LEIDSCH DAGBLAD EG wijzigt sancties niet EXTRA NA AL DIE WUIVEN. SUIKERSP NNEN EN PALING EVEN RUST: Bouterse in VN: rebellen krijgen Nederlandse steun Apeldoorn onderzoekt kankergevallen jeugd Contactlens kan oog beschadigen Bonn en Londen handhaven beleid tegenover Zuid-Afrika Directeur waarschuwde voor inval visafslag Demmenie AUTO HEEMSKERK Rellen in de Leidse binnenstad ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38130 TEUGE (ANP) - De GG en GD in Apeldoorn gaat op grote schaal een onderzoek doen naar vier gevallen van jeugdkanker op basisschool De Zaaier in het Gelderse Teuge. Het was eerst de bedoeling om het onderzoek tot de school en de grond eromheen te beperken maar in overleg met b en w van de gemeente Voorst is besloten om ook de omgeving van de school in het onderzoek te betrekken. Hoe hoog de kosten van het onderzoek zullen zijn en wanneer precies wordt begonnen is nog niet bekend. De GG en GD zal onder meer onderzoeken hoe hoog de concentratie van stoffen is die kankerverwekkend kunnen zijn. Daarbij worden de aantallen ziektegevallen geregistreerd en de onderlinge samenhang ver geleken. Overigens is voor het relatief hoge aantal kankergevallen op dechriste- lijke basisschool De Zaaier geen enkele oorzakelijk verband gevonden. De vier kankergevallen deden zich voor in de periode tussen 1983 en het voorjaar van 1986. UTRECHT (ANP) - De gemiddel de levensduur van contactlenzen is ongeveer anderhalf jaar. Veel mensen zijn geneigd oude lenzen door te blijven dragen uit gemak zucht of om financiële redenen. Ze lopen daarmee het risico op - soms ernstige - complicaties, zo waarschuwen dr. B.C.P. Polak (Oogziekenhuis Rotterdam) en prof.dr. C.C. Kok-van Alphen (emeritus-hoogleraar oogheel kunde) in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. Ze bepleiten goede voorlich ting aan de contactlens-dragers over hygiëne bij de behandeling van de lenzen, controle zodra er klachten optreden en regelmati ge periodieke controles. Voor zachte contactlenzen noemen zij een halfjaarlijkse controle door oogarts of contactlens-specialist absoluut noodzakelijk, omdat het dragen daarvan ernstige en Het dragen van harde contact lenzen kan een toenemend astig- matisme (onduidelijk zien door een ongelijkmatige kromming van het hoornvlies) tot gevolg hebben, een afwijking, die ook het dragen van de oude bril be moeilijkt. Deze verandering van het hoornvlies kan zelfs een hoornvliestransplantatie nodig maken. Bij zachte contactlenzen is onder meer vaatingroei in het hoornvlies mogelijk. Ook kunnen bij dragers van contactlenzen irritaties ontstaan doordat ze allergisch zijn voor bepaalde schoonmaak- en op- bergvloeistoffen of doordat de lens is vervuild of beschadigd. Veel aandoeningen verdwijnen overigens weer als de lenzen (tij delijk) niet meer worden gedra gen. De ernstigste complicaties ont staan door infecties die door bac teriën, virussen of schimmels worden veroorzaakt. Ze komen relatief weinig voor, maar ze lei den volgens Polak en Kok bijna altijd tot blijvende schade. Doordat de gevoeligheid van het hoornvlies door het dragen van contactlenzen afneemt, merkt de patiënt afwijkingen laat of soms helemaal niet op. Ellerman-Jensen zei dat hij tij dens de komende vergadering van de Europese ministerraad zou plei ten voor verdergaande maatrege len tegen Pretoria. BONN/LONDEN (Rtr./GPD) - De Bondsrepubliek en Groot-Brittannië zullen zich blijven verzetten tegen sancties tegen Zuid-Afrika, ook al heeft de Amerikaanse Senaat tot zulke maatregelen besloten. De Westduitse regeringswoord voerder, Friedhelm Oost, zei giste ren: "De stemming in de Senaat verandert ons standpunt niet. Kan selier Helmut Kohl heeft duidelijk aangegeven dat wij tegen sancties zijn". Binnen de EG werd men het vo rige maand eens over een verbod op de invoer van ijzer en staal uit Zuid-Afrika en op nieuwe investe ringen in dat land, maar dit bleef een beperkt pakket doordat Bonn zich bleef verzetten tegen een ver bod op de invoer van kolen. Het door de Senaat goedgekeur de pakket gaat verder dan dat van de EG en omvat een verbod op de invoer van ijzer, staal én kolen, tex tiel en landbouwprodukten en op luchtverbindingen. Groot-Brittannië heeft ook laten weten dat