'Doeners denken ook wel eens en denkers doen wel eens wat' Eindelijk minder zout in Rijn uit Kalimijnen Reportage Synodes in Lunteren en Den Haag Achtergrond WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 PAGINA 11 De gereformeerde synode - de ze week in Lunteren bijeen - heeft in haar vergadering van gisteren de verkoop van aande len Shell en Philips voorlopig uitgesteld. De deskundigen van zending en werelddiakonaat en de financiële instanties van de kerk gaan zich eerst beraden over de gevolgen van zo'n afwij zing van het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid. Volgend jaar moeten zij daarover rapport uit brengen, evenals over het beleg gingsbeleid. De synode wil voor komen, dat met kerkelijk geld via beleggingen het apartheids- bewind wordt gesteund, maar een keuze uit bedrijven die daar mee te maken hebben moet wel 'uiterst zorgvuldig' gebeuren. Zending en werelddiakonaat hadden de synode voorgesteld alle aandelen Shell en Philips te verkopen "als dringend signaal om hun beleid te wijzigen". De financiële organen van de kerk keerden zich daartegen. Ze ver weten zending en werelddiako naat, dat ze over hun voorstel niet waren gehoord. De beheer ders van het pensioenfonds von den het oordeel van zending en werelddiakonaat over Shell en Philips ook lichtvaardig. Wel riep de synode regering en politieke partijen opnieuw op tot 'effectieve economische druk- maatregelen' tegen Zuid-Afrika. Bedrijven wordt gevraagd hun investeringen terug te trekken en geen nieuwe te doen. - Synode over IKON. De be spreking in de gereformeerde sy node van het tweejaarlijkse rap port over de Interkerkelijke Om roep Nederland (IKON) resul teerde gisteren in de uitspraak dat een breuk met deze omroep een 'oecumenische verarming' zou betekenen. De synode wees verzoeken van een aantal kerke raden om de band met de IKON los te maken af. Geen van de sy nodeleden kwam met het voor stel een eind aan de relatie te ma ken. - Voetnoten. De gereformeer de synode wil aan de voorgestel de 'Verklaring van overeenstem ming' voor toekomstige hereni ging van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken twee 'voetnoten' toevoegen: dat de mens als zondaar alleen wordt gerechtvaardigd "krachtens het verzoenend lijden en sterven van onze gekruisigde en opgestane Heer" en dat de Schrift (bijbel) de enige norm van geloof en le ven is. De gezamenlijke gerefor meerd-hervormde synodeverga dering van volgende maand zal over dit voorstel moeten beslis- Op deze manier vond de gere formeerde synode een oplossing voor de verdeeldheid die maan dag bij de bespreking van het ontwerp van de 'Verklaring van overeenstemming' aan het licht was gekomen. Een deel van de synode wilde de tekst aanvullen op verzoek van plaatselijke ker ken. Anderen vonden de tekst voldoende helder. Het voorstel om de aanvullingen in voetnoten onder te brengen bleek een uit weg. Geen gezangen Het zingen van gezangen in christelijke gereformeerde kerk diensten blijft - behoudens een aantal berijmde bijbelgedeelten - officieel verboden. De synode - deze week in Den Haag bijeen - wees gisteren met 32 tegen 20 stemmen verzoeken van plaatse lijke kerken om verruiming van de liedpraktijk af. In totaal wa ren 18 verzoéken daarover bin nengekomen. Verruiming zou, naar het oordeel van de synbode, de 'kerkelijke eenheid schaden'. Al in 1983 kon een bundel van 120 liederen - samengesteld door de commissie voor het onder zoek naar het kerkelijke lied - geen genade vinden bij de syno de. Reden: aanvaarding zou de eenheid schaden. Wel achtte de synode de bundel 'in overeen stemming met Schrift en belijde nis'. Nü oordeelde de synode, dat de verzoeken tot herziening van het besluit van 1983 geen nieuwe gezichtspunten boden. De beslis sing van '83 was ook niet in