Kritiek Taptoejury op verenigingen BOUWEN? Het vroege feestgewoel. Taptoe verloopt zonder noemenswaardige incidenten 'Doorsnee Leidenaar niet gauw in bestuur 3 October' Rustige nacht Maarten Biesheuvel krijgt eremedaille VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 AO ST LEIDEN ADVERTENTIE Als u gaat bouwen of verbouwen is het verstandig eerst een goed advies in te winnen. Bij Bouwvoorlichting in Waddinxveen kunt u zich geheel vrijblijvend oriënteren. U vindt er een unieke expositie over bouwen en wonen. Met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven, a Openingstijden: jéi di/wo/vr: 9.00 -17.00 uur do: 9.00 - 20.00 uur za: 9.00-14.00 uur Staringlaan 6 - Waddinxveen bouwvoorlichting urn voor advies, aanschaf en oriëntatie LEIDEN - Mooier kon de 3 Oc tober-Vereeniging zich het be gin van het jubileumfeest niet wensen: lekker weer en een taptoe die - op een paar kleine incidenten na - vlekkeloos ver liep. Korfbalvereniging Fides Pacta kreeg de Cornelis Jop- pensz-wisselprijs (1000 gulden) voor de origineelste presenta tie. Vorig jaar werd Fides Pacta twee de. De jury vond dat de vereniging dit jaar de beker verdiende omdat men werk had gemaakt van de aan kleding. Bovendien was Fides Pac ta de enige deelnemer aan de tap toe die een relatie legde met het 100-jarig bestaan van de 3 October- Vereeniging. De tweede prijs (750 gulden) was voor jong K en G. De jury roemde de geuzendracht van de jonge mu zikanten en vond verder dat zij "overtuigend liepen". De derde prijs (500 gulden) ging naar de scoutinggroep Jan van Galen, om dat zij veel werk had gemaakt van de aankleding. De ijshockeyvereniging Leiden Lions kreeg een eervolle vermel ding voor haar verzorgde optreden. De jury, die bestond uit L. Kallen berg (Leidse sportfederatie), R. He- ruer (3 October-Vereeniging) en L. Maas-Wielenga (Leidsch Dagblad), was overigens niet zo te spreken over het optreden van de meeste sportverenigingen. De jury vond dat die verenigin gen, op een paar uitzonderingen zoals de judoka's na, er maar wei nig van hadden gemaakt. De mees te sportverenigingen lopen min of meer plichtmatig mee, aldus de ju ry, en van discipline is eigenlijk he lemaal geen sprake. Vuurwerk De optocht begon op het Ir. Driessenplein. Van daaruit slinger de de stoet van deelnemers zich door de stad. De halte Van der Werfpark had dit jaar wat extra al lure gekregen omdat de vereniging Pieters- en Academiewijk de 3 Oc tober-Vereeniging een bloemen- mozaiek in de vorm van de Leidse sleutels heeft aangeboden. Het was een rustige optocht. In cidenten deden zich vrijwel niet voor. Alleen in de omgeving van Minerva werd een beetje geklierd met vuurwerk, druiven en bier blikjes. Aldaar werd ook een aantal jon geren aangehouden: een 21-jarige Leidenaar die een orgelman lastig viel, een 17-jarige die vuurwerk gooide, een 16-jarige die met een mes liep te zwaaien, zijn 19-jarige compaan die in het bezit was van een stoelpoot, een 19-jarige Leide naar die een wapenstok bij zich had en tenslotte werd er nog een 17-jarige jongen aangehouden om dat hij met allerlei voorwerpen liep te gooien. Volgens politievoorlichter Gra- veland was het dit jaar op de plaats, die ooit een brandhaard van onlusten was, nog rustiger dan tij dens de vorige editie van de taptoe. "Er gebeurde beslist veel minder dan vorig jaar; er werden hooguit wat meer met druiven gegooid", al dus Graveland. Zoals elk jaar, liepen ook gisteravond weer veel verenigingen mee tijdens de Taptoe. Volgens de jury ging het er hij een aantal verenigingen wat ongedisciplineerd aan toe (foto Holvast). Tijdens de optocht werd een krans gelegd bij het monument van Van der Werf in het gelijknamige park. Vervolgens werd en mozaiek onthuld dat is aangeboden door de vereniging Pieters- en Academiewijk (foto Holvast). Broden dusduizenden lagen er vanmorgen opgetast in De Waagte wachten op uitdeling, (foto Wim Dijkmai LEIDEN - Het heeft wel iets zo'n stad de avond na het eerste feestge woel: een frisse