Spioneren in VS te gemakkelijk Grieken beducht voor Turkse veroveringsdrift Felle aanval op Labour Senaatscommissie wil maatregelen IJslandse televisie moet wennen aan concurrentie Amerika ontkent bemoeienis met neergehaald vliegtuig Kohl zet zichzelf ruim in 't zonnetje WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse regering heeft de afgelopen jaren te weinig aan dacht, tijd en geld geschonken aan de bescherming van de geheimen van het land tegen buitenlandse spionnen. Dat stelt de inlichtingencommissie van de Senaat in een rapport dat gisteren is gepubliceerd. REYKJAVIK - Voor de journalis tieke medewerkers van de IJsland se televisie betekent de aanstaande topontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov een eerste kennisma king met andere, vooral Ameri kaanse en Japanse televisiesta tions. Grote netwerken als ABC, CBS en NBC beheersen in Reykja- door Jos Heymans vik het straatbeeld. Op bijna elke hoek van de straat tref je een ver slaggever en een cameraman aan op zoek naar reacties van de bevol king. De IJslandse televisie kan niet achterblijven en dus zijn in de gro te hotels, bij de Amerikaanse en Russische ambassade en het Hof- da, de ontmoetingsplaats van de twee regeringsleiders, verslagge vers gestationeerd. In de journaals wordt voortdurend van de ene naar de andere lokatie overgeschakeld, waarvandaan in afwachting van de komst van Reagan en Gorbatsjov nu nog weinig te melden valt. Niet temin zijn de nieuwsuitzendingen, op het weerbericht na, volledig ge wijd aan de aanstaande topont moeting. Het enthousiasme van de IJs landse tv-journalisten kent geen grenzen. De belangstelling voor andere nieuwsitems is tot het nul punt gedaald, tot onvrede van tele visiekijkend IJsland dat voor het visuele nieuws geheel afhankelijk is van dat ene tv-station dat het land rijk is. Een van de kijkers bel de deze week woedend naar de joumaalredactie, omdat de tv niets had gemeld over de brand aan boord van een Russische onder zeeër. Ook de radio had er geen aandacht aan besteed. Hij had het nieuws bij toeval gehoord via een Amerikaanse legerzender. Aan de monopoliepositie die de IJslandse televisie inneemt, komt binnenkort een einde. Nog deze maand wordt een nieuw televisie net in gebruik genomen, waarop de IJslanders zich kunnen abonne ren. Dan zal de IJslandse tv voor het eerst in zijn 20-jarige geschie denis worden geconfronteerd met het onbekende fenomeen 'concur rentie'. Voor de bevolking bete kent het tweede net dat voortaan iedere dag naar televisie kan wor den gekeken. Het vertrouwde IJslandse televi sienet zendt slechts zes dagen in de week uit. Op donderdag is er geen televisie, omdat de medewerkers anders nooit een vrije dag kunnen nemen. In de zomer moet IJsland het zelfs een maand lang zonder tv stellen. Vanwege de vakanties wordt er in juli niet uitgezonden. De videotheken, die in de afgelo pen jaren als paddestoelen uit de grond zijn gerezen, doen dan ook vooral in de zomer prima zaken. 'De bedreiging van vijandelijke in lichtingendiensten is ernstiger dan door Michael Sniffen/AP enig lid van de regering tot dusver in het openbaar heeft gezegd,' al dus de conclusie van het 141 pagi na's tellende rapport. De commissie schat dat de tech nologische voorsprong van het westen op de Sowjet-Unie als ge volg van spionage is teruggelopen van '10 tot 12 jaar, 10 jaar geleden, tot ongeveer de helft daarvan nu.' Het rapport is verschenen in twee versies: een voor het publiek en een voor de Senaat en de rege ring. Uit de publieksversie is een aantal geheime hoofdstukken weg gelaten. Maar wel staat daarin voor het eerst een schatting van de scha de die is aangericht door een aantal ragua vechtende Contra's 100 mil joen dollar hulp, mits Amerikaanse adviseurs ver buiten de grenzen met Nicaragua bleven. De regering van Nicaragua heeft de overlevende Amerikaan geiden- tificeerd als de 45-jarige Eugene Hasenfus uit de Amerikaanse staat Wisconsin. Familieleden van Ha senfus zeiden gisteren dat hij voor een luchtvrachtmaatschappij in Florida werkt. Amerikaanse regeringswoord