Een unieke, overspannen samenleving Correspondent neemt afscheid van Amerika ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 EXTRA PAGINA 29 Amerika is aardiger dan de Verenigde Staten. Achter hun rokende barbecues met hamburgers en openbarstende hotdogs zijn Amerikanen hele aardige mensen, die het wereldgebeuren toetsen aan wat zich op hun eigen vierkante meter afspeelt. Maar het officiële Amerika kan worden gekenschetst als een overmaatse en allerminst efficiënte bureaucratie die net zo goed analfabetisme, werkloosheid en armoede kent als menige andere natie. Henk Kolb was ruim tien jaar onze correspondent in Washington en legde er ten afscheid enige impressies vast. door Henk Kolb lang niet meer het land van de onbegrensde mogelijkheden. (foto Dirk Ketting) Aardige mensen Amerikanen proberen iemand echt een plezier te doen met zulke uitspra ken. Zij verwachten een passend blijk van waardering voor deze hoffelijkhe den en wat kan het dan eigenlijk schelen of iemand genoegelijk snatert over het Amsterdamse pretpark Tivoli? Het is pas echt belangrijk als blijkt dat een des kundige van de posterijen niet weet dat brieven naar Nederland een andere kant op moeten dan enveloppen voor de Ne derlandse Antillen. Maar zijn wij zoveel anders? Niet alle Nederlanders weten precies waar Chica go ligt. Of Seattle, of Detroit. Het is on zin te gniffelen over de Amerikaanse ge woonte om voedsel met de vork in de rechterhand en de linker in de schoot naar binnen te schoffelen, hoewel het geen enkele opwinding wekt dat veel Aziaten met stokjes eten en slurpen aan soep uit een kommetje. Op eigen grond, buiten de sfeer van de politiek, in hun ballparks, op het strand, in theaters, achter hun rokende barbe- ques met hamburgers en openbarstende 'hotdogs' zijn Amerikanen hele aardige mensen, die het wereldgebeuren toetsen aan wat zich op hun eigen vierkante me ter afspeelt. Zo langzamerhand weet ie dereen wel dat Amerika geen 'smelt kroes' is, en al lang niet meer het land van de onbegrensde mogelijkheden. Vietnam, Watergate, het vergaan van de Challenger, werkloosheid, ramp spoed in de landbouw, industrieel ver val, een gebrekkige concurrentiepositie, gigantische tekorten op begroting en handelsbalans, honger, daklozen, een fa lend onderwijssysteem dat een voortge zette opleiding - vrijwel onbetaalbaar maakt - om voor de vuist weg maar eens een paar dingen op te sommen - nopen tot bescheidenheid. Gevaar De nationale eenheid die vanuit het Witte Huis bezwerend wordt veronder steld, bestaat hooguit in tijden van drei ging of glorie, die prioriteiten duidelijk en onontkoombaar maken. En dus moet aan gevaar voortdurend worden herin nerd. Of dat nu uit Moskou heet te ko men, of uit Cuba, Nicaragua of Libië en of het werkelijk bestaat, zoals het zich in het brein van Ronald Reagan voordoet, is minder belangrijk dan het risico om, bij gebrek aan ander onraad, te maken te krijgen met de grote problemen die deze federatie van staten van binnenuit be dreigen. Dat zijn niet de zwaarlijvigheid en pa thologische vraatzucht, volksziekten op zichzelf; of ooit de veronderstelde uit roeiing van een minimale vis, de 'snail darter', die de bouw van een dam ten koste van 137 mihoen dollar twee jaar verhinderde; hoe erg ook, niet aids; niet de illegale immigratie; niet het legale of illegale wapenbezit. staanbaar taai-eigen hebben ontwik keld, om het gevaar dat een generatie teenagers het slachtoffer wordt van steeds nieuwere en steeds verslavender verdovende middelen. Ronald Reagan heeft drugs weliswaar de oorlog ver klaard, maar niet de middelen verschaft voor effectieve bestrijding. Cijfers: 5000 nieuwe gebruikers per dag - uitgaven van 220 miljoen dollar per dag aan illegale verdovende middelen, zoals het nieuwste: 'crack' - 6.5 miljard dollar per jaar voor bestrijding - on danks het gebruik van Awacs, de militai re vliegende waarnemings- en comman doposten, wordt slechts 15 procent van de smokkel onderschept voordat die de straat bereikt - hulp aan heroïnegebrui kers kost een tot anderhalf miljard dol lar per jaar - bijstand voor