Ik zal met al mijn hart den Heer. Iets over de jaarlijkse Leidse 3 oktober-dienst ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 LEIDEN - In 1977 gebeurde er iets met de 3 oktober-dienst in de Pieters kerk dat daarvóór ondenkbaar was: een niet-hervormde predikant op de - uit 1525 daterende - kansel. Het was de gereformeerde dominee Koolstra wie deze eer te beurt viel. Dat beviel blijkbaar zo goed, dat het jaar daarop de lutheraan Happee werd uitgenodigd en in '79 de remonstrant Meijering. Toen kwamen er weer drie hervormden - Lamping, Kret en Berkhof- en in '83 was het opnieuw een gereformeerde (Vlijm) dié de kansel mocht beklimmen. In '84 doorbrak mevrouw dominee Westera, tot verrassing van velen, de mannelijke 3 oktober-traditie en na de remonstrant profes sor Kuiper was het gisteren de Wassenaarse hervormde predikant Steen stra die de samengestroomde kerkgangers bepaalde bij het feit dat 3 oktober - al het feestrumoer ten spijt - ook een religieuze kant heeft. Waarom een Wassenaarder in de Pieterskerk? Als Leids predikant (1973 tot 1978) is Steenstra een paar jaar bestuurslid van de nu 100-jarige Drie October-Vereeniging geweest. Dat was nooit eerder gebeurd. Zo'n uitstapje lag de oud-vlootpredikant wel. Hij liep - gestoken in hoogwaar dig 3 oktober-tenue - mee in de taptoe en reed mee in de optocht en werd niet moe de beminde gelovigen langs de straten vanuit zijn staatsiefijtuig hoffelijk toe te wuiven. Met een niet-hervormde voorgan ger kwam er een eind aan een vier eeuwen oude geschiedenis. Was in oktober 1572 in de Pie terskerk de eerste hervormde ere dienst gehouden, precies twee jaar later kwam het uitgemergelde volk daar samen om met liederen en ge beden het ontzet te vieren. Die dankdienst bleek later zo hecht verankerd te zijn in het volksge voel, dat hij in tijden van nood als enig programmapunt overbleef, zoals vijftig jaar na het ontzet, toen de heersende pest feestvieren on mogelijk maakte. Dat een hervormd predikant de dienst leidde, sprak vanzelf. Op 1 oktober 1575 bepaalde het stadsbe stuur niet alleen dat 3 oktober van dat jaar een dankdag moest zijn, maar ook dat deze dag steeds in dankbare erkentenis zou worden gehouden en godsdienstig gevierd. De officiële godsdienst binnen de veste was in die dagen de calvinis tische en dus werd daaraan de uit voering van dit raadsbesluit toe vertrouwd. En dat is altijd zo gebleven, ook toen in later eeuwen groepen rechtzinnigen breuken sloegen in de oude 'vaderlandse kerk' en afge scheiden kerken eigen herden kingsdiensten gingen beleggen. Voor de hervormden van vroeger stond het - om historischo^n kerk historische redenen - vast, dat al leen hun predikanten gerechtigd waren in de 3 oktober-dienst voor te gaan. Stadsbestuur, 3 oktober-bestuur, universiteit en andere kerken kre gen telkenjare netjes een uitnodi ging om de kerkdienst - compleet met drie collecten en nog een extra collecte bij de uitgang - bij te wo nen. Sommigen vonden het niet hele maal terecht dat de dienst, als on derdeel van een feest voor heel de stad, zo'n exclusieve aangelegen heid van één kerk was. Zoals de christelijke gereformeerde domi nee C. van der Weele. Als zijn eigen dienst, die om 10 uur begon, was afgelopen, spoedde hij zich naar de Pieterskerk om nog een deel van de officiële her denking mee te maken. Dat kon omdat die pas om half II begon. Onopvallend schoof hij dan in een van de vrije banken achter de preekstoel, en als het daar vol was bleef hij gewoon tegen een pilaar door S. J. de Groot staan. Als hij was gevraagd als gastpredikant, had zijn kerkeraad de eigen dienst zeker laten vallen. Bitter In 1971 voltrok zich de grote ken tering. Toen moest de hervormde ge meente de Pieterskerk sluiten we gens gebrek aan financiële midde len. De 3 oktober-dienst werd ver plaatst naar de Hooglandse kerk. Maar dat voelden velen toch als een noodoplossing. Het deed de geschiedenis geweld aan. De verslaggever van deze krant schreef in 1972 heel aandoenlijk: "Nieuw en uit bittere noodzaak was deze dag de herdenkings dienst in de Hooglandse