'Kerk mag zich niet opstellen tegenover eigen volk' Delegatie baptisten uit Nicaragua op bezoek in Nederland Synode wil geld van nalatige kerkeraden ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 AMSTERDAM (GPD) - „We zijn niet gekomen om de Ni caraguaanse revolutie te rechtvaardigen, dat laten we aan de geschiedschrijvers over. Maar we willen wel een oproep doen om solidair te zijn met ons land en volk tegenover de agressie die ons bedreigt vanuit Noord-Amerika. Niets kan rechtvaardigen dat de VS ons zo laten bloeden". Roger Zavala Baez, nog ver moeid van de reis van Mana gua naar Amsterdam, veert even op. Hij laat zijn hart spre ken als de oorlogssituatie in zijn land ter sprake komt. Baez, rector van de theologi sche opleiding van de baptis ten in Nicaragua, brengt samen met vier andere vertegenwoor digers van zijn kerk een veer tiendaags bezoek aan Neder land. Dat gebeurt op uitnodi ging van de zending van de Ge reformeerde Kerken in Neder land, die twee jaar geleden een relatie aanging met de kleine Nicaraguaanse kerk. Deze week werd de delegatie door de gereformeerde synode in Lunteren officieel ontvangen. Ds. Zavala Baez is een 36-jarige theoloog die als zoveel protestan ten in zijn land in een rooms-katho- liek milieu is opgegroeid, maar zich in zijn jongensjaren voelde aangetrokken tot de baptisten. Hij leidt het baptistenseminarie sinds 1980, toen hij nog maar 30 was, en is daarmee het bewijs dat Nicara gua een land is dat in veel opzich ten door jonge mensen geleid wordt. Nationale kerk De baptisten in Nicaragua, onge veer 65 gemeenten, verenigd in de Baptisten Conventie, zijn voortge komen uit het zendingswerk van een Amerikaanse kerk, dat dateert uit het begin van deze eeuw. De kerk heeft, méde door de heftige politieke ontwikkelingen in het land, een ingrijpend veranderings proces doorgemaakt. „Juist in de jaren dat het Nicara guaanse volk zich ontworstelde aan de dictatuur van de familie So- moza, ontwikkelde onze kerk - tot dan sterk afhankelijk van de VS - zich tot een nationale kerk, die op eigen kracht de toekomst in wil", vertelt ds. Baez. Het behoort de na tuur van de kerk te zijn dat zij zich steeds aanpast aan veranderde om standigheden, vindt hjj. „Daar naast werden ons de ogen geopend door de strijd tegen Somoza. We leerden verstaan dat we niet kerk konden zijn zonder ons te bekom meren om de situatie waarin ons volk verkeerde". Het baptistenseminarie, een theologische opleiding die in 1965 van de grond kwam en die ook openstaat voor studenten uit ande re protestantse kerken, speelde een belangrijke rol in de kerkelijke ontwikkeling. „Wij droegen bij aan het denken over de kerkelijke rol in het veranderende Nicaragua. En we gingen de baptistengemeenten ook voor in de oecumene. In dat opzicht zijn we verder af komen te staan van baptisten in andere lan den". In hoeverre dat laatste ook op gaat voor de relatie met de baptis ten in Nederland, zou wel blijken de Nicaraguaanse delega tie een ontmoeting had met verte genwoordigers van de Unie van baptistengemeenten in ons land. Tot nu toe kon de Nicaraguaanse kerk het nog het best vinden met de Gereformeerde Kerken, die bij voorbeeld hielpen door de uitzen ding van de theologe Ineke Bak ker. Ineke doceert aan het semina rie in Managua, en beviel juist de zer dagen van haar eerste kind, een dochter die Anna Maria zal heten, vernoemd naar een revolutionair strijdster uit El Salvador. Groep verontrusten Ds. Baez verbloemt niet dat de baptisten in Nicaragua met interne meningsverschillen te kampen hebben. Er is sinds enige jaren een groep verontrusten actief. Die groep vindt dat het seminarie en de conventie zich te weinig kritisch opstellen tegenover het revolutio naire proces in Nicaragua. Baez verduidelijkt, dat de baptisten door de komst van het sandinisme geleerd hebben dat er waarden zijn als vrijheid en gerechtigheid waar voor de Nicaraguaanse kerken in de tijd van Somoza onvoldoende opkwamen. „We willen ons inzetten voor de vrede. Christenen kunnen in ons land niet aan