'Ik houd niet van een lege huls' 'Onderzoek rol Louwman in dierenpark-affaire' Cannegieter: macht met name op de achtergrond Burgemeester Leiderdorp: 'juist een goedgevulde portefeuille' Verkeer niet 'gestoord' tijdens sloop viaduct PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 Burgemeester Scheenstra over de 'trend" waardoor hij te weinig te doen heeft Burgemeester mr. S. Scheenstra van Oegstgeest signaleert een trend: steeds meer burgemeesters van wat grotere gemeenten krijgen steeds minder te doen. College-onderhandelingen voerende fractievoorzitters spelen het spel zodanig dat wethouders zo veel mogelijk bestuurstaken krijgen. Dat is ook heel democratisch, zeggen ze erbij. Wethouders zijn immers gekozen bestuurders, burgemeesters niet. Scheenstra, sinds 1 oktober 1979 eerste burger van Oegstgeest, maakt zich zorgen over die trend. "Wat zal er over tien jaar nog zijn overgeble ven van het burgemeesterambt?", vraagt hij zich af. Een interview met de eerste burger van Oegstgeest. Zijn Leiderdorpse en Voorschotense collega's zeggen er het hunne van. OEGSTGEEST- Burgemeester mr. S. K. Scheenstra van Oegstgeest geeft gehoor aan het verzoek om een vraaggesprek. Maar omdat het onderwerp van gesprek volgens hem "uitermate gevoelig ligt" en "een heikel probleem vormt" stelt hij als voorwaarde dat direct aan het begin van het artikel duidelijk wordt dat het initiatief voor het ge sprek niet van hem is uitgegaan. Waarvan akte. door Wim Koevoet Het onderwerp is de verminde ring van de hoeveelheid werk die hij heeft te doen sinds de jongste college-onderhandelingen waarin de taken - portefeuilles, zegt men in bestuurderskringen - van de af zonderlijke vier leden van het col lege van burgemeester en wethou ders zijn herverdeeld. De fractie voorzitters van CDA. VVD. PPR. D66 en PvdA gingen er bij die her verdeling vanuit dat zo veel moge lijk portefeuilles bij gekozen be stuurders, bij de wethouders Blom (WD), Kohlbeck (PvdA) en Van Veen (CDA) dus, terecht moesten komen. Scheenstra moest 'verkeer' en 'voorlichting' inleveren hoewel hij juist graag wat meer had willen doen. Ter sprake komt dan ook de onvrede van de eerste burger met de "trend" die tot die verminde ring heeft geleid en de consequen ties die hij verbindt aan het eventu eel onverminderd doorzetten van die trend. Halverwege het gesprek zegt hij: "Ik ben nu 52 en ik heb in oktober vorig jaar mijn eerste ambtster mijn van zes jaar als burgemeester van Oegstgeest afgesloten. Over vijf jaar vraagt men mij wellicht of ik een derde termijn wil. Als u me nu vraagt of ik los van welke porte feuilleverdeling dan ook het am bieer om het nog 13 jaar (tot zijn pensioen, WK) in Oegstgeest vol te houden, mmm, ja. Is dat voor jezejf goed, Scheenstra? En voor de ge meente? Of is vers bloed ge wenst?". "Het vertrek van een burgemees ter naar een andere gemeente is een politiek gegeven waar heel veel bij komt kijken, een heel ge compliceerde zaak. Waar ligt die gemeente waar ik dan heen zou gaan, is het prettig om er te werken? Pas ik er politiek gezien? En ik heb hier mijn eigen huis, kin deren die hier studeren. Dat zijn dingen die ervoor zorgen dat de eerste beste vacante gemeente niet direct de gemeente is waarvoor je valt. Maar een burgemeester die nog gezond is en niet onverstandig is en die die trend waarover ik het had, ziet doorzetten, zo'n burge meester overweegt bij reële moge lijkheden daartoe zijn vertrek. Maar ik heb die reële mogelijkhe den nog niet aan me voorbij zien trekken. Hier zit een rustige burge meester. Ik verwacht geen tele foontjes". Politieke trends "Na de jongste college-onder- handelingen is er van het werkaan bod