Er is nog werk na de Deltawerken Keert ansjovis terug in de Oosterschelde? Nog lange weg te gaan naarcaovoor hoeren Lutherse kerk stoot obligaties Philips af Reportage Pijlerdam zal leefmilieu veranderen Tweede congres vandaag afgesloten VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 PAGINA 15 Met groot ceremonieel vertoon worden mor gen de Deltawerken afgesloten met de inge bruikname van de pijlerdam in de Ooster- schelde. Wordt Nederland nu overspoelt door een vloedgolf van werkloosheid? Luctor et emergo; Ik worstel en kom bo ven. De Zeeuwen kunnen hun wapenspreuk afschaffen. Rampen als in 1953 behoren voor goed tot het verleden. Zeeland is nu veilig? „Ja", zegt de directeur-generaal van rijkswa terstaat, ir. J. van Dixhoorn, met klem. Even stellig is hij over de werkloosheid die Zeeland en rijkswaterstaat zou bedreigen door de voltooiing van de dam. Rijkswater staat heeft volgens hem zelfs geen nieuwe natte werken nodig om de werkgelegenheid te behouden: „Stel dat de Markerwaard wordt ingepolderd. Dat zou rijkswaterstaat niet meer opleveren dan een kleine project- dienst". Hij verheelt niet dat het aantal banen bij Rijkswaterstaat wel afneemt, maar dat ge beurt met bezuinigingen als oogmerk, niet omdat er minder werk is. Van Dixhoorn: „Rijkswaterstaat heeft al tijd een vrij stabiel pakket werk, waarin soms pieken zitten. Het Deltaplan was voor rijks waterstaat iets extra's, straks vragen de we gen weer de aandacht. De sterkte die voor de Deltawerken nodig was hebben we groten deels gemobiliseerd in onze eigen organisa tie. Die mensen passen we nu weer in; een deel gaat bij voorbeeld naar beheer en onder houd. Er is niet voor iedereen altijd plaats in de herberg, maar je moet er rekening mee houden dat mensen met pensioen gaan of vertrekken omdat ze bij voorbeeld zeggen: ik ben bouwer en ik wil blijven bouwen. Die gaan naar het bedrijfsleven". Ook in Zeeland zullen niet veel arbeids plaatsen verdwijnen, zo meent Van Dix hoorn. Hij sluit weliswaar niet uit dat er bij voorbeeld bij aannemers die in de afgelopen jaren veel werk voor rijkswaterstaat hebben verricht werkgelegenheid verloren zal gaan. maar per saldo wordt Zeeland er volgens hem niet slechter van. Vooral het toerisme in de waterrijke pro vincie en ook bijvoorbeeld de haven van Vlissingen hebben zich kunnen ontwikkelen dank zij de Deltawerken. Van Dixhoorn: „Zeeland was voor de Deltawerken moeilijk bereikbaar, nu niet meer. In de zomer zijn er nu dagen dat er 30.000 mensen op Goeree zijn. Die brengen werk mee". De voltooiing van het Deltaplan ten spijt meldden geleerden onlangs dat Nederland wel eens onder de zeespiegel zou kunnen verdwijnen door de stijging van de zeespie gel. Van Dixhoorn is niet onder de indruk. „Ik denk dat we dit realistisch moeten bekij ken. We hebben altijd te maken gehad met een rijzende zeespiegel. Een daling van de zeespiegel is veel interessanter", zegt de di recteur-generaal met een glimlach. „Wat zou je denken van een droge haven in Rotter dam?". Komt de ansjovis terug in de Oosterschelde? Nu de stormvloedkering in de Oosterschelde is voltooid, zullen de getijdebewegin gen en de stroomsnelheid van het water afnemen. Dat leidt tot nieuwe om standigheden, die wellicht gunstig zijn voor diertjes als de ansjovis, de steur garnaal en de geep, maar die er ook de oorzaak van kunnen zijn dat de tong schar verdwijnt, zoals tong, schol en kreeft al verdwenen zijn. De gevolgen van de stormvloed kering voor het leefmilieu in de Oosterschelde zijn van belang, want het gebied is een grote bron van voedsel voor allerlei dieren. De ecologie van het Deltagebied was immers de reden om miljar den uit te trekken voor een door laatbare pijlerdam, in plaats van te kiezen voor een simpele dijk. Tal van studies zijn al achter de rug. Zo blijkt uit recent onder zoek dat de wisselwerking Jtus- sen de Noordzee en de Ooster schelde maar van beperkte