LEIDSCH DAGBLAD CDA eist meer geld voor banen NEDERLAND WINT 3 KEER OP RU. MAAR IN WELKE SPORT..? Senaat onderzoekt rol VS bij steun contra's Nicaragua Met 100 man naar Lausanne PvdA overweegt motie van afkeuring Overval op benzine station in Boskoop Popsong leidt tot zelfmoord 'Zonder fiat donor geen transplantatie' Goerees veroordeeld zonder straf oplegging Supporters: imago van Den Bosch opvijzelen Hagenaar in Thailand gearresteerd Smeergeld Buitenlandse steun UDF geblokkeerd DONDERDAG 9 OKTOBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38135 Olympische delegatie vertrokken AMSTERDAM (GPD) - Op het Amsterdamse Centraal Station werd vanochtend het startsein gegeven voor de laatste etappe in de campagne om de Olympische Spelen in 1992 naar Amsterdam te halen. Met een speciale trein vertrok de 100 man tellende delegatie naar het Zwitserse Lausanne, waar het Internationaal Olympisch Comité volgende week vrijdag de beslissing neemt. Het vertrek was omringd met speciale veiligheidsmaatregelen. Er was 40 man extra politie op de been, de 30 geüniformeerde muzikanten van de Amsterdamse politiekapel niet inbegrepen. Een kleine groep demonstranten werd bij het begin van het perron tegengehouden. De trein nam bovendien een afwijkende route, waardoor men over Hilversum en niet via Utrecht naar de Duitse grens reed. Opvallend was bovendien op het eerste deel van het traject het grote aantal politiebusjes bij onbewaakte spoorwegovergangen. De laatste Nederlandse stop was in Arnhem, waar judoreus en Olympisch ambassadeur Anton Geesink met een delegatie van de Internationale Judo Federatie de delegatie uitzwaaide. Bij het vertrek in Amsterdam kreeg burgemeester Van Thijn nog een koffertje met de 75.142 officieel ingeschreven donateurs van de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992. De Rijksvoorlichtingsdienst liet vanmorgen weten dat ook pre mier Lubbers in Lausanne aanwezig zal zijn. Radio en tv verzor gen rechtstreekse uitzendingen. DEN HAAG (ANP/GPD) - CDA-fractievoorzitter De Vries wil dat er 500 miljoen gulden extra wordt uitgetrokken voor het aanpakken van de werkloosheid en niet 250 mil joen, zoals het kabinet Lubbers voorstelt. Hij heeft daartoe vanmorgen een motie voorgelegd aan de Tweede Kamer. Evenals WD-leider Voorhoeve gaat De Vries overigens in grote lijnen akkoord met de begroting voor 1987. Alleen de oppositie, aangevoerd door PvdA-fractieleider Kok, is zeer ontevreden over de miljoenennota en overweegt een motie van afkeuring in te dienen tegen het kabinetsbeleid. Tijdens de tweede ronde van de be- bezuinigingsdoelstelling. Hij viel grotingsbehandeling vandaag De Vries (CDA) aan op de bezuini- bleek het CDA met name op het ging van één miljard (bruto) op de gebied van de werkgelegenheid onderwijsbegroting waarover de een grotere inspanning te vragen. CDA-woordvoerder in de for- In een tweede motie vraagt De matieonderhandelingen overeen- Vries het kabinet om overleg met stemming heeft bereikt met de de ambtenarencentrales over af- WD. „Voor goed onderwijs moet spraken om de arbeidsduurverkor- een prijs betaald worden," aldus ting van het regeerakkoord - drie procent in vier jaar - veilig te stel len en door herbezetting 20- tot 25.000 extra banen te scheppen in de collectieve sector. De Vries wil op dit punt „concrete initiatieven". Tevens pleit de CDA-fractievoor- Burgemeester Van Thijn wuift naar de achterblijvers. Op weg naar Lausanne. Kok. moet niet wegzwemmen voor de consequenties van uw keu- De PvdA overweegt sterk om vanavond aan het eind van de alge mene beschouwingen het totale kabinetsbeleid voor 1987 te ver- zitter ervoor om de bezuinigingen werpen. Een motie van afkeuring op het speciaal onderwijs in ieder is al voorbereid. Kok wil wachten geval één jaar uit te stellen. In dat met het indienen van de motie tot jaar moet worden nagegaan waar- na het antwoord van premier Lub- aan de sterke groei van dit onder- bers later vanmiddag. Hij zal nog wijs aan ondermeer probleemkin- nadrukkelijker afstand moeten ne- deren te wijten valt. Hij kreeg op men van de 'puur financiële' be- dit punt steun van WD-fractie- schouwingen in de Miljoenennota, voorzitter Voorhoeve, die zei ver- aldus Kok. heugd te zijn dat het kabinet open D66 diende vanmorgen een