Begaafdheid voor kinderen vaak handicap Zwartboek speciale scholen over bezuinigingen Deetman 'Maatregelen zijn onthutsend' Open huis 'Centraal Wonen' Karavaan voor vrede zaterdag in Leiden Jaar cel geëist wegens poging belastingdienst op te lichten Rörsch (7) Rörsch (8) Rörsch (9) VoorKchtingsfilm over kinderen met 'koppie koppie' Lezers Schrijven Rörsch (10) Rörsch (11) Rörsch (12) Fiets De Wit 3 oktober PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 LEIDEN - De 14 scholen voor (voortgezet) speciaal onderwijs in Leiden zijn 'onthutst' over de plan nen van minister Deetman om te bezuinigingen op het aantal forma tieplaatsen in deze tak van onder wijs. Deze 'strafkorting', zoals de scholen het zelf noemen, heeft tot gevolg dat ze het de komende vier jaar met minder personeel en gro tere groepen kinderen moeten doen. Voorts kunnen kinderen die ei genlijk wel naar een school voor speciaal onderwijs zouden moeten, daar veelal niet meer terecht om dat de scholen als ze minder perso neel hebben, niet kunnen groeien. Bovendien is Deetman ook van zins zieke leerkrachten pas na acht weken te vervangen, zodat er op het nog aanwezige personeel meer werk afkomt. In een zwartboek, dat tijdens een bijeenkomst van het Nederlands Genootschap van Leraren is over handigd aan WD-Tweede Kamer lid Fransen, zijn de problemen geïnventariseerd die elke school in Leiden denkt te krijgen als de plannen doorgaan. De scholen zou den gezamenlijk zo'n 12 formatie plaatsen kwijt raken, terwijl het aantal uren waarvoor niet-onder- wijzend personeel (zoals logope disten, orthopedagogen en maat schappelijk werkers) kan worden aangesteld, drastisch terugloopt. De Praktijkschool voor voortge zet buitengewoon onderwijs aan moeilijk lerende kinderen zou bij na twee formatieplaatsen kwijtra ken, de Prof. Vliegenthartschool voor voortgezet speciaal onderwijs (LOM) zelfs 4 tot 5. Deze laatste school moet bovendien de komen de 4 jaar 50 leerlingen zien 'kwijt te raken' omdat men er als de bezui nigingen doorgaan, niet voor kiest de groepen groter te maken. Direc teur H. de Graaf legt uit waarom: "Als je dat doet, geef je de minister in feite een argument in handen voor zijn bezuinigingen. Zie je wel, zegt hij dan, met grotere groepen gaat het ook. Daar kiezen wij niet voor. Met een groep van zo'n 19 leerlingen, want zo groot zouden de groepen worden, is nauwelijks te werken". Het is niet zo dat er nu 50 kinde ren op straat worden gezet. "Er ko men de komende 4 jaar niet veel nieuwe leerlingen meer bij en we kunnen verder aan dat aantal van 50 komen floor leerlingen versneld door te sturen naar andere scholen. Leerlingen die leao of mavo doen, zouden we bijvoorbeeld in het laat ste jaar naar de reguliere scholen kunnen doorverwijzen". Deetman wil een aantal scholen voor speciaal onderwijs korten om dat deze naar zijn mening boven matig groeien. Die korting zit glo baal als volgt in elkaar: scholen krijgen de komende vier jaar for matieplaatsen op basis naar huis wordt gestuurd, maar dat de kinderen worden verdeeld over de andere groepen. Omdat menig groep door de vermindering van het personeel toch al groter wordt, wordt gevreesd dat dat tot extra onrust bij de leerlingen en zwaar dere werkdruk bij de leraren zal leiden. Directeur H. de Graaf van de Vliegenthartschool voorspelt dat als gevolg hiervan het ziekte- im eerder zal toe- dan afne- "Kortom, de voorgestelde gelijk mensen wil laten Kennis ma ken met 'centraal wonen' is beslo ten tot het organiseren van de open dag. Alle drie de projecten van 'cen- vragen krijgen van meer of minder traal wonen' houden open huis, te bekende