'Wij moeten linker zijn dan de criminelen' Zoeterwouds verkeersplan blijft nog in de startblokken 'Curium' wil opvang voor dove kinderen PAGINA 2 REGIO LEIDEN VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 VRIJDAG Leiden Galgewater - tot 24 uur Vlootschouw. Citadel-complex - Morsweg, 'Het Geu- zenfeest', popconcert, 20 uur. Schuttersveld - vuurwerk, 23.30 uur. Wassenaar Entreegebouw Dierenpark - Rijksstraat weg, antiekbeurs, 17-21 uur. ZATERDAG Centrum - straatfestival, 10-16 t Groenoordhallen - klaverjaswedstrijd, 12-17.30 uur. Waaghoofd - dagvuurwerk, 12 uur. Citadel-complex - Morsweg, 'Het Geu- zenfeest', popconcert, 18 uur. Pieterskerk - 4 oktoberconcert, 19.30 Stadsgehoorzaal - Ledenfeest 3 oktober ver.. 20.30-2.30 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - bingo, 19.30 uur. De Lakenhal - tentoonstelling 'Leiden, eeuwig feest', 10-17 uur. Terras aan de Stille Mare - openlucht concert Big Band Voorschoten, 's mid dags. Filmhuis LVC - Breestraat, 'Prizzi's Ho- nor'. 21.15 uur. Wassenaar Entreegebouw Dierenpark - Rijksstraat weg. antiekbeurs, 17-21 uur. Korenmolen De Windlust - Molenplein, open dag met demonstratie maalproces, 11-16 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24. jazzconcert JoJoSwingband uit Breda, 21 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan 4, op treden cabaretière Brigitte Kaandorp, Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 24 uur: R. van Leeuwen, Fagelstraat 31, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent. Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: M.Th. Bergmeijer. tel. 121701; spreekuur Oude Singel 76 zo 8' uur tot 24 uur: F. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; spreekutir Minnebroers- gracht 41. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: M. v.d. Muysen- bergh, tel. 132877; spreekuur de Sitter- laan 18. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 102, tel. 125820. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis. Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: E. Nieuwenhuis, tel. 768918; spreekuur Bevrüdingsplein 60. zo 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1. tel. 766123. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Prince, Vondel laan 58, tel. 761754. zo 8 uur tot 24 uur: W. Vrijland, tel. 897577. Leiderdorp za, J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 8; zo, R. v. Velzen, Heel- blaadjespad 9. tel. 891100; spreekuur van 12.30-13 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. van Overvest, Terweeweg 152, tel. 173994. Voor de praktijk Haaswjjk: J.J. Voor- zaat/G.A. van der Steenhoven, Querido- laan 2. tel. 176867; dag en nacht bereik baar ook in het weekend. Voorschoten za, C. Meijer, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493; zo, L. Prescott, Bachlaan 1, tel. 2356. Warmond J. Hoornweg/E. Sleeboom, Prof. Aalber- selaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 3 tot vr 10 oktober door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider- Voorschoten, tel. 762877. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest: G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405. Voor de praktjk van Vesljens. v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel. 144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071- 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- LEIDSCH £h DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar f 1,20 Zoeterwouds beveiligmgsdeskuiidige over het vals alarm, de sluwe dief en de inbrakenhausse Vals alarm. Niet dat het aan de orde van de dag is, maar het komt geregeld voor. Vervelend is het wel. Want meestal komt het op een ongelegen moment. Toch moet iemand er op af. Alarm is alarm. Is het alarm