de kant blijven staan, nu de Amerikaanse agressie ons in een permanente staat van oorlog brengt. Samen met andere kerken proberen we de vrede te dienen door zo objectief mogelijk informa tie te verzamelen en door te spelen naar partnerkerken in Noord-Ame- rika en Europa. In brieven en tij dens bezoeken hebben we met na me de Amerikaanse kerken ge vraagd om solidariteit met de ont wikkelingen in ons land. Wij zijn ervan overtuigd dat de huidige Ni caraguaanse regering het beste voor heeft met de ontwikkeling van de mensen". meest kritisch staat tegenover Rea- gans confrontatiepolitiek in Mid- den-Amerika. Met de 'zuidelijke' baptisten bestaan ook banden, maar minder intensief, mede door het feit dat deze kerk conservatie ver is in haar opvattingen en door gaans achter de politiek van Rea gan staat. Profetisch De kerk moet in het nieuwe Ni caragua net zo goed een kritisch- afstandelyke en tegelijk profeti sche rol spelen als in de tijd van Somoza, vindt de rector van het Baptistenseminarie. „Kerk en staat hebben gescheiden verantwoorde lijkheden. Samen met andere ker ken hebben wij in de jaren zeven tig het Cepad opgericht, als een diakonaal orgaan van de kerken. Cepad doet ontwikkelingswerk, maar komt ook op voor mensen rechten. Vanuit de kerken is Cepad het platform voor de dialoog met de sandinistische overheid". De honderd miljoen dollar steun die Amerika deze zomer na vele maanden van interne politieke strubbelingen toekende aan de contra-revolutionaire krachten in Nicaragua, noemt ds. Baez ronduit 'desastreus'. De contra's zijn niets anders dan een voortzetting van de lijn van dictator Somoza, zegt hij. „Niemand gelooft dat zij in de^9e- komst van ons land een construc tieve rol kunnen spelen. Hun han delsmerk is marteling en onder drukking. We merken dat zelfs in ons kerkelijk werk. Verschillende klinieken zijn vernield door het ge weld van de contra's, er zijn werkers van onze kerken ver moord en hele gemeenten in de grensgebieden met Honduras zijn noodgedwongen opgeheven". „Maar het is natuurlijk geen ker kelijk probleem, het is een natio naal probleem. Iedere stuiver méér voor de contra's betekent dat de re gering ook geld moet toevoegen aan het defensiebudget. De inspan ningen die nu geleverd moeten worden om het geweld van de con tra's te keren, worden onttrokken aan de sociaal-economische ont wikkeling van ons land. Gevoegd bij de economische blokkade van Amerika tegen ons land, betekent dit dat we een land aan het worden zijn dat alleen maar consumeert". Censuur Ds. Baez weet dat hij in ons land met vragen geconfronteerd zal worden over de interne politieke situatie in Nicaragua. Is er cen suur, worden er politieke gevange nen vastgehouden, kan de kerk er in vrijheid haar werk doen? Zijn antwoord is duidelijk: „In tegenstelling tot de praktijk in meeste andere landen in Midden- en Zuid-Amerika, laat Nicaragua openlijk toe dat er onderzoekmis- sies komen die overal vrij kunnen rondkijken. Daarmee wU ik niet zeggen dat er niets aan de hand is. Maar er zijn krachten werkzaam die erop uit zijn Nicaragua zo nega tief mogelijk af te schilderen. Een paar jaar geleden circuleerde er in de pers een foto van mensen die gemarteld zouden zijn door de san dinisten. In werkelijkheid waren het slachtoffers uit de laatste fase van het tijdperk-Somoza. Zo'n in cident is illustratief'. „Ons land verkeert in een oor logssituatie. De regering wil het beste voor ons land, maar door de moeilijke omstandigheden worden er fouten gemaakt. Voor de kerken is het een plicht bij te dragen aan vrede en recht in Nicaragua, zowel intern als internationaal". Ds. Baez hoopt dat de regering van zijn land ook snel tot goede re laties zal kunnen komen met de hiërarchie van de Rooms-Katholie- ke Kerk, die van het begin af kri tisch heeft gestaan tegenover de sandinisten. De recente ontmoe ting tussen premier Daniel Ortega en kardinaal Obando y Brava is een eerste stap, die een aanwijzing is dat aan beide zijden de wens leeft om tot ontspanning te komen. Voor Baez staat het