aard is. Veel voedsel wordt in de Oos terschelde zelf geproduceerd. Een meevaller, want aanvanke lijk had men gedacht dat de Noordzee van grote invloed was op de aanwezige voedselvoorra den. Zoutgehalte Berekend was dat de uitwisse ling tussen het zoute water van de zee en het zoete water dat via rivieren en beken de Ooster schelde binnenstroomt, zou ver minderen als gevolg van de nau were doorgang van de Ooster- scheldedam. „Tot voor kort dachten we dat het zoutgehalte van het water in de Oosterschel de daardoor minder zou worden. Inmiddels staat vast dat dit zelfs meer wordt, nu de compartimen- teringsdammen eveneens klaar zijn", zegt T. Pieters van de dienst Getijdewateren, verant woordelijk voor dit deel van de het milieu- en natuuronderzoek. Een andere gunstige ontwik keling is dat het water van de Oosterschelde helder zal worden omdat er dan'minder stroming is en het zand en slib naar de bo dem zal zakken. „Dit betekent meer licht voor het aanwezige plankton, dat harder zal groeien en daardoor een grotere voedsel bron vormt voor de overige die ren in dit rijke gebied", vertelt dr. M. Knoester, die bij de rijks dienst belast is met het onder zoek naar de relaties tussen orga nismen en milieufactoren. Door dat de stroming verminderd zal het water in de Oosterschelde ook wat warmer worden. Veran deringen, die gunstig zijn voor bijvoorbeeld de ansjovis. Trekvogels Maar de medaille heeft ook een andere kant. Zo zullen verschil lende delen van het schor geheel droog vallen. Dit betekent een verkleining van het voedselge- bied, waarop vissen en vogels zijn aangewezen. Tevens wordt het rustgebied voor de vissen aanzienlijk beperkt. De vraag is bovendien of voor de trekvogels die veel gebruik maken van de aanwezige voedselvoorraden nog voldoende ruimte overblijft. De dienst Getij de wateren zal de ontwikkelingen en mogelijke veranderingen in de fauna en flo ra van het Deltagebied nauwlet tend volgen om op tijd te kunnen waarschuwen als zich ongewen ste ontwikkelingen voordoen. Om bij voorbaat te voorkomen dat grote schade aan de natuur en het milieu wordt aangericht zal de stormvloedkering normaal altijd open moeten blijven. „Bij sluiting van de sluizen moet de uiterste terughoudendheid in acht worden genomen", aldus ir. J. Hendriksen van Getijdewate ren. Zijn dienst heeft berekend dat het gemiddeld slechts één keer per jaar nodig zal zijn de dam in verband met de veiligheid van de bevolking te sluiten en dan nog voor hoogstens één etmaal. Jan de Vries van de Zeeuwse Milieu federatie in Goes is echter van mening dat de pijlerdam alleen in het uiterste noodgeval mag worden gesloten. „En dat is vol gens onze berekeningen slechts eens in de vijf jaar", zegt De Vries, die zich gesteund voelt door de Raad van de Waterstaat. Deze is het met het standpunt van de milieu-organisaties eens. Schade De milieufederatie verwacht de komende jaren ingrijpende veranderingen in de ecologie van het Deltagebied dat thans vooral voor de vissen en de trek- en wa tervogels dezelfde betekenis heeft als de Waddenzee. ..Het is moeilijk precies aan te geven wat er zal gebeuren, maar geulen zul len dichtslibben, waterstromen zullen veranderen, schorren zul len droogvallen zegt De Vries, die het van groot belang acht dat de dienst Getijdewateren voorlo pig doorgaat met onderzoek. Overigens meent ook hij dat de schade beperkt zal blijven, ten minste „als er geen tegenvallers zijn". De overheid heeft miljarden guldens extra moeten uittrekken om aan de wensen van de milieu beweging tegemoet te komen door een doorlaatbare dam te bouwen. „Het is beter dan niets, maar onze keus was een geheel open Oosterschelde en in plaats van de afsluitende en bescher mende dam verhoging van de dijken langs de eilanden. Dat was bovendien veel goedkoper geweest", aldus Jan de Vries. De actiegroep Oosterschelde Open hield overigens na dertien jaar strijd al op 1 januari 1984 