LEIDSCH DAGBLAD Russische onderzeeër gezonken DE SNELHEID VAN GULUT EN BOSMAN IS TE OVERTREFFEN Koningin: Delta plan is voltooid Philips dreigt België met sancties 'Meubelplein is ten onrechte gebouwd' ANDIJVIE EN GEHAKT ar*- 1.25 Hond ernstig verwaarloosd PORT 21 DRUKKERIJ ÜDELTABACH Benzinemerk Q8 verboden door rechter MAANDAG 6 OKTOBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38131 UTRECHT (GPD) - De Utrechtse politie heeft op We relddierendag een Schotse col lie van een 30-jarige hondenbe zitter in beslag genomen, waar van de nagels dwars door het vlees van zijn poot in een cirkel aan elkaar waren gegroeid. Vol gens de politie moet het dier verschrikkelijke pijn hebben geleden. De bezitter liet zijn hond nooit uit. De politie trof in de woning uitwerpselen aan. Vol gens zijn verklaring had de man geen geld om zijn hond door een dierenarts te laten be handelen. De hond kon nauwe lijks meer lopen en zal deze week worden behandeld. Belangrijk aandeel geëist in aanleg nieuw telefoonnet BRUSSEL (GPD) - Philips heeft gedreigd zijn activiteiten in België te beperken als het geen belangrij ke aandeel krijgt in de vernieu wing van het Belgische telefoon- en telecommunicatienet. In de Brusselse krant Le Soir zegt de Belgische Philips-chef Devoldere dat de economische en sociale con sequenties in dat geval ernstig zul len zijn. Philips biedt in België werk aan 19.000 De Belgische regering moet bin- ïen enkele maanden beslissen over wat wordt genoemd 'het con tract van de eeuw'. Het gaat om ten minste 6 miljard gulden gedurende de komende tien jaar. Eind deze maand loopt de 15 jaar oude over eenkomst af. Voor de nieuwe order zijn twee consortia in de maak: een met Bell, ACEC en de Generale Maatschap pij (België's grootste financiële en industriële holding), en een met Siemens, GTE en Atea. Door de order op te splitsen zou den - zoals in België gebruikelijk is - beide landsdelen tevreden ge steld moeten worden. Philips zou slechts de overblijvende kruimels mogen oprapen. Directeur Devol dere neemt daarmee echter geen genoegen. Hij eist een groot aan deel van de tele-order op voor Phi lips en zijn telecommunicatiepart- ner, het Amerikaanse AT T. Volgens de Belgische Philips- baas kan Philips/ATT goedkoper leveren. De Belgen betalen volgens Devoldere nu 40 procent te veel. De andere Belgische ondernemin gen beschikken volgens Devoldere over onvoldoende technische mo gelijkheden, en worden alleen maar ingeschakeld omdat zij oude financiële belangen en politieke in vloed hebben. Als het niet bij de order wordt ingeschakeld zal Philips de groei van zijn activiteiten stopzetten en zullen er banen moeten verdwij nen. Devoldere wees er bovendien op dat Philips-België 3,5 miljard gulden bijdraagt aan de Belgische export. WASHINGTON (Rtr./UPI/AP) - De Russische kern-onder zeeër, waarop vrijdag in de Atlantische Oceaan ten oos ten van Bermuda brand uitbrak, is vanochtend gezon ken. Het Pentagon maakte dat vanmiddag officieel be kend. Het Russische persbureau Tass had om één uur het zinken nog niet bevestigd. Roodenburg-Lugdunum: Van der Burg heeft met de eerste treffer van de thuisclub de spanning in de derby teruggebracht (1-2). Lug- dunum-doelman Wim Eradus maakt, ondanks het aandringen van Osman Ahmed, geen haast met het ophalen van de bal (foto Lock Zuyderduin) PSV zoekt spits, Ajax krijgt vrij spel en Feyenoord valt te rug. PAGINA 13 Dubbele meevaller voor hoc- keyploeg. 'Dure deling UVS' - Rooden- burg en Lugdunum houden in derby tradities in ere. Spanning terug in de dagafdeling VANDAAG 22 PAGINA'S ;n Cast rt. PAGINA 18 t Gerard PAGINA 19 Binnen de lijnen: de zijl stappen van John van de We tering. PAGINA 17 De hoge gasten staan voor de Oosterscheldedam opgesteld voor het maken koningin Beatrix en de Franse president Mitterrand. Links van hem het Belgische koningspaar. NEELTJE JANS (ANP) - "De Even later stegen drie vliegtui- stormvloedkering in de Ooster- gen op, die respectievelijk een schelde is gesloten, de Deltawer- rood, wit en blauw rookspoor ach- ken zijn voltooid". Deze woorden terlieten boven de stormvloedke- i sprak koningin Beatrix zaterdag- ring. Daarachteraan kwam een for- middag om precies een minuut matie van vijf rood-wit-blauw ge- over een op het werkeiland Neeltje schilderde helikopters overvlie- Jans in de Oosterschelde. Met het gen. Intussen nam koningin Bea- overhalen van een handel had ze trix op het dak van het Topshuis even tevoren het mechanisme in felicitaties in ontvangst van haar werking gezet om 17 van de 62 hoge