als een paal bo ven water dat verschillende bis schoppen in de fout zijn gegaan in het verleden. Zo vindt hij de open lijke steunbetuiging aan de Ameri kaanse hulp voor de contra's gren zen aan hoogverraad. „Opnieuw: we zijn een land in oorlog, en dan kan niet toegestaan worden dat een belangrijk insti tuut als een kerk zich opstelt te genover het eigen volk". "Kerkeraden in de Christelijke Gereformeerde Kerken die niet of onvoldoende bijdragen aan de ker kelijke kassen stellen op dit punt het kerkverband buiten werking". Dat sprak de synode van Den Haag gisteren uit bij de bespreking van het rapport van de deputaten (com missie) financiële zaken. Op voorstel van voorzitter domi« nee J. H. Velema liit Nunspeet zul len de nalatige kerkeraden alsnog worden opgewekt om aan hun fi nanciële verplichtingen te vol doen. Als zij niet betalen wegens bezwaren tegen het beleid van sommige deputaatschappen, moe ten ze dat via de kerkelijke weg kenbaar maken. De synode verwierp met 34 tegen 18 stemmen een voorstel, de moge lijkheid te onderzoeken van één hoofdelijke omslag voor alle veer tien kerkelijke kassen. Dan wordt nalatige kerkeraden de gelegen heid ontnomen om voor bepaalde kassen geen geld af te dragen. Uit de discussie bleek, dat de af gelopen driejaar een tekort van on geveer een half miljoen gulden was ontstaan omdat een aantal kerkera den niet of onvoldoende voor het algemene werk had afgedragen. Abt Baeten. Tot het aflopen van de ambtstermijn van de ontsla gen abt Ton Baeten (1 oktober 1987) zal er niemand namens de Stichting Nederlandse Priester- Religieuzen (SNPR) zitting hebben in de bisschoppelijke beleids-ad- viescommissie, het belangrijkste adviesorgaan van de rooms-katho- lieke bisschoppen. Dat heeft de al gemene vergadering van de stich ting besloten. De bisschoppen had den het bestuur gevraagd, een voordracht te doen voor de opvol ging van Baeten. Abt Baeten van de abdij van Ber ne in Heeswijk-Dinther werd begin juni door de bisschoppen ontsla gen als lid van de beleids-advies- commissie. Hij weigerde zich na melijk te distantiëren van de eu charistieviering waarmee de mani festatie van de '8 Mei-beweging' in Den Bosch was afgesloten. Voor die viering, waarin Baeten samen met pastoraal werkster Tony Gok- ke voorging, werd bij het eucharis tisch gebed gebruik gemaakt van een tekst van Huub Oosterhuis, die niet de goedkeuring van Rome had. Bovendien werden de instel lingswoorden niet door de voor ganger gezegd, maar door de gelo vigen samen met de voorganger gezongen. Het bestuur van de Stichting Ne derlandse Priester-Religieuzen wilde het ontslag van Baeten niet aanvaarden. Het beschouwde dit niet alleen als een opzeggen van vertrouwen in zijn vertegenwoor diger, maar ook als twijfel aan de betrouwbaarheid van de stichting en de religieuzen in het algemeen. Heiligverklaring. De Titus Brandsma-stichting begint een ac tie om een proces in te luiden tot heiligverklaring van de in novem ber vorig jaar zalig verklaarde pa ter Titus Brandsma. (Deze in 1881 in Bolsward geboren karmeliet be streed het nationaal-socialisme in woord en geschrift. Hij overleed in 1942 in het concentratiekamp Da chau). De Titus Brandsma-stich ting gaat proberen voor haar stre ven steun uit heel het land te krij gen. Gesprek. In Boedapest zijn de ze week drie dagen lang besloten gesprekken gevoerd tussen rooms- katholieken en marxisten, georga niseerd door het Vaticaanse secre tariaat voor de niet-gelovigen en het filosofisch instituut van de Hongaarse Akademie van Weten schappen. "De dreiging waaronder de mensheid leeft moet gelovigen en niet-gelovigen ertoe brengen ge meenschappelijk te bouwen aan een rechtvaardige vrede en verzoe ning tussen de volken", zei kardi naal Jean Poupard, voorzitter van het Vaticaanse secretariaat. Het groeiend aantal mensen dat zich niets aantrekt van normen en waarden in de samenleving is zo wel voor christenen als voor mar xisten een groot probleem, is een conclusie van de gesprekken. Bei de delegaties doelen daarbij op mensen die geldende waarden af wijzen en er geen nieuwe voor in de plaats stellen. Er werd na afloop geen gemeen schappelijk communiqué uitgege ven. Wel gaven de twee delegaties te verstaan, dat ondanks alle ver schillen christenen en marxisten toch iets gemeen hebben: het be lang dat ze hechten aan morele waarden. De deelnemers bespra ken ethische vragen en de moge lijkheid van samenwerking tussen rooms-katholieken en marxisten. