'Bosbouw of vlasteelt lost graan probleem op' Onderzoek conflict visser surfer is verspilde energie Boer/hoogleraar Van Arkel bepleit nieuw EG-beleid Veel moeite in synode om het Vrije lied' VRIJDAG 10 OKTOBER 1986 PAGINA 11 HOOFDDORP - In drie jaar tijd is de graanprijs met ongeveer eenvijfde gezakt. Die prijsdaling heeft er wel voor gezorgd dat ongeveer de helft van de Neder landse akkerbouwers onder het bestaansminimum is gekomen, maar niet waarvoor hij was bedoeld: het indammen van de graanoverschotten in de Europese Gemeenschap. Integendeel, 'Brussel' mag zich dit jaar verheugen in een recordoverschot van 15 miljoen ton graan. Om nog maar te zwijgen over het steeds toenemende suikeroverschot. En ook de aardappel- produktie is voor de Europse consument al niet meer bij te eten. Dat maakt wel duidelijk, zegt buitenge- Nog niet zo lang geleden voerde de EG graan in. In 1979 zagen de Europese landbouwers voor het eerst kans om op de 100 miljoen hectare landbouwgrond genoeg graan te produceren voor de Eu ropese boterhammen, en sinds dien is het hard gegaan. Na de melkplas kent de EG sinds een paar jaar ook een steeds groeiend overschot aan granen. Om een drama a la de zuiveloverschotten te voorkomen besloot de Euro pese Commissie de garantieprijs voor tarwe tot drie keer toe te verlagen. Een akkerbouwer woon hoogleraar produktkunde in Wageningen, di recteur van het Nederlands Instituut Voor Afzet bevordering van Akkerbouwprodukten (Nivaa) en akkerbouwer Bert van Arkel, dat de prijspolitiek van de Europese Commissie heeft gefaald. Om de land bouwoverschotten te beperken zijn andere maatrege len nodig. Van Arkel heeft het ei van Columbus ge vonden: verbouw gewoon andere produkten op de tarwepercelen, dan verdwijnt het overschot vanzelf. Té simpel? "Gemakkelijke oplossingen bestaan na tuurlijk niet, zo van: doe de deur open, knip twee keer met je vingers en hup, de oplossing is er" door Sjaak Smakman kreeg driejaar geleden nog gega randeerd rond de 570 gulden per ton, nu is dat nog maar ongeveer 470 gulden per ton. Dan gaan ze vanzelf wel minder produceren, dacht Brussel. Maar niets bleek minder waar. "Het enige dat de Europese Commissie heeft be reikt is dat de inkomens van de akkerbouwers zeer drastisch om laag zijn gegaan. Daar is een heel eenvoudige reden voor: een boer heeft nu eenmaal een hoeveel heid land en daar moet hij toch wat uit zien te halen". Die graanoverschotten bezor gen niet alleen de Brusselse landbouwpolitici hoofdpijn, ook in de ontwikkelingslanden zor gen ze voor grote problemen. Met grote subsidies dumpt de EG - samen met andere land- bouwgiganten overigens - de overschotten op de wereldmarkt, waardoor de prijzen steeds nieu we laagterecords bereiken» Rege ringen van ontwikkelingslanden kunnen zo goedkoop graan ko pen, dat de eigen landbouwpro- duktie niet van de grond komt. De eigen boeren moeten concur reren met het Europese, Ameri kaanse, Australische en andere graan en kunnen het voor die prijzen niet telen. De hongers nood in Afrika is voor een be langrijk deel te wijten aan de ver waarlozing van de landbouwsec tor op dat continent, stelt Van Arkel zonder omhaal. Zelf heeft hij tien jaar voor de Wereldvoedselorganisatie FAO gewerkt in achtereenvolgens Oe ganda, Kenia en Egypte. Hij heeft daar met eigen ogen kun nen zien hoe het in zijn werk gaat. "Het gebied langs de Nijl behoort tot de beste landbouw gronden ter wereld en de Egypti sche boer