Reagan al blij met meer begrip CDU-congres ruikt de overwinning Hoeren eisen erkenning Aids is al verspreid over de hele wereld Polen roept Walesa op het matje Genscher mag ziekenhuis maandag uit TRANSCENDENTE MEDITATIE Onenigheid over verbod kernproeven Politiechef in India ontsnapt aan aanslag ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Een woordvoerder van het Sowjet- ministerie van buitenlandse zaken, Boris Pjadysjev, had eerder ver klaard dat de twee leiders tijdens hun ontmoeting het raamwerk voor een overeenkomst over een verbod op kernproeven zouden kunnen schetsen. Als de politieke wil er is, kan er gemakkelijk een akkoord daarover worden bereikt, zo zei hij op een persconferentie. De Sowjet-Unie houdt zich sinds verleden jaar augustus aan een eenzijdige stop op kernproeven. Zij heeft er herhaaldelijk by de Verenigde Staten op aangedron gen zich aan te sluiten bij het mora torium. Maar Washington voelt daar niets voor. De Verenigde Sta ten staan op het standpunt dat proefnemingen nodig~zijh zolang er kernwapens zijn. Het Witte Huis verklaarde bij monde van woordvoerder Larry Speakes dat de Verenigde Staten tevreden zijn wanneer de ontmoe ting op 11 en 12 oktober tussen Reagan en Gorbatsjov leidt tot een beter wederzijds begrip tussen de supermogendheden. „Het is ons doel in IJsland de verschillen te verkleinen die de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie scheiden", aldus Speakes. De Verenigde Staten willen in Reykjavik niet alleen over wapen- beheersing spreken, maar ook over regionale en bilaterale zaken en over de situatie van de rechten van de mens. Bom ontploft in Frankfort FRANKFORT (Rtr./UPI) - In het hoofdkantoor van de posterijen in Frankfort is gisteren een pakket- bom ontploft. De schade was groot, maar niemand werd ge wond. Uit het pakket kwam een verdacht geluid en men vond een briefje waarop stond 'pas op, bom', waardoor het personeel gelegen heid had zich tijdig uit de voeten te maken. De politie tast in het duister om trent de afzender van het pakje, dat geadresseerd was aan een groot warenhuis in Frankfort. Buitenland kort Perez de Cuellar De Peruaan Javier Perez de Cuellar heeft zich bereid verklaard tot een tweede ambtstermijn als se cretaris-generaal van de Verenigde Naties. In diplomatieke kringen werd vernomen dat zijn herverkie zing volgende week door de VN- Veiligheidsraad zal worden be krachtigd. Perez de Cuellars ambtstermijn loopt eind dit jaar af. Indien hij zyn volgende periode van vijf jaar op de hoogste VN-post afmaakt, zal hij in 1991 71 jaar oud zijn. Maar er circuleren in het VN-hoofdkwar- tier in New York ook geruchten dat hij tussentijds zal opstappen. De nu 66-jarige Peruaan onderging in juli een open hartoperatie waar van hij volgens zijn doktoren volle dig is hersteld. Ontvoering De consul van de Syrische am bassade in Teheran, Iyan Mah- moud, is donderdagnacht ont voerd en enkele uren later op vrije voeten gesteld. Dit is gisteren in Damascus bekendgemaakt door een presidentiële woordvoerder. De woordvoerder wilde geen na dere bijzonderheden verstrekken. Hij identificeerde Mahmoud als de tweede man van de ambassade van zijn land in Teheran, met de titel van consul. De IJslandse premier Hermanns- son heeft van zijn kabinet bijzon dere volmachten gekregen om maatregelen te treffen voor de tweede topontmoeting tussen de president Reagan en partijleider Gorbatsjov. Met de volmachten, die achteraf goedgekeurd moeten worden door het parlement, kan de regering ho telruimte en schoollokalen vorde ren die tijdens de top moeten die nen als