Verzamelgebouw Mostert voor opening volgeboekt Expositie over Erasmus en Leiden Cath boos over bemoeienis gemeente lezing Hutchings 'Regeling treffen voor Leidse kunstenaars na opheffing blo*' Plan voor Verschuiving' bedden verpleeghuizen Snuffelmarkt met leuke attracties VRIJDAG 10 OKTOBER 1986 LEIDEN - Het nieuwe be drijfsverzamelgebouw Mostert is nog voor de ingebruikname en officiële opening al vrijwel volledig verhuurd. Zoals het er nu naar uitziet, vestigen zich op korte termijn 15 bedrijfjes in dit gebouw. De stichting werkgelegenheid, de beheer der van het complex, heeft nog een ruimte van 53 vierkante meter over en dan is ook dit be drijfsverzamelgebouw vol. door Wim Wegman Het Mostertcomplex aan de Mid delstegracht is het tweede verza melgebouw van de stichting werk gelegenheid. Enkele jaren geleden opende zij een dergelijke accom modatie in de voormalige matras- senfabriek Olga. Beide gebouwen zijn bedoeld om beginnende on dernemers op weg te helpen. Dank zij subsidies hoeven die gedurende de eerste jaren slechts een lage huur te betalen. Daardoor hebben ze de gelegenheid hun bedrijf goed op poten te zetten. Na verloop van tijd betalen de ondernemers een normale, commerciële huur. Be halve beginnende ondernemingen kunnen in beide complexen ook bedrijven terecht die uit de bin nenstad moeten verdwijnen. Een opvallende ontwikkeling is dat, waar Olga vooral plaats biedt aan ambachtelijke bedrijven, in het Mostertcomplex meer de na druk is komen te liggen op indus triële, service-verlenende en zelfs technologische ondernemingen. Een van die bedrijven, de groot handel voor midden- en kleinbe drijf in personal computers en ko pieermachines: MHOHM Micros, heelt zelfs overwogen zich in het academisch bedrijvencentrum (ABC) in de Leeuwenhoek te vesti gen. Uiteindelijk heeft het toch voor 'Mostert' gekozen omdat dat, aldus ondernemer Pim Veldhuizen, de ruimten daar groter en goedkoper zijn en omdat het ABC meer be doeld is om kennis over te dragen tussen universiteit en bedrijfsle ven. Overigens is Veldhuizen niet verbaasd dat naar verhouding meer technische bedrijven zich in het Mostertcomplex hebben geves tigd. "Het knutselwerk is geloof ik een beetje 'uit'". Lasers Het Mostertcomplex wordt vrij dag 31 oktober officieel geopend door wethouder Fase van economi sche zaken. Tot nu toe is nog maar één bedrijf daadwerkelijk in dit be- drijfsverzamelgbouw begonnen: de computergroothandel. De ko mende week vestigen zich er ook een reclamebureau dat gebruik maakt van lasers (Laser Promo tions) en de drukkerij Mostert - die ironisch genoeg begin dit jaar is begonnen in het Olga-complex. Binnen afzienbare tijd nemen in Mostert een open haardencentrum en een bedrijf dat drukkerij-machi nes renoveert hun intrek. Verder komen er twee timmerbedrijven, een uitgeverij van technische tijd schriften, een bedrijf in syntheti sche oliën voor automotoren, een adviesbureau voor natuurgenees kunde en een ontwerpbureau voor medisch-technische produkten op het gebied van revalidatie. Ook het be vestigen zich drijfsverzamelgebouw een grafisch ontwerpbureau, een confectie-ate- lier en een dansstudio. De werving voor het Mostert complex is al ruim een jaar geleden begonnen. Het duurde langer voor dat de bedrijven erin konden trek ken dan aanvankelijk was gedacht. Het gebouw, waarin vroeger een transport-onderneming was geves tigd, bleek in een aanzienlijk slech tere staat te verkeren dan ver wacht. De oplevering werd daar door met meer dan een half jaar vertraagd. De verbouwing heeft ruim 2 miljoen gulden gekost. Cursussen Beginnende ondernemers wor den door de stichting werkgele genheid niet alleen ondersteund met een lage huur voor bedrijfs ruimten, maar ook met allerlei cur sussen. Deze cursussen worden in opdracht van de stichting verzorgd door de planwinkel Delft. Ze kun nen ook worden gevolgd door, on dernemers die niet in het Olga- of Mostertcomplex zijn gevestigd. Een