kerk. Wij voelden ons daar niet meer op his torische grond, waardoor de herin nering aan het verleden volledig de mist inging. Laat men deze traditie toch in ere herstellen!" Dat mag overdreven klinken, de LD-redacteur - zelf lid van de com missie voor de Koraalmuziek - moet hebben.geweten, dat hij daar mee de gevoelens van velen ver tolkte. Zij kregen hun zin, want in 1974 was de restauratie van de Pieters kerk zo ver gevorderd, dat de dienst daar weer mogelijk werd. Maar de kerkvoogdij en het 'minis terie van predikanten' van de her vormde gemeente lieten het 3 okto ber-bestuur wel weten, dat de 'sa menkomst' in de Pieterskerk - die toen geen kerkelijk eigendom meer was - niet meer als 'officiële kerkdienst' kon worden be schouwd. Het bestuur van de Drie October-Vereeniging moest in het vervolg zelf de dienst regelen en een voorganger zoeken. Er zijn mensen die het nog maar moeilijk kunnen verkroppen dat de toenmalige besturen van de her vormde gemeente zich op zo lichtvaardige manier van deze tra ditie hebben afgemaakt. Kerk voogden en predikanten zouden dat eigenmachtig hebben beslist zondér de kerkeraden daarin te kennen. En onder kerkvoogden en predikanten moet hierover ook geen eenstemmigheid hebben be staan. De hervormden hadden de Pie terskerk best één keer per jaar voor deze dienst kunnen huren, vonden de traditie-getrouwen. Burgemees ter Kret van Sassenheim zegt het in het pas verschenen gedenkboek over het eeuwfeest van de Drie Oc tober-Vereeniging zo: "De her vormde gemeente verdient, als het hierom gaat, niet de schoonheids prijs". Weer vol Hoe het zij, het resultaat was wél, dat de dienst een breder draagvlak kreeg. Het lukte het bestuur, de kerk - na jaren van langzame te ruggang - weer vol te krijgen. Daarvoor zijn wel trekpleisters no dig, zoals het Rijnlands mannen koor, de Koninklijke Militaire Ka pel en Marco Bakker. Ook voorgangers van andere ker ken kregen een kans, zij het alleen protestantse. Een bestuurslid: "Ik zie het nog niet gebeuren dat een pastoor wordt uitgenodigd. Het was in 1574 ook een godsdienstige strijd, tegen de macht van Spanje en de kerk van die dagen, met als inzet de vrijheid van godsdienst en geweten". Dit bestuurslid wist nog wel te vertellen, dat in het verleden één keer een 3 oktober-dienst is gehou den in de oud-katholieke kerk aan de Zoeterwoudsesingel. Uit eigen waarneming weten wij, dat de toen nog rooms-katholieke Leidse Courant op 3 oktober meer malen een verslaggever naar de Pieterskerk heeft gestuurd om te kunnen signaleren of de dienst doende dominee zich tegenover 'Rome' onheus of onhistorisch had uitgelaten. Trouwens, dat gebeurde ook op 31 oktober, toen in de Pieterskerk nog de kerkhervorming van Maar ten Luther werd herdacht. De hoofdredacteur van de Leidse Cou rant zat dan op de achterste bank en maakte^ driftig aantekeningen als hij de predikant op aantijgin gen richting 'Rome' moest betrap pen. De lezers kregen dan op Aller heiligen zijn commentaar. 'God nedersiet' Lange tijd bestond een goeie 3 ok- tober-preek uit een stuk vader landse geschiedenis en een loflied op Gods uitredding. Geheel in de lijn van het geloof der Leidenaars anno 1574. De gelovigen ervoeren het ontzet als bevrijding van Godswege. Zon der dat diepe besef had het ook geen zin, in de Sint Pieter samen te komen en daar psalm 9 aan te hef fen, en zou de eeuwenlange traditie van deze dankdienst slechts reli gieuze franje zijn geweest. Een klok van het stadhuis kreeg in 1576 dit veelzeggende opschrift: "Den derden October als het jaertal uytwijst/ is Leyden door Goedesl bermhertigheit gespijst, 1574". Aan de Vliet deze gedenksteen: "Men was in groot verdriet Want eten wasser nietl En 't vole van hunger schreiden/ Ten laetst God nedersiet/ En zunt deur deze Vliet/ Broot, spiz en dranc in Leyden". En onder een van de vier reliëfs op het standbeeld van Van der Werf staan de beginregels van de negen de psalm die - als het goed is - nog telkenjare wordt gezongen: "Ik zal met al mijn hart den Heer blijmoedig geven lof en eer". Ook vers 3 van die psalm