voerders die anoniem wensen te blijven, zeiden gisteren dat Hasen fus wellicht banden heeft met ul trarechtse groeperingen in de VS die de Contra's in hun strijd tegen de regering van Nicaragua steu- WASHINGTON/MEXICO STAD - De Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse zaken) heeft gisteren gezegd dat zijn regering niets te maken heeft met het door Ameri kanen bemande vrachtvliegtuig dat boven Nicaragua is neerge schoten. Shultz zei, dat de man die de ramp heeft overleefd en zijn drie medepassagiers geen banden heb ben met de Amerikaanse overheid. door Henk Dam en Rob Sprenkels Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Ni caragua zei echter gisteren, dat een van de overlevende bemanningsle den zichzelf omschrijft als een "in El Salvador werkende Amerikaan se adviseur". Ook een woordvoerder van de Amerikaanse geheime dienst CIA ontkende gisteren elke betrokken heid. De woordvoerder herinnerde in dat verband aan de voorwaarden die het Congres enige maanden ge leden heeft gesteld aan het hulp pakket voor de Contra's. Het Congres verleende, na daar toe onder zware druk te zyn gezet door president Reagan, de tegen de sandinistische regering van Nica- Nicaragua beweert dat de Ameri kaan is gevangengenomen, nadat er in het zuiden van het land een vliegtuig werd neergeschoten dat wapens, munitie en kleren trans porteerde naar de zogenoemde contra-revolutionairen. Volgens verklaringen van het sandinistische ministerie van de fensie zou Hasenfus hebben toege geven militair adviseur te zijn in El Salvador. Hasenfus zou verder hebben verklaard dat twee van de bemanningsleden, die dood in het neergeschoten toestel werdén aan getroffen, ook de Amerikaanse na tionaliteit bezitten. Volgens Hasen fus is, ook een Nicaraguaans be manningslid omgekomen. opzienbarende spionagezaken van de afgelopen twee jaar. Een 'kleine' zaak die nauwelijks publiciteit kreeg was de recente ontdekking dat de Russische ge heime dienst er voor de tweede keer sinds 1978 in was geslaagd een lading elektronische schrijf machines voor de Amerikaanse ambassade in Moskou te onder scheppen. De machines werden voorzien van speciale zendertjes, waardoor 'de Russen jarenlang on ze, soms zeer gevoelige diplomatie ke correspondentie, economische en politieke analyses en andere communicatie konden lezen'. Het rapport zegt dat tussen 1984 en 1986 25 mensen werden veroor deeld of schuld bekenden in spio nagezaken tegen de Verenigde Sta ten. Een ander, VN-employee Gen- nadiy Zacharov, zei niets en werd na een schijnproces vrijgelaten en de vroegere CIA-agent Edward Ho ward wist aan vervolging te ontko men door naar de Sovjet-Unie te vluchten en daar politiek asiel te vragen. De Commissie doet aanbevelin gen voor een betere beleidsbepa ling bij de federale recherche FBI, de geheime dienst CIA en de mi nisteries van justitie, defensie en buitenlandse zaken. De regering zou een nationaal veiligheidsbeleid moeten opzetten. De dreiging voor Amerikaanse inlichtingendiensten komt niet al leen van buitenaf, maar ook van binnenuit, door een onvoldoende screening van personeel en het uit blijven van periodieke controles om te zien of eerder vertrouwd per soneel nog steeds betrouwbaar is. Het ministerie van defensie wordt aangeraden het aantal perso neelsleden dat toegang heeft tot geheime informatie terug te bren gen met 900.000, of 20 procent. Maar ook de verschillende klaö"- sificaties van gevoelig materiaal maken de zaken onnodig gecom pliceerd, aldus de commissie. Zo wordt voorgesteld de klasse 'ver trouwelijk' te schrappen en 'ge heim' te handhaven. De klasse 'zeer geheim' (Top Secret) zou moeten worden opgenomen in de ook zeer geheime klasse van 'ge voelige, ingedeelde informatie'. JERUZALEM - De komende en de vertrekkende premier van Israël zaten gisteren broederlijk naast elkaar in de bankjes van het parlement Even later zou premier Peres zijn afscheidsrede houden. Vrijdag draagt hij het leiderschap over aan zijn 'rivaal' Sjamir. Peres zei te hopen dat Sjamir de vredesonderhandelingen zal voortzet ten. (foto AP) Britse