strijd met Schrift, belijdenis of kerkor de, meende de synode. Donderdag bespreekt de syno de een nieuw ontwerp van een bundel berijmde Schriftgedeel ten met 49 liederen. - De christelijke gereformeer den willen, dat de Gereformeer de Kerken in Nederland de Gere formeerde Oecumenische Syno de (GOS) verlaten. De synode in Den Haag sprak dat gisteren uit. Het gereformeerde lidmaatschap is, volgens de Haagse synode, on verenigbaar met de grondslag van de oecumenische synode, PARIJS GPD/ANP) - Op 5 januari is het dan zover: na jaren van sle pende onderhandelingen zal Frankrijk de zoutlozingen op de Rijn verminderen met 20 kilo per seconde. Een bliksembezoek van de Franse premier Chirac aan Lub bers afgelopen maandag beteken de de langverwachte doorbraak. Chirac kwam naar Den Haag om dat Franse technici eindelijk een oplossing voor de in de Elzas fe- lomstreden opslag in de bodem hadden gevonden: de aanleg van een ondergrondse waterdichte mat waarop zoutbergen van 20 meter worden gestort. De opslag bestaat uit drie onder delen. Allereerst is er de opslag van 11 kilo per seconde van de ergste afvalprodukten uit de kalimijnen in de Elzas. Dan wordt nog eens per seconde 4 kilo opgeslagen aan pekel, dat wil zeggen aan strooi- zout, dat in de wintermaanden zal worden afgevoerd om op de Franse wegen te worden gestrooid. Het derde onderdeel van het Franse plan behelst de nuchtere vaststel ling dat sinds '83 de aan de Moezel gelegen fabrieken van Solvay en Sarralbe gesloten zijn, waardoor al jaren 5 kilo minder wordt geloosd dan was toegestaan. Terwijl voor de Moezel een maximum van 38 ki lo aan afval was vastgesteld, is dit rekening komen de I kilo per seconde. 350 miljoen De Fransen zeggen dat het leg gen van een waterdichte bodem, waarop de zoutbergen zullen ver rijzen 350 miljoen francs zal kos ten. Een deel van dat bedrag komt indirect van de Rijnoverstaten. Ne derland stortte al in '77 een bedrag van zo'n 20 mihoen gulden, waar van de rente over al die jaren in de Franse staatskas is gevloeid. Tien jaar nadat de eerste fase is ingegaan - dat is op 5 januari 1997 - treedt een nieuwe fase in het Rijn- zoutverdrag in werking. Dan moe ten de Elzasser kalimijnen hun lo zingen met nog eens 40 kilo per se conde verminderen. Hoe de Fran sen dat technisch willen aanpak ken is nog een open vraag. Minister voor milieuzaken Alain Carignon was gistermiddag in Col- mar en Mulhouse om daar de regio nale parlementsleden, de ecologen en de vakbonden van het plan op de hoogte te stellen. Het werd door alle partyen met tevredenheid ont vangen. Vooral omdat Carignon met zoveel woorden verklaarde dat deze oplossing 'voor de toekomst alle deuren open laat'. Hij doelde daarmee op het feit dat de kalimij nen rond de eeuwwisseling uitge put zijn. Het opgeslagen zout kan dan alsnog worden geloosd, zo liet hij doorschemeren. De vakbonden in de Elzas waren over de oplossing tevreden omdat 'dankzij deze formule het niveau vooral wat betreft de vrije visie op de homofilie en op het gezag van de bijbel en het gelijktijdige lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken. De Gereformeerde Oecumeni sche Synode, die haar volgende algemene vergadering in 1988 in Zimbabwe heeft gepland, zal worden voorgesteld, de band met de Gereformeerde Kerken in Nederland te verbreken. Als de gereformeerden na 1988 tóch lid blijven, willen de Christelijke Gereformeerde Kerken samen met andere kerken zoeken naar wegen om - zeer waarschijnlijk buiten de Gereformeerde Oecu menische Synode om - "aan hun oecumenische roeping gestalte te geven". - Nog twee besluiten van de christelijke gereformeerde syno de: het contact met het hoofdbe stuur van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk wordt voortgezet, zij het op een 'voorlopige wijze'; er