hoort bij de gewijde traditie van 3 oktober: "Omdat mijn vijand, hoe geducht, teruggekeerd is en gevlucht. Hij is, schoon stout te veld getogen, vergaan, gevallen voor Uw ogen". Wie de geschiedenis van de feestviering erop napluist, komt tot de conclusie dat in de 3 okto ber-dienst deze danktoon, zij het op verschillende hoogte, altijd heeft doorgeklonken. De ontwik kelingen in kerk en samenleving hadden zeker invloed op de pre ken. Dominee M. Ottevanger sprak in 1940 nog van 'de wondere hand Gods', die wind en water stuurde. "Welk een stroom van diepe vreug de en dankbaarheid doorgolfde on ze landen. Na weinige jaren schéén de droeve strijd aan een gelukkig einde te komen. Op een gans bij zondere wijze was de Heere ons volk genadig. God gaf in die bange tijd mannen des geloofs binnen de stad en ook buiten de stad liet Hij het aan dezulken niet ontbreken". Ottevanger bond de paar dui zend mensen de woorden op het hart die de vaderen gebruikten voor het randschrift van de Geu zenpenning: "Onze hulpe is in den naam des Heeren". Hij doelde daarbij ook op de toestand waarin de natie in het oorlogsjaar 1940 ver keerde. Touw, Streeder en Kelder gre pen in volgende oorlogsjaren 3 ok tober aan om het kerkvolk moed in te spreken. Vooral de preek van Touw ('Vrijheid is om geen geld te koop') werd landelijk vermaard. Aan het feit dat de herdenkings dienst gewoon op het hervormde preekrooster stond is het te dan ken dat de bezetter er geen greep op kon krijgen, al werden sommige voorgangers wel gewaarschuwd dat zij zich, op straffe van arresta tie, van kritiek op de Duitse over heid moesten onthouden. 'Zaak des Heren' De predikant Kleermaker legde in 1955 alle nadruk op de geestelij ke kant van 1574. "Vooraanstaan den en eenvoudigen hebben volge houden en zich vastgeklampt aan de beloften Gods". Kleermaker wilde de betekenis van menselijke wijsheid en hulpmiddelen niet uit schakelen, "maar God gebruikt ze als middel in zijn hand en Hij is het uiteindelijk geweest die de redding bracht". "De onzichtbare, almachtige hand Gods heeft de geschiedenis van de derde oktober gegroepeerd en geschreven", betoogde in 1963 dominee Van den Berg. "Voor wie zijn bijbel kent is er geen pro bleem: de geschiedenis is de plaats waar de hand van God bezig is". De vastberadenheid van de Leide naars verklaarde hij hieruit, dat zij behalve voor het welzijn van de ei gen stad en haar inwoners ook stre den voor "de zaak des Heeren". Zijn collega D. J. Vossers drukte zich in 1960 wat genuanceerder uit. "Voor onze gelovige voorouders is het ontzet niet minder dan een wonder van God geweest". Hijzelf zag in die geschiedenis een 'teken van Gods wil'. "In Leiden viel in 1574 iets te be waren, staatkundig en godsdien stig. Met het lot van Leiden stond veel op het spel. De wachters van toen waren dapper in lijden en ont bering, maar bovenal in vertrou wen en geestelijke weerstand. Hun dienstbaarheid lag besloten in Gods doelstelling". Onchristelijk Een heel eigen geluid liet de voorganger van 1968, P. Kloek, ho ren. "Het behoud van Leiden was po litiek, militair en vooral moreel een zaak van groot belang. Toen ieder een was uitgeput, brachten regen en storm uitredding. Het water was tot vriend veranderd. De door de natuur in paniek geraakte belege raar nam de wijk". "Maar", zo vervolgde Kloek, "die redding kwam wel te laat voor 6000 Leidenaars, zoals ze ook te laat kwam voor miljoenen joden in de concentratiekampen en de duizen den Biafranen in onze dagen. Te laat voor Naarden, Haarlem en Alkmaar in de Tachtigjarige Oor log". De predikant vroeg zich af, of het wel christelijk is een danklied aan te heffen als die ander óndergaat. De uittocht van het volk Israël uit Egypte en het ontzet van Leiden bewijzen op zichzelf nog niets van het bestaan van God. "Maar Israë lieten en Leidenaars zagen in hun redding wél een teken van die God die ónders is dan de machten van deze wereld, en van die Heer die in de bres springt voor weerlozen en de snoevers laat vallen. De leiders van Leiden geloofden, dat deze God ook in hun wereld