'Werkgelegenheid meer bevorderen' 'Werkdruk NOS-personeel te groot' Geboortekiïk straks wettelijk toegestaan De Koning tot sociale partners: Omzet effectenbeurs al boven die van 1985 De Schelde: Wilton niet meer in de race Onderzoek beurscommissie naar transacties in aandelen USX VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil eind deze maand met werkgevers en werknemers afspraken maken over de bestrijding van de werkloosheid. Die moet volgens het regeera- akkoord tot een half miljoen worden teruggebracht. Zonder extra inspanningen blijft deze echter op 660.000 steken. Minister De Koning (sociale zaken) heeft de sociale part ners gisteren voor een dergelijk gesprek uitgenodigd. Een agenda met gespreksonder werpen zit niet bij de uitnodiging. De Koning denkt onder meer aan de uitwerking van zijn Jeugdwerk garantieplan en afspraken rond de voortgang en beoordeling van in strumenten gericht op bestrijding van de langdurige werkloosheid als het plan Vermeend/Moor. De Koning schrijft in een bij de uitnodigingsbrief gevoegd over zicht van maatregelen die in gang zijn of worden gezet, dat voort gaande herverdeling van arbeid volgens hem noodzakelijk is. Hij denkt daarbij niet aan een gelijke arbeidstijdverkorting voor ieder een. Een gemiddelde arbeidstijd verkorting van drie procent tot 1990 kan 55.000 banen opleveren volgens het CPB. Het kabinet wil 50.000 deeltijd banen in de collectieve sector (overheid, gezondheidszorg, be- jaardenwerk) scheppen, waarbij de overheid wellicht wetgeving moet aanpassen. Het Jeugdwerkgaran tieplan kan uiteindelijk de jeugd werkloosheid met 50.000 verlagen. Naast deze maatregelen wil het ka binet scholing bevorderen, waarbij ook de deelneming van werklozen aan scholingsprogramma's in de bedrijven aan de orde moet ko- Hèt kabinet heeft voor 1987 nog eens 250 miljoen gulden beschik baar gesteld voor maatregelen ge richt op werkgelegenheid. Dat be drag zal in 1989 en 1990 oplopen tot een half miljard. Zowel de werkgevers als de werknemers geven gehoor aan de uitnodiging van minister De Ko ning, zo bleek gisteren De vakcen trales FNV en CNV zetten echter bij voorbaat grote vraagtekens bij een akkoord (convenant) over de hoofdlijnen van het sociaal-econo misch beleid. De FNV houdt vast aan haar standpunt dat de bevriezing van uitkeringen en ambtenarensalaris sen een convenant in de weg staat. "We hopen dat het kabinet volgen- Bijstand voor jongeren tot 20 jaar blijft toch bestaan DEN HAAG (ANP) - De bij standsuitkering (rww) voor jon geren tot en met 20 jaar blijft ook na de invoering van het Jeugdwerkgarantieplan (JWG) bestaan. De beoordeling of een jongere voor rww in aanmer king komt zal aan de hand van individuele gevallen plaatsvin den. Hiermee komt minister De Koning (sociale zaken) tege moet aan de bezwaren van de vakbeweging, die fel tegen het schrappen van de rww waren. De Koning heeft gisteren een notitie over zijn plan naar werkgevers en werknemers en naar de gemeenten (VNG) ge stuurd. Met het plan wil de minister alle jongeren tot en met 20 jaar, wanneer zij na een halfjaar nog geen werk hebben gevonden, een werkgarantie geven. Die banen zullen voornamelijk bij de gemeenten moeten worden gevonden. Aanvankelijk wilde De Koning de rww schrappen omdat het plan immers werk en/of scholing bood. De Koning vindt nu ook dat handhaving van de rww de doorstroming van schoolverlaters naar gewo ne banen niet in de weg hoeft te staan. