Brokx: nieuw systeem voor bouwsubsidie De krant moet op z'n tellen passen Plaatstekort in psychiatrie in Zuid-Holland Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. 01718*29881 Bliksemactie Amnesty in Indonesië Derde schorsing voor advocaat Moszkowicz Directeur CBR na 5 weken weg Psychiaters boos over uitspraak Tuchtcollege Steeds meer mensen geven de krant door of lezen 'm helemaal niet ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Lubbers grijpt in bij ABP-zaak DEN HAAG (.GPD) - Premier Lubbers heeft persoonlijk ingegrepen in de kwestie van de subsidiefraude van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in Heerlen. Alle me dedelingen die het ABP of een van de betrokken ministe ries (Volkshuisvsting, .Justitie of Binnenlandse Zaken) over de zaak kunnen doen, moeten eerst worden voorge legd aan een coördinatieteam. Dat zei de premier gisteren na afloop van de ministerraad. Hij heeft het team opge richt om te voorkomen dat er tegenstrijdige berichten over de kwestie in de pers komen. De aanleiding tot het1 een team was de uitspraak van ABP-directeur Snijders dat er een herenakkoord met VROM was ge weest over de subsidieregeling, terwijl noch het ministerie noch voormalige bewindslieden daar iets van zeggen te weten. Staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) heeft ondertussen gis teren de toegezegde nota over de subsidiekwestie aan de Tweede Kamer gezonden. In de nota gaat hij in op de achtergronden van de subsidiëring van de premie-huur woningen. Verder behandelt hij zijn voorstel voor een nieuw subsi diesysteem, de mogelijkheden om eventueel teveel betaalde subsidie en huur terug te vorderen en de stand van zaken rond de onderzoe ken die het ministerie zelf naar de beleggersplannen doet. Tegelijker tijd met de nota heeft hij ook de antwoorden op de honderden vra gen uit de kamer gestuurd. Het onderzoek naar de belegger sprojecten die onder de subsidiere geling geldelijke steun huurwonin gen 1968 zijn gebouwd, zal volgens de nota waarschijnlijk moeilijk worden. Het gaat daarbij juist om- die categorie woningen waar vol gens het Openbaar Ministerie in Maastricht mee gefraudeerd is. De dossiers die het ministerie over de ze projecten heeft, zijn volgens Brokx waarschijnlijk onvoldoende om onregelmatigheden te kunnen ontdekken. Daarom is inzage in de administratie van beleggers, ge meenten en aannemers nodig. De ze laatsten hoeven hun administra tie echter maar tien jaar te bewa ren, zodat er waarschijnlijk nog maar weinig materiaal aanwezig zal zijn. ADVERTENTIE IDEVERPLEGINGI Ziektekostenverzekeringsmij. zonder winstoogmerk. Na kantoortijd 01718-15534 Alle beleggersprojecten waarvan de subsidie en dè huurprijs nog niet zijn vastgesteld, zullen op nieuw door het ministerie worden beoordeeld. Het gaat om ongeveer 3500 complexen. Er zal worden na gegaan of de opgegeven stichtings- kosten overeenkomen met de kwa liteit van de woningen. Dit onder zoek moet begin januari rond zijn. Over de opzet van het derde onder zoek, naar de complexen die ge bouwd werden onder de beschik king geldelijke steun huurwonin gen 1975, heeft Brokx de kamer vo rige week uitvoerig ingelicht. De drie onderzoeken samen zullen meer dan 3,5 miljoen gulden kos ten. Als uit de onderzoeken blijkt dat er te veel subsidie is betaald, is het volgens de nota geen probleem om het geld terug te vorderen. In geval van kwade trouw kan ook rente Worden gevorderd. Beleggers kun nen zich daarbij niet beroepen op verjaring. Wat eventueel betaalde huur betreft, ligt het iets moeilij ker. Als de definitieve huur nog niet is vastgesteld/is er geen pro bleem. Maar als dat wèl zo is, moet er een berekening worden ge maakt van de gevolgen van huur verhogingen en huurharmonisatie. Dat is een ingewikkelde kwestie, maar in principe kunnen huurders