mo- staat voor alternatieve ombuigin- tie in, die zich uitspreekt tegen be- gen op de onderwijsbegroting. zuinigingen op het openbaar ver- PvdA-leider Kok hield staande voer. Fractievoorzitter Van Mierlo dat de kwaliteit van het onderwijs vroeg het kabinet compensatie te ondergeschikt is gemaakt aan de zoeken in een verhoging met één cent van de accijns op motorbrand stoffen en de mogelijkheid voor verdere verhoging met één cent open te houden. Bezuinigen op openbaar vervoer gaat uitsluitend ten koste van scholieren, lagere in komensgroepen en werklozen. D66 steunt, aldus Van Mierlo, een PvdA-motie inzake het achter wege laten van de vierjarigenmaat- regel. Hij sloot zijn betoog af met een dringend beroep op het kabi net geen verpleegkundigen meer te ontslaan omdat daarmee de werkdruk in de ziekenhuizen te hoog oploopt en ongelukken moe ten worden gevreesd. Nieuwe ziektekostenver zekering voor alternatieve j geneeswijzen. PAGINA 5 I VS-minister Weinberger beschuldigt Rusland van bedrog over troepensterk te in Afghanistan. Zakelijke hockeykoers loont: oranje won weer, nu met 1-0 van Argentinië. Sterk teruglopend aantal bezoekers bij het gesubsi dieerd toneel. PAGINA 27 WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse Senaat zal een onderzoek instellen naar de rol van de regering Reagan bij het bevoorraden van de Nicaraguaanse rebellen. De voorzitter van de commissie buitenlandse zaken, senator Ri chard Lugar, maakte het plan voor het onderzoek bekend naar aanlei ding van beschuldigingen van se nator John Kerry dat er 'indivi duen rondlopen die hun eigen bui tenlands beleid voeren in strijd met de wet.' Intussen maakte Nicaragua be kend dat leden.van de Amerikaan se ambassade mogen praten met Éugene Hasenfus, de enige overle vende van het zondag neergescho ten vrachtvliegtuig boven het zuiden van Nicaragua. De Amerikanen eisten eerder het recht Hasenfus te bezoeken en dreigden met sluiting van hun am bassade in Managua als daar geen toestemming voor zou worden ge geven. Lugar zei dat het regeringsbeleid ten aanzien van Nicaragua, dat ge richt is op omverwerping van de regering van dat, landL in feite op bruiken voor steun aan de rechtse rebellen. Dat geld is opgenomen in de begroting die nog niet is goed gekeurd. De Amerikaanse regering ont kent in alle toonaarden iets met het bevoorradingsvliegtuig te maken te hebben, maar veel aanwijzingen en uitspraken wijzen op het tegen deel. In het wrak van het toestel werd een portefeuille gevonden met daarin het visitekaartje van Philip Buechler, de ambtenaar die bij het ministerie van buitenlandse zaken verantwoordelijk was voor de ver deling van 27 miljoen dollar aan 'humanitaire' hulp die aan de re bellen werd gegeven. Dat program ma liep enkele maanden geleden af. Wallace Sawyer (41), de co-piloot van het vrachtvliegtuig die bij het neerhalen omkwam, heeft eerder missies uitgevoerd voor rebellen die vechten tegen de regering van Angola. Uit gesprekken met familieleden en vrienden bleek dat Sawyer ook in dienst was geweest van Sou thern Air Transport, het particulie re luchtvaartmaatschappijtje dat van 1960 tot 1973 eigendom was de Amerikaanse geheime dood punt zit. Het Congres dienst CIA. Sawyer kreeg zyn op moet nog definitief toestemming geven om 100 miljoen dollar te ge- LOS ANGELES (AP) - De ou ders van een jonge Amerikaan die zelfmoord pleegde tijdens het beluisteren van de plaat 'Suicide Solution' (Zelfmoord is de oplossing) van popzanger Ozzy Osbourne, hebben de zan ger aangeklaagd voor aanzetten tot zelfmoord. Hun zoon, de 19-jarige John McCollum, schoot zichzelf door het hoofd terwijl hij naar het nummer luisterde. Zijn ouders dienden een aanklacht in tegen de zanger, die door de hoge rechter werd afgewezen. Gisteren werd de aanklacht gewijzigd: de jongen zou in het bijzonder door verborgen to nen en woorden tot zijn wan hoopsdaad zijn aangezet. De gewraakte woorden ('Get the gun and try it. Shoot, shoot, shoot') zouden niet op de bijge voegde tekst staan, maar wel goed te horen zijn. De 37-jarige Britse popzanger zegt dat de ouders zijn werk niet hebben begrepen: 'Het lied was juist anti-zelfmoord'. (Van een onzer verslaggevers) BOSKOOP - Drie mannen hebben gisteravond in Boskoop een benzi nestation overvallen op de