perscentra. Verwacht wordt dat Reykjavik, de 90.000 in woners tellende hoofdstad van IJs land, tijdens de top een invasie te verduren zal krijgen van honder den functionarissen en duizenden journalisten. De regering heeft par ticulieren verzocht, logies aan te bieden.1 Het 162 kamers tellende Saga- hotel; het meest luxueuze van Reykjavik, heeft zijn gasten reeds laten weten dat zij voor 8 oktober moeten vertrekken. De Amerikaanse regering heeft Moskou gevraagd mee te werken aan een complete 'nieuwsstop' rond de ontmoeting van president Reagan en partyleider Gorbatsjov. Dat heeft een woordvoerder van het Witte Huis gezegd. 'Wij hebben de Sowjet-Unie voorgesteld dat we onze Genève- formule volgen die ons daar goede diensten heeft bewezen: dat we. niet praten over de inhoud van de besprekingen als ze beginnen en dat we er na afloop over praten,' aldus woordvoerder Larry Spea kes. De milieu-organisatie Greenpea ce heeft gisteren aangekondigd dat het actieschip Sirius naar IJsland wordt gezonden in verband met de topconferentie. Het schip zal die- CHANDIGARH (AP/Rtr.) - Het hoofd van de politie in de roerige Indiase deelstaat Punjab, Julius Ribeiro, is gisteren ontsnapt aan een aanslag op zijn leven. Ribeiro raakte bij de aanslag licht gewond: een schampschot aan zijn arm. Zijn echtgenote en vier agenten werden gewond, waarvan een zeer ernstig. Een lijfwacht werd ge dood. De aanvallers waren sikhs die zich hadden vermomd als politie agenten. Ribeiro is speciaal door de federale regering benoemd om de terreur in de deelstaat te bestrij den. De aanslag kwam één dag na een mislukte aanslag op premier Rajiv Gandhi. De man die donderdag is gear resteerd wegens poging tot moord op Gandhi is een sikh en komt uit de deelstaat Punjab, zo heeft het Indiase persbureau PTI bekendge maakt. Zijn naam luidt Karamjit Singh Ribeiro: terreurbestrijding. (foto AP). nen als drijvend perscentrum voor de journalisten die de conferentie in Reykjavik verslaan. De organisatie zegt dat het schip naar de conferentie wordt gezon den, 'teneinde de hoop te symboli seren van miljoenen mensen over de gehele wereld die wensen dat op de topconferentie werkelijke vooruitgang op het terrein van nu cleaire ontwapening wordt ge boekt'. Greenpeace dringt er by beide leiders op aan een kernstop- akkoord bovenaan hun agenda te plaatsen. Daniloff naar top Reykjavik WASHINGTON (Rtr.) - Nicho las Daniloff, de Amerikaanse journalist die deze week door Moskou werd vrijgelaten na eerder te zijn beschuldigd van spionage, wil de Russisch- Amerikaanse top verslaan die binnenkort op IJsland gehou den wordt. Dit heeft een woordvoerder van zijn werkge ver, het weekblad „US News and World Report" gezegd. „Hij wil het doen", zei James Killpatrick, een medewerker van het weekblad. „We zeggen niet dat hij zal gaan. Daarover is nog geen besluit gevallen, maar we hebben zijn naam op de voorlopige accreditatielij st geplaatst". Het blad heeft in elk geval het voornemen om Dani- loffs vervanger in Moskou, Jeff Trimble, naar de ontmoeting in Reykjavik te zenden. en hij komt uit de plaats Sangrur in Punjab. Singh vuurde donderdag schoten af op Gandhi tijdens een herdenkingsplechtigheid in New Delhi. Gandhi's moeder en voorgang ster, werd in 1984 vermoord door haar sikh lijfwacht. Radicale sikhs vechten voor de vestiging van een onafhankelijke staat „Khalistan", het land der zuiveren, in Punjab. Karamjit Singh bekende tegenover de politie dat „mijn doel was om de premier te doden", aldus het pers bureau PTI. BONN - De W'estduitse christen democratische CDU begint maan dag in Mainz