te veel betaalde huur terugvorde ren. Het is overigens nog niet dui delijk in hoeverre huurders ook werkelijk tc veel hebben betaald. ZOETERMEER (ANP) - Studenten hebben uit protest tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman onderwijsgisteren diens ministerie in Zoetermeer ingepakt. Enkele honderden studenten van kunstacademies en conservatoria mochten onder hét wakend oog van de politie rustig hun gang gaan. Een vijftal studenten met bergbeklimmerservaring beklom het gebouw en hingen lange lappen landbouwplastic ,langs de gevel. "Het materiaal kostte ons 400 gulden", aldus een van de organisatoren. Op de begane grónd werden muren en ramen met kranten dichtgeplakt. Op een spandoek stelden de studenten vast dat Deetman onder wijs is, maar 'is hij ook van boven wijs?". 'We laten ons niet inpakken, daarom pakken we Deetman in' was het motto van de actie. Na drie kwartier vertrokken de studenten (foto anp> AMSTERDAM (ANP) - Amnesty International houdt een bliksem actie naar aanleiding van de ver moedelijke executie van een aantal communistische gevangenen in In donesië. Een woordvoerster van Amnesty zei gisteren dat Bono (63) en Supono (65) zouden zijn terecht gesteld. Er zdu ook een derde ge vangene zijn terechtgesteld, Soe- katno (56) of. Sam Kamaruzaman (62) (ook bekend als Syam). De executies zouden vorige week zijn gebeurd. Het hoofdkantoor van de men senrechtenorganisatie in Londen neemt het initiatief tot zulke blik semacties bij spoedeisende geval len zoals executies of zware marte ling van politieke gevangenen. Dit betekent dat alle afdelingen van Amnesty in de wereld worden op geroepen zo snel mogelijk actie te ondernemen voor de bedreigde ge vangenen, door middel van tele grammen, telefoontjes en dergelij ke. De gebruikelijke methoden zouden te veel tijd kosten. De vier mannen, allen lid van de verboden communistische partij PKI, werden gevangen gehouden in de Cipinang-gevangenis in Ja karta. Bono en Syam werden in 1968 ter dood veroordeeld, Soekat- no in 1971 en Supono in 1972. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag liet donderdag weten dat de Indonesische autoriteiten de executie van 'een aantal' PKI- leden hadden bevestigd. Ook was meegedeeld dat er mogelijk enkele executies nog te verwachten waren en dat meer dan negen gevangenen onlangs gratie hadden gekregen. De Indonesische autoriteiten zei den tegenover de Nederlandse am bassade in Jakarta, die was opge dragen de berichten over executies na te trekken, niet om wie het daar bij ging. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Er is in de provincie Zuid-Holland een 'onaanvaardbaar tekort' aan plaatsen in zwakzinni geninrichtingen. Op dè wachtlijst staan inmiddels 386 urengte geval- len, zo constateert de provinciale raad voor de volksgezondheid in een nota aan het provinciebestuur. Ruim de helft van de wachten den staat al langer dan een jaar op de wachtlijst en ruim een kwart van hen al twee tot vijfjaar. Om de nood op te heffen stelt de raad voor om op korte termijn de capaciteit in de provincie beter te benutten door een tijdelijke verhoging van het aantal bedden in de inrichting Hernesseroord (Middelharnis), Huize Ursula (Nieuwveen) en De Hafakker (Noordwijk). Deze maat regel moet binnen een half jaar 36 plaatsen opleveren. Tevens beveelt de raad aan om de eerder voorgenomen verminde ring van de capaciteit van de Van den Berghstichting (Noordwijk) te bevriezen. Dit moet voorkomen dat er per jaar tien plaatsen ver dwijnen. Daarnaast stelt de Raad voor om op korte termijn het aan tal zogenoemde sociowoningen, gewone huizen waarin groepen zwakzinnigen onder begeleiding wonen, uit te breiden. Diverse in richtingen, waaronder Swetterha- ge in Zoeterwoude, zijn al bereid gevonden hiertoe initiatieven te ROERMOND (ANP) - Voor de