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse effectenbeurs heeft over de eerste negen maanden van dit jaar een omzet behaald van 207,5 mil jard gulden, terwijl de omzet over geheel 1985 207,5 miljard gulden bedroeg. In de eerste negen maan den van vorig jaar werd 152,0 mil jard gulden omgezet, aldus het maandelijkse overzicht van de beurs. In deze cijfers is niet verwerkt de omzet van het Amsterdam Inter- proffesional Market System (AIM), dat grote transactie zonder provi sies omvat en dat op 5 mei dit jaar van start ging. Sindsdien zijn op deze markt 2,5 miljard gulden in aandelen en 7,2 miljard gulden in obligaties omgezet. In september werd een omzet bereikt van 21,5 miljard, waarvan 13,4 miljard in aandelen. Op 4 september passeerde de in middels bijna in onbruik geraakte ANP-CBS index de grens van 300, maar dit werd later in de maand ge volgd door forse koersdalingen, waardoor de index eind september op 276,4 zou komen en dat was 6,2 procent lager dan eind augustus. De grootste koersdaling deed zich voor 12 september, nadat Wall Street een flinke koersval had la- Kort Zakelijk Muntstuk Staatssecretaris Koning (finan ciën) voelt er niets voor op korte termijn over te gaan tot invoering van een munt van tien gulden. Er zijn overwegingen, zo heeft hij de Tweede Kamer laten weten, de in voering van een tien gulden-munt vooralsnog uit te stellen. Een van die argumenten is de invoering op betrekkelijk korte termijn van een vijf gulden-munt. Gelijktijdige ver vanging van beide biljetten door munten zou tot moeilijkheden aan leiding kunnen geven. Tienertoer De Tienertoerkaart wordt dit jaar ook in de herfst- en kerstvakantie verkocht. De spoorwegen bieden verder de Tienertoer Plus, die ook geldig is in metro, tram en bus. Af gelopen zomer gingen weer meer tieners met de kaart op stap, meldt de NS. Dit jaar verkocht de NS ruim 155.000 kaarten. Vanwege dit succes en de vele verzoeken is de kaart nu ook in de herfst- en kerst vakantie te krijgen. Dollar De dollar is gisteren bijna een cent in waarde gedaald ten opzich te van de koers van woensdag. De officiële middenkoers werd in Am sterdam vastgesteld op 2,28 gulden tegen 2,29 gulden woensdag. Te gen het eind van de middag pas seerde de dollarkoers de grens van 2,28 gulden. De banken hebben hun advieskoersen ongewijzigd ge houden. Bij aankoop van de dollar wordt 2,23 gulden gerekend en bij verkoop 2,35 gulden. ROTTERDAM (ANP) - De directie van de werf De Schelde in Vlissin- gen ontkent dat de Indonesische order voor de bouw van fregatten alleen is, binnen te halen wanneer de werf gaat samenwerken met de Schiedamse werf Wilton-Fij- enoord. "Er is door de Indonesiërs naar ons toe geen indicatie gege ven dat zij willen dat Wilton bij het project wordt betrokken", zei di recteur drs A.B.A. de Smit van De Schelde gisteren. De situatie is volgens hem sim pel: "De Schelde zit in de race. Wil ton is uit de race", aldus De Smit, die in dit verband "voor alle duide lijkheid" opmerkte dat de Schie damse werf is "gediskwalificeerd". Staatswerf De Schelde komt in te genstelling tot Wilton voor op de zogeheten short-list van kansheb bende werven. Wilton-directeur B. Sluis liet woensdag weten dat de order voor de bouw van een of twee fregatten (kosten ongeveer 350 miljoen gul den per stuk) alleen naar de De Schelde komt wanneer het met Wilton gaat samenwerken. "De Schelde moet wel, want anders komt die order hier niet", reageer de Sluis op de door minister De Korte (economische zaken) voor gestelde ad hoe samenwerking voor dit project. De Smit wilde zich gisteren niet uitlaten over de kansen dat het in derdaad tot een samenwerking komt met Wilton wanneer De Schelde het contract krijgt. "Wij zijn in het algemeen bereid tot sa menwerken, maar of het in dit pro ject kan, dat weet ik nog niet". De Smit merkte verder op het merk waardig te vinden "dat de aan drang tot samenwerking komt op het moment dat iemand uit de boot is gevallen". Beide werf-directies hebben woensdagavond afgespro ken dat over "enige weken" nader zal