LEIDSCH DAGBLAD Grote nederlaag Reagan ALS U VANDAAG DE BLOEMETJES TOCH BUITEN GAAT ZETTEN: Onderzeeër aan ramp ontsnapt Strop van tientallen miljoenen Ook Senaat verwerpt veto met ruime meerderheid Zonnige 3 oktober 'Gezin betaalt 475 minder aan energie' BRBTOf Digitale recorder een klap voor CD? 3 oktober: open tot 21.00 uur Nieuwe of gebruikte autokopen? VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38129 DEN HELDER (GPD) - Hr. Ms. Tonijn, een 20 jaar oude onder zeeboot, is tijdens de NAVO-oe- fening twee weken geleden ont snapt aan een ramp. Het schip bevond zich op de Noordzee op 40 m diepte, toen een pakking van een van de achterduikroeren het begaf. Door snel ingrijpen konden ernstige gevolgen voor de 67 koppen tellende beman ning worden voorkomen. De Tonijn kwam in een hel- linghoek van bijna 40 graden naar boven. Dat leidde tot een ongeval in de kombuis, waar een bemanningslid brandwonden opliep. Het schip keerde onmid dellijk terug naar Den Helder, waar op de Rijkswerf een onder zoek is begonnen. Ook het zus terschip Hr. Ms. Potvis, dat al voor groot onderhoud op de werf ligt, wordt nader onderzocht. De onderzeeboot bevond zich vlak voordat de lekkage duide lijk werd, nog op 70 m diepte. De commandant had juist opdracht gegeven naar periscoopdiepte te gaan toen alarm werd geslagen. De gezagvoerder bracht door het onder hoge druk leegblazen van de hoofdballasttanks het schip snel omhoog. Inmiddels spoot het water met grote kracht naar binnen. Materieel Oosterschelde-dam onverkoopbaar DEN HAAG (ANP) - Het materieel waarmee Rijkswaterstaat de Oos- terschelde-dam heeft gebouwd is vrijwel allemaal onverkoopbaar. Dat betekent een tegenvaller van enkele tientallen miljoenen gul dens. Volgens minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) brengen de speciaal gebouwde schepen en an der materieel waarschijnlijk niet meer dan de schrootwaarde op. De vier belangrijkste schepen, de fabriek voor de matten onder de pijlers en de drie kilometer lange noodbrug voor auto's van het vasteland van Zeeland naar het werkeiland Neeltje Jans, hebben bijna 400 miljoen gulden gekost. Een bemiddelaar in de Rotter damse haven, die voor Rijkswater staat de verkoop in handen heeft, rekent op een opbrengst van iets meer dan 60 miljoen gulden. Voor drie Van de vier schepen is geen enkele belangstelling. Dat zelfde geldt voor de noodbrug, de overigens tot in 1987 in gebruik blijft. Probleem is dat nergens ter wereld vergelijkbare belangrijke werken worden uitgevoerd. Om bouw van de schepen voor een an der doel is ook nog mogelijk, maar dat jaagt de koper op een extra in vestering. Uit het laatste rapport over de Oosterscheldewerken blijkt dat er in de eerste helft van dit jaar nog eens een tegenvaller van 10 mil joen gulden was. Het rijk heeft tot nu toe 7,2 miljard gulden uitgege ven aan het mammoetproject. In de komende drie jaar moet nog ruim 600 miljoen worden betaald voor de afwerking. (zie ook pagina 15) Emmers haring e den in de Waag. De Watergeuzen vanochtend bij het Waaghoofd. (Van onze verslaggevers) LEIDEN - Watergeuzen maakten vanochtend bij het Waaghoofd met een luid salvo uit hun 'scheepskanon? duidelijk dat heidens ontzet een feit was. De viering van het 3 oktoberfeest begunstigd door zeer fraai herfstweer kon nu echt beginnen. De intocht van de geuzen trok veel publieke belangstelling. Zoals in de Waag weer tienduizenden haringen en duizenden broden over de toonbank gingen. Ondanks de enorme