bezoekers om de woning weten: het complex aan de Gere- LEIDEN - De vereniging Centraal Wonen Leiden en omgeving houdt op zaterdag 18 oktober een open huis. Belangstellenden zijn dan welkom om een kijkje te nemen binnen de muren van de Leidse projecten voor gemeenschappelijk wonen aan de Gerestraat, Middel stegracht en Sumatrastraat. Sinds de oprichting van de ver eniging Centraal Wonen, in februa ri 1982, zijn drie complexen voor gemeenschappelijk wonen opgele- I verd. Omdat de bewoners geregeld in het voormalige kantoorpand van Boot aan de Sumatrastraat en het Zwartehandspoorthofje aan de Middelstegracht (naast nummer 137). Om elf uur gaat eerst de deur van het Gerestraatcomplex open. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) en de voorzitter van de vereniging Centraal Wonen, L. Pinxten, zullen daar om half twaalf een toespraak houden. Om twaalf uur begint men met rondleidingen, is er een videofilm, een fototen toonstelling en zijn er speciale kin-1 deractiviteiten. Vanaf 14.00 uur gaan ook de andere twee projecten, LEIDEN - Een vredeskaravaan het gebouw te mogen bekijken straat (op de plek van het oude het pand Boot en het Zwartehand- met 40 tot 45 jongeren uit onder i omdat de vereniging zoveel *«--* -- postkantoor, het woongroepenhuis spoorthof, open. aantal leerlingen per 1 april 1986 of maatregelen treffen vooral die leer 1 april 1985. Daarop komt dan nog een percentuele korting. In het ge val van de Vliegenthartschool zou dit dus betekenen dat er 50 leerlin gen teveel zijn: de school telde op 1 april 107 leerlingen en van dat aan tal wordt nog eens 30 afgetrokken. Formatie krijgt de school kortom nog maar voor 77 leerlingen, ter wijl er thans 127 leerlingen zijn. Geen soelaas Een aantal scholen voor speciaal onderwijs valt buiten de maatrege len, onder meer die voor zeer moei lijk lerende kinderen. Voor de scholen die wel worden gekort, biedt dat evenwel weinig soelaas. Als scholen leerlingen moeten wei geren, is de kans groot dat er met die kinderen wordt 'geleurd' bij scholen die van de korting ver schoond blijven. Stuk voor stuk zeggen die scholen echter dat zij deze kinderen niet zullen of kun nen toelaten; zij houden vast aan de oude toelatingscriteria. De Kor te Vlietschool, een samenwer- kingssschool voor zeer moeilijk le rende kinderen, verklaart in het zwartboek bijvoorbeeld dat zij hun toelatingsbeleid zal 'handhaven en niet aanpassen aan een eventuele nieuwe en anderssoortige in stroom van leerlingen'. En de My tylschool: "Mochten door deze maatregel kinderen aangemeld worden die anders geplaatst zou den kunnen worden op andere scholen (meestal kinderen met een geringe lichamelijk handicap) dan zien wij ons genoodzaakt deze leer lingen ook nu af te wijzen. Wij zul len onze toelatingscriteria niet wij zigen". Veel problemen voorzien de scholen ook als de maatregel dat zieke leerkrachten pas na 8 weken worden vervangen, doorgang vindt. Het is niet de bedoeling dat de klas van zo'n zieke docent(e) de Berlagestraat 2. Aanvang 20.00 uur. Voor informatie tel. 311189, vragen naar Henk Bey- Zelfverdediging Voor vrouwen die al enige varing hebben met een curs Doezastraat 34 beginnen volgen- zelfverdediging wordt vanaf de week twee cursussen: tuinie- donderdag een vervolgcursus ge ren en marionetten maken en be- geven in het Leidse Vólkshuis V rouwencentrum In het Vrouwencentrum c spelen. Onlangs is het centrum begonnen met een cursus vrou wendans en beweging en een cur sus zelfverdediging. Voor infor matie tel. 123538. Esperanto Vanaf donderdag wordt een half jaar durende cursus Espe ranto voor beginners gehouden 'in buurtcentrum