Napoleons protserige rijkdom tentoongesteld Moskou op de grens van twee seizoenen ZATERDAG 4 OKTOBER 198G EXTRA PAGINA 25 Afscheid van zijn troepen op de binnenplaats van Fontainebleau. (foto Rudolph Bakker) De kastelen van Fontainebleau en Versailles openden onlangs elk hun eigen Napoleon-vleugel. Is de belangstelling voor de Corsicaan die zichzelf tot keizer kroonde bij de Fransen dan zo gestegen? Nee: het komt allemaal door de zeventigjarige Louis prins Napoleon, Louis Prins Napoleon (70) is een di recte afstammeling van Napoleons jongste broer Jerome, die tot ko ning van Westfalen was gebombar deerd. En hij heeft een zuster, Ma- rie-Clotilde, die getrouwd is met een zekere graaf De Witt. Zij waren dan ook op het voorplein van het slot in Fontainebleau present, toen on langs de met veel geld en goede smaak gereedgemaakte vleugel werd geopend. Op deze zelfde binnenplaats nam Napoleon Bonaparte in 1814 op zijn geheel eigen wijze afscheid van de soldaten die hem door dik en dun waren gevolgd, en werd hij door de geallieerden naar Elba afgevoerd. Net als in alle grote musea van Frankrijk schuifelen nu de uit to renhoge autobussen neergelaten dagjesmensen verbluft langs de protserige rijkdom van het 'empire', de stijl die Napoleon tot grote hoog ten van onbruikbaarheid voerde. 'Empire' was niet anders dan een verlengstuk van het al ten tijde van Lodewijk XVI (die door de revolu tionairen was onthoofd) opgeko men neo-classicisme, dat wil zeggen de zoveelste herontdekking van de oude Grieken. Symbool De aristocratische elegance van dit neo-classicisme greep Napoleon na zijn terugkeer uit Egypte aan 'om er een stijl van te maken die ook nog lang na zijn dood model zou staan voor alles wat rijk geworden boksers, Zuidamerikaanse dictators, filmhelden, en dure textiel- en scheepvaartbaronnen zouden aanzien voor het symbool van absoluut succes'. Deze harde woorden over het 'empire' zijn van de nog maar pas overleden Ita liaanse kunsthistoricus Mario Praz, die de grootste kenner en de grootste min naar van de 'empire-stijl' is geweest. Praz bekent ook dat het empire van Na poleon, met zijn uit Egypte geïmporteer de en met dikke lagen verguldsel bedek te zwanehalzen, sfinxen, leeuwe- en gei- tepoten al gauw de lachlust opwekt. En hij noemt het 'empire' met zoveel woor den 'een stijl voor parvenus', terwijl de empire-stoelen 'koud, stijf, begrafenis achtig en monotoon' zijn: kleine tronen op de leuningen waarvan geen hand zou durven rusten zonder er een scepter in vast te houden'. Al dit parvenu-meubi lair van een Corsicaanse familieclan van parvenus is met veel geld en geduld ge restaureerd en dan nu te zien in de pa- singerichte vleugel van Fontainebleau. Het is er in de gangen zo druk als in de Kalverstraat en soms zo donker datje er geen hand voor ogen ziet. Het bed is er neergezet waarin keizerin Josephine sliep, door de clan der Bonapartes 'de ouwe' genoemd. Bij de recente restaura- Voor de Russen is september een heel bijzondere maand. Moskou, halfleeg in de zomer, loopt weer vol en hoewel het weer thans in de Sow- jet-hoofdstad nog steeds het flane ren zonder oveijas toelaat, weet ie dereen: zorg er voor dat je in deze paar weken je zaken voor elkaar hebt, want straks valt de winter aan. In kranten en andere media verschijnen tal van raadgevingen om die vreselijke, imposante en toch ook weer zo dierbare Russische winter straks het hoofd te bie den. En op een enkele kille dag kon ik in de metro al hier en daar de mottenbal- lengeur opsnuiven van