De arbeidsmarkt is volop in beweging9 Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden kent men tante Truus niet of nauwelijks Veel ouderen zien het Gewestelijk Arbeidsbureau nog als 'dat stempellokaal van vroeger', maar anno 1986 is er sprake van een veel breder takenpakket. In weerwil van sprekende werkloosheidscijfers is men er druk doende het verkeer te regelen tussen werkgevers en werkzoekenden. En daar komt heel wat bij kijken. Het verslag van enkele dagen struinen tussen bemiddelaars, vraagbaken en aanspreekpunten. door Gerard van Putten Er zijn mensen, die alleen al aan het vinden van een baan een dagtaak hebben. Uit eigener beweging, dan wel inhakend op personeelsadver tenties in kranten en vakbladen, ha len ze topprodukties met het schrij ven van sollicitatiebrieven. Om ver volgens na lezing van het antwoord („De keus is op een ander gevallen, wij wensen u veel succes") te moe ten constateren dat de genomen moeite weer eens vergeefs was. Anderen krijgen by wijze van spreken de banen via relaties in de schoot gewor pen, ook al kenmerkt hun referentieka der zich dan voornamelijk door twaalf ambachten en dertien ongelukken. Het zijn de extremen in het leger van werk zoekenden die meestentijds na enige moeite erin slagen zich te binden aan een werkgever. Of zoals C.A.J. Tibbe van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden het formuleert: „Iemand die fa natiek bezig is een baan te vinden, slaagt daar meestal in. Dat is althans wel onze ervaring". Het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Leidse Oosterkerkstraat. Een man of tien heeft tante Truus met 'de koffie laten zitten, ze zijn driftig aan het grasduinen in de vacaturebank. Ruding kan derhal ve gerust zijn, de bereidheid om te zoe ken naar een baan is er dus wel degelijk. Sprekend vanuit zijn praktijk als direc teur stelt Tibbe dat slechts een gering ►percentage („een twee procent") van de mensen zonder baan valt te rang schikken onder de noemer 'niet bemid delbaar'. Kamerheer „In gedachten moet ik tien jaar terug gaan om iemand als voorbeeld te kun nen noemen van een niet-werkwillige. JDie wilde zich althans lafèn inschrijven als kamerheer bij een Perzische prinses. De meesten die hier komen zoeken wel degelijk min of meer serieus een werk kring". Waarbij Tibbe nog wenst aan te teke nen dat de meer dan honderd gewestelij ke arbeidsbureaus in Nederland lang niet de totale arbeidsmarkt bestrijken. Hij betreurt dat overigens niet, de staat hoeft naar zijn inzichten niet het alleen recht te hebben van arbeidsbemidde ling. Voor hem geldt als enig uitgangs punt dat vacatures worden vervuld en dat werkzoekenden zoveel mogelijk aan een baan worden geholpen. In dat verband wijst hij erop dat het herhaaldelijk voorkomt dat werkzoe kenden na een tip een baan verwerven. Zoals het ook meer regel dan uitzonde ring schijnt te zijn dat een tijdelijke functie, verkregen door tussenkomst van een uitzendbureau, door een tevre den ondernemer wordt omgezet in een aanstelling met een duurzaam karakter. Vanzelfsprekend zijn er tallozen door personeelsadvertenties in de dagbladen op het spoor van werkgevers gebracht, terwijl de ondememendste baantjesja gers niet schromen op de bonnefooi in contact te treden met een werkgever. „Dat neemt niet weg dat wij een be langrijke taak vervullen op de arbeids markt", zegt hij. Met voldoening stelt hij vast dat het bestand van ingeschreven werkzoekenden, woonachtig in het ge west Leiden (waartoe ook de kust- en bollenstreek behoort), als gevolg van de aantrekkende economie onderhevig is aan een structurele uitdunning. In 1984 wisten in totaal ruim 13.500 werkzoeken den zich geregistreerd op het Leidse hoofdkantoor Leiden, thans circuleren nog de namen van ruim 11.000 mensen in de GAB-administratie. Beweging „Er zit volop beweging in de vacatu res, er zit volop beweging in de groep werkzoekenden, de arbeidsmarkt is kortom volop in beweging", meent ook adjunct-directeur Pluymaekers aan de hand van die cijfers te kunnen vaststel len. Zij staaft die conclusie met de op merking dat elke maand 300 tot 350 va catures worden aangeboden, waar het Gewestelijk Arbeidsbureau al enige tijd een vast aantal van ruim 400 banen in de aanbieding heeft. Waaruit automatisch volgt dat de vacaturebank geregeld wordt 'geschoond' en vernieuwd. „Maar de werkloosheidscijfers mogen dan dalen, het aantal langdurig werklo