De Klinker aan de Apothekersdijk. Aanvang 20.15 uur. Voor informatie 149180. Terrorisme Dr. K. Visser van het instituut Clingendael in Den Haag houdt donderdag een spreekbeurt over 'Terrorisme in Europa' in het verenigingsgebouw van SSR aan de Hogewoerd 108. Aanvang 20.00 uur. Op 3 oktober 1986 zegt professor in uw dagblad: 'Een werkloze tim merman zal er niet gauw inkomen, want die is natuurlijk niet voor niets werkloos. Dat betekent dat ie het niet voor elkaar heeft gekre gen'. Is het professor dr. A. Rörsch wel bekend dat niet iedereen met het zelfde intelligentiequotiënt (IQ) wordt geboren. Dat niet iedereen uit een goed gezin komt. Kortom, niet iedereen is een geboren 'zon dagskind'. Wellicht is de genoemde werklo ze timmerman niet zo bekakt en ar rogant als de professor, maar staat hij wel met beide benen op de grond en kan hij wel zijn werkloos heidsproblemen aan. A.C. Nobels, 2de Binnenvestgracht 4a, Leiden. Vrijdagavond 3 oktober: als 'fana tiek' 3 oktobervierder ben ik boos, verbaasd, teleurgesteld, veront waardigd en wat al niet meer. Hoe kan in vredesnaam een voorzitter van de 3 October-Vereeniging doen zoals wordt gesteld in het ar tikel onder het kopje 'Doorsnee Leidenaar niet gauw in bestuur 3 October'. Aan de reacties elders tij dens het feestgewoel te merken, blijk ik godzijdank niet de enige te zijn die hierover valt en komen wij tot de conclusie dat 'een werkloze timmerman' als bestuurslid dit jaar de optocht waarschijnlijk van een bétere en vrolijkere praalwagen had voorzien dan nu het geval is geweest. Dus dat is alvast geregeld voor 1987! Even over die opmerking betref fende het gezien worden als regen ten: hoe denkt het bestuur nu ei genlijk echt over die Leidse bevol king, want die droom zal heus nooit werkelijkheid worden. Maandagavond 6 oktober: geluk kig, al een aantal reacties en zie: ook één van de heer Rörsch en een Ik hoop van harte dat de discus sie nog stevig zal voortduren. De heer Rörsch maakt het er met zijn ingezonden brief echter niet beter op. Juist omdat het bestuur zoge naamd gewend is geraakt aan de status 'regent' zou hieraan anno 1986 direct iets moeten worden ge daan. Het is verder wel duidelijk... me dewerkers moeten een grote per soonlijke inzet hebben en bestuur ders... ja, die moeten manage mentskwaliteiten hebben! Neen, meneer Rörsch, zó werkt het niet in het verenigingsleven. Het kan beslist geen kwaad om eens een echte Leidse verenigingsman/ vrouw in uw b.estuur op te nemen om ook 'de bevolking' eens van een andere kant te zien. Gaarna ac tie en uitsluitsel vóór 3 oktober 1987! Ook namens Jan, Cees, Tiny, Rob, Tonny, An, Ruud, Tiny, Marja, Bob, Trudy Kwik, Beethovenlaan 45, Leiden. Naar aanleidng van het artikel in uw krant van 3 oktober (uit een in terview met professor dr. A. Rörsch in het weekblad Mare) wil ik graag het volgende zeggen. Dit artikel vind ik zeer beledi gend voor al de mensen die onvrij willig werkloos zijn. Velen van hen willen dolgraag werken, maar zijn als ze bijvoorbeeld 40 jaar zyn al 'te oud'. Ik hoop dat u professor Rörsch nu eens zelf wilt interviewen, zodat hij zijn uitspraak kan herzien. H. Wielinga-van Gent, Kloosterwei 120, Warmond. lingen die juist vanwege hun kwetsbaarheid extra zorg en aan dacht nodig hebben", aldus De Graaf. Hoewel CDA en WD gisterèn tijdens de algemene beschouwin gen in de Tweede Kamer hebben laten weten het niet eens te zijn met de bezuinigingsplannen van de minister voor het speciaal on derwijs, staan die plannen voorals nog overeind. Bij de behandeling van de onderwijsbegroting zullen beide fracties alternatieven aan dragen voor bezuinigen