provin ciale weg naar Alphen. De Alphen- se beheerder is daarbij bedreigd met een klauwhamer. De buit van de overval bedraagt ongeveer 4000 gulden. Omstreeks half negen kwamen de mannen, van wie er één een ny lonkous over het hoofd droeg, het Shell-station binnen. Deze griste een klauwhamer weg en bedreigde daarmee de pompbediende. De geldlade werd meegenomen, als mede enkele bakken met cheques. ZWOLLE (ANP) - Het evangelis- Bovendien werd een vitrine ka- tenpaar Lucas en Jenny Goeree is potgeslagen en de daarin uitgestal- vanmorgen door de Zwolse recht- de sieraden weggehaald. De over- bank veroordeeld wegens het bele- vallers verdwenen in een beige- digen van de joodse bevolkings- VOLVO VLIETWIJK VOORSCHOTEN Tel. 01717-5941 de richting UTRECHT (ANP) - Staatssecreta ris Dees (volksgezondheid) wérkt aan een wettelijke regeling voor transplantaties, waarbij wegnemen van organen bij overledenen alleen kan na voorafgaande toestem ming. Hij is tegenstander van het geen-bezwaar systeem, dat door de Gezondsheidsraad is be pleit. Daarbij mogen organen (nie ren, harten) altijd worden wegge nomen tenzij de betrokkene na drukkelijk duidelijk heeft gemaakt dat hij of zij dat niet wil. Een en ander blijkt uit Wegens belediging joodse bevolkingsgroep groep berokkende leed is te ernstig om met het opleggen van een geld boete te kunnen volstaan". Daar de verdachten echter geen kwalijke bedoelingen hebben ge had besloot de rechtbank geen straf op te leggen. „Onder de bij zondere omstandigheden van dit geval schiet elke vorm van strafop legging thans zijn doel voorbij", al dus het vonnis. Lucas Goeree verklaarde blij met de uitspraak te zijn. „Wij gaan gewoon door". Zijn echtgenote Jenny voegde er aan toe: „Voor de Nederlandse wet zijn wij veroor deeld. De wet van God gebiedt ons de prediking voort te zetten zonder een woord weg te laten". Directeur Naftaniel van het Cen trum voor Informatie en Doku- mentatie Israël noèmde de uit spraak 'een brevet van onvermo gen'. „De rechtbank is kennelijk machteloos om aan anti-semitisme een einde te maken", zo zei hij. groep. De rechtbank achtte de fei ten bewezen, maar legde geen straf op. De officier van justitie had 4 maanden gevangenisstraf tegen beiden geëist. De Goerees deden grievende uit latingen in het gospelblad 'Evan' en plaatsten ook een volgens de rechtbank kwetsende foto van con centratiekampslachtoffers. „Een vrijheidsstraf zou zijn geboden", zo zegt de rechtbank. „Het door ver dachten aan de joodse bevolkings- Omroepraad nu ook akkoord met zwevende reclameblokken Bommen gelegd in stadion DEN BOSCH (ANP) - De politie heeft twee Bosschenaren aange houden die ervan worden verdacht voor de wedstijd FC Den Bosch- FC Den Haag bommen in het sta dion hebben gelegd. Hoofdverdachte is een 19-jarige supporter die een opleiding tot la borant volgt en ingrediënten voor de bommen van school had meege nomen. Hij zegt dat hij met zijn daad het imago van de FC Den Bosch supporters heeft willen op vijzelen. Een 18-jarige Bosschenaar die op de uitkijk stond toen de explosie ven werden gelegd werd dinsdag aangehouden. Volgens de politie was sprake van vrij gevaarlijke bommen. De explosieven waren zo gemaakt dat ze bij de kleinste tril ling afgingen. Ronselen vrouwen voor prostitutie BANGKOK (AP) - Een 25-jarige Hagenaar is gisteren op de interna tionale luchthaven van Bangkok gearresteerd omdat hij twee Thaise vrouwen naar Nederland wilde sturen om er te werken als prosti- tuées, zo heeft de Thaise politie be kend gemaakt. De Hagenaar trok op de luchtha ven de aandacht van de politie toen hij met de twee vrouwen onenig heid had. De vrouwen verklaarden dat de man hun geld had gegeven en een reis had geboekt naar Ne derland via de Bondsrepubliek. Zij zouden echter door de Westduitse autoriteiten naar Thailand zijn te ruggestuurd, waarop de Hagenaar zijn geld terugeiste. De Westduitse vreemdelingen politie had de vrouwen een foto ge toond van de Hagenaar, die lid zou zijn van een bende die Thaise vrou wen ronselt voor de prostitutie. De man verklaarde zich onschuldig en zei de vrouwen alleen geld te heb ben gegeven voor een toeristische vakantie in het buitenland. Wan neer hij schuldig wordt bevonden, kan hij een maximale gevangenis straf van tien jaar krijgen. ASSEN (ANP) - De directie van de Nederlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) heeft twee leidinggeven de functionarissen van het bedrijf op staande voet ontslagen, zo is vandaag bekendgemaakt. De twee, over wier functie en identiteit geen nadere mededelingen worden ge daan, zijn betrokken geweest bij het aannemen van geld/goederen en/of diensten van aannemingsbe drijven die hiermee opdrachten van de NAM probeerden binnen te krijgen. Op dit moment voert de NAM overleg met een aantal aan nemers om uit te zoeken welke rol zij precies hebben gespeeld in.de affaire. De NAM-woordvoerder sluit niet uit dat nog meer personeelsleden betrokken zijn geweest bij de affai re. Of nog meer personeel in ver band hiermee ontslag boven het hoofd hangt, kon hij hangende het onderzoek niet zeggen. RIJSWIJK - De Omroepraad, die A - be- zich steeds heeft verzet tegen de in sluit dat de staatssecretaris heeft voering van zwevende tv-reclame- vastgesteld voor niertransplanta- blokken, gaat er nu mee akkoord ties. Die mogen de komende jaren mits aan bepaalde voorwaarden uitsluitend worden uitgevoerd in wordt voldaan, de academische ziekenhuizen. Een van die voorwaarden is dat Door een tekort aan donornieren, de blokken niet geconcentreerd kan slechts in de helft van de be- mogen worden rond enkele zend- hoefte wórden voorzien. Rustig weer tuur ongeveer 9 graden. Overigens wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur omstreeks 18 gra den. Zwakke tot matige zuidenwind. De vooruitzichten JOHANNESBURG (AP) - De t Zuidafrikaanse regering heeft be- zjTterdag'tót sloten dat het Verenigd Democra- met dinsdag: in de nacht en ochtend tisch Front (UDF) geen geld mag grote kans op mist. Overigens droog en ontvangen uit het buitenland. Pre- vooral in de middag af en toe zon. Mid- sident Pieter Botha maakte het be- dagtemperatuur omstreeks 17 graden. siuit vandaag bekend met een pu- blikatie in de staatskrant, waar door het automatisch wet is gewor den. De wet geeft de president de be voegdheid buitenlandse financie ring te verbieden als hij vindt dat het beleid van een organisatie door vrijdag 10 oktober 1986 zon op: 06.55 uur, zon onder: 17.57 uur; maan op: 15.32 uur, maan onder: 22.17 uur. Waterstanden Katwijk hoogwater: 07.31 en 19.46 uur; laag- water: 02.52 en 15.31 uur. buitenlandse organisaties wordt gestuurd. - UDF-woordvoerder Murphy Mo- robe noemde de maatregel 'een on derdeel van de hele strategie om de organisatie te ontmantelen'. Moro- be zei dat het UDF banden onder houdt met 850 andere organisaties in het hele land, zoals vakbonden, kerken, studéhtengroepen en bur gerrechtenbewegingen met een to taal aantal leden van 2,5 miljoen. Woordvoerders van het Front zeiden in het verleden dat buiten gemachtigden. Voorkomen moet worden dat de belangen van om roepverenigingen kunnen samen vallen met die van de adverteer ders. Verder geeft de Omroepraad dan de evenals de STER de voorkeur aan een concentratie van de zwevende reclameblokken op Nederland 1. Zwevende tv-reclame wordt vol- landse schenkingen mi helft van de inkomsten Met de 'besmet' verklaring ging Botha niet zover dat hij het UDF verbood, hoewel hij die mogelijk- gens minister Brinkman begin vol heid onder de noodtoestand wel gend jaar ingevoerd met een 'even- heeft. De regering Botha heeft het wichtige verdeling van de blokken UDF ervan beschuldigd een tak te over Nederland 1 en 2'. zijn van het verboden Afrikaans De raad vindt dat de mogelijk- Nationaal Congres, de belangrijk- heid moet worden opengehouden ste guerrillabeweging die vecht te- om reclame te plaatsen bij pro gen het apartheidsregime. Het gramma's die een natuurlijke on- UDF ontkent het bestaan van ban- derbreking kennen, zoals de pauze den met het ANC. van een voetbalwedstrijd. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement ervbeslis zelf hoe u betaalt! 1 Per maand 23,25 per half jaar 137,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 262,40 per kwartaal 68,95- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam: Straat Postcode/Plaats. Telefoon: controle bezorging) 2300 v !t Leidsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 10050. n ^aturen. kunUj ook even bellen^071)-144941^

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1