behoort ook tot de pro- duktiefste ter wereld. Maar wat gebeurde er? Ten zuiden van As- sioet (ongeveer halverwege het Egyptische deel van de Nijl, red.) bleven de boeren met hun pro dukten zitten. De.regering wei gerde het te kopen en op te ha len. Het was goedkoper om bui tenlands graan aan te kopen dan om het in eigen land te kopen en naar het noorden te vervoeren". Vorst "Ik houd staande dat in geen enkel land ter wereld anno 1986 honger hoeft te worden geleden. Zelfs ondanks de bevolkingsex plosie zeg ik dat, ja, al is dat in derdaad wel een van de grootste problemen in de ontwikkelings landen. En dat geldt ook voor de Sahel-landen. Hoor je hier boe ren zeggen: o, deze winter heeft het 15 graden gevroren en daar om zijn onze oogsten mislukt? Van Arkel: „Het trieste van de situatie i gewenst is, speelt een veel kleinere rol". i oplossing moet politiek kloppen. Of hij ook technisch (foto Wim Dijkman) Nee toch. Nou, in die landen zijn ze gewend aan die droogte en hebben ze altijd genoeg kunnen produceren voor de eigen men sen. Het is grotendeels een poli tieke kwestie. In een aantal lan den waar hongersnood he.erst - Ethiopië, Soedan - heerst al jarep een, burgeroorlog en dat zorgt fei telijk voor de voedseltekorten. En in andere landen geeft de in terne politiek te weinig stimulan sen aan de landbouwproduktie. Maar dat neemt allemaal niet weg dat ik er na tien jaar ontwik kelingssamenwerking wel van overtuigd ben dat het afzetten van overschotten een uitermate ongewenst beleid is''. Terug naar de EG, naar de op lossing die Van Arkel heeft be dacht. Hij klinkt ontzettend sim pel: verbouw in plaats van pro dukten waarvan overschotten bestaan, dingen waaraan binnen de EG nog een tekort is. Con creet: plant bossen op landbouw gronden, ga weer vlas telen, zon nebloemen en koolzaad, en laat van tijd tot tijd stukken grond braak liggen - iets dat in de VS overigens al gebeurt. "Als je dat Financieel aantrekkelijk maakt voor de boeren is de overnrnrfi.if- tie van de baan is zijn stellige overtuiging. Speelbal Hij noemt deze produkten niet toevallig: 92 procent van het 'ge- bruikshout' voor papier en der gelijk voert de EG momenteel in uit voornamelijk Canada en Scandinavië, plantaardige oliën (zonnebloempitten en koolzaad) komen vooral uit de Verenigde Staten, terwijl de vlasteelt (lin nen) de afgelopen 20 jaar is gede cimeerd. "Toen ik nog een jon gen was teelde mijn vader hier altijd vlas", zegt Van Arkel (40) in zijn werkkamer aan de Hoofd- dorpse Rijnlander weg, "én waar om zou dat niet weer kunnen? In 1960 was er in Nederland nog 30.000 hectare vlas, nu nog maar 4000". Samen met een neef ruilt hij aan de Rijnlanderweg een boerderij van 20 hectare, hoewel - zegt hij ronduit - hij door zijn andere banen nauwelijks nog aan het boerenhandwerk toe komt. "Natuurlijk is het een pro bleem om een dergelijke aanpak in de EG van de grond te krijgen, daar liggen tal van politieke pro blemen. Politiek is de EG altijd een beetje de speelbal van een soort gewogen gemiddelde en moet met voorstellen komen die voor alle landen aanvaardbaar zijn. Dat is het trieste van de si tuatie: een oplossing moet poli tiek kloppen. Of hij ook tech nisch gewenst is, speelt een veel kleinere rol". Knip ''Geen enkele oplossing - ook de mijne niet - is gemakkelijk, zo van: doe de deur open, knip twee keer met je vingers en hup, de oplossing is er. Maar ik geloof wel in de mogelijkheid van alter natieve teelten. Hoe