'We leren kennelijk snel' 'Clubs en sponsors moeten zich bezinnen' 5 0 T Gladbach-Feyenoord dag later Marketingdeskundige Schraders: Mechelen gaat niet in beroep Hockeyteam verrast op wereldkampioenschap Aziatische hockeynaties verbleken in Engeland Topper eindigt gelijk WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 MÖNCHENGLADBACH (ANP) - De eerste wedstrijd in de tweede ronde van de strijd om de UEFA- beker tussen Borussia Mön- chengladbach en Feyenoord, wordt hoogst waarschijnlijk ver plaatst. Op verzoek van de West- duitse vereniging zal er, als ook de UEFA toestemming verleent en aan de voorwaarden van Feye noord wordt voldaan, niet op woensdag 22 maar op donderdag 23 oktober worden gespeeld. Vrij snel na de loting nam de lei ding van Gladbach contact op met de Rotterdamse vereniging. Om de concurrentie met Bayern Mün- chen, dat woensdag tegen Austra Van Thijn beschuldigd van omkoping AMSTERDAM (GPD) - Het Komitee Olympische Spelen Nee heeft de officier van justi tie mr. Van Steenderen ge vraagd een onderzoek in te stel len naar burgemeester Van Thijn, die verantwoordelijk zou zijn voor het omkopen van IOC-leden door het schenken van videorecorders. Het Komitee baseert zich in zijn aangifte op een artikel in het blad Adformatie, waarin het lid van de Raad van Beheer, Roel Walraven (ex-CPN-wet- houder in Amsterdam) zegt dat ieder IOC-lid van Amsterdam inmiddels een videorecorder heeft gekregen. Persofficier Wooldrik rea geerde gisteravond enigszins laconiek op de aangifte. „IOC- leden kan men niet beschou wen als ambtenaren. Dus van ambtelijke corruptie is geen sprake. Het geven van geschen ken is in het bedrijfsleven een gebruikelijke zaak. Ik denk eer lijkheidshalve dat het heel moeilijk zal zijn om aan te to nen dat daarmee een strafbaar feit gepleegd wordt. Volgens de Stichting Olympische Spelen zijn de recorders niet door Am sterdam geschonken. Als het al gebeurd is, kan dat zijn gedaan door Philips". Wien speelt, te vermijden en een rechtstreekse uitzending op de te levisie mogelijk te maken, kwam het verzoek het duel naar dinsdag te verplaatsten. In verband met competitie-verplichtingen op zon dag, wilde Feyenoord dat niet. Voor de donderdag bestonden geen onoverkomelijke bezwaren. Weer brand Op het terrein van de Helmondse voetbalclub Helmond Sport is maandagavond voor de tweede keer in korte tijd brand gesticht. Ditmaal werd het massagelokaal in brand gestoken, vermoedelijk door de gordijnen via een openstaand raam aan te steken. De brandweer heeft de schade weten te beperken. Een woordvoerder van de Hel mondse politie heeft dit dinsdag morgen meegedeeld. Enkele weken geleden woedde brand in de bestuurskamer. Ook die brand is vermoedelijk aange stoken. Een brand die in augustus de hoofdtribune in de as legde is waarschijnlijk ontstaan door een storing in de geluidsapparatuur. Door deze brand ontstond een schade van enkele tonnen. Arbiter De Zwitser Bruno Galler leidt op 15 oktober de interlandwedstrijd Hongarije-Nederland, de eerste kwalificatiewedstrijd van Oranje voor de eindronde van het Euro pees kampioenschap in 1988. De UEFA wees Joel Quiniou aan voor Nederland-Polen op 19 november. De Fransman stuurde tijdens de strijd om de wereldtitel in Mexico tijdens Uruguay-Schotland de Zuidamerikaan Batista al na vijfig seconden van het veld. De Europese voetbalunie heeft dinsdag ook de scheidsrechters be kend gemaakt, die op 22 oktober en 5 november actief zullen zijn in de tweede ronde van de Europese bekertoernooien. De Oostduitser Kirschen