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 drs. T. H. Zoek, 11.45 studentenekkle- sia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Trouwborst, Vlaardingen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer, ha; Oecu menische geloofsgemeenschap De Re genboog (Merenwijk) 9.30 ds. Nauta, 11.15 ds. Nauta en pastoor v. Well; Beth- lehemk. (Driftstr.) 10 ds. Christ, Eek en Wiel, opendeurdienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Schouten; Vredesk. (Burggravenl.) 10 dr. Wiersinga; Waalse kerk (tijdelijk Ra penburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdings kerk 10. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Terlouw-Sterk; Diakonessen- huis elke zat 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. Achterberg; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. v.d. Zwaan, 10.30 dovendienst, hr. J. Storm; Oude Vest 10 ds. Koolstra, ha; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. Locher; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, ge bouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Jan sen. Geref. K. Vryg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 10 en 5 ds. Van 't Spijker, Zut- phen. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. Dik- kes, 4.30 avondmaal, vrij voor alle gelo vigen, vrijdag 17 okt. 8 u. filmavond. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 nam. hr. H. Blok. Evan- geliecentrum-Pinksterbew. J. Maas- bach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 ds. K. van TwiUert. Leger des Heils (hoek VestestrJGroenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventis ten (Ontmoetingskerk Voorschoten) el ke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christenge meenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing') 9.45 in oud-kath. k. Zoe- terw.singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heili gen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- sma, Lekkerkerk, ha, 7 ds. Eveleens, Er- melo. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 dr. Zwanenburg, Ede, 7 ds. Vlasblom, Bos koop. Geref. Kerk 10 ds. Modderaar, 6.30 kand. P. Baane. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 6 ds. Jonkman, Ensche de. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Jonkman, ha, 6.30 mevr. drs. J. Broeijer-Bogers; Kruis kerk 10 ds. P. Sierat, O.geest, ha; Op- standingskerk 10 mevr. drs. Broeijer- Bogers, 6.30 ds. De Boo, Uitwijk; G. Herderkerk 10 ds. Taselaar, 5 ds. MoU, beide ha; De Bron 9.15 ds. Moll en pas toor De Graaff, 10.15 ds. Verheul, 6.30 ds. Taselaar, alle ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; Oudshoornse kerk 10 .ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Vergunst, Zoetermeer, 6.30 ds. Verploeg, Ermelo. Geref. Kerk Mar- .kerk 10 ds. Doolaard, A.dam, 6.30 ds. v. Wijngaarden; Salv.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Elderman. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school WUlemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, ha, 4.30 br. Kleingeld. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 (mmv Steve Green uit Amerika) ds. Koekkoek. Baptgem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. G. van 't Wout, 6.30 hr. J. B. Klein Haneveld. VoUe- evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. B. Knoester. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Doopsgezinde gemeentekring 4 nam. ds. De Clercq, Leiden, in remonstr. kerk. Christengemeente 'De Hoeksteen' ('Bethel', hoek Emmalaan) 10. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Pera. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Hoogendijk, Alphen, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 ds. Timmer, Lunteren, 6.30 ds. Sirag, Leusden. Ge ref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v. Kooy, Oudewater, peref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) 9.30 leesdienst, 3 ds. v.d. Haar. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 5 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. G. Oude Vest-kerk (gereformeerd) in Leiden. (foto Wira Dijkman) de Jong, 5 ds. H. Poot, Doeveren, gez. jeugddienst. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 kand. J. v. Langevelde. Geref. Gem. 9.30 leesdienst. 3 ds. Bac. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. M. J. Paul, A.foort, 6.30 ds. De Jong, Leiden. Geref. Kerk 9.30 ds. Huis man, 5 ds. Hassefras, Maasdijk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 5 ds. Wolthuis, Heemstede. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. P. Kooü, ha. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 kand. C. Vos, Warnsveld. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Kattenberg, Den Helder, 6 dr. Vermeulen; Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 ds. v. 't Hof, Woubrug- ge. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-col- lege) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 dr. A. de Kuiper, Voorschoten, 5 ds. v.d. Horst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. P. J. Visser, Aalburg, beves tiging ds. H. Visser, 6 ds. H. Visser, in trede; O. Kerk 10 ds. Baas, 5 ds. Sjolle- ma; Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. De Jong; Pniëlk. 9.30 ds. De Jong, 5 ds. Schuurman; Maranathakerk (Rijnsoe ver) 9.45 samenzang, 10 ds. Schuurman, gezinsdienst, 5 ds. Hovius. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. N. van Egmond, Utrecht. Ge ref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Breevoort; Triumfatork. 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. Koster. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. Ned. Ge ref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 kand. H. Winkelhoff. Chr. Geref. K. 10 en 5 leesdienst. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang- .gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptis tengem. (Ambachtsweg 2) 109 ds. J. A. Visser, doopdienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 3 ds. v.d. Bom (met gehandicapten!, 6.30 ds. Doesburg; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Leythenrode 10 pater Poelma. Elis.zie- kenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt .gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J.de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk, Zevenbergen. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Boswijk, Lisse. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. 9.30 en 4.30 ds. E. van 't Foort. Ned. Ge ref. Kerk (Salvatori) 10 stud. J. de Groot, Amstelveen, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Visser, N.-Vennep. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. de Groot. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, Boskoop, 6.30 ds. Cnossen, Delft. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom, ha. Chr. Geref. Kerk 8.30 leesdienst, 7 ds. Beekhuis, R.dam, in remonstr. kerk. Remonstr. Gem. 10 ds. Verheus, A.dam. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 dr. De Graaff, 6.30 ds. v.d. Kamp, Rijns, woude. Geref. Kerk 9.30 kand. P. Baane, Al phen, 7 ds. De Lange, Aalsmeer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Ten Voorde, ha. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v. Dijken. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. A. Post, Wilnis, 7 ds. Keyser, Utrecht. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Guyt, Lunteren; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v. Roon, Zeist, 5 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Guyt; Sole Mio 9 ds. Kuiper. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 en 7 (muzikale ves per) ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Bach, A.dam. Evangeliegemeente 'Sha lom' (geb. 