gasten, zoals president Mit- schuiven helemaal en de overige terrand van Frankrijk, koningin uit milieu-overwegingen gedeelte- Boudewijn en zijn vrouw Fabiola llijk neer te laten. uit België en de hertog en hertogin van York (prins Andrew en Sarah Ferguson) uit Engeland. Ook prin- Enkele minuten nadat de konin gin op het dak van het Ir. Topshuis prins Willem_ Alexander, prinses Mi (het bedieningscentru dam op Neeltje Jans) het Deltaplan voor uitgevoerd had verklaard, werden op alle schepen in de Oos terschelde, van de koninklijke ma rine, Rijkswaterstaat, vissers en largriet en Pieter van Vollenho ven waren bij de plechtigheid aan wezig, evenals het bijna voltallige kabinet. Niet alleen voor de hoge geno- creanten, de hoorns aangezet. Bo- digdeni ook v00r de 25 00ö andere vuu™frkontstoken bezoekers van wat tot een Zeeuws op de pijlerdam. Alles bij elkaar volksfeest uitgroeide, verliep de in- overweldigende vloed van ge- gebruikneming zonder wanklan- luid. 071-899241 Energieweg 25 Zoeterwoude-Rijndijk 'er.wó ons Ook voor computer-formulieren Wolkenvelden Droog i Wolkenvelden maar ook i. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Minimumtempera tuur ongeveer 11 graden. Middagtem- peratuur rond 17 graden. Zwakke tot matige, overdag aan zee en in het Wad dengebied vrij krachtige wind uit zuidwest tot west. De vooruitzichten voor woensdag 'tot en met zaterdag: af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur rond 17 graden. Dinsdag 7 oktober 1986 zon op: 06.50 uur, zon onder: 18.04 uur; maan op: 11.57 uur, maan onder: 19.24 Iter: 00.55 en 13.12 i ken. De Zeeuwen werden 'getrac- teerd' op onder meer volksspelen, een curiosamarkt en optredens van onder meer Lee Towers. Voor het hele festijn had Rijkswaterstaat 3 miljoen gulden uitgetrokken. (zie verder pagina 6) HAARLEM (ANP) - Kuwait Petro leum rtiag in de Benelux de merk- Q8 voor benzine en olie niet gebruiken. Dat heeft de pre sident van de rechtbank in Haar lem, mr. H.F. van den Haak, van daag beslist in een kort geding dat door de Engelse oliemaatschappij Duckham was aangespannen. Duckham brengt sinds 1956 een motorolie op de markt onder de naam „Q". De rechter heeft bepaald dat bin nen zestig dagen alle verpakkings- en reclamemateriaal van Q8 moet zijn verdwenen. Ook de benzine stations in de Benelux moeten worden overgeschilderd. Volgens mr. Van den Haak heeft Kuwait Petroleum inbreuk gemaakt op het Benelux-merkenrecht. Het argu ment van Kuwait Petroleum dat sinds de start van Q8 in september dit jaar al zo'n 170 miljoen gulden is geïnvesteerd in de presentatie van het produkt, is door de recht bankpresident van de hand gewe zen. De rechter is van oordeel dat dit verlies niet opweegt tegen de schade die Duckham reeds heeft geleden. Kuwait Petroleum vol gens hem zorgvuldiger te werk moeten gaan. Eerder op de dag meldde het Ame- de staatsiefoto. In het midden rikaanse ministerie van defensie dat de onderzeeër op sleeptouw was genomen door het Russische koopvaardijschip Krasnogvar- deysk. Het was vanmiddag niet duidelijk of er slachtoffers zijn ge vallen. Volgens het Pentagon zijn overlevenden opgepikt door bege leidende Russische schepen. Na de brand was al een groot aantal opva renden overgestapt op de Krasnog- vardeysk. Het bericht over de ramp volgde op berichten dat de onderzeëer bij het transport in zwaar weer terecht was gekomen en water begon te maken. Pentagon-woordvoerder, majoor Larry Icenogle verklaarde vanochtend: 'Het vaartuig is de af gelopen uren met moeite zeewaar dig gebleven. Je kunt het omschrij ven als spartelen, ploeteren", zei hij. De onderzeeër is van de Yankee klasse en heeft een bemanning van 120 koppen. Ze beschikken over 16 lanceerinstallaties voor SS-6-raket- ten, die een reikwijdte hebben van bijna 3.000 km en elk kunnen wor den uitgerust met twee kernkop pen. De Russische onderzeeër heeft volgens Amerikaanse functionaris sen zeker twee dagen in brand ge staan. Het schip kwam gisteroch tend nadat het vuur was geblust op eigen kracht op gang en voer met een snelheid van twee knopen per uur richting Europa. Korte tijd la ter werd de onderzeeër op sleep touw genomen. Amerikaanse en Russische func tionarissen verklaarden eerder dat er weinig kans is dat de kernraket ten aan boord per ongeluk worden gelanceerd of dat er radio-activiteit zal vrijkomen. De Amerikaanse minister Wein berger (defensie) zei gisteren al dat het aantal slachtoffers aan boord van de Sowjet-onderzeeër moge lijk aanzienlijk hoger is dan de drie doden die de Russen hebben ge meld. Weinberger