je zoiets kunt doen? Nou, je kunt bijvoor beeld tegen een boer zeggen: als je in plaats van 6 hectare tarwe nu 5 hectare tarwe teelt en op die zesde hout plant, dan krijg je voor de opbrengst van die 5 hec tare de oude prijs van ongeveer 570 gulden per ton in plaats van 470. Bij braakliggen kun je bij voorbeeld een verhouding van 1 op 10 hanteren, en voor vlasteelt of voor de teelt van zonnebloe men of koolzaad weer een andere norm. Die verhoudingen kun je jaarlijks aanpassen. Krijg je plot seling een enorm aanbod van bij voorbeeld zonnebloemolie, dan kun je die verhouding gewoon veranderen en minder aantrek kelijk maken. Natuurlijk, niet al le boeren zullen daar instappen, maar een een deel zal dat zeker wel doen en minder tarwe gaan telen. En dat willen we tenslot te". "Betaalbaar? Dat geloof ik wel. Vergeet niet dat de EG nu mil joenen tonnen graan moet opko pen en opslaan. Dat geld spaar je met deze oplossing uit en kun je gebruiken om het te financieren. Maar de onderste steen is nog niet boven gehaald en er moet verder onderzoek worden ge daan". "Ik denk dat ook zal gebeuren, ja. Je moet een gedachte natuur lijk de tijd gunnen, maar je ziet dat minister Braks de gedachte van bosbouw op landbouwgrond overneemt. En laten we vooral niet vergeten dat Nederland een groot belang heeft bij het voort bestaan van de EG. Want als er één land is dat heeft geprofiteerd van de EG, dan is het ons land wel". Onderzoeken kunnen soms be langwekkende zaken aan het licht brengen. Ze kunnen uitgangspunt vormen voor nieuwe initiatieven, gewijzigde methoden, andere toe passingen of leiden tot maatrege len of wetgeving die in de samenle ving hun nut afwerpen. Daartegenover staan onderzoe ken, die behalve het feit dat ze mensen een tijdje aan het werk hebben gehouden, geen enkel po sitief resultaat opleveren. Tot die laatste categorie moet het onder zoek worden gerekend naar de conflicten die er zijn gerezen tus sen de sportvissers en de plankzei lers in onsVoor nog geen handvol journalisten werden de resultaten van dit onderzoek gistermiddag gepresenteerd op een steenworp afstand van de Nieuwkoopse Plas sen. Aanleiding tot het onderzoek vormde de snelle opkomst van de surfplank in ons land in de jaren 70 en 80. Dat leidde op sommige plaatsen aan en op het water tot conflictsituaties met de sportvis sers. Als bezitters van de 'oudste rech ten' op het buitenwater voelden ze zich in een hoek gedrukt door deze nieuwe vorm van watersport. Op sommige oevers leidde dat tot schermutselingen en scheldpartij en waarover de pers berichtte. Over het algemeen zaken op be trekkelijk kleine schaal, maar voor de mensen die het betrof zeker niet te bagatelliseren. Met name de Ne derlandse Vereniging van Sport vissersfederaties, overkoepelend orgaan van zo'n 900 hengelsport verenigingen maakte daarover nogal wat ophef. Dat leidde mede tot Het onder zoek in 1985 waarbij het ministerie van landbouw en visserij een sub sidie beschikbaar stelde waardoor twee onderzoekers konden worden aangetrokken. Er werd een bege leidingscommissie ingesteld, waar in behalve een drietal vertegen woordigers van het ministerie en representanten van de hengelport- bonden ook de Landinrichtings- dienst en de Werkgroep Recreatie van de Landbouwuniversiteit Wa geningen zitting hadden. Onder de verantwoording van deze laatste werkgroep, waarin nog weer eens 9 vakgroepen waren vertegenwoor digd, werd het onderzoek verricht. Er