Leiden krijgt er wellicht twee kleinere kampjes bij Scholenproject 3 October- Vereeniging slaat goed aan Provincie steunt plannen wethouder De la Mar Ander bestuur bij Jonge Socialisten Gemeente geeft subsidie voor gastouderproject Stevenshof Te weining deelnemers voor ldaverjasdrive Interesse voortgezet onderwijs iets minder VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 DEN HAAG/LEIDEN - De provincie Zuid-Holland is bereid mee te werken aan het handhaven van 70 standplaatsen voor woon wagens in Leiden. Gedepu teerde mevrouw Günther heeft dit gisteren duidelijk gemaakt tijdens een ge sprek met wethouder H. de la Mar. Voorwaarde is wel dat het kamp aan het Trekvaartplein wordt ver kleind van 78 naar 40 standplaat sen. Elders in Leiden moeten dan twee nieuwe kampjes worden ver wezenlijkt met elk 15 standplaat sen. De provincie is bereid het woonwagenplan hiertoe aan te pas sen. Tot voor kort wilde de provin cie dat in Leiden niet meer dan 41 standplaatsen zouden overblijven. De provincie piekert er niet over om medewerking te verlenen aan het handhaven van 68 standplaat sen op het Trekvaartplein, zo maakte Günther gisteren nog een keer duidelijk. Wel wil ze De la Mar steunen bij zijn pogingen het kamp in - verkleinde - vorm in stand te houden. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting wil dat het centrum aan het Trekvaartplein volledig verdwijnt. Het handhaven van 70 stand plaatsen in Leiden zou een oplos sing kunnen zijn voor enkele gere zen problemen. De gemeenten in de regio rond Leiden hebben op aandringen van de provincie klei ne kampjes aangelegd. Deze zijn bedoeld voor Leidse woonwagen bewoners. Een aantal van die kampjes blijft gedeeltelijk onbezet omdat de Leidse woonwagenbe woners niet willen verhuizen. De provincie zou de bewoners eventueel tegen hun zin in naar de regio-kampjes kunnen slepen. De Leidse gemeenteraad en provincia le staten hebben echter moties aan genomen waarin dat wordt uitge sloten. Dé enige mogelijkheid die dan overblijft is meer plaatsen handhaven in Leiden, aldus De la Mar. Stevenshof bewoners van het Trekvaartplein. En zoals gezegd moet staatssecre taris Brokx toestemming geven voor het handhaven van het kamp aan het Trekvaartplein. Verder moeten burgemeester en wethou ders van Leiden instemmen met het verwezenlijken van twee nieu we kampjes. Volgens De la Mar is het college in elk geval bereid één nieuw kamp aan te leggen. Over de aanleg van het tweede kamp heeft het zich nog niet duidelijk uitge sproken. Waar de twee nieuwe kampjes moeten komen, is nog niet bekend. De la Mar sluit niet uit dat er één in de Stevenshof komt. Verder heeft hij een aantal plaatsen op het oog in de nabijheid van de binnenstad en op zogeheten 'inbreidingsgebie- den'. In hoeverre op die plekken een kamp kan worden gereali seerd, moet nog nader worden on derzocht. De la Mar hoopt dat de kampjes binnen een jaar kunnen worden aangelegd. Hij erkent dat, ook wanneer dit nieuwe plan wordt uitgevoerd, de kampen in de regio-gemeenten, niet volledig door Leidse woonwa genbewoners zullen worden bezet. Dat hoeft volgens hem niet te bete kenen dat die kampjes leeg zullen blijven staan. "De standplaatsen worden in principe het eerst aange boden aan Leidse woonwagenbe woners. Gaan die daarop niet op, dan worden de standplaatsen vrij gegeven. Dat wil zeggen: ze wor den opengesteld voor mensen bui ten de regio". Discussie 'Leiden in verzet tegen verval' is het thema van een film- en dis cussieprogramma dat werkge meenschap De Ratel zondag or ganiseert in de grote zaal van het Leids