zen bevindt zich juist in een stijgende lijn", merkt directeur Tibbe op. Die haakse ontwikkeling treft het rayon Lei den meer dan het rayon Lisse. Met een percentage van 35 procent is het aandeel van de langdurig werklozen belangrijk lager dan in het rayon Leiden, waar meer dan de helft (54 procent) van de werkzoekenden bestaat uit personen die minimaal een jaar zonder werk zijn. Niet zonder zorg analyseert Tibbe de ze kansarme groep, waarin vooral de dertigers en veertigers zijn oververte genwoordigd. „Deels gaat het om men sen die door een tekort aan opleiding of door de eenzijdige beroepsopleiding die ze hebben genoten niet direct passen in een nieuwe vacature. Maar deels gaat het ook om een groep die vanwege hun leeftijd niet meer aan de slag komen, zeg maar de groep mensen van 35 jaar en ou der. Ze zijn moeilijk plaatsbaar, al is het op dit moment geen probleem een al wat oudere bouwvakker ergens onder te brengen. Maar in het algemeen heeft me nig werkgever een vooroordeel over die zogenaamde leeftijdswerklozen. En het valt ons telkens weer op dat degenen die dergelijke mensen uitsluiten voor een functie zelf nóg ouder zijn. Zoals het ons ook is opgevallen dat vele van de uitein delijk wel geplaatsten dagelijks bewy- jaar 12 academici zijn geselecteerd voor de dagopleidingen management en au tomatisering. „Dat kost ons 10.000 gul den per persoon". Andere opleidingen die onder de com petentie van het Gewestelijk Arbeidsbu reau vallen, worden verzorgd op het Centrum voor Vakopleiding van Vol wassenen (technische beroepen), het Centrum voor Administratieve Vakop leiding van Volwassenen en het Cen trum voor Beroepsorientatie en Be roepsoefening. Directeur Tibbe: „Tallo ze vrouwen die willen herintreden in het arbeidsproces volgen bijscholingscur sussen. Op dit moment wordt veel ge- vraagom verpleegkundigen. Van de politiek hebben we ook de opdracht ge kregen vijf procent van de capaciteit van de technische opleidingscentra te reser veren voor vfouwen. In het kader van de emancipatie een prima opdracht. Maar de kans is nadrukkelijk aanwezig dat lang niet al die vrouwen bij een bedrijf kunnen worden geplaatst, als ze hun op leiding eenmaal achter de rug hebben. En dan zijn we wel bezig mensen op te leiden voor een illusie". Ontslagrecht Tibbe weet dat de buitenwacht vreemd tegen zijn bevoegdheden aan kijkt. Want behalve dat hij de leiding heeft over een instantie die werkzoeken den pleegt te steunen bij het vinden van een werkkring, beslist Tibbe als direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau ook over het verloop van ontslagproce dures. „Tenzij het gaat om een verleend ontslag op staande voet - het pakkie aan van de kantonrechter - beslis ik over de rechtmatigheid van alle niet vrijwillig verbroken arbeidsverhoudingen. Als re gel noemen werkgevers als motief voor een verleend ontslag de slechte financië le gang van zaken binnen het bedrijf. Aan de hand van de balans, een accoun tantsverklaring en een toekomstver wachting zal een en ander moeten wor den aangetoond. Niet goed functioneren van de werknemer is een ander argu ment dat werkgevers plegen aan te voe ren bij het aanvragen van een ontslag vergunning. Volgens voorschrift moet ik hoor en wederhoor toepassen. Alleen met de werkgever en werknemer praat ik, ik hoor geen getuigen. Want is het niet zo dat het spreekwoord zegt: wiens brood men eet, wiens woord men spreekt?" „De behandeling van ontslagkwesties is feitelijk een afweging van de belangen van de werkgever en de werknemer, waarbij ik me laat leiden door de Ont- slagadviescommisssie. Een commissie van wijze mannen, zeg maar, met verte genwoordigers uit de werkgevers- en werknemerswereld. In principe werken wij met het ancienniteitsbeginsel: 'last in, first out'. Maar als de werkgever bij voorbeeld medische ongeschiktheid als reden voor de ontslagaanvraag aanvoert, dan zal ik die vergunning eerst dan ver lenen nadat terdege is onderzocht of de betrokken werknemer niet elders in het bedrijf kon worden geplaatst". Niet rancuneus Hij schat dat vijf tien procent van de werkgeversaanvragen om ontslag te mo gen verlenen, voldoende grond missen om een vergunning te verstrekken. „Toch komt het maar zelden voor dat werkgevers of werknemers zich rancu neus tegenover mij opstellen. En dat mag best opmerkelijk heten, uiteinde lijk moet je in ontslagprocedures altijd iemand teleurstellen. Maar