relatief, minder op het bureau van de burgemeester terechtgeko men. Let wel, dat is géén specifiek Oegstgeests probleem. Interview maar een paar van mijn collega's. Goekoop, noem maar op. Maar het speelt dus ook hier, ja. Oegstgeest loopt nooit in het achterste gelid als het om politieke trends gaat. Die trend zegt: je moet politiek ge voelige onderwerpen in de porte feuilles van gekozen bestuurders stoppen. Die kun je tenminste wegsturen als ze het fout doen en dat kun je met een burgemeester niet doen. want daar zit je zes jaar mee opgezadeld. Dóór redenerend kun je dan ook zeggen: geef een burgemeester niets, want zelfs per soneelszaken zijn politiek gevoe lig. En het wegsturen van een wet houder, nou wil dat gebeuren dan moet-ie het wel heel bruin bakken, hoor". "Maar bovenal: een burgemees ter is als lid van het college van B en W wel degelijk verantwoording schuldig aan de gemeenteraad, lees maar, ik geloof artikel 129 van de gemeentewet. Duidelijker kan toch niet. B en W sturen als collec tief, als college, zaken naar de raad. Zaken waarvoor de burgemeester evenzeer verantwoording schuldig is als de wethouders. En de raad kan zeggen: sorry burgemeester, maar de verantwoordelijkheid die met uw portefeuilles samenhangt, die ontnemen wij u. Dat is iets an ders dan wegsturen, dat wel, maar je moet er niet op voorhand van uitgaan dat de burgemeester het niet goed doet, dat gebeurt toch ook niet bij een wethouder. Kort om: dat 'wegstuurargument' is geen deugdelijk argument". Twep soorten "De tweede kant van die trend is dat je nu twee soorten burgemees ters krijgt! Burgemeesters zoals in Oegstgeest waar de wethouders het leeuwedeel van het werk doen terwijl ze voor dat werk maar over drie dagen van hun werkweek kunnen beschikken. En burge meesters van kleinëre gemeenten, zoals mevrouw Hendrickx in War mond en collega Houdijk in Zoe- terwoude, waar de wethouders minder tijd hebben voor hun wet houdersschap. Mevrouw Hen drickx heeft meer portefeuilles dan ik. heel politiek gevoelige ook. En daar kijkt niemand van op". Heeft u deze standpunten ook tij dens de college-onderhandelingen naar voren gebracht? "Uiteraard. Men heeft mijn standpunten voor kennisgeving aangenomen. Het besluit om mij taken te ontnemen en aan andere wethouders te geven, moet ik ge woon accepteren. Dat doe ik dan ook. Een burgemeester heeft als wettelijke taak om te coördineren. Soebatten wil ik dan ook niet, ik ga niet op voet van oorlog verder met de fractievoorzitters". "Maar ondertussen sta ik wel op de hoogste plaats op de pay-roll dat kan ik ook niet helpen, ik ben nu eenmaal de duurste klant van de gemeente. Verder heb ik 25 jaar bestuurderservaring, in die tijd veel kennis vergaard en relaties op gebouwd die goud waard zijn. Ik bedoel, als een wethouder zegt: 'ik ga naar de provincie', dan zal ik niet uit eigen beweging vragên: 'zal ik met je meegaan?', daar moet hij of zij zelf maar om vragen, maar ik weet zeker dat als ik meega die wethouder daar alleen maar voor deel bij zou hebben. Ik vind dat mijn know how ten volle moet worden benut en dat gebeurt naar mijn smaak nu onvoldoende, ja. Een wethouder begint tijd bij 'af. Een burgemeester hele maal aan het begin natuurlijk ook, maar als-ie eenmaal burgemeester is dan heeft-ie al een stuk carrière gemaakt. Ik had hier nog geen voet gezet toen ik al beter dan welke wethouder ook wist, wie waar op de provincie zit. En even los van de figuur Scheenstra, het ambt van de burgemeester legt nu eenmaal meer gewicht in de schaal, er wordt bij een tegenpartij waarde aan toegekend. Ik ben de eerste om dat te relativeren, ik ga daar heel Burgemeester Scheenstra: 'Een burgemeester die