vals, dan krijgt de techniek in de meeste gevallen de schuld. Terecht? De Zoeterwoudse beveili- gingsdeskundige R. v. Slooten beweert, dat normaal ge sproken de apparatuur niet faalt. De mens die haar be dient gaat herhaaldelijk in de fout. Of een doe-het-zelver heeft maar wat aan gerommeld. ZOETERWOUDE - Hij oordeelt hard. Zegt: "Al is het midden in de nacht, sleep die vent er maar bij. Laat hem maar zien wat hij fout heeft gedaan. Een tweede keer zal 'ie zich niet gauw meer vergissen. Elektronica faalt praktisch nooit. Vals alarm? Ja, het komt voor. Voor zeker 95 procent is de schuld van mensen. Zij houden zich niet aan de regels. De beste methode om vals alarm te voorkomen is, een- en dezelfde persoon de be schikking over de checklijst te ge ven. Gaat er wat fout, dan weet je wie daarvoor verantwoordelijk is". Nonchalance. Daar draait het om. Mevrouw Van Slooten: "Het is gemakzucht. Even kijken of alle ra men en deuren wel dicht zijn is een kleine moeite. Blijft een van beide op een kier staan, ja, dan heb je een valse melding op het moment dat het bijvoorbeeld hard gaat waaien. M'n man is 's avonds wel eens naar een bedrijf gesneld waar hij nie mand aantrof. Alle lichten brand den en de computer was nog in werking. Hij dacht minstens een dode te vinden. Maar er was niets aan de hand. Soms draaf je drie of vier keer in de week voor niets op. En dat is niet leuk", zegt ze. Alarminstallaties. Ze komen niet uitsluitend meer voor in kapitale villa's van miljonairs en filmster ren om de waardevolle spulletjes te .beschermen. Scholen worden er mee uitgerust en ook de 'gewone' burger laat steeds vaker een alarm in zijn huis aanbrengen. Heel lang zaam raakt de Nederlander aan het idee gewend. In Amerika is zo'n in stallatie gewoon. Of je nu bij een groenteboer binnenstapt of bij een wasserij, beide hebben een alarm installatie. Van Slooten voorspelt, dat Nederland dezelfde kant op gaat. De deskundige: "De Nederlan der is te goed van vertrouwen. Weetje wat ik vaak te horen krijg? Dat er iemand met een pakje in zijn hand voor de deur stond. Toen ik opendeed, kreeg ik een klap op mijn hoofd. Een beetje dom. Als er een onbekende voor de deur staat, doe je niet open. Eigenlijk zijn we nog niet zo gewend aan die crimi naliteit", zegt Van Slooten. "De Amerikanen weten het al. Zij gaan 's avonds niet in hun eentje een park in. Dat is vragen om moeilijk heden". door Jan Westerlaken Dus valt er in ons land nog heel wat te beveiligen? Van Slooten: "Zo kun je dat wel zeggen, ja. Heel veel zelfs. Soms houd ik m'n hart wel eens vast als ik zie wat ons nog te wachten staat. De voorspelling is ook, dat er steeds meer inbraken zullen wor den gepleegd. Waar wij dat aan merken is, dat die gewone man z'n huis gaat beveiligen. De inbrekers verleggen hun terrein in die rich ting. Bij de kapitaalkrachtigen of bij bedrijven waar wat te halen is, maken ze weinig kans om binnen te komen. Elke kier is van alarm voorzien. Dus gaan ze op zoek naar wat anders. Het alternatief is de normale woonwijk in". Van Slooten weet waarover hij praat. Twintig jaar is hij inmiddels beveiligingsdeskundige. Veel stel de het aanbrengen van een alarm in de jaren zestig niet voor. Zelf had hg wel wat kennis, maar toch niet zo veel dat hij bedrijven, villa's of wat dan ook tot in de puntjes kon beveiligen. Dikwijls namen de verzekeringsmaatschappijen hem aan de hand en stippelden uit wat ze wilden. Diezelfde verzekerings- Mevrouw Van Slooten: 'Soms draaf je drie of vier keer in de week voor niets op...'