Wonderlijke stoelendans in Tel Aviv Peres draagt de macht over aan Sjamir Luns 'thuis' bij het Oud-Strijderslegioen Synodes in Lunteren en Den Haag DONDERDAG 9 OKTOBER 1986 PAGINA 19 Het kan in de politiek vreemd toegaan. In Israël wordt vol gende week een nieuw kabinet geformeerd zonder dat daar toe verkiezingen of een crisis aan vooraf zijn gegaan. Rota tie is het codewoord voor deze manoeuvre. Na precies twee jaar een regering van nationale eenheid overeind te hebben gehouden verplicht het regeerakkoord de leider van de so cialisten Sjimon Peres het premierschap komende dinsdag over te dragen aan diens aartsrivaal en Likoed-leider Jitzak Sjamir. Een nieuwe realiteit. Taco Slagter, onze correspondent in Israël, maakt de ba lans op van twee turbulente jaren van een kabinet dat al vanaf de eerste dag gedoemd was te vallen. En hij blikt vooruit naar wat Israël te wachten staat onder een rechtse, minder vredelievende, premier. TEL AVIV/JERUZALEM - Het was een aangrijpend moment toen Sjimon Peres dinsdag te genover de Knesset (het Israë lisch parlement) zijn politieke testament als premier besloot met de Messiaanse woorden van de profeet Jezaia: „Naties zullen hun zwaarden niet verheffen te gen naties, noch zullen zij ooit aan oorlogen denken". En hij voegde er aan toe: „Deze op dracht is geen holle frase, maar een universele opdracht aan de mensheid. En het zal geschie den". door Taco Slagter Het doek viel. Twee jaar lang had hij zich bijna letterlijk rot ge werkt aan vier hoofdzaken. De economische crisis, de Libanon- oorlog, verbetering van de relatie met Egypte en natuurlijk aan het vredesproces. En niet zonder succes. Die bijbeltekst gaf echter weer, wat hem het meest beziel de. Niettemin, daartoe in 1984 in feite veroordeeld door de kie zers, mocht de socialistische lei der het werk als premier niet af maken. Diens politieke tegen stander bij uitstek, Jitzak Sjamir, was aan de beurt om het pre mierschap voor de volgende fwee jaar op zich te nemen. Van af dinsdag is Peres 'slechts' vice- premier en minister van buiten landse zaken. En die frustratie was bij hem na afloop van het de bat in de Knesset zichtbaar en voelbaar. Niet gewenst Het 'niet gewenste en niet be minde kind', zoals de voormalige minister van buitenlandse zaken Abba Eban het kabinet van na tionale eenheid bij het aantreden in 1984 karakteriseerde, groeide onder de gedreven leiding van Peres tot een daadkrachtige vol wassene op. Het behield echter de trekken van een overjarige puber. Bekvechten, scheldka nonnades en elkaar aan de poli tieke haren trekken vormden nogal eens het toneel tijdens het kabinetsberaad. Maar de talrijke crises in het 'gezin Peres', met nogal wat moeilijk opvoedbare jongens zoals Arik (Sjaron), Jit zak (Moda'i) en Mordechai (Gug), werden door het 'familiehoofd' in der minne geschikt. Besluitvaardigheid was een elementaire eis die Peres het ka binet oplegde, om in de eerste plaats de uitgeholde economie weer op poten te zetten en het militaire avontuur in Libanon te beëindigen. Peres slaagde er al na een jaar in, samen met zijn economische adviseurs en de aan zijn partij gelieerde almach tige vakbond Histadrut, de gie rende inflatie tot stilstand te brengen (van 480 tot 16 procent op jaarbasis) en met allerlei an dere maatregelen de economie te stabiliseren. Een economisch wonder, nog niet eerder op zo'n korte termijn vertoont in landen met vergelijkbare economische problemen. Maar die verdienste kwam niet alleen de socialisten toe. Zonder de ideeën en strengheid waar mee de Likoed-minister van fi nanciën Jitzak Moda'i toezag op de uitvoering van de forsë bezui nigingen