niet onverstandig is en die trend ziet doorzetten, zo'n burgemeester overweegt bij reële mogelijk heden zijn vertrek'. (foto Wim Dijkman) soepel mee om. maar je kunt er na tuurlijk ook mee spelen. Als je zegt: 'ik kom met de burgemeester samen', dan klinkt dat toch prettig op zo'n departement". Geen zielepoot "Maar goed, ik heb de situatie aanvaard, in B en W loopt het uit muntend, ik ben niet politiek bela den, ik sta echt boven alle politieke partijen en ik probeer het college als een kwartet te laten functione ren. Bovendien is elke dag een dag verder van de college-onderhande lingen af en denk ik dat de praktijk heel anders zal zijn dan de theorie waarop die trend is gebaseerd. Ik zie het als een pendulebeweging: we zijn ervoor dat de burgemeester minder te doen krijgt, we zijn te gen. Op zijn hoogtepunt zal van die beweging toch moeten worden ge zegd dat het niet verstandig is om de capaciteiten niet ten volle te be nutten. De soep zal niet zo heet worden gegeten als-ie is opge diend. Anderzijds weet je natuur lijk nooit hoe ver het kan door slaan". "En dan zo'n gesprek dat ik voor uw komst voerde over een grondtransactie in de Morsebelpol der, dat zijn dingen die me erg goed liggen. Ik ben nu op afroep met bepaalde zaken bezig, kan daardoor wat gemakkelijker bezig zijn met activiteiten. Zo ben ik lei ding gaan geven aan een landelük- se stuurgroep voor brandweeraan gelegenheden. Dat soort functies hoef ik niet in het weekeinde meer te doen. Met 38 uur per week ge middeld kom ik rond. Nee. er wordt bepaald geen roofbouw op mij gepleegd. Er is geen overbelas te situatie, maar dat was het ook niet vóór de jongste college-onder handelingen. Je hebt immers een zekere spirit". VOORSCHOTEN De Voorscho tense burgemeester P. Cannegieter ziet de betrekkelijkheid in van de trend dat gekozen bestuurders steeds meer taken overnemen van de aangewezen eerste burger. Dat beeld ontstaat vooral naar buiten toe, vindt hij. In werkelijkheid werken de dagelijks bestuurders op alle terreinen nauw samen en is de portefeuille-verdeling vaak niet meer dan het vertalen van de ver kiezingsuitslag. De oplossingen hoeven heus niet alleen van de portefeuillehouder te komen. Hij heeft, anders dan een minister, geen eindverantwoorde lijkheid. Zo denkt de burgemees ter hard mee over de organisatie en reorganisatie van het ambtelijk ap paraat, een onderdeel dat bij de laatste college-onderhandelingen van Cannegieter naar PvdA/PPR- wethouder J. Visser ging: "Dat ligt zo centraal in de verantwoordelijk heden van het college. Daar moét ik me wel mee bezig houden". Dit geldt in mindere mate ook voor culturele manifestaties, het onderdeel dat eveneens is ingepikt en bij de cultuurportefeuille van CDA-wethouder Marselis is ge voegd. Cannegieter: "Vaak vraagt men ook of de burgemeester iets Burgemeester Cannegieter van Voorschoten: 'Je wordt nu eenmaal niet van de straat opgepikt.. wil zeggen. En dat zal wel zo blij ven". Ligt het niet meer voor de hand dat hij allés op dat terrein doet? "Ach. ook de wethouders hebbeh hun behoeften om zich aan den volke te vertonen en te laten weten hoe zij denken". Cannegie ter is al blij wanneer samenhan gende clusters van het beleid in dc hknd van één bestuurder rusten, ongeacht wie. Dat geeft duidelijk heid. Bij politieke controverses blijft hij graag op de achtergrond. "Niet dat ik niet anders zou kunnen, maar als het in grote gemeenten als Voorschoten niet praktisch nood zakelijk is, vind ik het begrijpelijk dat gekozen bestuurders de kans willen hebben zich te profileren". Nogmaals, dat geldt vooral naar buiten toe. Achter de schermen kan de burgemeester met zijn zwaardere stem een stempel