de dikke jassen die uit de kast gehaald waren. De honderdduizenden Moskovieten die zo gelukkig waren de lange zomer op hun datsja (buitenhuis, meestal ge huurd) op het platteland door te kunnen brengen, keren met tegenzin naar de me tropool terug om, evenals de achterblij vers, in hun flat de isolatie, de waterlei ding, de verwarming, de wc en de kle renkast te inspecteren. Als er iets man keert moet er snel actie genomen wor den, het liefst met behulp van bekenden die over enige handvaardigheid of con necties beschikken. De eerste krantenverhalen met kritiek op bijvoorbeeld Glavmosremonthet ste delijk reparatiebedrijf dat berucht is om 'hoofd van het keizerlijk huis der Bonapartes', die al in '79 besloot alle herinneringen die de familie aan zijn voorvader bezat aan de staat af te staan. De staat begon toen alles wat ze zelf in de musea had hangen opnieuw te rangschikken en is ervan overtuigd dat alles nu voorgoed op zijn door Rudolph Bakker Empire-stoél. tie van het bed kwam uit dat Josephine als eerste keizerin na dé revolutie onder de bloempatronen van Lodewijk XIV sliep, en dat het aan Marie-Antoinette in eigen persoon had toebehoord. Josephi ne trok bovendien 900 nieuwe jurken per jaar aan, terwijl de onthoofde Marie- Antoinette het voor dat insnijdende mo ment er maar met 170 per jaar had ge daan. Bokassa Wandelend langs al die weer opge poetste en ijskoude pracht wordt het duidelijk dat al deze gulle schenkingen van Louis prins Napoleon aan de staat en alle opknapbeurten die de staat eraan toevoegde, niets te vertellen hebben over de jaren van veroveringszucht, bloed, haat en dood, die het tijdperk van Napoleon voor zijn slachtoffers hebben betekend. Rekwisieten voor 'Dallas' of 'Dynasty' zijn het, of erger: de nog vers in het geheugen liggende herinnering aan de mensen etende keizer Bokassa van de Centraalafrikaanse Republiek, die zichzelf tot keizer kroonde zoals Na poleon dat eens deed, uitgedost in het zelfde soort hermelijn waarmee de schil- zijn slechte service en zijn gebrekkige taakvervulling, zijn reeds gepubliceerd. Daar kun je dus weinig van verwachten. Het stadscomité van de communisti sche partij onder leiding van het Poüt- buro-lid Boris Jeltsin kwam op 9 sep tember bij een om de wintermaatregelen door te nemen en stelde, volgens Mos- kovskaja Pravda, vast dat de voorberei dingen op de winter niet alleen een so ciaal-economische, maar ook politieke betekenis hebben. Immers, de vervulling van het jaar plan hangt hiervan af, net als het hu meur van de Moskovieten, hetgeen daar mee samenhangt. En je zult maar in een van die honderden huizen in Moskou wonen, waarin Glavmosremont nog he lemaal niets heeft gedaan aan de noodza kelijke winterreparaties. Buiten Moskou is er reeds sprake van alarmsituaties. De Crasnaja Zviezda ('Rode Ster': het blad van het Sovjet-le ger) bracht op de voorpagina van 10 sep tember een indringende reportage over de woonomstandigheden van een paar luitenants 'in een ver verwijderd garni zoen' (de krant noemt om veiligheidsre denen nooit plaatsnamen). Hun kale onderkomens - een bed, niet meer - werden bezocht door een koude wind door gaten in de ramen, terwijl er schimmel op de vloer zat en de wanden donkere vochtplekken vertoonden. Een etage hoger klaagde een luitenants plaatsstaat. Terwijl Napoleon in Fontainebleau duizenden bezoekers per dag trekt, is hij in Versailles kort na de feestelijke opening weer achter slot en grendel gezet: er zijn eenvoudig niet genoeg bewakers om al die nieuwe zalen te