worden overlegd. Het botert al geruime tijd niet tussen de staatswerven De Schel de, de RDM en het ministerie van economische zaken enerzijds en Wilton-Fijenoord anderzijds. Het de week bij de Algemene Beschou wingen de financiële ruimte krijgt of verwerft om juist deze kwestie open te laten. Als we na de be schouwingen een vastgespijkerd geheel voorgelegd krijgen, is pra ten over een convenant zinloos", aldus een woordvoerder van de FNV. CNV-voorzitter H. Hofstede zei gisteren "het spektakel niet te wil len missen", maar ook hij ziet wei nig kans voor een convenant. "Het kabinet heeft tot nu toe geen enke le ruimte geboden en de werkge vers willen helemaal niet tot cen trale afspraken komen", aldus Hof stede. Het CNV heeft al eerder la ten weten meer te zien in deelcon- venanten, bij voorbeeld over het Jeugdwerkgarantieplan. ten zien. Berichten over het niet verlagen van rente, waarmee tot dan toe toch nog rekening was ge houden, en een daarmee oplopen de dollarkoers zouden de export positie van de VS schaden en tem perden daarmee de verwachtingen over de economie. De internationa le efectenhandel werd daarna ge kenmerkt door een nerveuze stem ming. De koersfluctuaties waren in september opvallend groot en dat werd mede toegeschreven aan computer-programma's, die grote beleggers gebruiken en die zeer snel omvangrijke koop- en ver koopopdrachten tot gevolg heb ben. De obligatiemarkt was in de tweede helft van september in af wachting van de resultaten van de jaarvergadering van het Internatio nale Monetaire Fonds. Met een slotstand van 117,5 bleef de obliga tie-index dicht in de buurt van de 117.7 halverwege de maand, maar ook duidelijk achter by de stand van 119,8 die in het begin van de maand werd bereikt. Het rende ment op de staatsleningen liep in september op van 5,76 naar 5,85 procent. beleid van Economische Zaken komt efop neer dat beide staats werven bij het binnenhalen van buitenlandse marine-orders de voorkeur hebben. Wilton-Fijenoord, die wel de ruimte is gelaten op basis van ei gen ontwerpen buitenlandse or ders te verwerven, beweert dat de werf wordt tegengewerkt doordat Nederlandse ambassades in het buitenland van minister De Kortes voorganger Van Aardenne de in structie hebben gekregen Wilton geen medewerking te verlenen. Volgens Wilton-directeur Sluis ligt hierin ook de reden waarom zijn werf uiteindelijk is afgevallen, terwijl Indonesië toch grote be langstelling had voor het Wilton- ontwerp. "De overheid mag zijn ei gen werven tot op zekere hoogte wel beschermen, maar hier was sprake van machtsmisbruik", zei Sluis woensdag. Arme landen beklagen zich over rente WASHINGTON (AP) - De ontwik kelingslanden hebben gisteren tij dens de jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank geklaagd over de hoge rentetarieven en de trage economische groei in de rijke landen, waardoor zij steeds verder in de schulden zakken. De arme landen vroegen om zachtere voorwaarden voor lenin gen en meer hulp van internationa le organisaties. "Door in het bui tenland te lenen wilden de ontwik kelingslanden de basis leggen voor hun economische en sociale voor uitgang. In plaats daarvan zijn zij terecht gekomen in steeds grotere economische en financiële moei lijkheden", aldus de Joegoslavi sche minister van financiën Sveto- zar Rikanovic. Hij zei dat de hoge rentetarieven ertoe hebben geleid dat de ontwik kelingslanden meer geld aan het rijke westen kwijtraken dan zij krijgen. Roemenië vroeg het IMF de al lerarmste landen hun schulden kwijt te schelden en voor de iets minder arme landen een plafond in te stellen voor de afbetaling van schulden van 10 procent van de ex portinkomsten. LELYSTAD - Qe bouw van het VOC-schip Batavia in Lelystad verloopt spoedig. Er