conservatieven bijeen in Bournemouth BOURNEMOUTH (AP/UPI/Rtr) - De Britse Conser vatieve Partij heeft haar jaarlijkse congres gisteren ge opend met een felle aanval op het defensiebeleid van de oppositionele Labourpartij. Deze partij heeft zich op haar congres vastgelegd op de afschaffing van de Britse kernmacht en de sluijting van alle Amerikaanse nucleaire bases in Groot-Brittannië. In zijn openingstoespraak tot de 5.000 gedelegeer den zei partijvoorzitter Norman Tebbit: "De eerste taak van elke regering - zonder welke geen andere mo gelijk is - is de verdediging van het Koninkrijk". La bour hangt een beleid aan „dat zeker zal leiden tot een dodelijke ondermijning van de NAVO - de alliantie die zorg heeft gedragen voor de 40 jaar vrede en vrijheid in West-Europa". Volgens de conservatieve partijvoorzitter is de La bourpartij „voor de verdediging van een vrij Europa bereid meer vertrouwen te schenken aan de overwel digers van Afghanistan dan onze bondgenoten". Hij beschuldigde de grootste Britse oppositiepartij van het niet alleen opschuiven naar links op het terrein van defensie, maar ook wat betreft nationalisaties, be lastingen en een centraal geleide economie. "Het socialisme als geloof heeft zijn tijd gehad", al dus Tebbit, die beloofde dat de Conservatieve Partij zich zal blijven inzetten voor privatisering van staats- industriën en verlaging van de belastingen. Volgens onderminister van financiën Normen Lamont zullen de komende tijd per jaar staatsbedrijven ter waarde van ruim 16 miljard gulden worden geprivatiseerd, al dus Lamont. Zo zullen British Gas, British Airways en Rolls Royce de komende jaren in particuliere handen overgaan. Tot nu toe is er al voor 26 miljard gulden geprivatiseerd. De Conservatieven vergaderen dit jaar in Bourne mouth onder de kreet 'De volgende stap voorwaarts', waarmee zij de heersende opvatting proberen te ont krachten dat zij na zeven jaar regeren zijn uitgeput. Het conservatieve dagblad Daily Telegraph publiceer de maandag een opiniepeiling waaruit bleek dat 64 procent van de bevolking een hekel heeft aan het con servatieve beleid en dat 58 procent ook een hekel heeft aan Thatcher persoonlijk. Aan de beveiliging van de congresgangers in Bour nemouth is een miljoen pond gespendeerd, om herha ling te voorkomen van de rampzalige aanslag die het Ierse Republikeinse Leger IRA tijdens het congres van 1984 kon plegen op het Grand Hotel in Brighton waar vrijwel het voltallige kabinet van Thatcher lo geerde. Langs de kust patrouilleerden schepen en over de stad vloog een helikopter. Vliegtuigen mogen voor de duur van het Congres niet lager dan 1.670 meter vliegen. Sprinkhanenplaag Afrika bedwongen UTRECHT (GPD) - Door mas- sale bestrijding in augustus en september is de verwachte sprinkhanenplaag in Afrika uit gebleven. Dat zegt de Neder landse dr. Lukas Brader die de operatie voor de FAO (de voed- selorganisatie van de Verenig de Naties) vanuit Rome heeft gecoördineerd: „We hebben één miljoen hectare grond be spoten en dat is zeer effectief geweest". Alleen Botswana in zuidelijk Afrika zou nog met een plaag te kampen kunnen krijgen. Het is daar nu zomer en de insekten vermenigvuldigen zich snel in moeilijk bereikbare gebieden. Er is hulp op gang gebracht, maar Brader schat de kans toch op vijftig procent dat de zwerm de landbouwgebieden van buurlanden Zambia en Zim babwe bereiken. Brader vindt het dus ook te vroeg om te zeg gen dat de zaak hier onder con trole is. De bestrijding heeft in West- Afrika 25 miljoen gulden ge kost. Voor Oost-, Centraal- en Zuidelijk-Afrika was zo'n tien miljoen gulden nodig. Dat geld is door veel landen van over de hele wereld beschikbaar ge steld. MAINZ - "Wij hebben vier jaar ge leden het roer overgenomen en te gen veel weerstand in hebben we het omgegooid. We staan nu voor een beleidskeuze. Op 25 januari bij de algemene verkiezingen gaat het om de toekomst van Duitsland, om de toekomst van onze kinderen en door Hans Hoogendijk kleinkinderen. Het is de moeite waard om voor de jonge generaties te vechten. Wij gaan zelfbewust de verkiezingen in. We hebben alle kans, maar alleen als we voor elke stem vechten". Helmut Kohl, bondskanselier in West-Duitsland en voorzitter van de regerende chistendemocrati- sche CDU, incasseerde bijna zelf ingenomen de staande ovatie die ruim 700 gedelegeerden en 1000 ge- nodigen over hem heen stortten. Het motto van Kohl op de 43-ste partijdag in Mainz was duidelijk: het gaat ons goed, maar laten we niet te vroeg juichen. Z.