zijn enquêtes gehouden onder hengelaars, plankzeilers en beheer ders van water. Er werden tellin gen en observaties verricht en aan literatuurstudie gedaan. De weer slag van dat alles is te vinden in een ruim 300 pagina's tellend boek. Een omvangrijk en zeer gedetail leerd werk, dat onmiddellijk de vraag doet rijzen of de feitelijke probleemstelling een dergelijke grootschalige benadering wel waard is. Hoezeer daaraan mag worden ge twijfeld blijkt uit de acht aanbeve lingen waartoe de onderzoekers uiteindelijk komen. Zo luidt de eerste conclusie: ondanks het feit dat de conflicten op de multifunc tionele recreatiewateren tussen sportvissers en plankzeilers niet al gemeen voorkomen, evenmin he vig van karakter zijn en als zoda- niog niet als problematisch zijn te beschouwen, moet het beleid alert zijn en blijven op de hinderaspec- ten van de twee gebruikersgroe pen. Dit vraagt een continue aan dacht van beheerders en beleids makers. Ontdaan van alle dikdoe nerige franjes resteert slechts één grote gemeenplaats. door Bram van Leeuwen Datzelfde geldt voor aanbeveling nummer 2: er zullen in het alge meen zeker maatregelen moeten worden genomen om het optreden van hinder bij de sportvisser tegen te gaan. Of in een specifiek geval maatregelen wenselijk zijn en zo ja welke, hangt af van het doel dat men voor ogen heeft met betrek king tot het gebruik van het water dan wel van de functie die men aan het gebied wil toekennen. Punt 3 en 4 zijn ook met een en kel woord af te doen: het onder zoek adviseert bij nieuw aan te leg gen watergebieden functies vroeg tijdig vast te leggen en bij het ma ken van inrichtings- en beheers plannen al in een vroeg stadium met de georganiseerde hengel- en watersport te overleggen. De lezer wacht nog steeds op de eerste concrete aanwijzingen. Die komen eindelijk in punt 5: achter eenvolgens wordt een betere voor lichting, het indelen van water in specifieke zones, het ongeschikt maken van delen van de oever voor plankzeilers en het aanleggen van speciale inhammen voor henge laars bepleit. Verder zien de onderzoekers niets in verbodsbepalingen en wordt een absolute scheiding van surfers en vissers, niet wenselijk geacht. Inmiddels is driekwart van de adviezen de revue gepasseerd. Stuk voor stuk zaken die een beetje inventieve geest op een ach ternamiddag zelf kan bedenken. Daarvoor heeft hij geen tientallen uitgebreide enquêtes, veldwaarne mingen en literatuurstudie nodig. Hoe weinig realiteitszin de on derzoekers bezitten blijkt uit punt 7 wanneer in overweging wordt ge geven wateren die zowel door plankzeilers als door sportvissers worden gebruikt voor een symbo lisch bedrag te verhuren. Wie zich enigszins in de materie verdiept zou moeten weten dat de bedragen die provincie, gemeente en schappen berekenen de laatste jaren alleen maar zijn gestegen. Dan in een periode, waarin de ene bezuiniging na de andere de lagere overheden ten deel valt, pleiten voor 'een symbolisch bedrag' kan slechts te lachlust opwekken. De aap komt overigens pas goed uit de mouw in punt 8. Tijdens het onderzoek is gebleken dat zowel de surfer als de visser eigenlijk meer last hebben van de motor jachten dan van elkaar. Maar om dat die constatering buiten het ka der van het onderzoek valt wordt aanbevolen dat nog eens apart na te gaan. Als de onderzoekers dan ter loops ook nog erkennen dat aan de onderzoeksresultaten geen repre sentativiteit mag worden toege kend en de situaties