fluit op 22 oktober in Amsterdam het duel tussen Ajax en Olympiakos Piraeus. Twee we ken later, in Griekenland, is de Roemeen Igna arbiter. Feyenoord speelt in de, uitwed strijd tegen Borussia Mön- chengladbach onder leiding van de Zweed Frederiksson. In Rotter dam is de Spanjaard Sanchez de man in het zwarte pak. FC Gronin gen kreeg de Noor Aass voor de thuiswedstrijd toegewezen. In Neuchatel fluit de Hongaar Ne- meth. DE UEFA wees ook drie Neder landse scheidsrechters voor de Cuptoernooien aan, Het drietal komt op 22 oktober in actie. Wil lem Kieft krijgt op 22 oktober te maken met Jan Keizer bij Torino- Raba Eto Gyoer. Keizer is even eens aangewezen voor de kwalifi catie-wedstrijd Spanje-Roemenië op 12 november. Gerard Geurds gaat naar Leipzig, waar hij de wed strijd tussen de Oostduitse beker winnaar Lokomotiv Leipzig en Ra pid Wien uit Oostenrijk leidt. Bep Thomas reist voor hetzelfde toer nooi naar Albanië. Hij fluit Nentori Tirana tegen Malmö. Paspoort terug De leden van de Italiaanse voet balselectie, die in 1982 in Spanje wereldkampioen werd, krijgen op korte termijn hun paspoort terug. Dat werd een maand geleden inge trokken in afwachting van een on derzoek naar mogelijke belastin gontduiking. Alle 22 spelers wer den betrokken bij de naspeuringen van de belastingdienst, die zich vooral richtte op mogelijk verzwe gen extra inkomsten uit sponso ring van destijds ongeveer 50.000 gulden per persoon. Volgens de be richten kan het onderzoek binnen enkele dagen zijn afgerond. Er moet alleen nog worden gesproken met een vertegenwoordiger van een Franse kledingfirma, die inder tijd als een van de Italiaanse geld schieters optrad. Daarna kunnen de spelers hun paspoort komen op halen. Vooral de Italiaanse voetballers, die met hun club Europacup-ver plichtingen hebben, ondervinden veel hinder van de intrekking van hun paspoort. Zij moeten voor elke wedstrijd in het buitenland eerst naar de rechter om toestemming te vragen. Het WK-team hangt overigens ook nog een gerechtelijke procedu re boven het hoofd wegens overtre ding van de valuta-bepalingen. Dat proces zou in december plaats moeten hebben. Ingewijden weten echter te vertellen dat recente wetswijzigingen het aannemelijk maken, dat de betrokkenen er vrij gemakkelijk vanaf zullen komen. In plaats van een mogelijke gevan genisstraf lijkt een boete waar schijnlijker. ZEIST (GPD) - De toekomstfilosofie van marketingdeskundige Hans Schraders leverde gistermiddag in Zeist bij de shirtsponsors van de eredivisieclubs meer discussiestof op dan de spontane smeekbede van Henk Aa om het voetbalpubliek wat meer in de watten te leggen en zodoende het stadionbezoek te activeren. Erwin Koeman. (foto anp> MECHELEN (ANP) - KV Meche len gaat niet in hoger beroep tegen de schorsing van zes wedstrijden, die de Belgische tuchtcommissie onlangs Erwin Koeman oplegde. De Nederlandse international kreeg na afloop van het duel KV Mechelen - Standard Luik (0-1) als nog de rode kaart van scheidsrech ter Blareau. Koeman zou de scheidsrechter geduwd hebben. Volgens de clubleiding zou een protest de straf alleen maar verer geren. Koeman maakt deel uit van de Nederlandse selectie, die wpensdag en donderdag in Papen dal tegen Jong Oranje en de Olym pische selectie oefent. „Het profvoetbal", hield de direc teur van Bols Nederland zijn geest verwanten voor, „heeft wereldwijd een hoge attentiewaarde. De finale bij de WK in Mexico trok 500 mil joen tv-kijkers. Dat zijn er 20 mil joen meer dan bij de maanlanding en 60 miljoen meer dan bij