op de overheidsuitga ven - inclusief heilige koeien als defensie en onderwijs - was het resultaat niet behaald. De ironie van het lot wilde echter dat het 'enfant terrible' onder de Likoed- ministers dat zich zo constructief en loyaal had opgesteld, afgelo pen zomer door Peres werd ont slagen voor diens 'beledigende' opmerkingen aan het adres van de premier. De Likoed beet op haar lippen, maar vond het geen crisis waard. Dat zou de rotatie maar in gevaar hebben gebracht. Als tweede taak had Peres zich gesteld de troepen uit Libanon terug te trekken. Het leger was in de laatste fase van die onder het Likoed-regime begonnen om streden oorlog verstrikt geraakt in een onoverwinbare guerrilla strijd met de sji'itische moslims van Zuid-Libanon. Hoewel de Likoed-ministers als Mosje Arens en de architect van die verwerpelijke oorlog Arik Sjaron tegen het kabinetsbesluit waren en vice-premier Sjamir zich van stemming onthield, had Peres het politieke leven van het kabi net aan de terugtrekking verbon den. Vredesproces Toen de twee voornaamste doelstellingen van het nationale kabinet waren gerealiseerd, kon Peres beginnen aan de verbete ring van de relatie met Egypte en het vredesproces - of wat het op dat moment ook was - van spin raggen en stof te ontdden. De ob- structiepolitiek van de Likoed laaide plotseling op. Met name de onderhandelingen met Egyp te over het grensgeschil over Ta- ba, een woestijnstrook van een vierkante kilometer langs de Ro de Zee, dreigden door de vertra- gingstaktiek van Sjamir en diens radicale companen op een fiasco uit te draaien. Peres realiseerde zich dat een compromis over Taba de sleutel zou zijn tot de ontmoeting met de Egyptische president Hosni Moebarak en daaraan verbonden een ontdooiing van de jarenlange 'bevroren' verhoudingen tussen beide landen. Bovendien was hij zich er van bewust dat zonder de medewerking van Egypte het vredesproces zou blijven steken in het mulle zand van de politie ke onwil in Cairo de nek tegen over de militante Arabische broeders nog verder uit te ste ken. Met een eindeloos geduld en de beproefde politieke recept de kwestie vooruit te schuiven zag Peres kans de Likoed in een situatie te loodsen waarbij het er om ging: nu of nooit. En de drei ging 'nooit' zou het einde van de nationale samenwerking in de coalitie hebben betekend. Door te volharden kon Peres op de val reep vorige maand naar Ale- xandrië afreizen en zit er nu weer een Egyptische ambassadeur in Tel Aviv. Onderhandelen Langs de weg van de stille di plomatie en met bemiddeling van de VS wist Peres koning Hoessein van Jordanië te bewe gen in principe bereid te zijn tot directe onderhandelingen in ruil voor een territoriaal compromis. Mits, zo stelde Amman als abso lute voorwaarde, begeleid door een internationale vredesconfe rentie. Peres hapte gretig toe en verklaarde geen bezwaar te heb ben tegen wat hij omschreef als een 'internationaal forum'. Hij kreeg voor die stap zelfs parle mentaire goedkeuring. Als kroon op zijn werk be schouwde Peres diens onver wachte en in het geheim voorbe reide topontmoeting met de Ma rokkaanse koning Hassan. Hoe wel er in het paleis van Ifrain geen blauwdrukken voor de op lossing van het Israëlisch-Ara- bisch (Palestijns) conflicht het licht zagen, was het voornaamste resultaat toch dat Israël opnieuw een Arabisch land van het afwij zingsfront had losgeweekt. Zelfs de Likoed kon niet om deze mijl paal in de Arabisch-Israëlische verhoudingen heen. Isolement Regeren is overtuigen, zei Pe res tijdens zijn laatste optreden als premier voor de Knesset. Dat lukt hem wel op het platform van de buitenlandse politiek, maar