'Iedereen heeft wel een tic' Skymasters winnen strijd om bestaan De nachttrein: VARA en NS ontdekken zelfde doelgroep AVRO schrapt finale Goldrush Veronica- motor- races op strand Onderzoek financiën Europa TV WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 RADIO-TV-KUNST PAGINA 31 HILVERSUM (GPD) - „Ie dereen heeft wel een tic, is ergens van bezeten. En dan gewone mensen, dus niet die in Showroom aan het woord kwamen, want daar mee was in het geheel wel iets aan de hand. Het gaat ook niet om hobby's. Ik ga niet op zoek naar mensen die postzegels verzamelen of treinen hebben. Heel Ne derland schijnt treinen op zolder te hebben. Nee, dat niet. Maar misschien komt er wel iemand in die gek is van treinreizen. Ik ken ie mand die elk vrij moment in de trein stapt en zijn vrije uurtjes vol reist. Ik weet al leen nog niet of ik hem voor de camera krijg. 'De tik van...' is, denk ik, wel om te lachen, maar bedenk goed, voor mij is het ook nieuw". Annette van Trigt, bekend van het Veronica-radioprogramma 'Klets kop' heeft vanaf morgenmiddag (Nederland 1,15.45 uur) ook een ei gen tv-programma. Van Trigt: „Zo nieuw is 'De tik van...' ook weer niet. Ik heb het vo rig jaar ook al als onderdeel bij 'Ti neke' gedaan. Het is nu losgekop peld. 'De tik van...' begon met An ton Heijboer. Ik was bij hem voor een interview voor het Veronica- blad toen hij een kuub zand in zijn tuin liet storten. Dat zand moest naar binnen, want daar werd ieder een rustig van. Terwijl wij in de tuin zaten te praten, sjouwden zijn bruiden met kruiwagens dat zand het huis in. Het idee was geboren. Later heb ik Jacques Hanegraaf gehad, die zadels spaart, en Imca Marina met een tuin vol kléine boompjes. Een onderwerp moet niet lang zijn. Het gaat om de tic, meer niet. Er kunnen er zo'n twee in één uitzending". „Je hoeft er ook weinig voor te doen. Je gaat bij de mensen langs met de camera en zij zijn ergens mee bezig wat ze leuk vinden. Dat 1(1) The final countdown - Europe 2(2) Walk this way - Run DMC 3(5) When 1 think of you - Janet Jackson 4 (10) Take my breath away - Berlin 5(3) The way it is Bruce Homsby and The Ran- 6 6) 7 7) 8 4) 9 9) 13 (15) 14 (16) 15 8) 16 (21) 17 (20) 18 (14) 19 (17) 20 (11) 21 (30) 22 (24) 23 (13) 28 (23) 29 (28) 30 (19) 31 (22) 32 (37) 33 34 (29) 35 (39) 36 37 38 39 C 40 (27) Give a little love - Ham mond and West Rage hard - Frankie goes to Hollywood I want to wake up with you - Boris Gardner What's the colour of mo ney - Hollywood Beyond Typical Male - Tina Turner True blue - Madonna Don't leave me this way - Communards Human - Human Lea gue Ik wil altijd - Corry en Koos The lady in red - Chris de Burgh Live and die - OMD Heartbeat - Don John son Camouflage - Stan Ridgeway Zwijgen - Het Goede Doel Sing our own - UB 40 True colors - Cindy Lauper Breaking away - Jaki Graham Sweet Freedom - Mi chael McDonald Cameo - Word Up You can call me Al - Paul Simon La France - BZN Stimmen im Wind - Ju- liane Werding Find the Time - Five Star Spanish Heart - Ge rard Joling Every beat of my heart - Rod Stewart Paranoimia - Art of Noise Kisses in the moonlight - George Benson Love always - El De- barge Ain't nothing going on - Gwen Guthrie The Spanish night is over - E. Humperdink Stuck with you - Huey Lewis and the News Wasted Years - Iron Maiden Verslaafd aan jou - Frank Boeijen Lonely Girl - René Schuman Glory of love - Peter Ce tera. Annette van Trigt met eigen tv-programma gaat vanzelf. Ik zit erbij en de an der is reuze enthousiast. Het is ge- Iedereen die nu denkt dat Van Trigt een nieuwe passie heeft ge vonden, namelijk televisie, heeft het mis: radio blijft de hoofdzaak. „Ik zit niet te denken: ik ben nu 29, ik moet over drie jaar een eigen talkshow op tv hebben. Zo zit ik niet in elkaar. Ik heb veel plezier in het werk dat ik doe. Ik begrijp het dan ook niet zo goed dat iedereen het altijd over tv heeft. Of je er dan bent. Journalisten schrijven ook alleen maar over tv. Het lijkt wel of radio er een beetje bij hangt. Inter views op de radio worden nauwe lijks genoemd, maar wordt