op het beleid drukken en zijn achter grondkennis inbrengen: "Burge meesters zijn nu eenmaal geen mensen die van de straat worden opgepikt" PAUL VAN DER KOOIJ WASSENAAR - Hel Wassenaarse dierenpark blijft, een klein jaar na sluiting, politici bezig houden. Zo schrijft het Katwijkse CDA-raads- lid C.L. van Kesteren vandaag dat de provincie moet onderzoeken of de rol van aandeelhouder Louw man onrechtmatig is geweest. Mocht hij zomaar in de vergade ring van 21 oktober voor sluiting stemmen terwijl Van der Valk had aangeboden het park 25 jaar te wil len openhouden en er flink wat geld op tafel kwam? Van der Valk had het over 4,5 miljoen en de pro vincie bleek bereid een substantië le bijdrage te willen leveren. Ook de rol van Provinciale Sla- ten, het parlement, stelt Van Keste ren ter discussie in de 'dierendag- brief aan regio-gemeenten, provin cie en rijk. Hij vindt dat zij Gede puteerde Staten, het dagelijks be stuur van de provincie, niet had den mogen machtigen de aandelen over te dragen aan Louwman. De Katwijker overweegt dan ook óm deze beslissing ter vernietiging voor te dragen aan de Kroon. Om een goed inzicht in een en ander te krijgen eist hij onder meer notulen op van het overleg tussen Van der Valk, Louwman en provincie en verslagen van de vergaderingen van de Raad van Commissarissen en de Algemene Vergadering van Aandeelhouders. Het argument van Gedeputeerde Staten, als zou den deze stukken privé^eigendom van Louwman zijn en niet meer voorkomen in het provinciehuis, noemt hij zwak. In de dierenpark-affaire ver moedt hij geen kwade opzet bij de provincie. 'U heeft gedaan wat u kon', schrijft hij, samen met W. van den Berg, juridisch adviseur en ambtenaar van de gemeente Noot dorp. 'Op uw beleid en uw bereid heid om de zaak te redden valt wei nig aan te merken. Niettemin vra gen wij ons af of u toch niet bij de neus bent genomen op grond van niet bestaande vetorechten en schimmige rechtsposities. Als dat zo is, kan de besluitvorming vóór 27 november 1986 mogelijk nog worden teruggedraaid'. Van der Valk In de brief gaat het raadslid uit voerig in op de rol van Van der Valk. het bedrijf dat vorig jaar geïnteresseerd was in overname. Wilde de firma inderdaad honderd procent van de aandelen hebben, dus ook de 20 procent van Louw man? En zou Louwman het recht verliezen om de aandelen na vijf jaar terug te kopen? Van Kesteren en Van den Berg, schrijver van een kritisch artikel in de Vereniging "Nee, ik ben van die takenver- mindering niet werkloos gewor den. Ik ben toch ook gewoon door gegaan met representatieve ver plichtingen. Dan zult u zeggen: is dat werk? Ja, dat is ook een vorm van werk. Ik zat een paar zaterda gen terug van twee tot zes op de koets terwijl anderen konden zeg gen: ik heb een vrije zaterdag. Als je al die franje eraf schraapt, dan wordt het ambt erg schraal. Op de jaarmarkt je gezicht laten zien. ie dereen likt een ijsje. dat kan ik dan niet doen. maar goed. Wat ik zeg gen wil: dat hoort er allemaal bij, acte de presence geven, het ge meentebestuur presenteren, maar ik ben niet om die reden burge meester geworden" Als u van tevoren had geweten dat u na de gemeenteraadsverkie zingen minder te doen zou krijgen, had u dan uw herbenoeming in ok tober 1985 aanvaard? "Ha! Ik had toch geen keus, vriend? Kijk, deze ontwikkeling is niet nieuw, is niet in 1986 uit de lucht komen vallen. Ik wil dan ook zekér niet de zielepoot uithangen, zet dat er alsjeblieft in. Het was een trend die algemeen waarneembaar was en het is ook anderen overko men. Nee, dat klinkt te zielig, eh. anderen maken dit ook mee. Het overkwam Vis in Leiden al vele ja ren geleden. En nu ik het meemaak kan ik