ochtend, heel vroeg en toch mensen op de been. De zon komt veelbelovend op en op het bordes staan burgemeester en het bestuur van de 3 October- Vereeniging als figuren uit lang vervlogen sprookjesboeken. Het reveille wordt gespeeld door het Leidsch Politie Muziekgezelschap. Liederen van stavast: "Wij willen Holland houen...", "Ferme Jon gens...". Voor wie zich gisteravond na de Taptoe al tegoed heeft gedaan aan het feestvieren in de drukbezochte en rumoerige Leidse kroegen, was het een heel kort nachtje. Toch zijn honderden mensen op de been om het traditionele gedeelte van het feest mee te maken. "Veel meer dan vorig jaar", aldus PvdA-raads- lid Willem van der Pluijm, die een eindje mee oploopt naar de Waag, waar haring en wittebrood worden uitgedeeld. De dames die de lek kernijen zullen uitdelen staan al net zo in het gelid als de honderden broden op de stellingen. Onder hen mevrouw Brinkman, de echtgeno te van de minister van wvc. Wat on wennig, maar vastberaden om haar taak naar tevredenheid te volbren gen. Even vóór half acht geeft Har Meijer het startsein voor de uitde ling. De rij wachtenden, gewapend met plastic zakken en grote bood schappentassen, is dan al bijna tot de Kippebrug aangegroeid. Meijer ontdekt Van der Pluijm: "Ha, die Willem. Dat is nou een echte PvdA'er hè. Altijd daar zijn waar wat te halen valt". Van der Pluijm stijgt het schaamrood naar de ka ken: zó vroeg al voor schut te wor den gezet. Meijer heeft de lachers echter op zijn hand en Van der Pluijm doet dapper mee. De Watergeuzen moeten nu zo zoetjes aan binnenkomen. Voorlo pig zitten ze nog even aan de kof fie, maar na een tijdje geduldig wachten kondigt een kanonsalvo aan dat Leiden nu echt ontzet is. Het muziekgezelschap De Burcht begeleidt de bevrijding muzikaal. In het Van der Werfpark wordt de al even traditionele koraalzang ten gehore gebracht. Alex den Ton- kelaar houdt een rede: 'Leiden Eeuwig Muziekstad', waarin hij het belang van psalmgezang en mu ziek voor het 3 okotber-feest on derstreept. Wanneer de burge meester de krans heeft bevestigd aan het beeld van zijn illustere voorganger, kan iedereen voor even naar huis gaan. Om koffie te drinken of om de uitgedeelde ha ring en wittebrood te gaan eten. Want niets helpt zo goed tegen de gevolgen van een drankzuchtige en bijna slapeloze nacht als een vérs schoongemaakte haring. Al dus Van der Pluijm. Wachtende mensenvoor i LEIDEN - Het is afgelopen nacht betrekkelijk rustig in de stad ge weest. Er waren enkele vechtpar tijen en een aantal mensen dat te diep in het glaasje had gekeken maar volgens de politie is dat by dergelijke massale evenementen normaal. "Het zou vreemder zijn geweest als er niets was gebeurd". Vechtpartijtjes waren er op de Steenstraat, de Morsstraat, de Sta tionsweg en het Levendaal. De ru zies in de Morsstraat en de Steen- straat"konden snel worden gesust," maar twee Leidenaars van 21 en 23 jaar wilden zich in de Steenstraat ook na herhaalde verzoeken van de politie niet verwijderen. Deze zijn en haringen en evenzovele broden. (foto Wim Dijkman) opgepakt en hebben de nacht in het politiebureau doorgebracht. Bij een vechtpartij in een café aan de Stationsweg is een 21-jarige Oegstgeestenaar met een barkruk op het hoofd geslagen. Hij is over gebracht naar het AZL. Een groep Leidenaars en een aantal Rotter dammers raakten slaags op het Le vendaal. Voor zover bij de politie bekend zijn afgelop.en nacht twee ruiten gesneuveld. Eén van een winkel aan de Maarsmansteeg en een van een drankenhandel aan de Bree- straat. Een groep van zes Leide naars kon de verleiding niet weer staan en deed een greep in de etala ge. Politie in burger die in de buurt was zag dit echter en sommeerde hen de flessen terug te zetten. De jongens kwamen er met een forse uitbrander vanaf. LEIDEN - Een voorzitter van de 3 October-Vereeniging moet heel veel kunnen. "Het is een vrij zware managementstaak, die veel be- stuurservaring en vooral stressbe stendigheid vereist". Prof dr. A. Rörsch, de