Volkshuis. Getoond wordt, een film van de afdeling voor lichting van de gemeente waarin is te zien hoe Leiden zijn verval - van rioleringen, kademuren, hui zen en monumenten - tegengaat. Aansluitend beantwoordt ge- meentevoorlichter Wim Issen- donck vragen en leidt een even tuele discussie. De ochtend begint om half elf, zaal open om tien Computercurus In jongerencentrum Stats wor den een computer- en een zeef drukcursus georganiseerd. Bij de eerste cursus wordt geleerd hoe een eigen programma in basic te maken, teneinde zelf spelletjes te vervaardigen. De cursus omvat vijftien lessen en wordt gegeven op de dinsdagavonden van half zeven tot acht uur. Aanmelden voor beide cursussen bij het jon gerencentrum, telefoon 142136. Heksen Vrouwen van de Helse Hex uit Amsterdam zullen op maandag 6 oktober in Leiden zijn met een bus. Om drie uur staat de bus op het Stadhuisplein. Er zal onder meer straattoneel worden ge speeld en voorlichting worden ge geven. 's Avonds wordt het pro gramma voortgezet in het Vrou wen Centrum aan de Doeza- straat. De film 'Kind van de zon' zal aldaar worden vertoond. Kledingmarkt In het Elisabeth Gasthuishof is op zaterdag 11 oktober van 10.00 tot 15.00 uur een kledingmarkt. "Er is voor ieder keus genoeg", laat de organisatie weten. De op brengst komt dit jaar geheel ten goede aan de ontspanning van de bewoners. Eetgroep Bij de eetgroep van de Vrolijc- ke Arke kunnen zich nieuwe eters melden. De mogelijkheid bestaat ook dat er nieuwe eetgroepen zul len worden opgericht. Wie wat meer wil weten over dit project, kan gerust langskomen of even opbellen naar het clubhuis: Pie- terskerkchoorsteeg 15, telefoon: 123271, vragen naar Gerard Broekmans. De la Mar hoopt binnenkort een gesprek te hebben over deze zaak met staatssecretaris Brokx. Wan neer het gesprek plaats heeft, is nog niet duidelijk. De la Mar pro beert de komende week hiervoor een afspraak te maken. De nieuwe ontwikkelingen komen op korte termijn ter sprake in het dagelijks en algemeen bestuur van het woonwagenschap. De Leidse wethouder voor woonwagenzaken dacht de proble men aanvankelijk op te lossen met een zogenoemd 'roulatieplan'. Dat plan hield in dat het Leidse kamp zou worden teruggebracht tot 41 standplaatsen. Mensen die van het kamp naar de regio zouden verhui zen, konden zich daarbij op een wachtlijst laten zetten wanneer ze later weer naar Leiden terugwil den. Het roulatieplan is nu min of meer van tafel. Bewoners voerden aan dat het in principe wel leuk en aardig was dat ze op termijn weer konden terugkeren. Maar het zou volgens hen wel eens vele jaren kunnen duren voordat ze op het Leidse kamp konden terugkeren als daar maar 41 plaatsen overblij- LEIDEN - De Jonge Socialisten, afdeling Leiden, hebben sinds 23 september een nieuw bestuur. De nieuwe samenstelling: voorzitter Larissa Korporaal, politiek secreta ris Koen Holtzapffel, secretaris or ganisatie Wim Roffel, secretaris ac tie Ingrid van den Berg, secretaris emancipatie Marian Walraven. De voormalige bestuursleden Marcel Mooij en Jay Jawad zetten elders hun strijd voort, aldus de Jonge Socialisten. Voorts laten ze weten dat het nieuwe bestuur bin nenkort aan de ledenvergadering een beleidsnota en begroting zul len aanbieden. LEIDEN - Leiden heeft zich niet onbetuigd gelaten tijdens de fiets-estafette tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman die is georganiseerd door de school Julianadorp in Den Helder en maandag is begonnen. Zo'n 15 ouders van kinderen van acht scholen in Leiden fietsten gisteren vanaf school de Morschkring aan de Dam- laan naar