het geen hardere sanc ties tegen Zuid-Afrika zal treffen. "De Britse positie is ongewijzigd", zei een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken. De natuur zit berstensvol hartstocht Norma Kitsons strijd tegen apartheid Weduwnaars voelen zich achtergesteld VANDAAG 36 PAGINA'S Koningin Beatrix heeft vanmorgen met groot vertoon de Oosterscheldèdam in gebruik gesteld. Dat gebeurde aanwezigheid van vele duizenden genodigden. Onder hen bevonden zich de hertog en de hertogin van York. Andrew eh Sarah werden gisteren op het vliegveld Valkenburg begroet door kroonprins Willem-Alexander. Vissers waren op de hoogte is nu ook geautoriseerd voor: Personal Computers Demmenie J Computers vSL Rustig herfstweer Morgen wordt wat meer zon verwacht dan vandaag. Het blijft in elk geval droog. In de nacht en ochtend kans op mist. De middagtemperaturen schom melen rond de 16 graden. Dc wind zal matig zijn en waaien uit oostelijke richtingen. Het rustige herfstweer zal ook in de eerste helft van de volgende week voortduren. In de nacht en ochtend mist, overdag perioden met zon. Zondag 5 oktober 1986 zon op: 06.46 uur, zon onder: 18.09 uur; maan op: 08.54 uur, maan onder: 18.39 Waterstanden Katwijk hoogwater: 03.55 en 16.16 uur; laagwa- ter: 13.55 uur. Maandag 6 oktober 1986 zon op: 06.48 uur, zon onder: 18.06 uur; maan op: 10.24 uur, maan onder: 18.57 Waterstanden Katwijk hoogwater: 04.33 en 16.53 uur; laagwa- ter: 00.24 en 12.33 uur. LAUWERSOOG (ANP) - Vissers in Laiiwersoog waren van een op handen zijnde controle van de Al gemene Inspectie Dienst van het ministerie van Landbouw en visse rij (AID) op de hoogte door uitla tingen van directeur Zwartveld van de visafslag in die plaats. Dat heeft de directeur gisteren ver klaard na afloop van de openings ceremonie van de uitbreiding van de haven in Lauwersoog. Maandag werd een deel van de administratie van de visafslag door vissers ontvreemd uit de kamer van directeur Zwartveld en even later in brand gestoken. Het betrof een aantal zogeheten besommings- boeken, waarin vissers moeten op geven hoeveel vis zij hebben ge vangen. De AID, die controleert of vissers zich wel houden aan de vangstbeperkingen die binnen EG- verband zijn afgesproken, had di recteur Zwartveld maandagmor gen telefonisch gemeld dat zij deze boeken wilde hebben voor contro le. Na het telefoontje van de AID is Zwartveld naar de mijnzaal ge gaan, de zaal waar de vis geveild wordt, en riep: "Het is gebeurd, de AID wil alles hebben", zo vertelde hij gistermiddag. Daarbij waren volgens hem ook vissers aanwezig. Zwartveld ontkende stellig gehol pen te hebben bij het ontvreemden of verbranden van de administra tie. Het PvdA-kamerlid Tazelaar heeft die beschuldiging eerder de ze week geuit. Neil Kinnock, de leider van de oppositionele Labourpartij, zei dat premier Margaret Thatcher door de stemming in het Congres geïso leerd is komen te staan. Evenals Tfoto Koninklijke Marine) Reagan is de Britse premier altijd een fervent tegenstandster ge weest van strafmaatregelen. „Me vrouw Thatcher is vast komen te zitten", zei Kinnock op het congres van zijn partij in Blackpool. EG-diplomaten in Brussel zei den gisteren dat de Amerikaanse besluiten zouden leiden tot een toename van de druk op de EG om tot hardere actie over te gaan. Minister-president Lubbers ziet geen aanleiding om het beleid ten opzichte van Zuid-Afrika te veran deren, ondanks het besluit van de Amerikaanse Senaat het sanctie pakket aan te scherpen. Lubbers zei dit gisteren na afloop van de mi nisterraad. Nederland zal samen met de EG- partners blijven proberen een lijn uit te stippelen. Daarbij gaat het vooral om de boyéot van steenkool uit Zuid-Afrika. West-Duitsland en Portugal hebben zich tot nog toe tegen een kolenboycot verzet. De Deense minister van buiten landse zaken, Uffe Elleman-Jen- sen, heeft gisteren het Amerikaan se besluit geprezen om verreiken de sancties af te kondigen tegen DEN HAAG (GPD) - De Suri naamse legerleider Desi Bou terse heeft opnieuw een beroep op de Nederlandse regering ge daan actiever te zijn in het op treden tegen rebellen in Suri name. Nederlanders en Suri naamse Nederlanders steunen volgens Bouterse de leider van 6 t|m 15 oktober nieuwe vestiging: het oerwoudcommando, Ron nie Brunswijk. Bouterse deed zijn uitspraken in New Yórk, waar hij de vergadering van de Verenigde Naties toesprak. Volgens de bevelhebber vormt Brunswijk, die vanuit het oerwoud in oost-Suriname een guerrilla voert, geen groot probleem voor het Surinaamse regeringsleger. 