van water tot water verschillen is één conclusie snel te trekken: verspilde energie •en weggegooid geld. Sportvissers en plankzeilers samen op de Wijde Aa. In de christelijke gereformeer de synode - deze week in Den Haag bijeen - klonk gisteren veel kritiek op het ontwerp van een bundel 'berijmde bijbelgedeel ten'. Dit ontwerp (49 liederen) kwam van de deputaten (com missie) voor onderzoek van het kerkelijk lied. De synode zou vandaag besluiten of de bundel in kerkdiensten mag worden ge bruikt. Gezien de discussie is de kans daarop klein. De meeste sprekers schaarden zich - om uiteenlopende redenen - achter het voorstel van de pre dikant G. Bouw uit Den Haag om de bundel niét vrij te geven voor gebruik in de eredienst, "gelet op het feit dat aan déze proefbundel ernstige bezwaren kleven". In 1983 gaf de christelijke gere formeerde synode haar sie voor het kerklied opdracht "te zoeken naar uitbreiding van het aanhtal door de synode vast te stellen berijmde Schriftge deelten". Onder 'berijmd Schrift gedeelte' wordt verstaan een be werking in liedvorm van een aaneengesloten passage uit de bijbel, waarin de oorspronkelijke tekst getrouw wordt gevolgd. De synode besloot in 1983, een toen aangeboden ontwerp-bundel met 120 liederen niet vrij te ge ven omdat zij schade vreesde aan de eenheid binnen het kerkver band. Gisteren presenteerde het de- putaatschap - onder voorzitter schap van de predikant J. van Amstel uit Ede - een ontwerp- bundel met 49 liederen. De liede ren zijn 'poëtisch werk' van de dichter Joop Klein uit Rijswijk, de hervormde predikant A. F. Troost uit Ermelo en de heer H. van 't Veld uit Veenendaal. De Schiedamse predikant J. P. Boiten vond, dat de commissie een 'willekeurige keuze' uit de bijbelgedeelten had gedaan. "Als het zó moet, welke bundel krijg je dan?" "Alleen het zingen van psal men komt de kerk ten goede", zei ds. M. Vlietstra uit Zeist. "Ik zou geen stap willen zetten op de weg die de meerderheid van de commissie voorstelt". Ds. Bouw uit Den Haag nam in de commissie een minderheids standpunt in. Zijn voorstel was, de hele bundel niét vrij te geven. Hij noemde het ontwerp van 'verlegenheidsoplossing' en een 'compromis' inzake het kerkelijk lied tussen voor- en tegenstan ders van het zingen van gezan gen. Uit de discussie bleek, dat voor voorstanders van gezangen de aangeboden bundel niet ver ge noeg gaat en voor tegenstanders een brug te ver. Ds. R. van Beek uit Veenendaal omschreef het zo: "Mensen die graag het vrije lied zingen zullen hier niets mee doen, en mensen die daar tegen zijn zullen de bundel niet gebrui ken". - 'De Wekker'. Tegen de uit drukkelijke wil van de redactie in besloot de synode van de Christelijke Gereformeerde Ker ken gisteren met 28 tegen 24 stemmen, de redactie van het kerkblad 'De Wekker' uit te brei den. Ook zal de redactie meer voorrang moeten geven aan het schrijven van artikelen over het 'geestelijke leven'. Een voorstel daartoe van de predikant P. den Butter uit Middelharnis werd met 29 tegen 23 stemmen aange- De synode vond het niet wen selijk een 'persfunctionaris' te noemen tot wie journalisten zich 'veilig en betrouwbaar' kunnen wenden als er vragen of twijfels zijn. Een suggestie om het blad van de behoudende stroming 'Bewaar het Pand' en het kerk blad 'De Wekker' samen te voe gen vond in de synode geen weerklank. Ds. J. van Amstel uit Ede acht te uitbreiding van de Wekker redactie nodig voor een betere geestelijke