behoeden voor opwinding en vernieling. der baron Gerard de Franse self-made keizer sierde op zijn overbekende staat siedoek. Bokassa werd de gruwelijkste karikatuur van de politieke machtswel lust en de artistieke wansmaak van de keizer alle Fransen. Portretten in nog zuiver neo-classisti- sche stijl, die tussen al deze vergulde geitepoten en gouden zwanehalzen af steken door eenvoud en cultuur, bewij zen op welke manier Napoleon een be staande kunstvorm perverteerde, even goed als de keizer de eerste dictator was die een perfect werkende propaganda machine wist op te bouwen. Het resul taat van deze persoonsverheerlijkings- cultus was, dat nog tot op de dag van vandaag de Fransen er moeite mee heb ben Napoleon Bonaparte te zien met de bitse blik van bijvoorbeeld onze eigen prof. Presser, die de historie en de legen de in zijn beroemde studie meedogen loos ontrafelde. De nieuwe vleugel in Fontainebleau heeft in de herverdeling der goederen tot taak gekregen de Bonapartes als fa milie uit te beelden, van het 'directoire' (toen Napoleon alleen nog generaal was) via de keizertijd totaan de dag van de abdicatie toe. Het intieme Malmaison blijft het museum van het consulaat en van de arme Josephine en haar kinde ren. Compiègne is het levende mauso leum van Napoleon III, zoon van Louis die koning van Holland was, terwijl Ver sailles vóór alles de grote veldslagen toont, en Napoleons goedheid, zijn nede righeid, zijn goedgeefsheid en zijn kin derliefde en wat zijn propagandamachi ne destijds zoal' had uitgedacht aan vroeg-negentiende eeuwse reclameslo gans. Lachen Bijna tegelijkertijd met de opening van deze vleugel vol protserigheden in het zo nederige Fontainebleau (waarvan ook Napoleon begreep dat het een 'fami lie-paleis' was) verscheen in de Verenig de Staten een boek van Desmond Se ward dat 'Napoleons familie' als titel heeft. Wie dit boek leest alvorens Fontai nebleau te betreden, zal er zijn lachen niet kunnen houden, want Seward schrijft over de Corsica-clan zonder de terughoudendheid die zelfs een Presser zich soms nog permitteert. Over Jerome, die de voorvader van het huidige hoofd van het huis is, merkt Seward in een ter zijde op dat hij 'Betty Patterson uit Bal- timore trouwde' en daarna 'veranderde in Girolamo, koning van Westfalen, een crypto-koninkrijk dat na de slag bij Leipzig van de aardbodem verdween alsof het nooit had bestaan'. Seward ziet de clan ('half-wilde keu terboeren met een familiewapen die een sage beleefden vol ijdelheid, domheid en harteloze hebzucht') als de 'molenste nen die maakten dat Napoleon uiteinde lijk ten onder ging'. Daar heb je Joseph, 'die zich verbeeldde dat hij een generaal was en erin slaagde Spanje als gevolg van een razend gebrek aan kennis te ver liezen en in 1814 geen kans zag Parijs vrouw steen en been: haar baby was steeds maar ziek door de miserabele woonsituatie en waar ze ook naartoe ging, ze werd steeds van het kastje naar de muur gestuurd. Vol verwachting Terug naar Moskou. Het leven wordt gezelliger en intenser in deze wereld stad. Vaak hoor je mensen die terugge komen zijn vakantie-ervaringen uitwis selen. Iedereen is weer thuis. Velen, met name in de kunstsector, zijn vol ver wachting omtrent het nieuwe seizoen. De theaters hebben hun premières al achter de rug, de exposities gaan lopen, er zijn nieuwe films die je beslist moet hebben gezien. De scholen hebben op 1 september, de vaste 'Dag van de wetenschap', hun deu ren geopend voor de honderdduizenden leerlingen die zingend en met