niet stante pede zeggen: ik pas. Ik zou onmiddellijk tot de be delstaf veroordeeld zijn. sorry, werkloos zijn. Kortom, ik had die herbenoeming ook dan aanvaard. Doe je dat niet, dan vraag je om ontslag. En je zult willen geloven dat mijn spaarbankboekje dat niet toëlaat'V Bent u er zeker van dat de ver mindering van uw taken alleen maar met die trend te maken heeft? Misschien vond men wel dat u be paalde taken niet goed deed. "Ik moet er vanuit gaan dat al leen de trend oorzaak is. In het an dere geval had men moeten opmer ken dat ik op dit en dat moment een steek heb laten vallen. Aange zien dat niet is gebeurd, ik ook geen hint in die richting heb ont vangen, ga ik er vanuit dat alleen de trend oorzaak is". Realisme "Isoleer dus Scheenstra niet, dit is een algemeen onderwerp. Maar omdat ik de pretentie mag voeren dat ik het een beetje kan overzien, wilde ik dit gesprek best voeren. Ik vind dat wat meer realisme in deze zaak Oegstgeest gesierd zou heb ben. Gemeenten willen steeds meer inspraak bij de benoeming van een burgemeester. Daar was ik overigens zelf 20 jaar geleden ook al voorstander van. Tot die tijd kreeg men de burgemeester als het ware over de post Gemeenteraden zijn nu nauwer betrokken bij "de benoeming door vertrouwenscom missies. Elke fractie in een ge meente slaat aan het lobbyen, elke gemeente is met dat spel bezig. Dat keur ik niet af. Maar als je A hebt gezegd, je hebt je voorwaarden ge steld waaraan naar jouw inzicht die kandidaat moet voldoen, en dat zijn er nogal wat, er wordt om veel kwaliteiten gevraagd, en je buigt de lijn zodra de benoeming een feit is plotsklaps helemaal af, dat is toch vreselijk inconsequent. Waar hebben ze zich nou druk om ge maakt, vraag ik me dan af. Waarom al die drukte voor iemand die uit eindelijk alleen maar handtekenin gen mag zetten en linten doorknip pen.' Ik houd van het ambt maar niet van een lege huls. De politiek doet iets met dat ambt, waar houdt die trend op? Ja, ik zie duidelijk ontwikkelingen op het veld van de burgemeesters waarvan je je dui- dëlijk moet afvragen: wat zal pak weg over tien jaar nog de functie van een burgemeester zijn?" Nederlandse Gemeenten, betwijfe len het. Uit een brief van het dagelijks bestuur van de provincie, negen dagen na het grote overleg, 'blijkt niet dat Van der Valk dat eiste'. Er zou alleen gesproken zijn over de overname van de provinciale aan delen en 'een substantiële financië le bijdrage, die Gedeputeerde Sta ten zouden willen geven'. En zelfs tegen de overname van provinciale aandelen verzette Louwman zich. Sterker nog: hij zou niet eens naar alternatieven willen zoeken. Ook de secretaris van de Raad van Commissarissen liet zich in decem ber 1985 in die richting uit. Op de vraag waarom er niet is gestreefd naar een gedeeltelijke overname dqpr Van der Valk "antwoordde hij moedeloos dat Louwman een be roep had gedaan op een vetorecht en verder niets wilde". Is een dergelijke houding in overeenstemming met de maat schappelijke zorgvuldigheid te genover gemeente, provincie en rijk?, vraagt Van Kesteren zich af. Bovendien wil hij weten of Louw man volgens de statuten en de overeenkomst dat wel kan doen, zonder zich schuldig te maken aan onrechtmatig handelen tegenover Burgemeester Bruggeman: 'Voor alles inzetbaar'- ifoiu Wim Dijkman) LEIDERDORP - De Leiderdorpse burgemeester A.J.A.L. Brugge man. zit in precies hetzelfde schuitje als zijn collega in Oegst geest. Alleen de wettelijke taken zijn in Leiderdorp 'des burgemees ters'. Maar in tegenstelling tot de burgervader van Oegstgeest heeft Bruggeman daarmee geen enkel probleem. Toegegeven, de eerste tijd heeft .hij eraan moeten wen nen. Maar wat wil