Kunstenaars bezetten kantine ministerie Tournee van 'New Yic' begint in Leiden Den Haag om de twee jaar 'balletstad' Veel koorconcerten 'Elisabeth': een interessante voorstelling met gebreken KIJK UIT VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 KUNST PAGINA 21 Op stap met 'Canterbury Tales' DEN HAAG (ANP) - Het Engelse toneelgezelschap The New Vic Theater Company geeft van 8 tot en met 22 oktober in ons land twaalf en in Brussel één voorstel ling van The Canterbury Tales, zo als Phil Woods die bijeen zette, in de regie van Ian Watt-smith en naar een toneelbeeld van Athony Ward. De première is wpesdag- avond 8 oktober in Leiden. De vertellingen zijn geschreven door de reizende diplomaat en schrijver Geoffrey Chaucer (1340- 1400). De vertellingen hebben gemeen dat ze zyn van pelgrims die op weg naar en van Canterbury in een kroeg ieder een verhaal moeten vertellen. Zes van de drieëntwintig bekende verhalen worden in de Engelse produktie op een ondeu gende, grappige, humoristische en soms ook serieuze zijde gepresen teerd, overeenkomstige de bedoe lingen van Chaucer: in de vorm van een wedstrijd. In de voorstel lingen van de New Vic wordt het publiek van het begin af betrokken bij het gebeuren. De wedstrijd compleet met ap- plausmeter wordt geleid door de waard. Deze rol wordt gespeeld door Anthony Smee. De zes verha len worden verteld door acteurs die evenals Smee tot over de gren zen bekend zijn door hun mede werking aan televisie- en radiopro- dukties. het zijn: Robert Longden, Duncan Gould, Susie Fugle, John Vine, Hayward Morse en Lindy Whiteford. In Leiden geeft de New Vic twee voorstellingen van de Canterbury Tales (8 en 10 oktober). Vier voorstellingen worden in Den Haag gegeven en vervolgens zijn er opvoeringen in Enschede, Utrecht, Eindhoven (2x), Rotterdam, Brus sel en Maastricht. DEN HAAG - De gemeente Den Haag wil volgend jaar september de opening van het nieuwe onder komen van het Nederlands Dans Theater aan het Spui opluisteren met een enkele weken durend in ternationaal balletfestival. Dit 'Holland Dance Festival' zou daarna, bij gebleken succes, elke twee jaar herhaald moeten worden. Het verlanglijstje van de ge meente vermeldt optredens het Tanztheater Wuppertal van Pina Bausch; het ballet van de XXste eeuw uit Brussel van Maurice Bé- jart; de José Limon Dance Compa ny; het Ballet Frankfurt van Wil liam Forsythe; de Cullberg Ballet Compagnie uit Zweden en de Paul Taylor Dance Compagnie. Uiteraard zijn ook optredens van het Nederlands Dans Theater opgenomen in het festival. Het New York City Ballet zou aanvan kelijk eveneens worden uitgeno digd, maar blijkt in september van het volgend jaar op tournee door Japan te zijn. Het voorlopige programma is opgesteld door het Holland Festi val, waarmee de gemeente Den Haag nauw wil samenwerken. Het grootste deel van de kosten zou voor rekening komen van het rijk, de gemeente Den Haag en sponsors. DEN HAAG (GPD) - Tachtig leden van de BBK, de Be roepsvereniging van Beeldende Kunstenaars, hebben gis teravond de kantine van het ministerie van cultuur in Rijs wijk bezet. Zij protesteerden daarmee tegen het beeldende kunstbeleid van minister Brinkman. De bezetting werd vannacht voortgezet door dertig BBK-leden. 