'Angstige mensen leren anders tegen het leven aan te kijken' Nieuwe cursus van Idinisch psychologen Gewond Lezing over architectuur en stedebouw Jaarverslag van ministerie: in Leiden slechts huisdealers Massaal protest tegen bezuinigingen Deetman Met Tielsa koopt u dubbele zekerheid... WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 LEIDEN Leren anders tegen het leven aan te kijken. Zo omschrijven de klinisch psychologen Sylvia Gho en Yvonne Hartgers een cursus - start vandaag en vrijdag - die zij in Leiden gaan opzetten voor vrouwen en mannen die zich neerslachtig, angstig en gespannen voelen. Problemen die soms tot lichamelijke klachten leiden. De cursus duurt tien weken en wordt in groepjes van 8 personen gegeven. Elke week is er een bijeenkomst van 2 uur. Rationeel Emotieve Therapie heet het in vaktermen. Een nieuw verschijnsel. Wat is dat precies? LEIDEN - Sylvia zegt het zo: "Het programma is zodanig gekozen, dat iedereen stapsgewijs leert hoe hij of zij de problemen zelf kan aanpakken. Daar draait het om. Zélf leren je moeilijkheden te over- MoeiUjkheden die op het werk betrekking kunnen hebben; in ge zelschap geen gesprek durven aan te knopen; zich overbodig voelen als de kinderen het huis uit zijn; bang zijn voor de tandarts of huis arts; niet alleen de straat op dur ven; niet voor jezelf durven opko men. Kortom, mensen die geen contact meer hebben met de werkelijkheid. Speciaal voor hen is de cursus opgezet. De behoefte aan zo'n cursus is groot, zegt Sylvia. Een behoefte die beide psychologen in Nijmegen hebben gepeild. Want daar werd de rationeel emotieve therapie in Ne derland geïntroduceerd, nadat er in Amerika opmerkelijke succes sen mee waren geboekt. Nu dus ook in Leiden. Het is de bedoeling van de psychologen om 4 keer per jaar de cursus te geven. In de cursus, zegt Yvonne, leren we de deelnemers hoe zij met htin problemen moeten omgaan om ze als het ware de baas te blijven. Hu mor speelt daarin een belangrijke rol. Omdat, zeggen de psycholo gen, de mensen lachwekkende si tuaties nooit meer vergeten. Op die LEIDEN - Een 79-jarige fietser uit Leiden is gistermiddag gewond ge raakt bij een aanrijding met een au to op de Witte Singel. Met een her senschudding is hij overgebracht naar het Diaconessenhuis. De man reed in de richting van de Groen- hovestraat en begon te slingeren toen een auto hem ter hoogte van de universiteitsgebouwen wilde passeren. Hij botste met zijn fiets tegen de auto, bestuurd door een 21-jarige vrouw uit Zoetermeer, en kwam ten val. r worden ze hun eigen thera peut. De cursisten gaan met opdrach ten naar huis. Opdrachten die spe ciaal op hen en niemand anders, van toepassing zyn. Thuis oefenen, benadrukken zij, is van essentieel belang. Inzicht Wat leren de cursisten alzo? Yvonne: "Kijk, in de eerste plaats is die cursus er voor ieder een. Of je nu man of vrouw bent, jong of oud, iedereen is wel eens angstig of voelt zich gespannen. Mensen die daar van af willen kun- door Jan Westerlaken nen via de rationeel emotieve the rapie worden geholpen. Wat leren we ze? We laten ze zien hoe die na re gevoelens tot stand komen. Als ze daarin inzicht hebben en bepaal de technieken hebben geleerd, la ten we hen dat in de praktijk toe passen". "Wat in het dagelijkse leven blijkt", voegt Sylvia er nog aan toe, "is dat deze mensen vaak veel te hoge eisen stellen. Aan zichzelf, maar ook aan anderen". De enige ervaring waarover de psychologen thans beschikken, hebben zij in Nijmegen opgedaan. Met 7 groepen hebben ze daar in middels gewerkt. Hoe