-Afrika dreigt Mozambique JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse minister van defensie, generaal Magnus Malan, heeft Mozambique gedreigd met militaire maat regelen, als er opnieuw landmijnen ontploffen in het grensgebied tussen de twee landen. Maandag raakten zes Zuidafrikaanse militairen gewond, toen hun auto vlak bij de grens met Mozambique op een landmijn reed. Nog dezelfde dag verklaarde een woordvoerder van het regeringsbureau voor informatie, dat de in Zuid-Afrika verboden bevrijdingsorganistie ANC verantwoordelijk moet worden gesteld voor de landmijnontplof fing, maar gisteren ging Malan verder door ook de regering-Machel van betrokkénheid te beschuldigen. Het was een toespraak zonder hoogtepunten, maar met veel lof voor de eigen daden: een typische Kohl-toespraak. De SPD reageerde dan ook direct met een scherp commentaar waarin werd gesteld dat "Kohl meent de kiezers al in zijn zak te hebben". Meer inhoud en niveau had de met veel spanning tegemoet gezie ne toespraak van de gast uit Beie ren: Franz Josef Strauss. De Beier se minister-president voorspelde voor de deelstaatverkiezingen zon dag in zijn deelstaat een "resultaat aanzienlijk boven de 50 procent". "Zo dragen wij ons steentje bij voor het succes op 25 januari", zei Strauss onder daverende toejui chingen van de CDU-ers. Strauss had hqt ook niet over een 'rich- tingsverkiezing' maar een verkie zing die beslist over 'ons lot'. "Er is geen alternatief voor onze politiek. Een rood-groene carnavalsrege ring zoals in Hessen betekent het einde van onze vrijheid". Strauss ging ook in op de inmid dels ontkende geruchten dat SPD- kanselierskandidaat Johnnes Rau aan een grote coalitie denkt als geen van beide partijen de meer derheid haalt. Strauss: "Dat zou al leen kunnen in het geval van de na tionale noodtoestand, maar dan nog niet met een SPD die steeds verder naar links drijft. Willy Brandt zoekt een meerderheid links van het midden. Die is er niet. Zelfs de officieel door Moskou ge steunde Duitse communistische partij DKP adviseert haar aanhang op de SPD te stemmen. Dat is de huidige SPD". Asielzoekers Het aantal buitenlanders dat via het "Berlijnse gat" van het oostelijk naar het westelijk stads deel gereisd is, is aanmerkelijk gedaald sinds de DDR per 1 okto ber nieuwe regels toepast op het laten passeren van niet-Duitsers- .Sinds de le oktober hebben 371 mensen in West-Berlijn een ver zoek tot asiel ingediend. In de laatste zes dagen van september ging het nog om 2.087 mensen. PLO-kantoor Het militaire hoofdkwartier van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO) is van Tunesië verplaatst naar Noord-Jemen en Irak. Dit heeft PLO-leider Arafat bekendgemaakt. Arafat ontkende dat er spanningen waren gerezen tussen de PLO en de Tunesische autoriteiten, maar hij weigerde een reden te noemen voor de over plaatsing. De PLO bracht haar hoofdkwartier van Beiroet over naar Tunis na de Israëlische inva sie van Libanon in 1982. ATHENE - "Waarom treedt Grie kenland niet uit de NAVO en wordt het geen lid van het War- schau-pact?" Deze sarcastische vraag duikt de laatste tijd steeds vaker op in de Turkse pers. Het be gon enkele weken geleden, toen Athene en Sofia, tijdens een be zoek van premier Andreas Papand- door Frans van Hasselt reou aan Bulgarije, een 'verklaring van samenwerking, vriendschap en goede nabuurschap' uitgaven. En het werd nog veel sterker eind vorige week, toen de Griekse minister van defensie waarschuw de dat tijdens de NAVO-oefening 'Display Determination' in en bo ven de Egeische Zee, waaraan Griekenland niet deelneemt, zou worden geschoten op NAVO-vlieg- tuigen