Bouw nieuwe revalidatieldiniek begint mogelijk al in november Zeehospitium in Katwijk maakte haast met plan Lorentzschool Fraude K&G hiedt 100 leden aan PPT viert eerste lustrum Proef met extra bushalte op verzoek van bejaarden Dealen Stenen gooien Lezers Schrijven Markt Bouwplan PAGINA LEIDEN VRIJDAG 10 OKTOBER 1986 KATWIJK - De nieuwe re- validatiekliniek op het ter rein van het Rijnlands Zee hospitium in Katwijk kan waarschijnlijk al in juli 1987 in gebruik worden geno men. De voorbereidende werkzaamheden verlopen volgens plan en de bouwers denken eind volgende maand daadwerkelijk met de uitvoering van het 5,7 miljoen gulden kostende project te kunnen begin nen. Binnen acht tot negen maanden moet dan 'de slechtste revalida- tiekliniek van Nederland', zoals di recteur F.H. Goudswaard van het Zeehospitium het huidige gebouw Blankenheim omschrijft, vervan gen zijn door een modern complex waarin behalve de afdelingen kin- der- en volwasseneiirevalidatie ook een polikliniek wordt onderge bracht. De revalidatie-afdelingen, waar onder meer patiënten worden behandeld die een ingrijpende operatie hebben ondergaan of her stellen van een verkeersongeval, tellen in totaal veertig bedden. Directeur Goudswaard toont zich uiterst tevreden over de tot standkoming van niek, waarvoor de plannen in 1985 overhaast moesten worden ge maakt. "Toen bleek dat de bouw van een regionale revalidatiekli- niek in Leiden niet zou doorgaan, was het Zeehospitium het belang rijkste slachtoffer", vertelt hij. "Aan onze oude revalidatiekliniek Blankenheim was namelijk, met het oog op nieuwbouw in de sleu telstad, jarenlang geen onderhoud meer gepleegd en het paviljoen was in die tijd totaal verpauperd. We werden daardoor gedwongen binnen zeer korte tijd voor een al ternatief te zorgen". LEIDEN - In het bericht 'Organi saties onder dak in Lorentzschool' in de krant van donderdag 2 okto ber zijn enkele onjuistheden geslo pen. Kinderdagverblijf Peuterpa let verzorgt in de school buiten schoolse kinderopvang en geen 5- urige dagopvang. Peuterpalet en het buurthuis Corn. Joppensz heb ben de school begin dit jaar al be trokken. Voorts neemt niet het dienstencentrum voor de binnen stad maar dat voor zuid-oost zijn intrek in de school. In totaal gaat het om 6 lokalen: 1 (in de toekomst 2) voor Peuterpalet, 2 voor Corn. Joppensz en 3 voor het diensten centrum. Het buurthuis vertrekt te zijner tijd naar de Oppenheim- straat als het definitieve onderko men daar klaar is. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren een 34-jarige vrouw en een 36-jarige man gehoord die van steunfraude worden verdacht. De vrouw zou in de periode '76 - '85 ten onrechte 190.000 gulden aan uitkeringen hebben ontvangen en de man 4000 gulden. Het tweetal, dat samenwoonde aldus de politie, werkte zwart. Vogelkijkdag Op 18 oktober trekken weer duizenden mensen naar buiten om in het hele land vogels te gaan kijken. Het is dan nationale vo gelkijkdag. Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie houdt die dag excursies in het park Merenwijk vanaf de kin derboerderij tussen 10.00 cn 15.00 uur. Tafeltennis In de accommodatie van Do- cos-tafeltennis aan de Hoge Morsweg 201 wordt maandag 13 oktober een tafeltennistoernooi gehouden voor jongens en meisjes van het voortgezet onderwijs. Er hebben 84 deelnemers ingeschre ven, een aantal dat volgens de or ganisatoren een beetje tegenvalt. De wedstrijden beginnen om 10.00 uur. Volkenkunde wordt zendag de film Bali ver toond. De film geeft een beeld van de traditionele ceremonieën, het dagelijks leven en de schoonheid van Bali. Aanvang 15.00 uur. De film duurt ongeveer een halfuur. Bingo Wandelsportvereniging Zuid- West houdt zaterdag een bingo avond in 't Parlement aan de Nieuwstraat 45. Aanvang 20.00 uur. 