komt een 'pastorale handreiking' over ho mofilie (de homosexuele le venspraktijk zal daarin worden afgewezen als 'in strijd met Schrift en belijdenis'). En ten slotte: drs. H. Peels (30), predikant te Zoetermeer, heeft de benoeming tot wetenschappe lijk hoofdrr edewerker aan de theologische hogeschool in Apel doorn aanvaard. Hij neemt taken van professor B. Oosterhoff (71) over, die begin volgend jaar met pensioen gaat. De synode van 1989 zal een opvolger voor Oos terhoff moeten benoemen. Dat kan nu niet omdat er onder de christelijke gereformeerde theo logen geen gepromoveerd oud testamenticus is. Kardinaal Alfrink (86), oud aartsbisschop van Utrecht, kreeg in zijn huis in Zeist de F. D. Roo sevelt Freedom-medaille uitge reikt. Reden: zijn inzet voor de godsdienstvrijheid, het tweede Vaticaans concilie, de oecumene en de vredesbeweging. Marlènburg. De Mariënburg- vereniging (van vooruitstreven de rooms-katholieken) moet voorlopig niet rekenen op het predikaat 'rooms-katholiek'. Kardinaal Simonis vindt de bro chure van de vereniging ('Getui gen van de Geest die in ons leeft') daarvoor onvoldoende. "De brochure is een te eenvou dige schets van de kerkelijke si tuatie in Nederland", schrijft Si monis aan voorzitter professor dr. G. Staal. "De tegenstellingen worden praktisch herleid tot de tegenstelling Nederland-Rome. Zo onderschat de brochure de spanningen onder de rooms-ka tholieken in Nederland zelf'. van activiteit kan worden gehand haafd'. De ecologen stemden er mee in omdat 'het milieu er geen gevaar door loopt'. Ze onderstreep ten ook het 'voorlopige' aspect van het plan en verklaarden toch hun plan niet te laten varen om op een zeker ogenblik het zout-afval toch nog naar zee te transporteren. Reserve Ook in Nederland is positief de overeenkomst gereageerd. De Ne derlandse regering liet weten 'te vreden' te zijn. Voorzitter Van der Veen van de Rijncommissie Water- leidingenbedrijven (RIWA), rea geerde enerzijds met veel voldoe ning, anderzijds met enige reserve op de mededelingen van de Franse premier. "Eindelijk is voldaan aan hetgeen de Fransen al meer dan tien jaar hebben beloofd, maar ik ben erg benieuwd hoe ze het gaan vdoen. Ofschoon we in eerste in-, stantie blij moeten zijn dat er naar jarenlange vertraging nu eindelijk een stap wordt gezet, betekent de opslag slechts een eerste stap naar de oplossing van het zoutpro- bleem", zegt de RIWA-voorzitter. Door het vasthouden van deze hoe veelheid afvalzout door de kalimij nen vermindert de zoutlast van de Rijn met niet meer dan 18 procent. Van der Veen kondigde daarom aan dat de waterleidingbedrijven, die nog steeds bezig zijn met een civiele procedure en een strafklacht tegen de Elzasser zout- industrie wegens de volgens hen onrechtmatige zoutlozingen op de Rijn, met hun actie door zullen blij ven gaan. "We houden de druk op de ketel", aldus de voorzitter. Langdurig Het heeft bijna 15 jaar onderhan delen gevergd voordat deze over eenkomst op tafel ligt. Al in '72 wa ren de verantwoordelijke ministers van de Rijnoverstaten in Den Haag overeen gekomen dat Frankrijk de helft van de 6,5 miljoen ton afval zout uit de Elzasser kalimijnen vanaf begin 1975 zou moeten op slaan. Heftig protest in de Elzas leidde echter tot steeds nieuwe vormen van uitstel. Toen een voor stel tot goedkeuring van het zout- verdrag in het Parijse parlement achterwege bleef, werd de toenma lige Nederlandse ambassadeur in Parijs 'voor overleg naar Den Haag teruggeroepen'. Na langdurig over leg kwam er een nieuwe overeen komst, waarbij de Fransen voor 1 januari 1980 moesten beginnen hun afval buiten de Rijn te houden. In '83 deden zich opnieuw strub belingen in het Franse parlement voor, en alle al gemaakte afspraken en termijnen waren toen al lang verlopen. Tijdens zijn