Geen hogere lasten voor Valkenburgers VS schenden binnenkort Salt-verdrag MONUMENT Hof van Hillegom: monument met een roerig verleden Glastuinbouw moet behouden 'Financiële positie gemeente is sterk' Beslissing subsidie lokale omroep weer uitgesteld WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 27 BUITENLAND wel het gebruikersdeel van de on roerend-goedbelasting met 25 pro cent verhoogd. Dit betekende dat de lasten voor de bevolking door het afschaffen van de hondenbelasting en de rioolheffing gelijk bleven, maar dat de marine een fikse verhoging kreeg te incassseren door de stij ging van de onroerend-goedbelas- ting. Het enige voordeel voor de marine was dat voor de waakhon den in het vervolg geen belasting meer hoefde te worden betaald en dat ook de rioolheffing kwam te vervallen. Een heffing die overi gens slechts werd berekend per aansluiting. Met de 176.000 gulden die de ge meente vrij te besteden heeft, is het volgens B en W mogelijk een aantal zaken te financieren met een gezamenlijke waarde van bijna een half miljoen gulden. Op het ver langlijstje van B en W staan onder meer een uitbreiding van het ge meentehuis, de automatisering van de bevolkingsadministratie, VALKENBURG - De ge meentelijke belastingen in Valkenburg zullen volgend jaar niet worden verhoogd, ook niet trendmatig. Dat hebben burgemeester en wethouders gisteravond be kend gemaakt tijdens de presentatie van de begro ting voor 1987. B en W ver wachten dat de plaatselijke belastingen ook in 1988 niet omhoog zullen gaan. "Valkenburg heeft op dit moment een sterke financiële positie", zo meent het college. "En er zijn maar weinig gemeenten in het land die ons dit kunnen nazeggen", aldus een trotse burgemeester C. Sinke. Hij zei dat de gunstige financiële positie van de gemeente onder meer is te danken aan het conse quente beleid van B en W. Een van de andere oorzaken van deze 'sterke' positie is overigens de invoering vorig jaar van de onroe- rend-goedbelasting op zogenaamd incourante onroerend goed. Dat zijn voornamelijk panden die niet vrij te verkopen zijn. Dat soort ge bouwen staat vooral op het marine vliegkamp in Valkenburg. De ge meente Valkenburg kon na de in voering van deze vorm van belas ting dan ook een fors bedrag incas seren van het marinevliegkamp. Hoe groot deze meevaller is mag de gemeente volgens wethouder M.J. Vos uit privacy-oogpunt niet zeggen. Maar in de begroting voor 1985 werd een opbrengst verwacht uit de onroerend-goedbelasting van ongeveer 270.000 gulden. Voor volgend jaar is dit bedrag begroot op 445.000 gulden. Dank zij deze forse financiële opsteker hoeft het college de plaatselijke belastingen en tarieven niet te verhogen. De meevaller schept zelfs ruimte voor 'leuke dingen'. Zo zullen aan de oostkant van de Voorschoterweg bomen worden geplant om de weg na de aanleg van de S4, de omleidingsweg rond het dorp waarvan de aanleg vol gend jaar begint, een vriendelijker aanzien te geven. Voor 1987 heeft de gemeente ruim 203.000 gulden ter beschik, king. Bijna 27.000 gulden daarvan verdwijnt als het aan B en W ligt in de pot onvoorziene uitgaven en de rest, ruim 176.000 gulden, zal wor den gebruikt voor het aanpakken van nieuwe werken. "We praten hier niet over een zomaar sluitende begroting, we hebben flink wat ruimte om te investeren", aldus burgemeester Sinke. Het college van B en W heeft na de invoering van de onroerend- goedbelasting voor incourante on roerende goederen door een slim migheidje de winst voor de bevol king van het Rijndorp nog groter kunnen maken. Vorig jaar besloot de gemeenteraad de hondenbelas ting en de rioolheffing af te schaf fen. In ruil daarvoor werd echter Zes maanden DEN HAAG/NOORDWIJK - De Haagse rechtbank heeft gisteren een 42-jarige vrouw uit Amsterdam veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf waarvan vier voor waardelijk voor het betalen met ge stolen van girocheques in Noord- wijk en Hillegom. De straf is gelijk aan de eis van de officier van justi tie. De Amsterdamse heeft in totaal zestien betaalkaarten met een val se handtekening verzilverd, veer tien in Hillegom en twee in Noord- wijk. In Noordwijk was er onder >or girofraude meer een verblijf in hotel Huis ter Duin mee bekostigd. Zij had de van diefstal afkomstige betaalkaar ten van een handlanger gekocht. De vrouw was al eerder voor een vergelijkbaar vergrijp veroordeeld en zei in haar oude zonde te zijn teruggevallen nadat zij de resulta ten van een medisch onderzoek had gehoord. Die hielden in dat zij mogelijk een ernstige ziekte onder de leden heeft. Met het geld wilde zij onder meer oude schulden af lossen omdat zij vreesde dat indien zij zou overlijden, haar 11-jarige zoon hiervoor zou opdraaien. Kritiek PvdA op werkwijze van dienst openbare werken Katwijk Gemeenten hebben sinds 1 januari van dit jaar meer invloed bij het aanvragen van subsidie voor het restaureren van monumenten. Om voor die nieuwe regeling in aanmerking te kunnen komen, moesten zij vóór 1 september van dit jaar bij het ministerie van wvc een zogenaamde monumentenlijst indienen. Aan de band van die gemeentelijke lijsten verschijnt in deze krant wekelijks een verhaal over monumenten in de gemeenten in de duin- en bollenstreek. Vandaag is Hillegom aan de beurt. De gemeente in de bollenstreek is niet rijkelijk bedeeld met herinne ringen uit het verleden. De meest bekende monumenten zijn het 'Hof van Hillegom' en de waterpomp in het centrum van bet dorp. HILLEGOM - Een huis met een verleden. Zo zou je het 'Hof van Hillegom' in het centrum van de bloembollen gemeente wel kunnen noemen. Het wordt al genoemd in de geschiedschriften die dateren uit het midden van de veertiende eeuw. Vast staat dat de graaf van Holland er in de jaren tussen 1343 en 1356 verschillende keren met zijn edelen vergaderde. j.'fwmmffllL I Waarom speciaal Hillegom voor j J die vergaderingen werd gekozen /JB is niet duidelijk. Amateur-histo- ricus A.M. Hulkenberg houdt het er maar op dat Hillegom werd verkozen omdat de plaats cen- afcrT"' f traal in Holland lag. "Duidelijk is Kfea 1,111 'UWN dat de graaf er een paar keer per jaar met de Heren Van Arkel, Van Egmond, Van Brederode en hun collega's verbleef'. Hoewel veel van de geschiede nis van het 'Hof door Hulken berg is uitgezocht, is het nog steeds niet duidelijk wanneer de buitenplaats is gebouwd. On danks intensief speurwerk is Hulkenberg daar niet achterge komen. Duidelijk is wel dat het 'Hof sinds de veertiende eeuw vele keren het nieuws haalt. Zo als in 1465 als bewoner Jan van Rietvelt zijn halfbroer Willem van Dolre doodsteekt. De ruzie tussen de beide broers was ont staan omdat zij het niet eens wa ren over de verdeling van de kos ten van de begrafenis van vader Adriaen van Rietvelt. Ernstige gevolgen heeft de moord niet voor Jan van Riet velt. Wel moest hij even de wijk nemen uit het graafschap Hol land, maar hij kreeg bescher ming van graaf Philips van Bour- gondië. Die schrijft aan het Hof van Holland dat Van Rietvelt 'uit een edel geslacht stamt en goed bekend staat' en dat het een Dank zij de pomp bleef de schande is dat hij zijn dagen nu aam Six toch in Hillegom voort- ellendig moet slijten in den bestaan. (foto wim Dijkman) vreemde. Dat werkt: Jan van worden genomen. De voorberei dingen voor de bouw van de brug over de Grote Watering zijn op dit moment in volle gang. Verwacht wordt dat nog dit najaar met het werk kan worden begonnen, zodat de klachten over de veel te steile hellingen tot het verleden zullen behoren. De verkeerssituatie op de Hoofd straat baart het college 'soms enige zorg'. Maar B en W zijn