die het Griekse luchtruim zouden schenden. Erg bondgenootschappelijk klonk die waarschuwing inder daad niet, maar Athene heeft daar natuurlijk wel wat commentaar bij te leveren. Al jarenlang namen de Grieken geen deel aan deze herfst- manoeuvres, uit protest tegen het feit dat het Griekse eiland Limnos er niet bij wordt ingeschakeld, hoe wel het allerlei militaire installaties heelt, waaronder een zeer groot vliegveld. De NAVO negeert het bestaan van Limnos, omdat zij geen partij wil kiezen in het conflict dat tussen Griekenland en Turkije over dit ei land woedt. Het is nu juist die Griekse militarisering van Limnos, dat dicht bij de Dardanellen ligt, die Turkse tegenstand heeft opge wekt. Zij zou indruisen tegen het Verdrag van Lausanne van 1923, waarin de militarisering van de Griekse eilanden dicht bij de Turk se kust wordt verboden. De Grieken stellen dat deze be paling, wat Limnos betreft, onge daan is gemaakt door het 13 jaar later gesloten verdrag van Mon- treux en ze staan daarbij juridisch nogal sterk. Een Turks minister van buitenlandse zaken, Aras, heeft in 1938 in het Turkse parle ment 'met vreugde' - de betrekkin gen tussen de twee landen waren toen goed - vastgesteld dat Grie kenland nu Limnos mocht militari seren, en de Grieken worden nu niet moe hieraan te refereren. Ze zijn dan ook elk jaar weer woedend dat de NAVO bij haar oefening 'Display Determination' net doet alsof het eiland op de kaart niet voorkomt. 'Display Determination' werd niettemin keer op keer zo goed en zo kwaad als het ging zonder de Grieken gehouden, volgend jaar zal ook Spanje meedoen. Maar dit jaar is de toestand verscherpt. Tot nu toe vlogen de NAVO-vliegtui- gen laag beneden de corridors voor de burgerluchtvaart, maar deze herfst heeft het NAVO-opperbevel in Napels aangekondigd dat ook hoog bóven die corridors zal wor den gevlogen. Griekenland is ver antwoordelijk voor de civiele corri dor en vandaar de waarschuwing, die goed heeft gewerkt, aldus Athene, want er zijn tot nu toe geen ongelukken gebeurd. Wat de Grieks-Bulgaarse verkla ring betreft, deze behelst geen 'non-agressiepact', zoals ze in de Turkse pers steevast wordt ge noemd, maar het is wel begrijpelijk dat Ankara erdoor in zijn wiek is geschoten. Er wordt namelijk in af gesproken, dat de beide landen met elkaar in beraad zullen treden zodra er sprake is van een gevaar dat één hunner vanuit een derde land bedreigt. Namen worden niet genoemd, maar het is duidelijk dat met dat 'derde land' Turkije wordt be doeld. Dit had al lang allerlei ge schillen met Griekenland, waaron- dér ook klachten over de behande ling van de Turks-islamitische minderheid in Grieks-Thracië, dat aan Bulgarije grenst. Dit jaar is daar echter grote verbittering bij gekomen over de bloedige onder drukking. van de veel grotere Turks-islamitische minderheid in Bulgarije, die in haar taal en religie wordt gekortwiekt en zelfs tot naamsverandering wordt gedwon gen. Het is een feit dat de Grieken van deze onderdrukking in Bulgarije niet wakker liggen. Voor zover de pers daarover schrijft, wordt de Turken steevast voorgehouden, dat zij hun Koerdische miljoenen- minderheid op dezelfde manier aanpakken: met afgedwongen tur- kificatie. Van het schokkende Am nesty International-rapport over het lot van de Turken in Bulgarije is slechts in één Griekse krant, de serieuze 'Kathimerini', melding ge maakt. Eerder hebben de Grieken het gevoel, nu Ankara zich over de be handeling van Turkse minderhe den beklaagt, met de Bulgaren in hetzelfde schuitje te zitten. Beide landen hebben vroeger deel uitgemaakt van het Ottomaan se Rijk en een eventueel herlevend Turks expansionisme zou dus bei de landen bedreigen. De Turkse buitenlandse politiek vertoont tot nu toe niet zoveel tekenen van zulk een expansionisme, maar premier Ozal spreekt wel steeds vaker over de 'vroegere Turkse gebieden' en over vijanden die zullen kunnen worden bedwongen, als de Turken maar eenmaal de 70 miljoen zullen hebben bereikt. In de Turkse pers en vooral in het onderwijs wordt aan de glorie van het Ottomaanse