op te bestaan. (ANP) BRUSSEL/AMSTERDAM (ANP) - Vorig jaar werd in Amsterdam de internationale hoe- renorganisatie ICPR (International Committee voor Prostitutes' Rights), opgericht. Het was voor het eerst in de geschiedenis dat de beoefenaars van het 'oudste beroep ter wereld' officieel uit hun schuilhoeken tevoorschijn kwamen. Hun doel: weg met het stigma hoer en de discriminatie die daaruit voortkomt. Vandaag werd in Brussel het tweede driedaagse hoerencongres afgesloten en kon de balans worden opgemaakt van een jaar lang keihard aan de weg timmeren. „Er is een duidelijke kentering te merken, vooral bij de beroepsgroe pen als hulpverleners, politie en ambtenarij. Er wordt niet meer al leen geluisterd naar prostituées: ze mogen voortaan meepraten". Dat zegt Gail Pheterson, sociaal psy chologe en organisator van het tweede hoerencongres. Een teken aan de wand is volgens haar al de plaats waar de honderden prosti tuées dit keer bij elkaar kwamen: het deftige Europese Parlement stond zalen af. Er werd in zes talen simultaan vertaald en een groot deel van de kosten wordt gesubsi dieerd. „Het begin is er. Maar er moet nog vreselijk veel gebeuren", aldus Gail Pheterson. Volgens haar be staan er nog veel fabeltjes over hoeren. Zo denken velen dat alle hoeren geslachtsziekten hebben en een risico-groep vormen voor Aids. „Het is gewoon niet waar. Hoeren zijn niet altijd besmet met ziekten. En Aids-risico's zijn bij prostituées die geen verdovende middelen spuiten niet hoger dan bij anderen die seksueel actief zijn" Het thema Gezondheid is een van de onderwerpen die op het congres ter sprake kwam. Hoeren, ex-hoeren, onderzoeksters, men sen uit steungroepen, uit de poli tiek, onderwijs en de hulpverle ning wisselden informatie uit over veilige seks-praktijken. „Het is de bedoeling dat prostituées daar zelf wijzer van worden, maar ook wil len we hiermee het stigma van de 'zieke hoer' weghalen", aldus Phe terson. Tippelen Hoeveel prostituées er in de we reld zijn is onbekend. Schattingen zeggen dat het er miljoenen zijn. In Nederland zijn ongeveer 15.000 hoeren, van wie er 5.000 in Amster dam tippelen of voor de ramen zit ten. Het merendeel van hen zijn vrouwen. Maar ook mannelijke prostituées en transseksuelen zijn bij de hoerenorganisatie aangeslo ten. De situatie van prostituées over de wereld is verschillend, maar nergens rooskleurig. In Amerika zijn de miljoen prostituées er slecht aan toe. „Honderden hoeren worden daar vermoord zonder dat er een haan naar kraait. Ze worden gewelddadig behandeld door klan ten, maar ook door politiemen sen", aldus Margot St.James, op richtster van de Amerikaanse hoe renorganisatie „Coyote". In Nederland is er minder ge weld tegen prostituées omdat de hoeren meer getolereerd worden. De Wallen in Amsterdam zijn daar een voorbeeld van. „Maar hoeren in Nederland worden wel gediscri mineerd. Als een prostituée hier aangifte doet van verkrachting, wordt ze door de politie niet se rieus genomen. Ze worden extra gecontroleerd door de Sociale Dienst of ze wel echt gestopt zijn met werken", aldus Jan Visser van de Mr. de Graafstichting, die zich bezig houdt met alle facetten van prostitutie. Stigma Op het congres vorig jaar werd een manifest aangenomen over de rechten van de prostituées overal ter wereld. Daarin staat onder meer dat punten als wetgeving, mensenrechten, arbeidsomstan digheden, gezondheid, dienstverle ning, belasting én de publieke opi nie veranderd moeten worden. Met die boodschap gingen de congres- deelnemers naar huis om ieder in hun eigen land de mogelijkheden te bekijken om het stigma hoer te doorbreken. „Eerlijke en duidelijke informa tie verstrekken bleek voor alle aan gesloten landen de eerste methode om de situatie van prostituées on der de aandacht te brengen. In Ne derland heeft dat geresulteerd in tal van informatieve bijeenkom sten op universiteiten en bij poli tie, justitie en