van de nieuwe cursussen die de Planwinkel dit najaar begint is er een waarbij ondernemers leren hoe ze een ondernemingsplan kun nen maken. Daartoe vormen de cursisten een werkgroep waarin ze zelf op zoek gaan naar benodigde gegevens en deze zelf verwerken in hun ondernemingsplannen, daar bij begeleid door docenten en me de-cursisten. De cusrus wordt ge houden op 12 achtereenvolgende woensdagochtenden en begint op 12 november. Het in Mostert gevestigde bedrijf Micros begint 22 oktober onder auspiciën van de stichting werkge legenheid en de Planwinkel een oriënterende cursus voor kleine bedrijven in het gebruik van com puters. De cursus wordt gehouden op drie woensdagmiddagen. Voorts begint in november een cursus solliciteren. Deze is, het laat zich al raden, niet bedoeld voor be ginnende ondernemers. Tijdens deze cursus wordt de deelnemers onder meer bijgebracht hoe ze een sollicitatiebrief moeten schrijven, hoe ze een sollicitatiegesprek moe ten voeren, wat het arbeidsbureau zoal voor hen kan betekenen en hoe ze zich moeten oriënteren op de verschillende beroepen. Tijdens de cursus beoordeelt een perso neelschef van een groot bedrijf de sollicitatiebrieven. De cursus wordt gehouden op 6 achtereen volgende dinsdag- en donderdag middagen en begint op 11 novem ber. Forie Sepers van de Planwinkel Delft beginnende ondernemers. Vanaf 23 oktober in Academisch Historisch Museum LEIDEN - "Alleen topkunstena^rs worden financieel gesteund nu ae bkr-regeling per 1 januari volgend jaar wordt opgeheven. De gemeen te zou een regeling voor alle Leidse kunstenaars - ongeveer 60 in getal - moeten treffen om het mogelijk te maken dat zij een vergoeding van hun beroepskosten krijgen. Bo vendien moet er iets te regelen zijn voor de niet als zodanig erkende kunstenaars. Omdat zij in de alge mene bijstandswet komen, kun nen zij geen opdrachten aanvaar den. En als ze op een andere ma nier proberen aan het werk te ko men, worden zij niet als kunste naar erkend". Deze vicieuze cirkel werd gister avond geschetst tijdens de verga dering van de raadscommissie voor culturele zaken. De opheffing van de bkr werd, behalve door de WD die wat nuances legde, door alle aanwezige partijen als een slechte zaak bestempeld. Wethou der Kuijers (culturele zaken) bena drukte het belang van de manier waarop het beschikbare geld na opheffing van de bkr zal worden verdeeld. "We zullen kijken naar een goede regeling, zonder dat daardoor de kunstenaars worden gekort op hun uitkering. De Ge meentelijke Sociale Dienst is dat al aan het bekijken. Er zijn mogelijk heden om de regeling heel ruim uit te leggen". Kuijers wil liever niet dat de pro vincie het nieuwe beleid gaat uit- ar zekerheid daarover is er nog geenszins, aangezien de Tweede Kamer zich nog over op heffing van de regeling moet bui gen. De wethouder beloofde dat de gemeente Leiden een actief beleid zal voeren om kunstenaars toch aan het werk te helpen. Hij noem de in dit verband een uitbreiding van de kunstuitleen met een expo sitieruimte, het organiseren van verkooptentoonstellingen door de gemeente en het verlagen van drempels tot de beeldende kunst. Verder beziet de gemeente de mo gelijkheid om al het bkr-werk dat na opheffing van de regeling be schikbaar komt, te verkopen, waalrdoor extra geld beschikbaar zou komen. "Juridisch zou dat kunnen", aldus Kuijers. LEIDEN - Ter gelegenheid van de herdenking van de 450ste sterfdag van Erasmus wordt in het Acade misch Historisch Museum van 23 oktober tot 19 december de ten toonstelling Erasmus en Leiden gehouden. Voor de makers van de tentoon stelling ligt de actualiteit van Eras mus vooral in de noodzaak waak zaam te blijven tegen gewichtig doenerij en barbaars jargon aan de universiteit en tegen het gebruik van informatie uit tweede of derde hand in de wetenschap. Aan de hand van drukwerken, handschrif ten, portretten en andere objecten wordt een beeld geschetst van ruim 400 jaar