rij wachten den - op een gegeven ogenblik stonden de mensen bijna tot aan de Kippebrug - verliep de traditionele uitdeling ordentelijk. Gisteravond tijdens en na de Taptoe was het erg druk in de binnenstad. Er deden zich slechts enkele vechtpartijtjes voor, vol gens de politie meestal te wijten aan overmatig drankgebruik. Een van de grootste attracties van de kermis, het reuzenrad, kon gisteravond laat pas draaien. Per ongeluk waren de verkeerde gondels meegenomen naar Leiden. Dat betekende voor de exploi tant een forse strop. De goede schuitjes arriveerden pas in de loop van dag, zodat men tot laat bezig was met de installatie. (foto's Wim Dijkman) Ruding becijfert voor 1987: DEN HAAG (ANP) - Het ge middelde gezin zal volgend jaar ongeveer 475 gulden minder kwijt zijn aan gas en elektriciteit. Die daling wordt voor ongeveer 425 gulden veroorzaakt door de verwachte daling van de gasprijs voor kleinverbruikers en voor 50 gulden door de daling van het aan deel van de brandstofkosten in de elektriciteitsprijs. In de cijfers die minister Ruding (financiën) bekend maakte is uitge gaan van het gemiddelde gezins- Aanhoudend droog In de nacht en ochtend plaatselijk mist en weinig wind. Minimumtempera tuur omstreeks 5 graden. Overdag wol kenvelden maar ook af en toe zon. Droog weer. Middagtemperatuur om streeks 15 graden. Zwakke tot matige wind, uit noordelijke richtingen. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: aanhoudend droog. In de nacht en ochtend kans op mist en mogelijk vorst aan de grond. Overdag vooral op zondag ook zon. Middagtem peratuur rond 16 graden. Zaterdag 4 oktober 1986 zon op: 06.45 uur, zon onder: 18.11 uur; maan op: 07.26 uur, maan onder: 18.25 Waterstanden Katwijk hoogwater: 03.20 en 15.40 uur; laagwa- ter: 13.11 en 23.53 uur. verbruik van 2500 kubieke meter gas en 3000 kwh per jaar. Ruding deelde in antwoord op vragen over de Miljoenennota 1987 verder mee dat de 100 miljoèn gul den aan extra gelden voor het Rijkswegenfonds grotendeels zal worden gebruikt voor belangrijke verkeersknelpunten in de Rand stad. Eenzelfde bedrag voor de PTT is volgens Ruding nodig om knel punten in de telecommunicatie op te lossen via extra investeringen in digitale centrales en interlokale verbindingsmiddelen. De 100 miljoen is alleen voor 1987 en 1988 opgenomen in de meeijarenraming. Voor de jaren daarna zijn grotere bedragen no dig. Omdat de PTT dan een NV is kan dat geld dan op de kapitaal markt worden geleend, aldus de bewindsman. fantasie-sweater met polo-sluiting. In de nieuwste modekleuren marineblauw, geel, winterrood, petrol en donaublauw. Maten S-M-L-XL leiden - Lange Gracht 5 (naast Oigros) tel. 071 - 142664 donderdag koopavond Schapenvervoer onderschept CHATEAUROUX (AFP/ANP) - Circa 150 Franse schapenfokkers hebben vanmorgen met een weg blokkade ten zuiden van Argen- ton-sur-Creuse een Nederlandse vrachtwagen met levende lamme ren tot stoppen gedwongen. De boeren protesteerden daarmee te gen de .enorme' importen van lamsvlees, waardoor de prijzen in Frankrijk onder druk komen te staan. geen nieuwe investeringen in Zuid-Afrika meer mogen doen. Voorts verbiedt het sanctiepakket de import van Zuidafrikaanse ijzer, staal, wapens, landbouwproduk- ten, uranium, steenkool en textiel. De waarde van deze importen be droeg in 1985 713 miljoen dollar (1,6 miljard gulden). Tenslotte zal het commerciële luchtverkeer tussen de Verenigde Staten en Zuid-Afrika worden stil gelegd. South African Airways