in het spe ciaal onderwijs maar onduidelijk is nog waaruit die precies zullen be staan. DEN HAAG/LEIDEN - Twaalf maanden gevangenisstraf is giste ren voor de Haagse rechtbank geëist tegen een 38-jarige Leide naar die ten onrechte bijna 67.000 gulden heeft teruggevorderd van de fiscus. De man had de belasting dienst opgegeven dat zijn export firma dit bedrag aan btw had be taald aan leveranciers en nu dus van de fiscus kon terugvorderen. Aan de terugvorderingen lagen echter valse facturen ten grond slag: de man had de btw in het ge heel niet betaald. De belasting dienst was er nog net op tijd achter gekomen, anders was het bedrag zeker aan de exportfirma overge maakt. Officier van justitie mr. Renckens noemde dit soort btw-fraude gemakkelijk omdat de controle er op zo moeilijk is. De op gaven die bedrijven verstrekken van betaalde en ontvangen btw be hoeven namelijk niet van facturen vergezeld te gaan. Maar zelfs al zijn die facturen bij de fiscus, dan nog is het zeer gecompliceerd om elke betaling die zou zijn gedaan ook te controleren. Mr. Renckens moti veerde hiermee haar ook in eigen ogen forse strafeis. De advocaat van de Leidenaar bracht naar voren dat zijn cliënt nog immer een bestratingsbedrijf exploiteert en dat de twee werkne mers hiervan niet de dupe mogen worden van een eventuele celstraf voor de directeur. Hij bood daarom namens de verdachte aan om in plaats van de celstraf zijn cliënt een boete van 5.000 tot 10.000 gul den op te leggen. Hij hield de rechtbank voor dat de Leidenaar van de fraude zelf nooit beter zou zijn geworden, ook al had de belas tingdienst het gevraagde bedrag uitbetaald. Dit zou immers zijn ge stort op de rekening van de export firma waarvan zijn cliënt maar een van de twee aandeelhouders is. De rechtbank doet 21 oktober uitspraak. meer de DDR, Tsjechoslowakije, Bulgarije, Polen, Hongarije en de Sovjet-Unie bezoekt zaterdag 11 oktober Leiden. De jongeren wor den ontvangen door het Neder lands comité voor Europese veilig heid en samenwerking, de ge meente Leiden en de Turkse orga nisatie HTIB. Op het programma staat zater dag een aantal bezoeken aan Ne derlandse en Turkse gezinnen. Die bezoeken beginnen om 15.00 uur en zijn bedoeld om de jongeren uit het Oostblok een idee te geven van het leven in Nederland. 's Avonds hebben inwoners van Leiden de gelegenheid om kennis te maken met de jongeren en even tueel met hen van gedachten te wisselen. Dat kan tijdens een infor mele avond in de Burcht. De avond begint om 19.00 uur De jongeren maken deel uit van een veel grotere vredeskaravaan met 250 deelnemers die van 1 tot en met 15 oktober door West-Euro pa trekt, op weg naar een vredes conferentie in Kopenhagen. LEIDEN - "In sport mag je goed Aldus een citaat uit de voorlich- maakt een ploeg onder leiding van zijn, dan juichen ze je toe. En om- tingsfilm over begaafde kinderen regisseur Joop Span er opnamen, gekeerd: alsje niet mee kan komen 'Knap... lastig!', die thans wordt Onder meer worden situaties in op school dan zijn er bijlessen en- vervaardigd in opdracht van het een wiskunde- en een Nederlandse zo. Maar als je koppie koppie hebt, ministerie van onderwijs. De Rem- les op film vastgelegd, dan kijkt niemand naar je om. Die brandt-scholengemeenschap in Dat er bij filmen meer komt kij- komt er vanzelf wel, zeggen ze Leiden is één van de drie scholen ken dan nogal eens wordt gedacht, dan". waar wordt gefilmd; de hele week ervoeren leerlingen van vier-athe- neum gisteren. Na een uur stonden er pas twee minuten wiskundeles op film want er moest nogal eens wat over worden gedaan. Maar leuk vonden ze het wel - of de