Erasmus aan de Leid se universiteit. De humanist Erasmus die leefde van 1469 tot 1536 is vooral bekend om zijn 'Lof der zotheid'. Een van de weinige geschriften uit 4e 16é eeuw die voor de 'moderne' lezer nog aantrekkelijk zijn. Nergens in Nederland is volgens de samenstellers van de expositie de bewondering voor Erasmus zo blijvend en de bestudering van zijn werk zo intensief geweest als aan de Leidse universiteit. Voor de hu manisten van de 16de en de 17de eeuw was Erasmus het volmaakte voorbeeld van de geleerde, in stijl, oordeel en produktiviteit. In de 18- de eeuw is het vooral de Leidse uit gave van de Opera Omnia, het ver zamelde werk van Erasmus, dat de aandacht trekt. Tot in 20ste eeuw werd 'Eras mus' ook gedrukt voor het onder wijs in de Latijnse scholen en gym nasia. Met name zijn Colloquia (sa menspraken) hebben eeuwen lang gediend als stijlvoorbeeld en oe fenstof voor het hanteren van een verzorgde Latijnse omgangstaal. Erasmus is altijd een figuur ge weest die tot veler verbeelding sprak en wiens denkbeelden voor veel ideologische karreteje werden gespannen. In de 19de eeuw maakt de moderne theologie van hem ge bruik als zou hij een voorloper zijn geweest van hun liberaal protes tantse opvattingen. In de jaren '30 van deze eeuw zag men hem als een strijder tegen de misbruiken van zijn tijd. Het is dan vooral de biografie van de Leidse historicus Johan Huizinga die zowel natio naal als internationaal de aandacht trekt LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit vindt dat de gemeenteraad zich niet moet bemoeien met de interne gang van zaken binnen de univer siteit. Dit laat voorzitter, mr. K.J. Cath, weten in een nijdige brief aan het college van burgemeester en wethouders. Aanleiding voor dit conflict was de komst van de Zuidafrikaanse geleerde dr. G.J. Hutchings, die woensdag een lezing zou houden - die niet is doorgegaan - bij de sub faculteit scheikunde. De gemeenteraad nam afgelopen maandag een motie aan met het verzoek aan het college van be stuur 'en de vakgroep deze lezing niet door te laten gaan. Hoewel prof. dr. V. Ponec van de betrok ken vakgroep geen moeilijkheden wilde maken en de lezing afgelast te, voelde hij zich in zijn vrijheid beknot. "Ik weet van deze weten schapper dat hij tegen de apartheid Verplicht P. Hartevelt, zaalassistent bij de subfaculteit farmacie van de Leidse universiteit, werkte 40 jaar in overheidsdienst. Deze week nam hij afscheid; hij gaat in de vut. "Het was wel een leuke bijeenkomst", zegt Hartevelt. "Natuurlijk vielen er mooie woorden, dat hoort toch op zo'n dag!" Vut - de V doet vermoeden dat Hartevelt vrijwillig weggaat, maar dat is toch niet zo. "Die V staat eigenlijk voor verplicht", zegt de 56-jarige ex-medewerker van de universiteit. "Ik ben een slachtoffer van de bezuinigin gen". In mei '84 kreeg Hartevelt al te horen dat hij zou worden ontsla gen. Hij haalt een brief waarin het zwart op wit staat. "Volgend jaar moet farmacie definitief uit Leiden zijn verdwenen en daar om was er voor mij geen plaats "Toen ik hoorde dat ik weg moest—ja, toen was het alsof mijn hele wereld in elkaar klap te. Tientallen jaren bouw je je werk op en dan is het opeens af gelopen". Hij werd ziek. "Logisch, ik kon het niet verwerken. Zo'n 10 maanden heb ik er last van ge had. Ik zat vast; het was alsof mijn rug van beton was. Door de spanningen". Aanvankelijk zou Hartevelt op wachtgeld worden gezet. "Ze be rekenden dat ik 39 jaar en 11 maanden in dienst van de uni versiteit was geweest en op basis daarvan zou ik een uitkering krij gen. Toen ik dat hoorde...ik be doel, dat is me echt in het ver keerde keelgat geschoten. Ze gingen helemaal voorbij aan mijn jubileum". "Uiteindelijk is er dan beslist dat ik een maand later zou weg gaan. Ik kon dan ook in de vut. Zogenaamd vrijwillig, maar in wezen verplicht. Dat ik voor de vut heb gekozen is vooral een kwestie van de portemonnee: je krijgt dan 80 