's Ochtends had het bestuur van de BBK de nota 'Het Tegenoffensief aan de bewindsman overhandigd. Daarin veroordelen de BBK-kun- stenaars voorstellen van de minis ter met alternatieven voor de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) die op 1 januari 1987 wordt Prijs voor Leidse ontwerpers LEIDEN - De Leidse kunstenaars Frans van Nieuwenborg en Martijn Wegman zijn onderscheiden met de Emmy van Leersumprijs 1986. De prijs, toegekend door de Stich ting Amsterdams Fonds voor de Kunst, bedraagt f 10.000,-. De kunstenaars/ontwerpers krij gen de prijs wegens hun conse quente aanpak van vormgevings- vraagstukken. Perfectionisme, kwaüteitsgevoel en esprit maken hun sieraden, hun lampen en hun andere kleine gebruiksvoorwerpen functioneel, vriendelijk in gebruik en tijdloos van karakter, aldus het jury-rapport. De Emmy van Leersumprijs is genoemd naar de in 1984 overleden ontwerpster Emmy van Leersum, voorloopster en stuwende kracht bij de vernieuwing van het Neder landse sieraad. Frans van Nieuwenborg en Mar tijn Wegman hebben eerder dit jaar van de gemeente Leiden een kunstopdracht ontvangen ter ver betering van 'het sombere trappen huis van het Stadhuis door middel van een lichtobject waarbij licht op beeldende wijze wordt toegepast'. Beide Leidenaars kregen hun opleiding resp. aan de Acadepiie voor Industriële Vormgeving in Eindhoven en de Gerrit Rietveld Academie in Amsterdam. Sinds 1973 ontwerpen zij in samenwer kingsverband lampen, sieraden, meubelen en andere gebruiksvoor werpen, die zowel industrieeel als in kleinere oplagen worden gefa briceerd. Met hun ontwerpen heb ben zij internationale erkenning afgeschaft en waardoor vele hon derden kunstenaars het uitoefenen van hun beroep onmogelijk wordt gemaakt. De voorstellen van de minister zijn neergelegd in een discussieno ta, waarin het realiseren van hoog waardige kwaliteitskunst wordt bepleit door middel van krachtige stimulering van het opdrachtenbe- leid. De BBK-kunstenaars zijn hef daarmee oneens en eisen dat ook „gewone" kunstenaars hun beroep zullen kunnen blijven uitoefenen. Nadat het BBK-bestuur gister middag in het Haagse Gemeente- Beeldende kunstenaars houden de kantine van WVC bezet om een gesprek met minister Brinkman af te museum de samengestroomde dwingen. Een vertegenwoordiger van de directie kunsten van WVC deelt de boze kunstenaars per megafoon mee kunstenaars over de aanbieding dat de minister niet komt. (fotoANP) van de'tegenoffensief-nota had in- gelicht, raakten de gemoederen ingegaan. Besloten werd naar het Brinkman echter had andere ver- voor onbepaalde tijd in beslag ge verhit, toen bekend werd dat de departementsgebouw in Rijswijk plichtingen. nomen. bewindsman niet serieus op de op te trekken en een gesprek met Uit onvrede daarover werd ver- De bezetting van de WVC-kantine vragen van het BBK-bestuur was de minister alsnog af te dwingen, volgens de kantine van het gebouw is vanochtend beëindigd. LEIDEN - Veel koorzang de komende weken in Leiden. Zo zal de christelijke oratorium vereniging Exultate Deo uit Voorschoten samen met Cantate Deo uit Zoetermeer donderdagavond 9 oktober een Mendelssohn-concert geven in de Leidse Stadsgehoorzaal. De medewer kenden zijn Jorine Samson (sopraan), Eléna Vink (sopraan), Ad van Baas- bank (tenor), Albert Bonnema (tenor), Leo Geers (bariton) en