datzelf de interview dunnetjes en twee keer zo slecht op tv uitgezonden, dan staan de kranten er bol van. Het is dan ook hoe je er tegen aan kijkt. Ik zie het in elk geval niet als een promotie nu ik wat voor tv doe". door Fred van Garderen Annette van Trigt werd 29 jaar geleden geboren in Haarlem. Stu deerde aan een pedagogische aca demie en stond een jaar voor een vierde klas. Kwam toen zonder werk. Intussen werkte ze mee aan de plaatselijke ziekenomroep en vond 'radiomaken' ook heel leuk werk. Nu ze toch moest solliciteren naar een bijna onmogelijke baan als onderwijzeres, besloot ze ook de omroepen in Hilversum te bena deren. Veronica nodigde haar uit voor een gesprek en niet veel later las ze het 'PopjournaaF en de 'Con certagenda'. Veronica kreeg meer zendtijd en Van Trigt een eigen programma. Kletskop „Ik doe 'Kletskop' nu zeven jaar, maar heb er nog net zoveel plezier in als toen ik er mee begon. Ik streef er naar om elke week een an der geluid te creëren en dat lukt. Er zit sowieso al iedere week een an dere gast in het programma. Ver der probeer ik elke keer weer on derdeeltjes te bedenken die on voorspelbaar zijn. Ik vind dan ook dat als ik twee keer hetzelfde pro gramma maak, ze mij het seintje mogen geven op te stappen. Dan ben ik weg. Kletskop doe ik alleen. Ik doe de redactie, ik kies zelf de gasten uit en maak zelf de muziek keuze. Je hebt bij Veronica een be paalde vrijheid, hoor. Anders zou ik ook niet kunnen werken. Als al les aan regels gebonden is, kun je net zo goed een paar barbiepoppen voor de microfoon zetten". „Er zijn wel een paar dingen waar ik rekening mee moet hou den. Ik kan geen keiharde poppla ten draaien, maar daar heb ik geen moeite mee want ik vind vele soor ten muziek leuk. Verder mag ik in Kletskop niet te lang praten. Het moet een licht programma blijven. Dat, is wel eens jammer, want je kunt nooit eens ergens diep op in gaan. Maar ja, zo wil Lex Harding Annette van Trigt: 'Radio blijft de hoofdzaak (foto GPD) het en hij is de baas. Het heeft te maken met 'een groot publiek'. Er luisteren gemiddeld een kleine 2 miljoen mensen naar 'Kletskop'. Dat vind ik ontzettend leuk en dat wil ik zo houden". Van Trigt hield zich eenmaal niet aan! de regels. Een interview met impresario-producent Joop van den Ende liep uit de hand. „Dat vond de leiding van Veronica, maar daar wil ik verder geen uit spraken over doen". Van Trigt werd na die bewuste uitzending drie weken geschorst. Men was on tevreden, zo werd meegedeeld. Naast 'De tik van...' en 'Kletskop' presenteert zij elke vrijdagnacht samen met Kees Schilperoort 'De Stemband', een soort 'Raden maar' en versterkt ^ij de redactie van 'Ti neke'. Werk genoeg, maar alles loopt door elkaar heen en heeft met elkaar te maken. Uit het één vloeit het ander. „De mensen die in De Tik komen, leerde ik kennen via 'Kletskop'. Ik heb door dat pro gramma zoveel contacten opge bouwd. Je moet De tik dan ook zien als een vervolg op mijn radio activiteiten. In de eerste Tik zitten overigens Hein Vergeer en Yvonne Keeley. Wat hun tic is, vertel ik niet, want dan is de gein er af. Ik kan je wel vertellen dat later ook nog Mary Dresselhuys en Annie M.G. Schmidt met hun tic in het programma zullen verschijnen". UTRECHT (GPD) - Het was de ge hele nacht feest tussen de rails. Dat kwam doordat de VARA en de NS ontdekten dat ze 's nachts een zelf de doelgroep hebben: de nachtbra ker. Die is de afgelopen nacht in een speciale trein verwend. Dat was in het gehele land te horen, op de radio. Vooral nachtbrakers met idealen waren uitgenodigd. En muzikan ten, veelal ideële die zich manifes teren op demonstraties. Zodat blaaspoepers en wereldverbete raars elkaar verdrongen in de gangpaden. Alleen drs. P., vertol ker van het ijs'lijk lied, bleef geheel zichzelve. Bij een goed boek en een pittige kop koffie. Een baken van rust achter de piano in de coupé. Aan Henk Westbroek, zanger van Het Goede Doel en disc-joc- key, legde de zingende doctoran dus uit dat hij zeer wel in staat is om tijdens een treinreis wanorde te