'Vogelenwijk' Speeltuinvereniging Vogelen wijk bestaat 40 jaar. Ter gelegen heid daarvan wordt zaterdag 11 okiober feest gevierd. Het pro gramma, dat zich afspeelt in het pas opgeknapte clubhuis aan de Nachtegaallaan, ziet er als volgt uit: 10.30 tot 15.00 uur dubbeltjes- kermis; 11.30 uur peutertheater 14.00 uur goochelaar; 16.00 uur heropening clubhuis; 20.30 uur feestavond. Herfstwandeling Het Instituut vor Natuurbe scherming seducatie organiseert zondag 12 oktober een herfstwan deling in de Raephorst die onge veer twee uur duurt. Er wordt aandacht geschonken aan de di verse soorten paddestoelen. Aan vang 13.00 uur, verzamelen bij ingang Papeweg in Wassenaar. Vrouwen Vrouwen die belangstelling hebben voor gemeentepolitiek en meer inzicht willen krijgen, kun nen deelnemen aan een cursus die gedurende 6 ochtenden wordt gehouden van 9.30 tot 11.30 uur op het adres Caeciliastraat 8. Voor informatie tel. 890812, 131335 oof 892633. Ook voor vrouwen die be stuursfuncties in verenigingen willen vervullen, wordt een cur sus gehouden en wel gedurende 5 avonden op hetzelfde adres. Voor informatie tel. 131335. Typen Wie wil leren typen, kan daar toe een cursus volgen in het Leid se volkshuis aan de Apothekers- dijk 33a. De cursus wordt op dinsdagavonden gehouden. Voor informatie tel. 149180. Eten 'Weet wat u eet'. Dat is de titel van een cursus over voeding die op 22 en 29 oktober en 5 en 12 no vember in het Gezondheidscen trum aan de Rosmolen 3 in de Merenwijk wordt gehouden. Aan de orde komt bijvoorbeeld welke voeding gezond is; welke stoffen er in het eten zitten; invloed van reclame en dergelijke. DE avond en beginnen om 20.00 uur. Aa melden en informatie via 1 121753. Vrijwilligerswerk Mensen die van plan zijn vrij willigerswerk te gaan doen, zon der precies te weten welke moge lijkheden er zijn, kunnen deelne men aan een korte cursus van de Vrijwilligerscentrale aan Oude Rijn 44c. De cursus begint woens dag 22 oktober. Voor informatie tel. 149064 (tussen 11.00 en 16.00 uur), vragen naar Ina Boon óf Annemarie Bevers. Vakantie Herfstvakantie. In buurthuis Op Eigen Wiekenxvorden voor de kinderen de volgende activitei ten georganiseerd. Maandag is er een film die begint om 13.00 uur. Dinsdag wordt er een kin derbingo gehouden aanvang 14.00 uur) en woensdag is er om 15.00 uur een optreden van Me neer Kaktus. Vrijdag staat er om 9.30 uur een bus klaar om naar Artis te gaan. Vooraf graag op geven bij Anja in het buurthuis. Strandloop De atletiekvereniging De Bata ven houdt zondag een strandloop in Noordwijk. Er kan worden ge kozen uit afstanden tussen 2Vz en 15 kilometer. Inschrijven is moge lijk in restaurant De Wulk aan de Wilhelminaboulevard 28. De strandlopen beginnen om 11.00 uur bij de vuurtoren. Club '58 Stichting Club '58 houdt mor gen in de stadsgehoorzaal weer haar jaarlijks feestavond. De stichting heeft als doel allerlei ac tiviteiten te organiseren voor verstandelijk gehandicapte men sen uit Leiden en omstreken. Het feest zaterdag wordt opgeluis terd door de muziekgroep De Sleutels die bekende en onbeken de liedjes ten gehore zal brengen. Aanvang 20.00 uur. Kinderfilm K&O draait woensdagmiddag een gevarieerd filmprogramma voor kinderen met onder meer te- .enfilms en in de hoofdfilm Lau- ■el en Hardy. Voor informatie en i tel. 141141. Binnen tien maanden werden plannen ontwikkeld en goedge keurd om het bestaande