slechts ten dele in eigen land. Niet kan worden tegengespro ken dat het een prestatie van for maat was het aanzien van Israël in de wereld tot een respectabele hoogte te brengen. Voor oktober 1984 was de joodse staat door het super-nationalistische en expan sionistisch beleid van zeven jaar Likoed-regime in de ogen van Oost en West tot een paria ge- deklasseerd. Peres trok de we reld rond om het land van zijn droom uit een isolement te ha len. Dat leidde tot een optimale re latie met de VS - als beloning mocht Peres 1,5 .miljard dollar als extra economische steun in casseren - volledige diplomatie ke betrekkingen met Spanje, Ka meroen in Ivoorkust, opening van een diplomatieke sectie in Warschau, opties voor soortgelij ke kantoren in Hongarije en Bul garije en eerste contacten op offi cieel niveau met de Sowjet-Unie. Maar ook West-Europa liet blij ken tevreden te zijn met de ande- wind die uit Jeruzalem 1 Eigen land Tot ieders verrassing oogstte Peres met zijn binnenlandse po litiek minder succes. Steeg zijn ster in de publieke opinie in het eerste jaar met sprongen tegelijk, volgens verkiezingsenquêtes - hoe onbetrouwbaar ze ook soms zijn - sloeg die trend niet over naar zijn partij. Peres behaalde als persoon wel ruime zeges op Sjamir qua populariteit, maar die bleken niet voldoende om het krediet te verschaffen dat de soialisten had kunnen verleiden tot een breuk in de coalitie, met als gevolg vervroegde verkiezin gen. Het electoraat, dat unaniem blij was voor de gestabiliseerde prijzen in de supermarkten, sprak zich alleen al om die reden telkens in meerderheid uit voor een voortzetting van de regering van nationale eenheid. De angst voor de economische chaos van weleer zat er nog diep in. Merkwaardig genoeg sloeg de vredespolitiek van Peres minder aan dan was verondersteld. Het aantal Israëli's dat tegen een ter ritoriaal compromis was met Jor danië en zich daarom voorstan der toonde van uitbreiding van de nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, steeg volgens ver schillende enquêtes van de laat ste maanden procentueel aan zienlijk onder het kabinet-Peres. Tekenend daarvoor was het ko- lonistenverbond in de bezette ge bieden, dat zich onder Peres met 50 procent versterkte. Woonden er in 1984 ruim 40.000 joden op de Westelijke Jordaanoever en in Gaza, nu zijn het er 60.000. De clausule in het regeerakkoord om slechts zes nieuwe nederzet tingen in de bezette gebieden toe te staan, ter afremming van de expansiepolitiek van de Likoek, bleek in feite een lege dop. Geen wonder dat de Palestij- nen over het algemeen negatief oordeelden over de twee jaar Pe- res-bewind. Het 'landje inpik ken' van de kolonisten deed gro te afbreuk aan het beetje geloof waardigheid dat Peres in de eer ste helft van de regeertermijn on der de bevolking van de bezette gebieden had opgebouwd. Het hap-snapbeleid met betrekking tot de.verbetering van de levens standaard in bezet gebied kon die teleurstelling in Peres niet meer goedmaken. De vraag is nu of het onder de Likoed-leider Sjamir allemaal anders wordt. En of het kabinet onder zijn leiding en met Peres aan de tweede viool de volle ter mijn zal uitzitten? Een betrouw bare voorspelling wagen op deze vragen is hetzelfde als de prut in een kopje Turkse koffie op het schoteltje omkeren en menen dat je er een toekomst uit kunt lezen. Maar aan de hand van de politieke logica - niet de sterkste kant van het politieke bedrijf in het Midden-Oosten - zouden voorzichtig de volgende conclu sies kunnen worden getrokken. Zwakke leider Afgeschilderd als een dorre, compromisloze, maar vooral zwakke leider, heeft Sjamir wél het