wordt hard gewerkt aa de romp die in maart klaar moet zijn. Het VOC-schip Batavia maakte in 1628 een reis naar Batavia en zonk i 1629 voor de Australische kust. De nagemaakte Batavia zal in 1990 aan Sail Amsterdam deelnemen. (foto ani Onderzoek ondernemingsraad: RIJEN - Hoofddirecteur PTT telecommunicatie drs. A. Dek rechts) heeft gisteren uit handen van Ericsson-directeur Jönsson het eerste exemplaar in ontvangst genomen van de zogenaamde Twintoon 10. Dit toestel is de eerste telefoon die geheel in Nederland is ontworpen en gemaakt, (foto anp» HILVERSUM (ANP) - De werk druk bij het NOS-personeel is de afgelopen drie jaar schrikbarend gestegen. Bezuinigingen, vut-ope- raties en invoering van arbeidstijd verkorting, alsmede zendtijduit breiding zonder dat daar afdoende middelen tegenover stonden, zijn daarvan de belangrijkste oorzaken. In een rapport "Even geduld a.u.b.", dat het Amsterdamse on derzoeksbureau voor alternatief organisatie-advies (CAO) gisteren heeft uitgebracht, wordt een perso neelstekort geconstateerd van 220 tot 300 man. Voorts liep het bureau tegen de grootste vrije-dagen-berg in Nederland aan: 43.000 op een personeelsbestand van een kleine 3.000 man personeel. De ondernemingsraad van de NOS, in wiens opdracht het onder zoek is uitgevoerd, is zelf ge schrokken van de resultaten van het onderzoek. De or en de bonden zullen er dan ook bij het NOS-be- stuur op aandringen in de cao voor 1987 maatregelen te treffen om aan deze ongewenste situatie een eind te maken. In een toelichting op het rapport zei plaatsvervangend or-voorzitter H. Eisink dat bij ongewijzigd be leid, de gevolgen voor het radio- en televisieprodukt onaanvaardbaar zullen zijn. "De rek via de oplos sing 'een plaatje en een praatje' is er uit. Het NOS-bestuur zal de con sequenties van zijn beleid moeten Naar de mening van de or heeft het bestuur de keus uit twee moge lijkheden: vermindering van zend tijd bij gelijkblijvende kwaliteit of de uitbreiding van zendtijd opvan gen door meer herhalingen en het schrappen van dure arbeidsinten sieve produkties. Een derde oplos sing, meer geld, lijkt gezien de hou ding van de overheid niet haalbaar. Globaal zou er op jaarbasis 20 mil joen gulden bij de begroting van de NOS (circa 450 miljoen gulden) moeten worden opgeteld om de knelpunten op te lossen. Maar dat geld steekt minister Brinkman (WVC) liever in een eigen fonds voor stimulering van de Neder landse kunst en cultuur op de tele visie, aldus Eisink. Uit het rapport blijkt dat sinds 1982 bij een gelijkgebleven of toe genomen hoeveelheid werk, het personeelsbestand met 10 procent is gedaald. De 36-urige werkweek is een lachertje geworden en in de praktijk niet meer dan een verkap te bezuinigingsmaatregel gebleken omdat van herbezetting nauwe lijks sprake is. Voorts blijkt onder het NOS-per soneel grote zorgen te bestaan over zijn toekomstverwachting. Als daar straks ook nog eens de reorga nisatie van de NOS volgens de nieuwe Mediawet overheen komt plus de introductie van het derde net, zal de werkdruk alleen nog maar verder stijgen. Eisink ver wacht dan ook dat steeds meer ge kwalificeerd personeel de wijk zal nemen naar privé-ondernemingen of zelf iets gaat opzetten. NEW YORK (DPA) - De Ameri kaanse beurscommissie (SEC) stelt een onderzoek in naar grote trans acties in aandelen USX, voorheen US Steel geheten. In het bijzonder bekijkt zij of speculanten bij de vorming van een groep voor ver werving van aandelen USX hun publikatieverplichtingen wel zijn nagekomen. Woensdag was USX in Wall Street het meest verhandelde fonds; er gingen ruim elf miljoen stukken om en de koers steeg een dollar tot 24,75 dollar. De "ondememingsenteraar" Carl C. Icahn was in de markt en handelaren op de grote