ploeg misschien nog even wat lan ger kon doorgaan zodat ook hun volgende lesuur sneuvelde. Begaafdheid ervaren nogal wat kinderen die daarmee behept zijn, veeleer als handicap dan als visite kaartje. Meer dan eens staan deze leerlingen bij hun klasgenoten te boek als eitje of uitslover. En aan gezien dit niet bepaald de meest begerenswaardige status is, neigen begaafde kinderen er soms naar zich dommer voor te doen dan ze in werkelijkheid zijn. Rector J.B.L. Geerts heeft 'zijn' school welwillend ter beschikking gesteld voor de opnamen. Hij blijkt fel voorstander van meer aandacht van de positie van begaafde leerlin gen: "Begaafdheid kan op kinde ren remmend werken", zegt hij. "Sommigen verstoppen hun talen ten maar liever. Want als je altijd alles weet en goede cijfers haalt, ben je al gauw een uitslover. Ik vind begaafdheid op zich geen spe ciale verdienste, maar je mag er ook niet door gedupeerd raken". Bedoeling van de film is dat ou ders, leerkrachten en ook leerlin gen de problemen van getalenteer de kinderen onderkennen. Geerts: "Men moet zich ervan bewust wor den dat dit een groep kinderen is die ook aandacht verdient. Waar om is Pietje bijvoorbeeld zo lastig in de les? Omdat-ie de stof direct doorheeft en zich dood verveelt nu de leraar het voor de andere leer lingen nog drie keer moet uitleg gen". Een dergelijke situatie wordt ook gefilmd: een jongen verveelt zich stierlijk tijdens een wiskunde les en gaat tot ergernis van de do cent naar buiten zitten kijken, waar zich voor hem veel interes santer zaken afspelen: de nieuwe computer voor de school wordt af geleverd. In de film worden zo veel moge lijk 'normale' schoolse taferelen getoond. Een aantal situaties, zoals bovenstaande, wordt nagespeeld, door leerkrachten en leerlingen. Eén echte acteur verleent zijn me dewerking, en wel Pieter Lutz. Hij treedt, veelal komisch, op als schoonmaker, schoolfotograaf, concierge, computerverkoper en reparateur van gymtoestellen. Als reparateur is hij tevens vader van een begaafd kind. Verveelde zich rot op school, vertelt hij de kijkers, deed nooit iets, haalde zesjes en kreeg balen strafwerk. Maar thuis las hij als een bezetene. "En nu stu deert hy psychologie". Opdracht voor Loek Zuyderduin LEIDEN - De Leidse fotograai Loek Zuyderduin heeft opdracht gekregen om voor het Gemeen tearchief een fotoreportage te ma ken over Leidenaars binnen- en buitenshuis. Hiertoe zal Zuyder duin, die als fotograaf verbonden is aan de Leidse Universiteit, Leide naars, gekozen uit alle lagen van de bevolking, gedurende een jaar vol gen in hun doen en laten, geplaatst tegen een duidelijk herkenbare achtergrond van Leiden. De op dracht, die nog de goedkeuring be hoeft van de deelcommissie voor het gemeentearchief, is bedoeld als een vorm van fotografische ge schiedschrijving. reactie van de redactie van deze krant. En ja hoor, nu gaat het feest pas echt beginnen want wie heeft het nu gedaan...een 'vermoeide' Rörsch tijdens het gesprek... een 'teveel' babbelende interviewer... een 'onoplettende' journalist... of wie zal het zeggen, misschien wel die 'bemoeizieke' werkloze tim- Naschrift redactie: In deze krant van afgelopen maandag heeft professor Rörsch gereageerd op zijn uitspraken in het universitaire weekblad Mare. Met verbazing hebben wij kennis genomen van de uitspraak van pro fessor Rörsch, voorzitter van de 3 October-Vereeniging, in het inter view in het universitaire weekblad Mare. Over een plaats in het be stuur van die vereniging zegt Rörsch: 'Een werkloze timmerman zal er niet gauw inkomen, want die is natuurlijk niet voor niets werk loos, want dat betekent dat