het is mijn ervaring dat er veelal begrip wordt opge bracht voor onze beslissingen, ook al zijn die dan in het nadeel van de desbe treffende partij uitgevallen". dernemers die banen in de aanbieding doen met een „discrimerende beper king" worden door haar niet in behande ling genomen. „Zonder bewijs kunnen we natuurlijk niks ondernemen tegen werkgevers bij wie vrouwen zijn ver trokken vanwege het feit dat ze zich te buiten gingen aan ongewenste intimitei ten. Maar we vertellen eventuele kandi dates wel dat er over die bewuste werk gever wel bepaalde klachten bestaan". Aanspreekpunt Beambte W.A.J. Stikkelman is regio- bemiddelaar. Namens het Gewestelijk Arbeidsbureau is hij het „vaste aan spreekpunt" van bedrijfsmanagers en kleine ondernemers in Leiden-Noord. Voortdurend heeft Stikkelman het over „scoren", waarmee hij bedoelt het on derbrengen van werkzoekenden bij werkgevers in zijn rayon. „Maar wat is echt scoren? Voor de politiek geldt puur statistisch het aantal plaatsingen. Maar voor mijn gevoel heb ik pas echt ge scoord als ik twee ouderen heb kunnen plaatsen. Dat valt niet altijd mee, meest al moet je daar een aantal gesprekken voor voeren. Want de meeste werkge vers zeggen: alleen al vanwege de leef tijd is die sollicitant niet interessant, de kandidaat is bovendien te duur vanwege die leeftijd en kampt daarbij met een ge brek aan werkritme. Dergelijke argu menten moet je met tegenargumenten zien te pareren, je moet proberen ope ningen te zoeken in een zaak en soms gebeurt dat met succes. Neem maar het geval van een man van 56 jaar die al 43 jaar werkte bij een bedrijf dat met slui ting werd bedreigd. Ontslag dreigde der halve voor die man. Ik heb toen gezegd, leen hem dan uit aan een bevriend be drijf van jullie, dan staat-ie niet op de loonlijst. Dat is gebeurd, een ontslag is voorkomen en dat noem ik ook scoren". Maar als bedrijfsbezoeker legt regio- bemiddelaar Stikkelman ook de contac ten tussen de werkgever en werkzoeken de. Hij huldigt wat dat betreft het ada gium 'afspraak is afspraak'. Verschijnt bijvoorbeeld een door hem geïntrodu ceerde sollicitant niet op het tijdstip waarop het door hem geregelde sollicita tiegesprek had moeten plaatsvinden, dan acht Stikkelman zich gehouden van dat verzuim een kennisgeving te sturen aan de uitkeringverlenende instantie. Want er mag veel van Stikkelman, maar hij wenst zich niet te laten beduvelen. Illusie Met name de afgestudeerde klinisch psychologen, de biologen en taalweten schappers hebben vandaag de dag de grootste moeite in hun eigen vakgebied een passende job te vinden. Niet zelden komen ze uiteindelijk bij het hoofd bij zondere arbeidsvoorziening van het GAB, mevrouw J.M.C. van der Kuil- Turkstra. Op de dependance aan de Ho- gewoerd moet zij dit jaar werken met een budget van 4.785.000 gulden ter fi nanciering van allerhande scholingspro jecten. „Vooropgesteld, het moet duide lijk zijn dat er een scholingsnoodzaak bestaat. Een bijdrage in de studiekosten leveren we alleen als er sprake is van ar beidsmarktrelevantie. Iemand die dus een baan heeft en hier komt aankloppen voor een bijdrage in de studiekosten voor een beroepsopleiding, is hier aan het verkeerde adres. Degene die een be paalde cursus wil volgen, moet zich in een uitkeringssituatie bevinden". Van der Kuil-Turkstra meldt dat dit Regio-bemiddelaar Stikkelman: niet laten beduvelen. zen dat ze te lang werkloos zijn ge weest". In de toekomst hoopt Tibbe de al te starre selectieprocedure, die talloze on dernemers bewandelen als er oudere sollicitanten in het geding zijn, te kun nen „tackelen" met de tekst van een pas door de PvdA-Kamerleden Vermeend en Moor ontworpen wet. „Werkgevers die langdurig werklozen aannemen ko men in aanmerking voor premievrij stel ling. Dat kan 20 procent in de loonkos ten schelen. Bovendien kunnen diezelf de werkgevers van het Gewestelijk Ar beidsbureau nog een bijdrage van 4000 gulden verwachten voor de financiering van de scholing of herscholing van die oudere arbeidskracht". Start Hij wijst op een pand dat gelegen is aan de overzijde van het GAB-gebouw; het nauw aan zijn kantoor gelieerde uit zendbureau Start heeft daar z'n vesti ging. „Dat project bestaat sinds 1978. Het is een uitzendbureau dat werkt op non-profit basis. Vanaf het moment dat het eerste commerciële uitzendbureau begon te draaien, hadden wij grote moei te met het verschijnsel dat de een geld