hoofdge bouw van het Zeehospitium met vleugel uit te breiden. revalidatie- en polikli niek wordt ondergebracht in het westelijke deel van het hoofdge bouw. De bestaande bebouwing, die bestaat uit één laag, wordt daarvoor opgetrokken tot twee verdiepingen. De begane grond wordt vervolgens geschikt ge maakt voor het onderbrengen van de polikliniek en de revalidatie-af delingen komen in de nieuwbouw op de eerste etage. De oppervlakte van de nieuwe vleugel beslaat in totaal ongeveer 2400 vierkante me ter. Voordat volgende maand met de bouwwerkzaamheden kan worden begonnen moeten overigens de hartrevalidatie en het laboratium van het Zeehospitium elders wor den ondergebracht. Beide afdelin gen maken nog gebruik van het hoofdgebouw maar zullen binnen enkele weken verhuizen naar de paviljoens Van Walsum en Van Raalte. Beide paviljoens staan leeg sinds de ingebruikname van het nieuwe voorzieningencentrum op het terrein van het Zeehospitium en worden momenteel opgeknapt. revalidatiekliniek wordt in principe gebouwd voor periode van slechts tien jaar. Tegen die tijd moeten de plannen voor een regionaal revalidatiecen trum in Leiden nieuw leven wor- De nieuwe revalidatiekliniek Zeehospitium. Op deze tekening wordt gebouwd aan de westzijde van de voormalige hoofdvestiging i s de toekomstige situatie weergegeven. (foto Dick Hogcwoningi den ingeblazen, waarna de opvang in Katwijk overbodig wordt. "Een dergelijke nieuwe kliniek zou mis schien kunnen worden gebouwd op het terrein dat het academisch ziekenhuis bij de verhuizing naar de nieuwbouw verlaat", oppert di recteur Goudswaard van het Zee hospitium. Wat er vervolgens met de revali datiekliniek in Katwijk gebeurt is nog niet bekend, maar de directie van het Zeehospitium is in ieder geval niet van plan de vleugel dan weer af te breken. "We beschikken over fantasie genoeg om weer een andere bestemming voor dit on derkomen te vinden", aldus Goud swaard. Op het terrein van het Rijnlands Zeehospitium komt na de inge bruikname van de nieuwe revali datiekliniek opnieuw een flink stuk grond vrij. De bedoeling is na melijk dat het oude paviljoen Blan kenheim na het vertrek van de pa tiënten naar de nieuwbouw, wordt .gesloopt. Dit voornemen is terug te vinden in het zogenaamde sane ringsplan dat de directie van het Zeehospitium heeft opgesteld. Door de ingebruikname van een aantal nieuwe gebouwen op het terrein aan de Katwijkse Drieplas- senweg is een aanzienlijk deel van de oude onderkomens van het Zee hospitium overbodig geworden. Een deel van die oude behuizing is inmiddels al opgeruimd, waardoor er in dit duingebied grote open plekken zijn ontstaan. In de ge meenteraad van de kustplaats is dan ook al eens geopperd om met het Zeehospitium te gaan praten over het afstaan van bepaalde per celen, waardoor bijvoorbeeld de bouw van bungalows of zelfs een hotel mogelijk zou kunnen wor den. De plaats voor dergelijke voorzieningen, op een steenworp afstand van het strand en de dui nen, is namelijk ideaal. Directeur Goudswaard verwacht echter niet dat deze plannen nog eens werkelijkheid zullen worden. "Het Zeehospitium huurt dit duin terrein van Domeinen, en ik denk niet dat deze overheidsdienst toe stemming geeft voor de bouw van huizen of horecabedrijven. Er zal volgens mij toch worden gezocht naar een bestemming die aansluit op de activiteiten die al jarenlang in dit gebied zijn ontplooid". Hij denkt bijvoorbeeld aan de bouw van een vakantiecentrum voor ge handicapten, waarvoor het bestuur van het Zeehospitium 'vage plan nen' heeft. Goudswaard: "Het ter rein zou daarvoor ideaal