ie het niet voor elkaar heeft gekregen'. Begrijpt professor Rörsch wel dat deze uitspraak grievend, bele digend is voor tienduizenden werklozen in onze samenleving? Is professor Rörsch er niet van op de hoogte dat tienduizenden mensen hun baan gedwongen hebben ver loren door onder meer bedrijfsslui tingen, soms als gevolg van ver keerd management? Professor Rörsch zegt ook: 'Ze zien ons als regenten'. Nu, uit zijn uitspraak blijkt weer eens te meer de conservatieve 'regentenmentali teit'. Duizenden van die werklozen die volgens professor Rörsch niets voor elkaar hebben gekregen, heb ben 30 jaar en langer gewerkt voor dezelfde werkgever totdat zij over bodig waren!. Deze uitspraken hebben helaas een smet geworpen op het feest ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de 3 October-Vereeni ging. Jammer, erg jammer. G. Nievaart, voorzitter werkgroep UKG van het FNV afdeling Leiden, Van Banchemhof 12, Leiden. De uitlatingen van professor Rörsch, en ik citeer, dat een door snee Leidenaar, een werkloze tim merman bijvoorbeeld, niet zo ge schikt is voor een plaatsje in het bestuur van de club' en 'Een werk loze timmerman zal er niet gauw inkomen, want die is natuurlijk niet voor niets werkloos, enz.' vind ik zeer grof en tactloos, ondanks dat de betreffende persoon zich professor dr. mag noemen. Deze uitspraak is niet op mij of mijn gezin van toepassing, maar ik vind dat de heer A. Rörsch zich in het vervolg wat voorzichtiger moet uitdrukken zodat er geen werklo zen op hun ziel worden getrapt. In veel gevallen is het nog steeds: werkloos, dat kies je niet, dat over komt je op welke manier dan ook. Ik hoop dat de heer Rörsch leer geld trekt uit dit stukje, dan is hij het misschien volgend jaar met de 3 oktoberfeesten waard om met 'burgemeester' te worden aange sproken. C. van Nuland, Spechtstraat 3, Noordwijkerhout. j .zitter, maar heeft wat de route van de optocht betreft ook nooit verder gedacht dan zijn hoge hoed hoog is. Die route is namelijk al jaren hetzelfde, met dezelfde problemen in de Haarlemmerstraat. Want wat gebeurt er? De optocht gaat eerst de Breestraat over en als het daar is gepasseerd gaat het pu bliek door de stegen naar de ker mis. Daarbij kruist het de rijen wachtende mensen op de Haarlem merstraat - dus er door heen drin gen maar - wat weer veel ergernis opwekt en soms uitdraait op ruzie en soms bijna op vechten zoals vrijdag op de hoek van de Haar lemmerstraat en de Mare. Als de route nu eens anders ge kozen zou worden: Hooigracht, Haarlemmerstraat en dan de Bree straat in, dan was er een hoop op gelost wat betreft het doorbreken van rijen wachtenden in de Haar lemmerstraat en het geloop tegen de optocht in wat weer veel men sen ergernis bespaart. Het is maar een idee van een werkloze timmer- Te hopen is nu dat de politie ook dit geval zielig genoeg vindt om de vrouw aan een goede tweedehands fiets te helpen met zijtassen. L. Stikkelorum, Haarlemmerweg 14, Leiden. Naschrift redactie: De redactie sluit de discussie. Al leen ingezonden brieven die iets nieuws toevoegen aan deze zaak worden nog geplaatst. Met belangstelling heb ik de kritie ken gelezen naar aanleiding van de uitlatingen die de voorzitter van de 3 October-Vereeniging gedaan zou hebben. Het' betreft hier de uitla ting dat een doorsnee Leidenaar of een werkloze timmerman niet ge schikt is voor het bestuur. Ik kan de heer Rörsch verzeke ren dat er genoeg doorsnee tim merlieden zijn die heel goed werk binnen het bestuur kunnen doen. Daar hoef je bepaald geen profes sor voor te zijn, want een goede timmerman is bepaald niet achter lijk. Heel goed dat die Haagse van