politieke pragmatisme in zich dat hem in staat kan stellen de komende twee jaar te overle ven. Voor hem was het van emi nent belang de eindstreep te ha len, om op de eerste plaats met het gezag van het door Israëli's ondergewaardeerde ambt, diens wankelende leiderschap in zijn Cherut-partij te herstellen. Maar Sjamir heeft wel tijd nodig. Be halve dat hij de met hem rivalise rende Sjarons, Ahrens en Levy's in zijn partij moet zien uit te schakelen, zal hij de kiezers ook willen bewijzen dat de Likoed niet de in economische aangele genheden incompetente partij is die het in de jaren onder Mena- chem Begin was. Een kabinets crisis zal Sjamir zeker in de be ginfase van zijn bewind niet for- Waarmee niet is beweerd dat de politieke tijdbommen rond de stoel van de nieuwe premier zijn opgeruimd. Twee ervan staan op scherp. Sjamirs rivalen als Sja ron en Ahrens zullen de premier tarten door nederzettingen in de bezette gebieden te installeren en zij zullen proberen de door Peres aangekondigde voortva rendheid in het beleid ten aan zien van het vredesproces te dwarsbomen. De socialisten heb ben al aangekondigd zich op straffe van de val van het kabinet ertegen te AMSTERDAM - Het Oud-Strij derslegioen (OSL) heeft een aardi ge slag geslagen. Oud-minister en voormalig secretaris-generaal van de NAVO, Joseph Luns, wordt ad viseur van deze ultra-rechtse orga nisatie. Het OSL kan nu de status verhogen met een voor velen res pectabele man met een behoorlijke staat van dienst. Maar het OSL blijft bedenkelijke kanten houden, ook al gaat het te ver om de organisatie fascistisch te noemen. In de vlot geschreven arti kelen in het oranje-omkafte orgaan Sta-vast wordt de haat tegen alles wat links is aangewakkerd. De schrijvers staan pal achter het apartheidsregime in Zuid-Afrika en de angst van de lezers «voor de Sowjet-Unie krijgt maandelijks voedsel. door Weert Schenk Links wórdt verantwoordelijk gesteld voor wat het OSL „de tota le neergang van Nederland" noemt. Met de verloedering wordt bedoeld dat vrouwen 's avonds niet meer met een gerust hart over straat kunnen, dat het niet meer mogelijk is een fiets zonder slot te laten staan en dat het niet meer voldoende is om een agent, gerug- gesteund door de grote massa der weldenkende maatschappij, kuie rend met de handen op de rug, de orde te laten handhaven. Een pamflet van het OSL: „De linkse omroepen (alleen de EO deugt, red.) wedijveren in obscene taal. Linkse verslaggevers behan delen onze politici arrogant en on beschoft. Spuitende en kalkende activisten terroriseren de steden. Overdag slapen zij uit, dank zij hun sociale uitkering en onze lankmoe digheid om de bodemloze welzijns- kassen weer bij te vullen. Het on derwijs leert meer maatschappij kritiek dan dat het de kinderen een constructieve levensbeschouwing bijbrengt". Maar het OSL is ook de stem van de bange burger. De organisatie speculeert op de primitieve ang sten van de mensen. Het grootste gevaar voor de vrijheid is het com munisme en het Oostblok. Liever dood dan rood, roept P. (Prosper) J. G. A. Ego, makelaar in veront rusting en onbetwist leider van het Legioen. Hij beschouwt het com munisme als de meest afschuwelij ke ideologie die op de wereld is voortgebracht. „Afschuwelijker nog dan nazi-Duitsland, wat ik al tot in het diepst van mijn vezels haat". Scholing Het OSL ontstond in 1958 uit een ruzie met het Veteranenlegioen Nederland. De leden waren in eer ste instantie oud-Indiëgangers, Ko- rea-strijders en verzetsmensen. Te genwoordig wordt onder oud-strij der iedereen verstaan die een band heeft met leger of marine. Niet-mi- litairen, met uitzondering van com