je: voordien was hij burgemeester van het veel klei-, nere Schipluiden en als enige full time bestuurder had Bruggeman daar wel tal van uitvoerende taken in de politiek gevoelige sfeer, zoals dat heet. De overgang was dus groot maar, wil hij met nadruk stel len: dat was alleen de eerste maan den. Het wende allemaal snel in Leiderdorp en trouwens: hij wist van tevoren waaraan hij begon toen hij naar Leiderdorp sollici teerde. De wethouders hier hebben hun eigen, afgebakende taken en staan voor wat ze doen, Brugge man wil en hoeft zich daar niet in te mengen, zegt hij. De opvolger van de veelbespro ken ex-burgemeester Van der Ha ve benadrukt meermalen een zeer goedgevulde portefeuille te heb ben. Zijn, veelal coördinerende, ta ken mogen dan voor velen onzicht baar en ongrijpbaar zijn ("mensen hebben geen idee wat ik doe"), het burgemeesterschap in Leiderdorp omvat doorgaans veel meer dan de doorsnee werkweek van 40 uur. Een greep uit de opsomming die de burgemeester vervolgens maakt: het coördineren van con tacten tussen het college onderling en binnen het gemeentehuis, con tacten met raadsleden, ambtena ren én niet in de laatste plaats de Leiderdorpse burgers ("ik ben een soort vraagbaak annex praatpaal"). Dan heeft Bruggeman als (wette lijke) taken openbare orde, politie en brandweer dus, en representa tie. Sinds kort ook 'doet' hij de con tacten met plaatselijke bedrijven. Het omstreden zwembad-project is bij hem ondergebracht. "En ja, ik heb een paar nevenfuncties. Maar het voordeel daarvan voor Leider dorp is dat m'n lobby-mogelijk heid erdoor wordt vergroot. Mede dankzij die functies heb ik zoveel contacten en vrienden in de ambte lijke en bestuurlijke sfeer, waar ik voor Leiderdorp weer m'n voor deel kan doen". "Nee, al met al kan ik zeggen dat ik me hier tevreden en gelukkig voel. En weet u wat het is: je geeft als burgemeester zélf grotendeels gestalte aan je functie. Laat ik het simpel stellen: je kunt één vereni ging bezoeken, maar je kunt er ook naar drie toegaan. Het is allemaal eigen initiatief. En ik ben voor alles inzetbaar". MIEP DE GRAAF het college van Gedeputeerde Sta- ten#en de andere overheden. Geen recht Volgens Van Kesteren was de toestemming van de minderheids aandeelhouder niet nodig. Uit de statuten heeft de gemeentepoliti cus namelijk gehaald dat "bij meerderheidsbesluit de vereiste toestemming kan worden ver leend". En over het recht van Louwman om de aandelen na vijf jaar terug te kopen, is hij kort. Dat recht had de vroegere eigenaar van het park helemaal niet. In de raam overeenkomst staat dat de provin cie desgewenst de aandelen aan de familie kan verkopen. Het kan al leen per 1 januari van enig kalen derjaar en Louwman moet zes maanden van te voren schriftelijk de aanvraag indienen. Van een schriftelijke aanvraag is in dit geval geen sprake en de vijf jaar waren nog lang niet om: sinds de ondertekening waren 2 jaar en drie maanden verlopen. Boven dien wijst het raadslid erop dat bei de partijen het moeten willen, het woord desgewenst zou zowel op Louwman als op de provincie slaan. Indien Louwman toch direct*zou kunnen opzeggen, hetgeen Van Kesteren betwijfelt, dan moet hij ZATERDAG Leiden Galgewater - Vlootsehouw, 10-18 uur. Centrum - straatfestival, 10-16 uur, Groenoordhallen - klaverjaswedstrijd, 12-17.30 uur. Waaghoofd - dagvuurwerk, 12 uur. Citadel-complex - Morsweg, 'Het Geu- zenfeest', popconcert, 18 uur. Pieterskerk - 4 oktoberconcert, 19.30 Stadsgehoorzaal - Ledenfeest 3 oktober ver., 20.30-2.30 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - bingo, 19.30 uur. De Lakenhal - tentoonstelling 'Leiden, eeuwig feest', 10-17 uur. Terras aan de Stille Mare - openlucht concert Big Band Voorschoten, 's mid dags. Filmhuis LVC - Breestraat, 'Prizzi's Ho- nor'. 