beurs van New York schatten dat hij inmid dels méér dan vijf procent van de aandelen in de staal- en oliereus in zijn bezit heeft. Een belang van een dergelijke omvang legt hem de ver plichting op om binnen tien dagen opgave daarvan te verstrekken aan de SEC en haar mee te delen wat hij met zyn bezit van plan is. In Wall Street had men al eerder het vermoeden uitgesproken dat Icahn USX wil dwingen tot reorga nisatie opdat de koers van de aan delen stijgt. Icahn zelf houdt zijn mond. "De Limburgse rechter, die het ge bruik van een geboortekrik straf baar stelde, heeft zich gebaseerd op een wet uit 1936, die het benut ten van een krachttoestel voor het halen van een kalf verbiedt. Maar de geboortekrik is pas sinds een jaar of vijftien in gebruik en het door Harry Wonink overgrote deel van de veehouders heeft er één in zijn bezit. In de nieuwe Gezondheidswet voor Die ren, waarvan het ontwerp nog in het parlement behandeld moet worden en die over een of twee jaar operationeel wordt, zijn dan ook bepalingen opgenomen, die het ge bruik toestaan." Directeur H.L.C. Logtenberg (44), tot 1 november 1985 dieren arts in Borne, heeft sinds 1 mei van dit jaar de leiding van de Gezond heidsdienst voor Dieren in Overijs sel, in welke functie hij de heer Go- tink opvolgde. Elk jaar worden in ons land rond de 2,5 miljoen kalveren geboren. Meer dan de helft zou spontaan ter wereld kunnen komen, zonder tus senkomst van de boer of dieren arts, zeker indien de moeder al eer der heeft gekalfd. Maar de geboor te van een kalf is voor de melkvee houder een economische aangele genheid. Met prijzen van f 400 tot f 600 per nuka (nuchteren kalf) is het voor de boer belangrijk de koe een gezond en levend dier te laten wer pen. Hij bant het risico van een ge boorte van te lange duur met nade lige gevolgen voor de levenskan sen van het kalf, of schade die het moederdier kan oplopen, met als gevolg een lagere melkproduktie, uit doqr de koe tijdens de pers weeën behulpzaam te rijn. Zodra de voorpootjes en kop van het kalf uit de geboortegang tevoorschijn komen, wordt een touw om de pootjes gebonden en dan zijn min stens twee man nodig, om het rood- of zwartbonte diertje ter we reld te brengen. Zo wordt al sinds decennia 80 procent van onze kalveren gebo ren, een normale gebeurtenis op de boerderij die per koe vaak nog geen vijf minuten in beslag neemt. Bij 10 procent van de geboortes doen zich complicaties voor in de vorm van een verkeerde ligging van het kalf. Nog eens 10% hoort, volgens directeur Logtenberg van de Gezondheidsdienst voor Die ren, tot de zwaardere verlossingen, waaraan vaak een dierenarts te pas komt. Van onze kalfjes wordt 1 tot 2% via een keizersnede ter wereld gebracht en dat gebeurt vaker bij roodbonten dan bij zwartbonten. De techniek van de keizersnede bij koeien is in de jaren vijftig ont wikkeld, omdat de nuka's steeds meer waard werden, ook door de op gang gekomen kalvermesterij en beleefde in de jaren '65-'70 een grote opgang. Het toen bereikte ni veau van dit soort verrichting handhaafde zich tot nu toe. "Zijn kop en voorpootjes al te voorschijn gekomen, dan kan nie mand beoordelen, of de achter hand niet te zwaar en groot is voor de geboortegang. Wil de geboorte dan echter niet vlotten, dan is het te laat voor de keizersnede en is het alternatief meestal het doden en in delen verwijderen van het kalf," al dus Logtenberg. "Omdat in de ja ren dertig de keizersnede nog niet werd toegepast, is in die tijd een krachttoestel ontwikkeld, waar mee via een aantal windingen de spierkracht van boer en knechten kon worden verveelvoudigd. Reeds in 1936 werd het gebruik verboden omdat met deze toestel- lep de trekkracht moeilijk te dose ren bleek en pas 15 jaar geleden is vervolgens