het hu welijk van prins Andrew". Het zijn cijfers die volgens Schraders aantonen dat sport een krachtig en attractief medium is en dat in de toekomst ook blijft. „In het jaar 2000 zal voetbal nog de grootste sport in ons land zijn. Maar we moeten wel oppassen dat het niet afzakt naar een bedenke lijk niveau. Want als clubs en spon sors zich niet snel bezinnen", waar schuwde hij, „gaan we een tijd van verloedering tegemoet. Anders dan tien jaar geleden is voetbal nu veel meer entertainment en wor den de randvoorwaarden steeds belangrijker. Voetbal als medium is nog altijd erg attractief, maar dan moet er wel wat mee gedaan worden", hield hij de bond en de clubs voor. Volgens Schraders is de benade ring van de sport in ons land blij ven steken in de kruideniersfase „en is het waanzin dat een wieler koers voor amateurs van de tv wordt geweerd vanwege een beeld merk". De voetbalbond moet vol gens hem in een integraal overleg met de sponsors een structurele lijn uitzetten die het produkt sterk maakt en houdt. „Want het zijn de nieuwe media die gaan bepalen hoe de sport er straks uit gaat zien en of het voetbal morgen nog sterk is. Kijk maar wat er is gebeurd met tennis, het marathonschaatsen en de loopsporten. In Zeist zal daar om een professionele organisatie moeten komen met aan het hoofd directeur betaald voetbal". Dat omslagpunt is volgens Schraders binnen vijfjaar bereikt. De bijeenkomst van shirtspon sors op een steenworp afstand van het sportcentrum van de KNVB kreeg daarmee een totaal andere wending dan Henk Aa zich had voorgesteld. Op zijn initiatief en met medewerking van Voetbal In ternational waren 15 van de 18 shirtsponsors in de eredivisie (al leen die van Ajax, Sparta en VW ontbraken) op de invitatie inge gaan. De geldschieter van Go Ahead Eagles kreeg echter maar weinig bijval voor zijn roep om meer service en een verlaging van de entreeprijs met tien procent. „Dat trekt 30 procent meer pu bliek", hield hij de shirtsponsors voor. „Als het publiek wegblijft, trek ik me over twee jaar beslist te rug". Als debutant in de wereld van de voetbalsponsorsing stond de Raal- ter zakenman daarin vrijwel alleen. „Het gaat mij om de naamsbekend heid, dat is de enige reden waarom ik FC Utrecht sponsor", noemde Han Tjan het beestje bij de naam. „En die is op dit moment ruim vol doende. Maar als het niet meer in teressant is, stap ik er onmiddellijk uit. Dan kan ik voor die drie-en- een-halve ton beter een paar adver tenties plaatsen". Tjan voelt er ook niets voor zich te bemoeien met het beleid van de club, zoals Henk Aa dat in feite voorstaat. Via een omweg doet Tjan dat indirect toch. „Ik verlang van FC Utrecht dat er redelijk gepresteerd wordt en dat ik voor het geld niet alleen reclame via de tv en de kranten krijg maar ook een stuk good-will". Weinig bijval ontmoette Aa voor de door hem geuite grief dat het merendeel van de clubs wordt be stuurd door hardwerkende hob byisten. „Dat klinkt wel erg gene raliserend", oordeelde de sponsor van FC Den Bosch, die daarbij de steun kreeg uit Alkmaar. „Bij een club als AZ zou het financieel on mogelijk zijn om een manager in dienst te nemen". De meeste shirt sponsors deelden echter de opvat ting van Aa dat elke BVO een ma nager in dienst zou moeten heb ben, hetgeen bij tien van de 18 clubs momenteel het geval is. Vreemder oordeelde Eef Kamer beek (Philips) het gemis aan spe cialisatie en opleiding „bij een or ganisatie als de KNVB, die voor 60 LONDEN (GPD) - Vlak voor het drielandentoernooi in Laren, anderhalve week