staatsbezoek aan Nederland begin '84 gaf presi- j dent Mitterrand koningin Beatrix1 de verzekering dat 'op zijn woord van eer' alles toch nog voor elkaar zou komen. Dezer dagen publi ceerde het dagblad 'Libération' een reportage over het vuilnis dat de Rijn naar Rotterdam spoelt. Het blad stelde daarin dat van alle be trokken Rijnoeverstaten 'Frank rijk het record aan kwade wil had weten te vestigen' waar het er om gaat uit vrije wil iets aan de vervui ling van de Rijn te doen. Sendingskerk. De synode van de Nederduits Gereformeer de Sendingskerk (voor kleurlin gen) in Zuid-Afrika heeft met kleine meerderheid een motie verworpen om de band met de blanke moederkerk (Nederduits Gereformeerde Kerk) te verbre ken. Een synodelid verklaarde, dat met dit besluit de bal in han den van de moederkerk is ge speeld. "Nu moet zij iets gaan on dernemen". De Sendingskerk blijft ook lid van de Gereformeerde Oecume nische Synode. Tegelijk zal ze de Wereldraad van Kerken vragen, haar de status van 'waarnemer' te geven. Doener Jan Kamminga vertrekt op 29 november als voorzitter van de WD. Hij laat een partij achter die bij de laatste verkiezingen opviel vanwege de bekwaamheid om brokken te maken. Maar hij is nog steeds gek op die partij. De WD Verloor in mei 9 zetels. De populairste politicus van die partij moest het veld ruimen. De partijleider werd aan de kant gezet na een hevig tumult in de fractie. De vraag is of er nog wel iéts goed is gegaan bij de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Voorzitter Jan Kamminga, die op 29 novem ber zijn functie neerlegt, aarzelt geen moment met het antwoord. "Ik kijk met grote voldoening te rug op de afgelopen jaren", zegt hij. Zo'n reactie vraagt om uitleg. door Wim Bisschop Die uitleg komt geroutineerd, zo als de meeste reacties van Kam minga geroutineerd zijn na zes jaar feitelijk voorzitterschap van de partij. "De problemen", zegt hij, "lagen vooral aan het politieke front, in de fractie en het kabinet Daar heeft een partijvoorzitter na tuurlijk ook wel mee te maken, maar daarnaast is er ook nog een partij. Die partij veroorzaakte de moeilijkheden niet. In het hoofd bestuur en in de Kamercentrales is enorm goed gewerkt. Er zijn meer mensen bij het partijwerk betrok ken dan ooit het geval was. Er is geweldig veel discussie geweest over het program, over de begin selverklaring en over het Liberaal Manifest. Ik heb er echt van geno ten". De meeste opschudding ont stond uiteraard bij de RSV-affaire. Daarin was hoofdrol weggelegd voor de de liberale vice-promier Gijs van Aardenne. "Wij vonden het zo onrechtvaar dig dat alleen Van Aardenne werd aangewezen als de zondebok, ter wijl iedereen boter op het hoofd had. We hebben er deskundigen bij gehaald en die hebben ons verze kerd dat het rumoer wel weer zou verdwijnen. Na die persconferen tie werd duidelijk dat het geen storm in een glas water was. We moesten overwegen of we zouden zwichten voor de druk die toen los kwam of dat we zouden volhou den. Als we toegaven moesten we onszelf verloochenen. Wij besloten dat we hem niet zouden laten val len, maar toen wisten wij ook nog niet dat het CDA eerst met een voorwaardelijk groen licht zou ko men. Daardoor bleef die kwestie doorzieken tot maart-april '85. In die periode was er zoveel concen tratie op de RSV-zaak dat daardoor de kwestie met de P. C. Hooft-prijs ook nog eens verkeerd liep en we kregen er bovendien de PTT-toe- standen bij". Bij elkaar een lange reeks problemen en missers waar voor de kiezers op 21 mei de reke ning presenteerden. Die fouten die allemaal afzonder lijk nog wel overzichtelijk waren, leidden in de fractie en in het kabi net tot spanning toen voor de ver kiezingen al bleek dat de kiezers de party in de steek zouden laten. Daar ligt volgens Kamminga dan