procent van je sala ris in plaats van 70". "Mijn afscheid had toch wel een beetje een bijsmaak, dat be grijp je zeker wel. Hoe ik werkte nadat ik had gehoord dat ik weg zou moeten? Tsja, je werk ging op dezelfde manier door, maar de lol was er vanaf. Het had geen zin meer om te experimenteren, om nieuwe dingen dingen te be denken, want je wist dat je toch wegmoest. Zie het zo: als je weet dat je moet verhuizen, ga je toch geen nieuw parket meer kopen". "Ander werk zal ik niet meer krijgen; dat kan niet meer. Echt problematisch is dat trouwens niet. Ik heb genoeg hobby's en ik zal wel andere dingen beden ken". Verplicht (2) In '46 trad Hartevelt als 16-jari- ge in dienst van de Leidse uni versiteit. Farmacie was toen nog gehuisvest aan de Hugo de Grootstraat. "Ik werd aangesteld als jongste bediende. Het was een leuke tijd. Ik kreeg een oplei ding zodat ik de praktica van de studenten zou kunnen voorbe reiden". "In die tijd was er nog veel mo gelijk. De omgang met de stu denten en de hoogleraren was ook prima. Je zat als het ware met z'n allen op een tafel als er wat moest worden uitgelegd". "Toen we naar bijna 30 jaar verhuisden naar het laborato rium aan de Wassenaarseweg veranderde er veel. Het was on persoonlijker hè; je kwam op eens in een enorm gebouw. M'n werk deed ik ondertussen nog steeds met veel plezier. Ja, ik wist natuurlijk nog niet wat me boven het hoofd hing". Nadat zijn dochter koffie heeft ingeschonken, vertelt Hartevelt P. Hartevelt, 40 jaar zaalassistent: "Ik bewaar toch leuke herinneringen dat hij toch veel leuke herinne ringen bewaart aan zijn werk bij farmacie. "In de Hugo de Groot straat maakte ik regelmatig stu dentenfeesten mee". Na een korte pauze: "Dan kwam er een student die was af gestudeerd naar je toe en die je vroeg of je 's avonds ook even op zijn feest kwam. Nou, dan ging je om een uur of 11 ook even naar zo'n huis op het Rapenburg. Daar stond je dan met je glas bier dat nooit leegraakte". "Aan de Wassenaarseweg maakte je dat soort dingen niet meer mee. Wij, van farmacie, mochten ook een aantal dingen 'niet meer doen. Rally's houden bijvoorbeeld. Die mensen van chemie waaronder wij vielen vonden dat we dat soort dingen maar niet moesten doen, want zij organiseerden toch ook geen ral ly's!" Verplicht (3) Nee, zegt Hartevelt, hij is niet bang dat hij zijn werkritme zal kwijtraken. "Ik sta elke dag op dezelfde tijd op. Ben je gek, de dag is voor mij helemaal geen groot gat geworden". "Ik probeer gewoon zoveel mogelijk bezig te zijn en dat lukt me ook aardig, al moet ik het zelf zeggen. Ik ben geïnteresseerd in geschiedenis, ik ga een dag op het gemeentearchief werken, ik verzamel molens, suikerzakjes, ik houd vogels en ik ben actief voor de EHBO". U zult dus niet verbitterd ra ken? "Nee hoor. En mocht ik den ken: nu moet ik er even uit, nou, dan kan dat. Ik heb een auto met een rek erop. Daar leg ik de fiet sen op en we rijden zo naar de Veluwe". Maar u zult nu toch wel veel contacten kwijt zijn? "De mensen van m'n werk, ja, die ben ik toch wel kwijt. Wat dat betreft moetje als het ware weer helemaal opnieuw beginnen. Maar een echt probleem vind ik dat niet; het zal me wel lukken, zeker als je weet dat ik me op nieuwe dingen ga storten". Aan het einde van het gesprek komt Hartevelt nog één keer te rug op de bezuinigingen. "Als je nou alle informatie leest, en dan al die stukjes als een puzzel in el kaar gaat leggen, weet je wat voor een idee ik dan kriig?" Nou? "Dat ze de klok vijftien jaar hebben teruggedraaid. De situa tie gaat weer lijken op die van de Hugo dc Grootstraat. Merkwaar dig is dat hè. En wat voor zin heeft het eigenlijk?" is", aldus Ponec. merkt hij fijntjes op dat de motie Cath schrijft namens het college van de gemeenteraad voor het col van bestuur dat zinnige argumen- lege geen aanleiding is om zich ten voor de afgelasting bij de ge- voortaan te bemoeien met 'de huis- meenteraad ontbreken. Voorts