Leidschendam om protestbrieven, die zij weer hadden gekregen van een Hillegomse delegatie, over te geven aan vertegenwoordigers van aldaar deelnemende scholen. Deze leverden de post vervolgens af bij het ministerie van onderwijs in Zoetermeer. (foto Holvast) LEIDEN - Ook in de Stevenshof bij de opvang van kinderen in de zal worden begonnen met een gas- leeftijd van nul tot twaalf jaar bij touderproject nu de gemeente gastouders thuis. "Ouders die wil- daarvoor subsidie heeft gegeven, len werken of studeren, een cursus Er worden nog gastouders gezocht, volgen of gewoon wat meer tijd Het gastouderproject bemiddelt voor zichzelf willen hebben, kun- LEIDEN - De Nationale Amstel Klaverjas Drive, die in het kader van het 100-jarig bestaan van de 3 October-Vereeniging op zaterdag 4 oktober zou worden gehouden in de Groenoordhallen, is voorlopig uitgesteld. Na sluiting van de in schrijving afgelopen zondag bleek dat de belangstelling voor deelna me ver onder de verwachtingen was gebleven. Na overleg met de betrokkenen is besloten om het evenement te verschuiven naar dinsdag 30 de cember. "De organisatie hoopt hiermee te bereiken dat alsnog een klaverjasdrive met erfkele duizen den personen kan worden gehou den". Alle personen die zich reeds aan gemeld hebben zullen via een per soonlijk schrijven van dit besluit op de hoogte worden gesteld. nen bij ons terecht". De kinderopvang kan van een paar uur tot een aantal da gen per week, of alleen buiten schoolse opvang. Gezocht worden mensen die het leuk vinden om een of meer kinderen bij zich thuis op te vangen, en mensen die van deze vorm van kinderopvang ge bruik willen maken. Op dinsdagmorgen 7 oktober wordt er een informatie-avond ge houden in buurthuis Stevensdonk aan de Petronella Moensweg 50. Die ochtend zullen van tien tot twaalf enkele mensen aanwezig zijn die in de Merenwijk aan het project meedoen en informatie over allerlei praktische zaken kun nen geven. Wie belangstelling heeft maar niet op de informatie-ochtend kan komen, kan telefonisch contact op nemen met het gastouderproject, Condorhorst 1, tel: 210430. Men is elke middag bereikbaar tussen 13.00 en 15.00 uur, behalve woens- stellingen en bedrijven vormden evenwel niet het enige onderdeel van het project. Elke school heeft van de vereniging een projectdoos gekregen, met als meest belangrij ke inhoud een projectboek. Rond zes hoofdthema's (cultuur en histo rie, economie, financiën en werk gelegenheid, openbaar bestuur, verkeer en waterstaat, volkshuis vesting en milieu, welzijn en volks gezondheid) worden in dat boek tal van lessuggesties gedaan. De scho len konden één of meer thema's bij de kop vatten en de leerlingen door middel van projectjes en excursies meer over dat thema bijbrengen. Eindeloos Wat hebben de scholen zoal met de doos gedaan? De reeks ont plooide activiteiten is schier einde loos en verschilt qua aantal ook per school, maar zeker is in elk geval dat de cadeautjes van de 3 October- Vereeniging niet massaal bij het grof vuil zijn beland. De inhoud is daarvoor te waardevol; ook al wordt er nu niets meegedaan, veel van de informatie is geschikt voor in de bibliotheek. "Dat was ook het tweede doel van het project", zegt Laman. "Echt een cadeautje waar de scholen blijvend iets aan heb ben". Een greep uit de activiteiten, te beginnen met basisschool De Morskring. De onderbouw, vertelt directrice Anneke van den Boog aard, heeft rond het thema milieu een waterproject gedaan: water hebben ze gekookt, ijs gesmolten, thee gezet, een bezoek gebracht aan een kind dat op een woonboot woont en een