recht, waar heid en vrijheid wilde handhaven". Onderhouder Er blijven mensen die de ge schiedenis en de lessen daaruit niet kunnen losmaken van de God in wie zij geloven. Dat alleen is de zin van zo'n jaarlijkse herden kingsdienst. Al het andere is kwa- si-religieuze bombast. Hoé mensen dat verband tussen de aardse werkelijkheid en God beleven, is sterk persoonlijk bepaald. Misschien kunnen gelovigen van verschillende komaf en inslag el kaar vinden rond een recente uit spraak van de Leidse theoloog dr. H. Berkhof (op een bijeenkomst in Den Haag in het kader van de Vre- desweek): "God staat niet buiten het we reldgebeuren. Hij is de schepper, Hij is ook de onderhouder. Wij zien in de geschiedenis telkens, dat de krachten die erop uit zijn aan deze wereld een eind te maken, op den duur, soms op het nippertje, moeten wijken voor de krachten van déze onderhouding. Maar het geloof dat Gód het doet mag ons niet verleiden tot passiviteit. Christenen moeten nee durven zeggen". In 1574 zei ook Leiden nee. Dat kostte nogal wat! Maar dat maakte het verzet niet zinloos. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, mmv cantorij, 11.45 studen- tenekklesia;. Marekerk 10 ds. G. Juke- ma, Leerdam. 5 ds. Post, Ermelo; Mara- nathak. (L. Morsweg) 10 ds. Keyser, Utrecht, ha; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastoor Van Well; Bethle- hemk. (Driftstr.) 10 ds. Hortensius, ha, gez. dienst; Bevrijdingsk. (Móntgome- rystr.) 10 ds. Jansen, ha; Vredesk. (Burg- gravenl.) 10 mevr. ds. De Mey, mmv koor 'Emoena'; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdings kerk 10 hr. J. P. Karstens. Wijk 'Ste venshof zie na geref. kerk. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Bei- num, ha. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 gez. dienst in Bethl- .kerk; Oude Vest 10 ds. Veenstra, ha; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij dingsk. 10 ds. Jansen, ha, 5 ds. Horten sius; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Bakker, O.geest, ha; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Kramer. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Houtman, 5 ds. Room. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesdienst. Ge ref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek. Baptis- tengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 dienst Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw.singel 21) 5 hr. C. Roos. Evangeliecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 okt. (Zijlsingel 2) evang. Zijlstra. Pinkster- gem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Le ger des Heils (hoek Vestestr./Groenes- teeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag adventisten (Ontmoetingskerk Voor schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw .singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10,11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7,'zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Drijver, Voorschoten. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Taselaar. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. v. Wijngaarden, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Procee, Opper does. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. v. 't Hof, Woubrug- ge; Kruiskerk 10 ds. Jonkman; Opstan- dingskerk 10 en 3.30 ds. v.d. Heiden (ge- meentezondsag); G. Herderkerk 10 ds. Verheul, 5 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 ds. Taselaar, 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam. ds. Mul der; Oudshoornse kerk 10 ds. Stenfert Kroese, Bilthoven; Sionskerk (Meteoor laan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 5 ds. La- pré, Koudekerk, gez. jeugddienst; Salv- .kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Wilschut. Ge ref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 ds. Room, 5 ds. Houtman. Ned. Ge ref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. v.d. Veer, Maassluis, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. M. v.d. Vlugt, 6.30 ds. A. v.d. Berg. Volle-evang- .gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emma- laan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Manders- loostr. 