munisten, pacifistisch-socialisten en fascisten, kunnen terecht in de OSL-stichting voor Politieke Be wustwording. Jongeren worden politiek geschoold in de „snelle kweekreactor", de OSL-stichting Constructief Jong Nederland. Ook bestaat er nog een OSL-stichting Financiering, waarvan het doel niet bekend is. Gezamenlijk hebben de OSL- stichtingen voor Vrijheid en Vei ligheid volgens Prosper Ego 17.000 leden, of beter gezegd, begunsti gers. Leden behoren inspraak te hebben en bij de juridische vorm van een stichting heb je daar geen last van. Stichtingsbesturen vullen zichzelf aan, wat de kans op infil tratie gering maakt. De structuur garandeert dan ook de onaantast baarheid van Ego. De begunstigers ontvangen maandelijks Sta-vast en kunnen bestellingen doen bij het OSL-ver- zendhuis. Dit postorderbedrijfje biedt onder meer aan: de OSL-das met oranje leeuwtjes, uitgevoerd in jagergroen en blauw en een aantal vriendschapsdassen, zoals de Zuid-Afrika-vriendschapsdas, waarop een oranje leeuw en een reebok, of de Israël-das, herken baar aan de leeuw en de davidsster. Voor wie onder de aanhangers „de rode golven te hoog gaan", is er de OSL-telefoon, waarop te horen is hoe Ego over een bepaalde actuali teit denkt. De besturen van de OSL-stich- tingen bestaan steeds uit de drie zelfde mensen: voorzitter Ego, se cretaris jonkvrouw Henriette Bee- laerts van Blokland die Ego altijd vervangt als hij weer eens in Tai wan, Zuid-Afrika of de Verenigde Staten verblijft, en penningmees ter Pieter Schouten die volledig achter de schermeh opereert. Dit drietal vormt ook het bestuur van de aparte stichting Voor Vrij heid en Mensenrechten. Deze orga nisatie is een afdeling van de fel- rechtse Wereldfederatie tegen het Communisme (WACL), die vanuit Taiwan het communisme bestrijdt. Nederlandse politici die ook op duiken bij het OSL, zoals W. Mate- man (CDA), A. Ploeg (WD), Jans sen van Raay (CDA) en Luns (KVP) zijn bij manifestaties van de WACL aanwezig geweest. Adviezen Het OSL-bestuur wordt geadvi seerd door een adviescollege, waarvan Luns nu ook deel gaat uit maken. In het college zit onder an deren prof. dr. P. Valkenburgh, hoogleraar politicologie in Gronin gen, die in 1985 voorkwam op de verzendlijst van het consortium De Levensboom, een neo-fascistische organisatie van de weduwe Rost van Tonningen. Ego bevestigde de naam van Valkenburgh op lijst, maar stelde dat dit geen relatie met het ook door hem verfoeide con sortium hoefde in te houden. Van andere OSL-leden staat vast dat ze fout waren in de oorlog. Mr. Zeegers, advocaat te Amsterdam en medewerker van Sta-vast, was lid van de NSB. Mr. Beernink was lid van de redactie van het blad „Zwart Front" en een derde, de on langs overleden M. A. Cageling, had bindingen met het Nationaal Front. Ego haalt zijn schouders er over op. „Ik maak me meer zorgen over mensen die nu de KGB bellen dan over personen die toen contact i| hadden met het Zwarte Front". De belangrijkste vraag is of het OSL nu politiek iets in de melk heeft te brokken. Het lijkt er alles- zins op, gezien de (oud-)politici die zich met het Legioen inlaten door op OSL-congressen te spreken dan 1 wel daar hun geziéht vertonen of door te schrijven in het blad Sta vast. Een greep: dr. G. Zoutendijk, fractieleider van de WD in de Eer ste Kamer, prof. I. Diepenhorst, die de CDA-fractie in de Eerste Kamer leidde, C. Berkhouwer (WD), A. Ploeg (WD), J. Voorhoeve, huidig politiek leider WD, Ruud Nijhoff (DS'70), Janssen van Raay (CDA), Hans Wiegel (WD), Van Eekelen, huidig WD-minister van Defen sie, B. Hennekam (CDA), W. Mate- man (CDA), A. Wagenaar (oud- RPF, nu AR '86) en Gualthérie