hulpverleners. We hebben duidelijk kunnen maken dat prostituées hun eigen vak met eigen problemen hebben. Er ont stond begrip. En dat begrip gaan we verder uitbouwen", aldus Gail Pheterson. Een van de belangrijkste punten is ervoor te zorgen dat bordeelhou- derij uit het Wetboek van Straf recht wordt geschrapt. De prosti tuées zullen de Tweede Kamer aansporen daartoe het hunne te doen. Jan Visser van de mr. de Graafstichting: „Wanneer borde len legaal worden, kunnen ge meentebesturen bijvoorbeeld ver gunningen afgeven. Die zouden ge koppeld kunnen worden aan voor waarden over de arbeidsomstan digheden. Dit zou kunnen uitmon den in een overleg over arbeidsver houdingen en later uiteindelijk in een cao". Rechten „Het woord hoer wordt gebruikt om vrouwen te stigmatiseren. Het woord prosituée om vrouwen te criminaliseren. In plaats van ons te distantiëren van de verschillende stempels die ons worden opge drukt, identificeren we ons met beiden. We eisen onze rechten op als hoeren* als prostituées, als werkende vrouwen", zo klonk het in Brussel. Prostitutie in Amsterdam: minder geweld dankzij aanvaarding. (archieffoto) De Evangelisch-Lutherse Kerk zal de Philips-obligaties in haar beleggingsportefeuille verko pen. Een synodale commissie van beleggingsdeskundigen meent, dat dit besluit niet langer kan worden uitgesteld. "Ook al zou bij nader onderzoek blijken, dat deze oplossing niet de aller beste is geweest, dan nóg vraagt de kreet uit Zuid-Afrika nü om een antwoord", zegt de commis sie. Met de verkoop van de Philips- obligaties is een bedrag van f55.000 gemoeid. De Evange lisch-Lutherse Kerk heeft in to taal voor f 2 miljoen aan beleg gingen uitstaan. De lutherse synode benoemde in mei dit jaar een commissie, die richtlijnen voor beleggingen moest opstellen. Zij schaarde zich daarmee achter de actie 'Steunt uw geld apartheid?' van een aantal kerkelijke organisa ties. De synodale commisie is tot de conclusie gekomen, dat nieuwe uitgangspunten zoveel voorbe reiding vragen dat op korte ter mijn geen advies is te verwach ten. Een beslissing kan echter niet worden uitgesteld, gezien ook de uitspraken van de synode en van de Lutherse Wereldfede ratie over het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid en de oproep tot desinvestering van de Raad van Kerken in Nederland en ker kelijke leiders in Zuid-Afrika. Over de Philips-obligaties van het pensioenfonds van de kerk moet nog overleg plaats hebben. - Het bestuur van de Oud-Ka tholieke Kerk in Nederland heeft moeite met de aanbevelingen van de Raad van Kerken tot af stoting van beleggingen in be drijven die belangen hebben in Zuid-Afrika. In een brief aan de kerkbesturen, de bestuursleden van de kerkelijke fondsen en de leden van de financiële raad schrijft het bestuur, niet goed te weten hoe het moet handelen. Het vraagt de besturen, de kwes tie te bespreken en een besluit te nemen. Het oud-katholieke bestuur vraagt zich af, of economische maatregelen tegen Zuid-Afrika werkelijk effectief zijn. Het is er van overtuigd, dat de zwarte be volking het meest te lijden zal hebben onder strafmaatregelen. "Maar aan de andere kant heeft een gematigde houding tot nu toe weinig verandering gebracht in de situatie van de zwarte be volking. Er zal dus veel grotere druk op de regering in Pretoria moeten worden uitgeoefend". Enkele besturen hebben al ge reageerd op de oproep van het al gemeen bestuur. Volgens secre taris E. Verhey van de Oud-Ka tholieke Kerk heeft nog geen en kel bestuur gezegd de beleggin gen onmiddellijk te zullen 'scho nen'. Trouwens, de meeste heb ben verklaard geen beleggingen te hebben in bedrijven met be langen in Zuid-Afrika. Sendingskerk De synode van de Neder duits Gereformeerde Sendings kerk in Zuid-Afriika - dochter kerk voor kleurlingen van de blanke Nederduits Gereformeer de Kerk - zal de overeenkomst met de blanke kerk opzeggen. Die overeenkomst gaf