der de keer binnen een maand is advo caat Baruch Moszkowicz uit Her- cenbosch door de raad van toezicht van de orde van advocaten in het arrondissement Roermond ge schorst. Dit keer voor twee weken. De eerste keer werd hij voor vijf en de tweede keer voor zeven dagen geschorst. De schorsing is een gevolg van een klacht van een vroegere cliënt van de advocaat, M. Hendrickx uit Swalmen. Hij betaalde aan voor schotten ruim 19.000 gulden aan Baruch Moszkowicz. Volgens de raad van toezicht zijn de klachten van Hendrickx op alle punten ge grond. Ten eerste had deze cliënt recht op gratis rechtshulp, omdat hij in aanmerking kon komen voor een toegevoegd advocaat. Vervol gens vindt de raad van toezicht dat de advocaat te lichtvaardig gepro cedeerd heeft en tenslotte dat hij te veel uren voor zijn werkzaamhe den heeft opgevoerd. De procedures van Hendrickx hadden betrekking op problemen rond de plaatsing van zijn agra risch bedrijf. De raad van toezicht kan Moszkowicz niet verplichten .tot teruggave van de 19.000 gulden DEN HAAG (GPD) - De pas vijf weken geleden in dienst getreden directeur van het centraal bureau rijvaardigheidsbewijzen (CBR) iri Rijswijk, Oonincx, heeft van het bestuur ontslag aangezegd gekre gen. Het bestuur zou daarmee zijn ingegaan op een eis van het perso neel. Het CBR kampt al geruime tijd met ernstige organisatiepro blemen. Op basis van een onder zoek door het organisatiebureau Bakkenist-Spits werd een nieuwe directeur aangetrokken met de op dracht het bedrijf te reorganiseren en uit de financiële problemen te helpen. Oonincx was zestien jaar algemeen secretaris van de Neder landse Organisatie van Tijdschrif tuitgevers (NOTU). Hij zegt door de ontslagaanzegging volledig te zijn verrast. UTRECHT (ANP) - De berisping van een psychiater door het me disch tuchtcollege in Eindhoven omdat hij inlichtingen had ver strekt aan een vertrouwensarts voor kindermishandeling, heeft ge leid tot protesten van onder meer de Nederlandse vereniging voor psychiatrie. Het ging om een vrouw die psychisch gestoord was en die in een echtscheidingsproce dure was verwikkeld. De psychia ter heeft, zonder haar daarvoor toe stemming te vragen, tegenover een vertrouwensarts bezorgdheid uit gesproken over haar kinderen. De Kinderbescherming had de ver trouwensarts advies gevraagd in verband met de toewijzing van de kinderen aan een van dè ouders. Het tuchtcollege vindt dat de psychiater ten onrechte zijn zwijg plicht heeft geschonden. Voordat hij door de vertrouwensarts werd benaderd had hij de vrouw maar een keer 50 minuten gesproken. Daarom kon hij volgens het tucht college niet beoordelen of hij jn- derdaad in het belang van de kin deren handelde. Volgens de Nederlandse vereni ging voor psychiatrie vormt deze uitspraak een ernstige belemme ring voor de toegankelijkheid van de vertrouwensartsen voor kinder mishandeling. De vertrouwensart sen hebben een bijzondere positie. Het instituut Vertrouwensarts is juist ingesteld omdat het beroeps geheim het artsen onmogelijk maakte (een vermoeden van) kin dermishandeling te bespreken met justitiële instanties. .Sindsdien geldt spreken met een vertrouwen sarts als intercollegiaal overleg, al- Volgens hem is een psychiater wel degelijk in staat om met een onderzoek van 50 minuten de aard en de ernst van een psychiatrische stoornis vast te stellen en het ge vaar voor de omgeving in te schat ten. Een vertrouwensarts kan an dere artsen om een oordeel vragen en het is vervolgens zijn taak, af te wegen in hoeverre dat samen met andere door hem verzamelde gege vens van belang is voor zijn rap portage aan de Kinderbescher ming. De ex-vertrouwensarts Bakker spreekt dit overigens tegen. Vol gens hem kan een 'vertrouwen sarts, omdat hij zijn informatie in vertrouwen heeft gekregen van derden en doorgaans niet op