geleden, verklaarde bondscoach Hans Jorritsma nog dat hij niet gelukkig was met het feit dat het Nederlands hockeyteam zo vlak voor het wereldkampioenschap tegenover Argentinië kwam te staan. Gisteren gaf de technisch leider toe dat die conclusie te voorbarig was geweest en toonde hij zich juist verheugd over de vroege kennismaking met de Zuidame- rikaanse ploeg, die vanavond de derde tegenstander van Nederland is tijdens het we- reldtoernooi in het Londense Willesden. Een duel dat na de overwinningen op de Sowjet- Unie en Pakistan uiterst belangrijk is, omdat bij een positief resultaat de basis voor plaatsing voor de halve finales verstevigd kan worden. „Achteraf gezien", zo stelde Jor ritsma vast, „ben ik blij dat we al een keer tegen dat team hebben ge speeld. We weten nu wat meer. Bo vendien zijn er videobeelden van die interland gemaakt. Met de wed strijden hier in Londen meegere kend heb ik Argentinië in totaal vijf keer aan het werk gezien en dat is toch een flinke steun in de rug". Niettemin realiseert de oefen- meester zich terdege dat Argenti nië ondanks de 4-0-overwinning in Laren een opponent is om reke ning mee te houden. De Zuidame- rikaanse formatie, die zich via oe fenstages in Australië en Nieuw- Zeeland voorbereidde op de we reldbeker, presenteert zich in Lon den als de 'verrassing van de ont wikkelingslanden'. Ofschoon maandag maar net aan van Enge land werd verloren (2-1), heeft de opmerkelijke terechtwijzing van olympisch en wereldkampioen Pa kistan (3-1) de Argentijnse hockey- dreumes naar onverwachte hoogte doen stijgen. „Ik zit daar niet zo mee", zo verwoordde Hans Jorrits ma de gevoelens binnen het bege leidingsteam en de selectie. „Het houdt ons alleen maar wakker". Dat Argentinië zich op het WK presenteert als de revelatie van het toenooi, heeft de 35-jarige coach Luis Ciancia veel minder verbaasd dan menige andere collega. „Het zou natuurlijk onzin zijn om te zeg gen dat de winst op Pakistan mij niet heeft verrast. Iedereen en ook ikzelf had vooraf een nederlaag in gecalculeerd. Dat neemt niet weg dat het voor mij een bewijs is dat we het goede pad zijn ingeslagen. We leren kenneliik snel". Dat proces zette de 15-voudige ex-international bij de start van zijn bewind in '83 zelf in gang door een nieuwe koers uit te stippelen. Overeenkomstig zijn ambitieuze LONDEN (ANP - Het opmerkelijkste feit van de eerste vier dagen van het toernooi om de wereldbeker hockey in Londen is het vol ledige falen van Pakistan en India. Beide teams verloren hun eer ste twee wedstrijden. Pakistan - titelverdediger en Olympisch kampioen - tegen Argentinië (1-3) en Nederland (1-2), India tegen Polen (0-1) en Spanje (1-2). De eerste zes landen van Londen kwali ficeren zich automatisch voor het volgende toernooi, dat tot het geluk van Pakistan in 1990 in Lahore wordt gehouden. De gast heer is dan automatisch geplaatst. De overige vijf landen moeten voorwedstrijden spelen in het toernooi om de Intercontinentale Beker, dat in 1989 in New York wordt gehouden. De Pakistani hebben in Londen tot nu toe alle vragen over hun falen ontweken. In tegenstelling tot alle andere ploegen lieten ze zich ondanks herhaald verzoek niet zien op persconferenties na afloop. Volgens de vele Pakistaanse verslaggevers zijn er ernstige interne problemen binnen de begeleiding van het team. Boven dien zouden veel spelers ontevreden en niet optimaal gemotiveerd zijn omdat ze de beloofde geschenken voor het behalen van de Olympische titel (een stuk land en een auto) nog altijd niet hebben