. maatschappijen weten hem nog al tijd te vinden. Zij verstrekken hem opdrachten. "De klanten", zegt Van Slooten, "hebben dan maar weinig in te brengen. Meestal is er al een paar keer bij hun ingebroken. De verze keringsmaatschappij stelt dan de eisen. De klant moet daaraan mee werken, doet hij dat niet, dan loopt hij de kans eruit te worden ge gooid. Natuurlijk sputteren ze wel eens tegen als ze zien welke kosten ze moeten maken. Ik verwijs die mensen naar de verzekering. Zij stelt de voorwaarden, niet ik". Van Slooten is een druk baasje. Samen met zijn vrouw, zoon, twee dochters en vijf monteurs runt hij z'n bedrijf. Groter wil hij niet wor den. Gevolg: een wachtlijst. Een lange zelfs. Zwembaden, particu lieren, bekende Nederlanders, art sen, tandartsen en zelfs ambassa deurs komen erop voor. Elk sys teem, zegt Van Slooten. is anders. De deskundige; "Je werkt met een paar hoofdgroepen, maar elke installatie moet je aan de persoon en zijn leefgewoonten aanpassen. Een voorbeeld? Kijk, ik heb een alarm bij een 92-jarige vrouw ge maakt. Bij zo iemand moet ik niet aankomen met een codebord. Met het ontwerpen van een installatie houd je daar rekening mee. Voor haar moet het eenvoudig en snel te bedienen zijn. Kom ik bij een gezin met kinderen, dan moet ik niet met ruimtelijk werkende detectoren werken. Dan heb je om de ha verklap vals alarm". Van Slooten is dan wel geen poli tieman, maar toch maken hij en z'n monteurs het de onderwereld moeilijk om aan de 'kost' te ko men. Heeft dat wel eens conse quenties tot gevolg gehad? (foto Wim Dijkman) Kneepjes Van Slooten twijfelt even. Zegt dan: "Ik heb door de telefoon wel eens wat dreigementen naar m'n hoofd geslingerd gekregen. Ten slotte ben ik er verantwoordelijk voor dat die zware jongens minder brood op de plank krijgen. Als ik een pand aflever, dan is er voor die jongens niks meer te halen. Ten minste, als ik de ruimte krijg en er niet op het budget wordt beknib beld. Dan wordt zo'n object een on neembare vesting". De onderwereld is handig. Kent hij alle kneepjes? Van Slooten: "Ach, die leer je wel in de praktijk en in de oplei ding natuurlijk. Foefjes? Ik ken ze allemaal. Geleerd van een politie man. Voorbeeld? Watje nogal eens ziet is, dat iemand de ene dag een perzisch tapijt komt uitzoeken en vraagt het even apart te leggen. De volgende dag komt hij het halen. Je voelt op je klompen aan, dat dit niet fris is. Tegen de eigenaar var) zo'n zaak zeg ik: 'Vraag een hoge aanbetaling'. Geven ze die niet, dan moet er een lampje gaan bran den. En als ze nu eens de sirene aan de buitenkant losschroeven? Geen kans", zegt Van Slooten. "Zodra de eerste schroef wordt losgedraaid begint dat ding te loeien". Zijn monteurs, hijzelf en het ad ministratief personeel moeten be trouwbaar zijn. Geen contacten met de onderwereld onderhouden. Hoe controleert Van Slooten dat voor wat betreft zijn medewerkers? "Dat is heel eenvoudig", legt hij uit. "Elk jaar opnieuw moeten wij bij de politie een bewijs van goed gedrag aanvragen waaruit blijkt, dat zij niet met justitie in aanra king zijn geweest. Een parkeer bon? Nee, zulke dingen worden niet geregistreerd". Linker Wanneer een van zijn medewer kers geen bewijs van goed gedrag krijgt heeft dat consequenties. "Helaas", zegt Van Slooten, "maar als iemand niet brandschoon is, dan moet je hem of haar ontslaan. Gelukkig heb ik nooit meege maakt dat criminelen via contact met mijn mensen er probeerden achter te komen hoe een beveili gingssysteem in elkaar zat. Ja. daar ben ik wel blij om". De beveiligingsman moet de on derwereld steeds een stapje voor blijven. Lukt dat? Van Slooten: "Je moet vinding rijk zijn. Maar dat leer je in de prak tijk. Is je werk niet in orde, dan word je op de vingers getikt. Of door de criminelen, die kans zien - ondanks het aanwezige alarm - bin nen te dringen of de verzekerings maatschappij roept je op het matje als er wat niet deugt. Zoiets ge beurt maar zelden. Misschien een keer op de duizend installaties. Wat ons betreft: wij moeten probe ren linker te zijn dan de onderwe reld. We laten heel duidelijk zien als we iets hebben beveiligd. Ook aan de crimineel. Slaat hij toch toe en wordt hij gegrepen, nou, dan is dat z'n eigen schuld". stellen. Een speciale werkgroep, waarin onder andere gemeente werken en politie zijn vertegen woordigd, gaat de komende maan den aan de slag om uiteindelijk alle prioriteiten te kunnen vaststellen. 