21.15 uur. Wassenaar Entreegebouw Dierenpark Rijksstraat weg, antiekbeurs, 17-21 uur. Korenmolen De Windlust - Molenplein, open dag met demonstratie maalproces. 11-16 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, jazzconcert JoJoSwingband uit Breda, 21 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan 4, op treden cabaretière Brigitte Kaandorp. 20.30 uur. ZONDAG Leiden Galgewater - Vlootsehouw, 13-18 uur. Leids Volkshuis - De Ratel organiseert film- en discussieprogramma 'Leiden in verzet tegen verval', zaal open om 10 uur, aanvang 10.30 uur. Filmhuis LVC - 'Prizzi's Honor', 21.15 Wassenaar Entreegebouw Dierenpark - Rijksstraat weg, antiekbeurs, 10-17 uur. MAANDAG Leiden Stadhuisplein en Haarlemmerstraat - voorlichting, straattoneel, klachten spreekuur enz. Vrouwen Centrum Lie den, 15 uur. Voorschoten Zwembad Het Wedde - avondzwemvier- daagse, 18 uur. Leiderdorp Scheppingskerk - Van Poelgeestlaan, inleveren goederen voor kinderkleding- beurs, tussen 19-21 uur. VOORSCHOTEN - Tijdens de sloop van het Leidse Baan-viaduct over de Voorschotense Papelaan moet het verkeer Wassenaar-Voor schoten zo weinig mogelijk wor den gestoord. Een omleiding via Leiden of Den Haag lijkt ongeluk kig. De provincie denkt er dan ook over om onder de te slopen bouw massa een tijdelijk, wat kleiner via duct te zetten. Zij wil zo voorko men dat brokstukken mensen of vehikels treffen. Hoe het viaduct wordt gesloopt is nog niet helemaal duidelijk. Wel hebben provinciale ambtenaren enkele algemene eisen voorlegd aan een specialistisch slopersbe drijf Het zandlichaam onder het gevaarte moet worden afgegraven, er dienen extra sloten, dammen en duikers te komen en een hek van 100 meter lengte. Ten slotte krijgt de sloper de taak om het beton te verwijderen tot een meter onder het maaiveld. Eerder dit jaar heeft de provincie besloten dat het Leidse Baan-via duct gesloopt moet worden. Het is in zijn 14-jarige bestaan nooit ge bruikt en de kans dat de weg Lei- den-Den Haag, alsnog wordt aan gelegd is verkeken. Voor de be langrijkste gebruiker, het open baar vervoer, zijn op vele plaatsen voorzieningen getroffen en alleen sommige WD'ers lijken uitge sproken voorstanders. Inmiddels wordt het bouwsel ouder en vreest de provincie hoge onderhoudskos ten. wel heel zwaarwegende argumen ten hebben. Er lag immers een mo gelijkheid op tafel om het park 25 jaar open te houden. Het raadslid kan die argumenten voor de opzeg ging niet ontdekken. Als 'aspirant blote eigenaar' van de grond zou hij er beter van worden (100.000 gulden jaarlijks en als vennoot moet Louwman bovendien het be lang van het vennootschap dienen. Welnu, 'het vennootschapsbelang hebben wij in zijn handelwijze niet kunnen ontdekken', aldus de brief. Vervolgens gaat Van Kesieren in op de vraag hoe de aandelen zijn geleverd. Aanvankelijk zei de juri dische adviseur van de provincie dat er geen acte is van de levering. Dat zou ook niet mogelijk zijn, om dat het gaat om aandelen aan toon der. Achteraf blijkt dat er toch zo'n acte is. De overdracht is dus niet in strijd met wet of statuten. Toch ziet Van Kesteren een zwak punt. De provincie droeg de aande len niet over aan de aandeelhouder M. de Haas Beheer bv, maar aan N.I.M.A.G. bv, die geen enkel aan deel bezat. Voor een dergelijke zaak is goedkeuring nodig van de Raad van Commissarissen en de Algemene Vergadering van Aaan- deelhouders. Mocht Louwman ook daar met vetorechten hebben ge zwaaid, dan komt het besluit in aanmerking voor vernietiging, heet het.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2