zelfverzekerd aan haar 34e partijcongres. De partij van Helmut Kohl heeft op alle fronten de wind mee en is zich daar langzaam van bewust geworden. Vergeten zijn de vele blunders van de afgelopen vier jaar. door Hans Hoogendijk „We kijken alleen nog vooruit", is het motto van secretaris-gene raal Heiner Geissler. „Verder zo, Duitsland. Stabiele prijzen, een veilige aow, meer banen. CDU". West-Duitsland hangt drie en een halve maand voor de verkiezingen vol met deze aanplakbiljetten van de CDU. Heiner Geissler, een van de meest omstreden politici in de Bondsrepubliek,- heeft de koers uitgezet. De gehaaide partijstra teeg kent de stemming in het land. Hij weet dat bijna 70 procent van de bevolking tevreden is. Een bijna ongehoord percentage. Vier jaar geleden, toen Helmut Kohl de macht van de sociaal-democraat Helmut Schmidt overnam, was maar 40 procent tevreden. Heiner Geissler, de wolf in schaapskleren zoals Der Spiegel hém noemt, haakte direct in op de ze stemming. In de brievenbussen van de 781 gedelegeerden naar het partijcongres viel deze week een handzaam papier. De titel: 'Toe komstmanifest: voor een maat schappij van morgen - vooruitstre vend en menselijk'. In acht velletjes legt Geissler uit, dat de toekomst aan de christen democraten is.. Een strategische meesterzet, want met" het claimen van het begrip 'toekomst' is hij de GENÈVE (AFP) - De immuun- ziekte aids, die vijf jaar geleden voor het eerst in de Verenigde Sta ten de kop opstak, heeft zich nu over praktisch de gehele wereld verspreid. Het hoofd van het be- •strijdingsprogramma van de We reldgezondheidsorganisatie (WHO), dr. Jonathan Mann, zei dit gisteren in een toelichting bij de nieuwe opgave van de WHO over het aantal bij haar bekende ziekte gevallen. 'Het gaat onbetwistbaar om een internationaal gezondheidspro bleem', aldus Mann. Hij zei dat de WHO tot nu toe 32.590 gevallen van aidfe in 72 landen heeft geregi streerd. 'Maar', zo vervolgde Mann, 'dit is slechts het topje van de ijs berg. Wij denken dat het aantal mensen dat met de ziekte is be smet 25 tot 100 maal hoger ligt'. De WHO vreest dat aids (acquired im mune deficiency syndrome) zich snel zal blijven verspreiden wan neer geen doeltreffend geneesmid del wordt gevonden. BRUSSEL - Nederland staat be kend als een op vele terreinen vooruitstrevend land. Daarom is het nu tijd dat waar te maken en over te gaan tot het schrappen van het prostitutie-artikel uit het wet boek van strafrecht. Prostitutie moet erkend worden als 'gewoon werk' door Hans de Bruijn Dat verklaarde de Nederlandse hoer 'Els' gisteren in Brussel na af loop van het tweede wereldhoeren- congres, dat drie dagen lang in de gebouwen van het Europees Parle ment in de Belgische hoofdstad is gehouden. Het eerste wereldhoe- rencongres vond vorig jaar in Am sterdam plaats. Erkenning van hoeren betekent volgens 'Els' dat zij zich normaal sociaal kunnen verzekeren en ook 'verantwoord' belasting zullen gaan betalen. Nederland is, zo bleek op de conferentie, bij de be jegening van hoeren de meeste an dere landen ver vooruit. Op de slotmanifestatie van de 180 hoeren uit 16 landen bleek dat sociaal-democratische campagne makers een slag voor. De SPD- kanselierskandidaat Johannes Rau had dit thema ook als hoeksteen voor zijn verkiezingsstrijd uitgeko- Het 'toekomstmanifest' is een fraai stukje werk van Geissler-ge- trouwen als de succesvolle vrou wen- en gezondheidsminister Rita Sussmuth, de strijdbare minister van sociale zaken Norbert Blum en experts als minister van financiën Gerhard Stoltenberg, de succes volle minister-president van