'Zwaar geval' Wassenaar bij rechter terug DEN HAAG/WASSENAAR - Vijf tien maanden gevangenisstraf is gisteren voor de Haagse rechtbank geëist tegen een 21-jarige inwoner van Wassenaar die heeft toegege ven in totaal zo'n 50 inbraken of pogingen daartoe te hebben ge pleegd. Bovendien heeft de man drie mishandelingen bekend en vier gevallen van vandalisme. De Wassenaarder was onder meer de inbraak in een winkel aan de Luifelbaan telastegelegd waar trainingspakken en geld was buit gemaakt, de diefstal van sigaretten uit een supermarkt ter waarde van 4.600 gulden en de inbraak in een rtv-winkel waar voor 14.000 gulden aan apparatuur werd meegeno- De rechtbank zal zich echter nog niet buigen over de straf voor de man, want tegen de wil van de offi cier van justitie ging de rechtbank in op het voorstel van de verdedi ging om de Wassenaarder eerst door een psychiater te laten onder zoeken. Volgens mr. Bartels moet er met de man wel iets aan de hand zijn. Hij wees daarbij op de enorme reeks van diefstallen die zijn cliënt, ook in het verleden, heeft gepleegd en „het slechte nest waar hij van daan komt". „De man wil zijn le ven nu veranderen", aldus mr. Bar tels. die aanvoerde dat zyn cliënt zelfs bereid is om een langduriger behandeling in een instituut te on dergaan dan de lengte van de nu tegen hem geëiste gevangenisstraf. Ook de verdachte zelf bracht dit naar voren. Hij zei de rechtbank- :„Het enige dat ik nodig heb is hulp". Officier van justitie mr. Moor zag evenwel niets in een psychia trisch onderzoek en mogelijke be handeling. Hij benadrukte dat de politie in Wassenaar de man tot een van de zes zwaarste gevallen in de gemeente rekende. Na diens aan houding was het aantal diefstallen er sterk gedaald. De rechtbank besloot evenwel anders en hield de strafzaak tegen de man daarom aan tot drie no vember. ZOETERWOUDE - Het Zoeter wouds verkeersveiligheidsplan is en blijft voorlopig nog in de start blokken staan. Was het de bedoe ling dat de raadscommissie open bare werken en volkshuisvesting gisteravond een uitspraak zou doen over de voorgestelde maatre gelen, zo ver zou het niet komen. De commissieleden zagen van een bespreking af omdat zij het com mentaar van burgemeester en wet houders op alle binnengekomen reacties pas twee dagen van tevo ren in de bus hadden gekregen. Hetgeen vooral CD A-raadslid C. Roessen boos maakte. "De in spraak is tijden geleden geweest. Ik zie niet in waarom dit stuk zo lang op het gemeentehuis heeft ge legen en wij het pas twee dagen van tevoren in de bus krijgen om VOORSCHOTEN - Ter verfraaiing van de doorgaande wegen in Voorschoten gaat de afdeling beplantingen advies te geven. Binnen twee da- van de gemeente komende tijd 120.000 crocussen planten. Wethouder J. Visser gaf gistermiddsg het startsein vor gen kan ik dat niet' de actie 'Voorschoten zet bloemfbolDetjes buiten'. Hij mocht de eerste bollen in de grond stoppen langs de Van Burgemeester Houdijk kon zich Beethovenlaan. Liefhebbers van de crocussen zullen nog even geduld moeten hebben: de bloemen zullen pas in de boosheid van Roessen wel voor maart 1987 verschijnen (foto wim Dijkman» stellen ("Het is pijnlijk dat u het zo laat heeft gekregen"), maar veront schuldigde zich door te stellen dat er in het gemeentehuis de laatste