van Weezei (CDA). Een aanwijzing is wellicht het ru moer over uitspraken die oud staatssecretaris Ploeg over de An ne Frankstichting deed. De be windsman had de gerenommeerde stichting die het fascisme bestrijdt, een „crypto-communistische" or ganisatie genoemd. Hij had dit let terlijk overgenomen uit Sta-vast. De gereformeerde taakgroep 'Kerk en bedrijfsleven' gaat spe ciale aandacht geven aan de 'on aanvaardbare situatie' van ge dwongen werkloosheid onder jongeren. Dat gebeurt in op: dracht van de synode van de Ge reformeerde Kerken, die deze week in Lunteren vergadert. De synode besprak gisteren reacties uit plaatselijke kerken op de brochure uit 1982 ('Een verhaal apart') over werk en werkloosheid. Een suggestie van een afgevaardigde uit Wagenin- gen vond geen steun; in een 'open brief wilde dit synodelid de kerkleden erop wijzen, dat de voorstellen van de FNV ter op lossing van de werkloosheid be ter aansluiten bij wat er op dit punt in de synode leeft dan het beleid van het kabinet-Lubbers. - De Gereformeerde Kerken in Nederland gaan een relatie aan met de Evangelische Kerk in Duitsland. Dat houdt verband met het (binnen afzienbare tijd te verwachten) opgaan van de gere formeerde kerk van Duisburg- Ruhrort in de Duitse kerk. De kerk van Duisburg is ontstaan uit kerkewerk onder schippers. Ze krijgt nu nog een belangrijk deel van haar geld uit Nederland. Het ontwerp voor een overeen komst met de Duitse kerk is in de maak. De Evangelisch-Altreformierte Kirche zal bij de vaststelling van de overeenkomst worden be trokken. Dit verband van kerken in de Duitse Bondsrepubliek (niet ver van de grens met Neder land) sloot zich in 1923 voorlopig aan bij de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Kerkdiensten en tv De christelijke gereformeer de synode in Den Haag wijdde gisteren een discussie aan kerk diensten op de tv. Er lag een rap port van het deputaatschap voor het verzorgen van radio- en tv-- kerkdiensten op tafel. Een reac tie van een commissie uit de sy node daarop was: in tv-diensten dreigt de bijbelse boodschap van zonde en genade te worden ver smald door de poging het evan gelie te verkondigen in voor bui tenkerkelijken begrijpelijke taal. Kerkdiensten op de tv dragen een evangeliserend karakter, zei rapporteur ouderling D. Koole uit Den Haag. Maar er worden soms zoveel liturgische elemen ten in de dienst gestopt, dat ze de verkondiging overwoekeren. De predikant G. Bouw uit Den Haag vond tv-diensten geen ech te kerkdiensten, "omdat de ge meente daar niet in rust en afzon dering bijeen is". "Gebed en preek zijn geen zaken om naar te kijken". Bouw had ook bezwaar tegen het reizen en werken van de NOS-technici op zondag. Dominee P. Roos uit Utrecht sloot zich daarbij aan. "Het ge loof is uit het gehóór en niet uit het gezicht". Ouderling Koole erkende, dat camera's en omroepmensen af leidend werken en een zekere spanning geven tijdens de dienst. Maar hij vond het nut van uitzending groter dan de last van de technische rompslomp. En wat het reizen van de technici be treft: "Er zijn ook veel predikan ten die op de dag des Heren het land doorkruisen om tot in de uithoeken in kerkdiensten voor te gaan. Is dat niet strijdig met de zondagsheiliging?" Namens het deputaatschap prees ds. R. van Beek uit Vee- nendaal de samenwerking met de IKON voorzover het gaat om de organisatie en technische be geleiding van de diensten en de begeleiding van de predikanten. De synode keurde ten slotte de handelingen van het betrokken deputaatschap goed. - Risico's en gevaren. De sa menwerking in het Overlegor gaan van Joden en Christenen (Ojec) brengt grote risico's