rondvaart door de grachten gemaakt. Andere groe pen leerden het nodige over voe ding en medicijnen. Ze praatten over goed en slecht eten, kregen bezoek van een diëtiste, gingen langs in het Diaconessenhuis en mochten in de apotheek daar eti ketten plakken en andere klusjes doen. De bovenbouw ging, rond het thema cultuur en historie, naar de Lakenhal, maakte een stads wandeling, bezocht de Pieterskerk en vervaardigde plakkaten, com pleet met verbrande randen. Het enthousiasme onder de leerlingen was groot - zoals bij vrijwel ieder een die over 'Klapstuk' wordt aan gesproken. Basisschool 't Waterhoen liet' zich ook niet onbetuigd. Een stads- ajoeten, ringsteken en touwtje springen konden de leerlingen van de basisschool 't Waterhoen gisteren op hun eigen 3 oktober-kermisje, voor welke festijn ze zich gepast hadden verkleed. Oliebollen mogen daar niet ontbre- (foto Holvast) ken. wandeling maakten de kleuters om te kijken naar al die mooie gevels. En ze mochten ook even het stad huis van binnen zien. De boven bouw vermaakte zich met een pro ject rond de geschiedenis van Lei- dens ontzet. Gisteren had de schoolbevolking ter afsluiting hun eigen 3 oktober-kermisje. Een beetje in oude stijl: ringsteken en touwtje springen konden de leer lingen, die vrijwel allemaal waren verkleed. Ter afsluiting was er een hutspotmaaltfjd en poppenkast. Punkers Met nogal wat herrie gingen de afsluitende activiteiten van de Leidse Houtschool gisteren ge paard. Sirenegeloei. Brand? Nee, geen brand. Een als brandweer verklede juf met een handsirene maakte dat lawaai. Ze ging voorop in een bonte stoet, 'Potje met vet' zingende leerlingen. Een vlinder tje, een koning, een zuster, een stel punkers, een skelet, een zeer dik in verband gepakte ziekenhuispa tiënt en een mevrouw met een hoed van kranten op haar hoofd trokken door de wijk. Ze beeldden allemaal zoveel mo gelijk iets uit rond de thema's waarover ze het de afgelopen week hebben gehad. Over de krant dus onder meer, de natuur en gezond en ziek zijn. Op bezoek zijn ze ge weest bij het Diaconessenhuis en op school kwam een ambulance. Evenals de brandweer die kwam gistermorgen. Mochten de leerlin gen zelf ook even met de spuit aan de slag. Onnodig te melden dat ze dat leuk vonden. Het project was ook nadrukke lijk bestemd voor het voortgezet onderwijs. Daar is men echter veel minder met het project bezigge- weest. Op de Louise de Coligny scholengemeenschap is er bij de lessen niet meer dan 'enige' aan dacht aan besteed. Het Bonaventu- ra-college idem dito, zij het iets uit gebreider. Bij de geschiedenisles sen is aandacht besteed aan de stad en bij 'Nederlands' is solliciteren aan de orde gekomen. Deze relatief geringe deelname heeft evenwel niets met desinteresse te maken: Bonaventura bestaat volgend jaar zestig jaar en aangezien men al lan ger van plan was Leiden in al zijn facetten dan aan de orde te stellen, kwam dit project wat slecht uit. De doos wordt evenwel bij dat jubi leum volop gebruikt. Ook het Stedelijk Gymnasium laat het project voorlopig voor wat het is. Het komt, vertelt geschiede nisleraar Ulrich, ook door slecht uit. "Met geschiedenis zijn we over een maand of twee aan de Tachtig jarige Oorlog toe en ja, je kunt niet achter elk jubileum aanlopen". Maar hij vindt het een "prachtige doos". Illusie Actiever is men op de Vliet- schans geweest. De PTT is onder meer bezocht, Radio Rijnland, de Pieters- en de Hooglandsekerk, het Anatomisch Museum en de Ge meentelijke Sociale Dienst. Met de decanen zijn sollicatiegesprekken nagebootst. Ruime deelname ook op het Chr. Lyceum