'Niet laten merken dat je een broekje bent' 'Lady in Blue': een waar meesterwerk pji kortweg Ernesto Braam (25) gaat pleiten voor jongeren bij VN achtergrond Kinderboekenweek WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 PAGINA 15 PAGINA VOOR JONGEREN ivo fc Y i&m a»* «ra» mmM&i Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Vrouwen in marine De bevelhebber van de zee strijdkrachten, ene meneer Brainich von Brainich Felth, ziet vrouwelijk marineperso neel niet zo zitten. Vorige week zei hij dat gemengd varen 'ge woon niet werkt'. Volgens hem geeft het maar spanningen waardoor de hele organisatie van het marinegebeuren wordt belast. De bevelhebber deed nog meer opvallende uitspraken. Zo liet hij weten het maar niks te vinden dat oefeningen worden afgerond met slechts de theore tische inzet van kernwapens. Hij heeft liever de echte atoom bommen terug. In de Tweede Kamer zijn de opmerkingen niet zo goed gevallen. Aan mi nister Van Eekelen is gevraagd wat hij ervan vindt. Contactlens Veel mensen die contactlen zen dragen zijn erg onzorgvul dig in het onderhoud ervan. Daardoor kunnen beschadigin gen aan de ogen ontstaan. Enige medici op het terrein van de oogheelkunde hebben die waar schuwing doen uitgaan. Vol gens de medici is de gemiddelde levensduur van contactlenzen ongeveer anderhalf jaar. Veel mensen zouden uit gemakzucht of om financiële redenen echter jarenlang met de lenzen blijven rondlopen. Een halfjaarlijkse controle door een oogarts of contactlens-specialist is abso luut noodzakelijk. Jeugdkanker Op basisschool De Zaaier in het Gelderse Teuge zijn in een periode van tweeeneenhalf jaar vier gevallen van jeugdkanker geconstateerd. Dat is een be trekkelijk hoog percentage. Daarom is besloten tot een grootscheeps onderzoek, niet al leen gericht op de betreffende school maar ook op de naaste omgeving van de school. Overi gens is tot nu toe nog geen enkel oorzakelijk verband tussen de vier gevallen van jeugdkanker gevonden. Wanneer precies met het uitgebreide onderzoek wordt begonnen is nog niet be kend. Twee nieuwe, zojuist verschenen albums springen in het oog. De prachtige Lady in blue van de vermaarde Bilal (Dargaud) en De droom van de haai/Het mieren nest van Lagos door Schultheiss (Glënat). Het eerste boek is sur reëel en futuristisch, het tweede een meedogenloos verhaal dat zich afspeelt in Afrika. De sfeer in Lady in Blue is dreigend, in de optiek van Bilal ziet onze toekomst er somber uit, monsterachtige politie-agenten arresteren naar willekeur. De striproman, die via een 'Parijse entree' in Londen aanvangt, ver plaatst zich op een gegeven mo ment naar het Tsjechosovjet- Rijk waarin Berlijn als enclave met zelfbestuur ligt. De titel ver wijst naar de hoofdrolspeelster in deze SF-strip, die getooid is met een blauwe haardos. Is het geen zij beleeft en ervaart werkelijkheid of bestaat alles slechts in de fantasie, veroor zaakt door een gedrogeerd brein? In Bilals vertelling is van alles mogelijk, van de moorden die de Lady in Blue pleegt heeft zij geen gewetensnood. Alleen wordt de onuitwisbare bloedvlek op haar rechter hand steeds groter. De verslaggevende lady vertrekt naar Berlijn om.de landing mee te maken van het ruimteschip Europa I, maar wanneer het zover is trekken andere zaken meer aandacht dan het raketten- gedoe. En dan is er de god Horus, die aan het eind een luchtvoer- tuig bestuurt en voortraast over een zuidelijk gelegen woestijn waarin piramiden het landschap markeren. Bilal haalt heel wat overhoop, weet macabere sferen te schep pen die thuis horen in een perfi de wereld waarin erotiek geredu ceerd is tot een unheimlich ge beuren. Kortom, Lady in Blue is De hoofdrolspeelster in Lady in Blue pleegt zonder enige gewetensnood diverse moorden. een waar meesterwerk