de geboorte-krik op de De meeste melkveehouderijen zijn eenmansbedrijven. De be- drijfshoofden hebben de handen vol aan hun eigen vaak grote melk veestapel en zijn niet meer in staat de buren te helpen, vaak bij nacht en ontij, bij het ter wereld brengen van een kalf. Overigens worden er zoveel geboren, nu de melkveesta pels zich zo hebben uitgebreid, dat een beroep op naoberhulp ook te veel gevraagd is. Daarom vervangt de geboortekrik de tweede man, die de boer bij het ter wereld hel pen brengen van een kalf eigenlijk nodig heeft. "De geboortekrik is een appa raat, dat gemakkelijk door één per soon kan worden bediend en nadat een touw om de pootjes is beves tigd, door hevelwerking trekkracht uitoefent Bij de nieuwste appara ten voorkomt een af te stellen vei ligheidspal, dat voor moederdier en kalf onverantwoorde trekkracht wordt uitgeoefend. Bij verstandig gebruik is de geboortekrik een zeer betrouwbaar apparaat en de mees te veehouders kunnen er uitsté kend mee overweg. Ook de meer derheid van de dierenartsen ge bruikt de op het bedrijf aanwezige geboortekrik wel eens," aldus di recteur Logtenberg van de Ge zondheidsdienst voor Dieren. De Limburgse rechter heeft zich volgens hem beroepen op een oude wetgeving en daarbij geoordeeld over het gebruik van een apparaat, dat veel later is ontwikkeld en juist aan de bezwaren uit die oude wet geving tegemoetkomt. "In de praktijk voldoet de ge boortekrik uitstekend. Ze is niet uitgevonden als alternatief voor de keizersnede, maar als vervanging van menselijke trekkracht. Van zelfsprekend gebeuren er wel eens dingen mee, die niet mogen gebeu ren. Tenslotte is het door niemand met 100% zekerheid te beoordelen, als het kalf zich met voorpootjes en kop aandient in de opening van de geboortegang, of de achterhand niet te groot is voor de koe. Het zou,me overigens niet verba zen, indien als gevolg van de huidi ge publiciteit over het apparaat, tij dens de behandeling van de nieu we Gezondheidswet voor Dieren in de Tweede Kamer wordt aange drongen op het stellen van eisen met betrekking tot de maximale trekkracht". De SEC zal naar het zich laat aan zien tevens onderzoeken of enkele bekende overnemingsspecialisten die in de afgelopen weken aande len USX hebben gekocht, dat geza menlijk en in vereniging hebben gedaan. Bekend is dat Icahn, T. Boone Pickens en. Irwin Jacobs (bekende namen op het overne mingspad) aandelen USX hebben gekocht. Pickens en Jacobs heb ben hun pakketten onlangs al weer verkocht, maar geen van beiden wilde mededelingen doen. USX heeft tegengesproken dat zij zelf de SEC om een onderzoek heeft gevraagd. Overigens was USX niet alleen woensdag maar ook dinsdag al het meest verhan delde fonds op de NYSE, waarbij grote pakketten van eigenaar ver wisselden. Ontduiking omzetbelasting aangepakt DEN HAAG (ANP) - Staatss 2creta- ris Koning (financiën) zal met spoed het Uitvoeringsbesluit Om zetbelasting zodanig wijzigen dat het fabrikanten onmogelijk wordt gemaakt teveel omzetbelasting te rug te vorderen in het kader van akties met waardebonnen. De fabrikant vraagt omzetbelas ting terug over het totaal van de waardebonnen die hij verstrekt bij zijn produkt. Maar niet al die bon nen worden in de praktijk ingewis seld. Daardoor kan de voordeelac tie in feite meer voordeel opleve ren aan teruggevorderde omzetbe lasting dan hij kost aan geld dat de consument op zyn ingeleverde voordeelbon krijgt. In antwoord op schriftelijke vra gen van Kamerleden van PvdA en WD kondigt de staatssecretaris van financiën aan dat in de nieuwe opzet slechts omzetbelasting kan worden teruggevorderd voor uit sluitend dat deel van de waarde bonnen dat door de klanten wordt ingewisseld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9