Ba- den-Württemberg, Lothar Spath. Natuurlijk vergeet de CDU ook niet te wijzen op de 'chaos' en de 'erflast' die zij bij hun machtsover name vier jaar geleden aantroffen, maar kernpunt is de toekomst. Strauss Een slimme zet was ook dat de CDU dit wervende pamflet alleen heeft bedacht en dus geen reke ning hqpfde te houden met de stoorfactor uit Beieren, de CSU van Franz Josef Strauss. Dat be sluit bespaarde Geissler en de zij nen de ergernissen die ze nu met de CSU hebben over het opstellen van een gemeenschappelijk ver kiezingsprogramma. Strauss heeft duidelijk laten weten dat zijn partij op een aantal punten heel wat ver der wil gaan dan de christen-demo cratische broeders en zusters bui ten Beieren. De Beierse minister-president, die met het oog op de verkiezingen in zijn 'Vrijstaat' op 121 oktober weer flink van de toren blaast,, spreekt wel een groetwoord op het CDU-congres. Dat wordt naar alle 'Waarschijnlijkheid een betoog vart een uur, waarin hij zal uitleg gen dat de buitenlandse politiek van de liberaal Genscher een ramp is, dat gewelddadige demonstran ten snel terroristen kunnen wor- Wat Afrika betreft zei dr. Mann dat daar tussen 5 en 10 procent van de zwangere vrouwen met het aids- virus is besmet en de ziekte zullen overdragen op hun toekomstige kinderen. De medewerking van sommige Afrikaanse landen bij het melden van ziektegevallen aan het registratiecentrum van de WHO laat nog steeds te wensen over. In de kaartenbakken van de WHO staan wat West-Europa be treft tot 30 juni de volgende aantal len opgetekend: Frankrijk 806, West-Duitsland 588, Groot-Brittan- nie 490, Italië 300, België 171, Ne derland 146, Spanje 177 en Zwit serland 138. In Oost-Europa staan acht gevallen genoteerd, Tsjecho de hoeren in de meeste landen worden gediscrimineerd, gecrimi naliseerd en slecht behandeld. In een lange resolutie eisten zij erken ning en behandeling als iemand met een normaal beroep. Volgens 'Els' maken de hoeren zich vooral zorgen over de onwe tendheid en nonchalance bij hun klanten waar het hun gezondheid betreft, en dus die van hum familie en vrienden. 'Wij weten hoe we ons moeten beschermen', klonk het, maar de meeste klanten denken daar anders over. Door diverse hoeren werd ge pleit voor het min of meer ver plicht gebruiken van condooms, om de risico's van het oplopen en verspreiden van ziekten te beper ken. Veel klanten willen daar ech ter niet aan, en daarom werd aan gedrongen op een brede voorlich tingscampagne om hen daarvan te overtuigen. De tientallen hoeren eisten bo ven alles dat zij behandeld worden al gewone mensen met een eer zaam beroep. Hoeren moeten van dezelfde mensenrechten kunnen genieten als iedereen, dus de vrij heid om hun beroep uit te oefenen, om te reizen, reclame te maken en gevrywaard te blijven van mishan den en dat de stroom asielzoekers niet wordt afgeremd door het dich ten van het lek in Berlijn. Kortom, er dient een aantal wet ten te worden veranderd om 'onze staat beter te beschermen tegen de economische vluchtelingen die van de rijkdom van ons land willen profiteren' en om 'ons te behoeden voor de terreur van de straat'. Maar bovenal moet worden voorkomen dat 'de rood-groene chaos aan de macht komt'. De CDU-gedelegeerden zullen natuurlijk hun bijval betonen voor de oude man uit München, maar de marsroute zal niet worden veran derd. De CDU en vooral kanselier Helmut Kohl zijn zo zelfverzekerd geworden, dat ze zich door de altijd wat obstinate Beierse CSU niet meer uit hét evenwicht laten bren gen. Kohl is gegroeid in het ambt van kanselier. Natuurlijk is hij geen man