houding der gemeente". Wethouder Kuijers (gezond heidszorg) toonde zich gisteravond verheugd over deze opdracht, om dat nu eindelijk de aanzet tot een verschuiving wordt gegeven. "Nu krijgt Leiden eindelijk bedden voor psycho-geriatrische patiën ten". Voordat het ontwerp-plan er is gaat er overigens nog een tijd overheen. Daarna volgen nog hoor zittingen en andere inspraakproce dures van de betrokken instanties. Al met al zal het zeker anderhalf jaar duren voordat de verschuiving gestalte zal krijgt. LEIDEN - Provinciale Staten heeft van staatssecretaris Dees (volksge zondheid) opdracht gekregen om een ontwerpplan te maken voor verpleeghuizen in de gezondheids regio Leiden. Dit vloeit voort uit het feit dat in deze regio op last van het ministe rie een verschuiving moet plaats hebben in het aantal bedden voor zowel somatische (lichamelijk zie ke) als psycho-geriatrische (de mente) patiënten. De gemeente Leiden zélf bijvoorbeeld heeft he lemaal geen bedden voor psycho geriatrische patiënten. Politie verwijdert tientallen verkeerd geplaatste fietsen LEIDEN - De politie heeft gisteren weer eens fout gestalde fietsen in de omgeving van het station weg- 1 gehaald. In totaal werden enkele tientallen fietsen meegenomen naar het bureau. Wie zijn eigendom wil terughebben, dient zich te ver- Feest rond 'Week van het paard' LEIDEN - Manege Moedig Voor waarts begint zondag met de week van hét paard. De manege aan de Wassenaarseweg die zich voorna melijk richt op paardrijden voor gehandicapten, houdt op die eerste dag van 10.00 uur tot 16.00 uur een fancy-fair, waarvan de opbrengst speciaal is bedoeld voor ruiterkam pen. Deze kampen betekenen voor de gehandicapten een onvergetelij ke vakantie. Er is een rad van avon tuur en verschilende stands, waar spullen te koop zijn. Ook is er gele genheid om een kijkje te nemen in de stallen. De rest van de week( tot en met 19 oktober) is er een 'open-huis'. Ie dereen kan dan zomaar binnenlo pen voor een eerste of hernieuwde kennismaking met de ruitersport. Er wordt op de manege rijles gege ven op verschillende niveaus. Ook de opleiding tot het ruiterbewijs behoort tot de mogelijkheden. voegen aan de Langegracht. Tegen betaling van 10 gulden boete kan men zijn fiets weer meenemen. Van 13 tot en met 17 oktober is de politie overigens van plan om fietswrakken op te halen. Volgens politievoorlichter Graveland lig gen er in de stad honderden wrak ken. Een en ander zal geschieden in samenwerking met de gemeen tereiniging. Vanaf 20 oktober wil de politie fietsers weer strenger gaan contro leren. Graveland: "Mensen die zon der licht rijden kunnen er op reke nen dat ze een bekeuring krijgen". Rondreizende intercity-art bij stadhuis LEIDEN - De rondreizende ten toonstelling intercity-art zal don derdagmiddag van half een tot half drie op het Stadhuisplein te be zichtigen zijn. Dit project is een ini tiatief van de Belgische kunstenaar Henri Lannoye. Hij heeft drie van zijn beeldhouwwerken op een vrachtwagen bevestigd en reist daarmee door de Benelux. De rondreis van de kunstenaar is in Brussel begonnen en zal begin november in zijn woonplaats Bor- nem eindigen. In deze periode zal Lannoye ongeveer 300 steden aan doen. ADVERTENTIE De Z-Hollandse Snuffelmarkt biedt al tijd meer dan andere vlooienmarkten. Ook deze keer is er op zondag weer een uitgebreid attractieprogramma. Voor de kinderen is er Mico de clown. Er zijn verschillende oude kermisat tracties. En de muziekgroep Sistrum zal optreden. De Z-Hollandse Snuffel markt belooft op 18 en 19 okt. dan ook weer een groot spektakel te worden. Want natuurlijk zijn er beide dagen weer 500 stands met leuke en grappi ge 2e handsspulletjes. Zodat de Snuffelmarkt voor iedereen aantrek kelijk zal zijn, zeker als u nog nooit geweest bent. De Z-Hollandse Snuf felmarkt is op 18 en 19 okt. in de Groenoordhallen. In. standhuur 01640-35916/57521.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3