tijd zoveel personeelswisselingen zijn geweest. Daardoor zijn de stukken (te) lang blijven liggen. De bespreking van het verkeers veiligheidsplan wordt dus uitge steld tot volgende maand. Zodra de commissie zich heeft uitgespro ken over de voorgenomen maatre gelen, moeten alle voorbereidende werkzaamheden rond het nu al ruim een jaar oude verkeersveilig heidsplan worden afgerond. Daar na kan het in werking treden. Belangrijkste punten uit het plan zijn: het inrichten van Dorpsstraat als winkelerf en het Watertje als woonerf, dring het autoverkeer te rug via snelheidsremmers op di verse plaatsen en voer in een aantal straten binnen de bebouwde kom de 30 kilometer-limiet in. Maar niet alles wordt in ëén keer gedaan. Burgemeester Houdijk wil een bepaalde volgorde gaan vast- Nieuwe vleugel centrum geopend OEGSTGEEST - Het Academisch Centrum voor Kinder- en Jeugd psychiatrie Curium in Oestgeest wil een speciale afdeling voor dove kinderen en kinderen met ernstige psychische problematiek. Het cen trum heeft haar plannen ingediend bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. De voorzitter van het Curium-be- stuur, mr. R. de Ranitz, deelde een en ander gistermiddag mee tijdens de opening van een nieuwe vleugel van het centrum voor de staf. Voor deze gelegenheid hadden de in Cu rium opgenomen kinderen een ge beeldhouwd reliëf gemaakt, dat door De Ranitz werd onthuld. Snelheidscontrole in Oegstgeest OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft gisterochtend tussen tien en twaalf uur een snelheids controle gehouden op de Rhijn- geesterstraatweg. In totaal werden 247 auto's gecontroleerd. Daarvan werden er 29 bekeurd omdat ze te hard reden. De snelheden op de weg waar maximaal 50 kilometer mag worden gereden, lagen tussen de 63 en 88 kilometer. De uitbreiding is nodig omdat de poliklinische afdeling steeds meer kinderen in behandeling heeft, waardoor er ook meer personeel nodig is. "We hingen met de benen buiten", aldus algemeen directeur J.W. Waltz. De Ranitz pleitte in zijn toe spraak voor een speciaal instituut voor dove kinderen omdat "de do- veninstituten in ons land regelma tig worden geconfronteerd met do ve kinderen met zeer ernstige psy chische problemen; problemen waar deze instututen ook geen raad mee weten", aldus De Ranitz. Deze kinderen passen volgens hem niet in een gewoon psychiatrisch centrum omdat "het personeel niet kan communiceren met de kinde ren of omdat zij zich niet kunnen handhaven temidden van niet-do- ve kinderen". De pas gebouwde vleugel is bo venop het bestaande pand aan de Endegeesterstraatweg gebouwd en ziet er totaal anders uit. Het nieuwe gedeelte is namelijk helemaal wit en zeer licht door de koepels die in het plafond zijn gemaakt. Het al bestaande gebouw daarentegen heeft bakstenen muren, veel don ker hout en oranje. Waltz vindt dat niet zo vreemd: "Toen dit gebouw werd neergezet was oranje en Mr. De Ranitz onthult het rel bruin in de mode. Nu vinden we dat lelijk, zo verandert dat steeds". IJs wagen Opvallend bij de nieuwbouw is het hoge schot midden in de gang, waarachter banken en een tafel f7 waarmee de nieuwe vleugel v met tijdschriften. Het blijkt de wachtkamer te zijn die expres zo beschut is opdat wachtende ou ders niet het gevoel krijgen dat zij door iedereen worden gezien. Ar- chitekt F.W.M. Straesser vindt het schot echter te hoog: "Die wand moet dertig centimeter lager, het n Curium is geopend.tfoto Holvast) was de bedoeling dat dat gedeelte een centrale hal zou worden. Op deze manier wordt het door die wand teveel afgescheiden". Voor de rest is Straesser dik tevreden. "Het is altijd goed als je ziet dat de opdrachtgever weer uit de voeten kan".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2