leidde dit af uit de grote schade die aan de onder zeeër valt waar te nemen. Er zijn luiken weggeblazen, stuk ken huid staan omhoog van de romp en er zit een gat in de flank, zo zei Weinberger. „De kracht van de ontploffing was zeer, zeer groot". Op de plaats waar het schip zonk is 5.500 meter diep. De Russische onderzeeër aan de oppervlakte op de Atlantische Oceaan. Raad van State: 6t|m15 oktober Scheidsrechter k.o. geslagen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een 38-jarige Leidse scheidsrechter is bij een wed strijd tussen JAG 1 uit Leiden en Noord wijk 8 door een speler in elkaar geslagen en buiten westen geraakt. De man die de wedstrijd leidde op het voetbal terrein aan de Wassenaarse- weg, wilde een JAG-speler we gens een grove overtreding uit het veld sturen, toen hij door die speler zelf werd geraakt. Door bestuursleden is de scheidsrechter naar het AZL gebracht. Tegen de speler is een aanklacht wegens mishan deling ingediend. (Van c verslaggevers) Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Gehakt half-om-half, 500 g 5553.98 CQO kilo .,,i &48Ü.Ï7Ö 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. DEN HAAG/LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp had geen vergunning mogen afgeven voor de bouw van het meubelplein in Elisabethhof. Ook de provincie heeft oryuist gehandeld door het afgeven van een verklaring van geen bezwaar. Dat heeft de Raad van State van morgen beslist naar aanleiding van de bezwaarschriften die tegen de Leiderdorpse plannen waren inge diend. Zowel de provincie als de gemeen te had volgens de Raad van State moeten weten dat er goede reden was om aan te nemen dat de Kroon gezien de ingediende bezwaar schriften het bestemmingsplan niet ongewijzigd zou goedkeuren. Verder vindt de Raad van State dat de totstandkoming van het meu belplein niet zo urgent was dat niet op de definitieve beslissing van de Kroon had kunnen worden ge dacht. Dit geldt nog sterker omdat de bouw van het meubelplein een forse planologische ingreep bete kende. Tegen de verklaring van geen be zwaar en de op basis daarvan ver leende bouwvergunning werd des tijds bezwaar gemaakt door onder meer de gemeenten Den Haag en Leiden, de meubelzaken Casba en Leski in Zoeterwoude en de On dernemersvereniging Midden- en Kleinbedrijf in Alphen aan den Rijn. Zij vonden de plek van het meu belplein onjuist en voerden aan dat het bouwplan in strijd was met het streekplan. Verscheidene instan ties, waaronder de Inspectie Ruim telijke Ordening in Zuid-Holland en Zeeland, hadden bovendien een negatief oordeel over een meubel boulevard op die plaats. De indie ners van de bezwaarschriften be twistten ook de urgentie van het bouwplan. Op het gemeentehuis van Lei derdorp was vanochtend nog nie mand op de hoogte van de uit spraak. Woordvoerder J. van den Berg, hoofd algemene zaken, zegt na kennis te hebben genomen van de uitspraak 'hoogst verbaasd' te zijn. "Dit komt niet vaak voor", stelt hij droogjes vast. Zijn reactie, voegt hij er onmiddellijk aan toe mag niet worden beschouwd als de officiële gemeentelijke reactie. Volgens Van den Berg heeft de gemeente de meubelboulevard nooit als een dusdanig forse in greep beschouwd, dat het niet meer in het bestemmingsplan zou passen. En over de urgentie: in de wet op de ruimtelijke ordening zit ten nu eenmaal mogelijkheden om dingen sneller te laten gebeuren. Ik doel nu op artikel 19. Kennelijk zijn er veel mensen geweest dié er anders over denken dan de Raad van State", daarmee doelend op Provinciale Staten. Haarlemmerstraat 37, Leiden L* 071-122050 Friese huisarts koopt fraude af LEEUWARDEN (GPD) - Een Leeuwarder huisarts die voor 20.000 gulden valselijk declareerde bij de Koninklijke Luchtmacht en de Friese ziekenfondsen, heeft strafvervolging wegens fraude af gekocht met betaling van f 20.000 aan justitie. Volgens officier van justitie mr. Eigenberg gaf de huisarts met de betaling van de transactie en de te rugbetaling van de declaraties de omvangrijke fraude in feite toe. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelt hoe u betaalt! I per maand 23,25 per hall jaar 137.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) q per jaar 262.40 per kwartaal 68.95- uw voorkeur aankru.sen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus. Naam. Straat. PostcodePiaats Teieioon: U kuntdexe bon opsturen n controle bezorging) 2300 VB Leiden. In plaat» het Leidsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 10050,

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1