Jeroen Glabbeek (bas). Het orgel wordt bespeeld door Addie de Jong en de instrumentale begeleiding berust bij het Randstedelijk Begeleidings Or kest. Het geheel staat onder leiding van Sander van Marion. De christelijke oratoriumvereniging Con Amore uit Leiden treedt vrij dagavond 10 oktober in de Hartebrugkerkx>p. Uitgevoerd zullen worden hymns en Anthems (Engelse kerkliederen) van o.a. Stanford, Wesley, Rathbone en Amart. De organist is Ton van der Meer, de dirigent Piet Kiel jr. Het op deze avond te zingen repertoire is in juni jl. opgenomen op grammofoon en cassette. De cassettes zijn tijdens het concert in de kerk verkrijgbaar. Het vijftigjarige Alma Materkoor geeft dinsdagavond 14 oktober een jubileumconcert in de Leidse Stadsgehoorzaal. Uitgevoerd zullen wor den de Kantate 117 van J.S. Bach, de Missa Brevis KV 250 van Mozart, het Magnificat van J. Chr. Bachh en het Gloria van Vivaldi. De solisten zijn Gera van Heezik-Douw (sopraan), Anke Zuithoff (alt), KorJan Dusseljée (tenor), Hans de Vries (bas) en Richard Bot (orgel). De algehele leiding berust bij Piet Jasperse. De christelijke oratoriumvereniging 'Ex Animo' verschijnt vrijdag avond 31 oktober op het podium van de Stadsgehoorzaal. Uitgevoerd zal worden 'Die Schöpfung' van Haydn. Medewerkenden zijn Lisette Em- mink (sopraan), Chris van Woerkom (tenor), Joep Bröcheler (bas) en Tijn van Eijk (clavecimbel). Het Randstedelijk Begeleidingsorkest zorgt voor de instrumentale ondersteuning. De uitvoering wordt geleid door Wim de Ru. Het Rijnlands Christelijk Mannenkoor geeft morgenavond in het kader van de 3-okoberfeesten een concert in de Pieterskerk. Aan deze avond werken mee het folkloristisch dansensemble Achalay, het muziek- en showensemble Sempre Avanti, het Jeugdkamerorkest Leiden en het Leids Politiemuziek Gezelschap. 'Als het ware toevallig een vrouw, Elisabeth' door Kollektief Interna tionale Nieuwe Scene. Tekst: Dario Fo, vertaling: Filip van Luchenne, regie: Charles Cornette. Gezien op 1 oktober in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - De moderne Italiaan se toneelschrijver/ theatermaker Dario Fo heeft met zijn koningin- nendrama 'Elisabeth' de draad opgepakt waar zijn illustere voorganger Shakespeare na 8 ko ningsdrama's over de Tudor-dy- nasty was blijven steken. Elisa beth I (1533-1603), dochter van Hendrik VIII, is de historische fi guur die Dario Fo heeft gedrama tiseerd. Het is een koninginnen- drama geworden, de associatie ligt bij Dario Fo snel voor de hand, in het genre commedia dell'arte: grotesk, komisch, aan gezet. Maar helemaal komedie is het niet, ernst en tragedie, en zo hoort het ook bij goede kome dies, eisen ook hun deel. In de voorstelling van het Kollektief Internationale Nieuwe Scene stond de lach op de eerste en tweede plaats en werd de ernst vanaf het begin in de kiem ge smoord om niet te zeggen over schreeuwd. De voorstelling werd in een razende vaart afgewikkeld en pas ver na de pauze viel er een stilte van zeg drie seconden te noteren. En toen werd het met een ook goed ernstig, zeker in de slotmonoloog kort daarop, waar in Hilde Uitterlinden als Elisa beth overtuigend schitterde, maar waarin niets meer herin nerde aap het komieke van er voor dat nog in onze oren door- tetterde. De voorstelling van het