ook het grootste probleem van de WD in die laatste periode voor de verkiezingen. Het evenwicht tus sen de liberalen in de fractie en in het kabinet was zoek. Het vertrou wen was weg. Aan het begin van de kabinets periode leek het zo ideaal. Een su per-deskundige vice-premier en een jonge bruisende fractieleider. Maar achteraf was het toch geen evenwichtige combinatie, zo legt hy uit. "Het succes van de WD in de komende jaren is afhankelijk van de eenheid tussen de mensen in het parlement en het kabinet. Als dat gebeurt keert de ouderwetse stabiliteit in de WD weer terug. De personele invulling die er nu is gekomen is daar ook op afge stemd". Waarbij de WD wel de populair ste politicus heeft verloren. "Win- semius. Ik betreur het vreselijk dat hy weg is. Hij wilde beslist Econo mische Zaken en hy zou dat ook voortreffelijk hebben gedaan, dat weet ik zeker. Ik heb alles gepro beerd om hem vast te houden. Maar het is geen politicus die met zich laat jojo-en. Hy is zijn eigen koers gevaren". Voor Kamminga lag een ander ministerschap veel moeilijker. Toen Vonhoff ter sprake kwam als minister van Defensie heeft de par tijvoorzitter zich zeer terughou dend opgesteld. "Ik heb hem ook niet gebeld in die periode dat hij nadacht of hy het zou aannemen of niet. Voor de partij was het heel goed geweest als hij minister was geworden. Maar voor Groningen is het heel goed dat hij hier blijft". "Vonhoff weet op perfecte wijze een evenwicht te bewaren tussen zijn kritische geest en loyaliteit aan de partij. Daarom heeft wat hij zegt ook gezag. De invloed van zulke mensen is aanzienlijk en wordt ge waardeerd", zegt hij als een soort inleiding. Om verder te gaan met: "Het is leuk om bij de filosofische kant te horen, maar praktische za ken maken het soms moeilijk om je filosofie overeind te houden. Vonhoff staat buiten dat centrum waar de dingen gedaan moeten worden. Hij kan uitstekend funge ren als een soort geweten van de partij. Maar je mag het mensen als De Korte of Voorhoeve niet kwa lijk nemen als ze eens concessies moeten doen". En meer in het al gemeen over de kritiek dat er te weinig liberalisme blijkt uit het stemgedrag van de fractie: "Men sen die niet in de vuurlijn staan hebben het makkelijker dan de po litici die zaken op moeten knap pen. De doeners hebben ook het verkiezingsprogram in hun achter hoofd. Maar die merken dat maar 20 procent van de Nederlanders hetzelfde wil als zij. Die andere 80 k Jan Kamminga: moeilijkheden in de WD lagen niet aan de partij. procent wil wat anders. Dan moet je kiezen of je dan misschien iets minder binnen haalt, of datje niets bereikt en als een soort getuigenis partij optreedt. En van die getui gende groepen hebben we al ge noeg in Nederland". In zijn periode als partijvoorzit ter heeft Kamminga meer dan zijn voorgangers de aandacht getrok ken van de media. Een enkele keer veroorzaakte dat opschudding. Zo als in januari 1985 toen hij zich liet interviewen door het Kernblad van het IKV. De WD leefde destijds op voet van oorlog met het Inter kerkelijk Vredesberaad vanwege volstrekt tegengestelde opvattin gen over de plaatsing van 48 kruis raketten in Woensdrecht. De WD- voorzitter stelde in het interview dat hij zat te wachten op krachten: "Die het voor de WD moeilijk ma ken om een gesprek over het niet plaatsen van nieuwe raketten uit de weg te gaan". Hebben die contacten met het IKV nog nieuwe vrienden op gele verd? "Die hebben geen nieuwe vriendschappen opgeleverd. De opening die ik wilde is dichtgesla gen omdat het IKV twee dagen voor de plaatsing van, het interview een persbericht de wereld instuur de met passages uit dat artikel. Die passages hebben veel stof doen op waaien. Die eerste twee dagen heb ben de toon gezet. Ik wilde bewust proberen om de polarisatie in die