ver voerde vorig jaar nog 95.000 passa giers naar Amerikaanse vliegvel den. WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse Senaat heeft met een grote meerderheid - 78 tegen 21 stemmen - het veto verworpen dat president Reagan had uitgesproken over de sancties die het Congres aan Zuid-Afrika wil op leggen. Eerder verwierp het Huis van Afgevaardigden het presidentiële veto ook al, en dat betekent dat het sanctiepakket van het Con gres (Huis plus Senaat) nu onverkort wet wordt. Het betekent ook de eerste belangrijke nederlaag voor Reagan op het gebied van buitenlandse politiek sinds zijn aantreden. „Het is duidelijk. De beslissing van de Senaat is genomen zonder acht te slaan op ons hervormingspro gramma. Geen enkel argument kan deze emotionele golf stoppen", was de eerste reactie van de Zuid afrikaanse minister Botha (buiten landse zaken). Hij zei ook dat het nu zeker is ge worden dat „andere landen onze problemen niet kunnen oplossen. Ik hoop oprecht dat iedereen ons een tijdje met rust wil laten en dat wij, als Zuidafrikaners, de kans krijgen onze eigen problemen op te lossen". Ds. Beyers Naudé, de secretaris generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, zei dat het Ame rikaanse sanctiepakket moet wor den gezien „als een ernstige waar schuwing aan de regering in Preto ria om definitief een einde te ma ken aan de apartheid. Wij beschou wen de Amerikaanse sancties als een blijk van solidariteit met het verzet tegen de apartheid, vooral van de kant van de zwarte bevol king van Amerika". Beyers Naudé sprak ook als zijn verwachting uit, dat de EG en Ja pan nu wel gedwongen zullen zijn om hun eigen sanctiepakket op nieuw te bekijken: „Ik twijfel er niet aan, dat de actiegroepen in Eu ropa hun regeringen onder druk gaan zetten. Want Europa heeft al tijd voorop gelopen, maar is nu ge passeerd door de VS". Albertina Sisulu, de vrouw van de gevangen ANC-leider Walter Si sulu, zei 'blij' te zijn met de sanc ties. „Dit is hetgeen waarop de zwarte bevolking van Zuid-Afrika heeft gewacht. Wij beschouwen dit als een bewijs van solidariteit van degenen die net als wij het einde van de apartheid wensen. Wij heb ben steeds gezegd dat we bereid zijn om te lijden, ook door sancties, als dat onze bevrijding dichterbij kan brengen". Het veto van Reagan werd ver worpen ondanks een poging van de Zuidafrikaanse minister Botha (buitenlandse zaken) om de stem ming in de Senaat te beinvloeden. Hij belde gisteren met vier senato ren om hen te zeggen dat Zuid- Afrika geen Amerikaans graan meer zou kopen als het sanctiepak ket doorgaat. Deze telefoontjes waren gisteren, bij het slotdebat in de Senaat over de sancties, het voornaamste on derwerp van gesprek. Senator na senator veroordeelde Botha's in grijpen met woorden als „gevaarlij ke nonsens" en „buitenlandse be moeizucht". Het sanctiepakket van het Con gres houdt in, dat Amerikaanse banken, bedrijven en instellingen Minister De Koning poogt met sociale partners tot af spraken te komen over be tere bestrijding van de werkloosheid. PAGINA 9 Kabinet wil rem op explo sieve kostenstijging van echtscheidingen. PAGINA 5 John Metgod weer terug in de selectie van Oranje. PAGINA 11 Beeldende kunstenaars bezetten kantine van mi nisterie. PAGINA 21 TOKIO (AP) - Op twee beurzen voor geluidsapparatuur in Tokio is vandaag de nieuwste ontwikkeling op audio-gebied gepresenteerd. Het is de eerste digitale cassette recorder voor de gewone consu ment. Het apparaat produceert