ontvangen. De Indiase manager Murthy was wel bereid nader op de tegen vallende verrichtingen van zijn ploeg in te gaan. „Het toernooi om de Aziatische Spelen in Seoel en dit toernooi zaten te dicht op elkaar. Het klimaat is totaal verschillend en we hebben de halve wereld rondgereisd om hier te komen. De spelers hebben de ge volgen van het grote tijdverschil niet op tijd kunnen verwerken. Tijdens onze eerste wedstrijd tegen Polen hoorden ze eigenlijk op bed te liggen". Een andere reden was volgens Murthy het super- turf, dat in het Willesden-stadion ligt. „In India hebben we geoe fend op astroturf, in Seoel speelden we op poligras en nu moesten we weer wennen aan superturf. En daar kwam tegen Spanje nog bij dat de scheidsrechters falikant tegen ons floten. Hoe wil je dan dat we nog winnen?" inslag wenste Ciancia af te rekenen met het anonieme hockeyverleden van zijn land, dat weliswaar op alle voorgaande vijf -WK's aanwezig was, maar nimmer verder reikte dan een bijrol. De beste prestatie leverde het elftal tijdens het we- reldtoemooi in '78 in Buenos Aires, waar de ploeg in de schaduw van Nederland (2e) de achtste plaats veiligstelde. Mentaliteit „De belangrijkste verandering", zo licht de coach zijn koerscorrec tie toe, „is de omschakeling naar een andere mentaliteit geweest. Ik heb getracht de spelers duidelijk te maken, dat er met een minder indi vidualistische instelling veel meer te bereiken valt. Argentijnen zijn te speels ingesteld. We opereren nu meer als collectief. Je zou kunnen zeggen dat iedereen op dit moment met hetzelfde idee hetzelfde shirt draagt. De spelers hebben ingezien dat dat veel méér rendement ople vert. We zijn èr natuurlijk nog lang niet, maar er zit duidelijk vooruit gang in". Groep B: Spanje - India 2-1 (2-1). 25. X. Escude 1-0, 26. Somaya 1-1, 31.1. Escude (strafcorner) 2-1; Po len - Canada 0-0. Australië 2-3, Spanje 2-3, Polen 1-3, W-Duitsland 2-2, Canada 2-1, India 2-0. Programma vandaag: 14.30 uur: Pakistan - Nieuw-Zeeland, 16.30 uur: Engeland - Sowjet-Unie, 18.30 uur: Nederland - Argentinië. Om zijn beleid zo snel mogelijk gestalte te geven maakte de winke lier uit Buenos Aires veel ruimte vrij voor jongeren. Na de Intercon tinental Cup in Barcelona in okto ber '85, waar Argentinië zich met pijn en moeite dank zij een vijfde plaats kwalificeerde voor het WK, riep Ciancia negen spelers op van de ploeg die tijdens het wereldtoer- nooi voor jeugd in Vancouver au gustus vorig jaar actief waren ge-' weest. De gemiddelde leefijd van de groep, die in Londen aanwezig is, stijgt dan ook niet boven de 22 jaar uit. De oudste speler is aan voerder Marcelo Garraffo, die in Laren tot de beste speler van het toernooi werd uitgeroepen. Aan vankelijk lag er een veelbelovende voetbalcarrière voor de routinier in het verschiet, want op jeugdige leeftijd behoorde hij tot de talent volste spelers van River Plate. Tijdens het hockeyduel Australië- West-Duitsland werden felle duels uitgevochten. De Australiër Bell (l) wordt hier tegen de vlakte gewerkt door Blöcher. (foto ANP) „Maar, omdat al mijn vrienden hockey speelden, heb ik voor die sport gekozen. Dat vond ik op dat moment het belangrijkste", aldus Garraffo, over wie de Engelse bondscoach David Whittaker na het duel tegen Argentinië opmerk te: „Hij is de beste hockeyer die Ar gentinië ooit heeft gehad en de sterkste speler die ik ooit op een wereldkampioenschap aan het werk heb gezien". Ondanks alle lofbetuigingen die Ciancia over zijn equipe krijgt toe gezwaaid, heeft de Argentijn voor alsnog