waren de re sultaten? Een concreet voorbeeld van Yvonne: "Ik heb een heel angstige vrouw op cursus gehad. Een vrouw die alleen de deur niet meer uit durfde, ja zelfs naar de cursus moest worden gebracht. We heb ben haar na verloop van tijd ge richte opdrachten gegeven, haar gewoon erop uitgestuurd. Halver wege de cursus stapte zij zo trots als een pauw binnen met de mede deling dat ze alleen was gekomen én zelf de auto had bestuurd. Haar angstige gedachte had plaats ge maakt voor reële gevoelens. Later durfde ze weer naar verjaardagen en na de vakantie kreeg ik een kaart van haar uit Amerika". Wegcijferen Sylvia kreeg een vrouw op cur sus die zichzelf helemaal wegcijfer de voor haar gezin. Zo moest, koste wat het kost, 's avonds om zes uur het eten op tafel staan. "Toen ze kwam was ze heel erg gejaagd", herinnert Sylvia zich nog. "We hebben haar gezegd, dat ze eens wat meer tijd voor zichzelf zou moeten nemen. Ze volgde die raad op en ging gezellig winkelen. Wat bleek bij thuiskomst? Manlief had nu eens voor héér gezorgd. De rol- len, zoals zij die zag, lagen dus niet zo vast". Yvonne: "Ik heb nog nooit zulke duidelijke resultaten gezien als met deze cursus. aan deelnemen blijven ook trouw komen. Afvallers? Nee, tot nu toe is dat niet voorgekomen. Een keer is er iemand weggebleven, maar dat was om praktische redenen. Na een week of twee zijn alle drempels wel genomen. Zieke cursisten la ten we bellen om het huiswerk voor die week te noteren". Mensen die geestelijk aangesla gen zijn houden dat vaak voor zich zelf. Durven het de buitenwereld niet te vertellen. Yvonne beaamt dat. "Lang niet iedereen komt. Er rust een soort taboe op. Mensen zijn gauw geneigd te zeggen: 'Als ik daar kom ben ik gek'. Maar dan blijf je sukkelen en ontneem je je zelf een stuk levensgeluk. De bena dering die wij hanteren is vrij nieuw. En dat is toch wel belang rijk, zo hebben wij ervaren". Werken met groepen. Wat is daar het voordeel van? Volgens de psy chologen zijn er een paar voorde len. Het biedt hoop, steun en vei ligheid, zeggen zij. Tevens merken de cursisten dat ze niet de enigen zjjn met een probleem. Leren De psychologen: "Je kunt leren van elkaar en je kunt binnen een veilige omgeving oefenen met een nieuw gedrag". Het is de bedoeling van Yvonne en Sylvia om groepen te formeren rond algemene of spe cifieke onderwerpen. Hiertoe gaan zij echter pas over als er overleg is geweest met de cursisten. Zijn de mensen niet bang om in een groep met hun problemen op de proppen te komen? Yvonne daarover: "We zeggen: Niet meteen met je hele hebben en houden op de proppen komen. Wat we wel vragen is om iets kleins prijs te geven. Bij dat probleempje zoeken we dan een techniek om het te bestrijden. Die techniek le ren ze in de cursus en moeten ze thuis, in de praktijk dus, toepas sen. Natuurlijk kunnen we de men sen niet dwingen alles prijs te ge ven. Wij helpen hen om weer zelf standig te worden. Dat staat voor op. Dan moetje er niet bij die men sen op aandringen om even al hun moeilijkheden op tafel te gooien. Als we op die manier te werk zou den gaan, zouden we ons doel vol ledig voorbijschieten. Met dat klei ne gegeven kunnen we al werken. Bovendien", voegt ze eraan toe,, "weten we al het een en ander van de mensen. Die informatie hebben we via een uitgebreid telefoonsprek van hen gekregen". Gecombineerd Aanvankelijk werkten Sylvia en Yvonne met aparte groepen voor vrouwen en mannen. Maar daar van zijn ze teruggekomen. Nu zijn de groepen gemengd. Met leeftijd houden de psychologen geen reke ning. Sylvia: "We zijn er achter geko men, datje net zo goed met gecom bineerde groepen kunt werken. Het maakt - wat betreft het prijsge ven van de problemen - niets uit. Uiteindelijk durft iedereen toch wel met zijn moeilijkheden naar voren te komen". Moeilijkheden die in sommige gevallen, als de deelnemers aan de cursus daar geen bezwaar tegen hebben, met de huisarts worden besproken. Sylvia en Yvonne heb ben alle huisartsen in de omgeving van Leiden ook op de hoogte ge bracht van hun aanwezigheid en wat rationeel emotieve therapie precies inhoudt. Een aantal artsen heeft al patiënten naar hen verwe zen. Adres: Bureau voor rationeel emotieve therapie, Vollersgracht 24,2312 VL Leiden, tel. 071-141380. De klinisch psychologen Yvonne Hartgers en Sylvia Gho die r kijken. i willen leren anders tegen de dingen c LEIDEN - Het veranderende ge zicht van de Nederlandse stad na 1945. Dat is het thema van een stu dium generale over architectuur en stedebouw dat morgen begint in het centrale voorzieningengebouw van de universiteit aan de Cleve- ringaplaats 1. Architectuurstijlen hebben el kaar in de jaren na de oorlog in een ras tempo afgewisseld. Hoogbouw in de jaren zestig, laagbouw in de jaren zeventig, het zogenaamde neo-rationalisme (recht-toe-recht- aan architectuur) in de jaren tach tig. Velen zien door de bomen het bos niet meer. Prof. dr. E.R.M. Ta verne houdt op donderdag 9 okto ber een lezing over die ontwikke lingen binnen de Nederlandse ar chitectuur en stedebouw na 1945. Stadsontwikkeling en stedelijke vernieuwing in de periode tussen 1950 en 1980 is het thema van een lezing die prof. dr. A.M.J. Kreukels een week later zal houden. De tech nische benadering binnen de stadsplanning in de jaren vijftig en het voorop stellen van de sociale doeleinden in de jaren zeventig staan dan centraal. Forum: opmaat tot de jaren zes tig, is het thema dat de architect en publicist ir. Maarten Kloos zal be spreken op donderdag 23 oktober. Het gaat over de periode vanaf 1959 toen de architecten A. van Eyck en H. Hertzberger de redak- tie van het tijdschrift Forum over namen en als reactie op het bou wen tijdens de wederopbouw een 'andere gedachte' ontwikkelden over architectuur, stedebouw en de stad. Het zijn gedachten die in de daaropvolgende decennia in be langrijke mate het gezicht van de Nederlandse stad hebben beïn vloed. Vanaf het midden van de jaren zeventig wordt in de grote steden het concept van de 'compacte stad' ontwikkeld, bedoeld om enkele grootstedelijke problemen het hoofd te bieden. Nieuwe huishou dens, stedelijk wonen en het con cept van de 'compacte stad' daar over gaat de lezing door prof. dr. R.V. van Engelsdorp Gastelaars zal houden op donderdag 30 oktober. Prof. ir. Carel Weeber, architect te Rotterdam en hoogleraar Archi tectonisch Ontwerpen aan de TH- Delft verzette zich aan het eind van de jaren zeventig tegen de invloed van met name de sociale weten schappen op het vak architectuur, een tendens die hij zag ingeluid door de architecten rond het blad Forum. Hij verhaalt er over op don derdag 6 november in: Stedebouw de stad weer in... maar hoe? Een drietal praktijkvoorbeelden van de samenhang tussen architec tuur en stedebouw is op 13 novem ber het thema van ir. Jo Coenen. Het Studium Generale wordt op donderdag 20 november besloten met een lezing van dr. C.M. Re- horst, directeur van de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag. Zijn thema is: Lei den, een veranderd gezicht. Stads- afbraak en stadsherstel. Parallel aan het studium genera le organiseert het