat we in staat 'zijn die zomerspelen van 1992 op alle ge bied tot een succes te maken. Daar wil len we wel onze energie in steken". Klaar Veel moeite hebben ze niet om hun promotionele verhaal duidelijk te ma ken. Zo snel na het Olympische Sarajevo lijkt dat wat zinloos. Maar het heeft ook het voordeel dat veel van het organisato risch vermogen aanwezig is en ook ge test. Bovendien blijft er een hemels breed verschil tussen de veel kleinscha liger winterspelen en die zomerspelen. In Barcelona liggen alle olympische accommodaties binnen een straal van 5 kilometer De bom, die enkele weken geleden in Barcelona ontplofte, was geplaatst door de onaanzienlijke Catalaanse afschei dingsbeweging Terra Lliure onder aus piciën van de Baskische terreurbewe ging ETA. Maar volgens welingelichte bronnen zou de ETA al hebben laten doorschemeren tijdens de Spelen in 1992 zich net zo koest te houden als in 1982 bij 4e wereldkampioenschappen voetbal. GERRIT-JAN HOEK Montagefoto van het Olympisch Stadion, zoals Birmingham dat voor ogen heeft burgh is er het geweld van de Britse voetbalsupporters, die de naam van En geland geweldig hebben geschaad. De rassenstrijd die vorig jaar zomer in Bir mingham twee mensen het leven kostte, doet de nominatie ook al geen goed. Ook de verdeeldheid onder de Britten over de kandidatuur van Birmingham dient niet als aanbeveling. Londen, met zijn uitstraling, zou voor veel Engel- betere keuze zijn geweest. JOS HEYMANS Brisbane beschikt over de grootste indoor-accommodatie van Australië De troef van Belgrado: het Rode mensen. Belgrado kan zich er net als de concur renten op beroepen dat 90 procent van de accommodatie al klaar is. Gorgan Mi- lic is vooral trots op de technische facili teiten die de stad te bieden heeft. Het moderne zakenhart van de Joegoslavi- De meest recente domper op de Parij se hoop is echter de reeks bomaanslagen in de Franse hoofdstad van de afgelopen weken. Negen doden in tien dagen to nen zonneklaar aan dat Parijs geen stad zonder zorgen is. Het Parijse Olympisch Comité voert aan dat de veiligheid nooit een doorslaggevende factor mag zijn: „Onveilig is het in dat opzicht overal en als je daarmee geen rekening wilt hou den moet je voortaan de Olympische Spelen altijd in een van de niet-demo- cratische landen houden", aldus vice- president Alain Danet, met waarschijn lijk Barcelona en het Baskenprobleem in zijn achterhoofd. Contract In Parijs zal men in ieder geval geen rode lopers en flessen champagne meer aan het Internationaal Olympisch Comi té hoeven te verspillen. Te meer waar, zoals men hier erkent, een belangrijk deel van de macht bij Horst Dassier ligt die, met zijn Adidas-contract betreffen de de commercialisering van het olym pisch embleem, een belangrijke Duitse vinger in de olympische pap heeft. RUDOLPH BAKKER r-stadion, met plaats voor 97.000 sche hoofdstad zal alle faciliteiten voor moderne televisiespelen kunnen bieden. En, zegt Milic: „De geschiedenis heeft geleerd dat de Spelen in 1992 in Belgra do ook heel veilig zullen zijn. Terrorisme is ons vreemd". Dat laatste moeten de concurrenten toegeven. Zo goed als dat Belgrado gevrijwaard is van een directe oppositie. Troef in het programma is ook het fraaie stadion van Rode Ster, waar ruim 97.000 Joegoslaven de openingsceremo nie nu al zouden kunnen volgen. En compacte Spelen, een typisch Amster dams fenomeen? Ach welnee. Alle ac commodaties in Belgrado liggen binnen de twintig kilometer van dat olympische stadion. De meeste stadions zijn volgens de organisatoren via de weg die dwars door de stad voert, ook binnen een kwar tier per bus te bereiken. Accent op sport Waarom dan Belgrado toch geen hui zenhoge favoriet? Uiteraard komen die woorden niet uit Belgrado. Maar bij voorbeeld het feit dat de Joegoslaven niet bepaald massaal de Engelse taal machtig zijn is een factor, net als de ver wachting dat de Spelen van 1992 in een Westeuropees land zullen plaatshebben. Maar dat het waarschijnlijk de meest so bere spelen van 1992 zullen worden, met het accent vooral op de sport, dat zullen weinigen bestrijden. HUUB KLOMPENHOUWER

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27