36) 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 10; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Welbedacht, Niawier. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 ds. Groenendijk, Den Haag, 6.30 ds. Ytsma, IJsselmonde; Bethl.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wie man. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Elderman. Geref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) 9.30 en 4.30 student E. Brfink. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. G. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds, Breman, Mijdrecht. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boog aard, 8 okt. 7.30 ds. Harinck. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 hr. De Ridder, S.heim, 5 ds. Rothfusz. Rk Kerk: Mart. zat. 7, Zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Wag- ter; Ontm.kerk 10 ds. G. Boer, Drieber gen, 6.30 kand. Lagendijk, Leiden. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle- ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. Gesink, Noord- wijk. Vliegkamp Valkenburg 10.30 ds. v. Melle, Den Haag. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. Vroegin- dewey; O. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Sjollema; Ichthusk. 10 ds. De Jong, 5 ds. Schuurman; Pniëlk. 9.30 ds. Sjollema, 6 ds. v. Sliedregt; Maranathakerk (Rijns oever) 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Drie bergen; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. v. Veen, Wassenaar, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Franken, Zeist, met do ven, 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. Koster, 5 ds. v.d. Horst, opendeurdienst. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 kand. F. Bruintjes. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Ge ref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, ha. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Mazamisa uit Zuid-Afrika en ds. Lapré, 7 ds. Heeneman, A.dam, gez. jeugddienst. Geref. Kerk 10 dr. Fernhout, Alphen a.d. Rijn, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Ley- thenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.zieken- huis 9.30 ds. Brommet, 11 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, Bodegraven, 7 hr. L. Broek, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, gezinsdienst; Pauluskerk 10 ds. Kooistra, Apeldoorn, 7 ds. 't Hooft. Ge ref. Kerk 10 ds. Boswijk, 7 ds. Broer.Ge- ref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 3 ds. Grut ter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 7 ds. H. de Jong, A.dam. Chr. Ge ref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer, 8 okt. 7.30 ds. Bac. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. v.d. Berg. Rk Kerk: Aga- thakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpol Rooms-katholie- ke kerk in DeZilk. (foto YVim Dijkman) der zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Cnossen, Delft, jeugd dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Stroes, 5 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 8.30 lees dienst, 2.15 ds. v.d. Meij, in remonstr. kerk. Remonstr. Gem. streekdienst in Alphen. Evang. gem. (Kruispunt, Ken- nedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Andel, Bergschenhoek, 6.30 kand. N. Tramper. Geref. Kerk 9.30 ds. Mooy, Gouda, 7 hr. G. Kat, Ouderkerk a.d. Am- stel. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. v. Roon, Zeist. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang, ontmoetingsdienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. Schreuder, 7 hr. Veltrop, Vianen. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 hr. A. Gooijert. 't Harde; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, 5 ds. v.d. Lee; Sole Mio 9 hr. Th. de Bock, Den Helder; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Gooijert. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 drs. G. A. Scholte; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. El- gersma, 7 drs. Scholte; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 mevr. ds. Duhoux-Rueb, Wassenaar. Evang.gemeente 'Shalom' (geb. 'Buitenzorg', Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey, gezinsdienst. Rk Kerk Vic- tork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 dr. v.d. Zwaan; Pauluskerk 10 ds. D. C. Nicolai; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. H. Faber, 7 mevr. ds. Visch-Tonsbeek. Geref. Kerk 10 ds. Plomp, Ned. Geref. Kerk (Gem.cen trum) 8.45 ds. De Lange, 4 ds. Smouter, Rijswijk. Van Wijckerslooth 4 ds. H. Rijksen. Endegeest 10 mevr. ds. M. Be- zemer. Volle-evangeliegem. (Gem.cen trum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 zie geref. kerk. Geref. K. 9.30 ds. De Korte, jeugddienst, 6.30 ds. Stolk, Aalsmeer. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Went. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gém. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 hr. De Haan, Zevenho ven. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling; Be- thelkerk 9.30 ds. Smaling (met kerk koor). Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Baayen; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Brüning. Chr. Geref. K. 9 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. C. Vork, Heerde, ha. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 hr. M. de Ridder. Geref. Kerk 10 ds. C. J. de Jong, Voorhout. 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en'11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam, ha. Geref. Kerk 9.30 hr. H. Dodde- ma, Bodegraven, 6.30 ds. Cziria, Rijns burg. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Vermeulen, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Kuiper, Noordwijk, 6.30 ds. Oegema. Vliegkamp Valkenburg 10.30 ds. v. Mel le, Den Haag. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Baas, S.heim. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 zie geref. kerk; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Verheule, zangdienst. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-colle- ge, Beeth.laan) 9.30-ds. Poort, Oister- wijk, 4.30 ds. v. Schoonhoven, Giessen- dam. Geref. Kerk 10 en 7 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blokland. Aulagemeenschap Noordhof land 10.30 gespreksdienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (Bri tish school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. v. Laar, Reeu- wijk; Hoeksteen 9.30 ds. v.d.- Berg, Har derwijk, 6.30 ds. Schipaanboord; Be- thelk. 9.30 ds. Schipaanboord, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 ds. J. W. de Jong, Zoetermeer, 5 ds. Roos, A.dam. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Moor, 5 hr. A. van Veen; Ontm.kerk 10 ds. Bongers. Geref. Kerk Vrijg. (in Kruiskerk) 8.45 ds. Smelik, Capelle a.d. IJssel, 2.45 ds. Groeneveld, Ridderkerk. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. v. Dis, 7 ds. Steenstra, opendeurdienst, mmv Rijn streekkoor (Katwijk); Kievietk. 10 dr. J. A. Montsma, A.dam. Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. W. Dekker, R.dam. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. Joh. Heule, 7 zie herv. gemeente.- Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae, familiedienst. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Vlasblom, Boskoop, 6.30 ds. v. 't Hof. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema, Zw.dam. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 ds. A. J. v.d. Poel (Parijs). Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. De Haan. Geref. Kerk 9.30 ds. Modderaar, 'Alphen, 7 hr. M. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Rietveld. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsenga, 6.30 ds. Veldman, Nunspeet. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Aalders. Remonstr. Gem. streekdienst in Alphen. Dankdiemst in de Pieterskerk. Op reliëf aan het standbeeld van Van der Werf. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11