abstraheren. Hij kan zich geestelijk ver verheffen boven verkeersla waai. "Het geblaf van één hond, het gehuil van één kind en het slachtoffer van één roofoverval, dat leidt af'. In de trein, op weg naar een jubileum of iets van dien aard, zoekt hij in zo'n geval een an dere coupé op. Terwijl de reizigers zich te goed deden aan worstjes, broodjes en bier hield P. zijn gehoor voor dat dankzij idealen een leven niet hoeft te verschralen. Zelfs als de wind door de bomen snijdt, staan de bieten weer te pralen. Kortom: bieten houden van mensen. Een voor P. ideaal gewas. Bieten troost ten mij in mijn verdriet toen jij mij verliet. Na zang en pianospel han teerde hij een tettertoetertje dat door merg en been ging en het be schaafde deel van de reizigers een bravo ontlokte. Een jongeman, uit Amsterdam maar met een zachte G, legde uit dat zijn ideaal is de vliegbasis Woensdrecht om te turnen tot voedselverdeelcentrum voor de derde wereld. Discjockey bij de Nederlandse radio is het ideaal van Ronald For bes uit het Engelse Leeds. Zo ver telde hij in perfect Nederlands. On ze taal leerde hij door frequent naar Hilversum te luisteren. Een meisje mocht vertellen dat haar ideaal is de welvaart en het welzijn van Nederland vaarwel te OVERLEDEN - Hall. B. Wallis, een Amerikaanse producent van meer dan 200 films is op 88-jarige leeftijd overleden. Hij ontdekte vele sterren, ?oals Burt Lancaster en Kirk Douglas. Tot zijn bekendste films behoren 'Casablanca', 'Golddiggers', 'Robin Hood' en 'Jezebel'. Nieuwe elpee van herboren AVRO-orkest Herman Schonderwalt: 'We spelen graag jazzrepertorie'. HILVERSUM (ANP) - De AVRO zal de finale van het spelprogram- ma 'Goldrush' niet uitzenden. Tele visiedirecteur Wibo van de Linde maakte gisteren bekend dat de op namen van het particuliere audio visuele bedrijf René Stokvis bene den de maat waren en daarom niet voor uitzending in aanmerking kwamen. De finale die begin september werd opgenomen op het Scheve- ningse strand en die vrijdagavond zou worden uitgezonden liet zien hoe een van de vijf overgebleven kandidaten de drie goudstaven ter waarde van 100.000 gulden vond. De opnamen brachten echter te weinig spanning te weeg en waren niet onderhoudend genoeg, aldus een woordvoerder van de AVRO. Volgens zijn zeggen heeft het schrappen van het programma niets te maken met de problemen die zijn gerezen met een aantal deelnemers over de gang van za ken rond het schatzoeken. "Ons is van geruchten over onregelmatig heden niets gebleken." Overigens is de AVRO vandaag voor de Amsterdamse rechter ge daagd door een van de deelnemers aan de goudspeurtocht. Deze meent dat hij ten onrechte is uitge sloten van de finale. René Stokvis noemt het besluit van de AVRO in een reactie "een goedkope, doorzichtige en de AVRO onwaardige poging de zwarte piet door te schuiven". Vol gens Stokvis is de montage van de opname al twee weken klaar en is slechts onder invloed van het kort geding besloten het programma vrijdag niet uit te zenden. Op Radio 1 Verhouding nieuws en muziek gelijk HILVERSUM (GPD) - De overleg commissie van regionale- en lande lijke omroepen over het Radio 1- contract heeft overeenstemming bereikt over een nieuwe verdeling tussen gesproken woord en nieuws en actualiteiten. De verhouding in de nieuwe opzet wordt 50 procent muziek en 50 procent gesproken woord (dat was 80 procent muziek en 20 procent informatie). De regionale- en landelijke om roepen waren gedwongen om weer met elkaar te gaan overleggen, na dat deze zomer de speciaal in het leven geroepen arbitragecommis sie had vastgesteld dat Veronica en TROS zich niet hielden aan de juis te, in het Radio 1-contract vastge legde verhouding tussen muziek en informatie. Ander ondefdeel van de afspraak is dat het uitzendtijdstip van de re gionalen verschuift. De regionale omroepen kunnen hun nieuws kwijt tussen 17.00 en 18.00 uur. Op het ogenblik is dat een uur later. HILVERSUM (GPD) - "We den ken een formule te hebben gevon den, die een succesvol voortbe staan van de Skymasters kan waar borgen. Het gaat steeds beter