boeketten bloemen in de armen hun leraren be groetten. De eerste les, overal in het land, werd gegeven door met onder voor de wankelende keizer te verdedi gen'. Napoleon was 'op een fanatische ma nier loyaal tegenover zijn familie', aldus Seward, terwijl de clan werd aangevoerd door 'Napoleons hebzuchtige, oude, in zwart bombazijn gestoken vrek van de familie, de moeder: Letizia, de over de groep regerende harpij. Denk er eens goed over na (zegt Seward dan, terwijl hij steeds razender wordt):'Napoleon, deze Corsicaanse wildeman, deze vloek van de wereld, deze antichrist, had een mamma'. scheidingen behangen veteranen van de Tweede Wereldoorlog met als onder werp: vrede. Ook de Moskouse staatsuniversiteit MGU is, onder het zingen van het oude studentenlied Gaudeamus Igitur, feeste lijk begonnen. Vanzelfsprekend werden de Sowjet-vredesinitiatieven (en vooral het vierde moratorium op kernproeven) bij die plechtigheid breed uitgemeten, zoals overal in het land. Dit is allemaal heel oprecht, laat daar geen twijfel over bestaan. Politiek, school, theater en winter - iedereen is weer op zijn plaats. Moskou draait weer. Met een paar Russische vrienden heb ik op een zonnige dag Moskou verlaten voor een ritueel dat innig verbonden is met dit jaargetijde. We gingen po griby, op paddestoelenjacht. In de weekein den, zo verzekerden mijn metgezellen, zou de berm aan de rand van dit enorme bos ten zuiden van Moskou hebben vol gestaan met honderden auto's en dan zou je wel drie kilometer hebben moeten Schok In de keurige en met smaak opgetutte zalen van Fontainebleau kijkt de opge dofte clan der Corsicanen dwars door de uit autobussen gehesen huismoeders en wankele oudstrijders heen. Een van de meest fascinerende kanten van de Bona partes was hun seksualiteit. De manier waarop die lui bij elkaar in bed sprongen levert verhalen op die in een familieblad niet kunnen worden opgenomen, aldus Seward, die ten slotte uitroept:'Wat een stelletje!'. lopen om de eerste paddestoelen aan te treffen. Maar wij gaan op een doordeweekse dag. De boleten zijn sinds de laatste weekend-invasie weer aangegroeid. Rondom ons heerst er, als wij het impo sante woud betreden, slechts diepe rust, geaccentueerd door het ruisen van de enorme berken, essen, eiken en dennen, die ons hier opwachten. Voor de Rus is het paddestoelen zoe ken een oude traditie. De excursie is sy noniem voor gezelligheid onder vrien den, met als extra meevaller dat je je voedselvoorraad voor de winter kunt aanvullen. Zoals een van mijn metgezel len het uitdrukte: „Het is een avontuur voor ons. Onze eerste jeugdherinnerin gen zijn vaak hiermee verbonden. Mak sim Gorki heeft er in zijn memoires een heel hoofdstuk aan gewijd. Het mar keert het afscheid van de zomer". „De arme mensen in de Sowjet-Unie hebben er vele dagen en een hoop moei te voor over om hier hun wintervoorraad paddestoelen te verzamelen. Die worden dan gedroogd of gezouten als winter- kost". Hij voegde eraan toe: „Voor de Sowjet-mens heeft 'po griby' een extra grote betekenis. Je kunt op deze manier namelijk een schaars produkt gratis krij gen en je ontspant je ondertussen. Dat is voor ons een onvervangbaar genot". In mijn gezelschap heerst aanvanke lijk gemor omdat het terrein toch reeds grotendeels afgeplukt blijkt. Maar na een half uur in linie langzaam voortlo pen door een zich snel verdichtend woud, klinkt luid schallend door het bos de eerste verheugde kreet: „Jongens, hierheen! Een witte!". Het hoofddoel van de 'stille jacht' is en blijft namelijk