Belgi sche gezelschap was trouwens allercharmantst begonnen met een toelichting van de regisseur over enkele achtergronden van de tekst om het stuk voor het pu bliek toegankelijker te maken. In Elisabeth wordt niet alleen een machiavellistisch ingestelde vorstin getoond, oud, aan het eind van haar leven, vol nukken en grillen, omgeven door een netwerk van geheime politie, maar wordt ook voortdurend over toneel gepraat. De naam die daarbij het meest valt is die van haar tijdgenoot Shakespeare, wiens stukken op dat moment in het Londense Globe-theater wor den gespeeld. Ze is er van over tuigd dat spionnen Shakespeare informatie over haar toespelen die hij op een allegorische ma nier in zijn stukken verwerkt. "Hendrik IV en Richard III dat zijn toch duidelijke toespelingen op mijn manier van leven, op mijn politiek", zegt ze en het stuk dat haar nog het meeste dwars zit is Hamlet. Ze weet pre cies hoe Shakespeare zijn politie ke insinuaties in zijn Hamlet ca moufleert, namelijk door simpel weg het geslacht van de persona ges te verwisselen. Ze heeft hem wel door, de 'besluiteloze' Ham let is niks anders dan een portret tering van haarzelf! Voortdurend worden in het stuk (Hamlet)-cita- ten gegeven en vervolgens geïn terpreteerd. Natuurlijk is het niet toevallig dat in Elisabeth naar Hamlet wordt gerefereerd, ook een stuk waarin én toneel ge speeld wordt (Hamlet laat de moord op zijn vader naspelen voor de neus van de dader) én over toneel wordt gesproken. Hamlet: "Want iedere overdrij ving is strijdig met de bedoeling van het toneel, die van oudsher was (en nog altijd is): de natuur als het ware een spiegel voor te houden Wie de tekst van Elisabeth zorgvuldig leest zal trouwens heel wat knipogen naar de tekst van Hamlet tegenkomen. In Eli sabeth wordt Shakespeare uit eindelijk ook van samenzwering beticht waarna iemand opmerkt: "Wat een terribele wereld! Thea- - termensen die aan politiek doen, ik heb dat nog nooit gehoord". Elisabeth van Dario Fo gaat over toneel, over het leven als toneel stuk, de personages van Elisa beth zien zichzelf ook vaak als personages in een toneelstuk, over toneel als spiegel en toneel als politiek. Het moet gezegd worden dat Dario Fo zijn politie ke boodschap, in zoverre je daar van kan spreken, zeer subtiel heeft verpakt. Ook door zijn si tuering van de handeling in het Engeland van Elisabeth I, tijd stip van ontstaan van de eerste geheime diensten, machtsinstru menten waar latere, modernere staten steeds vertrouwder mee zullen raken. Charles Cornette als de volkse schoonheidsspecialiste van de koningin was de commedia del- l'arte-speler pur sang en speelde bijna de hele voorstelling ieder een van het toneel. Alleen Hilde Uitterlinden als Elisabeth kon zich met overtuiging naast hem handhaven. In de andere grote en kleine bijrollen werd zeer ma tig geacteerd waardoor een aan tal scènes finaal de mist in ging. Decor en lichtplan waren ook wel erg bescheiden. Een interes sante voorstelling, met helaas nogal wat gebreken. RADBOUD ENGBERSEN AMSTERDAM - Een privéverza- meling haarkammen komt op 8 ok tober bij Christie's in Amsterdam onder de hamer. Deze sieraden zijn gemaakt van de meest uiteenlopen de materialen. De meeste kammen dateren uit de vorige eeuw. (foto ANP) Expositie Leiden Rijksmuseum