met ons orkest, dat nog twee jaar onder contract staat bij de AVRO. In die twee jaar moeten we ons onmis baar maken voor deze omroep. Daar zijn we hard en enthousiast mee bezig. Het antwoord is: spon soring en een breder repertoire". Dat zegt bandleader en saxofonist Herman Schoonderwalt. Als tast baar resultaat van het hernieuwd enthousiasme meldt hij de lance ring van een nieuwe langspeelplaat en een compact disc, die op 17 ok tober in het Haags Congrescen trum ten doop wordt gehouden. door Nol van Bennekom Toen de AVRO vorig jaar op fi nanciële gronden besloot een eind te maken aan de wekelijkse uitzen ding van het Skymasters-uur 'Swingtime' en het orkest inzette op de zondagavond en bovendien minder vaak, vreesde het orkest, dat dit het begin van het einde zou zijn. Zo de AVRO-leiding al em plooi zag voor de Skymasters, in elk geval niet als jazz-orkest. Schoonderwalt: "Dat was wél de realiteit. We spelen allemaal erg graag jazzrepertoire, maar dat ge beurt op de radio in feite toch voor een betrekkelijk klein publiek. Ie dereen zegt wel, dat het een van de drie beste orkesten van de wereld is, maar werk hebben was er niet bij. De conservatoriumstudenten barstten van de schnabbels, maar de Skymasters - en vaak de docen ten aan de conservatoria - zaten thuis. De orkestcommissie vond dat we daar iets aan moesten doen. We waren het er over eens, dat we ons niet langer blind moesten sta ren op de jazzmuziek. We zouden ook een sterke amusementskant moeten hebben, zodat men ons weet te vinden als er vedetten moe ten worden begeleid. We hebben ons repertoire veranderd in de richting van de gekende big band- muziek, zeg maar vanaf de jaren veertig. Dus Arti Shaw, Benny Goodman, Glenn Miller, Count Ba- sie. Dat soort muziek. Ook denken we aan een vocal group. Showpro gramma's, dansmuziek én jazz na tuurlijk. We moeten zoveel mbge- lijk optreden". Volgens Schoonderwalt is de tijd gunstig voor live big band-muziek. De mechanische muziek, met syn thesizers en drumcomputers, con centreert zich in de studio's. De mensen willen spektakel. "Daar ligt ook het belang van een spon sor. Er is van de zijde van sponso rende bedrijven veel belangstel ling voor de Skymasters. En daar gaat het naar toe* We zijn natuur lijk muzikanten en geen zaken mensen. Maar het blijkt dat het heel goed kan. We doen zo goed en zo kwaad als het gaat aan manage ment. Met behulp van sponsors kunnen we voor een groot publiek live-concerten geven. En dan kun nen we de AVRO aanbieden om daarvan een uitzending te maken voor een betaalbare prijs. We moe ten een vorm zoeken, waarin ook de AVRO geinteresserd kan zijn. Dan snijdt het mes aan twee kan ten. De AVRO staat er positief te genover, maar WIJ moeten de for mule vinden". Eigenlijk moet het zo zijn, dat de AVRO zegt, jongens we willen jul lie graag houden, en niet dat ze zo sociaal voelend zijn dat we mis schien nog een jaartje extra mogen blijven. Want voor zo'n zielige ver toning ben ik niet te porren". Werk Intussen neemt het werk buiten de studio toe. "Er zijn wat belang rijke schnabbels geweest en in de cember is er een big band-festival in Amstelveen, waarop we spelen. Ook zijn er contacten in Duitsland gelegd. We zijn erg bljj met de plaat. Deze is uitgekomen bij Pho nogram. De plaat heet 'Big Band Favourites' en er staan bekende stukken op als Skyliner, Begin the beguine, Moonlight Serenade en Take the A Train". Voor de plaat stond het orkest onder leiding van Tonny Eyk. "We hebben erg veel steun aan Tonny Eyk. Hij doet het allemaal omdat hij het ook een geweldig orkest vindt en Tonny is erg sociaal voe lend. Opmerkelijk is dat de TROS de Skymasters heeft ingehuurd voor het jazzprogramma Sesjun van 1 januari. Dat programma wordt te vens uitgezonden door 52 Ameri kaanse radiostations in samenwer king met de Wereldomroep. "Dat is voor ons iets nieuws. We zijn im mers van oudsher een AVRO-or kest. Maar de AVRO stond er volle dig achter. Echt, we hebben alle medewerking van de AVRO-lei ding voor ons nieuwe beleid". zeggen om in Nieuw-Zeeland op zoek te