dagen te verminderen. Maar dat kwam het IKV kennelijk niet goed uit. Dat wilde polariseren. Ze wil den van geen kant een brug slaan. Dat heb ik dus verkeerd ingeschat. Ik dacht dat het mogelijk was de afstand kleiner te maken. Maar de tijd was er nog niet rijp voor". Als fungerend voorzitter van de WD heeft Kamminga met twee zeer verschillende lijsttrekkers te maken gehad. In 1981 Wiegel en in 1982 en 1986 Nijpels. Nog steeds staat de oud-fractievoorzitter in de WD in hoog aanzien. Tijdens de tumultueuze periode in de fractie, rondom de formatie, heeft Kam minga met het idee gespeeld om Wiegel op te trommelen om de her rie in de keet tot bedaren te bren gen. Kwam die gedachte op omdat de samenwerking met Wiegel zoveel beter was dan met Nijpels? Met zes jaar politieke ervaring onder de voeten houdt Kamminga zich een directe vergelijking van het lijf. "In die periode van Wiegel was het veel rustiger. De WD zat met 28 mensen in een coalitie en was veel kleiner dan het CDA. We moesten dus geregeld buigen. In 1982 kwamen we met 36 mensen in de Kamer. Er waren toen hogere verwachtingen. En hoewel we van tevoren wisten dat er een groot deel lucht zat in die verkiezingsuit slag en dat we zo'n resultaat niet weer zouden halen, wordt toch ie dereen nerveus als voor de verkie zingen uit opinieonderzoeken blijkt dat ie zetels eaat verliezen. Dat ik Wiegel erby wilde halen is niet gebaseerd op betere ervarin gen met hem in een vorige periode. Wiegel is natuurlijk steengoed, maar Nijpels is dat ook. Het is wel zo dat de positie van de party voor zitter anders is geworden in de pe riode Nypels", zegt hij. Dat bete kent ongeveer dat de party voorzit ter in de laatste periode veel meer rafels moest bijknippen dan tij dens Wiegel. Maar Kamminga laat de uitleg maar in het midden. De laatste fractieleider die Kam minga nu nog even meemaakt, Jo ris Voorhoeve, was volgens hem al voorbestemd tot een vooraanstaan de rol in de partij. "Hy had voor ons het hele kruisrakettendebat op een voortreffelijke manier gedaan. Als je zoekt naar evenwicht, kom je by hem terecht. Ik wist dat hij tot het groepje hoorde dat verder zou komen, want hij heeft ook nog ver stand van economie". Deze keer is het overigens wel anders verlopen dan in 1982. Toen reed Kamminga samen met Wiegel vanuit Hoogeveen naar een partij bijeenkomst in Breda. Onderweg hadden de partijvoorzitter en de partijleider het over de opvolging, want Wiegels vertrek naar Leeu warden stond al vast. Tijdens die rit van 250 kilometer werden ze het er samen over eens dat zy het voor stel moesten doen om Nypels naar voren te schuiven. De laatste keer had Kamminga Rudolf de Korte op het oog als op volger van Nypels, maar die bleek niet te bekeren tot het inzicht dat een goede fractieleider evengoed een sieraad van de maatschappij is als een minister. "Er valt een enorm gat als ik geen partyvoorzitter meer ben, want dat werk slokt je compleet op. Daar gaat al je tijd in zitten. Ik heb ook geen enkele andere hob by. Ik ben met hart en ziel voor die party bezig geweest en er nog mee verbonden", zegt hij als met enige bezorgdheid ter sprake komt hoe het nu verder moet na 29 novem ber. Een oplossing voor dit probleem dient zich mogelijk in januari aan, wanneer de kandidaatstelling voor de Eerste Kamer aan de orde is. Kamminga wil wel op de lijst. "Maar niet als Gronings kandidaat, als concurrent van Loes Vonhoff. Als ik op de lijst kom, moet dat zijn vanwege mijn ervaring met de hele partij. Dat is mijn voorwaarde". In dit geval heeft de doener Kammin ga er dus al duidelijk over nage dacht hoe het moet gebeuren. Als het geberut, "want er is nog niets geregeld. Er is wel met deze en ge ne over gepraat, maar het is echt nog niet rond'.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11