Boerhaave - Steen straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse natuurwetenschappen en ge neeskunde in de 19e eeuw, t/m mid den *87; di. t/m za. van 10-17 uur, zo. van 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, 'Griezelen in Japan - de verbeelding verbeeld', tot 28/9; 'Bor neo; Oerwoud in Ondergang, Cultu ren op Drift', t/m 5/10; di. t/m za van 10-17 uur, zo. van 13-17 uur. De Lakenhal - Oude Singel, 'Leiden eeuwig feest', tentoonstelling over 3 October Vereeniging, t/m 16/11; 'Schilderijen zoeken sponsors V', t/m 39/11; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 Vlietplanden - Vliet 45, 'Schansen en Schransen', Leiden belegerd en en ontzet', t/m 11/10; di. t/m vr. 12-16.30 uur, za. 10-12 uur, do. ook 19-21 uur (3 okt 10-12 uur). AZL - beelden van Thijs van Kimme- nade, t/m 12/10; ma. t/m vr. 10-17 uur. za. en zo. 14-17 uur. LAK-galerie - Cleveringaplaats, Jan Teun van Rees en Enneke Smid met gemengde technieken en olieverf, t/m 31/10; ma. t/m vr. van 10-22 uur. De Trommelaar - Apothekersdijk, et sen, aquarellen en pentekeningen van Carl Palm, tot 28 november. Galerie Fotomania - Koppenhink- steeg 6, fotowerken van Ginia K., t/m 18/10; woe. t/m za. 13-17 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, Aad Math- hijsen, schilderijen in olieverf en reis schetsen in diverse technieken, tot 22/ 10; di. t/m vr. van 14-18 uur, za. van 9.30-12.30 uur. Leythenrode - Hoogmadeseweg, wandkleden van textiel van Truus de Ridder-Mallekote, t/m 9/10; dag. 8-20 Gemeentehuis - Statendaalder, land schappen van Adriaan van Koppel en beelden van Bart leefoge, t/m 30/11; ma. t/m vr. van 8-17 uur. za 3,20.15 uur, 'Wings' van Arthur Ko- pit met Henny Orri. zo 5. 20.15 uur, Kitty Jansen, André v.d. Heuvel in 'Allemaal Leugens', do 9, 20.15 uur, Haagse Comedie met de eerste voorstelling van 'Don Juan' van Molière. Appeltheater vr 3, za 4, 20.15 uur, De Appel speelt 'Midzomernachtsdroom' van Shakes peare. Circustheater vr 3, 20.15 uur, Musical 'Cabaret' in Nederlandse uitvoering, za 4, 20.15 uur, Koninklijke Christelij ke Zangersbond met Jubileumcon cert t.g.v. het 100-jarig bestaan, do 9f20.15 uur, The New Vie Theatre Company met 'Canterbury Tales'. Nederlands Congresgebouw vr 3, 20.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Alan Lombard, Rian de Waal, piano. Diligentia vr 3, 20.15 uur, Cabaretvoorstelling Hans Liberg. za 4 t/m do 9, 20.15 uur, di om 12.45 uur, Haagse Comedie speelt 'Vroeger' van Harold Pinter. Amsterdam Carré t/m za 25, beh. zo/ma, 20.15 uur. Her man van Veen, m.m.v. Erik van der Wurff. Theater Bellevue di 7 t/m za 10, 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met 'Hersenschimmen'. Het Muziektheater vr 3, do 9, 20.15 uur, openingspro gramma van het Muziektheater door Het Nationale Ballet, m.m.v. Neder lands Balletorkest o.l.v. Roelof van Driesten. za 4, di 7, 20 uur. De Nederlandse Opera met 'Falstaff van Verdi. zo 5, woe 8, 20 uur, De Nederlandse Opera 'Ithaka'/Het Nationale Ballet 'Zoals Orpheus'. Stadsschouburg vr 3, za 4, 19 uur, zo 5, 13 uur. Het Publiekstheater met 'Stilte' van Lars Norén. do 9 t/m za 11,20.15 uur, Het Publiek stheater met 'Hamlet' van Shakespea- Concertgebouw vr 3,20.15 uur, Edith Grosz, piano, Isi- dor Lateiner, Jeanne