gaan naar het avontuur in een schone natuur. Om de kans op heimwee te beperken zag ze zich bij die emigratie graag gesteund door anderen. Advertenties daar toe in kranten hadden helaas niets uitgehaald. Vandaar dat zij de op roep herhaalde, in de ether dit maal. "Met hoe meer je gaat, hoe minder het kan tegenvallen". Peter Westerhout uit Zeist had weer een geheel ander ideaal: het verbeteren van zijn persoonlijk re cord treinreizen in Nederland. Op 1 oktober '84 slaagde hij erin om 1456 kilometer binnen 22 uur af te leggen. Maar toen kende Neder land nog niet de weelde van een nachtnet, zodat er nu meer van te maken moet zijn. "Het kan voor een tientje", meldde de 18-jarige Peter, die van de eerste gelegen heid om in Utrecht uit te stappèn gebruik maakte omdat hij vandaag weer naar school moet. De spoorwegen lieten geen mo- gelijkheid ongebruikt om via de ra dio te melden dat wat de auto be treft de grens in Nederland verre is overschreden. De auto verpest het milieu, de steden en de mens; de leefbaarheid is ernstig in gevaar. Maar als het aan de NS ligt is het spoor nog maar aan het begin. De supersnelle TGV zou natuurlijk schitterend zijn, maar is toch wel wat mal in zo'n klein land. En bo vendien geldverslindend. Maar de rock and roll-trein is heel normaal. Net als straks telefoneren uit de trein, bijvoorbeeld om te melden dat je de trein hebt gemist. De nachttrein, drie maanden op proef reeds, belooft een succes te worden. Berooide studenten die geen geld hebben om een kamer te bekostigen, maken er bijvoorbeeld gebruik van. Nachtnet in Nederland. Maar Midnight train to Georgia klinkt toch echter. Die plaat draaiden ze vannacht, in de Nederlandse feest- trein. DEN HAAG (GPD) - Veronica or ganiseert volgende week voor de zesde keer motorraces op het strand van Scheveningen. Het eve nement wordt dit jaar omlijst met nevenactiviteiten als een Solexra ce, een motorcross-school en races voor gemotoriseerde driewielers. De race op zondag wordt recht streeks uitgezonden, met in de pauzes reportages van de overige activiteiten. De organisatie ver wacht tenminste 250.000 bezoekers en hoopt op televisiekijkers in 44 landen. Ongeveer 700 motorrijders gaan zondagmiddag 12 oktober van start op het strand bij de Scheveningse haven. Op de eerste rij staan vol gens de organisatie de 'topfavorie ten' Leo Combee, Eric Geboers en Johnny O'Mara. Diezelfde middag rijden ook zijspannen en driewie lers (trikes) hun races. De Ameri kaan Tracey Dickson zal met een camera op zijn motor tussen de deelnemers opnamen maken. Op vrijdag en zaterdag zijn er motorshows door fabrikanten, be hendigheidswedstrijden (trials) en sprintwedstrijden. De organisatie verwacht veel van de Solexrace op zaterdag. Eerst zullen de brommer tjes een snelheidsrace houden, daarna komt er een wedstrijd tus sen 'vreemdsoortige solexen' met zijspannen en tractorbanden. Op maandag en dinsdag kan de Haag se jeugd op de boulevard met eigen brommers een cross-school vol gen. Volgend jaar moet het pro gramma een hele week gaan duren. HILVERSUM (GPD) - Minister Brinkman (WVC) heeft het onder zoeksbureau McKinsey opdracht gegeven tot een onderzoek naar de financiële en organisatorische si tuatie bq de satellietzender Europa TV. Naar verwachting zijn de re sultaten van het onderzoek over enkele weken beschikbaar. Tijdens de behandeling in de Tweede Kamer van de Mediawet vorige maand heeft Brinkman ver klaard dat Europa TV in ernstige financiële problemen verkeert. Ne derland heeft van alle deelnemen de landen het meeste geld voor de ze zender ter beschikking gesteld: 42 miljoen gulden. Op grond van de bevindingen van McKinsey zal worden bekeken of ons land zal blijven meebetalen aan dit Europese initiatief. Overi gens zal niet alleen de financiële si tuatie van Europa TV worden on derzocht, ook de belangstelling van het publiek voor de satelliet zender zal in de besluitvorming een belangrijke rol spelen. Europa TV begon begin oktober vorig jaar met de eerste uitzendin gen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 31