zijn. Een dergelijke voorziening voor gehan dicapten zo vlak aan zee bestaat bovendien in ons land nog niet". LEIDEN - De muziekvereniging K&G biedt de jubilerende 3 Octo ber Vereeniging als blijk van waar dering uit haar eigen gelederen 100 nieuwe leden aan. Er was nog even twijfel na de uitspraken van voor zitter Rörsch. maar K&G be schouwt dit maar als een vervelend incident en hoopt dat het niet de algemene mening van het bestuur Aankomende zaterdag zal jong K&G met haar Geuzenshow deel nemen aan het sterk bezette con cours in nieuwe Florahal te Rijns burg. Jong K&G komt om onge veer half vijf in de arena. Om kwart voor vier vertrekt er een speciale supportersbus vanaf Oosterstraat in Leiden. LEIDEN - L. Eichhorn en J. Eichhom-de Roode vieren 20 oktober hun 60-jarig huwelijksfeest. De echtelieden, beiden 86 jaar, zijn geboren en getogen Leidenaars en wonen aan de Veilingkade. Tot het einde van de Tweede Wereldoorlog woonde het echtpaar aan de Hoge Rijndijk. Daarna een tijdje in de Goejestraat en sinds 15 jaar aan de Veilingkade. De heer Eichhorn heeft tot in de jaren 40 in de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij gewerkt. Tijdens de oorlog is hij actief geweest in het verzet tegen de Duitse bezetter en heeft daarvoor het verzetsherdenkingskruis gekregen. Sinds 1965 is hij gepensioneerd. Vrijdag 17 oktober wordt in het gebouw Het Hooglandsche Huijs aan de Hooglandse Kerkgracht receptie gehouden om 19.30 uur (foto wim Dijkmani bejaarde bewoners uit de flat de Statenhof. Zij vonden de afstand naar de normale bushalte te groot. De halte staat er overigens op proef. Als blijkt dat ze onvoldoen de wordt gebruikt, wordt de bus halte weer weggehaald. De halte is bedoeld voor de bus lijnen 13 en 14. Bewoners hebben ook gevraagd om een bushalte aan de overzijde van de straat. De di rectie verkeer bekijkt nog of dit verzoek wordt ingewilligd. Of de halte er komt is echter nog maar zeer de vraag. LEIDEN - De stichting praktische pedagogische thuishulp. (PPT) viert dit jaar haar 5-jarig bestaan. De stichting zet zich in voor licha melijk of geestelijk gehandicapte kinderen of kinderen met een drei gende ontwikkelingsachterstand. Sinds haar oprichting in 1981 heeft de PPT bij 200 gezinnen in de Lei den, Alphen en de duin- en bollen streek thuis hulp kunnen bieden. De stichting stelt dat ouders van gehandicapte kinderen in toene mende mate de zorg voor die kin deren zelf op zich nemen. In veel gevallen wordt daarmee de plaat- LEIDEN - De busmaatschappij NZH en de directie verkeer van de gemeente Leiden hebben een extra bushalte neergezet bij de kruising Bachstraat-Kennedylaan. Ze heb ben dit gedaan na verzoeken van LEIDEN - De E.H.D. moest gister middag omstreeks half vijf een 9- jarig jongetje met een gebroken arm naar het AZL brengen. Tij dens het spelen was hij in de Prin senstraat van een container geval len. LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag rond vier uur 3 men sen aangehouden die ervan wer den verdacht dat ze in de omge ving van de Haarlemmerstraat drugs liepen te dealen. Eén van hen, een 28-jarige Leidenaar, bleek vijf poeders cocaïne bij zich te heb ben. Na verhoor werd het drietal weer heengezonden. sing in een tehuis zo lang mogelijk uitgesteld. De PPT stelt zich tot doel dergelijke gezinnen en kinde ren een aantal uren per week gedu rende een bepaalde peroide - meestal tussen de 3 en 12 maanden - met raad en daad terzijde te staan. LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van donderdag op vrij dag omstreeks half drie een 17-jari- ge jongen en een 18-j'arig