een ge luid dat gelijk is aan dat van de compact disc. Het betekent in de praktijk dat CD's zonder enig kwa liteitsverlies kunnen worden geko pieerd op band. Met name Philips is niet erg ingenomen met de intro ductie. Philips, dat samen met Sony de compact disc heeft ontwikkeld, wilde de introductie vertragen om dat deze apparatuur een grote be dreiging vormt voor de snel groeiende CD-markt in de wereld. Japanse firma's lieten weten dat de apparaten vermoedelijk al het komende vooijaar op de markt ko men. Verwacht wordt dat de prij zen in ieder geval hoger komen te liggen dan de CD-spelers. Inmid dels is er een Japanse standaard in gevoerd: in alle recorders past een zelfde soort cassette met een speel- duur van twee uur. De cassettes zijn kleiner dan de gewone geluids cassette. Gegijzelde praat AMSTERDAM (GPD) - De gegij- zelde persfotograaf Hans Hofman zou vanmiddag voor de rechter commissaris toch een verklaring afleggen over een hoofdagent die een geboeide arrestant mishandel de. Hofman heeft tot nu toe gewei gerd die verklaring af te leggen, als hem geen schriftelijke garanties werden gegeven om van repressail- les van politiezijde verschoond te blyven. Hofman werd gegijzeld omdat hij de enige getuige van de mishan deling was. 7 'n fijn eigen klimaat voor kijkjes en koopjes, voor pretjes en etentjes Tl jJrfê LEIDERDORP Sjevardnadze (midden) in gesprek met demonstranten. De vrachtwagen, met 200 lamme ren, is van transportonderneming Bakkum Pastoor uit het Noordhol landse Midwoud. De lammeren moesten gelost worden bij een abattoir in Thiviers (Dordogne). De protesterende schapenfokkers zijn afkomstig uit verschillende depar tementen. Over het lot van de Nederlandse chauffeur is nog niets bekend. Informeer naar onze inruilprijzen en extra mogelijkheden. d)Het Motorhuis Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. Sjevardnadze vraagt om een lijst met namen OTTAWA (AP) - De Sowjet-minis- ter van buitenlandse zaken Sje vardnadze heeft gisteren een aan tal demonstranten die voor het Ca nadese parlementsgebouw actie voerde voor Russische joden aan genaam verrast door hen te vragen hem een lijst met de namen van de betrokkenen te geven. Het gesprek vond plaats toen Sjevardnadze het parlementsge bouw verliet na besprekingen met de Canadese premier Mulroney en minister van buitenlandse zaken Clark. Op het moment riepen de demonstranten de namen van 3000 Russische joden die tot nu toe te vergeefs hebben geprobeerd toe stemming te krijgen om te emigre ren. Sjevardnadze leek 'duidelijk betrokken' en leende de demon stranten een gewillig oor. De de monstrerende vrouwen verklaar den dat zij de minister later de door hem gevraagde lijst zullen doen toekomen. Toch ontruiming pand topbeambte AMSTERDAM (ANP) - Justitie wil het kraakpand in Amsterdam van de topambtenaar op het ministerie van sociale zaken laten ontruimen. De 44-jarige Oegstgeestenaar deed een poging het pand met een knok ploeg te ontruimen. Volgens het aktieblad Bluf heeft hij nu aangifte gedaan wegens huisvredebreuk- .De topambtenaar, zijn vrouw en hun mededaders werden veroor deeld tot geldboetes wegens eigen machtig optreden. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt! I per maand 23.25 q per ha» jaar 137.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) Zj per kwartaal 68.95 De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Straat: Postcode'Plaats: Telefoon: controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1