onder de strips, waarin het bijzonder kleurgebruik eveneens een op vallend aspect is. Bilal is meer dan 'zomaar science-fiction'. Bij hem gaan schrijf- en tekentalent hand in hand. Afrikaanse hitte Daarbij vergeleken is De droom van de haai een stevige B- film, een keihard gegeven gesi tueerd in een Afrikaanse wereld waarin gangsterdom en corrup tie de boventoon voeren. Zo er sprake is van een 'held' in de per soon van een zekere Lambert die op roof uit is, is sympathie of me delijden voor dit personage uit den boze. Een bende, waarvan de leden elkaar zonodig uit de weg ruimen om hun misdaden te maskeren, is op jacht naar Ame rikaanse computeronderdelen waarop een flinke winst kan wor den gemaakt. Geleverd wordt aan de best betalende partij. In dit in 1985 geplaatste verhaal waar slechts het recht van de sterkste heerst, blijkt dan ook ie dere immoraliteit geoorloofd. De verdorven sfeer brengt de lezer enerzijds op een diploma- tenfeestje dat eindigt in een or gie, anderzijds in de stinkende gevangenis van Lagos, waaruit één ontsnappingsmogelijkheid is: veel geld. Waarbij je het risico loopt na betaling alsnog om zeep te worden gebracht. Walt D Een noodkreet van een uitge ver: 'Walt D, f 19,90. En zelfs dan verdien ik er geen dubbeltje aan! (snik)'. Hans van den Boom van Titanic/Arboris laat niet gauw zijn gevoelens blijken, maar deze ontboezeming moest hem toch even van het hart. En wel naar aanleiding van het speciale en keurig verzorgde album dat deze liefhebber van het goede strip boek uitbracht van Dick Mate- na's persiflage op de Amerikaan se koning van het stripverhaal, Walt Disney. De momenteel in het Belgische Oud-Turnhout woonachtige Nederlander Dick Matena (met plannen om zich over een of twee jaar in de VS te vestigen) doet in dit hard cover album Walt Disney herleven. Walt D die de kinderen als de rat tenvanger van Hameien naar zich wist toe te lokken, ze wist te lijmen voor zijn Mickey Mouse, zijn Donald Duck. En daarmee zich als een Dagobert Duck for tuinen verwervend. Een kort verhaal van Dick Ma tena (tien pagina's), dat begint met een verkoper van toverij sjes in een pretpark van Walt D. Wie aan de ijsjes likt wordt als kind herboren. Daarin ziet zakenman Walt D wel brood en neemt de handel, waarvan hij veronder stelt dat het om een geweldige truc gaat, over. Zelf kan Walt D snoepen wat hij wil, maar de jeugd krijgt hij niet terug, want hij is een écht oudé man. FRANS KEIJSPER Lady in blue, Bilal. Uitg. Dargaud, Collectie Prestige, prijs f21,95. De droom van de haai, door Schul theiss. Uitg. Glënat, prijs f 19,50. Walt D, door Dick Matena, prijs f 19,90. Titanic strips (gelimiteerde oplage). Vrij onverwacht werd onlangs aangekondigd dat president Rea gan van de Verenigde Staten en partijleider Gorbatsjov van de Sowjet-Unie met elkaar gaan praten om de spanningen tussen de twee wereldmachten te ver minderen. Dat gaat het komend weekeinde, gebeuren in de hoofdstad van IJsland, Reykja vik. Al zeker een half jaar werd er druk gegist over het tijdstip van het topgesprek, maar steeds op nieuw was er wel weer een reden voor één van beide partijen om de ontmoeting op de lange baan te schuiven. Zo maakte Reagan zich de afgelopen weken nog bij zonder boos over de arrestatie van de journalist Daniloff in Moskou, die door de Russen werd betiteld als een spion. "Als Daniloff niet wordt vrijgelaten, dan komt er geen topgesprek", waarschuwde Reagan. Of dat de reden is geweest dat Daniloff inmiddels is vrijgelaten - een vrijlating die door de Ame rikanen als een overwinning werd gevierd - is een moeilijk te beantwoorden vraag, feit is wel dat kort nadien de ontmoeting tussen de wereldleiders werd af gekondigd. Volgens deskundigen op het terrein van de buitenlandse poli tiek heeft Sowjetleider