wel van me ning dat de nieuwe weg een verbe tering is vergeleken met de oude Hoofdstraat. De komende tijd zal worden onderzocht hoe de veilig heid voor met name de fietsers op de Hoofdstraat kan worden verbe terd. Groei De bevolking van Valkenburg zal naar verwachting op 1 januari 1987 3175 inwoners tellen. Valkenburg is, zo blijkt uit de cijfers van B en KATWIJK - De dienst openbare werken van de gemeente Katwijk is gisteravond fel bekritiseerd voor de wijze waarop in de afgelopen periode de kosten zijn berekend van de nieuwe onderkomens van de hockeyclub Catwijck en de so ciëteit De Donk. PvdA-fractievoor- zitter D. Graaff sprak gisteravond tijdens een vergadering van een raadscommissie over 'ramingen die op geen stukken na kloppen met de werkelijkheid" en vroeg zich af of de dienst wel in staat is 'marktgericht' te calculeren. Bij het aanbesteden van beide bouwplannen bleek onlangs dat de kosten twintig tot dertig procent te laag waren geraamd. Voor de Kat- wijkse gemeenteraad betekent dit dat de aanvankelijk beschikbaar gestelde bedragen flink moeten De hangars van het Marine Vliegkamp, waarvoor nu ook onroerend-goedbelasting moet worden betaald, worden verhoogd. Voor het nieu- (foto PR) we club- en kleedgebouw van de hockeyclub Catwijck zal bijvoor beeld in plaats van 600.000 gulden nu ruim 730.000 gulden moeten worden uitgetrokken. worden onder meer gebruikt voor het houden van officiële gebeurtenissen. nieuwbouw van de brandweerka- van de S4. In het verleden is door B zerne, reconstructie van enkele we- en W toegezegd dat wordt onder gen in het dorp waaronder de Ach- zocht of de plaatselijke volkstuin- terweg, en een reconstructie van vereniging van deze gronden ge- rioleringen in de gemeente. bruik kan maken. Een ander plan Ook willen B en W grond aanko- dat het colege in het Rijndorp voor pen die niet nodig is voor de aanleg ogen staat is de bouw van een to ren bij de kerk op het Castellum- plein. Naar de haalbaarheid daar van wordt een onderzoek inge steld. Ook wil de gemeente het ge zondheidscentrum De Wei uitbrei den met een ruimte voor fysiothe rapie. Van belang voor werkgelegenheid in Valkenburg VALKENBURG - De glastuin bouw moet voor Valkenburg be houden blijven. Daarvoor pleiten burgemeester en wethouders in de begroting voor 1987, die gister avond aan de gemeenteraad is ge- .presenteerd. "De glastuinbouw in deze gemeente biedt veel inwoners een goede werkgelegenheid", zo menen B en W. Om die glastuinbouw aan de ge meente te binden wil het college in de loop van het volgend jaar een onderzoek beginnen naar de moge lijkheden om in het dorp een ge bied aan te wijzen waar zich nieu we bedrijven kunnen vestigen. On duidelijk is nog of de gemeente dit onderzoek geheel uit eigen zak zal moeten betalen, of dat ook de over heid (rijk en provincie) er geld voor op tafel legt. De herinrichting van het Castel- lumplein zal naar verwachting van B en W in 1987 ter hand kunnen W, een gemeente met relatief veel jonge inwoners. Van de 3175 dorpelingen die naar verwachting op 1 januari in Val kenburg zullen wonen zijn er 204 jonger dan vier jaar; 389 tussen de 5 en de 12 jaar; 257 tussen de 13 en de 16 jaar; 2045 tussen de 17 en de 64 jaar en 280 van 65 jaar en ouder. Het aantal uitkeringsgerechtigden loopt naar verwachting terug van Om op dit laatste bedrag uit te komen, moest al 65.000 gulden worden beknibbeld op de som die bij de aanbesteding uit de bus rol de. De raadscommissie gaf gister avond nog geen definitief oordeel over het beschikbaar stellen van een hoger bedrag voor de accom modatie van de hockeyclub. De discussie werd verplaatst naar de komende raadsvergadering omdat deze maand toch de knoop moet worden doorgehakt. De woningnood in Valkenburg zal volgend jaar zo goed als zijn op gelost. "Er zal