Leids Architek- ten Kaffee op maandag 27 oktober en maandag 10 november in socië teit De Burcht een tweetal lezingen over Leidse architectuur in de pe riode 1965-1985 en over de Leidse architectuur nu. De architecten M.P. Schutte, A. Ganev en Polgar zullen dan hun visie geven op het Leidse bouwen in vroegere perio den. A.P.J.M. Verheijen en R.F.L. Nord gaan in op het bouwen nu. Alle lezingen beginnen om 20.00 uur en zijn voor iedereen toeganke lijk. DEN HAAG/LEIDEN - Binnen de stad Leiden beperkte de criminali teit op het gebied van verdovende middelen zich in 1985 tot huisdea lers, die op verhoudingsgewijs ge ringe schaal vooral heroïnë aan ge bruikers verstrekken. Wel is geble ken dat net zoals elders het ge bruik van verdovende middelen en de hieraan verbonden kosten tot een grote toename van het aantal winkeldiefstallen en andere ver- mogenselicten leidt. Dit staat in het jaarverslag 1985 van het open baar ministerie in het arrondisse ment 's-Gravenhage waaronder Leiden en regio vallen. Bij de bestrijding van de handel in verdovende middelen blijkt ook Modelauto's Tweede verdieping, zegt de por tier. De tweede verdieping van de nieuwbouw van het AZL heet Het Leidse Plein (hoe verzinnen ze het trouwens). Dat plein heeft met de Amsterdamse naamge noot maar één ding gemeen: je kunt er zitten. Op dit moment lunchen werk nemers van het ziekenhuis op het plein. De aandacht is gericht op bestek en borden, niemand kijkt naar de twee expositiekas- ten die in de ruimte staan. In die kasten staan modelau to's. Of om nog preciezer te zijn: het zijn kleine ambulances, in al le kleuren en soorten. Russische, Amerikaanse, Zwitserse, Neder landse en ga zo maar door. Ondertussen dringen zich een paar vragen op: wie verzamelt dit soort autootjes en waarom? En wanneer begon de verzamelwoe de precies? We reizen af - nou ja - naar Oestgeest. Aldaar werkt de eige naar van de collectie die in het ziekenhuis wordt tentoonge steld. Waar hij werkt? Op die vraag kan maar één antwoord worden gegeven: bij de ambu lancedienst natuurlijk. Voor de dienst staat een ambulance ge parkeerd, maar C. Voorbij is niet aanwezig. Hij is weg met een an dere wagen. "Een spoedgeval", zegt hij een paar uur later. "Ja, met dit werk kun je nooit zeg gen: ik ben om 2 uur wel aanwe zig; op dat moment kan er net een ongeluk gebeuren en dan moet je uitrukken". Toen hij in Harderwijk op een ambulance reed begon Voorbij met zijn hobby. "We spreken over vijf jaar geleden. Ik reed toen in een Mercedes 190 en ik dacht op een gegeven moment: waarom bouw ik die ziekenauto niet in het klein na. In een spe ciaalzaak heb ik vervolgens een 'kaal' wagentje gekocht en ik ben aan de slag gegaan. Gepriegel, in derdaad, dat is het. Pincetten- werk". Kinderachtig Bij het in elkaar zetten van zijn eerste wagentje, kreeg Voorbij de smaak te pakken. "Ik heb ver volgens nog een paar Gelderse ziekenauto's nagebouwd. Hoe bedoel je, die zijn toch allemaal hetzelfde?" "Weet je dat elke dienst weer in een ander type rijdt? Met an dere woorden: de komende jaren ben ik nog wel bezig met dat priegelwerk. Ik heb nu zo'n 300 wagentjes in elkaar gezet en het einde is nog lang niet in zicht". Voorbij koopt altijd een model bij de speelgoedspeciaalzaak; daarna begint het knutselen. "Zo'n model moet je namelijk eerst helemaal uit elkaar halen. Daarna kun je beginnen met het spuiten en het afwerken van het ex- en interieur. Wil je het goed, precies doen, dan ben je met dat werk een flink aantal avonden bezig". Voorbij werkt op basis van in formatie die hij