Rijk steeds veelvuldiger gerefe reerd. Shultz: niet te optimistisch doen over top DEN HAAG - De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken George Shultz hoopt dat van de ko mende top in Reykjavik een be langrijke impuls uitgaat naar de Geneefse kernwapenonderhande lingen. Volgens Shultz 'lijken bei de partijen op weg naar een tussen tijds akkoord over de INF-kernwa- pens in Europa' (SS 20 versus Pers- hing 2 en kruisraket). Maar hij merkte ook op, dat de laatste fase van de onderhandelingen 'het zwaarst zal zijn'. Shultz onderstreepte gisteren tij dens een persconferentie per satel liettelevisie, dat de ontmoeting tus sen Reagan en Gorbatsjov dit weekeinde in het teken staat van de 'echte top', die volgens de in Ge- nève gemaakte afspraken nog dit jaar in Washington zou moeten plaats hebben. Shultz vermeed echter een recht streeks antwoord op de vraag, of hij de ontmoeting in Reykjavik als mislukt zou beschouwen, wanneer er geen datum voor de top in Was hington zou uitrollen. Het overleg op IJsland heeft een positieve uit komst, wanneer de basis is gelegd voor 'overeenkomsten over radica le vermindering van aantallen kernwapens'. et doel blijft, zo zei hij, complete verwijdering van alle INF-wapens uit Europa. In het tussentijdse ak koord moet daarom een 'voorzie ning voor een volgende onderhan delingsfase' worden opgenomen. Bij die volgende fase moeten ook de Russische kernwapens voor de kortere afstand (tot 500 km) wor den betrokken, aldus Shultz. Shultz nam daarmee afstand van opvattingen van de Westduitse de fensieminister Wörner, die her haaldelijk heeft aangedrongen op een gelijktijdig akkoord over zowel de INF- als de kernwapens voor de korte afstand. De Sowjet-Unie heeft ongeveer 600 van deze wa pens, waaronder de SS 21,22 en 23, in enkele Oosteuropese landen ge stationeerd. Shultz herhaalde dat Reagan in Reykjavik niet alleen over wapen beheersing, maar ook over 'regio nale conflicten' en 'mensenrech ten' zal spreken. Voorts sprak hij zich uit voor voortzetting van kern proeven ('zolang we atoomwapens hebben moeten ze worden getest'). Maar hij gaf wel aan dat die proe ven in de toekomst beperkt zullen worden tot een kracht van 150 kilo- ton. De Verenigde Staten zijn be reid tot ratificatie van het (uit 1973 stammende) beperkte kernstopak- koord, dat proeven boven die grens verbiedt. Volgens Shultz is inmiddels apparatuur ontwikkeld om naleving van dit verdrag af doende te verifiëren. Negen executies in Indonesië JAKARTA/DEN HAAG (AFP/ ANP) - In Indonesië zijn de afgelo pen tijd negen leiders van de vroe gere Indonesische communisti sche partij PKI terechtgesteld. Dit is gisteren vernomen van diploma ten in Jakarta, die zich beriepen op officiële bronnen. Vorige week meldde de mensen rechtenorganisatie Amnesty Inter national al de terechtstelling van vier communistische leiders, de 63- jarige Bono, Supono (65 jaar), Syam (62) en Sudiono. Een woordvoerster van Amnesty kon echter geen bevestiging geven van de executie van nog vijf gevan genen. Ook het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag kon de berichten over nieuwe terecht stellingen niet bevestigen. Het ministerie van buitenlandse zaken liet afgelopen donderdag weten dat de Indonesische autori teiten de executie van „een aantal" voormalige PKI-leden hadden be vestigd zonder hun namen te noe men. Ook was meegedeeld dat er mogelijk nog enkele executies zou den volgen. MANILA (Rtr) Een omvangrijke zuivering binnen het Filippijnse communistische verzet heeft vol gens brigade-generaal Mariano Adalem dit jaar zeker 600 mensen het leven gekost. Adalem zegt dat op het zuidelijke eiland Mindanao massagraven zijn gevonden met de lijken van minstens 600 strijders van het Nieuwe Volksleger (NPA). Zij zouden zijn gedood omdat ze ervan werden verdacht in dienst te zijn van de regering als agent of in formant. Het is niet voor het eerst dat het NPA, de militaire vleugel van de verboden communistische partij, wordt beschuldigd van zui veringen in eigen gelederen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7