v. Tol, viool, Godfried Hoogeveen. cello. zo 4,15 uur. Radio Filharmonisch Or kest m.m.v. Stanislav Bunin, piano, zo 4, 20.15 uur, Dutch Swing College Band, Papa Blue Viking Jazz Band, Pia Bek Trio. di 7, 20.15 uur, Het Nederlands Ka merkoor 'La Petite Bande' vanMo- Orchestra o.l.v. Ton Koopman, Wil- bert Hazelzet, fluit, di 7,20.15 uur, Brabants Kamerorkest o.l.v. Daan Admiraal, Emmy Verhey, viool. Theater Zuidplein do 9, vr 10, 20.15 uur, Jasperina de Jong met 'De gekking van de gracht'. Rotterdam De Doelen ma 6. 20.15 uur, Amsterdam Baroque Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - Jacob Vermeulen, schilderijen, t/m 9/11; dag. 14-17 uur. Museum Gen. Oud Rijnsburg - Oude Vlietweg 6, 'De Andere Middeleeu wen' en 'Toen ik op school was', t/m 1/2/87; vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Fragment uit de Canterbury Tales, woensdagavond in de Leidse Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat. Meta Horst-Heerschap, poppen van droog bloemen en Nanda Jaspersen-Kui pers, etsen en aquarellen, t/m 19/10; woe., do., za. en zo. van 14-16 uur. Rijnsaterwoude Galerie De Barg - Woudsedijk, brons plastieken en tekeningen van Nelleke Allersma, t/m 26/10; vr., za., zo. van 14: Noorden De Watergeus - S. van Capelweg, e i Janny Endstra-Docters 1 Muziek Herre Jan Stegenga treden maandag avond in de 'romantische' serie van K&0 op. Het trio, dat in de Kapelzaal concerteert, zal het Trio in d. opus 49 van Mendelssohn en het Trio in Bes opus 99 van Schubert uitvoeren. Aan vang 20.15 uur. Het trio Henk Briër(piano), Arthur de Groodt(cello) en Hans Stoop(klarinet) geeft woensdagavond een concert in de Kapelzaal van K&0. Er zullen werken worden uitgevoerd, die niet vaak worden gehoord. Schumann staat op het programma vermeld met Phantasiesttücke en Romanzen voor klarinet en piano. Ook Martinu's So natine voor klarinet en piano en Pij pers tweede Sonate voor cello en pia no zullen worden uitgevoerd. Het concert wordt besloten met het Trio voor piano, klarinet en cello van Zem- linsky. Aanvang 20.15 uur. De Poolse violist Aureli Blaszczok is volgende week vrijdagavond in de Kapelzaal van K&0 te beluisteren. Hij zal werken van Brahms en Wieniaws- ky vertolken. Voor de pianobegelei ding is de Poolse Marja Swajgez - Ku- lakawska verantwoordelijk. Het is voor de eerste 'keer dat deze Poolse violist in Leiden optreedt. Aanvang 20.15 uur. Pop In het Leids Vrijetijds Centrum speelt zaterdagavond de Nederlandse hardrockgroep Vengeance. Vengean ce werd in 1983 in Waalwijk opgericht en heeft inmiddels al twee LP's ge maakt. De laatste heet; 'We have ways to make you rock'. De groep heeft de naam garant te staan voor een opwin-- dend optreden. Aanvang 23.00 uur. Leiden Schouwburg za 4, 20.15 uur, Nederlands Dansthea ter Junior: Light, Part 23 - Pilgrima ge. woe 8, 20.15 uur. Continentale pre mière The New Vie Theatre met Can terbury Tales. do 9, 20.15 uur, Hans Liberg met 2e solo-programma. LAK-theater za 4. 20.30 uur, Het Leids Theater met Deadline. zo 5, 15 uur, kindervoorstelling NJT met 'Het lelijke jonge eendje', kinde ren van 6-12 jaar. woe 8, do 9. 20.30 uur. 't Hoogt-pro- duktie 'Duncan my life'. Den Haag Koninklijke Schouwburg vr 3, 20.15 uur, Haagse Comedie met 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21