eigen waarnemingen kan afgaan, de Kin derbescherming nooit zelf inlich ten. Wel kan hij zijn informanten ervan proberen te overtuigen dat ze in het belang van het bedreigde kind zelf de raad moeten informe- Bakker vindt juist dat de ver trouwensarts misbruik heeft ge maakt van zijn vertrouwenspositie door een collega informatie te vra gen met de bedoeling die aan een justitiële instantie door te geven. Vólgens hem heeft hij daarmee het vertrouwen van de samenleving in het instituut vertrouwensarts ern stig geschaad. Bakker vreest dat menig arts na de uitspraak van het tuchtcollege vertrouwensartsen geen informatie meer zal willen ge ven. Het meest geschaad is het be lang van het mishandelde kind, zegt hij. "Helaas heeft het kind in ons land geen eigen advocaat, an ders zou de psychiater in deze zaak wellicht geen berisping maar een pluim hebben gekregen." omdat deze daarover eèn civiele procedure moet aanspannen. Dit is inmiddels gebeurd. 'De betrokken advocaat heeft la ten weten net als in de vorige ge vallen van schorsing tegen de uit spraak van de raad van toezicht in beroep te zullen gaan bij het Hof van Discipline in Utrecht. Het be roep tegen de tweede schorsing loopt nog steeds. De klachten van Hendrickx zouden, aldus Moszko wicz, een gevolg zijn van een eer dere schorsing en derhalve niet spontaan zijn. Kwesties over te hoge declara ties wijt hij aan het gevoerde beleid van de maatschap Advocaten Moszkowicz. Enige tijd geleden trad hij uit die maatschap, geleid door zijn vader Max Moszkowicz sr., en heeft hij zich als zelfstandig advocaat in Roermond gevestigd. Fruitplukkers redden man van verdrinking LIENDEN (ANP) - Zes fruitpluk kers hebben gisteren in het Betuw- se Lienden een automobilist van de verdrinkingsdood gered door diens over de kop geslagen en in een sloot terecht gekomen auto bo ven water te houden. Ruim een kwartier lang hebben de in de sloot gesprongen fruitplukkers met ver eende krachten weten te voorko men, dat de auto naar de bodem van de sloot zou zinken. Op die ma nier bleef er in de wagen voldoen de lucht voor de onfortuinlijke au tomobilist, die uiteindelijk met hulp via de kofferruimte onge deerd kon ontsnappen. Volgens de politie raakte de au tomobilist, een 33-jarige man uit die plaats, door nog onbekende oorzaak in een slip. De wagen kwam op zijn kop in een diepe sloot terecht en dreigde te zinken. De zes fruitplukkers, die het onge luk hadden zien gebeuren, spron gen onmiddellijk in het water en wisten de auto tegen de oever klem te drukken. DEN HAAG - Er is een schok door ie Nederlandse dagbladwereld ge daan. Op het moment dat de be- irijfstak er door tariefsverhogin gen financieel-economisch weer vat gezonder uitziet, blijkt het met iet „consumeren" van de krant bergafwaarts te gaan. Voor het ïerst sinds 1973 neemt de totale op- age van alle dagbladen af. Er zijn 'roepen mensen die de krant al- een nog maar af en toe lezen. Som- nigen lezen de krant helemaal niet De uitvoerige studie 'Oplage markt, een analyse van de positie i/an de dagbladen' van het Centraal bureau voor courantenpubliciteit ICebuco) is de oorzaak van de op winding in de krantenindustrie. Nieuwe onderzoeken (CBS, NI PO), aangevuld met cijfers van de PTT over afgifte-punten van de krant, hebben aan het licht ge bracht dat de kranten er aanzien lijk minder rooskleurig voorstaan dan werd aangenomen. door Peter Huysman Hierbij staat de 'dekking' van dagbladen centraal. Een versim pelde samenvatting van een erg ge compliceerd verhaal: op grond van nieuwe gegevens blijkt de krant bij veel minder huishoudens te ko men dan werd verondersteld. Ter wijl in 1973 de krant nog 97 procent van alle huishoudens bereikte, is dit percentage in 1985 teruggelo pen tot 82. Het abonnementen-aantal moet het in het bijzonder ontgelden; dat nam in dezelfde