cocainever- slaafden zes tot zeven miljard in het eer ste jaar alleen. Dat geld is er niet en de hulp is er niet. Waardigheid Dit soort vraagstukken ontsnapt ge heel aan de greep van de blikken domi nees van de televisie, die Reagan zo'n warm hart toedragen. Die winden zich op over abortus in China en hebben ge noeg misbaar gemaakt rond abortuskli nieken in Amerika zelf om de regering ertoe te brengen zich terug te trekken uit het VN Fonds voor Bevolkingsvraag stukken, dat probeert de bevolkings groei in de armste landen van de wereld af te remmen. Amerika is een land met veel aardige en bij tijden verbijsterend naieve men sen: voortdurend hunkerend naar de pompeuze status van zoiets als een ko ningshuis en op zoek dus naar waardig heid, altoos onderweg naar meer van het een of ander, dromend nog van het zeer nabije verleden waarin mannen nog mannen waren, die hun gezin in schom melende wagens onder kommervolle omstandigheden op hoge wielen naar een nieuwe toekomst reden, verlangend naar tijden waarin goed en kwaad op nieuw duidelijk te onderscheiden zijn. Zij wórden daarentegen voortdurend onder schot gehouden met waarschu wingen tegen alles wat gevaarlijk kan zijn voor de gezondheid en menigeen rent zich terwille daarvan zwetend we zenloos. Amerika bevestigt in door snee nogal weerloos het beeld dat de 'ad- campaigns' suggereren, gevoelig als men is voor de dreiging er niet meer bij te horen. Zonder veel ontspanning leeft dit land in allerlei overtrokken soorten vrees, die zijn politiek en anderszins uiterst kneed bare bevolking tot op het bot aanvreet Op pakken melk staan foto's van vermis te kinderen; in en nabij de grote steden verschansen de Amerikanen zich in hun slordig gebouwde behuizingen achter slot en grendel; overdag gaan zij onalle daags ogende mensen uit de weg, stap pen niet in liften met maar één medeT passagier, zijn beducht voor ontvoerders en verkrachters als zij hun auto uit een verlaten garage of van een parkeerter rein moeten halen; zij hebben weinig vertrouwen in politie en rechtspraak, die net als de politiek zeer plaatselijk is be paald. Hele stap Het gaat om analfabetisme, om werk loosheid, om de zwarte Amerikanen die schuilend in hun ghetto's zo ver buiten de 'mainstream' achterop raken dat zij een voor buitenstaanders vrijwel onver- Het is een zeer onthutsende ervaring om, zoals deze correspondent nog niet lang geleden gebeurde, tijdens de lunch plotseling in de loop van een pistool te kijken: iemand haalde de kas leeg van een restaurant in een onopvallende buurt, ver van waar men dit soort mis daad zou verwachten. Welk een opluchting dat - óók in dit land - een vijftal mannen met toetsen bord, klarinet, saxofoon, basen trommel op een rubbervlot 440 kilometer de Colo- rado-rivier afzakte, om geïnspireerd door de Grand Canyon jazz te scheppen. Dit zijn indrukken, meer niet, van een uitzonderlijk land met een samenleving die maar zelden onder één noemer valt te brengen; en van een macht die te wei nig door creatief politiek denken wordt geschraagd. Het is kortom een hele stap van Reagan, Rambo en Mike Hammer naar Lubbers, Grijpstra en De Gier. t Twee Ku Klux Klan-leiders in Connecticut. New York van een sombere zijde gezien. De zon staat op ondergaan en in het licht van schijnwerpers zwaait een buikige man in een pak met knie broek en sokophouders een stuk hout door de baan van een keiharde witleren bal, die arme mensen in Haiti met de hand hebben genaaid. Op de tribunes zwelt gejuich aan na een droge knal. De bal zeilt loom bijna naar de andere kant van het veld, terwijl iemand in een anders gekleurde knie broek probeert daar tegelijkertijcLaan te komen. Hij houdt een zeer grote leren handschoen vooruitgestoken, als Prik- kebeen zijn vlindernet. En vangt de bal. De toeschouwers zakken terug op*hun stoeltjes en nemen een volgende teug bier, in de zekerheid dat het korte mo ment van spanning dat zij zojuist heb ben beleefd voortaan vastligt en voor al tijd terug te vinden zal zijn in statistie ken, waar het na verloop van tijd onver mijdelijk gaat behoren tot de records. Amerikanen houden