krijgt van fabrie ken en ambulancediensten. "Ik vraag veel folders op. Ben ik bij een andere dienst op bezoek, dan maak ik altijd wel een paar fo to's". "Ik hou me trouwens niet al leen bezig met Nederlandse au to's; ik heb ook al een paar bui tenlandse in elkaar gezet". Nee, in de geschiedenis van de wa gens is hij niet zo geïnteresseerd. "Het maken - dat is het enige waar het mij om gaat". Hoe reageren andere op deze hobby? "O, hun reacties kun je onder één noemer samenvatten: wat ik doe vinden ze nogal kinderach- Op de tweede verdieping i is een serieuze bezigheid". i het AZL worden de speelgoedambulances i tig, om het maar eens vriendelijk uit te drukken. Een volwassen man die zich bezighoudt met au tootjes, dat kan toch helemaal niet! Dan ben je toch niet goed bij je hoofd! Wat die r geten is dat het zigheid is". "Ik trek me er dan ook niks van aan dat ze mij kinderachtig vinden. Andere makers hebben er meer last van. Die mensen durven er nauwelijks voor uit te komen dat ze ambulances nama ken. Ze zwijgen liever over hun hobby". "Nee, dat vind ik niet goed. Volgens mij hoeven wij ons ner gens voor te schamen. Daarom vind ik het ook zo leuk dat ik de ze tentoonstelling heb. Het is als of je zegt: kijk, dit doe ik!" Orpheus Orpheus is een vereniging die zich bezighoudt met homosek sualiteit en huwelijk. In diverse plaatsen zijn werkgroepen. Sinds kort is er ook een Leidse afdeling. Elke laatste maandag van de maand komt men bijeen in het pand van de LWH aan de Langegracht. Eind september was de eerste bijeenkomst. Theo Hentzen, één van de Or ganisatoren, sprak een tijdje ge leden de vrees uit dat het mis schien niet zou lukken als er niet genoeg respons zou zijn. "Het gaat om moeilijke problemen en je moet dan maar hopen dat de mensen niet teveel drempelvrees hebben". Na de eerste bijeenkomst is hij evenwel optimistisch gestemd. "We hadden ervoor gezorgd dat er een aantal mensen van de Rot terdamse werkgroep aanwezig was. Dat is belangrijk, want als de nieuwe leden dan binnenko men hebben ze in elk geval niet het gevoel dat ze de enigen zijn. Hoeveel nieuwe mensen er wa ren? Tien". Tien is dat niet weinig? Hentzen: "Het is maar hoe je het ziet. Erg veel is het inderdaad niet, maar ik zou niet willen zeg- in Voorbij tentoongesteld: "Dit (foto Wim Dijkman) gen dat tien weinig is. Je moet weten dat het om een specifiek probleem gaat. Bovendien: ik moet er niet aan denken dat er 25 mensen waren geko- Waarom niet? "Nou, al die mensen hebben weer een ander verhaal. En daar moet je goed naar luisteren. Wat dat betreft mogen we blij zijn dat het niet storm heeft gelopen. We hadden achteraf trouwens de in druk dat die nieuwe mensen minder gespannen naar huis gin gen. En dat is mooi, want wij zijn er tenslotte voor om hen te hel pen". Eind oktober zal de tweede bij eenkomst worden gehouden. "Nee, we beschouwen deze Leid se werkgroep niet als experimen teel. Het is voor ons al een vast gegeven dat we gewoon door gaan in Leiden". Na een korte pauze: "Eerst zul len wij, de organisatoren, een en ander nog regelen, maar na ver loop van tijd moet de werkgroep op eigen benen kunnen staan". in de Leidse regio dat het onder zoek naar de grotere cocaïne- en heroïnelijnen wordt bemoeilijkt door de werkwijze van de perso nen die zich met deze handel bezig houden. Zij blijken goed op de hoogte van de opsporingsmidde len die politie en justitie ten dien ste staan en weten die vaak te om zeilen. Ook worden de transporten van de verdovende middelen lang durig voorbereid en blijft het daad werkelijke