Gorbats jov een slim spelletje gespeeld. Niet alleen heeft hij de kelijk door de Amerikanen ge weigerde spionnenruil met de in New York gepakte Rus Zacha- rov voor elkaar gekregen, ook zou hij voor de vrijlating van Da niloff een topgesprek op korte termijn hebben afgedwongen. Dat gesprek vindt dus binnen kort plaats in Reykjavik dat nu al helemaal op z'n kop staat v ge de ophanden zijnde invasie van de politici met hun gevolg en de wereldpers. Bovendien moe ten er natuurlijk uitgebreide vei ligheidsmaatregelen worden ge- Of het gesprek tussen Reagan en Gorbatsjov veel zal opleveren staat nog te bezien. De Russen willen graag een afspraak maken over een verbod op kernproeven maar Reagan heeft al laten weten daar niets voor te voelen. "Ik ben al tevreden als we elkaar wat be ter leren begrijpen", heeft hij ge zegd. Naar verwachting zullen de twee leiders wel onderhandelen over een vermindering van het aantal op elkaar gerichte kernra ketten. De Russen zouden een aantal SS20-raketten moeten ontmantelen in ruil waarvoor de Amerikanen dan minder Pers- hings en kruisraketten in West- Europa opstellen. Misschien blijft Nederland op die manier toch nog de plaatsing van raket ten in Woensdrecht bespaard. Maar voorlopig is het afwach ten geblazen. Het is in elk geval bemoedigend dat de twee direct met elkaar praten. Dat is altijd beter dan elkaar vanuit Washing ton en Moskou allerlei onvrien delijkheden aan te wrijven. BERT PAAUW Ernesto Braam: "Omdat ik zelf nog tot de jongeren behoor ken ik de problematiek beter". (f0t0 and Vandaag begint de jaarlijkse Kinderboekenweek, die zal du ren tot en met 18 oktober. Ander halve week zal vooral in boek winkels en bibliotheken speciale aandacht aan jeugdboeken wor den besteed. Er zijn 12 boeken bekroond met griffels en pense len, waarbij een aantal voor jon geren vanaf 12 jaar: 'Doldwazen en druiloren', 'Tirannen', 'Verha len voor een Afrikaanse koning' en de schriftelijke gedichtencur sus 'Waar het hart vol van is'. In deze villa, Hofdi in Reykjavik, zullen l ting hebben. I Gorbatsjov het t Om met dit laatste boek van Willem Wilmink te beginnen: het is bedoeld voor jongeren vanaf 12 jaar die iets meer willen weten over gedichten. En onder 'ge dichten' verstaat Wilmink ook teksten van popsongs. Saai is het boek allerminst. Wilmink kan goed en onderhoudend vertellen. Je leest het voor je plezier en steekt ook nog wat op over ge dichten. 'Doldwazen en druiloren' gaat over het meisje Simone dat op haar nieuwe school voor een jon gen wordt aangezien. Ze laat het maar zo, en dat is natuurlijk vra gen om moeilijkheden, vooral als Simone-Simon verliefd wordt. In 'Tirannen' een bekend onder werp: de terreur die sommige jongeren kunnen uitoefenen op anderen in hun omgeving. In dit geval gaat het om een drietal meisjes die een hele klas terrori seren. Kinderen worden ge dwongen onder dreigementen aan alle wensen van het drietal te voldoen. Een aantal slachtoffers besluit de tirannen met gelijke munt terug te betalen. Een prima boek, dat lekker leest. 'Verhalen voor een Afrikaanse koning' is op maat gesneden voor wie houdt van mooie vertellingen over een vreemd volk. Echt een boek voor een regenachtige dag. De Kinderboekenweek is voor al bestemd voor kinderen tot een jaar of veertien. Voor ouderen wordt in november een en ander gedaan. De CPNB, die de Kin derboekenweek organiseert, wil in november een groot litera- tuurfeest voor jongeren geven. Op dat feest zal een nieuwe bun del voor jongeren worden gepre senteerd: 'Ooitgebeurd'. Ook zal een scholierenkrant worden ver spreid met de titel 'Lezerstraal', waarin aandacht voor alleriéi vormen van lezen, van poëzie tot graffiti. MARGOT KLOMPMAKER Zorgen dat de aandacht voor jongeren op allerlei ge bieden, zoals die is