meisje aangehouden die ervan worden verdacht dat ze in de Pieterswijk met stenen liepen te gooien. Sa men met drie anderen zou het tweetal bovendien vijf ruiten van het LVC aan de Breestraat hebben ingegooid. VUURWERK - Een 13-jarig jon getje raakte gistermiddag in de Burgsteeg gewond aan zijn been toen vuurwerk in zijn broekzak af ging. Hij moest onder doktersbe handeling worden gesteld. De poli tie zal onderzoeken van wie de jon gen het vuurwerk kocht. Onder de merkwaardige titels En deldarm 1, 2 en 3 komt in de ru briek Steeds de heer Logtenberg, chef directie reiniging, havens en markten in deze krant aan het woord. Vooral aan de manier waar op hij over markten praat, is zeer goed te merken dat hij van de markt nog erg weinig verstand heeft. Eindelijk na jaren is de waren markt eindelijk weer terug waar die thuis hoort. Steeds weer moest de markt het ontgelden als er wat te regelen of te ontregelen was in het centrum van de stad. Geen markt in Nederland is zo versplin terd geweest als de Leidse. Hier een plukje, daar een brok. Beroer der kon het niet. Terecht hebben de kooplieden en hun organisatie altijd gepleit voor de terugkeer van de markt op de vertrouwde mark- tenroute. De Hooglandse Kerkgracht kon alleen maar redelijk functioneren door de aanwezigheid van de groente- en fruitbranche en een paar sterkte publiektrekkers. Als het aan ons ligt, komen we op die gracht nooit meer terug. Echt goede handelaren in curio sa en antiek kijken wel uit om op die stille plek te gaan staan. En ook Chinezen met loempia's zijn wel goed, maar niet gek. Dat vinden wij nu zoals het er plastisch staat: regelrecht gelul. De denigrerende uitlatingen aan het adres van de Centrale Vereniging voor de Am bulante Handel zijn niet erg repre sentatief te noemen voor een direc teur van zulke belangrijke dien sten. Wat wij niet snappen is dat ie mand mensen op een soort onbe woond eiland wil plaatsen zonder een eerlijke kans op een verant woorde omzet. Want de marktgel- den in Leiden zijn nu ook niet de laagste in het land. Dat men het liet afweten is dus niet zo onbegrijpe lijk. Leiden is een oude stad waar vroeger nogal wat handel werd ge dreven, getuige de namen Boter markt. Aalmarkt,' Garenmarkt, Houtmarkt, Beestenmarkt, enz. De markt vervult een prijsregelende functie en is voor Leiden vooral op zaterdagen een publiekstrekker en ontmoetingscentrum van jewelste. Wij hoeven echt niet zo nadrukke lijk te fungeren als een verbinding tussen de twee grote winkelstraten in Leiden. Wij waren er al 1000 jaar voor het begin van onze jaartelling. De goed anticiperende winkelier profiteert toch wel van onze aan wezigheid. En... in heel veel zaken en warenhuizen worden we toch wel geïmiteerd (zie de talloze na- maakkfaampjes). Onze Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel is een uitste kend werkende vereniging waarbij 70 procent van de handelaren zijn aangesloten. Zij is vertegenwoor digd in alle belangrijke publiek rechtelijke organen. Ook Leiden heeft in overleg met alle betrokken instanties de marktverordening in gevoerd. Het naleven en controle ren hiervan is een belangrijke taak voor de marktdienst. Vooral het veegschoon achterlaten van de ver koopplaatsen is voor het milieu van het allergrootste belang. Marktkooplieden moeten voor minstens 6 branches naast het di ploma Ambulante Handel ook nog eens een vakdiploma hebben en dat moet ook voor alle markten gelden, inclusief de kerstbomen- en de 3 oktobermarkt. Voor de heer Logtenberg kan gelden, met een variant op een be kend gezegde: koopman blijf by je kraam. Want wat