van records, van dingen die nog nooit eerder gebeurd zijn. En zij houden van hun baseball, dat als een religie nivelleert en tijdelijk soe laas biedt voor de genadeloze druk en zuigkracht van een unieke, zij het door gaans ongelukkige, ongelijke, overspan nen samenleving. Wanhoop Amerika is aardiger dan de Verenigde Staten. De Verenigde Staten zijn het of ficiële Amerika. Een overmaatse en al lerminst efficiënte bureaucratie laat als dagelijks beheerder» van een ingewik keld en omslachtig geregelde democra tie uit zelfverdediging geen haar onge kloofd. Vanuit het Witte Huis regeert nu alweer zeer lang een bejaarde die de ge schiedenis in zal gaan als een van Ameri- ka's populairste ep belangrijkste presi denten. Ronald Reagan heeft Amerika weer overeind geholpen, zegt men, en dit moet dan wel betekenen dat ik het bijna elf jaar geleden kruipend heb aan getroffen. Dat was in het verkiezingsjaar 1976. Een merkwaardig jaar. Niet alleen om dat dit bizarre en buitenmaatse land uit pure wanhoop na Watergate en Vietnam de ijverige Democraat en dorpsnotabele Jimmy Carter inhuurde als president, maar ook omdat de Republikeinse partij kans zag in een boekje met partij humor niet minder dan 24 pagina's te wijden aan gevleugelde woorden van president Gerald Ford, hoewel deze geen redevoe ring behoorlijk kon voorlezen, zelfs niet de kleinste hindernis kon tegenkomen zonder erover te struikelen, en vandaag de dag alleen nog befaamd is omdat zijn behendigheid bij het golfspel voor om standers rechtstreeks levensgevaar ople vert. Jimmy Carter heette een populist te zijn, maar men vindt nu ook Ronald Reagan een populist en de Democrati sche Partij wil een populistische bood schap brengen, hoewel de Republikei nen via een populistische benadering een blijvende brede aanhang trachten te verwerven na de politieke zelfmoord van de populist en Democraat Frits Mondale bij de presidentsverkiezingen van 1980, Mondale die weer een protégé was van de overleden senator en popu list Hubert Humphrey. Amerikanen zijn een zeer populistisch volk. Althans, zij zouden dat moeten zijn. Broodmand Destijds wist Jimmy Carter nog wel enige bijval te wekken met de verklaring dat Amerika 's werelds broodmand moest zijn in plaats van 's werelds arse naal. Daar is weinig-van terechtgekomen natuurlijk, want de wereld heeft graan genoeg tegenwoordig en volgens opvol ger Reagan zijn de VS het arsenaal van de vrijheid. En telkens als hij een pers conferentie geeft of langs andere weg uitspraken doet in het openbaar, vraagt men zich tevoren af: 'Is hij Rambo van daag, of toch weer Walter Mitty?' Maar, bij het afscheid van vrijwel da gelijkse notities over Amerika, moet het niet gaan over de politiek, want die is te arrogant, zelfzuchtig, parochieel mach tig en corrupt om zich in smakelijke ter men van welwillendheid te laten be schrijven. De Verenigde Staten hebben als puntje bij paaltje komt geen bood schap aan bondgenoten die niet in de pas willen lopen en er een ander tempo Kan óók in Amerika: bij een demonstratie tegen apartheid bij de Zuid- afrikaanse ambassade in Washington worden twee vrouwen met zachte hand verwij derd. (foto afp> Ouderen zonder achterdeurtje hebben het niet gemakkelijk, (foto Dirk Ketting) op na houden. Amerikaanse politici heb ben maar zelden tijd voor buitenlandse vragenstellers, want die vertegenwoor digen geen stemmen. En als er geen kruisraketten op het programma staan, moet ijverig ambassadepersoneel hard knokken om voor een passerende minis ter-president of bewindsman van bui tenlandse zaken gesprekspartners van niveau te vinden. Nederland stelt in de Verenigde Sta ten niets voor. Het is niet alleen lastig meer irrelevant veelal, en in Amerika is het historisch, cultureel en verder vooral folkloristisch enigszins bekend. Hoewel weinigen precies weten waar het ligt in Europa. 'Holland' wordt dikwijls ver ward met België of Denemarken, doch gedurig en irriterend geprezen vanwege een algemene bekendheid met de Engel se taal, dijken, kaas, klompen, windmo lens en tulpen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29