leiding en om het ge heel van de kerk in de redactie commissie meer vertegenwoor digd te zien. Hoofdredacteur pro fessor dr. W. van 't Spijker zag in dit voorstel 'nét geen motie van wantrouwen', maar wel een 'min dere goedkeuring van het be leid'. - Hulpverlening. De christelij ke gereformeerde synode ver sterkte de band met het reforma torische hulpverleningswerk. Op voorstel van de predikant M. Ta- nis uit Sliedrecht sprak zij (met 36 tegen 16 stemmen) uit, dat de hulpverlening namens de kerk waar dat mogelijk moet gebeu ren via organisaties die zich ba seren op 'Schrift en belijdenis'. Tanis doelde vooral op de refor matorische hulporganisatie 'Woord en Daad'. Vorig jaar gaf deze kerk f25.000 aan dit werk. Bij standsvrouwen Minister Ruding van finan ciën kreeg van het bestuur van de hervormde Raad voor de Her derlijke Zorg een protest tegen zijn uitlating dat bijstandsvrou wen een 'hoofdzonde' vormen. In een vorige maand gepubli ceerd interview zei de minister: "Van de zeven hoofdzonden zijn er nog maar twee over: de EG en de bijstandsvrouwen, die ons nu al tien miljoen per dag kosten". "Wij zijn er zeker van, dat u veel bijstandsvrouwen erg ge kwetst hebt met uw woorden. Het is pastoraal gezien onaan vaardbaar dat u de hele groep bijstandsvrouwen zo benadert". De raad weet uit ervaring, dat. bijstandsvrouwen zelden vrijwil lig kiezen voor scheiding. "In de meeste gevallen wordt een schei ding de vrouw/moeder aange daan". Het is, naar het oordeel van de hervormde raad, dan ook onjuist, dat de minister de bij standsvrouwen op hun keuze blijft aanspreken. Hij gaat er im mers vanuit, dat het onjuist is de samenleving te laten betalen voor een in vrijheid genomen be slissing. Dat de minister het woord 'zonde' gebruikt, betreurt het be stuur van de Raad voor de Her derlijke Zorg ernstig. "U vindt het een verkeerde situatie als een gescheiden vrouw een bijstands uitkering krijgt. Met 'zonde' heeft dat niet zoveel te maken omdat dit woord een breuk aan geeft in de relatie tussen God en mensen. Het is onjuist dit woord te gebruiken voor mensen die - meestal - onvrijwillig in een el lendige toestand zijn gekomen". De raad probeert kerkeraden, predikanten en ouderlingen te bewegen om werkelijk te luiste ren naar een bijstandsvrouw en niet met allerlei argumenten te beginnen zoals 'dan hadden ze maar niet moeten scheiden'. Het bestuur roept minister Ruding op, ook zo'n 'pastorale houding' aan te nemen. "Wij verzoeken u om te zien naar de mensen die mede aan uw zorg zijn toever trouwd en op uw weg komen". Hervormde Kerk: beroepen te Anloo-Annerveen kandidaat Th. Kamper Uitgeest, te Everdin- gen kandidaat C. H. van Cam- penhout; aangenomen naar 's Heer Abtskerke en Nisse me vrouw J. Bakhoven, predikant voor buitengewone werkzaam heden in Groningen; bedankt voor Streefkerk C. Oorschot Lunteren. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Amsterdam (in terkerkelijke stichting 'Diensten met belangstellenden') J. R. Zijl stra Vorden. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Groote- gast A. O. Reitsema Brunssum- Treebeek. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Slikkerveer A. Bac Bodegraven; bedankt voor Gou da C. Harinck Oostkapelle, voor Apeldoorn B. van der Heiden Woerden. Baptistengemeenten: aange nomen de benoeming tot pastor van het verpleeghuis te Almen (Geld.) - deelwerk - M. de Vlas Ede.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11