en ge varen mee, vindt de christelijke gereformeerde synode. Zij sprak gisteravond, op voorstel van de predikant P. den Butter uit Mid- delharnis, met 50 tegen 2 stem men uit, dat de deputaten (com missie) voor de evangelieverkon diging onder Israël 'grote voor zichtigheid' moeten betrachten in hun contacten met het Ojec. Zo was er bezwaar tegen een richtlijn in een Ojec-brochure voor het catechetisch onderwijs, die zegt dat jodendom en chris tendom twee zelfstandige reli- gies zijn die allebei voortbouwen op het Oude Testament. Synode adviseur professor dr. J. van Genderen uit Apeldoorn zei hier over ter synode, dat de apostel Paulus het daarmee 'bepaald on eens' zou zijn. Hij constateerde bij de deputaten 'onvoldoende waakzaamheid' jegens de activi teiten van het Ojec. (De christe lijke gereformeerden zitten sinds 1983 in dat overlegorgaan). Ook stoorde het synodeleden, dat het Ojec had aangedrongen op naamsverandering van het deputaatschap ('voor de evange lieverkondiging onder Israël'), waardoor het element 'verkondi ging onder Israël' zou vervallen. Op dat verzoek is afwijzend geantwoord, zo deelde de voor zitter van het deputaatschap, ds. H. Biesma, mee. "Het is ons er in geen enkel opzicht om begonnen onze mond te houden over onze Heer Jezus Christus", zei Bies- Ongehoorzaamheid De Raad van Kerken in Ne derland gaat een 'pastoraal ge- schrift' voorbereiden over vra gen van burgerlijke ongehoor zaamheid. Dat wordt geen eigen standpunt, maar een overzicht van wat de kerken gemeen schappelijk hierover hebben te zeggen en van de punten waarop de discussie nog gaande is. Zes mensen zijn nodig om het ge schrift samen te stellen. Mariënburg. Het dagelijks bestuur van de Mariënburg-ver- eniging (van vooruitstrevende rooms-katholieken) vindt de brief van kardinaal Simonis met bezwaren tegen de vereniging een 'bruikbaar uitgangspunt' voor nader beraad met de bis schoppen. In zijn brief nodigde Simonis uit tot een gesprek over "vragen van geloof en geweten die in en buiten de katholieke kerkge meenschap aan de orde zijn". De zofgen die hebben geleid tot het ontstaan van de Mariënburg-ver- eniging leven ook bij de kardi naal, zegt het bestuur in een eer ste reactie. Uit zijn brief blijkt, volgens het bestuur, wel, dat de bisschoppen de bedoelingen van 'Mariënburg' niet altijd juist beoordelen. Overleden. In Groningen is gisteren, 60 jaar oud, professor dr. H. G. Hubbeling plotseling overleden. Sinds 1967 doceerde hij daar aan de theologische fa culteit godsdienstwijsbegeerte en ethiek. Aanvankelijk was hij predikant (in de Groninger her vormde gemeenten 't Zand en Wildervank). Hervormde Kerk: beroepen te Scherpenzeel (G.) C. van Slie- dregt Katwijk aan Zee; aange nomen naar Helmond (deelwerk) kandidaat mevrouw H. A. Keur Groningen, naar Oudewater (deelgemeente 'De Biezen'), deel werk, kandidaat M. N. Walton Gouda. Gereformeerde Kerken: be roepen te Hilversum ('Samen op weg') F. J. van de Ree Wijk bij Duurstede; aangenomen het be roep van Haarlem-Zuid voor de Evangelische Broedergemeente te Haarlem A. van der Deijl al daar, laatstelijk werkzaam bij 'De Hezenberg' te Hattem. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Axel A. de Snoo Harderwijk. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Leerdam C. J. Meeuse Rotterdam-Zuid. Naar gehandicapten. De re gionale Evangelische Kerk in Hannover heeft voor de - wegens homosexueel samenleven - ge schorste wijkpredikant Hans- Jürgen Meyer een andere baan gevonden. Hij wordt van zijn ge meente losgemaakt en gaat als diakonaal predikant werken met gehandicapten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19