de bjelyj grib, de witte boleet, die soms wel een half pond kan wegen en zeer calorierijk is. Op de markt in Moskou betaal je er een halve roebel (twee gulden) per stuk voor, want, zegt de koopman dan: „Ik heb er lang naar moeten zoeken". En dat is waar: de 'bjelyj' verstopt zich met zijn bruine muts zeer zorgvuldig te midden van het in herfstkleuren getooi de bos. Een goed middel om hem op te sporen is de moechomor, de rode pad destoel met witte spikkels, die giftig is, maar die doorgaans een 'bjelyj' in de buurt heeft en dus als een soort baken fungeert. Over de mate waarin er voor dit 'stel letje' bij de Fransen nog belangstelling bestaat, lopen de meningen uiteen. De Napoleon-mythe, waarvan naar buiten toe weinig blijkt uit zichtbare monu menten, wordt als geestelijk goed op de been gehouden in het onderwijs. De vi sie van een prof. Presser of van een Des- mond Seward zou althans in de niet-in- tellectuele wereld moeilijk toegang vin den. In '77 publiceerde de in Parijs wonen de Michel van Griekenland een studie waarin getuigenissen waren opgenomen van leden uit de kleine Europese en door Napoleon onder de voet gelopen vor stenhuizen. Al deze brieven en dagboe ken getuigen van haat jegens de keizer en dat veroorzaakte hier een zekere schok: van die kant hadden de Fransen de kwestie eigenlijk nooit bekeken. Een latente Napoleon-haat heerst in Frankrijk voornamelijk op het platte land en met name in landstreken als Bretagne en Normandië, die trots zijn op een eigen onafhankelijk verleden. Ten slotte waren het twee Bretonnen die uit naam van hun vrijheid in de jaren '70 de Napoleon-vleugel opbliezen in het paleis van Versailles, nadat die juist door presi dent Giscard na een ingrijpende schoon maakbeurt weer geopend was. Reisbureau En dan is er een 'stelletje' houwdegens dat zich verenigd heeft in de 'SN', wat staat voor 'Souvenir Napoleonien'. De vorige president Godlewski had van 'SN' een waar reisbureau gemaakt, met tochten naar Elba, St.Helena en Corsica. De reis naar St. Helena werd door zestig volgelingen meegemaakt, onder wie Louis prins Napoleon in eigen persoon. De huidige president is baron Gour- gaud, die zijn Napoleontisch streven vergemakkelijkt weet door de nalaten schap van een gulle Corsicaan, de indus trieel Lapeyre. Van dit geld gaat de ba ron een 'groot studiecentrum oprichten, met filmvertoningen en een bibliotheek' waarin de werken van Presser en Se ward bijna zeker geen plaats zullen krij gen. Het grootste streven van baron Gour- gaud is met het geld van de overleden Corsicaan Lapeyre 'een Europese ver eniging op te richten die ten doel heeft de Britten te bestrijden'. Ieder jaar nog komen de Engelsen onder leiding van de huidige hertog van Wellington naar Wa terloo (waar Napoleon voorgoed in het stof beet), om er de geallieerde overwin ning te vieren. 'Dank z\j ons' - aldus ba ron Gourgaud - 'zullen er binnenkort ook daar herinneringsplaquettes zyn ter ere van zijn 'Grande Armee'. De ijverige baron zou er vanuit zijn standpunt ook goed aan doen eens een bezoek te brengen aan hoofdconservator Lemoine van het kasteel van Versailles. Monsieur Lemoine vertelde me dat de Napoleon-zalen voor onbepaalde tijd ge sloten zijn omdat er geen personeel is om de voorwerpen tegen de vooral in Versailles dagelijks aanstormende mil joenen te beschermen. Hart ophalen Het hoofd aller bewakers voerde mij door deze gedeeltelijk trieste, gedeelte lijk met kosten noch moeite ingerichte zalen onder het dak van het kasteel, waar alle leden