van het formaat Helmut Slowakije met 4, Roemenië 1 en Joegoslavië 3. In Azië is aids, dat het natuurlijk afweermechanisme van de mens tegen infectieziekten vernietigt, in 12 landen aanwezig, waaronder Ja pan met 15 gevallen, Thailand 6 en Hongkong 3 en China 1. De belangrijkste haard bevindt zich evenwel op het Amerikaanse continent, dat verantwoordelijk is voor 87 procent van de door de WHO geregistreerde gevallen van aids. Van de 28.105 ziektemeldin gen kwam 91 procent uit de Ver enigde Staten. Dr. Mann zag een sprankje hoop in de uitvinding van een nieuw me- (foto ANP). deling en van willekeur by justitie en politie. 'Hoeren worden systematisch beroofd van hun vrijheid, veilig heid, eerlijke behandeling door de justitie, respect voor hun privacy, vrijheid van meningsuiting en or ganisatie', zo staat in de resolutie. In vrijwel alle landen worden hoe ren geregistreerd en in sommige wordt zelfs een speciale aanteke ning in hun identiteitspapieren ge maakt. De hoerenconferentie was mede georganiseerd door de fractie van de Groenen in het Europees Parle ment. De Nederlandse Groene, Nel van Dijk zei dat het met de men senrechten van de hoeren slechts is gesteld, en dat haar fractie in het parlement hierover een discussie zal aangaan. Ook moet er volgens haar een dialoog tussen hoeren en politici op gang komen. Een van de hoeren had daar een eigen benadering voor. Zij riep alle politici die 'soms, vaak of altijd van commerciële seks gebruik maken' op om daar voor uit te komen. 'Zij kunnen onze bondgenoten worden bij het totaal legaliseren en accep teren van prostitutie en dus een verandering van de mentaliteit tot stand brengen'. Schmidt, maar een ramp is zijn op treden nu ook weer niet. Kohl's in stinct om te overleven, heeft hem nog nooit in de steek gelaten. En zelfs een Kohl-vijandig blad als de machtige Spiegel, is intus sen tot de conclusie gekomen dat de man zich niet weg laat schrij ven. Hij staat aan het hoofd van eefo land dat economisch weer he lemaal in de lift zit, een land waar voor een thema als kernwapens geen mens meer de straat op gaat en waar een omstreden zaak als kernenergie meesterlijk geneutra liseerd wordt door de onlangs .be noemde minister voor milieu en kernenergie Walter Wallmann. Modder Helmut Kohl past gewoon op de winkel. Als Strauss en Genscher weer vechtend over straat rollen over de buitenlandse koers van de Bondsrepubliek, blijft Kohl rustig zitten. Pas, als de twee opponenten in een uitzichtloze loopgravenoor log zijn verwikkeld, grijpt hij in. Dezelfde tactiek volgde hij bij de onverkwikkelijke discussie over het probleem van de asielzoekers. Kohl liet de CSU en delen van zijn eigen CDU enerzyds en de FDP, SPD en de Groenen anderzyds, net zo lang met modder gooien totdat iedereen smerig was behalve hy. Toen nodigde hy alle partyen - met uitzondering van de Groenen- uit voor een gesprek in zijn bureau en kon na enkele uren verhit de batteren een compromis openbaar maken. De strategie werkte weer perfect: met een minimum aan in spanning haalde Kohl een maxi mum aan resultaat. Een groot deel van de Westduitse bevolking is dan ook langzamerhand tot de conclu sie gekomen dat Helmut Kohl het nog zo slecht niet doet. De 56-jarige kanselier kruipt maandelijks om hoog op de populariteitsladder. Dr. Mann: topje van de ijsberg. dicijn, het in de Verenigde Staten sinds kort toegepaste AZT. Het middel biedt geen genezing van dé ziekte, maar het zou het lijden van de patiënt kunnen verlichten en zijn leven verlengen. WARSCHAU (Rtr./AFP/DPA/UPI) - De Poolse autoriteiten hebben Lech Walesa en