tijdstip ervan lang onze ker. Hierdoor is het voor politie en justitie mede gelet op het kostenas pect moeilijk om de opsporingsac tie tot aan het moment van trans port vol te houden. Dit probleem wordt vooral gevoeld op het niveau van het district van de rijkspolitie omdat het onderzoek naar dergelij ke bovenlokale criminaliteit zich daar concentreert. Ook moeten bij overschrijding van de districts- en arrondissementsgrenzen nog im mer knelpunten van communica tie en samenwerking worden opge lost, aldus het jaarverslag. In de stad Leiden kenmerkt het jaar 1985 zich wat de criminaliteit betreft door een groot aantal le vensdelicten en andere agressieve delicten. Naast drie gevallen van doodslag was er veel openlijke ge weldpleging in het bijzonder op drie oktober. In 1985 werd tevens door de alertheid van een Leids politie ambtenaar alsnog de moord opge lost op jongerenpastor Juffermans, eind 1984. Dit nadat het speciaal gevormde recherchebijstandsteam al was opgeheven bij gebrek aan resultaat. LEIDEN - Door studenten en me dewerkers van de Leidse universi teit is gisteren massaal geprotes teerd tegen de bezuinigingsplan nen van minister Deetman. De col legezaal van het sociologisch insti tuut aan de Stationsweg puilde uit. De mensen stonden tot in de hal om maar een glimp op te vangen en een woordje te horen van de ve le universitaire sprekers die hun grieven kenbaar maakten. "Wij roepen de hele universitaire wereld op tot solidariteit. Voor Lei den betekent Deetmans krimp het volgende: Duits, sociologie, kin- Afsluiting van Korevaarstraat LEIDEN - De Korevaarstraat wordt donderdag en vrijdag voor verkeer afgesloten in verband met riolerings werkzaamheden. Het verkeer wordt vanaf de Breestraat omgeleid over de Steenschuur, de Garenmarkt en het Levendaal. Maandag en dinsdag is de Vondel laan tussen de Lage Morsweg en de Plesmanlaan niet voor verkeer be reikbaar omdat de toplaag op het wegdek wordt aangebracht. Hier wordt het verkeer omgeleid via de Jan Luykenlaan. TRIMLOOP - Op het terrein rond het psychiatrische ziekenhuis En degeest wordt zaterdag voor de tiende keer een trimloop georgani seerd. De opbrengst van de door het team Welzijn van Endegeest en de Leidse politie sportvereniging georganiseerde evenement komt ten goede aan het sport- en recrea tiefonds van het psychiatrische zie kenhuis. De tiende Endegeester trimloop voert over afstanden van 3, 6 en 12 kilometer. De inschrijving heeft vanaf 9.30 uur plaats in het ont- spanningsGEbouw aan dë Ende- geesterstraatweg nummer 5. Het startschot wordt om 10.30 gelost door politiecommissaris Mostert. dergeneeskunde, klinische psy chologie en onderwijskunde wor den opgeheven. Geloof maar niet dat het hierbij blijft, geloof Deet man nooit meer", aldus een van de actievoerders. De bedoeling van de actiedag was een krachtig protest te laten horen, niet alleen aan Den Haag, maar ook aan het college van be stuur van de universiteit in Leiden. De bedreigde studenten en mede werkers zijn de mening toegedaan dat het college niet moet gaan on derhandelen met de minister. "Zeg principieel nee", aldus een van hun leuzen. 's Middags werd er in discussie groepen verder gesproken over de inhoudelijke onderbouwing van het protest en de voorbereiding en planning van verdere acties in de regio en op landelijk niveau. ADVERTENTIE Een kwaliteitsprodukt én het vakmanschap van de Tielsa-dealer. delegelhandel Bloemistenlaan 51 I (bij de Lammanschansweg), 2313 BB Leiden, tel. 071-144642.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3