een bescheiden doel voor ogen. „Voor ons is dit WK vooral een toernooi om ervaring op te doen. Maar, dat houdt niet in dat we niet zullen proberen zo ver mo gelijk te komen. Ik hoop, dat we de laatste acht halen, maar gemakke- lijk zal dat niet zijn, omdat ieder een nu naar ons kijkt. Wat dat be treft hadden we eigenlijk beter de underdog kunnen blijven. Na Lon den gaan we ons helemaal richten op de Pan American Games, die volgend jaar in Indianapolis wor den gehouden. Van daaruit werken we toe naar het WK in 1990 in La hore. Daar wil ik bij de beste zes eindigen". LONDEN (ANP) - Australië en West-Duitsland hebben elkaar gis teren in de topper van groep B voor het toernooi om de wereldtitel niets toegegeven. In het met 4.000 toeschouwers nog niet half gevul de Willesden-stadion werd het in een hardv maar fair duel met wisse lende kansen 2-2. De Australiërs kregen twee strafballen toegewe zen, in de eerste helft door de Ne derlandse arbiter Gerrit Hagels, na rust een aanvechtbare van de oner varen Argentijn Eduardo Ruiz. Charlesworth miste de eerste en wilde toen de tweede niet meer ne men. Birmingham faalde niet en bracht een minuut na de hervat ting de stand op 2-2. Polen verzuimde alleen de lei ding te nemen in groep B door te gen Canada niet verder te komen dan 0-0. Drie landen hebben nu drie punten: Australië, Spanje en Polen. Alleen Engeland en Neder land wisten, in poule A, hun eerste twee wedstrijden in winst om te zetten. Australië begon goed en nam al in de elfde minuut een voorsprong door Mitton. Acht minuten later zorgde Reek voor de gelijkmaker. De Australische doelman Snow- procent afhankelijk is van sponso ring". In totaliteit wekte het merendeel van de shirtsponsors ook niet de indruk erg gebukt te gaan onder de teruglopende publieke belangstel ling en zien zij amper heil in een verlaging van de entreeprijs en een uniforme speeldag. „Ik zal de laat ste zijn", aldus Tjan, „om me met de hoogte van de entreeprijzen te bemoeien. Dat is een kwestie van budget en heeft alles te maken met het produkt datje aanbiedt". „Van de speeldag", meende Schraders later, „moeten we geen probleem maken. Als in Eindhoven de zater dag de beste dag is om te voetbal len, moet je het op zaterdag doen en niet op zondag. Dat ligt per re gio verschillend en zo moet je het ook benaderen". Het voetbalvandalisme wordt door menigeen beschouwd als de grootste boosdoener, waar het gaat om het verminderde stadionbe zoek. Voor de shirtsponsors blijkt dat echter geen reden te zijn om af te haken. Op een na, de sponsor van FC Twente. „Afgelopen zon dag hebben wij geen relaties uitge nodigd voor de wedstrijd tegen FC Den Haag. Ons bedrijf wenst niet geassocieerd te worden met sport die een negatieve uitstraling heeft. Als het daarom bij vier of vijf clubs zou escaleren stoppen wij meteen. Die clausule hebben wij. in de over eenkomst met FC Twente laten op nemen. We zouden daarom ook nooit shirtsponsor van Den Haag zijn geworden". De sponsor van FC Groningen laat de onvrede liever op een ande re manier blijken. „Uit een vorm van protest zouden we voor één wedstrijd onze naam van het shirt verwijderen, maar we zouden het contract nooit voortijdig verbre ken". „Ik zou echter ook stoppen", meende Tjan bij nader inzien, „als de naam van mijn bedrijf in diskre diet wordt gebracht". Dat zelfde zouden AZ en PSV zich ook voor kunnen stellen. „Want ik wil niet graag geassocieerd worden met een vechtende meute op de televi sie", aldus de geldschieter van AZ. Volgens Schraders is het voetbal