Visser 't Hooft. Conrector mevrouw E. Ko ning vertelt1 Hortus, het Energiebedrijf Rijn land, de Groenoordhallen en van de stadswandeling die de depen dance in Leiderdorp heeft ge maakt. Voorts is in de lessen aan dacht besteed aan onder meer de historie van 3 oktober en gewerkt rond het thema milieu. Onder meer werd een bezoek gebracht aan de waterzuiveringsinstallatie van Rijnland. Op het St. Agnes-college is met het project nog niet zoveel gedaan, vertelt N.L.J. Koek, leraar geschie denis en tevens de man van de bui tenschoolse activiteiten. Ook hier geen sprake van desinteresse: "We hebben ons vrij laat opgegeven en bleken toen voor excursies bijna nergens meer terecht te kunnen. Dat is een beetje onze eigen fout maar ik vind ook dat door de 3 Ok- tober-Vereeniging enigszins de il lusie is gewekt van 'Geef je maar op, alles kan'. Zowel onze eerste als tweede keuze zijn afgewezen". De school gaat evenwel half oktober alsnog met een aantal klassen naar de Sterrewacht en het museum voor Geologie en heeft zelf een stadswandeling georganiseerd. Al met al mag van een goed aan geslagen project worden gespro ken. Veel scholen willen de vruch ten ervan de ouders niet onthou den en organiseren kijkuurtjes. De 3 October-Vereeniging op haar beurt wil de scholen enigszins van eikaars inspanningen op de hoogte stellen. Daarom heeft zij tijdens de projectweken een groot aantal acti viteiten op video vastgelegd, welke film naar alle scholen wordt ge stuurd. LEIDEN - Zijn de scholen in Lei den inmiddels zo arm bezuinigd dat ze alleen nog maar in eigen plaats op schoolreis kunnen? Het leek er de afgelopen twee weken wel op. De Lakenhal, de Pieters kerk en molenmuseum De Valk, om maar een paar toeristische trek pleisters te noemen, zijn twee we ken lang overspoeld met schoolklassen uit Leiden. door Simone van Driel De massale uitjes van het basis- en voortgezet onderwijs in eigen stad hebben evenwel een vrolijker oorzaak - de scholen zijn niet rijk maar ook weer niet zó noodruftig. En die oorzaak heet 'Leiden, het klapstuk van Nederland', het giste ren afgesloten scholenproject van de jubilerende 3 October Vereeni- ging waarvan excursies naar instel lingen, diensten, bedrijven en mu sea in Leiden onderdeel uitmaak ten. Een nadere kennismaking met de stad waar de kinderen wonen, op school zitten en hun vrije tijd doorbrengen, was het doel van het Klapstuk-project. In die opzet mag de 3 October-Vereeniging volgens bestuurslid W.J. Laman in elk ge val wat de deelname betreft ge slaagd heten: naar zijn schatting hebben 6000 leerlingen één of meer excursies gemaakt en zijn al met al zo'n 10.000 van de ongeveer 20.000 kinderen in het basis- en voortge zet onderwijs op enigerlei wijze met het project beziggeweest. "Ik denk dat zeker 50 scholen met de kinderen de deur uit zijn gegaan en daarmee zijn wij zeer tevreden". De brandweer, de politie, het Diaconessenhuis en de al genoem de Lakenhal mochten zich vooral in groter belangstelling van scho len verheugen, vertelt Laman. De belangstelling voor de laatste was zelfs zo groot, dat de hal nog ver na 3 oktober groepen kinderen zal ontvangen. In de Lakenhal is dan ook de tentoonstelling 'Leiden, eeuwig feest' van de 3 October- Vereeniging te zien. De bezoeken aan allerhande in- Veel scholen gingen bij de brandweer op bezoek, de brandweer kwam echter ook naar de scholen toe. Zoals gisteren op de Leidse Houtschool, waar de brandweerlieden een spuitdemonstratie gaven en de kinderen de slang ook zelf ter hand mochten nemen. ifntn

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4