periode af van 89 naar 72 procent (de losse verkoop nam iets toe). Een alarmerende te ruggang van het aantal vaste klan ten. Roeland van Mansum (40), op lage-deskundige van het Cebuco, de marketingorganisatie van de ge zamenlijke Nederlandse dagbla den, wijst erop dat "er iets structu reel mis is met de dagbladen". De schuldige(n) aanwijzen voor de dalende populariteit van het da gelijks krantje is volgens Van Man- sun geen eenvoudige zaak. Je bent al snel bezig met speculeren. Is de televisie - al of niet voorzien van teletekst - de boosdoener? Brengt het dagblad niet meer wat het pu bliek graag leest? Neemt de inte resse voor het dagelijks gebeuren om ons heen af? Is er sprake van afbrokkeling van de leescultuur? Kunnen de mensen (vooral de jon geren) zich niet meer concentre ren? De Cebuco-onderzoeker: "Je kunt je afvragen: moet je de krant veranderen, of moet je de mensen het argument geven om ze tóch een dagblad te laten lezen? Met andere woorden: gaat het om een inhoude lijk of een markt-probleem? Na de ze nogal opwindende cijfers over het sterk verminderde bereik van de dagbladen zijn wij het over één ding eens: we moeten de krant eens grondig gaan onderzoeken op zijn functie". Van Mansum legt uit: "We moe ten ons bij dat onderzoek niet al leen meer richten op de informatie ve kant van het blad, maar ook op andere aspecten die een rol spelen bij het nemen van een krant. Noem het maar eenvoudig: wat betekent het om gezellig met een pilsje of een kopje koffie achter je krantje (let op het verkleinwoord) te dui ken? Ik denk voor veel mensen een heleboel". In typisch marketing-jargon spreekt Van Mansum over de „zwakke groepen" die ervoor zor Steeds meer ouderen lezen niet of nauwelijks de krant. gen dat het totale oplage-cijfer naar beneden rent. Eén gezamenlijk kenmerk hebben ze in ieder geval: ze bestaan vrijwel geheel uit al leenstaanden. Mensen die hele maal geen krant meer lezen wor den voornamelijk onder 65-plus- sers (en dan vooral de vrouwen) aangetroffen. De incidentele lezers (zij die af en toe een krant kopen, lenen van een ander, lezen bij de kapper of in het café) worden in overgrote meerderheid gevonden bij de jongeren onder 35 jaar (ook vooral de vrouwen). Een pijnlijk gegeven is dat de groep niet-lezers maar liefst ruim 1,2 miljoen mensen telt (dat is 11 procent van alle huishoudens). En dat deze mensen dus voor een be langrijk deel ouder dan 65 jaar zijn. Zoals voor alle lagere inkomens groepen, zal ook voor deze ouderen de hoogte van het abonnementsta rief (rond de 300 gulden per jaar) ertoe hebben bijgedragen dat zij zich niet (meer) abonneren. Maar het blijft gissen. Over 65- plussers wordt wel gezegd dat zij niet meer geïnteresseerd zijn in „al dat negatieve" nieuws waarmee dagelijks de kolommen worden ge vuld. Bovendien zouden zij ook via radio en televisie wel op de hoogte blijven van de belangrijkste ge beurtenissen. Misschien ook wel is het lezen van een dikke krant (en hij wordt steeds dikker) een te ver moeiende en omslachtige bezig heid geworden. Misschien is kort om de krant wel té groot gegroeid, té compleet geworden (uitvoerige bijlagen in het weekend). Hoewel het aantal mensen dat nimmer een krant leest in ruim vier jaar tijd is verdubbeld en de dagbladsector daarover zwaar ont steld is, reageert Cebuco-onderzoe ker Van Mansum toch nogal laco niek. Hij wijst erop dat de totale oplage nog altijd een kleine 4,5 mil joen exemplaren bedraagt; de Ne derlander staat niet voor niets be kend als een doorwrocht dagblad lezer. Hij zegt: "Die 11 procent niet-le zers die overigens al aardig naar de 12 procent loopt: ik vind eigenlijk dat er nog geen vuiltje aan de lucht is. Kijk, als dat percentage stijgt naar bijvoorbeeld 30, ja, dan bereik je een omslagpunt. Dan is er spra ke van een werkelijk gevaarlijke