toegeno men tijdens het internatio naal jongerepjaar in 1985, niet afzwakt. Dat is de be langrijkste taak die de 25-ja- rige student internationaal- recht Ernesto Braam (25) uit Amsterdam zichzelf stelt tij dens zijn lidmaatschap van de Nederlandse delegatie bij de Algemene Vergade ring van de Verenigde Na ties in oktober. Als speciale jongerenvertegen- woordiger zal hij voor Neder land in de derde commissie van de Algemene Vergadering (so ciale zaken en humanistische aangelegenheden) over het jon gerenbeleid het woord voeren. Hij is daartoe uitverkoren door het Nederlands Platform Inter nationaal Jongerenwerk (Pij- on) dat sinds 1976 de jongeren- vertegenwoordigers voor de VN-delegatie levert. Het optreden van Ernesto Braam zal naar verwachting ex tra opzien baren. Niet alleen omdat hij één van de weinige jongerenvertegenwoordigers is - alleen Denemarken en Noor wegen laten deze zaken ook door een jongere behartigen -, maar eveneens omdat hij een resolutie zal indienen. Doel daarvan is een zinnige follow- up te bewerkstelligen van het jongerenjaar 1985. In dat jaar verklaarde de Ver enigde Naties dat de positie van jongeren meer aandacht zal krijgen op het gebied van cul tuur, communicatie, werkgele genheid, onderwijs en huisves ting. Braam wil nu dat deze „trein gaande wordt gehou den". „Ik zal de secretaris-generaal vragen wat de concrete resulta ten van dat besluit zijn. We zul len hem verzoeken daarover een rapportage op te stellen en aan te geven welke stappen in de toekomst op jongerengebied zullen worden gezet, onder meer door er geld voor beschik baar te stellen", aldus Braam. Voordat het zover is zal hij echter nog behoorlijk wat moe ten lobbyen. Daar zal dan ook een belangrijk deel van zijn zes- weekse verblijf in de Verenigde Staten aan worden besteed. Van Braam wordt verwacht dat hij zich daarbij als een keiharde en beroepsmatige onderhande laar opstelt. „Je mag daar niet laten merken dat je nog een broekje bent. Je bent op zo'n moment gelijkwaardig aan de professionele diplomaten", zo vertelt hij. Braam wordt overigens niet meteen in het diepe gegooid. Al lang voert hij samen met Pij on, het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (verantwoordelijk voor jonge renbeleid) en het ministerie van buitenlandse zaken, onder wiens verantwoordelijkheid de VN-delegatie valt, overleg over de door hem aan te kaarten kwesties. Daar komt nog eens bij dat de jongerenvertegen- woordiger ook niet de eerste de beste jongere is: voor het lid maatschapvan deVN-delegatie wordt van de jongere verwacht dat hij didactische en redactio nele vaardigheden heeft, de En gelse taal goed beheerst en be kend is met de internationale politiek en structuren, en het VN-werk. Braam vindt het van groot belang dat Nederland juist een jongere afvaardigt om over jon- gerenaangelegenheden te pra ten. „Omdat ik zelf nog tot die groep behoor, ken ik de proble matiek beter en kan het ook,op een prikkelender manier ver woorden dan iemand die dat beroepsmatig doet", zo meent hij. Bovendien zal zijn deelname aan de vergadering in New York uiteindelijk ook leiden tot een grotere bekendheid bij jon geren van het werk van de Ver enigde Naties: na afloop gaat Braam namelijk op tournee langs scholen, om zo jongeren op een eenvoudige manier in te lichten over het VN-werk. Daarnaast zal hij meewerken aan een Verenigde Naties krant, die Pijon uitgeeft. (ANP) enzomdtde ;Wiktie ax+b inde énfiekMjjd een p3rsbooi., en omniet: dat zal dan n/el zozjjnwairwttmtib wm au ie tot noe. «iet Snapt dan (eé ik fret «owiwals.. iVelHten pavambool... da{ zal dan we'Zo zijn gfe hij tiet Zeót eens kfen...wt ten ie 1 «Genfi/K stvdewi ZoncfcY Wiskunde fa chineesen Zowaar 5rtLiris me dat boffen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15