een aantal andere leden van het pas opgerichte bo vengrondse bestuur van het verbo den vakverbond Solidariteit voor verhoor ontboden. De autoriteiten willen de vakbondsleiders verho ren over „deelneming in een verbo den organisatie", zo heeft Walesa gisteren verklaard. Het is niet duidelijk of ook de 'drie resterende leden van de nieu we leiding, onder wie de vroegere leider van de ondergrondse organi satie, Zbigniew Bujak, op het matje moeten komen. De officiële krant „Zycie Warszawy" noemde de pogingen van Solidariteit weer in het openbaar campagne te voe ren voor vrye vakbondsrechten in een fel commentaar een „bewijs van politieke kortzichtigheid". De krant voorspelde dat deze pogin gen onvermijdelijk zouden uitlo pen op een confrontatie met de overheid. Walesa vertelde dat hij zich van daag bij de provinciale autoriteiten moet melden. „Zij willen ons ken nelijk kantoorruimte, typistes en alle andere zaken die de grondwet ons belooft, ter beschikking stel len", veronderstelde Walesa. Zijn collega Pinior noemde de uitnodi ging voor verhoor „een pesterijtje waarmee de autoriteiten de stem ming willen peilen". BONN (AP) - De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher, zal maan dag het ziekenhuis in Bonn mogen verlaten om vervolgens thuis nog enkele dagen bij te komen. De minister werd donderdag on wel na een toespraak in de Bonds dag. Hij werd per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Een woordvoerder zei dat de 59-jarige minister problemen met de bloed somloop had, maar dat het niets met zijn hart te maken had. De minister, die in 1979 met hartklachten werd opgenomen, zal thuis nog enkele dagen uitrusten en dan weer aan het werk gaan. Maar ook zijn eigen CDU, waar een paar maanden geleden nog bij na openlijk werd gespeculeerd over een vervanging van Kohl, be gint hem meer te waarderen. Voor de christen-democraten staat al tij den vast dat de verkiezingen op 25 januari zullen worden gewonnen. Tot enkele maanden geleden werd daaraan toegevoegd 'ondanks Kohl'. Die woorden neemt nu niemand meer in de mond. Dinsdag zal Hel- mut Kohl de 781 gedelegeerden toespreken. Het wordt ongetwij feld een typische Kohl-rede vol verzoenende tonen. Helmut Kohl's boodschap is al vele jaren dezelfde: „Wy hoeven ons niet te schamen voor ons vaderland. Integendeel, we kunnen er trots op zijn. We gaan door op de ingeslagen weg. Dat is ons antwoord aan al die linkse cultuurpessimisten en valse profeten en met hun negatieve uto pieën en collectieve depressies. Ga zo door, Duitsland." ADVERTENTIE Wist u: dal meer dan 55.000 Nederlanders zich een stuk lekkerder voelen dankzij Transcendente Meditatie. Wenst u ook meer creativiteit, diepe ontspanning en een gezonde nachtrust? Doe een cursus Transcendente Meditatie. Ook speciale cursussen'voor managers. Introduktlelejlng: op maandag 6 oktober 1986, aanvang 20.00 uur. Plaats: Instituut RITAM, Gr. Haesebroekseweg 10, Wassenaar. Spreker: Mr. Coos Visser, Directeur, RITAM: Directeur Ritam vitw Inlichtingen: 01751-77740. Randstad Instituut voor Toegepast Absoluut Management Groot Haesebroekseweg 10, 2243 EB Wassenaar. Ritam: Do less, accomplish more. WASHINGTON (AP/UPI/DPA/Rtr./AFP) - President Reagan is tevreden wanneer zijr ontmoeting met Sowjetleider Gorbatsjov in Reykjavik leidt tot' een beter wederzijd: begrip. Hij is niet bereid volgende week in IJsland een akkoord te sluiten over eer verbod op kernproeven, zo verklaarde het Witte Huis gisteren. Hoeren aller landen stonden gisteren in Brussel de pers te woord.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7