vandalisme proportioneel en ligt dat per stad anders. „Als er echter in Spakenburg een park wordt ver bouwd, lees je daar niks over. Maar als er in een voetbalstadion een hek wordt vernield, staat het de volgende dag uitgebreid in de kranten". Toch zal de KNVB volgens Schraders daadwerkelijk iets moe ten doen aan de beteugeling van het vandalisme, de opwaardering van het spelpeil en zal jet stadion multi-functioneel moeten zijn. In de visie van de marketingdeskun dige mag de 17 miljoen gulden die het bedrijfsleven het profvoetbal vorig seizoen toestopte dan een zakcent zijn in relatie tot de recla me-opbrengst, die dertig procent van de totale inkomsten kan het betaalde voetbal niet meer missen. Dat zouden volgens de sponsor van FC Groningen ook de spelers zich wel eens mogen realiseren. „Die kunnen nog iets leren van de schaatsers die wij sponsoren. Ook naar de sponsor toe gedragen die zich een stuk volwassener en pro fessioneler dan de doorsnee-voet baller die te veel vedetteneigingen vertoont". „Het is echter pertinent onjuist", kreeg Henk Aa voor de zoveelste keer deze middag het lid op de neus, „dat het profvoetbal-in ons land 15 jaar heeft stilgestaan. Als je kijkt naar de structuurveranderin gen bij Ajax, FC Twente, PSV en Feyenoord, naar de voetbaltele foon en de actie 'fijn langs de lijn' kun je onmogelijk beweren dat de zaak op slot zit. Er gebeurt wel de gelijk heel veel. De sponsoring is voor het voetbal een nieuw me dium. Maar wel een die in de ko mende jaren krankzinnig interes sant wordt. In Nederland wordt nu 105 miljoen aan sportreclame uit gegeven. Dat is slechts vier pro cent van de totale reclame-investe ring in dit land. Er is dus nog heel wat mogelijk als het profvoetbal «Jaar goed op inspeelt". den was verrast omdat de bal van richting werd veranderd. Tien mi nuten voor rust haalde Fischer weer eens verwoestend uit bij een strafcorner (2-1). Voor de Westduit- se coach Klaus Kleiter is Australië nog steeds favoriet voor het goud. „Daarom ben ik heel blij met het ene punt, dat we hebben gehaald", zei hij. „En het was verdiend ook. Australië had weliswaar vrijwel steeds een licht overwicht, maar wij waren erg gevaarlijk met onze tegenstoten. Het was een heel zwaar duel, waarin erg veel van de spelers werd gevergd. Het ging er vaak hard aan toe, maar de sfeer bleef sportief. Logisch, want we gaan altijd vriendschappelijk met de Australiërs1 om. Onze kansen op de halve finales zijn nog behoorlijk aanwezig ondanks de twee gelijke spelen. We hebben alles in eigen hand eneat is een prettige weten schap". In het duel werden twee wat op leeftijd rakende topspelers vervan gen. bij West-Duitsland overkwam dat de aanvoerder Heiner Dopp, bij Australië moest Terry Walsh naar de kant. Bookmakers: Nederland in halve finale LONDEN <ANP) Volgens de Londense bookmakers baalt bet Nederlandse hockeyteam de halve finales van de strijd om de wereldtitel. Na de over winningen op de Sowjet-Unie (1-0) en Pakistan (2-1) maakt Nederland nn een kans van vijt tegen één om wereldkam pioen te worden. Voor het toernooi was Nederland zesde op het lijstje van de bookma kers met een notering van veertien tegen één. Alleen Au stralië (9 tegen 4), West-Duits land (10 tegen 3) en Engeland (7 tégen 2) worden nog hoger ingeschat. Op Nederland vol gen India (8 tegen 1), Pakistan (10 tegen 1), Sowjet-Unie en Argentinië (25 tegen 1), Polen (40 tegen 1), Nieuw-Zeeland (50 tegen 1), Spanje (66 tegen 1) en Canada (200 tegen 1).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17