'Buitenzorg', Zeereep) 10. Rk NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey; De Zilk 10 ds. Hemmes, O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Ly tw.) 10.30 drs. M. Roos (Leiden), 7 ds. Da Costa. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Ge ref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 ds. Grutter, 4.30 kand. G. Treurniet, Berkel. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. W. de Leeuw. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evan- geliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. v.d. Berg, Bodegraven, 6.30 hr. J. Blom. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. De Graaff. Chr. Ge ref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Hoefna gel, Nieuwpoort. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. v. Niel; Be- thelkerk 9.30 ds. v. Niel, 3 ds. Smaling, aangepaste gezinsdienst, mmv 'Cam- pingsingers'. Geref. KerkPetrakerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Wouters, A.dam, jeugd dienst; Imm.kerk 9 en 10.30 kand. J. Eerbeek, Den Haag, 5 ds. Cziria; Mar- .kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Krütenburg. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. van Duin, Noordwijk. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Baas, 7 ds. Meynen, Haar lem, opendeurdienst, mmv Aalsmeers jeugdkoor en organist Teke Bylsma. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse, ha. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 ds. Eysenga, Zw.dam. Geref. Kerk 9.30 kand. G. J. de Bruin, 6.30 ds. v.d. Kooi-Dykstra. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Ge ref. Kerk 9:30 ds. Spaans (vlootpred.) Leiden, 6.30 ds. Cziria. Geref. K. Vryg. 9.30 en 4 ds. Heida. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 zie geref. kerk; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Honig, ha. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 ds. Blenk, A.dam, 4.30 ds. Arke- raats, Giessendam. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Breen. Rk Kerk Laur.kerk zat 7, zo. 11; M. Gods- kerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 kand. Prins, Driebruggen, 5 ds. v.d. Pol, Boskoop; Hoeksteen 9.30 ds. Schip- aanboord, 6.30 ds. Abma, Gouda; Be- thelk. 9.30 ds. Kunz, Dordrecht, 5 ds. De Graaf, Loenen aan de Vecht; Imm.kerk 10 ds. Hulst, Apeldoorn, 5 ds. T. van Leeuwen. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. Bongers, 5 dr. Bade; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Geref. K. Vryg. 8.45 en 2.45 stud. J. R. Visser. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Schalkoort, Delft, ha; Kievietk. 10 ds. v.d. Bom, Den Haag, ha; Messiask. zie Zyllaankerk; Dorps centrum 9.30 ds. Schaap, Schoonhoven. Geref. Kerk Zyllaan 10 ds. v.d. Woude, gez. dienst 7 ds. v.d. Woude, zangdienst. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Knoppers, A.dam. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Ge luk, Woerden, 6.30 ds. Laseur, Voorthui zen. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Aalders, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, Leiden, 7 ds. Stam, Ter Aar, ha. Geref. Kerk 9.30 hr. J. P. Karstens, Leiden, 7 ds. Verheul, Alphen. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Ryndyk zat. 7, zo. 9.30 en ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eysenga, 6.30 ds. Modderaar, Alphen, gez. evang.dienst, mmv kinderkoor. Ge ref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 zie herv. gemeente. Remonstr. Gem. 10 dr. Meije- ring. Róger Zavala Bdez: Christenen kunnen in ons land niet aan de kant blijven staan, nu de Ame rikaanse agressie Nicaragua in een permanente staat van oorlog brengt", (foto gpd) Over de relatie met de baptisten houdend in zijn uitspraken. De Ni- gekomen uit de 'noordelijke' bap- in Amerika is ds. Baez wat terug- caraguaanse baptisten zijn voort- tisten in de VS, de kerk die nog het

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11