man die vandaag door de stad loopt in zijn jacquet met hoge hoed en wandelstok, laat dat weten in een interview met het uni versitaire weekblad Mare. Hij denkt dat een doorsnee Lei denaar, een -werkloze timmerman bijvoorbeeld, niet zo geschikt is voor een plaatsje in het bestuur van de club. Rörsch zegt daarover: "Een werkloze timmerman zal er niet gauw inkomen, want die is na tuurlijk niet voor niets werkloos, dat betekent dat ie het niet voor el kaar heeft gekregen. Er wordt wel degelijk gekeken naar je prestaties, dat je goed kan organiseren. Bo vendien moet je je connecties heb ben en een goede verstandhouding met de betrokken gemeentedien sten kunnen onderhouden: de hek- kenzetters, de politie, de brand weer - die heb je ontzettend hard nodig", aldus de voorzitter, die ook nog meent dat de Leidse bevoking tegen het verenigingsbestuur op kijkt. "Ze zien ons als regenten. Ik word regelmatig met burgemees ter aangesproken". Het reveille vanmorgén in alle vroegte door het Leidse Politie Muziekgezelschap. LEIDEN - De erepenning in zilver is gisteravond toegekend aan de Leidse schrijver Maarten Biesheu vel. Hij zal dit kleinood, zo ver trouwde hij zijn toehoorders toe, leggen in het zilveren bonbon schaaltje op zijn schrijfbureau. En elke keer dat hij het ziet, zal hij de verzuchting slaken: allemaal zil ver, waaraan heb ik dat te danken? De erepenning wordt vanaf 1927 door het college van burgemeester en wethouders uitgereikt aan een persoon of instelling die zich op een of andere manier verdienste lijk heeft gemaakt voor de stad Lei den. De hoogwaardigheidsbekle ders hadden flink bij moeten lezen: dat kan niet anders bij een kandi daat die verhalen schrijft. Na sport- organisatoren, artsen, notarissen viel deze keer de eer te beurt aan mr. J.M.A. Biesheuvel, schrijver van beroep. De reden? Hij had vol gens burgemeester Goekoop in zijn verhalenbundels de identiteit van de stad op onnavolgbare wijze vastgelegd. Hij had - om een aardi ge verspreking van de burgervader te noteren - Leiden de culturele hoofdstad van Leiden gemaakt. De andere Leidse schrijver Maar ten 't Hart greep naast de penning omdat hij al ereburger van Maas sluis is en is verhuisd naar War mond. En dan komt men niet in aanmerking voor het eremetaal. Biesheuvel heeft zich tot nu toe Burgemeester een enthousiast medeburger ge- Goekoop geeft toond. Niet alleen in geschrifte, Maarten Biesheu- maar ook wat zangcapaciteiten be- vel (rechts) de ere- treft. Zijn sonore stemgeluid heeft medaille van de al heel wat geld opgeleverd voor gemeente Leiden. het goede doel, zoals voor het orgel Biesheuvel weet in de Pieterskerk. niet waaraan hij al dat geluk toch Goekoop prees in een volle bur- te danken heeft gerzaal het oeuvre van de getalen- (foto Holvast), teerde schrijver, zijn absurde fan tasie en bizarre humor. Hij schreef door de burgervader een fragment aan het werk van Biesheuvel zelfs voorgelezen uit zijn verhaal 'De een therapeutische waarde toe: leeuw van Leiden'. Een relaas door zijn verhalen goed te lezen, waaruit Maarten naar voren komt zouden mensen beter in staat zijn als iemand die bij het college van B om met hun eigen gekte om te en W wel een potje kan breken en gaan. daar was niet alleen de ik-figuur in Om Biesheuvels vrijbuiterige in- verhaal erg groots op, maar ook de stelling te kenschetsen, wérd er burgemeester. Natuurlijk sprak de schrijver zijn dankwoord uit in verhaalvorm. Dat kwam erop neer dat hij zyn he le leven al geluk had gehad. Hij had een beschermengel achter zich staan, die nimmer verstek liet gaan. Wanneer kreeg hij nu einde lijk eens ongeluk? Nu weer dié ere penning, hield het dan nooit op? Hoewel hij zijn engelbewaarder in de beslotenheid van zijn kamer een gemeen knietje geeft en de vleugels van het hemelse wezen tracht te knakken, lukt het hem niet dit gevleugelde wezen enig on geluk te ontfutselen. Biesheuvel blijft wanhopig gelukkig. Ook met erepenning.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3