in het vervolg bij de bouw van nieuwe woningen vooral worden gekeken naar de regelmaat en minder naar de hoeveelheid te realiseren woningen", aldus burge meester Sinke. Het college verwacht dat binnen kort kan worden begonnen met de bouw van in totaal 32 woningen en een winkel in het Rijndorp. Daar door zal het totaal van 112 woning- Raad Katwijk wil meer informatie KATWIJK - De behande ling van de subsidie-aan vraag van de Vereniging Lokale Omroep Katwijk (VLOK) door de Katwjjkse gemeenteraad is opnieuw uitgesteld. De politieke par tijen willen meer duidelijk heid over de door de VLOK ingediende begroting en zijn in enkele gevallen ook intern verdeeld over het verlenen van een financiële bijdrage aan de lokale om roep. De subsidie-aanvraag van de VLOK zal nu op z'n vroegst in de raadsvergadering van november worden behandeld. Het is echter niet onmogelijk dat opnieuw op uitstel wordt aangedrongen, omdat behalve de politieke partijen CDA en PvdA en ook het college van burgemeester en wethouders nog geen definitief standpunt heeft in genomen. Over de subsidiëring van de lokale omroep wordt in de kustplaats al meer dan twee jaar gesproken. Het uit 1984 daterende voorstel van B en W om de VLOK drie jaar lang een startsubsidie van in totaal 150.000 gulden te verstrekken staat nog steeds centraal in de bespre kingen. Momenteel zijn echter gro te twijfels gerezen over de vraag of de vereniging na deze periode fi nancieel volledig op eigen benen zal kunnen staan. In de ambtelijke nota die is geschreven nadat de VLOK zijn laatste begroting had ingediend, staat dat de gemeente voor de lokale omroep jaarlijks en kele tienduizenden guldens zal moeten blijven uittrekken. Ook de VLOK zelf blijkt inmid dels te twijfelen aan de eigen mèer- jarenbegroting waarin voor de pe riode na 1989, dus na het beëindi gen van de startsubsidie, nog steeds een sluitend resultaat wordt gepresenteerd. Penningmeester J.H. Telkamp zei gisteravond tij dens de vergadering van de com missie voor vorming, recreatie en ontmoeting echter dat het jaarlijk se tekort nooit verder zal oplopen dan een bedrag van tussen de 10 en 15.000 gulden. Het Hof van Hillegom dat een Rietvelt wordt veroordeeld tot een forse geldboete en moet de familie Van Dolre op zijn knieën om vergiffenis voor de moord vragen, maar hij kan terugkeren. Een paar jaar later wordt Jan van Rietvelt procureur-generaal van Holland - de hoogste rech terlijke macht in die tijd. In die functie verbant hij enige lieden die zich misdragen hadden uit Holland. Uit verbittering over de straf steken zij in 1481 het 'Hof in de brand. "De fielten hebben zich willen wreken op Van Riet velt", is in één van de oude ge schriften over het Hof te lezen. Onmiddellijk na de brand wordt tot nieuwbouw besloten. In 1635 als de buitenplaats in middels in het bezit is van de fa milie Van Sypesteyn, valt er we derom een dode op het 'Hof. Een inbreker wordt, als hij een po ging doet een raam binnen te klauteren, door Cornelis van Sy pesteyn van een trap geschoten. Ondanks dat de schout van Hille gom zegt dat de 'verongelukte persoon een fameus dief is en met brandmerken gestraft', wordt Van Sypesteyn toch ver weten dat hij het recht in eigen hand heeft genomen. Maar een half jaar later wordt hij vrijge sproken. Een volgend 'incident' doet zich voor in 1817 als de buiten plaats in het bezit is van de fami lie Six. Dochter Henriëtte begint een verhouding met een 'ge woon' ambtenaar en verlaat het huis. Ondanks de bemiddeling van een plaatselijk predikant, zet zij haar plannen door en trouwt met Willem de Visser. Die schande is vader Jan Six te groot. Hij kan niet meer in Hille gom leven en vetrekt naar Den Haag. Vervolgens doet hij alles van de hand wat hem maar aan Hillegom herinnert. Alles moet weg, de landerijen, de