ontwikkeling. De grens wordt dan genaderd dat de mensen elkaar gaan aanpraten: waarom nog een krant, je hebt 'm niet meer nodig, je blijft wel bij op een andere ma nier. Die tendens is er dus inder daad al onder bejaarden. Als dat de heersende moraal zou worden, dan ben je als dagbladsector weg". Nu nog is het volgens Van Man sum voor zeer velen normaal om dagelijks een (of meer) dagblad(en) te „consumeren", al staan over de hele linie de minder draagkrachti- gen en de slechter opgeleiden niet te trappelen. Maar de door de over heid gestimuleerde mentaliteit.tot bezuinigen is voelbaar. Van Man sum: „Je kunt zeggen dat er vroe ger een soort gegeneerdheid be stond om toe te geven dat je geen abonnement op een krant bezat, al had je 't nóg zo krap". Tegenwoor dig heeft het publiek, ook het wel gestelde, daar geen boodschap meer aan. "Er is een situatie ge groeid dat mensen makkelijker toegeven dat ze de aanschaf van een krant te kostbaar vinden, 'm op maandag niet lezen omdat er zo veel sport in staat, of het ochtend blad wel op hun werk inkijken. Men is er tegenwoordig trots op ietë voordeligs op de kop te heb ben getikt. Zeeman, Profimarkt, Hema: waar is het slimme koopje? En Onno Ruding zegt toch dat het goed is?" Als vanouds moet de dagblad- markt het vooral van het traditio nele „gezinnetje" met de traditio nele dagindeling hebben (pa komt thuis, ma naar de keuken, pa leest de krant, later lezen de kinderen). Echtparen of anderszins samenwo nenden met kinderen dus. Hoewel het aantal huishoudens in absolute zin sterk groeide (van 3 miljoen in 1960 naar 5 miljoen in 1981), nam juist het aandeel van dat traditio nele gezin behoorlijk af (van 55 procent van het aantal huishou dens naar 43 procent). Het aandeel van de echtparen zonder kinderen en van de éénou dergezinnen bleef constant. De grote verschuiving heeft zich ech ter voorgedaan met de een-per- soonshuishoudens die groeiden van 12 naar 22 procent. En die vor men nu precies de zwakke schakel in de dagbladketen: het zijn de niet-lezers en de incidentelé lezers. Daarvan zijn de vrouwen boven 65 jaar en de jongere mannen én vrou wen de snelst groeiende groepen. Het is derhalve een misverstand gebleken dat alleen de jongeren steeds minder de krant lezen (deze „risicogroep" heeft bijvoorbeeld een ander leefpatroon dan het „ge zinnetje"). Zij zijn tenminste nog geneigd via de losse verkoop inci denteel een dagblad tot zich te ne men (gemiddeld 2 tot 3 keer per week). Veel bejaarden schuiven de krant echter geheel terzijde en lo pen niet gauw naar buiten voor een „af en toe"-krantje. Wel is het ver schijnsel van het aan elkaar door geven van het blad in het bejaar denoord bekend. Deze ontwikkeling, deels ook weer door bezuinigingsoverwegin gen ingegeven, is de krantenindus trie een doorn in het oog, meldt Van Mansum. In 1984 werd al 18 procent van de totaal-oplage „doorgegeven". Dit percentage ligt in de drie noordelijke provincies nog hoger: 25. Zeeland zit zelfs op 31 procent. Typisch regionale dag bladen ondervinden van „doorge ven" het meeste nadeel. Trouwens, het gaat op het héle front met de regionale kranten slechter dan met de landelijke. Van Mansum zegt dat het stapje van af en toe lezen naar helemaal niet meer lezen klein is. Verder brokkelt het traditionele gezin steeds meer af en neemt de vergrij zing snel toe. Dat belooft, nog afge zien van het feit dat kranten lezen met opleiding en inkomen te ma ken heeft, weinig goeds. De tijd dat de krant als het ware automatisch deel uitmaakte van de uitzet en er dus „gewoon behoorde", lijkt defi nitief voorbij. Van Mansum: "We moeten met z'n allen ontzettend oppassen dat het niet in de richting gaat van: ze kunnen in Den Haag met d'r politiek doodvallen, en de krant erbij".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5