predikan ten van de blanke kerk het recht in de Sendingskerk te werken. Ze werden dan door de blanke kerk betaald en behielden alle voorrechten van die kerk. De Sendingskerk gaat nu richtlijnen opstellen voor samen werking met andere kerken. Na mens de blanke kerk verklaarde de predikant G. Moller op de sy node van de Sendingskerk, dat het niet de wens is van de blanke kerk dat de wegen van zijn kerk en van de Sendingskerk uiteen gaan. "Bij een conflict met de staat moet een christen God gehoorza men en niet de mens", zo sprak de synode uit. "In zulke gevallen moet hij of zij de bestraffing die daaraan mogelijk verbonden is aanvaarden, in de geest van Christus en zijn apostelen en in overeenstemming met de belij denis". De synode stelde een aantal principes vast die volgens haar onder alle omstandigheden gel dig zijn, zoals de vrijheid van me ningsuiting, het recht van de kerk om gevangenen pastorale zorg te geven en het recht van el ke gevangene op een eerlijk pro ces. - Na ruim twintig jaar heeft de blanke Nederduits Gereformeer de Kerk in Zuid-Afrika - die het apartheidsbeleid van de rege- ring-Botha steunt - weer met de Raad van Kerken in dat land ge sproken. Dat gebeurde gisteren in Johannesburg. In een communiqué wordt ge zegd, dat beide partijen in een 'openhartige bespreking' hun vi sie gaven op de situatie in het land. Er konden geen formele be sluiten worden genomen. Wel onderstreepten beide het belang van verder contact. Tot de delegatie van de Raad van Kerken behoorde secretaris generaal dr. Beyers Naudé. Hij noemde het gesprek de 'vervul ling van een lang gekoesterde wens'. De blanke synode keerde zich in 1982 met grote meerder heid van stemmen tegen herstel van de band met de Raad van Kerken, die immers een fel te genstander van de apartheid is. Op 14 oktober beginnen de sy node-vergaderingen van de blan ke kerk. Volgens waarnemers laat de ontmoeting met de Raad van Kerken zien, dat de blanke kerk op een belangrijk punt is aangekomen. Zowel haar betrek kingen met de overheid als met de andere kerken staan ter dis cussie. Jubilarissen De hervormde predikant M. H. Boogert in Apeldoorn jubi leert morgen; 25 jaar geleden werd hij in Aarlanderveen tot predikant bevestigd. Van 1974 tot 1979 werkte hij in Leiden (Zuidwest). Morgenmiddag van half 4 tot half 6 biedt de hervorm de gemeente Apeldoorn hem een receptie aan in het gebouw 'Ire ne' achter de Grote Kerk aan de Loolaan. - Ook de gereformeerde predi kant A. Verdoorn jubileert; 25 jaar geleden begon hij zijn loop baan in Hasselt. Sinds 1977 is hij geestelijk verzorger van de Leid- se bejaardentehuizen 't Huis op de Waard, Vreewijk, Haagwijk, Lorentzhof, Rijn en Vliet en Groenhoven. Op 15 oktober van 4 tot 6 uur wordt ds. Verdoorn - die in Wad- dinxveen woont - een receptie aangeboden in Groenhoven. In alle tehuizen staat voor de bewo ners een 'gezellige middag' op het programma. Katwijk aan den Rijn. De hervormde gemeente heeft d, heer H. van Oostende te Veenen- daal benoemd tot pastoraal me dewerker voor enkele dagen per week. Op zondag 12 oktober om 10 uur zal hij in de Ontmoetings- kerk in deze functie worden be vestigd. Vroeger is de heer Van Oosten de (49) hoofd geweest van de Caspar de Coligny-school in Kat' wijk aan Zee. Twee procent. De hervorm de kerkeraden, kerkvoogdijen en diakonieën kregen van het syno- debestuur een brief over de jaar lijkse 2-procentsactie. Die houdt in, dat 2 procent van de kerkelij ke begroting wordt bestemd voor ontwikkelingshulp. Al wordt het moeilijker de fi nanciering van het eigen ge meenteleven rond te krijgen, dit appèl hoort er toch bij, schrijft het kerkbestuur. "Als binnen de wereldwijde kerk de tegenstel lingen zo groot zijn, dan kan dit niet buiten beschouwing blij- Sportvissers zijn blij met de pijlerdam, waarbij het goed vissen is op zeebaars, makreel en kabeljauw. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15