huizen, de bijbels tot zelfs de grafzerken in de kerk toe. De spullen komen op de veiling. Maar zo iets doet men niet, oordeelt de familie Six, en de zoons Hendrik en Jan ko pen vrij veel van het bezit weer terug. De naam Six is mede daardoor niet voor altijd verloren gegaan voor Hillegom. De waterpomp die de grootvader van Jan Six het dorp in 1740 cadeau deed, herinnert nog aan de famlie. Het is een arduinstenen pomp die nog steeds midden in het dorp te vinden is. Gesierd met de wa pens van Jan Six en zijn echtge note Betje van den Bempden. (foto Wim Dijkman) In de tijd dat de pomp werd ge schonken hadden de meeste dor pelingen geen water. De pomp heeft nog tot 1926 dienst gedaan. Hulkenberg herinnert zich uit die tijd dat kwajongens kikkers in de potnp stopten, zodat de dienstmeisjes als zij waswater kwamen halen, zich een ongeluk schrokken. Een paar jaar gele den is de pomp gerestaureerd. In 1903 werd de buitenplaats eigendom van de gemeente Hil legom. De familie Van Waveren die eigenaar werd na het over haaste vertrek van Six, schonk het 'Hof aan de gemeente Hille gom. Het deed jareenlang dienst als raadhuis. Slechts weinig her innert nog aan de oude buiten plaats. Alleen de binnenmuur is waarschijnlijk nog van 1481. Voor het overige is het 'Hof bij restauraties nogal eens veran derd. Alleen de namen van de ka mers herinneren nog aan de fa milies die ooit de buitenplaats bewoonden. Het 'Hof wordt nu niet meer als raadhuis gebruikt. Twee jaar geleden werd naast het gebouw een nieuwe vleugel ge bouwd. Nu wordt het 'Hof nog gebruikt voor commissieverga deringen of andere bijeenkom sten. WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse luchtmacht zal voor 11 november aanstaande het Salt-II verdrag schen den, door strategische bommenwerpers te voorzien van kruisraketten. Dit is vandaag verklaard door bronnen in de regering en het Congres. Het Pentagon had al eerder laten weten dat in november de 131ste bommenwerper zou worden uitge rust met kruiswapens. Later, in au gustus, werd dit 'vanwege techni sche redenen' echter verschoven naar eind december. Door dit uit stel leek de mogelijkheid open jet-Unie van schending voor een topontmoeting tussen de overeenkomst. Amerikaanse president'Reagan en Sowjet-leider Gorbatsjov zou kun nen plaatsvinden zonder dat Salt II zou zijn geschonden. De afgelopen dagen deden reeds geruchten de ronde dat de datum zou worden vervroegd. Zoals bekend heeft de Ameri kaanse senaat Salt II nooit geratifi ceerd. In het verdrag kwamen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten overeen dat het maximale aan tal meerkoppige raketten en bom menwerpers uitgerust met kruis wapens niet de 1.320 zou over schrijden. Uitrusting van een 131s- te bommenwerper met kruisraket ten betekent dat de verdragsbepa ling door de Amerikaanse zijde zou worden geschonden. Hoewel Reagan tijdens zijn ver kiezingscampagne had aangekon digd dat hij er niet voor zou terug schrikken het verdrag te schenden, deed hij als president de toezeg ging dat de Verenigde Staten de bepalingen van de overeenkomst zouden naleven. In mei van dit jaar beschuldigde hij evenwel de Sow- de (zie verder pagina 9) Vluchten van CIA? WASHINGTON (AP) - Democra- tisch congreslid Gonzalez vraagt het Huis van Afgevaardigden een onderzoek in te stellen naar twee vliegtuigongelukken in Texas en Nicaragua waarbij toestellen wa ren betrokken bij een geheime CIA-operatie tegen de regering van Nicaragua. Volgens Gonzalez vervoerde een particulier vliegtuig dat zaterdag neerstortte op een militaire basis in Texas wapens voor de Contra's. Het toestel dat zondag door het Ni caraguaanse leger werd neerge schoten voerde ook een CIA-mis- sie uit, aldus Gonzalez, (zie ook pa gina 7)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27