kon verdienen aan de werkloosheid van de ander. Start moet z'n bemiddelings activiteiten beperken tot die categorieën die moeilijk in de markt liggen. Tot de ongeschoolden bijvoorbeeld, maar ook tot de mensen die in zijn voor een be paald beroep zonder dat ze daarvoor de vereiste ervaring hebben. De ervaring heeft geleerd dat vijftig procent van de tijdelijke banen uitmonden in een defi nitief arbeidscontract". Binnen de muren van het Leidse GAB- gebouw, dat volgend jaar zal worden verbouwd en uitgebreid, leeft men met de erfenis van een verleden. Niemand uitgezonderd trachten de personeelsle den zich meer te profileren als marktge richte arbeidsbemiddelaars dan als for meel denkende ambtenaren, maar bui ten de deur blijkt daarover nog wel eens anders te worden gedacht. "Vooral vele ouderen komen hier met schroom binnen. Die hebben het nog steeds over arbeidsbeurs, die leven nog met het idee van het stempellokaal van vroeger", zegt Ben Amsing, chef infor matie en administratie. Misvatting Tibbe: „Hier worden veel meer taken vervuld dan menigeen bereid is te ver onderstellen. Voor het grote publiek houdt ons werk op bij de arbeidsbemid deling en het ontslagrecht, terwijl er ook herhaaldelijk wordt beweerd dat het GAB er alleen is voor de werklozen". Dat is een misvatting, aldus de direc teur. Ook degenen die omzien naar een andere werkgever, „werkende werkzoe kenden" in het GAB-jargon, kunnen zich elke donderdagavond van half ze ven tot half acht op de hoogte stellen van de laatste ontwikkelingen op de banen- markt. Sedert de maand mei hebben werkzoekenden zelfs de gelegenheid zichzelf te verkopen op de zogeheten sollicitantenbank, zonder dat daarvoor inschrijving by het GAB vereist is. „De ze nieuwe vorm van dienstverlening be vindt zich nog in het groeiproces, maar het staat nu al vast dat er zowel van de zijde van werkgevers als van werkne merskant belangstelling voor deze om gekeerde vacaturebank bestaat", is het relaas van Ben Amsing. Arbeidsbemiddelaarster Carmen Tjon Meeuw: „Wie gebruik wil maken van de sollicitantenbank mag zelf een sollici- tatiekaart invullen en daar desnoods een pasfoto op plakken. Het enige waar wy op letten is dat zo'n kaart niet wordt vol geschreven met schuttingwoorden of discrimerende taal. In principe is een sollicitatie een maand geldig. Als de sol licitant daarom verzoekt, wordt die ter mijn verlengd". Waar werkgevers niet verplicht zyn vacatures bij het Gewestelijk Arbeids bureau te melden, daar moet in principe iedere uitkeringsgerechtigde tussen de 16 en 57 jaar zich laten inschrijven als werkzoekende. Els van Kerkwyk, tot voor kort info-ambtenaar: „Tijdens het inschrijfgesprekje dat ongeveer een mi nuut of tien duurt, wordt de registratie- kaart ingevuld. De personalia van de Adjunct-directeur Pluymaekers: waakzaam opstellen. cliënt worden nagelopen, eventuele klachten over de gezondheid vermeld, zoals ook alle informatie wordt geregi streerd over de gevolgde opleidingen, over de laatste en voorlaatste werkgever en over de wijze waarop de laatste ar beidsovereenkomst is beëindigd. Wy gaan bij het registreren altijd uit van de driehoek opleiding/werkervaring, be roep en wens". Omscholing Het informatiecentrum, dat uitpuilt van de brochures en folders, staat open voor cliënten die zich in de ruimste zin willen laten voorlichten over de moge lijkheden tot om- of herscholing, over cursussen en opleidingen. Op verzoek wordt zelfs de video in werking gesteld voor het afdraaien van een voorlich tingsfilm. Els van Kerkwijk: „Maar je hebt ook cliënten die een onduidelyke indruk ma ken tijdens dat informatiegesprekje. Dergelijke mensen roepen we op voor een nader gesprek, tenzy opeens uit be paalde gedragingen van een cliënt blijkt dat er sprake is van een spoedeisend ge val. Soms gaat het dan om een arbeids conflict, soms ook wil iemand praten over de ongewenste intimiteiten die een baas of chef zou begaan. Tijdens zo'n ge sprek fungeer je als praatpaal, je neemt alle informatie tot je, waarna je een der gelijk persoon kunt verwijzen naar een centraal meldpunt waar klachten kun nen worden ingediend over ongewenste intimiteiten". Adjunct-directeur Pluymaekers stelt zich waakzaam en tegelijkertijd princi pieel op ten aanzien van werkgevers, die regelmatig de vacature 'directie-secreta resse' ter vacaturebank deponeren. On-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21