'Brunswijk is een doodordinaire bandiet', verklaarde Bouterse voor de TROS-televisie, maar hij gaf toe dat het toch tégenvalt met Bruns wijk af te rekenen: 'Het is zoeken naar een speld in een hooiberg'. Bouterse zei 'de hooiberg niet in brand te willen steken', hij was be zig te zijn de tactieken tegen Brunswijk aan te passen. In zijn rede tot de vergadering van de Verenigde Naties poogde Bouterse begrip te kweken voor de positie van Suriname. In april wil hij een nieuwe grondwet hebben, opgesteld in samenwerking met de 'oude' politieke partijen van Suri name. Hij waarschuwde Neder land zich niet te mengen in Suri naamse aangelegenheden. Bouter se veroordeelde nogmaals de op schorting van de ontwikkelings hulp door Nederland. De Surinaamse legerleider zei niet te geloven dat de militair Van Randwijk is overgelopen naar het Brunswijk-kamp. Van Randwijk heeft het bestaan van een 'doden lijst' onthuld. Een aantal leiders van het Surinaams verzet in Neder land moet volgens die lijst worden gelikwideerd. Volgens Bouterse heeft Van Randwijk zijn uitspra ken onder druk gedaan: 'Ik wil het Van Randwijk niet kwalijk nemen dat hij uitspraken doet om zijn ve ge lijf te redden', aldus Bouterse. Het Surinaamse nieuwsagent schap SNA heeft inmiddels de groep-Brunswijk ervan beschul digd met een dergelijke dodenlijst te werken. De lijst zou zijn achter haald bij de arrestatie van de hoofdonderwijzer Alfred Santé. Premier Lubbers verklaarde gis teren dat berichten over mogelijke aanslagen op leiders van het Suri naams verzet in Nederland reden zijn voor grote oplettendheid. 'On ze diensten zijn alert, maar het is niet in het belang van het veilig- heidswerk daar gedetailleerd op in te gaan', aldus Lubbers. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - In de Leidse binnen stad is het vannacht na de slui ting van de cafés om drie uur - aan het einde van het 3 oktober feest- tot ongeregeldheden geko- In de omgeving van de gooiden daar fietsen op. Volgens een woordvoerder van de politie waren er enkele honder den jongelui bij de incidenten be trokken. De baldadigheid dreigde uit de hand te lopen toen de rel schoppers niet reageerden op sommatie om zich te verwijderen. Steenstraat werden de ruiten van Nadat zij de ruiten van twee po- zes winkels ingegooid en wat brandjes gesticht. Relschoppers staken hopen afval in brand en litieauto's hadden ingegooid wer den zij met behulp van politie honden en wapenstok uit elkaar gejaagd. Acht jongeren, die zich schuldig hadden gemaakt aan vernielingen, werden meegeno men naar het bureau. Zij zouden vanochtend - na verhoor - weer worden vrijgelaten. Uit voorzorg had de Leidse politie versterking van de rijkspolitie in omliggende gemeenten gevraagd, maar die behoefde niet in actie te komen. Om vijf uur vanochtend was alles weer rustig. Bouterse aan het woord in de Ver enigde Naties. (fjoto AP) Vragen over varende vrouwen in marine DEN HAAG (GPD) - Het vrouwe lijke Tweede-Kamerlid Groenman (D66) is verontwaardigd over uit spraken van de bevelhebber der zeestrijdkrachten Brainich von Brainich Felth dat vrouwen aan boord van marineschepen voor spanningen zorgen. In schriftelijke vragen aan minister Van Eekelen (defensie) wil zij weten of deze uit spraken duiden op een verande ring in het tot nu gevoerde beleid met betrekking tot meevarend vrouwelijk personeel. Vice-admi- raal Brainich deed zijn uitspraken gisteren, op de dag dat de eerste drie vrouwelijke officieren bij de marine beëdigd werden. NEEM NU EEN ABONNLMI NI' [Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I Q'per maand jjpT a Pe' Ml jaar137,90 Q per jaar 262,40 (alléén mogelijk met automatische betaling} per kwartaal 68.95 uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus. Naarn: Straat; - PostcodePlaats-. Telefoon: U kunt deze bon opsturen n controle bezorging) 2300 VB Leiden. In plaat» v

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1