de Leidse politie een goede tweedehands fiets kreeg omdat zijn eigen fiets werd gepikt terwijl hij een vrouw te hulp kwam. De politie vond het zielig dat zijn fiets was gestolen en dat nog wel vlak voor het politiebureau. Maar nog veel zieliger is het voor die vrouw die even op de Haarlemmer straat ging zitten omdat ze een aan val van epilepsie voelde opkomen en haar fiets daarom vlug neerzet- te. De fiets werd met zijtassen; en boodschappen en al gestolen. Het artikel 'Meedeinen' door uw medewerker Bart Jungmann doet me het volgende opmerken. Het had de heer Jungmann al op moetèn vallen toen hij over het ge heugen van Willem de Wit schreef dat hij alles doorelkaar haalde. Dat is dan ook juist. Het feit dat hij zijn oud collega's Barning en Ton van der Bom zo schandalig afbreekt komt bij mij en waarschijnlijk bij velen van de collega's muzikanten bepaald niet fijn over. Zowel Cor Barning als Ton van der Bom zijn uitstekende drum mers van de oude stijl en uitermate geschikt de heer De Wit in zijn nog veel ouder repertoire te begelei den. Ik weet uiteraard precies dat Ton van der Bom, wanneer zij samen moeten optreden, de Wit van huis haalt en alle instrumenten sjouwt en vervoert en dat hij na afloop De Wit weer veilig thuis brengt en hem dan ook weer met zijn spullen helpt. Volgens mij dient De Wit, die dan in het artikel zo prat gaat op zijn militaire loopbaan, zich dan ook eerst af te vragen of hetgeen hij gaat vertellen juist is en dan pas zijn mond open doet. Het onderschrift van de grote fo to is schofterig en er geheel op uit om uw lezers een lachertje te ge ven. Foei! Katwijk komt er ook niet zo best af. Als dat maar geen represailles geeft want toevallig ken ik ook de Katwijkers en hun bruiloften. Ton van der Bom gaat niet met anderen op stap maar wordt door die anderen meegevraagd. Maar niet nadat eerst De Wit is gevraagd of hij zich kan redden met een in valler (die dan ook nog eens voor hem wordt opgezocht). Het was bepaald geen fijngevoe lig artikel en in het geheel geen re clame voor het duo De Wit. Een zeer slechte beurt van colle ga-De Wit. Een reuze blunder van uw recen sent Bart Jungmann. Frans J.J. Houps, Korenbloemlaan 32, Oegstgeest. Nou ben ik aardig wat gewend van de Leidenaars. Bijvoorbeeld als ik fietsers wil passeren en ik dit aan geef door even de bel te gebruiken, dan krijg ik regelmatig van alles naar mijn hoofd geslingerd. Dus denk ik een volgende keer: ik wacht wel even tot ik er door kan en zodra er een gaatje is, passeer ik. Tot mijn verbazing krijg ik dan soms nog grovere opmerkingen te horen omdat ik mijn bel niet ge bruik. Ook is het de gewoonste zaak dat je door automobilisten van de weg wordt gedrukt. Maar wat me pas gebeurde, slaat alles. Ik liep de krantenwijk van m'n zóón in een gedeelte waar het nogal druk was in verband met de optocht van 3 oktober. Op een ge geven moment moest ik door de mensenrij op het Kort Rapenburg om verder te kunnen. Na 10 keer gevraagd te hebben of ik er door mocht was er niemand die ruimte vrij maakte om mij door te laten. Ook aan de overkant weigerde ie dereen opzij te gaan zodat ik in de Breestraat de politie in de armen reed die me sommeerde terug te gaan. Maar ik kon geen kant meer uit. Na veel vijven en zessen heeft de politie ruimte voor me gemaakt zo dat ik mijn weg met het Leidsch Dagblad kon vervolgen om de krant te bezorgen bij die mensen die aan de bel hangen als de krant niet op tijd is. Fijne mensen, die Leidenaars, met een nog fijnere mentaliteit. Wie de schoen past, trekke hem aan. G. Algra, A. Paulownastraat 5, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4