bijvoorbeeld de reinigingsdienst betreft: diep res pect voor de manier waarop altijd zondags en na 3 oktober nooit ie mand merkt dat er de dag tevoren markt is geweest. Ben Zonderop, Oud-voorzitter afdeling Leiden van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, Van 't Hoffstraat 17, Leiden Tot mijn verbazing las ik in het Leidsch Dagblad van 7 oktober een berichtje onder de kop 'Bezwa ren tegen bouwplan Doelenterrein verworpen'. Ik vrees dat uw redac tie zich bij de berichtgeving volle dig door de gemeente, de andere partij in kwestie, heeft laten mislei den. Het lijkt mij journalistiek een slechte zaak als een plaatselijke krant zo zeer op het kompas van de gemeentelijke voorlichter blind vaart, zonder zelf kennis te nemen van de stukken. In werkelijkheid is de indertijd door de gemeente voor het bouw plan Doelenterrein afgegeven bouwvergunning door de afdeling rechtspraak van de Raad van State vernietigd en wel wegens strijd met de bouwverordening. Het ge volg van die uitspraak is dat het complex van 58 woningen op het Doelenterrein er nu staat als zijnde zonder bouwvergunning gebouwd. Als het niet om gemeentelijke wo ningbouw zou gaan, maar om een particuliere schuur of een aan bouw, zou het moeten worden af gebroken, maar daar het in de praktijk - terecht - nooit van. Dat het plan in stryd was met de bouwvergunning is een van de punten die wij in ons beroep bij de Raad van State naar voren hebben gebracht en dit is dus door de Raad van State volledig gehonoreerd: de bouwvergunning, aldus de Raad van State, had nooit mogen wor den verleend. Wij hadden nog een reeks andere bezwaren tegen de door de gemeente gevolgde proce dure naar voren gebracht, maar aan de behandeling daarvan is de Raad van State - juist omdat de bouwvergunning om te beginnen niet had mogen worden verleend - niet toegekomen. Dat is jammer, maar in elk geval wel iets anders dan dat onze bezwaren 'v pen' zijn. Een pikante bijzonderheid is overigens nog dat indertijd bij de behandeling van het schorsings- verzoek voor de Raad van State vanwege de gemeente is verklaard dat het bouwplan niet in strijd was met de bouwverordening, terwijl men toen al beter wist. De Raad van State heeft die onwaarheid destijds voor zoete koek geslikt an ders zou het complex nooit ge bouwd zijn. Het enige dat in uw bericht klopt is dat de Raad van State geen scha devergoeding heeft toegekend. Wel had daarbij kunnen worden aangetekend dat de Raad van State daartoe in het algemeen zelden overgaat en die zaak liever aan de burgerlijke rechter overlaat. M. Hofstede, Plantsoen 31, (eertijds Doelengracht 9), Leiden Naschrift redactie. U heeft gelijk dat er in het bericht niet staat dat de bouwvergunning is vernietigd. Die mededeling is aan het einde van het bericht weg gevallen. U merkt zelf al op dat dat echter een formele zaak is, want het heeft geen enkele consequentie. Het gebouw blijft gewoon staan waar het staat. Veel dieper gaan wij op dat soort zaken nooit in. Wij willen onze lezers niet lastig vallen met ju ridische haarkloverij. Het bericht is ontleend aan de uitspraak van de Raad van State en is dus niet, zoals u suggereert, afkomstig van de gemeente Leiden. Uit die stukken blijkt ook duidelijk dat wel degelijk bezwaren van uw kant tegen het bouwplan door de Raad van State zijn afgewezen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de aan gevoerde waardevermindering van woningen in de omgeving van het bouwplan en bezwaren in ver band met verlies aan privacy en verminderde lichttoetreding.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4