van de Corsicaanse clan in hun mooiste pakken voor zich uit hangen te staren. Wie van empire houdt als Mario Praz kan hier zijn hart opha len, de kunst - zoals onze eigen Hendrik Willen van Loon eens opmerkte - die enorm in de smaak viel bij die bonte me nigte van oud-kroegbazen, rijk gewor den vaatwassers en wasvrouwen en wier opvatting van luxe het best kon worden geformuleerd met de kreet: 'als je de poen eenmaal hebt moetje het uitgeven ook'. De prachtig gerestaureerde vleugel in het zonnige Fontainebleau - en alle an dere dure plekken waar Napoleoniana bijeen zijn - geven dan ook voornamelijk stof tot nadenken over de artistieke in vloed van de eerste dictator van onze tijd. Een invloed die ruim anderhalve eeuw later nog duidelijk en luid aanwe zig is in de subcultuur van de nieuwe rijken van nu. (De kastelen van Fontainebleau en Versail les zijn dinsdag gesloten. In Fontainebleau is een aardig privé-museum met herinneringen aan Napoleon, voornamelijk vuurwapens. Dit museum echter is 's maandags dicht en daarentegen wel op dinsdag open). Het is mij in de vier uur dat wij door het bos trokken niet meegevallen. Gere geld raakte ik mijn metgezellen kwijt, dat is heel snel gebeurd in zo'n dichtge groeid bos. En dan moest ik me, mijn innerlijke paniek omtrent verdwalen in slikkend, oriënteren op verre kreten - 'Oho' of liedjes die zij zongen om me te helpen. Het was eigenlijk een ontzaglijk ge worstel in de natuur met alle struiken, kuilen en greppels en met de constante vrees dat ik in dit enorme woud, waarin het daglicht op zeker moment ook nau welijks meer doordrong, verloren zou ra ken op de achtergrond. Maar mijn Russische vrienden, allen stadsmensen, gedroegen zich alsof zij thuis waren. Geregeld doken ze gieche lend uit het struikgewas op, met weer een handvol 'witten'. Af en toe kwamen we, na hulpgeroep, bij elkaar op een heel bijzonder plekje dat een van ons onder een boom had ontdekt: vier witte! De totale buit bedroeg elf kilo. Daar onder 44 witte en de rest bestond uit iets mindere soorten, die vooral door mij wa ren vergaard. Onbenullige bolletjes. Van de witten had ik er slechts twee gevon den - evenwel tot mijn eigen diepe te vredenheid. 'Prilitsjno', fantastisch, riepen mijn metgezellen, terwijl ze de paddestoelen in de keuken thuis in Moskou reinigden en voor de maaltijd prepareerden. Ik mocht, zoals altijd bij deze gastvrije vrienden, niets doen, alleen maar toekij ken en luisteren. In de rij Met diep, bijna dierlijk gegrom voor spelt de gastheer welke nectarische heerlijkheden ons te wachten staan, als straks de paddestoelen gaar zijn en met room, waarvoor zijn vrouw een half uur in de rij heeft moeten staan, overgoten zullen worden. De vreugde kent geen grenzen als blijkt dat ik die morgen vóór het vertrek stiekem een fles Siberische wodka in de ijskast heb gelegd. We gaan aan tafel, in de keuken, zoals het onder Russen hoort. De paddestoelen smaken inderdaad goddelijk, zeker met wodka. Een diep gevoel van geluk en saamhorigheid maakt zich meester van het gezelschap. Moskou maakt zich op voor de beruchte Russische winter. De garderobe wordt aangepast en de woningen worden vriesbestendig gemaakt, hoewel dat laatste niet altijd meevalt. Maar er zijn ook dierbare kanten aan het afscheid van de zomer. Onze correspondent Alexander Münninghoff was getuige van een diepgewortelde traditie. door Alexander Münninghoff De geur van mottenballen in de metro... (foto Dirk Ketting)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25